Het halve-eeuwfeest der Katholieke Kerk in Japan. Den 19en Februari zal het vijftig jaar jaar geleden zijn, dat sedert de vreeselijke vervolgingen der zeventiende eeuw, de eerste katholieke kerk te Nagasaki gecon. sacreerd werd. P. Dahlmann S. J. hoog leeraar aan de Staatsuniversiteit te Tokio wijdt aan die gebeurtenis een herinnerings artikel in de Civilia Cattolica. Daarbij ko men een paar bizonderheden ter sprake, die wel niet erg bekend zullen wezen, en toch van belang voor de lezers. De eerste is deze. Bij de plechtige inwij ding der kerk wilde het toeval' dat er in de havens der stad oorlogsbodems aanwe zig waren van bijna alle groote mogend heden der wereld. En wat nog, merkwaar diger is: de bemanning en de bevelvoerders rekenden het zich ten plicht in groot uni form de feestelijkheden op te luisteren. Dat was wel een even onverwachte als spon tane hulde aan de Japansche martelaren gebracht door quasi heel de wereld. Vlak bij de kerk werd een Fransche batterij opgesteld om door de donderende salvo's de blijde gebeurtenis aan Japan te verkon digen. En de commandant van het Russi sche admiraalschap ,,Waryak" zorgde voor de feestmuziek door middel zijner scheeps- kapel. En terwijl dat alles gebeurde bleven de Japanneczen zelf op eerbiedigen ■afstand. Geen mensch uit het volk durfde te na deren, want nog altijd was het op straffe des doods verboden het Christendom te omhelzen. Vijftig jaar had de door Fran- ciscus Xaverius gestichte kerk gebloeid. In vijftig andere jaren was zij gewelddadig vernietigd, maar telde dan ook meer mar telaren en heiligen dan ooit na Rome een land gekend had. En toen bleek de kerk daar schijnbaar dood. Doch en dit is onze tweede bijzonder heid 17en Maart van hetzelfde jaar 1865 zag de missionaris en latere bisschop Pe- titjean aan de poort der nieuwe kerk een groepje menschen bij elkaar staan. Hij ging er naar toe en vroeg of ze de kerk wil den zien. Ja, dat wilden ze graag. Binnen gekomen keken ze eerst wantrouwend rond of er niemand was, die hen zien kon ën dit viel den pater reeds op. Hij leidde hen eerst naar het hoogaltaar en knielde er eenige oogenblikken neer vóór het H. Sa crament, toen een vrouw hem op den schouder tikte en zei: ,,wij, die hier zijn, zijn allen één van. harte met u". Wie zij dan wel waren en waarvandaan? De missionaris geloofde zijn ooren niet meer. Zij waren van Urakama, s,ecn dorp vlak bij Nagasaki 1) Maar eerst wilden ze weten of er in de kerk een Mariabeeld stond, oen beeld van „Santa Maria." Toen hij hun dit beeld gewezen had, waren zij blij en tevreden: ,,Ja ja, dat is zij, met ,,on ko Jesu Sama" (het kind Jezus onze Heer) op de armen. Stel u de verwondering voor van den priester uit den mond van Japan sche boeren die woorden te vernemen! Hij begon toen te vermoeden dat het afstam melingen konden wezen van vroegere Christenen, hoe onwaarschijnlijk dat ook leek na tweehonderd jaren. En liij vergistte zich niet. Zij hadden, zoo vertelden zij ver der, een „Sacramento" het „bachisuma". Hun lieele dorp was „éen van hart met hen" en er was een man aangesteld om het „Sacramento" toe te dienen. Nooit stierf een kind zonder doopsel. Zijt gij talrijk, vroeg hun P. Petitjean. O ja, nog al talrijk overal in den omtrek der stad en verder verstrooid door het gansche land in kleine re groepjes. Zij kenden het „Abe Maria", „Pateru nosutèru „Sarube Regina". Zij vierden ieder jaar het Paaschfeest (volgens het kalendaripm van 1637 voorafge gaan door een veertigdaagsche vasten enz. Maar wat ik vooral niet wil vergeten is te wijzen op nog ééne zeer teekenende vraag van hen. Het was als hun laatste troef om zeker te zijn van, hunne eenheid met dezen westerschen priester: Of hij ook kende den „grooten koning van de Leer", den Paus van Rome? En toen hij vertelde dat deze Pius IX heette, toen straalde hun gelaat van blijdschap, want toen wisten zij zonder twijfel, dat deze westerling een échte broeder was van de leeraren hunner vaderen. Meer dan tweehonderd jaren hadden deze menschen te midden van de wereld, vlak bij de martelarenstad, in ca tacomben van trouwe geheimzinnigheid, hun christelijk geloof bewaard, zonder priester, zonder eenig verband met de rest van Gods Kerk, altijd in doodsgevaar. Daarvan bestaat geen voorbeeld ter aarde. Heden telt de Kath. Kerk plm 70.000 aanhangers in Japan. Twintig protestant- sche sekten betwisten haar den voorrang en doen haar negatief ontzaglijk veel kwaad. Maar van die 70.000 behooren ruim twee derde tot de kinderen der oude chrisi tenen, de kinderen van Santa Maria, de gehoorzame volgelingen van den „Grooten koning der Leer" die zetelt te Rome. „Hsg,z." A. S. 1) Dat volgens litterae annuae uit 1615 onder pastoreele zorg stond van het Jezuïe tencollege te N-agasaki. Gemengde berichten. Een geredde Nederlander van de „Lusi- tania". Tot de geredden van de „Lusita- nia" behoort ook de heer Van Hoeke, vroe ger woonachtig te Vlissingen. Sedert vijf jaar vaart hij als 1ste hofmeester bij de Cunarcl-Line, waarvan de laatste twee jaren op de „Lusitania". Aan een brief, dien de heer Van Hoeke na zijn redding aan zijn familie te Vlissin gen zond, wordt door den Zeeuwschen correspondent van het dagblad „De Am sterdammer" het volgende ontleend: „Ik was in de eerste klas eetsalon bezig mijn 2 laatste passagiers te bedienen, toen wij een krakend geluid hoorden en een paar oogenblikken daarna rilde en beefde het schip, evenals iemand beeft, die een rilling krijgt van koude. „Ik liet wat ik in mijn handen had op tafel vallen enging langs den kortsten weg het dek op, dat was natuurlijk niet langs de trappen, maar langs de zijde van het "Schip. De trappen waren vol met pas sagiers. „Op het dek komende hoorde ik, dat het schip getorpedeerd was en het begon al te zinken en over te liggen aan stuurboord zijde. „Ik ging toen naar beneden om een zwemvest, daar er genoeg tijd voor was, bracht een rek met 6 er op aan het achter dek en deed vijf zwemvesten aan bij vrou wen en kinderen, en een voor mij-zelf. „Toen waren er een 500 man aan het achterbootdek en een steward dien ik kende, was bezig met een groot hakmes, zooals ze in de roeibooten zijn, kasten open te breken aan het dek, om naar zwemvesten te zoeken, maar daar waren lampen, lucifei-s en vaten water in, voor de booten. „Maar nu kreeg ilc een goed idee. Ik vroeg om het hakmes en ik kapte de booten los, die aan het dek vast waren met tou wen. Want die booten zijn collapsableboo- ten en het schip lag zoo over, dat die boo ten niet te water konden gelaten worden. Na die losgekapt te hebben, staken wij beiden een sigaret op en hielden ons vast aan de achterbrug, het hoogste gedeelte van het achterbootdek. „In pl.m. 10 minuten was het voorschip weggezonken, maar dat was erg langzaam gegaan. Doch nu ging het vlugger en in 5 minuten tijds was de brug onder water en de kapitein en de stafkapitein van de brug gewasschen. In dr volgende 3 minu ten was het schip gezonken en daar kan ik weinig van vertellen, want het schip stond rechtop in het water met het achter schip in de lucht, precies als je platen ziet van de „Titanic", en ik had mijn werk en mijn macht noodig, om mij aan het ach terdek vast te houden, want ik hing daar aan als een ladder; alleen kan ik zeggen, dat ik den voorsten schoorsteen tegen den tweeden zag vallen, om daarna beide in zee te vallen; de derde vloog in de lucht. Toen een krakend geluid van de booten, die wij losgekapt hadden en die in 't wa ter rolden. En ik voelde een klap op mijn hoofdv en weet verder niets meer. „Toen ik tot mijzelven kwam, lag ik in 't water, dicht bij die booten, die losgekapt waren en zwom er naar toe, klom er op, want ze waren alle drie omgekeerd, en ik bemerkte, dat ik van onder tot boven met bloed zat. „Er waren verscheidenen rond die boo ten en de fruitman riep: „Geef eens een handje". Ik trok hem op de boot. Ik had een natten zakdoek in mijn zak, dien ik rond mijn hoofd bond, er waren 3 gaten in. Toen gingen we aan het redden en al bleef ik bloeden en verzwakte ik, door de drukte merkte ik het niet erg, op, want in 10 mi nuten hadden,we de 3 booten vastgebonden aan elkaar en een 20 vrouwen en kinderen op de booten getrokken. Natuurlijk, ieder een, die nog macht en wind in zich had, hielp daaraan mede. „Toen wij alles rond ons uit het water gehaald hadden, waren er tusschen 70 en 80 menschen op die drie booten. Ohdertus- schen had nog een andere steward een zakdoek rond mijn hooïcl gebonden en hield het op met bloeden. „Wij waren, na drie uren rondgedreven te hebben, opgepikt door een torpedo- destroyer en steamtrawlers en 2y2 uur daarna in Queenstown geland, waar we onder doktersbehandeling kwamen, ge kleed werden en in hotels te slapen gelegd. „Wij kregen het beste van alles, werden liefderijk verzorgd, telegrammen werden gratis verzonden en toen we Zondagmorgen om 6 uur in Liverpool aankwamen, wer den wij met taxi's naar huis gebracht. Zeldzaam. Op 22 Juni zal te Bergen- op-Zoom een echtpaar de gouden bruiloft vieren, dat in het bezit is van 10 kinderen en 100 kleinkinderen. Al de tien kinderen leven nog, zijn getrouwd" en hebben ieder ook weer juist tien kinderen. Boringen. De eerste der kleine diepbo- ringen in de omstreken van Winterswijk, uitgevoerd door de Rijksopsporing, naar delfstoffen, nabij de kweekerij Veldzicht te Kollen, is dezer dagen geëindigd. Er werd niet dieper geboord dan 126 M. De hoop op het vinden van ijzererts is niet verwezenlijkt. Hoofdzakelijk mergel werd aangeboord. Het gesteente was evenwel zóó hard, dat in afwijking met anders van de diamantboor inplaats van de beitelboor gebruik gemaakt moest worden. De tweede bpring is nu begonnen bij de bouwplaats Hijinkkaar in het Woold. TreHer gezonken. De stoomtreiler Wilhelmina Cornelia IJM 132 is gister middag 4 uur nabij het Haaksvuurschip gezonken, als gevolg van een aanvaring door den stoomtreiler Dordrecht IJM 52. De bemanning heeft zich op de Dordrecht kunnen redden. De Dordrecht werd zwaar beschadigd te IJmuiden binnengesleept door den trei- ler Erika. Rampen en Ongelukken. De stoom treiler Wilhelmina Cornelia IJM. 132 is Donderdagmiddag 4 uur nabij het Haaks- vuurschip gezonken, als gevolg van een aanvaring door den stoomtreiler Dor drecht IJM 52. De bemanning heeft zich op de Dordrecht kunnen redden. De brood-, koek- en banketbakkerij van den heer H. Medendorp te Sappemeer is gisternacht door onbekende oorzaak ge heel afgebrand. Er kon slechts weinig wor den gered. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond zijn in het Ven te Gennep 5 boerderijen, toebehoorende aan Smits, Holtermans, Van Baal, Winnen en Lamers totaal afgebrand. Het vee werd ge red. Verzekering dekt de schade. Gisteravond is te Veejidam het twee jarige meisje van schipper A. N., van Steenwijk in hét kanaal verdronken. Gisternacht is de woning van de wed. Greven onder Zelhem totaal afgebrand. Alles was verzekerd. Te 's-Hertogenbosch is gisteren een pakhuis der firma J. en B. Verschuren, stoomhootondernemers, aan de Breede Haven aldaar, totaal uitgebrand. Door het spoedig optreden der brandweer bleven de (bovenwoningen gespaard. De oorzaak is onbekend. Ernstig auto-Ongeval.UitSeinarangschiecf men aan het Soer. Hand. bh; Zooals ieder jaar gebeurt, waren nu ook weerge^urende de jongste feestdacenlPaschen) verschillende Semnrangsche famines naar „bo ven',, naar den Merbaboe gegaan. Daar wer den oude kennismakingen hernieuwd en nieuwe gemaakt. De heer J. van de firma O. en K. te Seraa- rang, was niet de auto der firma ook naar boven gegaan en maakte in het luchtkuur- oord kennis, met een jong echtpaar uit Sema- rang, dat Maandag naar de stad wenschte terug te keeren. De heer J. stelde de fami lie voor haar per auto naar beneden te bren gen. Daar hij te Semarang als een woest rij der bekend staat, gaf het jonge echtpaar zich nu niet bepaald in veilige handen over. Niet lang na den afrit, terwijl de wagen in volle vaart reed, kantelde hij en smakte in een greppel. De heer J. sloeg bewusteloos te gen den grond, het jonge vrouwtje bekwam eenige kwetsuren, terwijl de andere inzitten de jonge dame met den schrik vrijkwam. De echtgenoot van eerstgenoemde brak zijn sleutelbeen; de chauffeur werd met een schedelbreuk naar het hospitaal te Anbarawa vervoerd. De zoo goed als nieuwe auto werd zwaar beschadigd. Tijgerjuelit. Men schrijft aan de „Loc." uit Pekalongan De heer R. H., geëmployeerde der thee onderneming „Djolotigo", 'heeft, laatst op jacht zijnde, 't geluk gehad een prachtigen tijger te ontmoeten. Hij schoot het beest op korten afstand midden tusschen de oogen en 't was natuurlijk met dit prachtschot dadelijk dood. Hoewel hij het dier heel onverwachts zag, behield hij zijn tegenwoordigheid van geest en maakte hij zich niet bang of zenuw achtig. Nu behoort deze jager ook tot een der koerste, die vroeger op Tjandi-Semarang, waar hij woonde, de schrik was van het wild daar in den omtrek. De inlanders, die hem vergezelden, hadden het hazenpad gekozen en met hen de drijf honden, vóórdat de jager goed wist wat er aan de hand was. Ze liepen samen de heer R. PI. met een paar inlanders door een stuk bosch, een kidang (een kleine hertsoort) spoor na. Zoo als gewoonlijk was de schutter een eind vooruit met de honden. Bij een ravijntje gekomen, begroeid met struikgewas en glagah (hoog gras), begonnen de honden angstig te worden en liepen ze jankend, met den staart tusschen de pooten, naar den jager terug. Deze vermoedde dadelijk de tegenwoordig heid van een tijger. Zonder op de menschen te wachten ging hij het kreupelbosch in, de richting van waar de bonden de lucht roken. Hij was al een eind- het struikgewas in, toen de inlanders ineens begonnen te schreeuwen dat er een tijger vlak bij hem was. Hij keek en waarachtig, daar loerde het prachtige dier, waarschijnlijk gereed tot een sprong, want de jager was geen 10 Meter van den tijger af. Kalm en bedaard haalde H. R. den haan van zijn geweer over en mikte op den kop. Een oogenblik later knalde het schot en meteen rolde bet dier over den grond. De honden, uit instinct, zeker van het schot huns meesters, renden hem weer na en Kenès, een der moedigste, ging er dadelijk op af en „pang" daar kreeg die nog een klap in zijn nek, welke echter niet goed aankwam, te oor- deelcn naar de ondiepe wond; waarschijnlijk dus een laatste inspanning van den tijger. Een oogenblik later werd het beest in triopif verwelkomde. Letteren en Kunst. Gabriöle d'Annunzio. Van bovengenoemde^ litterator, die zich, meer dan door zijne werken, door de aanblazing tot Italië's deelneming aan den oorlog 'heeft naam gemaakt, geeft de „Tijd" de volgende, weinig vleiende karakterschets: Tot een der voornaamste aanstichters va.n den Italiaansch-Oostenrijkschen oor log beJioort, gelijk men weet, de dichter Gabriel d'Annunzio, die in menig opzicht aan Couperus herinnert. Behalve een teugelloos sensualist is hij een profaneer- der van den Heiland, en de PI. Maagd, de H. Catharina en de middeleeuwsche mystiek. Over d'Annunzio velde Alexander Bougartner, de bekende litteratuur-his toricus, dit oordeel. „d'Annunzio is een verfijnd kolorist en bezit tegelijkertijd heit fijne gehoor van een musicus. Plelaas drij ven hem de zinnelijke nieuwsgierigheid van een vroegbedorven gymnasiast en de wellustige vindingrijkheid van een vieux roué". Evenals Carducci is hij beslist heiden, maar zijn goden zijn niet Jupiter en Apol lo, doch Venus in al haar verscheidene gedaanten en methamorphosen, en dik wijls genoeg ook de vuile Priapus. Meit evenveel aandacht als 1t> de ontuchtige mysteriën der Hellenen zwijmelt hij in den liefderoes van Tristan en Isolde. Bij Heine en Byron, Nietzsche, Becca- delli en Poggio, de Musset en Baudelaire, bij de pornografen der Renaissance en van den modernen tijd is hij in de leer gegaan en heeft zich een onuitpuittelijken voorraad sentimentaliteit, geilheid, dier lijkheid, „Uetoermenschtum" en wellustige phantasie saamvergaaud. Hij heeft de nerveuse zinnelijke weel derigheid der nieuwste pornografen over gedragen in de sitof der middeleeuwen en der renaissance; ook heeft hij de wulpschheid der antieke erotiek in het moderne leven gehaald. Bij een gedenk feest den 24n Februari 1907 ,ter ee.re van den dichter Carducci te Milaan gehouden, trad Gabrie'le d'Annunzio als feestrede naar op en nam daarbij in zekere mate diens rol over als nationaal dichter en tegelijk het ergste deel van zijn geeste lijke erfenis, de hoogmoedige verlooche ning van Kerk en Christendom, de procla matie van een kunsten aar s-nieuw-hei den- dom als grondslag van alle beschaving en litteratuur". Rechtzaken. Fraude. De Alkmaarsche rechtbank veroordeelde J. B, uit Hoorn, ex-procuratiehouder van het Noordhollandsche Landbouwcrediet aldaar, die den 18den Mei terecht stond, beklaagd van valschheid in geschrifte, tengevolge waarvan deze credietinstelling een schade van rond f 80.000 beliep, tot 6 maanden gevangenisstraf, met last tot on- middelijke gevangenneming. De eisch van het O. M. luidde 8 maanden gevangenisstraf. Uitvoer van aardappelen en valschheid in geschrifte. Voor de arrond. rechtbank te Arnhem stond terecht de grossier in aardappelen en fruit, M. A. G., thans gedetineerd. Beklaagde had in begin van Februari in Friesland een partij aardappelen gekocht van 30,000 K.G. welke partij hij weer had verkocht aan zekere L., een groothandelaar te Emmerik. Bekl. had evenwel geen con. sent tot uitvoer van deze partij. Hij kocht nu bij een aardappelhandelaar te Steen, wijk, die in het bezit was van consenten, drie consenten, elk voor den uitvoer van 2500 KG. aardappelen, voor den prijs van f 70 per stuk. Op drie dezer consenten vei\ anderden hij het aantal 2500 in 10,000. Hij deed nu de aardappelen in Eexlee (Fries land) inladen, met bestemming naar Em merik en legde daarbij behalve do andere gelei.biljetten over de drie door hem ver- valschte consenten. Toen de drie wagons aardappelen te Zevenaar waren aangekomen, viel het den commies, met de uilklaring belast, op, dat de consenten gemerkt waren met de letter A. Zooals hij wist, hadden de aldus gemerk te consenten alleen betrekking op den uit voer van 2500 Kg. aardappelen. De zaak niet vertrouwende, hield hij de partij aar dappelen aan en uit het daarna ingesteld oneïérzoek bleek, dat hier werkelijk fraude had plaats gehad, zoodat de aardappelen werden in beslag genomen. Tegen den beklaagde werd door den offi cier van justitie wegens poging tot verbo den uitvoer, valschheid in geschrifte en het opzettelijk gebruik maken van het valsche geschrift veroordeeling gevraagd van 8 maanden gevangenisstraf, met verbeurd- verklaring van de aardappelen. Le verdediger, mr. De Blecourt, pleitte clementie. Doodslag. De rechtbank te Middelburg deed giste ren uitspraak in zake J. Tr. 41 jaar, werk man te Heinkenszand, wien ten laste was gelegd dat hij op 30 Maart j.l. Jacobus Verdonk zoodanig met een knuppel op het hoofd had geslagen, dat deze den volgen den dag aan de bekomen wonden is over leden. Het O. M. had verleden week zeven maanden met aftrek van het voorarrest geëischt., hierbij rekening houdende met het slechte verleden van den verslagene en het goede van bekl. De rechtbank verklaar de bekl. schuldig, aan mishandeling den dpod tengevolge hebbend en veroordeelde bekl. tot een jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. SPORT. Watersportcoiigres. Op een vergadering van afgevaardigden van Watersportvei'eenigingen in Nederland, ge houden op 24 April j.l. te Amsterdam, werd besloten tot het houden van een watersport- congres voor roeien, zeilen en motorboot varen. Aan de lieeren W. Six, J. G. Hibma, W. H. Teupke, G. L. de Vries Feyens en P. L. Lucassen, werd opgedragen dit congres te organiseeren. De onderwerpen, die in de eerste plaats in aanmerking komen om op de dagorder van het congres te worden gebracht zijn: a. Voor'het zeilen: 1. Regeling brengen in de verdeeling van kiel- en middenzwaartjachten, die buiten het internationaal meetreglemenfc vallen, te weten, uniformbepalingen voor handicapwedstrijden. 2. Een betere •verdeeling van de ronde- en platbodemj achten. 3. Definitief voor typen, rondo- en plat bodemj ach ten. 4. Het instellen van bepaalde klassen van vaartuigen. 5. Het aanmoedigen van de nationale jol- lenklasse. b. Voor bet roeien: 1. Verdient het roeien voor jongens van 15 tot 18 jaar aanbeveling ter bevordering hunner lichamelijke ontwikkeling. 2. Op welke wijze is de roeieport in Neder land te bevorderen in het algemeen en onder de jongeren. 3. Verdient do aanstelling van roei-instruc- teurs aanbeveling ter bevordering van hun lichamelijke ontwikkeling? 4. Hoe kunnen de financieele lasten van de bestaande roeivereenigingen worden ver minderd. c. Voor het motorboot varen: 1. Welke, verkeersbelemm erin gen onder vindt de mótorbootsport en hoe zijn die op te heffen of verminderen. De vergadering van het algemeen bestuur zal worden gehouden op 12 dezer in het ge bouw voor toerisme en vreemdeligenverkcer, 22 Weteringschans, te Amsterdam. Op de agenda komt o.a. voor de bepaling van datum van het te houden congres en de benoeming van een eerecomité. De Roeiwedstrijden van Hollandia. Men meldt ons uit Oudshoorn: De uitslagen van gisteravond luiden: Oude sciff: Laga wint met twee boots- lengten van Njord, (tijd 8 min. 20 1/5 sec.), Amstel wint met vele bootslengten van Hollèndia, (tijd 8 min. 42 2/5 sec.) Jonge Vier: Laga wint met 2y2 boots lengte van Triton, (tijd 7 min. 54 2/5 6ec.) Nautilus bleef ver achter. Ne reus wint van Laak met 3 bootslengten (tijd 7 min. 56 2/5 sec.) Jonge Sciff: Amstel wint van Laga met een halve bootslengte (tijd 8 min. 21 2/5 e.) De Zeilwedstrijden van HoDandia. Hier volgt het programma van den zeil wedstrijd van Zondag: 10 uur, klasse 20 en 21, motorbooten. 10 uur 20, klasse 10, groote boeiers. 10 uur 4, klasse 26, meter klasse. 11 uur, klasse 3, voorgift overdekte groo te jaohten. 11 uur 20, klasse" 14, tjotters groot boven 6 meter. 11 uur 40, klasse 5, voorgift oj>en jachten 12 uur, klasse 8, A B C klasse. Ingezonden tfededeoiingen a 30 cent per regel. Aambeien. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door ver stopping, een zittende ievenswijze, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, totdat do hevige jeuking en stekende piju een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, ver zworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloed verlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aan wending een opmerkelijk gevool van ver lichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar af doende werking in het genezen van zelfs ernstige gov allen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Leiden verkrijgt». bij D. M. Kruisinga N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steenstr. 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.75 per doos. (2801) 12 uur 20, klasse 7, nationale klasse. 12 uur 40, klasse 9, Z V klasse. 1 uur, klasse 11 en 12, boeiers boven tot en met 9V6 en tol on met 7J/a- 1 uur 20, klasse 4, voorgift overdekte kleine jachten. 1 uur 40, klasse 15, tjotters tot en met 5 M. 2 uur, klasse 17 en 18, schouwen. 2 uur 20, klasse 19, jollen. Burgerlijke Stand. LEIDEN. de boren: Elisabeth, d. v. J. Klein en C J. de Graaf. Jansje, d. v. J. J. Guldemond en C. M. Keereweer. Lena, d. v. J. J. de Boer e»n A. P. van Veen. Helena Johanna, d. v. J. Nievaart en S. M. van Schoon derwoerd de Bezomer. Johanna Antonia, d. v. C. J. van Beuke ring en H. C. van Oerle. Geertrui Louisa, d. v. B. N. Vlieigenthart en G. L. van der Horst. Maria Mapgriotlha, d. v. A. Robert en G. M. de Bolster. Jansjo d. v. L. Schilthuizen en T. Koome. Overleden: C. van Kampen z. 4 m. J. F. Kriek m. 64 j. C. Onvlee d. 1 j. ALKEMADE. Geboren: Cornelia Johanna, d. v. W. van der Meer en M. Spruit. Jaco bus Albertus, z. v. K. A. van Asselt en C. van Nieuwkoop. Johanna Maria, d. v. E. Klein en P. Termeulen. Getrouwd: S. van Ruiten 52 j. en J. C. v. d. Meer 51 j. J. P. van den Briek 23 j. en J. M. Borst 23 j. D. de Blanken 27 j. en N. Hijzelendoorn 24 j'. O ve r ied e n: A. Heemskerk echtg. P. Huig sloot 72 j. BODEGRAVEN. G e b o ren: Martinus Pieter tz. v. T. van Staveren en F. Drost. Pieter z. v. Z. Merkestijn en A. van Gangclen. Ondertrouwd: H. M. Mak 31 j. en G. Couperus 29 j. Getrouwd: J. M. Hammingh 30 j. en A. Biesheuvel 32 j. KATWIJK. Geboren: Maria Petronella, d. v. C. M. v. Boelen en E. de Jong. Leende rt, z. v. A. van der Plas en L. Jonker. Cor nells, z. v. A. Hoelc en J. van der Plas. Jaooba, d. v. J. Guyt en IT. Nijgh. Maarten, d1. v. Z. van der Plas en L. van der Plas. Gijsbert, z. v. A. Parlevliet en A. Geijteman. Elisabeth, d. v. J. Aandewiel en E. Plug. Jacob, e. v. J. Schuitemaker en L. van Rijn. Overleden: J. v. Beelen 49 j. wed. v. J. Haasnoot. W. v. Duijvenvoorde 9 d. J. M. Freyitel 17 j. Gehuwd: H. V. van der Mazel jm. en N. v. Duijvenibode jd. D. Haasnoot jm. en M. Hoek jd. J. Huijsman jm. en A. Haasnoot jd. NIEUWKOOP. Geboren: (te Zaandam) Wilhelmus Adrianus, z. v. J. P. de Jong en M. A. van Schaik. Ondertrouwd: J. Verwer 41 j. en J. M. Vollebregt wed. v. J. W. Groenewe- gen 42 j. te Zoetermeer. J. Voorsluijs 20 j. en J. A. Kooij 20 j. onlangs te Ter Aar. Getrouwd: S. H. van der Loo 30 j. en C. Tijsterman 38 j. NOORDWIJK. Geboren: Jan Pieter, z. v. J. Plaat- zer en J. Kool. Hendrika Simona Al- bertha, d. v. C. J. W. van Riel en J. Vink. Johannes Petrus Martinus, e. v. C. Ver- weij cn A. II. v. d. Weijden. Geertrui- da Engelina Maria, d. v. A. v. d. Berg cn M. E. A. Zoutenbier. Ondertrouwd: D. Bakker 22 j. to Lisse en F. M. 'VVdllébrands 24 j. te Noord- -wijk. w. Plug 31 j. wedr. v. J. Wannen- hovcn en C. M. Bogaards 33 j. wed. v. J. Vink. W. Poortier 23 j. en J. Passchier 24 jaar. Getrouwd: J. van Duin 43 j. wedr. Overleden: T. Schardam 77 j. gdh., v. N. van Rooijen en M. Passchier 34 j. m. G. L. Brunlngs. T. van der Lüijt, 35 j. geh. m. P. van Beveren. M. van Steijn, 65 j. wed. v. N. van Bohemen. L. S. Vroom, 58 j., ongeh. J. Koelewiju, 54 j., ongeh. NOORDWIJKERHOUT. Gehuwd: H. Hoek 27 j. uit Noordwijk en M. J. Parlevliet.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 7