Uii Siad en Omgeving. Sedert einde vaai Mei echter Ié ook hei papier voor do couranten zeer veel ver hoogd, het formaat-papier van 12 cent tot Vt a 17 ct. per K.G., het rotaitiepapaeir op Tollen inct ruim 25 pet. en nog erger. Wie zijn loopend contract voor 'n lageren prijs loslaat en voor hoogcren prijs bijkoopt krijgt nog maar tot einde van Sept.. a. s. \\;iai'borg, ua.t geleverd zal wordtin. Wel licht-za.1 daarna geen papier meer te krij ger zijn. Wie de bovenvermelde transactie niet wil aangaan, ontvangt van half Juni af geen papier meer. De Nederl-andsche fabriek grondt deze houding op overmacht cLoor den oorlog, op de onmogelijkheid om voor de oude prij zen voort te werken, zoo dat stuiting der fabriek dreigt. Van het buitenland worden alleen nog aanbiedingen gedaan uit Scandinavië vi.or buitensporige hooge prijzen. De ooi-zaak van den nood ligt. voorname lijk h'ierin., dat de Russische Regeering a'tfm u.iitvo-er van hout heeft verboden. De Nederlandse lie fabriek, die anders uil Rusland hout invoert, en dïit zelf tot cc-'.! ulo-se venverkt, heeft reeds sedert"acht maanden de cellulose in liet buitenland, voornamelijk in Scandinavië, moeten koo- pen en don droog, terwijl zij gewoon is haar eigen cellulose met 60 pCt. water te verwerken. Voor het gebruik van courantenpapier in Nedertand strekt de voorraad van grondstoffen van allerlei: soort reeds ^teil duurder dan anders gekocht, o.a, steenkool, kalk, salpeter en de hoofd- g'ondistoffen ze.ve, voorloopig miert langer dan vier maanden. Als de oorlog niet spoe dig geëindigd is of niet op andere wijze in den nood wordt voorzjen, dreigt ook in Nederland het ernstige gevaar, dat de couranten niet meer zullen kunnen ver schijnen, zelfs niet meer op zeer duur pa pier. De Vereonignng „De Nederlandsche Dag bladpers" houdt as. Dinsdag een alge meen© vergadering om te overleggen-, wat gedaan kan wordcn otn te overleggen^ wat gedaan kan worden om in dien nood te voorzien en tevens om gemeenschappelijke •verhooging van den abonnementsprijs der dagbladen te overwegen. De landsverdediging. Naar de „Tel." meedeelt, is Zaterdag de hoofdredacteur van d it blad door ffeei rechter-commis-sa ris, mr. J. van Biuisber- gen, gehoord naar aanleiding van de pu blicatie van het ingezonden stuk, getiteld „Duitsche Spionnage", ppgenomem ain het avondblad, van de „Te.." van den 15en Mei, waarin, de volgende passage voor komt: „Heit is onzen generalc-n staf plotseling gebleken, dat bet eiland Zuid-Bevela/nd een bijzondere strategische waarde bezit. En met koortsachtigen ijver is men begonnen, verleden maand (waarom niet eerder), dat ei 'ion d in staat van verdediging te bren gen." Door openbaarmaking van cLit fedt zijn tcgén. tien hoofdredacteur „vermoedens ge lezen" Oils zou bij Zich hebben schuldig gemaakt aan. overtreding van ark 98, W. v. S., luidende: „Hij, die opzettelijk bescheiden, berich ten of iLVJichringen, omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door thet belang van den Staat wordt ge boden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een huitenlandsche mogendheid mededee.lt of in handen specl-t, wc-rdt gostraft met gevangenisstraf van Ten hoogste zes jaar." Mi 1 i t i e- en landweerver- goeding. Het Kamerlid de lieer K. ter Laan heeft de volgende vraag gericht tot den minister van oorlog: Is de minister van oorlog bereid, zijn invloed aan te wenden, opdat ten spoedig ste aan de huisgezinnen van de militie- en landweer plichtigen het volle bedrag wordt uitbetaald, waarvoor door de belangheb. benden is voor voldaan geteekend, over eenkomstig de bepalingen van de artike len 81 der Militiewet en 15bis der Land stormwet? In een aantal gemeenten zouden de be langhebbenden een lager bedrag ontvan gen aan militie- en landweervergoeding dan waarvoor zij op de statuten quiteeren. Motorlogger opgebracht. Het motorloggerschip Zuid-Holland VL 38, schipper Th. Bakker, van de reeders- firma De Zeeuw en Van Raait te Vlaar- dingen, is door een Engelsch oorlogsschip opgebracht naar Kirkwall. Het schip had 15 last haring aan boord. De Katwijksche visscherij- vloot en he,t mijnengevaar. Men meldt ons uit Katwijk: Wegens ge ruchten, dat er dezer dagen weder een aantal mijnen zou zijn gelegd, hebben er 40 loggers, die uitgerust waren om aan de haringvisscherij deel te nemen, voor loopig van dat voornemen afgezien. Verzending van brood kaarten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters, ten vervolge op zijn circulaire van 5 Juni, be richt, dat de minister van waterstaat ver gunning heeft verleend om de bij art. 3 van het Kon. besluit van 19 Dec. (StbL no. 281), gewijzigd bij dat van 12 Jan. 191-i (Stil. no. 8) voorgeschreven eigenhandige waarmerking, op de ingevolge Kon. be sluit van 31 Mei no- 50 te verzenden port vrije stukken ito vervangen door den af druk van een stempel of door een gedrukte aanwijzing en voorts om de door de ge meentebesturen to verstrekken broodkaar ten, waarvan de afmetingen de bij art. 2 van het eerstaangehaalde Kon. besluit vast gestelde maxima overschrijden, mits zij echter niet grooter zijn dan 20 cM. bij 23 cM., zonder omslag per post te verzenden. Boter. Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van boter brengt ter kennis van be langhebbenden, dat aan exporteurs van boter in blik naar overzeesche gewesten dispensatie van het verbod van uitvoer kan dórden verleend, en wel voor ten hoogst* 50 pCt. van de hoeveelheid boter in blik, welke gedurende het tijdvak van 1 Mei 1913 tot en met 30 April 1914 door hen is uitgevoerd. Zij, dio hiervan gebruik wenschen te maken, gelieven zich te richten tot gemeld Bureau, Nieuwe Uitleg 29a, 's-Gravenhage Eieren. Men schrijft uit den Gelderschen Achter hoek: Een der levensmiddelen, welke tijdens den oorlog ontzaglijk in prijs gestegen zijn, zijn de eieren, die bijna tweemaal zoo hoog in prijs zijn als verleden jaar in dezen tijd. Terwijl de marktnoteering toen 28 cent por pond was moet nu reeds 52 cent betaald worden. Wie slechts eieren te verkoopen heeft, zendt ze naar Duitsch- land, dat vooral doordien de Italiaansche eieren uitblijven, de beste afnemer is. De leden van do pluimveeclub De Graafschap die nooit iets aan eierverkoop gedaan heb ben, zenden nu in combinatie manden vol eieren weg, hetgeen een bijzonder voor deeltje oplevert. De gewone burgers kun nen hierdoor bijna geen eieren meer koo- pen en zelfs vele bakkers, die anders hor derden ponden eieren tegen redelijken prijs voor den winter inleggen, hebben thans nog geen ei in het vart. Velen verlan gen dan ook, dat de regeering ook thans zal ingrijpen en op eenige manier zal zor gen dat er voor de Nederlandsche eierver- bruikers nog eenige voorraad voor billij ken prijs beschikbaar blijft, want de be volking wordt de dupe van de begunsti ging der handelaars. 25ste Centrale Raad-vergadering Nederl. R. K. Volksbond. De Centra'© Raad van den Ned. R. K. Volkshond hield Zaterdagavond en Zon dag zijn 25e algemeen© vergadering in het gebouw van de Haagsche afdeeling van dien Bond. De vergadering werd Zaterdagavond ge opend met een rede van den voorzitter van het centraal bestuur, den heer J. W. Smit, die mededeelde, dat ondank® den crisis tijd de' Bond niet alleen in aantal van af- deellngen toenam, maar ook zijn ledental bij duizenden zag stijgen. Uit het verslag van den penningmeester van hc.t. centraal bestuur, den (heer B. J. Grobben, bleek dat het totaal der ontvang sten over het boekjaar 191415 f 2250.01% bedroeg en dat der uitgaven f 1241.64%, zoo-dat er een batig saldo aanwezig was van f 1008.37. Te vorderen was echter nog eetn bedrag van f 1477.64. Aangenomen werd een motie, voorge steld door den heer J. J. van der Leeuw, waarbij aan het bestuur wordt opgedragen een centralisatie der ondersteuningsfoend- ser< over het geheele land tot stand te brengen. Het gehe-efe bestuur, bestaande uit 9 lie den. n.l. de heeren Ghr. L. v. TT. Bolt, B. J. Grobbem, S. de Groen, Th. G. C. Hooy, B Lammens, Th. J. H. Mouwens, W. C. J. Passtoors, J. W. Smit en A. Vermeulen, was periodiek aan de beurt, van aftreden. In plaats van den heer S. de Gno-en werd ekozen de 'heer P. J. S. Serrarens. De overige leden- werden herkozen. De heer J. W. Smit werd met 83 van de 96 stemmen in zijn functie van voorzitter gehandhaafd'. Den tweeden dag kwamen verschillende voorstellen in behandeling. Een voorstel der af dealing Delft, wensch- te art. 8 alinea 4 der bondsb est uren te le zen als volgt: „De led-em der af deeling zijn verplicht zich aan te sluiten bij de vakafdeeling, aartoe zij volgens hun beroep bobooien. Aanges'<oten leden, die ophouden 1/id der af dealing te zijn, verliezen ook het lidmaatschap van den Ned. R. K. Voflks- bond." Het C.-B. kon zich, waar het hiier blijk baar alléén, gaat over het verlaten der vakafdeeling, in zijn praeadvies met de zienswijze der afd. Dedf.t wel vereenigen. Statuten-wijziging achtte het echter daar voor niet noodig; alleen een nadere uit spraak van den centrallen raad omtrent de grenzen van de z.g. „terugwerkend© kracht" is z. i. voldoende. Over he.t voorstel-Del ft werd door een tiental sprekere het woord gevoerd. Na een zeer uitvoerige discussie, werd door stem ming onderzocht, hoe de vergadering over wenscheJijkhedd van de nadere uit spraak, ais door het C.-B. bedoeld, dacht. Met 55 .tegen 42 Stemmen en één blanco verklaarde de vergadering zich daarvoor. Nairn ens hot centraal bestuur leidde de heer Th. G. C. Hooij het onderwerp: .Werkloozen-verzekering in verband met den thans bestaarodem toestand", iin. Na de inleiding van den heer HoOy, vroeger rector Stroomer het woord, om te wijzen op de noodzakelijkheid van zich aan te sluiten bij venreenigingen van zuiver geestelijken aard, zooais de Derde Orde en de H. Familie. Verder dncxng spreker aan op grootere deelneming aan de retraites, daar deze bij uitstek geschikt zijn can de feden te ster ken vcor hun taak in de maatschappij. Tot slot bevafl spr. de afdeeLingen aan begrootingen te maikem. en gaf den afge vaardigden met nadruk den raad, de af deel ingsbesturen mot deze wenken in ken nis it© stellen. Dit .laatste werd door den voorzatter nog eens onderstreep! De heer B. J. Grobben hield een inJeéding over de voorbereid img dor jongelingen tot het R. K vereenigingBleven. Naar a an 1 ceding van het débat, dat over deze ccncJusde ontstond, nam rector J. B. W. M. Mölier het woord, en zette de ver houding tusBchen patronaten en adspi- rant-vakafdeelingen uitvoerig uiteen. Het laatste punt van de agenda, betref fende reorganisatie van de „Federatie der R. K. Volksbomdem en Werkliedeiirveneeim- gingen in Nederland" kon niet worden be handeld, aangezien daaromtrent nog geen beslissing gekomen was van hert Doorluch tig Episcopaal I Korte Kroniek. De gewone audiënties van de minis ters van landbouw, nijverheid en handel, van oorlog, van koloniën, van huitenland sche zaken en van financiën zullen deze week niet plaats hebben. De commandant van het veldleger, het militair gezeg uitoefenende in de pro vinciën Noord-Brabant, Limburg en Gel derland ten Zuiden van de Waal, heeft aan T. Ariëns Jr., te Nijmegen, het verblijf binnen genoemd gebied ontzegd. De territoriale bevelhebber in Over ijssel en Gelderland heeft het verblijf ont zegd in het in staat van beleg verklaarde gebied aan Christiaan Fredrik van Hintz- bergen, koopman te Enschede. Leger en Vloot. ONS NEDERLANDSCHE LEGER. Oefenplïcht. (Van onzen militairen medewerker.) Het valt niet te ontkennen, dat de ge moederen van ons volk in beroering zijn gebracht door de indiening van het wets ontwerp tot wijziging van de Landstorm wet. Er heerschte niet weinig verwarring op dit gebied. Het is wellicht niet van belang ontbloot, een en ander met betrekking tot hetgeen is voorgevallen op het gebied van den land storm, uiteen te zetten: 1. de bestaande (verplichte) lichtingen van den landstorm kunnen worden opge roepen en het kader i s opgeroepen; 2. bij een aanvullingswet zijn nog eenige lichtingen van den (verplichten) landstorm daarbij betrokken; 3. zijn bij den vrij willigen landstorm verplichte oefeningsuren ingesteld; 4. is een wetsontwerp ingediend, waar over straks hieronder uitvoeriger. Bij 1 en 2 behoeft weinig te worden ge zegd. Hert dateert al van eenigen tijd gele den. Het betreft eenige lichtingen, die van uit de landweer in den landstorm zijn overgegaan. Ze hebben daarvan aangifte gekregen. Niemand behoeft daarover dus in onze kerheid te verkeeren, want zij, die hierbij betrokken zijn, weten dat heel goed en wie niet op de een of andere manier een ken nisgeving ontving, hertzij thuis, hetzij door aanplakking, die behoeft geen vragen te doen, want die behoort op het oogenhlik, dat hij dit leest, nog niet tot den landstorm. Voor wat betreft punt 3 weet ieder voor zich wel of hij eene vrijwillige verbintenis gesloten heeft. Is dit geschied, dan hoort hij wel van zijn commandant, dat hij 10 uren per week moet oefenen als hij nog ongeoefend is en 6 uren als hij voldoende geoefend is, om te voldoen aan de eischen van een pro gramma, dat aan de commandanten is be kend gemaakt. 4o. Dit is iets geheel nieuws en daarover willen wij u eens uitvoerig wat vertellen teneinde eenig licht te brengen in vele nog duistere zaken. Heit wetsontwerp heeft de bedoeling al len, die landstormplichtig zouden zijn, in dien de wet maar lang genoeg bestond, nu ook werkelijk bij den landstorm in te lijven en bovendien de beperkende bepaling, dat deze menschen alleen voor ongewapende diensten kunnen worden gebruikt, op te heffen. Voor we verder gaan, lette men goed op, dat het ontwerp nog slechts ingediend is, dat er dus nog geen wet bestaat en dat het wetsontwerp eerst nog moet worden onder zocht, daarna schriftelijk van gedachten gewisseld moet worden, daarna mondeling in de Kamer wordt behandeld, dat daarna de Eerste Kamer het op dezelfde manier behandelt en dat dan eerst de wet in wer- king kan treden. Het inwerkingtreden van die wet begint met het opschrijven in de registers van de namen van hen, die in de termen vallen, volgens de nieuwe bepalingen. Eerst daar na en na eene eventueele geneeskundige keuring is er sprake van het beginnen met de oefeningen. Het ligt voor de hand, dat dit in deze maand niet meer zal kunnen geschieden. Wij gaan nu eens na, wat de bedoeling van die nieuwe wetswijziging is en wat er van te verwachten valt. Langzamerhand is er in onzen dienst plicht verandering en verbetering geko men Hadden we eerst plaatsvervangers en nummerverwisselaars, later diendè ieder voor zijn eigen nummer. Evenwel weten wij allen, dat eenige zoons vroeger vrij waren, dat van meer dere broeders eerst de grootste helft en larter de kleinste helft diende, dat kost winners worden vrijgesteld en dat ten slotte door het grillige lot de een werd ver plicht den lande 15 en later 11 jaar te die nen, terwijl anderen daarvan heel genoe- gelijk totaal vrij liepen. Die schreeuwende onbillijkheid kan reeds worden opgeheven door algemeenen dienst plicht. Bij algemeene dienstplicht dient iedereen. Zoolang echter in ons leger de bepaling bestaat dat elke lichting 23,000 man tolt, komt algemeene dienstplicht neer op net zoolang afkeuren tot we de 23,000 besten overhouden. In elk geval is dit reeda aanmerkelijk billijker dan loten. Breidt men nu ook het aantal mannen per lichting uit, dan krijgen we eindelijk den goeden toestand, dat alle flinke jongelui het vaderland dienen. Algemeene dienstplicht is dan ook heel mooi, maar kan alleen dienen voor de lichtingen, die nog komen moeten. En aan gezien, die nog heel erg jong zijn, to jong om vermoeienissen te doorstaan en het ge weer voldoende te hanteeren, moest worden gezocht naar een ander middel. Was men eerst huiverig nu eens een flinke doortastende maatregel te nemen, al spoedig bemerkte de Regeering, dat in het volk en in de Kamers een beweging ont stond on\ jjet J^er te versterken. Nu waren ook de bezwaren der Regeering g rooien- deels opgeheven. Het eenige middel, dat billijk was, be stond hierin, dat men de flinke jongelin gen, die door een onbillijkheid in de wet nierts hadden behoeven te presteeren, voor 's lands dienst, nu eens wat plichten ging opleggen. Er was nog een andere mogelijkheid ge weest. Men had nl. de nog oudere lichtin gen kunnen terugroepen, die al reeds ge diend hadden en daardoor tevens eenige militaire waarde hadden. Dat zou echter weer een uitbreiding en bestendiging van de lotingsonbillijkheid zijn. Hier tegenover srtaat weer, dat deze nieuwe wetswijziging de gelegenheid geeft-, wanneer het noodig mocht zijn, ook lien nog te roepen. Ben voordeel is het zeker dait nu ook de vele reserve- en militie-of ficieren, vaandrigs en reserve-sergeanten van oudere lichtingen kunnen worden op geroepen. Volgens de oude bepalingen behoorden tort den landstorm: „ieder, die van dien dienst bij de militie is v x ij g e s t e tl d, hetzij wegens broe- derdienst, hetzij wegens kostwinnerschap, hetzij wegens andere bijzondere omsiaai- idieheden; voorts, ieder die aan de Hotting heeft deelgenomen en miet is aangewezen om te ditetnien." Een overgangsbepaling aan hert einde der wet, zedde echter, dat dit alleen gold voor. hen-, die na het inwerking treden van de wet (28 Apriil 1913) in een van die toestanden kwamen te verkeeren. Het nieuwe wets ontwerp wil, dat tot den landstorm zal behooren ieder, die voor het inwerking treden der wet iri één dier toestanden was, die zoo even werden genoemd en dat hun landstorm- plicht zal aanvangen op het oogenblik bij Koninklijk Bes/luit nader te bepalen. Dit. alles geldt echter alleen voor hen, die dan nog geen 40 jaar zijn, Resumeereaide zullen dus hoogstwaar schijnlijk allen, die vrijgeloot zijn, vrij gesteld wegens broeder dienst en wegens kostwinner-schap of andere bijzondere om standigheden, alsnog onder de liandstorm- wet komen te vallen, en dus worden inge- schrevon in de registers. Van afgekeurden wordt niet ge sproken. Toch zijn er velen, die op hun 19e jaar worden afgekeurd, wegens li chaamszwakte, op hun 25e jaar kerels als boomen zijn geworden. De aanstaande bedienaren van den Godsdienst kunnen zooals thans in de Militieweit is voorgeschreven op hun aanvrage worden vrijgesteld. Voor de vele vrijge'otenen en vrijgestel den zal nog we! een keuring moeten plaats hebben. Voorts wordt art. 4, 2e liid, hetwelk in houdt, dat al die 1 andstormmarm-eoi slechts ongewapende diensten kunnen verrichten, voor onbepaald en tijd buiten werking ge steld en kunnen en zullen dus al die man nen dn den wapenhandel worden geoefend. Ileit is dan voorts de bedoeling te begin nen, met de jongste lichtingen. De jongste mannen hebben de minste- verplichtingen, betrekkingen, zaken, familieaangelegen heden en dergelijke-a. Bovendien zijn zij van te voren gekeurd en heeft men dus van minstens drie lich tingen precies de opgave, wie er goed is en niet gediend heeft. Volgens een ruwe schatting leveren de jongste li oh tingen. een hoeveelheid van 45,000 mannen op, die men- kan gaan Natuurlijk is dart niet voldoende, doch voorloopig zal men. daarmee vooreerst wel moeten volstaan. De Minister is van plan ze in de kazer nes te halen om hen later de plaats fce doen innemen van de oudste landweer lichtingen. Oppervlakkig lijkt dit zeer billijk, doch daartegen as nog wel wat aan te voeren. Voorloopig is hert evenwel zaak, dat de wet er door komt en dat is dringend noodzakelijk. Daarna is er dan nog wel gedegenheid over de uitvoering onze meaning te zeggen. Laat ieder meewerken opdat de wet 6lage. Hoe zij wordt uitgevoerd is van latex zorg, doch de uitbreiding en verster king van onze krachten kan niet worden uitgesteld. Dfie is noodzakelijk. K. SPORT. ORICKET. De 's-Gr. C. C. heeft zich gisteren in Den Haag beter gehouden dan voor eenige we ken te Hilversum tegen Hilversum. Giste ren toch wend met innings en 83 runs ge wonnen. Haarlem won met een klein verschil van V. V. V., m.L met 6 runs. De Rood en Wit-reserves wonnen met 27 runs op de le innings van V. R. A. Hermes II won met 15 rums van H. B. S., V. O. C. met 45 runs op de eerste in nings van 's-Gr. C. C. 2, terwijl V. R. 2b van Albion verloor met 35 runs op de le innings. De stand Zuid is nu als volgt: Ajaxe 3 12 7 V. O. C. 4—31—6 Hermes II 2 11 2 's-Gra. C. C. II 3—12—2 H. B. S. 43 11 Het Artisten-ZGmerfeeat in het Stadion. Duizenden en duiaenden Amsterdam?» waren gisterenmiddag opgetrokken naar het met vlaggen versierde Stadion waar Amsterdamsche en Haagsche artisten broe derlijk en zusterlijk samenwerkten tot Btijving der middelen van de ondersteu ningskas der Nederlandsche tooneelkun- stemaarsvereeniging. Dat de secretaris-penningmeester zich kan verheugen over een recette, waarop ieder theater-direoteur voor zijn besten speelavond jaloersch zou zijn, is wel ze ker. Het gegeven voor het feest was ditmaal een bezoek van den Koning van Saba aan Koning Salomo, welke gedachten door fraaiheid ven groepen en rijkdom van ge waden aardig was uitgewerkt, daarom heen werden tal van zotternijen uitge voerd. Een geanimeerde voetbalwedstrijd lus»- schen een Amsterdamse-li en Haagsch ar- tistenelftal werd door de Amsterdammers met 30 gewonnen. Door een achttal heeren werd voorts deelgenomen aan een costuuni- c*n grimeer wedstrijd in het bekende karakter van Shakespeares Shylock. De prijs voor de meest bevredigende costumeering in den kortsten tijd werd toegekend aan den heer Daan van Ollefen. De prijs: voor den bes ten kop aan den heer J. Grijnders. De Jury bestond uit de heeren Louis Bouwmeester, Willem Royaards en Jan Musch. Een geparodieerd stierengevecht, dat na de pauze het feest besloot, stelde velen wel een weinig in hun verwachtingen teleur. Omsreeks drie uur deden de kranige deelnemers aan den afstandmarscli van Tilburg naar Amsterdam hun intocht in het Stadion, onder een verblijdend enthou. siasme van de zijde der talrijke toeschou. wers. Generaal-majoor Ophorst, commandant der stelling van Amsterdam complimen teerde den troep en den leider. Deze richtte zelf ook een kort woord tot zijn kranige mannetjes, hetwelk evenwel van de pers plaatsen af onverstaanbaar was. Door een beperkte vrijheid van bewegen konden we tot onzen spijt ook niet over de resultaten van den tocht informeeren. (Msb.) Twaalf-purrit van ,yOlympia". Gisteren had de 12-uurrit van de Am sterdamsche Sportvereeniging „Olympia" plaats. Om 6 uur in den morgen werd voor het café de Sport op het Rembrandtplein gestart. Van de 3f2 inschrijvers waren er 293 opgekomen. Men merkte o. a. op de renners Blekemolen, v. d. Stuyft en Shil ling, terwijl verder een 100-tal m.ilitairen en een 3-rtal dames aan de rit deelnamen. Deze ging van Amsterdam over Purme- rend, Alkmaar, Haarlem, Leiden (waar in Zomerzorg werd gerust en Utrecht, Am sterdam. Te samen 175 kilometer. Het resultaat van den twaalfuurrit is als volgt: 131 deelnemers volbrachten den rit zonder strafpunten; 73 met strafpunten. Onder de trappers met een blank boekje was ook een dame. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan4 personen, maakt met het totaal dei- vorige week ad. 3190 een totaal van 1 '-1 Tot 5 Juni j.l. waren behandeld2430 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling Totaal 2430 Afgewezen Juni j.l. Algewezen ii week. Totaal afgewezen. Carré. Veel menschen, zoowel van hier uiit de stad als van buiten, zijn teleurgesteld toen zij Zaterdagavond de openingsvoorstelling wilden bijwonen van het circus Albeit Carré. Door de haast vijf uur te late aan- kemst van. den .tredn waarmede het circus werd vervoerd, had de directie beslaten cersit te 9 uur met de voorstelling aan te v< ngen Met veel los personeel werd hard gewerkt, dodh kon de tent niet op tijd Maar komen en besloot de directie de ope- j imigsvoorsteltong uiit te stollen tot gister avond. En de openingsvoorstelling in het ruime, mooie en goed ingerichte circus heeflt bewezen, dat de voorliefde voor paar- dendressuur, afgewisseld door variété nummers, zelfs in oorlogstijd aJ® altijd trekit! En het is werkelijk een interessant en keurig program, wat de heer Carré on danks de mobilisatie, ons brengt. We kun nen gerusit zeggen, dat er meer afwisse ling en aardiger nummers zijn dan we ooit zagen: en daarbij, dat alles wa,t wordt ge boden, van den eersten rang is. Voorop natuurlijk de paarden en de p aardendressuur. Directeur Albert Carré geeft daarvan prachtige staaltjes te zien en interessant is het op te merken, hoe hierbij de oude dingen telkens weer in nieuwen vorm worden omgewerkt, hoe er telkens weer met wat nieuws wordt opge treden en men onvermoeid weet le variëe- ren. De paarden zelf zijn voortreffelijk: de rood schimmels, de Arabieren, de mooie schimmelihetngst, paardenliefhebbers krij gen hier wat moois te zien! Een stout ruiter is Begdanewitshdie ens de 'bekende staaltjes van steppenrijden te zien gaf en o.m. te paard in snelle vaart kleine voorwerpen en doeken- van dein grond opnam. Frl. Rosa Madigan gaf krasse staaltjes van dressuur te zien met haar zes Perzi sche kameel en. La belle Lolitta loopt, springt en rijdt fiets op een staaldraad alsof zij zich op den beganen grond bevond. In hert numiger „In Senegal" toonde de directeur zijn vaardigheid in bet schieten er zijn behendigheid door te paard met eon degen een sinaasappel doormidden te slaan. Een gezelschap bestaande uit een heer en twee dames deden halsbrekende loeren &an -trapeziums. Hoe verbazend ver men hert in lenigheid door oefening brengen kan, werd door deze artisten weder bewe zen. Men zal het mot ons -eens zijn, dat dit een der mooiste nummers was. Kapitein Nansen-s ga.f kranige stukjes te zien met zijn vijf zeehonden, die als jcngleurs de keurigste staaltjes te zien gaven. Zelfs had de lieer Nanssen zijn •leerlingen zoo ver weten te krijgen dat ze met allerlei instrumenten in liet orkeöt

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2