BINNENLAND. 6e JAARGANG No. 7121 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 psr kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/.2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dit nummer bestaat uit twee bladen. Nog altijd. Amsterdamsche hoofdcornmissairis Hi. M. Roest van Limburg schrijft m ,,De K' over „Sociale psychologie" em levert laarhij o.m. een vergelijking tusschen de wee groote steden in ons land, die hij loor zijn ambtelijk werk heeft leeren ken- ïen: Amsterdam en Rotterdam. Niet om deze vergelijking op zichzelf is iet hier te doen, maar om twee zinnetjes laaruit. die kenmerkend zijn. Vijzend op den groei der bevolking van lottcirdam, welke voor een deel van uit liabant en de Zuid-Hollandsche eilanden orot, schrijft de heer Roest: Zonder nu te willen spreken van ^on tere" dee'en van ons vaderland, behooren •noordwesthoek van Noord-Brabant en Ie dorpen achter de- dijken, zooals men 3 noemt, nu juist niet 'tot de streken, van aaruit het geestelijk dicht over Rotterdam al opgaan." Daar hebt ge \t waarachtig weer! En dat moet nu nog een mild oordeel «eten. Van 't „donkere Zuiden" zal deze plbskenner niet spreken, maar*'t volkje rat daar vandaan (komt.... enfin, „gees- tijk licht" verspreidt het niet. Neen, dan is 't in het Noorden beter ge teld: Amsterdam b.v. „betrekt zijn hevol-s- ingsaanwas, door zijn ligging, voor een* root deel uit de noorderkwartieren, de leest geavanceerde van ons land", zegt liheer Roest van Limburg. Dat 's andere •aat, -hè? Daar wonen blijkbaar de luid- an heit „geestelijk licht". Maar nu de resultaten, van deze verlich- ing. We lezen dienaangaande in „De ids". „He.t materieele leven stélt in Amster- am veel hoogere eischen dan te Rotter- em. Er is in Amsterdam reeds aanwezig ïsentiê' Iksaard niet onaangetast heefit gelaten. ooveel zulk een waarneming irL een ïaterieelen vorm is vaat te leggen noem paar cijfers: Amsterdam heeft 10 ihouwburgen tegen Rotterdam 3:, 29 bios- loptheaters tegen Rotterdam 16; 592 zoo- snaa.mde muziekvengunningen dat zijn jrgunningen tc't het maken van muziek café's, bars en tapperijen tegen Rot- rdam 22. Die groote verschillen zijn niet erk'.aren uit het verschil in bevolkings ver alle,en, maar wijzen op een wel ster- •behoefte aan uiterlijk levensgenot." Wat zegt u daarvan? Natuurlijk houdt het verschil in volks- arakiter van Amsterdam en Rotterdam 'g met andere dingen verband dan met m aanwas uit Noorden of Zuiden, maar ons voorkomen dat deze cijfers den »r Roest van Limburg toch hadden moe stemmen tot wat minder waardeering dat befaamde „geestelijk licht" en tot 'at minder laatdunkendheid jegens onze radgenooten ten Zuiden Maas en Moer- lijk. Van het Westelijk en Oostelijk oor- ogsterrein is weinig nieuws. Op het ïiiidelijk oorlogsterrein wordt het iets mmoericer. Weer zijn verscheidene ichepen in den grond geboord. Van het Westelijk oorlogs terrein. Van beide zijden worden hevige artil- «riegovechten gemeld ten Noorden 1 Atrecht. Terwijl de Franschen-hun aanvallen in fle streek ten Noorden van Atrecht voort ikten, hebben zij het gebied van hun of fensief uitgebreid, en, naar het schijnt, niet zonder eenig aanvankelijk succes. Zij melden verovering van loopgraven bij Hébuterno, ten Zuiden van Atrecht, en bij Mouliivsous-Touivenit en ten Oosten van Compiègme, terwijl in Champagne een tonval met sappen is gedaan. Een luchtgevecht. Officieel wordt uit Londen betreffende liet reeds vermeld luchtgevecht in de nabij heid van Brussel nog het volgende mede- gecleeld. Maandagochtend te 2 uur 30 hebben twee Engelsche aviateurs bommen geworpen op "Ie luchtschepenhal te Evere ten Noorden Tan Brussel. De vlammen, die van weers zijden uit de loods sloegen, stegen tot Itoote hoogte. Het. is niet bekend of er een Zeppelin in de loods was. De vliegers keer den veilig terug. Te 3 uur Maandagmorgen viel een ander Britsch vlieger tusschen Gent en Brussel een Zeppelin aan. Op een hoogte van 6000 voet wierp hij zes bommen naar het lucht schip. De Zeppelin ontplofte en viel op den grond. Het luchtschip bleef geruirnen tijd branden. De kracht van de ontploffing bracht de monoplane van den vlieger uit zijn evenwicht. De bestuurder was gedwon gen te landen op vijandelijk gebied, doch kon weer opstijgen en bereikte veilig zijn basis. Men seint van de Belgische grenzen aan de „Tijd": Maandag bij 't krieken van den morgen verscheen boven de stations van Eeclo en het Land van Waes te Gent een Zeppelin, die door twee vliegers der geallieerden werd achtervolgd. Het Duitsche geschut, dat bij het manoeuvreveld en op andere punten der stad is opgesteld, opende een hevig vuren op de vliegers, die den Zeppe lin-ballon, welke over St. Amandsberg vrij laag zweefde en al dalend wilde ontkomen den terugtochtsweg af te snijden. Het ge schut bracht al spoedig, ondanks het vroege uur (even over drieën), een menigte volks voor de ramen en op de straat der omgele gen woonhuizen. Klaarblijkelijk was de Zeppelin reeds eer der met zijn vervolgers slaags geweest, of op eenige wijze gehavend, daar hij naar links overhelde. Toch werden door de be manning schoten gewisseld met de vijan delijke vliegers, waarvan een zich zeer na bij het luchtschip waagde en het trachtte te overvliegen. Bij een plotselinge, koene daling liet deze vliegenier klaarblijkelijk ontploffende stoffen op den Zeppelin val len, die eensklaps in brand vloog. ITet ge- heele omhulsel was ineens in vlammen gehuld, en na een reeks van kleine ontplof fingen, waaronder één zware, stortte het neer op de kloosterscholen der Zusters Vi- sitandijnen van Sint-Amandsberg, waar liet dak nabij den cour in brand geraakte. De Zusters trachtten naar alle zijden de lijkheden. Twee Zusters, die met Kinaeren in de armen op straat sprongen, uit de vrij hooggelegen verdiepingen, liepen ernstige kneuzingen op. Een non werd gedood. Van den Zeppelin, welks bemanning werd verbrand of verpletterd, bleef slechts het geraamte over. Alle straten in de St. Amandswijk werden onmiddellijk afgezet, en den inwoners werd bevolen, binnen hun huizen te blijven. De Engelsche vlieger, die den aanval deed en die zelf deerlijk toegetakeld scheen, verdween in noordelijke richting. Van het Oostelijk oorlogs- terrein. De Duitsch-Oostenrijksche opmarsch vam Przemysl naar ihet Oosten ontmoet blijk baar taaien tegenstand en vordert ni©t snel. Ten Noorden van Moseiska is de Wiznia bereikt en ook ten Zuiden van die plaats dringen 'de Oostenrijkers Oost waarts, maar is Moseiska nog in handen der Russen. In deze streek is nog niet een beslissing gevallen. Terwijl aildus helt krijgsbedrijf in Gali- cië zich vrij regelmatig verder ontwikkelt, verdient opmerking, clat de Duitschers in hot Noorden, :ïn de streek ten Oosten van Libau en ten Zuidoosten daarvan, een ver meerderde bewegelijkheid aan den dag leggen. Wellicht zullen de Duitschers hier een krachtig offensief willen uitvoeren, indien de verdere veldtocht in Galicië overeenkomstig hun wenschen verloopt. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italië, dat nu al 'n paar weken oorlog voert e.n zich tot dusver tot kleine grerns- sche rmu t s el in ge,n beperkte, schijnt nu een .groote offensieve beweging aan den Ison- zo in den zin te hebben. Uiit de jongste be richten blijkt, dat de Italiaansche troepen zich in 'it gebied tusschen Isonzo en de Ita liaansche grens concent reeoren en blijk baar is het dus de bedoeling den hoofdstoot tegen Oostenrijk hier te beproeven. Staüaansch luchtschip vernield. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld: „Het vijandelijk luchtschip „Citta di Fer- rara" werd gisterochtend te zes uur door het marine-vliegtuig „L 48" ten zuidwes ten van Lussin in brand geschoten en vernield. Twee officieren en vijf man werden ge vangen genomen. Vliegers boven Venetië. Volgens een officieel© bekendmaking te Weenen heeft het marine-luchtschip „L 47" gisterochtend met succes bommen in Venetië geworpen en wel op de ballon- hal Muramo Campatto 'en twee vijandelij ke itotrpedo vernieler 9, waardoor eenige branden ontstonden. Ook werd het tentenkamp met een ma chinegeweer beschoten. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, üroote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Op den Balkan. Het optreden der Balkanstaten zou zeker voor de geallieerden van groote beteeke- nis zijn. En er wordt in cte hoofdsteden op den Balkan dan ook duchtig gewerkt om den- staten tot ingrijpen éver te halen. Voorloopig echter nog zonder resultaat. Er zijn daar te veel tegenstrijdige belan gen, die het moeilijk is to -verzoenen en de Balkanstaten, door de ervaring ge leerd, zijn te voorzichtig om in te gaan op beloften, voor welker verwezenlijking de noodige waarborgen ontbreken. In zooverre zijn de DuitschiDostenrijklscho overwinningen op de Rus'Sen ook van groote beteekenis en een verdere zege praal der Centraal-Europeesche mogend heden in Galicië zal dan ook waarschijn lijk van meer beteekenis zijn, dan alle di plomatieke invloeden, die deze mogendhe den kunnen stellen. Is Koning Constantijn van Griekenland dood? Een bericht van het Berliner TagebL als zou Koning Constantijn van Grieken land overleden zijn, is nog niet bevestigd. Wat de gevolgen voor Griekenland zou den zijn indien de Koning kwam .te over lijden, is tot op zekere hoogte niet twijfel achtig. Griekenland's interventie in den oorlog is voor een belangrijk deel belet door 's Konings persoonlijken tegenstand. Zijn dood zou misschien de oorlogspartij weer krachtiger doen optreden en daar er bij de spanning, die thans op den Balkan heerscht, slechts weinig noodig is om den eenen Balkanstaat na den anderen, en misschien alle gelijk opeens in den oorlog te mengen, zouden de gevolgen veel verder kunnen reiken. De actie tegen de Darda nelles Hernieuwde actie der h.;iGflgenooten. Uiit Athene wordt aan dtTvv^ji Wlliif"Wumidti lygW— (het bombardement hernieuwde. Steeds worden verse he troepen geland. De 1 urken trokken op verschillende punten terug. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat een aantal Duitsche technici naar Konstantinopel zijn gekomen om de Tur ken te leeren leege patroonhulzen opnieuw te vullen, opdat deze voor de tweede maal zullen kunnen worden gebruikt. Op Zee. De duikbooten-oorlog. Een Duitsche duikboot heeft in de Iersc-he Zee de Noorsche stoomboot „Trud- vang" in den grond geboord. (De „Trudvang", een stoomschip van 1040 ton bruto, in 1897 gebouwd, behoorde aan de Dpsk. Truidv.angs Reideri te Ber gen. Komende van Pomaron, was het stoomschip vermoedelijk geladen met zwa- veterta.) Zaterdag kwam, zioo wordt uit Londen aan de „N. R. Gt." gemeld, dicht bij den stoomtreiler Arctic een Duitsche duikboot boven en zonder waarschuwing opende zij onmiddellijk het geschutvuur. De eerste twee granaten doodden den schipper en ■twee andere leden der bemanning. Ter wijl de overigen bezig waren vlug een boot uit te zetten, doodde een derde schot... (hier is het aantal vermoedelijk weggeval- Jen) man. De vijf overlevenden werden na twaalf uren te hebben rondgedreven door een anderen treiter opgepikt. De bark Superb, op weg van Buenos Ayres naar Que,enstown met een lading van 2200 ton graan, is, 50 mijl ten westen van Fastnet, door een bom tot zinken ge bracht, nadat de bemanning het schip verlaten had. Het stoomschip GlitterJand, op weg van Zweden naar Hartlepool met een la ding timmerhout, is gisteren door een duikboot aangevallen. Het trachtte eersit te ontsnappen, maar tevergeefs. Nadat de bemanning 10 minuten gelaten was, werd het schip iln den grond geboord. Schip getorpedeerd. Volgens een Lloydsbericht uit Margate is het Belgische stoomschip „Menapier" gisteravond te 7 uur 30 door een Duitsohen onderzeeër getorpedeerd. De tweede stuurman, de tweede machi nist en zes man van de bemanning zijn te Margate aangebracht. De kapitein, zijn vrouw, zijn dochter, de eerste stuurman, de loods en 12 man van de equipage worden vermist. Het schip zonk in een halve minuut. Verschillende Oorlogs berichten. Een Je9uiet en aanvoerder der Garribal- disten gesneuveld. Een correspondent van „De Tijd" schrijft: Enkele maanden goleden berichtte ik u het zonderlinge geval, dat een Jesuiet de aanvoerder was van een afdeeling Garribaldisten. Deze pa TJ Jesuiet, L. Rivet, is thans gesneuveld. Pater Rivet is een hekend geleerde op het gebied van het kerkelijk recht, dat hij aan de Gregoriana te Rome doceerde, toen hij krachtens de Fransche krijgswet, voor den dienst werd opgeroepen bij het uitbre ken der vijandelijkheden. Door zijn bijzon dere betx-ekkingen tot de Italianen, en zijn gemakkelijken omgang in de Italiaansche taal, werd hem toen een commando van sectiechef over de vrijwilligers van Garri- baldi toevertrouwd. Na de ontbinding van het corps, onder wie de geleerde en godvruchtige Jesuiet zich spoedig veel vi-ienden verwierf en waaron der hij zelf bekeerlingen maakte, deed hij officiersdiensten in de gevechten van het Ai'gonxxenwoucL Daar maakte ook een vij andelijke kogel bij een nachtelijken aanval een einde aan zijn leven. Nederland en de Oorlog. Aanvoer en distributie van kunstmeststoffen. Gistexmiddag werd door den minister van landbouw de commissie belast met e zoxg voor den aanvoer en de distributie van kunstmeststoffen geïnstalleerd. Geen vacantiekaarten. Naar de „Ned." uit de beste bi-on ver neemt, zullen dit jaar geen vacantiekaar ten woi'den afgegeven, omdat de beperkte dienstregeling, welke in verband met de tijdsomstandigheden nog steeds gehand haafd moet worden, niet toelaat, dat aan het toch reeds groote aantal ï'eizigers door toepassing van goedkoope vrachtprijzen nog uitbreiding wordt gegeven. Landbouw verloven. Naar men ons meldt, heeft do minister van oorlog alle verleende landbouw, hooi- en an- rloven tot de helft ingetrokken, regëering, meï tfbbais m-iveim io, tegen 0 Juni a.s. allo schapenwol opeischt, heeft thans als prijs bepaald voor de le soort f 1.70 en voor de 2e soort fl.60 per K.G. Politietoezicht op de vissclierij. De Minister van Marine beeft in antwoord op een adres van de Chr. Visschersvereeniging, medegedeeld, dat het der Regeering om ver schillende overwegingen thans niet raadzaam voorkomt een oorlogsvaartuig uit te zenden politietoezicht op de visschcrij uit te oefenen. Het mijnengevaar op de Noordzee. Het schijnt dat een aantal IJmuider traw lers, die dezer dagen dicht bij de Engelsche kust vischten zich in een zeer gevaarlijke zöne hebben bevonden. Zooals reeds gemeld werd moet de traw ler „Rijndam" als verloren worden beschouwd en zijn er teekenen die er op wijzen dat het schip op een mijn is geloopen. Thans maakt men zich ook ernstig onge- •ust over het lot van de stoomtrawler „Texel en „Irene". De „Texel I" werd Zondag uiterlijk Maandagmorgen binnen verwacht, maar was heden nog niet teruggekeerd, ter wijl ook de „Irene" over tijd is. Alle trawlers die in genoemde zóne heb ben gevischtr rapporteeren mijnen te hebben gezien en vele kregen mijnen in de netten. De beden binnengekomen stoomtrawler „Jacquelina Clasina rapporteert dat een mijn dicht bij het schip is untploft, waardoor liet bischbord en een deel van de netten ver loren ging. De Katholieke Staatsparty. De (a.-r.) „Rotterdammer", eenerzijds ge wagend van de weinig organisatorische ge bondenheid der christelijk-historischen, doet anderzijds de nadeelen van een te stx'ufle organisatie als die der S. D. A. P. uitkomen, en gaat dan voort: Vergelijk men nu daarmee bi> voorbeeld de positie van de Roomsche Staatspartij dan ziet men eveneens zeer ingrypende verschil len geen op den voorgrond tredend algemeen leider; verschillende onafhankelijke pers organen; kortom, een zeer vrije vorm van organisatie. Toch maakt deze partij.een uit nemend figuur en oefent krachligen invloed. Dit alles wijst er op, dat cene partij- organisatie zeer zeker te slap kan zijn, maar levens, dat te strafte organisatie ook niet de weg is, om de gewenschte eenheid te verkrijgen. Groote Sociale Cursus voor Yooruxanueu iu de R. K. Vakbeweging. De -vorige week werd, zooals reeds vermeld, in het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden de eerste week gegeven van den op vier weken berekenden gioolcn Cursus voor de voormannen in de R. K. Vakbeweging. Het aantal deelnemers overschreed het vooraf vastgestelde maximum van 2ö, doordat zich op 't laatste moment nog drie deelnemers hadden opgegeven. Met oenigo iiiscbikk.dijk- heid konden echter alle 28 deelnemers inde collegezaal van 't Centraal Bureau een plaats krijgen. Achtereenvolgens is het geheole program, zonder dat er 'eenige wijziging in behoefde gebracht to worden, afgewerkt. Zaterdag werd de laatste voordracht ge houden door den Directeur van het Centraal Bnrcau, diu aan het slot een woord van dank en hulde sprak jc-gens de deelnemers. Hij constateerde met voldoening, 'act hoe grooieu ernst de talrijke deelnemers den cursus had den gevolgd, met hoe taai uithoudingsver mogen zij dagelijks gedurende ruim acht uren in de collegezaal hadden aangezeten. Uit de oefeningen 's avonds was overtuigend geble ken, dat de voordrachten niet alleen met groote aandacht waren aanhoord, maar ook opgenomen eu verwerkt. Hij hobpte alle deel nemers weer te zien in November, wanneer de tweede week van dezen cursus zal gehou den worden, en meer in 't bijzonder het ar beidscontract, economisch, ethisch en juridisch zal worden behandeld. De Secretaris van het R. K. Vakbureau maakte zich tot tolk aller deelnemers, om aan de cursusgevCTS dank te zeggen voor de degelijkheid en bevattelijkheid der gehouden voordrachten. Het waren ongetwijfeld zware dagen geweest, maar men zag er met groote voldoening op terug, omdat ieder voor zich de overtuiging lmd, dat hij deze week, waarin van hem wel veel inspanning was gevraagd, ook veel had geleerd, vooral het groote en innige verband, hetwelk er beslaat tusschen beginselen en praktijk. Daarna werd de cursus gesloten, gelyk hy geopend was, met den christelyken groet. Slopend „Anker." „Het Anker", dat zich alle Zaterdagen wijd* „aan do belangen van het mindere marine' personeel," is maar heel matig te sprekea over de oprichting van een „R. K. Matrozen- en Mariniers vereeniging" te Am8terdamt waarvoor, zooals men weet, dezer dagen een lokaal is geopend in de Marinebuurt, n.l. aan de Kattenburgervoorstraat, lxock Katten- buigcrkade te Amsterdam. „Het Anker" weet nog niet goed, hoe het er mee aan moet. „Als de vereeniging door dat tehuis lean medewerken om de jonge mariniers en matrozen van plaatsen ver wijderd te houden, waar zij niet behooren te komen, dan zegt het doet zij goed werk". En toch wordt dat goede werk met minachting en met een wangunstig oog aan gekeken, omdat de mni'ine-autonteilen er hun steun aan geven, omdat de vereeniging door burgers en geestelijken wordt bestuurd, omdat zij niet ia een eigenlijke organisatie van schepelingen. Nu licet het oen kindje, welks stuipjes men niet zonder medelijden kfiffnomiiTP'"-' ""«p." TT acbynl center te zijn, dat deze, zooals alle andere nnlitaiio vereenigingen, zich mede ten doel stelt do maatschappelijke verbetex-ing van de schepe lingen, muur dan langs den weg, geheel tegenovergesteld aan dien der socialisten. Ja, dat is een ernstige grief! Daar ia nu eenmaal do Boi d vaix Minder Marineper soneel voor, die maar iets behoeft te onder nemen of het gelukt en de mindere schepe lingen varen er wel bij. Wij hebben, juist naar aanleiding van het smalend schrijven in „Het Anker", eens een bezoek gebracht aan dit katholiek tehuis voor zeelieden het eerste van dien aard in ons land. De omwonende bevolking schijnt liet nog wat vreemd te vinden, voor een lokaal, dat er van builen uitziet als een volkskoflichuis, den naam van „St. l'etrus" to lezen en voor dc menschcn van „Het Anker" moet het ook een ontwaking zijn. Maar in- tusschen kunnen een 100-tal katholieke matrozen en mariniers, dio hier ter stede verblijven, er een gezellig tehuis en ceix vriendelijk cn hulpvaardig echtpaar bereid vinden, om hen te ontvangen en te bedienen. Onze indruk was, dat het wel gelukken zal, de nieuwe stichting aan liaar doel te doen beantwoorden. Het is een wel niet groot, maar toch ge makkelijk en geriefelijk ingericht lokaaltje met een biljart, lees- cn schrijftafels en goede verlichting. Voor festiviteiten is liet niet ge schikt, maar het groote, mooie lokaal üor R. K. Militairen-Vereeniging aan de Hoogte Kadijk is vlak in de buurt. Het is jammer, dat de mannen, die voor „Het Anker" liggen, niet beter leeren begrijpen, hoeveel or aan gelegen is, dut dergelijke vereenigingen wor den bevorderd en aangemoedigd, maar dat zij steeds worden opgeruid tegen de autori teiten, als dezen bun steun verleunen aan Het grijpt houdt het schip drijvend. zelf te noemer Zoo'n anker werkt niet den grond, maar sleept ex de „Tijd.'1 Gemengde berichten. Ontvluchte Krijgsgevangenen. Te Roermond zijn gisteren twee in Duitsch- larxd ontvluchte Russische krijgsgevange nen aangekomen. Na veel omzwervingen hebben ze de Nederlandschc grens weten te bereiken. Een hunner was gekleed in een Belgische uniform. Met nog twee anderen waren zij te Keulen gevlucht; de beide anderen waren weer gevat. Inbraak? Als verdacht van inbraak heelt de politie in Den Haag twee Rotter dammers aangehouden. Met behulp van politiehonden werden op een stuk land in. het Valkenbosch-kwartier eenige voorwer pen opgespoord, waaronder een ijzeren geldkistje, betrekking hebbende op die inbraak. De aangehoudenen zijn ter be schikking van de justitie gesteld. V/raak. Men schrijft aan het ITsgz.: Voor eenigen tijd pachtte een inwoner uit IIei*pen een weide onder de gemeente Dieden. Dit perceel was voor dien tijd in gebruik geweest bij ingezetenen uit laatst genoemde gemeente. De stoutigheid om van elders te komen pachten zou men ze wel eens voor goed afloeren. Er werd op wraak gezonnen.,

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1