14 BUITENLAND. De Oorlog. y BINNENLAND. No. 7125 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDER Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonza genten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG' JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke rogol meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, lodere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Op aandringen van den Paus worden 0,000 verminkte krijgsgevangenen naar witserland vervoerd, Een Oosten- ijksch communiqué spreekt van verdere orderingen der Midden-Europeesche ogendheden in Galicië. Aan li Isonzo, vooral bij Plawa, werd hevig evochten. Over de resultaten spreken e Italiaansche en 0oslenrijk3che com- luniqué's elkaar tegen. Een Oosten- Ijltsch vlieger wierp bommen op ver killende plaatsen in Noerd-ltaiië, een rouw doodend en vrouwen en kinderen wetsend. Gemeld v/ordt dat Wilson ,Lusitania"-quaestie voor het Congres ai brengen. ïen dreigende katoen- laking in Engeland is voorkomen. e verkiezingen voor het Grieksche Huis in Afgevaardigden zijn begonnen. Van hei Westelijk oorlogs terrein. Ia he.t Weston is het de laatste dagen rij stil geweest; alleen ten Noorden van trecht heeft het Duitsche kanon hevig sproken, naar de Franschen zeggen, m dit zijn geweest om hun het verster ft van hun nieuwe stellingen te beletten, et kon echter wel zijn, dat ckit een voor- jreidóng was voor een nieuw Duitsch of- HiFsis'f, waartoe dan het'gevecht ten Z.O. an Hibuterne de inleiding zou vormen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Oöstennjksohe hoofdkwartier mel'ldt d. 13 Juni uit Weanen: In Zuid-Oost- aLioië rukken de Oostenrijksche troepen an heit leger Planzer verder succesvol oorwaarts. Na hardnekkige gevechten ierden giste rein Tyscmenica, TLumais en li oogten ten noorden van O.leszu geno- n. Ten zuiden van Czernelica wordt gestre- m. Nieuwe Russische aanvallen tegen ileszcryke werden op bloedige wijze af- [liit de Boekowina w.ordt gemeld, dat bij vervolging der Russische troepen over grens verscheidene plaatsen in Bessa- abië werden beest. Er vielen 1560 gevangenen in handen art de Oostenrijkers. Aan de Boven-Dnjestr deden de Duitsch- jtostenrijksche troepen met succes een anval op Zydioiaow waar nog sterkere ussische troepen den zuidelijken oever au de Dmjeistr bezetten. In Mididen-Galicië leidde de aanval der Kitsch Oostenrijksche troepen tot inibeziit- smirag van Sienawa 011 na een afslaan an een sterken aanval tot bestorming an ai'le steunpunten ten N.O. van de stad. lierbij worden 3500 Russen gevangen ge- «nen, Be toestand i'S overigens onver an- Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Van het Italiaansche oorlogsterrein wordt d.u. lowuuui uitriiet Oostenrijksche hoofd kwartier gemeld: Aan de'Isonzo hadden de laatste twee dagen vooral bij Plawa ern stige gevechten plaats. Daar eindigden de llen Juni de poging der brigade van Ran- cunan om de hoogten aan de oostelijke oevers te bereiken, met hun terugtocht. Gistel-morgen in de vroegte trokken Ita liaansche troepen opnieuw over de rivier. Na hevigo gevechten gelukte het den Oos tenrijksche troepen de voortdurend in sterkte toenemende Italianen terug te wer pen en de Oostenrijksche stelling waarvoor meer dan 400 Italianen liggen, vast in han den te behouden. In het Karinthisch en Tyroolsch grens gebied duren de artilleriegevechten voort. De Paus en de krijsgevan genen. De ,,Vossische Ztg." verneemt uit Zürich: De „Osservatore Romano" meldt, dat de aansporing van den Paus, om de voor den krijgsdienst ongeschikte krijgsgevangen Duitschers en Franschen naar Zwitsèrsch gebied over te brengen, met succes is be kroond. Er. zullen dientengevolge twintig duizend man naar Zwitserland gebracht worden. Ook aan de zieke en gewonde ge vangénen, die nog voor den krijgsdienst geschikt'kunnen worden, doch onder de gegeven omstandigheden niet de vereischte zorg, kunnen genieten, heeft de Paus zijn aandacht gewijd. Hij onderhandelt daar omtrent met de Zwitsersche en andere regeeringen. Eenige hebben reeds haar in stemming betuigd. Graaf Santucci deelde aan de „Corriere d'Italia" mede, dat het voorstel van Z. H. den Paus omtrent de behandeling van ge wonde krijgsgevangenen in Zwitserland was geformuleerd drie weken Vó"5r het deelnemen aan den oorlog door Italië. De bonds-president Motta nam het voorstel des Pausen welwillend op en verzocht Santucci een memorandum uit te werken, dat den Bondsraad zou worden overgelegd. Dit geschiedde ook. Daags daarop overhan digde president Motta het antwoord van den Bondsraad, waarin gezegd wordt, dat de Bondsraad getroffen was door het edele initiatief van den H. Vader, te meer daar de regeering een dergelijke gedachte gehad had. De Bondsraad gevoelde zich gelukkig, het voorstel te kunnen ondersteunen. De onderhandelingen werden met groote har telijkheid gevoerd en ondervonden geen moeilijkheden. Frankrijk en België stem den toe; Engeland zal evenals de centrale mogendheden óók toestemming geven, het geen het vaderlijk hart des Pausen zeer groote vreugde bereidt. Op den Balkan. De Serviërs in Albanië. Het ,,Giornale d'Italia" meldt, dat de veldtocht der Serviërs in Albanië zoover is gevorderd, dat krijgsverrichtingen tegen Durazzo onmiddellijk verwacht kunnen worden. Op Zee. De Italiaansche vlootactie. Volgens de ,,Korr. Nordejnschrijft de Bosnische Post", dat Zaterdag 5 Juni, des morgens 4 uur 15 minden eenheden van de Italiaansche vlocht voor Ragusa Vechia verschenen, die de^spoorweg Us- kopljeZelenika, welke, voor Ragusa een groote bocht vormt bombardeerden. Toen de vloot de kust naderde reed juist een trein in de richting van het dal, en wérd beschoten, doch bereikte onverlet het station, alwaar hij verdekt opgesteld het bombardement afwachtte. De Italianen -verschoten 100 granaten; bereikten daar mede slechts geringe sch&de op enkele punten van de spoorbaan. D$ totale schade beloopt hoogstens 200 kronen. Na een half uur staakten de Italianen het vuur en stoomde de vloot naar Ragiïsa en beschoot aldaar den vuurtoren. Des toormiddags 9 uur was de spoorweg weder hersteld. De verliezen der Britsche zeemacht. In antwoord op een vraag deelde Mac- namara, die tegenwoordig Financial Secre tary is bij de Admiraliteit; in het Lager huis mede, dat de verliezen welke de Britsche zeemacht tot dusv'êr heeft geleden, 6.409 man bedroegen. De duikboot- on mijnoortog. De „East-Anglain Daily Times" verneemt dat de „Leucha", geladen met stukgoede ren, door een vijandelijke duikboot is ge torpedeerd bij Aldeburgh (ten N. van Har wich). Het is een boot van 3027 ton, afkom stig van Buenos Aires. De bemanning van 28 koppen is gered. De treiler „Plymouth" is door een Duitschen onderzeeër in den grond ge boord. De bemanning is gered. De treiler „Waago", van Grimsby, is in de Noordzee in den grond geboord door een Duitschen onderzeeër. De bemanning wérd gered. - - - Een zeegevecht. Het P. T. A. meldt uit Odessa: In den nacht van 10 op 11 Juni ontmoetten twee Russische torpedobooten dicht bij den Bos porus de „Breslau", wier zoeklicht op een der booten werd gericht. Deze viel toen dezen vijand onmiddellijk aan. Van beide zijden werd hevig geschoten. Aan boord van de torpedobooten kon men zien, dat verscheiden schoten den krui ser troffen. Men hoorde een ontploffing en zag den voorsteven branden. In de duister nis was echter niet na te gaan hoe ernstig het vijandelijk schip geleden had. Aan boord van de torpedobooten werden een officier en zes man gewond. De LusQtania-quaestie. "Naar de New-York Herald" verneemt zal president Wilson het gebeurde met de „Lusitania" aan het Congres ter bespre king voorleggen. In de lucht. Bommenwerpende Oostenrijksche vlieger. Officieel wordt uit Rome gemeld: Twee Oostenrijksche vliegtuigen deden bommen vallen te Molati, Bari en Polignano waar een vrouw werd gedood en een kind ge wond en te Maropoli, waar een vrouw licht gewond werd. De bevolking bleef rustig. Verschillende Oorlogs berichten. Honderd ambulance-automobielen ver brand. De ,,Park-Royal" automobielen- fabriek bij Park Royal (Engeland) is Woensdag door het vuur vernield. De fa briek bestond in hoofdzaak uit een groot nieuw gebouw met gegolfd ijzeren dak, waar 100 ambulance-auto's voor de regee ring werden gemaakt. Op een paar uitzon deringen na, werden alle wagens vernield. De schade wordt op 40 tot 50 duizend pd. st. geschat. De Wet. De Wet heeft Vrijdag zijn bekentenis van schuld aan oproerigheid herroepen. Het hof, dat hem niet in een nadeelige positie wilde brengen, heeft deze herroeping aanvaard. De vervolging van de „Time9". Het rechtsgeding tegen de „Times" wegens het publiceeren van mededeelingen van mili tairen aard, geschikt om den vijand als inlichting te dienen, is met volkomen ont slag van rechtsvervolging geëindigd. Mevrouw Carton de Wiart gevangen. Volgens de Belgische „Leger-courant" on dervond mevrouw Carton de Wiart, de echtgenoote van den Belgischen minister van Justitie, die volgens de Duitschers met onderscheiding behandeld moest worden, slechts tot Keulen de bewijzen daarvan. Bij haar aankomst te Berlijn wei d zij als ge vangene opgesloten in de vrouwen-gevan genis. Buitenlandsche berichten. Uit Portugal. De „Tinnes" /verneemt uit Lissabon, dat generaal Piraenta de Gastro, oud-premier en oud-minister van oorlog, met twee andere oüid-miimisiters cm. Machaido dos Sa.ntois, den U-einder der hervormingspartij, diio het vorige ministerie steunde, aan boord van een Pnrtugeeschen kruiser naar die Aaorein :is gebracht. Zware brand te Hamburg. Te Hamburg is Vrijdagnacht een zware brand uitgebroken, im den houthandel der firma Wilhelm Guhl aan. den Herkkamms- weg. De brand sloeg over naar de nabu rige steenkolenpakihuizen der firma Schro der, die eveneens afbrandden. De aange richte schade is nog niet vastgesteld, doch zeer belangrijk. Men vermoedt brandstich ting. Een siraatbrand in Londen. In Londen, heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat liet plaveisel van een gefheefle straat, de Cambridge Road, in brand geraakte. Werklieden, waren be zig de bestrating te teren,, toen een gloei ende kool uit een fornuis viel en. de ge- heele straat in een vlammenzee veran derde. De brandweer kon het vuur slechts meester worden door massa's zand op het brandende teer te werpen. De dreigende staking in den katoenhandel Naar Reuter uit Londen seint is de drei gende staking in dein katoenhandel, ten gevolge van den eisch den werklieden oom Loonsverhooging, vrijwel voorkomen door dan Board of Trade, die beide partijen verzocht de quaestie der loonen te onder werpen aan de regeeringscommilssie voor de productie em onderwijl het werk vooitt te zetten. Dit verzoek zal zeer waarschijnlijk wor den aanvaard. Mexico. De Mexicaansche consul te Londen heeft officieel bericht ontvangen van zijn regee ring, dait de legermacht der constitutlona- iiistem, onder aanvoering van generaal Carranza, bij Leen een groote overwin ning heeft behaald op de tegenstand ere onder de generaals Villa en Angeles, die naar het noorden zijn gevlucht. Carrninza heeft zich meester kunnen maken van do geheele artillerie van Villa. Inmiddels zal vreezen wij de bur geroorlog wel rustig zijn voortgang ne men. Dat pleegt, Sinds de verwijdering van Porfirio Diaz van liet bewind, in Me xico zoo de gewoonte te zijn. Iedereen be haalt overwinningen op iedereen en de burgeroorlog wordt voortgezet. Verkiezingen in Griekenland. De verkiezingen voor het Grieksche Huis van Afgevaardigden zijn gisteren begon- Aardstoot. Aan den rand van do Alb, vooral in de steden Ebingen en Balingen (Wurtem- berg), werd gistermiddag te 3 uur 15 een vrij hevige aardstoot waargenomen, die echter, voor zoover bekend is, nergens be langrijke schade heeft aangericht. Nederland en de Oorlog. De papier nood en de couranten. Een ernstig gevaar voor die dagbladpers in Duiitschland ziét de „Külndsche Zol- tunig" im de belangrijke stijging van de papierprijzen. Het blad wijst daarbij op <le bijzondere taak der pers im oorlogstijd, vooral ook var. de kleine pers, die zich veelal met de grootste moeite handhaaft en door de ver hoogde papiorprijzen nu weer hot ergst wordt bedreigd. Opheffing van het invoerrecht op kran tenpapier en op grondstof voor papier be veelt de „KöLnlsche" dringend aan. Fr ank rijk en Roemenië zijn hierin voorgegaan, on wat daar mogelijk is, zegt het blad, moet het in Duitschland ook zijn. Tevens behoort het verbod van' uitvoer van mate riaal. dtait voor de papierfabricage kan worden gebezigd, scherper te worden ge handhaafd. Dezelfde papiemnood dreigt ook in ons land. Tot kolt geleden, toen óe uitvoer van papier uit Duitschland niet verboden), was, bleven ondanks een ernstige bedreiging in Augustus j.l. de prijzen van het papier voor couranten ,i,n Nederland gelijlk aan die, welke vóór den, oorlog betaald wer den. Andere papieren waren reads 10 tot 25 pet. verhoogd, papa fine-pap tor voor chocolade-verpakking met 50 pet. FEUILLETON. HEREENIGD. O, monsieur docteur! riep zij, op Gul- la toeijlende, terwijl deze nauwelijks den Irenipel had overschreden. O, monsieur iocteur! Ik weet geen raad! Ziet u mijn [Poer eens! Hij is levenloos! Hij is dood! Stil! Stil! sprak Guido sussend. Ik al deal lijder onderzoeken! En zonder van het geweeklaag der touw verder notitie te nemen, begon Suido helt onderzoek. Mij bevond den toestand1 -van den pa len t zeer ernstig. Het gezicht en het ge- leele lichaam waren zoo koud als ijs. Hij tas wel niet dood, doch het scheelde toch liet veel. Hier moest snel en energiek worden ge handeld. Wat een gezond mcnsch moest iooden. zo-u dezen bijna levenloozen man fechien redden. Madame, zeide Guido tot de oude rrouw, die stond te beven, laat aanstonds ten kuip vol gieten met water, zoo heet als gij het aan uw eigene hand slechts ver dragen kunt en laat de temperatuur zoo-- 'fel mogelijk stijgen, nadat de zieke in 'et bad is gelegd. Sla gedurende een vijf- |al minuten de uitwerking er van gade. ft zal imtusschen in mijn apotheek een pnee smid del gereed maken, dat de pa- |ën| moet innemen, zoodra er weer leven P1 hom komt. i En haastig verliet de dokter de kamer, pfar zijn voorschrift aanstonds werd op- fevoLgd, Toen alles gereed was, wérd de zieke uit het bed getild en in het heete bad ge legd Daar de patiënt volkomen roerloos bleef, begon cle oude dame er 'nieuw ko kend water bij te gieten. Plotseling klonk uit de badkuip een luide schreeuw, die alle omstanders deed schrikken. Met de vlugheid van een jongen man sprong de zieke uit het bad zijn bed in, terwijl hij herhaaldelijk schreeuwde: Help! Help! Moord! Ze verbranden mij! Help! Help! Goddank! Hij spreekt! Hij leeft! Mijn broer... mijn broer leeft! krijschte de oude dame, zich op het bed werpende. Gp dit kritieke oogenblik opende dokter Rocke de deur en trad haastig binnen. Met een paar stappen stond hij naast de badkuip en s'tak de hand in het bijna ko kend heete waiter. God in den hemel, madame! riep hij uit. Wat hebt gij gedaan? De zieke moet wel verbrand zijn! O non, monsieur docteur! riep de oude dame, buiten zich zelve van vreugde. Hij leeft! Mijn broer leeft! En zoo was heit ook. Het heete bad had wonderen gedaan. De patiënt was inderdaad gered én aan het leven teruggegeven. En Guido's gedurfd werk vond de meest onverdeelde waardee ring. De oude man, wiens levensredder hij was geworden, was een. Franschman en met al de grootmoedigheid zijner natie dankte hij den jeugdigen geneesheer, dien hij zijn zoon noemde, Toen hij zich sterk genoeg gevoelde om zijn winterreis te kunnen aanvaarden, liet hij Guido bij zich komen en vertelde hem, dat hij dokter Pierre St. Jean was, de eigenaar en bestuurder van een bijzon der krankzinnigengesticht, dat zeer stil en afgelegen lag, midden in het land en waar slee hits patiënten werden opgenomen uit de eerste klassen der samenleving. Het huis lag zeer gezond en schilderachtig tusschen boschaadj&s en een klein meef bij Oost-Feliciana, en hij was naar New-York gekomen, om voor zijn inrichting jeugdige geneeskundige krach ten te winnen. Hij zou zeer gaarne zien, dat zijn jeugdige levensredder bij hem kwam en bij hem, aan zijn inrichting, ver bonden bleef. Guido's hart klopte bij dit aanbod snel ler. Daar leefde in hem iets op, dat hem er toe noopte zich over dokter Pierre's voorstel te verheugen, ofschoon hem te New-Orleans toch reed9 een schoone loop baan wachtte. Doch eer hij bij Klara kwam om haar te vragen zijn vrouw te willen worden, moest hij zich een eigen thuis en een eigen bestaan hebben verze kerd. Dat eischte van hem zijn mannen- fierheid, al kostte de schelding van zijn geliefde hem ook nog zulke zware offers. Vandaar dat hij den drang zijns harten volgde en het aanbod van den ouden Fran schen dokter aannam. Nog zeiide hem geen voorgevoelen, dat het een hoogere beschikking was, die hem ro-et onzichtbare hand leidde en welke hij vclgde, volgen moest, blindelings, willoos, of hij tegenstreefde of mi et. XXXVIII. De zon van den korten winterdag ging juist onder, toen Guido Rocke, in gezel- Schap van den ouden dokter en diens zus ter, aankwam bij het :in de diepste een zaamheid gelegene bijzondere zen.uwlij- Jdei^ge,st.:(thib. Dokter St. Jean leidde zijn jeugdigen assistent naar de groote hal, aan beide zijden waarvan zich de vertrekken bevonr den van den huisheer en zijn familie. Het personeel woonde in de kelderkamers, ter wijl de cellen van de zieken gelegen wa ren op de bovenverdiepingen. Het eerste, wat dokter Sint Jean deed, was to vernemen naar den toestand zijner patiënten. Allen waren zooals gewoonlijk meldde de plaatsvervangende geneesheer, belhalve „mademoiselle". En wat scheelt haar? vroeg de oude dokter met levendige belangstelling. Haar wanhopige razernij schijnt te zijn opgehouden en heeft plaats gemaakt voor een toestand van stompzinnigheid, verklaarde de andere. Dat is hoogst merkwaardig! Jonge vriend, zeide de levendige kleine Fransch man, zich tot Guido wendende, deze pa tiënte is een aUerzondelingste verschij ning! Een .buitengewoon interessant ge val! Een allerontroerendste geschiedenis! Ge zult baar morgen boo ren. Maar nu wordt het tijd, dat we ons een beetje op- frisschen! Angeta, bel als 'it u belieft, om de koffie! zeide hij, zich tot zijn zuster wendende. Spoedig daarop zat het kleine gezel schap rondom de tafel bij het knappende haardvuur en met aangonarnen, lichten kout ging de avond voorbi j. Allen begaven zich vroegtijdig ter ruste. Guido, die vermoeid was van de reis, siiep den geheel en nacht vast door, doch reeds in de vroegte werd hij gewekt door luide stemmen iin het hulls, de stemmen dier arme idioten in hunne cellen. Hij kleedde zich vroeg aan en verliet zijn kamer om den corridor met de cellen aan beide zijden over te gaan en deze laatste te bezichtigen. De deuren bevonden zich op golijke af standen van elkaar en elke deur had in het midden een smalle opening, die het voor den dokter mogelijk maakte de zie ken te bespieden. Al de patiënten, die zich in deze cellen hervonden, waren vrouwen van den meest verschillenden leeftijd, en Guido gevoelde zich door hetgeen hij zag, ten diepste ge schokt. De cellen waren langwerpige ruimten met witte wanden en getraliede vensters, waarvoor witte gordijnen hingen, terwijl deze ook hingen voor de bédden. Langs den eenen wand stond ©en bank met kus sens en daarvoor een tafel, die vastge schroefd was aan den grond. Naast het bed stond een wascbtafel. Overigens be vatte het vertrek geen enkel sieraad, geen schilderijtje, geen spiegel, niets dat het oog verkwikken, den geest opvroolijken kan. Op de bank aan den zijwand zat de bewoonster van deze cel, gekleed in het grijs, met de ihnnden over elkaar en strak voor zich uit kijkende. In elke cal hetzelfde tafereel, hetzelfde troostelooze schouwspel. Juist die eentoonigheid maakte een kouden. bevreemden indruk en Guido ge voelde een huivering door zijn leden, gaan bij de gedachte dat menschen hun ge heele leven in zulk een cel moesten door brengen. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1