BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Z. K. H. Prins Hendrik. Meri schrijft aan de „Msbd.": Op zijn inspectietocht in Zuid-Limburg bezocht Z. K. H. IJrins Hendrik ook hot Lazaret der paters Redemptoristen, te Wit- ternAan den. ingang van heit klooster wei d Z. K. H. verwelkomd door den Zeer- eerw. Paiter Rector P. van Wayenburg en de heerein Oh. de HesseLe, oud-Burge meester van Heerten en voorzitter van het Comité van het Roode Kruis aklaar em C. Blankevoort, hoofdingenieur der Mijnen (te I-Ieerlen, en Secretaris van gemeld Comité. Nadat in do keurig versierde ontvangst zaal, waar do borstbeelden van H. M. de Koningin en, van Z. K. H. den Prins en bet "wapen van Mecklenburg prijkten te midden van een scha.t van bCoaroen, do heer Pappers, burgemeester van Wittem, Lr. Ackens van Gulpen en eenige Paters nan Z. K. H, waren voorgesteld, dankte de Zeereervv. Pater Rector den hoogen gast voor de eer van het bezoek, herinner de er aan hoe Wittem meer dan 80 jaren liet eigendom was geweest van het Huis van Waldeck, der voorvaderen alzoo van 'li. M. de Koningin-Moeder, en hoe Z. M. Koning Willem II den 18m Juni 1841 het klooster Wit/tem bezocht, het rechtspersoon- sooniijkheid en andere voorrechten ver kende len zijai naam plaatste ;'n het boek der weldoeners. Zijn Eerw. besloot met de woorden, wel ke de zoo gevierde Pater Bernard weleer l' Koning Willem II richtte: „Den Ko ning door wien de koningen heerschen, zullen wij bidden voor uwe Koninklijke Hcogheid en voor gansch het Koninklijk Huis van Nederland". Z. K. H. dankte voor deze schoone, diep gevoelde woonden en gaf daarop het ver- Jangen te kennen het Lazaret tn oogen- fa houw te nemen. Na zijn hooge tevreden heid te kennen gegeven te hebben, liet hij zich de studenten van het klooster voor stellen, die den Prins liet „Wilhelmus van Nassouwe" volgens de oude toonzet- ting toezongen. Vervolgens werd de grootc bibliotheek bezichtigd, waarover Z. K. H. zijn bewon dering te kennen gaf, tevehs de grootste tel angstogend toonand in de zeldzame collectie van oude Manuscripten-, Incuna belen, munten en penningen. Na een kort oponthoud in liet kabinet der physica, waar o.a. het plantarium, de Surinaam- sc.he collectie en heit apparaat der Rönt genstralen weiden bezichtigd, schreef Z. K. II zijn naam in het boek der wei de eners en begaf zich verder per auto naar Simp-ef veld, Kerkrad© en Bol due Eon ondankbare taak. Onder dezen titel schreef de heer Kamer beek van Haarlem in het laatste nummer der „Haarl. Hanao" ccn u. tn,v>, - alleen in middenstandskringen, maar ook HFÏÏpi-ecies den Spijker op den kop tikt! De .ondankbare taak" welke de heer Ka merbeek teekent, is die van leider eener or ganisatie, vóórman in een bond Dat is de man, die zich éérst opoffert, die misschien de organisatie .gemaakt" heeft, die eerst vol waardeering is ontvangen, maar die nu... de volle critiek thuis krijgt. En de schrijver teekent en geeselt die cri tiek, tegen degenen welke hebben opge bouwd, een critiek die altijd afbreekt: „Gij allen met uw critiek, ik heb u niet minder lief dan do enkelingen met een be scheiden woord van hulde voor al het rus teloos pogen. Maar vrienden, collega's, hadt gij ge werkt, gepoogd, geofferd, gedwongen en overwonnen het sociale werk uwer voor mannen en bestuursleden, dan zou ik wel eens onverwacht bij u willen binnenloopen, als ge in een pessimistische bui, die ieder onzer wel eens heeft, terug denkt aan het verloop eener vergadering, waar schoppen troef was, waar op een en 't zelfde aam beeld, der heeren voorhamer door de zaal zwaait, waar allerlei giftige gassen naar de bestuurstafel worden opgezwiept... waar de voormannen van talent en werkkracht over den arbeid der beste jaren huns levens, met opoffering van de schoonste uren, een vernietigend vonnis hooren vellen, met den zwaarsten ondank worden beloond, ja soms nog tot mikpunt zijn van geestkren- kende en hartpijnigende hatelijkheden. Mijn vrienden met uw groot woord, met uw oordeelen en veroordeelen over 't werk van anderen, ik zou u wel eens de pols wil len voelen, als ge met al uw goeddoen, met een ezelskop op 't bankje der veroordeelden wordt getrapt. Geloof mij, van welken leeftijd gij ook moogt zijn, voor welke heete vuren gij hebt gestaan, in welken strijd gij gehard en vol leerd zijt... al die harde critiek, als die ruwe debatten, spectakel-gesprekken, waarvan gij het slachtoffer waart... gaan u niet in de koude kleeren zitten. O neen, ge voelt iets van een teleurstel ling van een bittere ontgoocheling over u komen. Want dat g6 dat alles van uw eigen geloofsgenooten, uw collega's moet ondervinden, dat kan geen versehooning vinden. Dat is hard van eigen mannen te moeten zeggen: „Ondanks is 's werelds loon." Bittere gevoelens maken den stap gemak makkelijk en zeker, 't leven wordt n ver gald. Ge trekt u terug uit bet sociale le ven en vóór uw leeftijd zijt ge een vereent- gingsinvalide, wiens veeljarige kennis en ervaring van zaken en toestanden, tot waarde wordt gedoemd voor den grooten maatschappelijken strijd onzer dagen." Gemengde berichten. Rampen en ongelukken. De bootwer ker C. van der S. uit de Camisserlaan t© Rotterdam, is gisteravond per brancard naar het Diaconessealiuis overgebracht. J>o man is aaai boord van het stoomschip ..Rotterdam" van de Holtand-AmerKka-lijn, liggende aan de Wilhelminakade aldaar, achterover tegen het dek geslagen en heeft een hersenschudding eai inwendige kwetsu ren bekomen. Donderdagavond is het 5-jarig knaap je R. de H. in, een sjoot nabij de ouderlijke woning te Maasland verdronken. In het Bosscherveki nabij Maastricht is gisteimorgein liet 18-jarige meisje W. bij bet waterputten in het v oed ingsk ana a 1 ge vallen «n verdronken. In den vorigen nacht heeft 't in Zuid- Gost Drenthe zóó gevroren, dot bijna alle aardappels en boonen zijn afgevroren. „Afschaffende" Raad! De gemeente VV'ieringen houdt er een ietwat zonderling stel Vroede Vaderen op na! De meerderheid van den Gemeenteraad van het eiland toch besloot met het oog op den ernst der tijdsomstandigheden dit jaar de kennis niet te laten doorgaan. Wat een wijs besluit is. Maar... van die wijsheid bleef geen greintje over, doordat de raad tegelijk be sloot toe te staan, dat er in de herbergen drie nachten zal mogen worden gedanst, opdat de herbergiers niet te veel schade zullen hebben! Wij zijn niet op de hoogte van alle Wie- ringer volksgewoonten. Maar dat er tij dens die drie dansnachten een stevig glaas je zal worden gedronken, staat toch wel vast. Immers... de Wieringers moeten dan sen om de herbergiers schadeloos te stellen voor het uitblijven van de kermis! Om den ernst der tijdsomstandigheden ziet UI 't ls nog de vraag of het maar niet beter ware geweest de kermis te laten doorgaan. (Onze Kruistocht). Letteren en Kunst. Albert Vogel. Albert Vogel, thans als compagnies-com mandant in legerdienst en te Delfzijl in gar nizoen, heeft daar gisteren, 18 Juni, vóór officieren en manschappen een door hem ge schreven vertaling van Grabbe's Napoleon's 100 dagen voorgedragen en daarbij weten te doen aansluiten een herinnering aan het aandeel, dat Nederlandsche troepen aan den slag van Waterloo hebben gehaa. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het: doctoraal examem om de rechten de heeren W. G. F. Jongejan (Dein Haag) en Ph. Bangert (Wassenaar); candid aatsexamen in de rechten mej. A. R. Werner (Rotterdam), on de heerein B. F. W. van Hasselt (Den Haag) en P. A. Maclaine Ponit (Den Haag); propaedeutisch examen godgeleerdheid de heeren J. M. Bakhuijzen van den Brink 'Den Haag) en H. M. Sasse (Leaden); can- didaatsexamen godgeleerdheid 2e god. de ten) en C. M. Luiteijn (Den Haag). Laatst genoemde verkreeg daarbij het praedicaat cum 1 a u d e. SPORT. CRICKET. Het wedstrijdprogramma voor morgen luidt: lste klas. Haarlem: Rood en WitHermes. Hilversum: HilversumV. It. A. 2de klas. Den Haag: 's-Gr. C. C. IIAjax. H. B. 8.—"V. O. C. Haarlem: HaarlemRood en Wit II. Amsterdam: V. R. A. libV. V. V. Moterboot. en Zeilwedstrijden. Op de Kagerplassen worden morgen van wege de Zei'.-, Roei- en Motorsportvereem- ging „De Kaag" de onderlinge motorboot en zeilwedstrijden gehouden. De wedstrij den vangen des morgens te 10 lyir aan. Tot het volgen der wedstrijden "is voor de leden en hunne dames beschikbaar ge steld de Carsjens salonboot „De Leeghwa- ter", welke van de Beestenmarkt te Leiden v.m. 10 uur vertrekt. Er zijn 12 klassen en wel: Plotseling keer punt-wedstrijd voor motorbooten, Ron-de en platbodem jachten, Schouwen, Ronde en platbodem jachten tot en met 5 W.M., Ron-de en platbodemj achteoi groot boven 5 W.M., Sloepen en dergelijke, njeit over dekte Kiel- en mid denzwaard j achten, Na tionale klasse, Jachten der A. B. C. klasse, Lark's en Jollen. De a.s. verkiezing van loden voor den Gemeenteraad. Dc Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft gisteravond onder voorzitterschap van prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn in het Nutsgebouw vergaderd. Ook in deze vergadering werd voorlezing g-edaan van den brief van de A.-R. Kiesvereeniging, houdende het verzoek om tegenover de aftredende rechtsdhe candidaten geen an dere te stellen. Harerzijds zullen dan de rechtsehe kiesvereenigingen de candida- 4en van links onaangevochten laten. De epen val lende zetels zullen Kijven aan die partijen, door welke zij thans zijn bezet. Met algemeene stemmen werd besloten deze overeenkomst aan te gaan. In de plaats van prof. mr. J. H. Carpen- tier Altirvg (V.L.), dxe zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar stelde, werd met algemeene stemmen can- didaat gesteld dr. G. Fabius. Circus Carré. De belangstelling voor het Circus is buitengewoon groot. Ook gisteravond was het circus goed bezet. De directie is dan ook zeer ingenomen met dit succes en heeft de laatste voorstelling bepaald op Maandagmiddag. De verschillende nummers zijn gister avond prachtig afgewerkt. Carré ay-as eemflg met zijn paarden ep het herhaalde applaus was wel een bewijs dait de bezoe kers met bellangste d ing en genoegen de verschillende verrichtingen volgden. De verschillende toeren op het stalen koord zijn inderdaad acrobatische toeren en worden kunstvol uitgevoerd. Een ©enig mooi toon-eeitje hlijft de Zeeuw- sche boerenwagen met Zeeuwsche boeren «n fcoeriranea. Een edht nationaal tafereel. Carré komt de drie -Laatste avonden weer met verschillende nummers. Wij kun nen een ieder aanraden, die behoefte heeft aan eetnige uren ontspanning en dat hebben wij allen in deze buitengewone tij. den naar het circus te gaan. Zij zullen er geen spijt van hebben, maar opgewekt huis toe keeren. Geslaagd. Voor akte-examen L. O. is te Haarlem geslaagd de heer P. J. A. Vink. Voor examen Boekhouden, uitgeschreven dcor de vereemiging van Leeraren in het Boekhouden, zijn geslaagd mej. M. J. Kluijver m de heeren J. Chr. Colpa, H. C. F. d-e Greet Jr., M. v. d. K-ooij, J. Peeren boom, A. Verhoog, J. M. Wassenaar' en H v. d. Werff. Steuncomité. De opbrengst van de we- kelijksche collecte voor het Steuncomité bedraagt f 267.77. Bezoek. Een gezelschap Nederlandsche Esperantisten zal morgen Leiden bezoeken en onder geleide van „Vreemdelingenver keer" de stad bezichtigen. Rijwiel ontvreemd. Ten nadeele van den milicien-soldaat N. v. d. B. is heden morgen voor het militair-hospitaal aan danMorsch singel een -rijwiel een rijwiel ontvreemd1. De gauwdief had gewacht tot de wacht afgelost was en heeft toen zijn slag geslagen. Het is wei: opmerkelijk, dat de Zaterdagmorgen den laagten tijd voor het ontvreemden van rijwielen gebruikt wordt Muziekuitvoering. Het programma van het Parkconcert op Dinsdag 22 Juni 8 uur is als volgt: no. 1. „Fra Bombarda", marsch, Czibulka; no. 2. Ouverture „La Bohémien", Bolfe; no. 3. „Auf Glückes Wogen", wals, Waldteufel; no. 4. Fantai- sie „Preciosa", Weber; No 5. a. „Liebliche kleine Dingerchen", Gilbert, b. „La Fur- lana", Moleti; no. 6. „Fliegende Blatter", potpourri, Reckling; no. 7. ,A deed of the pen", marsch, Moret. ALPHEN a/d. RIJN. Geslaagd. Voor examen boekhouden uitgeschreven door de vereeniging van leeraren in het boekhouden is geslaagd de heer E. van der Pol. BODEGRAVEN. Geslaagd. Voor examen boekhouden uitgeschreven door de vereeniging van leeraren in het boekhouden zijn geslaagd x - on. en H. J. van der Pol. Geslaagd. Voor examen boekhouden uitgeschreven door de vereeniging van leeraren in het boekhouden ,is geslaagd de heer B. H. G.van Nanen. HAZERSWOUDE. Verkiezing Gemeenteraad. De A. R. kiesvereeniging Nederland en Oranje heelt besloten de aftredende raadsleden opnieuw candidaat te stellen, welk voorbeeld zal ge volgd worden door de liberale en R. K. kiesvereeniging, zoodat de verkiezingen al hier zonder strijd plaats hebben. NOORDWIJK BINNEN Geslaagd. Voor examen boekhouden, uitgeschreven door de vereeniging -van leeraren in het boekhouden is geslaagd mej. D. Passchier. NOORDWIJK AAN ZEE. Geslaagd. Voor examen boekhouden uitgeschreven door de vereeniging van leeraren in het boekhouden is geslaagd de heer A. C. van der Niet NOORDWtJKERHOUT. Bijzondere school. Het aantal leerlin gen op de bijzondere school „De Voorzie nigheid" ineemt in sterke mate toe. Voor eetn paar jaren werd een tweede school gebouw met 4 lokalen- bijgezet Hiervan werd aanvankelijk hechts een lokaal in gebruik genomen. Dit jaar nog zal het 4e lokaal in dienst worden geSteflid, zoodat in het geheel 10 lokalen voor het onderwijs gebezigd zullen worden en 10 onderwijze ressen in functie zullen zijn. Door A. Minken is verzocht om vergun ning tot uitbreiding van de zuivelfabriek in het perceel Oud© Vest no. 197/199, door het plaatsen en in werking stellen van een stoomketel van 5,6 atm. druk en 4,5 M2. verwarmingsoppervlakte en het bijplaat sen van een electro-motor van 2 pk. tot het In beweging brengen van eene pasteurisa- tie-machine. WARMOND. Veel animo. Negen en dertig sollici- tatiën zijn ingekomen naar het veldwach- ter-nach-twaker-gemeeirltewerkman-ambt. ZOETERWOUDE. Mond- en klauwzeer. Bij den veehouder J. P. van Schravendijk aan den Haagweg is mond- en klauwzeer uitgebroken; 15 koeien, 30 schapen en een aantal lammeren zijn vervoerd om te worden afgemaakt. De Vereeniging van drie gemeenten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan den gemeenteraad van Alphen, Aar- landerreen en Oudshoorn toegezonden bet ontwerp van wet tot de vereeniging der drie gemeenten, vergezeld van een memorie van toelichting en van een vergelijkend overzicht van den financieelen toestand der drie gemeenten. Het gevoelen van de betrokken raden en van de commissiën uit de ingezetenen wordt ingewacht voor 15 September a. s. Voorgesteld wordt de nieuwe gemeente Alphen aan den Rijn te noemen. Roomsche Agenda. ZONDAG. Roelofar endsveen. Verg. R. K. Kiesvereeniging „Alkemade" in de St. Pan- cratiuszaaJ. ZONDAG. Leiden. 8 uur in het Bonds- gebouw jaarverg. van den R. K. Haven- en Transportar beidersbond, afd. Ledden. MAANDAG, (21 Juni.) Leiden, halfne- gen. Verg. R. K. Kiesvereeni ging in „Zomerzorg". MAANDAG, Leiden, half negen Kleer makersvergadering „St. Gez. Magella". ZONDAG. Nieuwveen. R. K. Kies vereeniging, 7 uur in Café L. Splinter. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: An-genieta, d. van J. Beij en H. Siere. Cornelia He renin a Sophia, d. van J. F. Schouten en S. J. J. Küime. Cornelia, d. van H. Dreef en M. M. C. de Visser. Johanna Wil-hel-mina, d. van J. Verhoeven -en M. Gorree. Anton Karei Abraham, z. van A. K. A. Burgdorffer en G. Beumker. Harmen, z. van W. G. Gussekloo en C. de Vor. Cornelia Petro- neéla, d. van C. Blok en J. Meesters. Herman, z. van J. Groen en J. Bekaart. Adriana PeitroneUa Christina, d. van F. Pi. Borsboom en- A. M. Sitmonis. Mat- theus Jacobus, z. van B. van Houten en A. Kasteele. Johanna Maria, d. van II. J. SJoos en J. M. van de.r Pluijm. Hendrik Jacobus, z. van dezelfde ouders (2-ling). Geertrui Jacoba, d. van W. S. J. Kruijf- hooft en G. J. Konings. Overleden: M. van Tongeren geb. vat den Berg, 66 j. C. Boudewijn wed. C. Vergalén, 92 j. B. H. Meijer, m. 61 j. C. van der Linden, d. 6 m. M. J. Buil, d. 11 w. J. Ret e-1, z. 2 w. ALKEMADE. Geboren: Wilhelmus Johannes, z. v. N. van den Haak en H. H. van 't Hoofd. Cornelis Wilhelmus, z. v. H. van der Hulst en G. H. Heemskerk. Cornelia Adriana, d. v. A. M. van Zoen en M. van Eeuwijk. Jacobus Petrus, z. v. P. J. 1 Akerboom en A. J'Anni. Engelina Joh an»- na, d. v. J. C. Turk en M. Pouw. Josina, J. Th. Hoogenboora en S. J. M. Spruijt. Overleden: G. A. van den Hoorn 11 m. M. de Raadt wed. E. Blonk 68 j. J. En-gel 16 m. ALPHEN. Geboren: D. v. De Eoer en Brands- ma, D. v. De Vogel en Vierbeu-gen. Z. v. Van Pruisen en Van W:migerd-en, Z. v. Van Egmond en De Heij. D. v. Van Diemen en Van der Linden. Overleden: T. van Leeuwen jm. 1 n \Ti«, r- 7-.rrr> nr., t jm. 1 3 aai*. BODEGRAVEN. Geboren: Dirk Jan, zoon van E. de Ruyter en N. Muijt. Cornelis, zoon van D. Veldhuijzen en C. A. van Woerden. Ondertrouwd: W. de Bruin, wed. van C. Stigter 69 j. en E. Edelman wed. van A. Grifioen 6G jaar. Getrouwd: H. M. Mak 31 j. en G. Couperus 29 jaar. Overleden: C. Laf free, gehuwd met P. van der Neut 54 jaar. HAZERSWOUDE. Geboren: Gerarda Mariia, d. van A. de Vogel en A. van der Star. Gerriit, z. van G. van der Haven en M. Helmus. Gerardin-a, d. van R. Kruit en A. Verheul. Maria Hendrika, d. van A. van Klave ren en M. van der Loo. Johannes Pe trus, z. van J. Straver en J. Bodegraven. Arina. d. van G. Rijkaart én N. van Drie] Petrus Mattheus, z. van G. P. Wort-man en M. J. van Leijden. Ondertrouwd: A. Koster jm. 27 j. alhier en E. Goudriaan jd. 21. j. alhier, binnen de laatste 6 maanden te Rotterdam. Getrouwd: A. van der Werf jm. 28 j. en M. C. J. Gregoire jd. 29 j. J. J. Pauelsen jm. 29 j. te Nieuwkoop en C. M. van Egmond jd. 25 j. alhier. T. van Veen jm. 27 j. en H. Vos jd. 24 j. beiden alhier. G. J. Berths, wednr. van A. M. C. Rieland 57 j. te'Leiden- en H. J. van Leeuwen 56 j. wed. van C. P. H. van Saa- zen alhier. Overleden: te Waddinxveen: A. Stout weduwe v. H. Natzijl 75 j. Te Leiderdorp: J. S. van der Ven 11 m. NIEUWKOOP. Getrouwd: J. Voors'luijs 30 j. en J. A. Kooij 20 j., onlangs te Ter Aar. Geboren: Jievemil. zoon van J. Feen- stra en M. G. Hilverddmk. NOORDWIJK. Geboren: Theodoras Johanna, z. v. L. Hoogeveen en C. M. van d.er Kleij. Antonius Gerardus, z. van Th. Klinken berg em G. C. Nulkes. Quirinus Corne lis, z. van A. P.Caspers en M. Langer-alk. Johannes Jacobus, z. van J. M. Salman en C. J. Wassenaar. Hendrik, z. van J. Brake! en C. M. Knotter. Marijtje, d. vain C. Plug en L. Duindam. He-ndriika Apoionia, d. van J. Steenvoorden en E. Hogervorst. Getrouwd: J. C. M. Duindam 24 j. en E. M. Paardekooper 24 j. D. Bakker 22 j. te Lisse en F. M. Willeb rand s 24 j. fe Noordwijk. W. Poortier 23 j. en J. Pas schier 24 j. Overleden: te Haarlemmermeer: N. Dikkeboom 22 j. geh. met P. van Yperen. A. E. Gourtois 59 j. geh. met E. N. Schoofs, te Dendermonde, tijdelijk arhier. Levenl. aarugeg. kind van het mannel. gesl. van B. Hazenoot en G. v. d. Zwart. NOORDWtJKERHOUT. Geboren: Cornelia J., d. van C. van den Berg en Wt Wijnands, Hendrikus P. J., z. van H. J. M. Rietmeijer en A» Mooijman. OUDSHOORN. Geboren: Z. van Heiiiem en Meijer. SASSENHEIM. Geboren: Maria Antonia, d. van 1. J. van der Geest en C. J. van Egimond. Gehuwd: J. van Ruiten jm. 27 j. van I.i-sse en C. J. Borst jd. 25 j. Overleden: M. Angevare wed. van J. P. Vrijburg 76 j. WOERDEN. Getrouwd: S. Gazan 27 j. en E. Izaks 19 j. I. Gazan 24 j. en R. L. Izaks 19 j. J. D. G. van Kooten 27 j. en H. Broos 26 jaar. Geboren: Gerri't, z. v. G. Otto en J.; Spaargaren. ZWAMMERDAM. Overleden: L. Kslde.rm.an 9 j. overl, te Oeigstgeest. Geboren: Marinus Franciscus, z. v. W. Mastop en P. Ernst. Pieter, z. v. A. Burggraaf en D. v. d. Neut. UITLOTINGEN. Loten Paleis voor Volksvlijt a f 2.50 van 1869. Trekking van 1 Jumd. 170 202 2098 2122 2199 2389 2740 2928 4221 4577 5530 5792 5926 6060 G405 6553 6703 6918 7588 7856 De nummers v-an 150 in bovengenoem de seriën vervat zijn betaalbaar met f 3. Loten Madrid 3 pet. a fr. 109 van 1868. Trekking 1 April. Betaalbaar 1 Juli. i No. 342144 fr. 7000; Nos. 229445, 269735 er. 365810 eik fr. 1000; Nos. 18950, 172104, 207217, 226323, 420658 en 422921 ek fr. 500. De volgende nummers elk fr. 300: 15079 18304 27040 200405 217416 228450 298216 335518 381550 399360 De volgende nummers elk fr. 200: 3558 3619 21308 35194 42612 54969 92975 111677 170896 175110 216877 223602 227267 239872 269764 298376 299243 361601 38-4477 Stoomvaartberichten. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BAWEAN, uitreis, is 17 Juni Point de Galle gepasseerd. BOETON, uitreis, ver trok 17 Juni van Cardiff. KARIMATA, uit reis, is 16 Juni Kaap Roca gepasseerd. KRAKATAU, uitreis, arriv. 17 Juni te Portsaid. REMBRANDT, uitreis, vertrok 17 Juni van Genua. RONDO, uitreis, arriv* 17 Juni te Colombo. SUMATRA, uitreis, passeerde 17 Juni Kaap St. Vincent. TIMOR vertrok 17 Juni van Amsterdam naar Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BENGALEN, vertrok 18 Juni van Rotter dam naar Java. D JOG JA, uitreis, vertrok 18 Juni van Port-Said. MERAUKE, thuis reis, vertrok 17 Juni van Port-Said. WILIS uitreis, passeerde 17 Juni Port-P?5'1 jg* HOLLAND-A ME RIK A Lil) U. middag Wight. CHR MICIIELSEN, arr. 18 Juni van New-Yorlc te Rotterdam. GORREDIJK, van New-York naar Rotter dam, passeerde 17 Juni 5 u. 30 voorin. Prawlepoint. NIEUW AMSTERDAM vertr, 15 Juni van New-York naar Rotterdam. OOSTERDIJK, van Rotterdam naar Dela ware, Breakwater, pass. 17 Juni 12 uur 15 nam. Lizard. WAALDIJK, van Rotter dam naar Buenos-Ayres, passeerde 17 Juni Dover. WESTERDIJK, vertrok 18 Juni van Rotterdam naar Baltimore. ZAANDIJK, arriv. 18 Juni van New-York te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND, vertrok 15 Juni van Buenos Ayres naar Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST PRINS DER NEDERLANDEN, thuisreis passeerde 16 Juni Dover. PRINS FREDE- RIK HENDRIK, arriveerde 15 Juni van West-Indië te New-York. PRINS WILLEM V, thuisreis, vertrok 15 Juni van Curacao. PRINS WILLEM I vertrok 18 Juni van Amsterdam naar Paramaribo. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. SARPEDON, vertrok 13 Juni van Batavia naar Amsterdam. THESEUS, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juni van Port-Said. 00R10GS-VARSA. De Waterioo-legers. Welk© lilliputterSLegertjes worstelden bij Waterloo met elkaar, vergeleken met de legermachten van 1915! Bij Waterloo beschikte Wellington over nauwelijks ©en divisie va-n 1915, maar wat merkwaard:(g©r is .en n-og wel ©eins in de herinnering mag teruggebracht worden is dit, dat onze Koning Willem I bijn-a even veel soldaten leverde als Engeland. Ziehier de cijfers: Britten 31.253 Ne der 1. en B eigen 29.215 Hanoveranen 15.935 's Konings Duitsc-h Legioen 6.387 Brunswijkers 6.808 Contingent v. Nassau 2.880 Genie, Staf-corps enz. 1.240 93.717 Het leger bestond uit: Voetvolk 69.829 Ruiters 14.482 Artillerie 8.166 m. 196 kan- Genie 1.240 93.717 99.713 11.879 9.360 m. 312 kan. Bliuoher had: Voetvolk Ruiters Artillerie 120.954 De sterkte van Napoleon s leger was: Voetvolk 89.415 Ruiters 23.595 Artillerie H-578 m. 344 kan. 124.588

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2