11 BUITENLAND. 6e JAARGANG No. 7123 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering cn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent JUNI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Een tijdelijk gezantschap bij den Paus. Slechts 10 leden der Tweede Kamer heb ben zich verklaard tegen het zenden van een tijdelijken gezant naar den Paus: de Unie-liberalen Eerdmans, Heeres, De Mu- ralt, Van Raalte en Lieftinck, de socialis ten Helsdingen, Gerhard, Mendels en Spiekman (burger Duys was heengegaan, na zich belachelijk te hebbe r gemaakt met de verklaring, dat hij, na de rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken, niet meer wist hoe hij stemmen moest) en de wiid-christ-elijk-historische Bichon. Men ,ziet: louter persoonlijke overwegin- hebben bij deze tegenstemmers den doorslag gegeven; van partijverband geen sprake. Opmerkelijk is voorts, dat behalve t de vrijzinnig-demoeraten ook van de vrij-liberalen wier orgaan De N i e u- ,\v e Courant nog zoo zwaar had tegen- gesputterd niemand tegenstemde. Aldus beschouwd, is de stemming van gisteren stellig van bijzondere beteekenis te achten: geen der politieke partijen durf de het aan, zich tegen liet voorstelt eïn daarmede van regeeringswege wérd dit verband duidelijk gelegd tegen het ka binet te verklaren. Reeds meermalen hebben we gewezen op de groote belangen, ook voor ons land, aan het zenden van een gezant naar het Vaticaan gelegen, terwijl men elders in dit blad weder de argumenten zal vinden, gisteren ter Tweede Kamer aangevoerd; ur den minister-president, den heer Cort v, d. Linden, in een voortreffelijke rede. Onnoodig te zeggen, dat we ons over de gevallen beslissing verheugen, niet alleen echter als Katholieken, maar ook wel de gelijk als oprechte vaderlanders. En 't is in deze laatste hoedanigheid, dat we een woord van hulde niet. meenen te mogen onthouden aan de Regeering, die zoo breed inzicht toonde omtrent de hooge belangen van den vrede, ook in verband met de positie vasi ons land, en niet aar zelde van haar inzicht getuigenis af 1e leggen, al stond zij daardoor zelf bloot aan verdachtmaking. Haar kloeke daad leide onder Gods ze gen tot heilrijke gevolgen. Ir Galicië is de cavalerie der verbonden Duiisch-Oosienrijksche troepen tot op 20 K.M. van Lemberg genaderd. De Rus- erkeunen dat de Duitschers op den linkeroever van de Dnjestr staan. De Italianen bereikten de Passo di Faizerego en bezetten Monfalcone. Een Engelsche kruiser van liet Liverpool-type is in den grond geboord. Volgens bericht uit Dnitsclie bron zal ook in Rusland een ministerie van Munitie in liét leven worden geroepen. De commandant van de „Eitel Friedrich", die vermomd uit Ame rika vluchtte, werd gevangen genomen aan boord van een Italiaansch schip. Van het Westelijk oorlogs- terrein. In heit Westen .blijven de Fransohen aan de winrnemide hand, zoadat deze successen van eenigen besllsse-nden. invloed zijn. Wel wordt heit Fransche aanvalsfront geleide lijk uitgebreid, zoodat nu ook al de Du'it- schers Neuvllle, ten Noorden van Atrecht hebben moeten ontruimen, maar van een doorbraak is nog geen sprake. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De cavalerie der verbonden Duilsch- Oiostenrijksche 'troepen is in Galicië tot op 20 K.M. van Lemberg genaderd. De kern •evenwel der troepen bevindt zich nog op den linkeroever van de Dnjestr (wat de Russen toegeven). Sommige troepen zijn reeds de rivier over en naderen Leim.berg. Anderen zijn nog ten Zuiden van de ri vier. De groote massa schijnt er over ge trokken te zijn bij Surawno, dat Zuid-Oos telijk van Lemberg aan die rivier ligt (af stand van Lemberg ru.im 60 K.M.) Het ligt op een punt waar het slaan van bruggen waarschijnlijk reeds noodig is geweeat; althans ten behoeve van heit geschut. Noordwaarts van de Dn jester zijn reeds Oostenrij'ksche afdeelingen bij Miikolajew en Rohatyn. Op den rechtervleugel der Oostenrijkers wordt nog voortdurend ge- •Vochiten in de streek tusschen die Prath en de Dnjester (dus ten Z. van laatstgenoem de rivier), b.v. bij Stanisliau. In het ruwe aangeduid, beweegt het Dui-tsch-Oostenrijksohe leger zich nu voort over een lijn die zich van het punt in Po* Jen waar de San in den Weöchsel valt. tot Kotzman, ten N.W. van Czeraowitz uitstrekt, en die in Noord-Oostelijke (rich ting vooruit, schuift. Deze frontlijn is on geveer 400 K.M. lang 'afstond Groningen --Calais of Vldelamd—Trier). Trekt men. deze lijn op de kaart, dan ztot men dat zij tot o.p 25 K.M. afstanid Lemberg nadert. Het oorlogslot, dat die stad ten tweeden male treft, zat dus spoedig over haar be slist zijn, en daarmede waarschijnlijk over het Russische Karpathénlegar. De Russen in Lemberg. Het. Boekarester blad „Dimineata" meldt dat het Russische legercommando reeds maatregelen getroffen heeft voor een ont ruiming van Lemberg. De Russische poli tie is afgedankt, een bui'gerwacht is opge richt. Ook van andere zijde worclt gemeld, dat de Russen met de ontruiming reeds zijn begonnen. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Zooals wij gisteren nog onder Laatste Berichten konden molden, hebben de Ita lianen Monfalcone, een plaatsje van i*uim 8000 inwoners aan de Bocca di Panzano (Golf van Triëst), bezet. Monfalcone ligt op den weg van do Italiaansche grens naar Triest, echter is het land tot aan Monfal cone vlak. Voorbij Monfalcone beginnen de heuvels. Ligt dus Monfalcone een 8 K.M. ten Oosten van de beneden Isonzo, het is niet gezegd, dat de Oostenrijkers daar hun verdedigingslinie hadden. Het is zeer wel mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat de eigenlijke moeilijkhedeif voor de Italianen pas voorbij Monfalcone, op de hoogten achter Monfalcone, zullen beginnen. Het Oostenrijksche communiqué van g.is- teren meldt dit evenwel niet, derhalve ont- breekt een bericht van de tegenpartij ter toetsing en kunnen we "<iog niet uitmaken, welke beteekenis het verlies van Monfal cone voor de Oostenrijkers heeft. Duidelijk is het echfer, dat het op dit ooriogsterredni ernst 'begint te werden en we van nu af onze aandacht ook op dit 'terrein moeten vestigen; Het voornaamste gevechtsterrein zal wei-de-streek van de Isonzo worden hier fheldt ook het Oos tenrijksche communiqué',- dat nieuwe po gingen van de Italiaansche troepen om de rivier over te trekken bij Plaza Gradisea, en Sagrado zijn afgeslagen terwijl langs de grenzen van Karinthië en Tirol de ge vechten van minder betöèkenis schijnen te blijken. Op den Balkan. Roemenië en de Midden-Europeesche mogendheden. Over het gerucht van een verbond van Roemenië met de Midden-Europeesche mo gendheden, waarvan onlangs werd mel ding gemaakt, schrijft ^professor Hoetszch in de „Kreuzzeitung", flat daartoe in 1883 door Koning Karol en minister Bratianoe, vader van den tegenwoordigen minister president, na diens onderhandelingen in September met Bismarck en Kalinoki be sloten werd. De opeenvolgende regeerin gen van Roemenië hebben zich steeds aan dit Verbond, dat tot 1020 loopt, gehouden. De laatste verlenging werd door Majores- koe onderteekend. Het» ware over den in houd van het verdrag is nog niet bekend; het zou een zuiver defensief verbond kun nen zijn, dat in geval van oorlog de ver plichting oplegde om een welwillende neu traliteit in acht te nemen. Of het verdrag nu nog_ïarrki-acht-is?-Jfc^jrover loopen de m-eehingeu uitodn, cn crarpio cie oor zaak der oneenigheden tusschen de ver schillende partijen, seint de „Korr. Nor den". De Serviërs bezetten Elbassan. De ,,Voss. Zeitung" ontvangt over Sofia het bericht van het Servische persbureau, dat de Serviërs de Albaneesche stad El bassan bezetten, een tyewijs, dat Servië stelselmatig een weg zoekt naar de Adria- itische Zee. Het Servische gezantschap te Sofia zou dit hebben toegegeven. Bommen op Kragoejewatsj. Officieel wordt uit Weehen gemeld: Een onzer vliegerescadrilles wiei-p Woensdag ochtend met succes bommen op het arse naal en de pyrotechnische inrichting te Kragoejewatsj, (Seiwië, aan de rivier Le- penica.) Geconstateerd werd, dat op twee plaatsen brand uitbrak. De vliegers keer den behouden terug. De actie tegen de Darda- nellen. Het groote Turkscbe hoofdkwartier mei dit dait Woetnedag op het front aan de Dardanellein geen -belangrijke wijziging heeft plaats gelhad. De Anatoli-sche batte rijen beschoten met succes bij Sed-oel- Bahr de infanterie der bondgenooten en hun artilleriestellingen en brachten een batterij tot zwijgen. Hun verliezen gedu rende heit j-ongste gevecht bij Se-d-oel-Bahr schat imen o-p 15,000 man. Zij konden het mee rende el van hun dood en niet wegdra gen -en lieten ze bij den tegenaanval der Turken, waai-d-oor zij -naar iiun oude .ei- lingen weiden teruggeworpen. slagveld achter. Van het overilge oorlogs te rre in valt niets te melden. Het Wol'ff-Bureau wil weten, dat reeds veel scheepsgeschut van de bondgenoot-en onbruikbaar is en d-at daarom de Queen Elizabeth" moest terugtrekken uit de Dar- danellen. De -munitiequaestie zou volgens het Duitsche agentschap Tui'kije geen zorg meer baren, daar zou munitie aanwezig zijn. Het ,,Neue Wiener Abendlbl." publiceert een onderhoud van ee.n medewerker met kapitein-luitenant Miicke over de actie aan do Dardanellen. Deze meende, dat aan de Dardanellen geen voordeel kon worden behaald door de bondgenooten en dat een inneming van Konstantinopel uitgesloten was. Hij roemde de Turkscbe soldaten en wees o-p -de diensten ook hier door de duik- hooten bewezen, waardoor de toevoer van de (benoodigdheden voor de oorlogssche pen der bondgenooten zeer weid bemoei lijkt. Amerika en Duitschiand. President Wilson. De correspondent te New-York van de „Eloln. Volkszeitung" meldt dat hij, hoe ongeloofelijk het ook schijnen mag, op grond van volstrekt zekere inlichtingen, mede kan deelen, dat president Wilson vast geloofde, dat Duitschiand oorlog met Amerika wenschte. Het zou daarom de „Lusitania" tot zinken gebracht hebben. Toen hem door menschen, die hij vertrouwt, de onhoudbaarheid, van deze opvatting aangetoond werd, zou nq verlicht "hébben adem gehaald. Het ongeluk is, zegt de correspondent, dat Wilson zich geheel af gesloten houdt en hij niemand inlichtingen vraagt. Hij heeft niet eens den vroegeren militairen attaché Langhorne inlichtingen laten geven noch de officieren, die aan Duitschen kant de verrichtingen bijge woond hebben, gehoord. Bryan'9 aftreden. Lansing .na Bryan's aftreden de waarnemende minister van Staat ge niet in de V. St. de reputatie een uitste kend kenner van heit -i-nternationa'e. recht te zijn. Hij werd 'In 1864 geboren te Waiter- town, in den staat New-York; in 1889 werd hij, na zijn rechtsgeleerde studiën te hebben voltooid, tot de uitoefening der praktijk toegelaten. In 1892 droeg de re- geeiing te Washington hem liet ambt op van rechtskundig adviseur in heit college van scheidsrechter, die de moeilijkheden tuss-ohen Engeland en de Ver. Staten over de quaesti-e der pelsrobben in de Bering- zee tot oplossing moesten brengen. Toen over dit punt in 1896 opnieuw quaesties rezen, werd Lansing door zijn regeering aangewezen als voorzitter van een met het oog daarop ingesteld rechter lijk college. Bij de grensregeling tusschen Canada en Alaska was Lansing weer de man, die voor de Unie de onderhandelingen leidde. Zes jaar -later was hij in den Haag lid van het Internationaal Hof van Arbitra ge en nam daar deel aan de pogingen tot bijlegging der quaesties, gerezen over do kustvisscherij in het Noordelijk deel van den Atlantlschen Oceaan. Pas in Maart 1914 werd hij aan hot departement van buitenlandische zaken te Washington aan gesteld als adviseur over quaesties van internationaal recht. Onderminister van Staat is hij dus nog niet lang. Op Zee. Engelsche kruiser getorpedeerd. Volgens een Wo-lff-telegram ucfc We enen torpedeerde de Oostenrijksche onderzee boot No. 4, commandant de linieschip lui tenant Suigule, Woensdagvoormi-ddag bij San Giovanni di Me«dua een Engelschen kruiser type ..Liverpool", die, beschermd door zes torpedojagers, daar voer en, deed dat schip zinken. (De 5 kruisers van het Liverpool-typ® Bristol-class, die alle van 1909—1910 da teeren, meten 4900 ton, hebben een snel heid van 25,825,8 knoop, een bemajir imn-g van 376 koppen en voeren a'.s voor naamste bewapening 2 kanonnen van 15 c.M. en 10 van 10 c.M.) De duikboot- en mijnooriog. Een Duitsche onderzeeër deed den trot- ler .Tunisian Castor", van Grimsby af komstig, zinken. De beman-nfmg werd ge red. De Engelsche treiter Velocity" is door een Duitsche duikboot in de Noord zee in den grond geboord. De equipage ia opgepikt, na 52 uur in de sloepen to heb ben rondgezwalkt, Uit Tynemoulh wordt bericht: Do Engelsche treiter Saturn" is door een Duitschen onderzeeër in den grond ge boord. De bemanning is te North Shields aan wal gezet. ir-=-b crfeiwsttMVhip' „EriKI BnHt" ia Woensdagochtend getorpedeerd bij het lichtschip „Sunk". De bemanning is to Harwich aangebracht. Laatstgenoemd schip, dat eerst Duiitsch eigendom was, was door Engeland prijs verklaard. De Engelsche schoener „Express" is door een Duitschen onderzeeër in den grond gehooid. Drie man van de equipage werden opgenomen door oen Deense hen schoener en te Plymouth aan wal ge bracht. De Engelsche treiter „Nottingham" ia door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. De bemanning is gered, De Engelsche Admiraliteit bericht dat de torpedo booten „No. 10" e-n „No. 12" Woensdagochtend door een onderzeeër in den grond zijn gehooid. De torpedobooien opereerden aan de oostkust. Een dertig geredden zij.n aan 1-and gebracht. De kapitein van de Prinz Eilel Friedrich. Een Engelsche kruiser In de Straat van Gibraltar arresteerde Woensdag aan boord van een Italiaansch stoomschip den kapi- teün van den hu'.pkruilser „Prinz Eitel Friedrich" die, a's kok vermomd, uit do Vereenigde Staten was ontsnapt. Het ,,Lusitania"-ondcrzoek. I-Iet officinale onderzoek in zake het ver- FEUILLETON. HEREEN1GD. Ook bestaat er in het verledene iets, het welk het voor den kolonel wenschelijk maakt zijn slachtoffer uit dsn weg te rui men tot eiken prijs, sinds di't slachtoffer ia zijn macht is. Te Saint Lo-uis, waar zijn vaderlijke vriend, de overiledein dokter Day, hem. h-e-engestuurd had, en waar hij tevergeefs getracht had zich een praktijk te verwerven, nam hij dienst en een merk waardig toeval deed he»m k'c-men onder heit opperbevel va-n zijn doodsvijand, die na tuurlijk zwelgde van voldoening, wijl hij hem thans in zijn macht bad en in kapi tein Zuten weldra een handlanger vond. „De ten dood toe gehate jongeman moest vernietigd worden; daantoe was geen rnid- kl beter dan een eerloos uiteinde. Om het zooverre te brengen, moest hij gedreven werden tot een schijnbaar misdrijf,waar op d>e d-oorstraf staat En dit doel zouden zij weten te bereiken. Van Zondagmorgen vroeg tot op dat oogenblik in dien Vrij dagnacht, waarop men hem slapende op zijn post v-ond, kreeg de beschuldigde geen oogenblik rust. Onophoudelijk hield kolo nel Le Noir hem bezig mot dienstverrich tingen. Hij is soldaat en moest, zooals vanzelf spreekt, gehoorzamen. In dien ■'i'-'jiagnacht viel hij einde-lijk, overwel digd door uitputting, in een soort dood- s-aap en ziedaar nu het misdrijf, waarvan "ion hom beschuldigt en waarvoor hij ter dood wordt veroordeeld. Mijne heeren, ik 'on elk oogenblik bereid, mijne verklarin- in tegenwoordigheid van de beide of ficieren, op wie zij betrekking hebben, te de waarheid, welke ik niet langer verzwij- herhalen en te bewijzen. En nu, nadat gij gen mocht claar het immers d-e redding van een menscheenteven gold gehoord hebt, vraag ik u: Is de beschuldigde, Guido Rocke, schuldig aan plichtsverzuim, door op zijn post in slaap te zijn gevallen? Ik vraag een nieuwe beraadslaging en een nieuw vonnis! De voorzitter stond driftig op. Sir, dat is onmogelijk, dat kan niet worden toegelaten! De bijzonderheden, welke gij daar hebt meegedeeld, kunnen gerapporteerd worden aan den opperbe velhebber, ten einde heit vonnis te veran deren in een (begenadiging. Doch voor ons vonnis, dat streng recht sipreekt, volgens de wet en de feiten, komen zij verder niet in aanmerking. Maar -de beschuldigde veroordeelen zou zijn: schande laden op zijn naam, zon der dat deze -daarvan door iets zou kunnen gezuiverd worden! En dat, gentleman, kunt gij toch niet willen! Ik dring op nieuw aan op een nieuw vonnis! Ik ondersteun dit voorstel! riep lui- tcaiant Lowel, opstaande. Geiutl-eman, sprak d-e grijze voorzitter, een nieuw vonnis is volkomen ongeldig en niet toelaatbaar. Nog nooit in mijn tonge militaire loopbaan is zulk een geval voor gekomen.... Een nieuwe uitspraak! Ben nieuwe uitspraak! klonk het nu van alle kanten. Tevergeefs trachtte de vooizitter stilte te krijgen. De gemoederen waren veel te opgewon den -dan dat d-e storm der ontsteltenis zoo spoedig geëindigd was. Niet schuldig! klonk het nu achter eenvolgens uit ieders mond, totdat allen hun stemmen hadden uitgebracht. Met zegevierenden blik zag Herbert hoe Guido voor de rechters teruggebracht en hem va-n het vonnis mededeeling gedaan werd. Opnieuw was de vijand gedwarsboomd en Le Noir's werlb te schande gemaakt. Thans moest den ellendeling den weg worden afgesneden en zijn macht geheel worden gebroken. Ja, dit werk van een misdadiger was verijdeld. Doch, helaas, Herbert vermoed de niet, dait, terwijl; hij over de behaalde zegepraal triomfeerde, daarginds verre op Hurricane Hall de medeplichtige van den eerlooze een andere schurkenstreek uit haalde, waardoor een menschenleven be dreigd werd, hetwelk Herbert dierbaarder was -dan allies ter wereld en dat hij gered zou hebben tot eiken prijs. XXXVI. Minutenlang stond Kapitola, toen zij zich zoo plotseling in de algeheele verlaten heid van haar kamer tegenover den ge- vreesden Mack Donald geplaatst zag, als een marmeren beeld strak en roerloos. Zij /gevoelde een natuurlijken drang om luide om hulp te schreeuwen, doch bedwong zich met geweld. Mack -Donald, diie haar ontsteltenis be merkte, begon luid,te lachen. Haiha, mijne schoone, gij dacht nie1 mij van nacht hier te zullen -ontmoeten, hè? vrceg hij o-p spottenden toon. Het was of de schrik haar verlamde; bliksemsnel overzag zij met schrikwek kende duidelijkheid den toestand. Mack Donald had zich met haar laten insluiten; en bleef haar geen middel meer over om te ontkomen. Al schreeuwde zij inog zoo hard, toch zou haar geluid niet kunnen doordringen tot de ver afgelegene kamer van majoor War- field en natuurlijk nog minder tot het verder afgelegene vertrek van juffrouw Kond?ment. Zij" ha-d op geen hu'p te reke nen. Zij was reddeloos prijsgegeven aan de macht van Mack Donald. Dit bewustzijn drukte haar geweldig, doch juist deze druk, juist de zekerheid van het ontzettende gevaar, waarin zij ver keerde, staalde haar en wekte in haar een heldenmoed. Slechts de grootste koel bloedigheid kon haar redden, indien er nog op eenige wijze redding mogelijk was. Een paar seconden waren voldoende om haar een -besluit te doen nemen. Op mijn woord, Sir, riep zij uit, het tafeltje met ververschingen neerzettende, en een armstoel aanrollende, terwijl zij daarin als uitgeput nei-zonk, gij ziet mij ten hoogste verbaasd en met re-den. Maar een gentleman zal een dame omtrent het doel van zijn bezoek omstreeks den onge- wonen tijd van het middernachtelijk uur niet onkundig willen laten. Dat noem ik koelbloedigheid! riep Mack Donald, zich in een tweeden arm stoel neerzettende. Hoe kan men anders da.n koelbloedig zijn in een December-nacht bij tien graden kou en drie voet hooge sneeuw op alle wegen? antwoordde Kapitola onbevan gen. Doch, neem mij niet kwalijk, Sir, niemand mag mij kunnen veiwijten, dat ik de gastvrijheid niet in eere heb gehouden. Mag ik u een sober avondmaal aanbieden? Haha, Kapitola, dat ziet er inderdaad uit ails een avondmaal, riep de róover, eerst thans opmerkzaam wordende, het is alsof gij nog bezoek verwachtet! Dat -deed ik ook; maar om u de waar heid te zeggen: u vejrwachtte ik niet! Haha, dan iemand anders? Enfin, laat hem maar komen! Ik sta mijn man! riep de roover, haastig een beiker leeg. drinkende. Kapitola, verwachtet ge misschien Francis Le Noir? Als door een adder gestoken, sprong het jonge meisje overeind. Sir, gij beleedigt mij! Ik weiger op uw smadelijke vraag te antwoorden! Gij weigert mij te antwoorden! ri-o/p de bandiet, ruw lachende. Jlahaha! Zijt ge dan niet bang voor mij? Ik bang zijn voor u? Ik denk er niet aan! antwoordde Kapitola over moedig. Maar ik zou u toch kwaad kunnen doen? Dat doet gij niet! \\*darom niet? Omdat gij mij niets zoudt kunnen aandoen zonder mij te dooden! En dat zuft ge niet doen, omdat gij er niets mee winti Gij zijt dus inderdaad niet bang voor mij? Vlstrekt niet! Integendeel, i,k bemin ul Gij gij mij beminnen? (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1