Aanbestedingen. OORLOGS-VARIA. H s i II 1 m m §g Mm is m SPI :,r i lil m WM 1 Pen tweede groep van de D.-ateeeling wordt gevormd door de Metselaars, voor v.'i<- »:e zachte winter een welkome gele genheid aanbood om, voor zoover er werk was, aan den arbeid te blijven. Toch leek het begin van den oorlogstoestand voor hen nadeeligcr dan voor de timmerlieden, daar er in Augustus zich reeds 12 hunner aanmeldden, in September en October elk door gevolgd'. Evenals bij de timmerlie den kwam in November de stroom van dienstplichtigen onder hen opzetten. Van de 15 militairen, die onder deze groep val len, dienden er zich in November alleen 10 aan, zoodat het geheele aantal aanvra gen voor deze maand tot 18 steeg. In De cember viel dit getal tot 5, wat ook voor Januari zoo was. In Februari kwamen er nog <-n in Maart 3. Na Maart geen meer, waaruit blijkt, dat er toen weer werk voor de metselaars was. Di't blijkt evenzeer uit den staat van afvoeringen voor deze groep Waren er in *»t begin van Mei reeds 46 hunner afgevoerd, daarvan vielen er op Maart alleen 13, in April 6 en in 't begin van Mei 8, terwijl de overigen in nagenoeg gelijke mate over de maanden verdeeld v/aren. Onder de 15, die op 1 Mei nog ge.; steumi werden, waren er 5 in militairen dienst. Velen der gesteunde metselaars waren hij een werkloozenfonds aangesloten, wat •het Steuncomité ten goede kwam. Tot 1 Mei was deze groep gesteund met een be drag van ongeveer f 2800. wat voor elk op gemiddeld f 1.40 pér week uitkomt, dus ongeveer hetzelfde als voor de timmerlie den. Een kleine onderafdeeling der D.-klasse werdt gevormd d.oor de Voegers, die al leen goede verdiensten maken, als er veel gebouwd wordt. Deze waren al vroeg zon der werk. Van de 9 gesteunden, die tot hm behoorden, hadden er zich op den lrfen November reeds 8 aangemeld, waar van er eerst in Maart 4 afvieleij. terwijl er in April 1 en in 't. begin van Mei nog 2 afvi;!en. Er moet bij vermeld worden, dat onder hen 3 dienstplichtigen waren, waarvan erop 1 Mei nog 1 gesteund werd. Waar de omstandigheden voor deze mein- schtn bijzonder ongunstig waren, is het te begrijpen, dat ze in vergelijking met de vorige vaklieden het comité op grooter lasten kwamen te staan. Elk hunner heeft dan ook gemiddeld f2.25 per week ont vangen. Aan de heele groep is ruim f650 betaald, alles tot 1 Mei gerekend. liet was zeker meer geweest, als er on- dei lier; niet van een werkloozenfonds had den getrokken. - --- ALPHEN. Vervoeren van rundvee. Gisteravond is door de politie aan de Lagezijde pro- es verb a al opgemaakt tegen den land bouwer 13. wegens bet vervoeren van rundvee langs de publieke weg. LEIDERDORP. Woningbouw. Bij Kon. besluit van 26 Mei is aan de gemeente Leiderdorp verleend een voorschot uit 's rnfes kas tot een 1 edrag van ten hoogste van f46,000, ten einde ge noemde gemeente in staat te stollen een voorschot van een gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging „Dorpsbelang" ten behoe ve van den aankoop voor en den bouw van 24 arbeiderswoningen.' NIEUW-VENNEP. Stroopors. Omstreeks Kerstmis werd uit een griepje van zes stroopers, waarbij de gebroeders G. en W. VI. zish bevonden, na bedreiging met woorden, geschoten op het echtpaar Th., dat in een kapwagen gezeten, van Nieuw-" c nep huiswaarts keerde. A 1 en het paard werd in de achterpootcn getroffen. Uit vrees voor wraak werd over (leze zaak gezwegen. Thans is het feit ter oore gekomen van den brigadier-titulair der rijk-veldwaclit v. d. S., die proces verbaal opmaakte tegen gen G. VI. wegens moordaanslag en tegen W. VI. wegens opruiing. NOORDWIJKERHOUT. Broodkaarten. Alhier zijn ingekomen 264 aanvragen om broodkaarten en 37 om meelkaarten. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstige» uitslag afgelegd Lei kandidaats-examen in de Neder- landsehe letterkunde Mej. M. Verweij, Noord wijk a/Zee. L e i (1 e n. Door het College, van regen ten over de rijkswerkinrichting voor vrou wen en door den Directeur van het rijks opvoedingsgesticht werd gisteren aanbe steed de levering gedurende het 2e half jaar 1915 van het roggebrood en de aard appelen, ten dienste van gemelde in rich- Van alles waL Gedachten. Kleingeestige mensehen worden graag gevleid. Iemand die weinig haar heeft be steedt gewoonlijk veel zoig aan zijn kuif. De klacht, die van een opgeruimd ge moed uitgaat, is onberekenbaar. Geluk is als ecu mozaïek van duizenden kleine steentjes, die ieder voor zich wei nig waarde hebben, maar, op kunstige wijze vereenfgd, een fraai figuur vormen. Ge ruimen tijd overlegt men vaak in zijn zaken of men kiezen „zal" wat men kie zen „moet". In een bloemkelk rust de dauwdruppel. Eveneens slechts dn een zuiver hart de ware liefde. Schade aan de telefoon door dieren. In liet „Journal of the Institution of Electrical Engineers" worden zeer merk waardige mededeelingen gedaan omtrent de schade die in de Tropen aan telefoon lijnen kan berokkend worden. Olifanten, giraffen, tot mieren en spinnen toe, allen dragen op hun wijze een steentje bij tot de moeite, die de electroteclmische ingenieur ondervindt bij het oodej-houd der leidin- tingen. Er waren ingekomen voor beide be stedingen de volgende inschrijvingen, t.w.: aardappelen N. van der Vlist f 3.84 per 100 K.G.roggebrood De. Leidsche Brood-, fabriek f 0.14,5 per K.G. „Woordjes" over Oud Roomsch Leiden. III. Ten jare dertien-honderd en vijftien werd de Hooglandsche of Sint-Pancratius-kerk ingewijd. Oorspronkelijk was zij op het Hoogeland een houten Bijkerk geweest, waarover de Leiderdorpsche parochiekerk de zoogenaamde Moederkerk was, want men houde er rekening mede dat onze stad behalve het oude Leiden rond de Pieters kerk enz. als onafhankelijke buren nog de Burgt had, en de Leiderdorpsche kerk op het Hoogeland,. alsook dat heel Marendorp en Lopsen (de gedeelten ten Westen van Haarlemmerstraat, annex die van de Bees tenmarkt) als latere stadsdeelen zijn bij getrokken. 1) Nooit is echter de Sint-Pancras of Hoog landsche kerk zóó geworden als onze Roomsche vaderen hebben bedoeld. Want deze prachtige dom met de zes-en-dertig pilaren, haar Noordelijk transept en twee versierde gevels werd op verre na niet vol bouwd. Zoodra de wandelaar een eindweegs buiten de stad naar Sint Pancras omziet, mist zijn oog aan deze Kerk juist het groot ste Kruiseinde; voorts ontbreekt de toren en de binnenbekoepeling is op de helft der vorige eeuw pas afgemaakt. Men had Sint Pancras de schoonste kerk van geheel Hol land willen maken, doch velerlei rampen, o. a. Hoeksche en Kabeljauwsche burger twisten hebben dit werk in den weg ge staan. Evenwel werd deze Hooglandsche kerk toch wel Leidens schoonste kerk, wat den oorspronkelijken luister van bouwwerk in weelderige Gothiek betreft en ook in Litur gische glorie. Want zij had een kapittel van niet minder dan vier-en-twintig domheeren of collegiale kanunniken tot dagelijksch zingen der Getijden en Heilige Mis. Valt toch, volgens het woord der Heilige Schrift, de vrome nog zevenmaal daags, de Sint- Pancras mocht een ander woord der Schriftuur, eenwen lang, iederen dag als eerherstel herhalen. En dat woord luidt aldus: „Zevenmalen daags heb ik U o God, (door mijn koordienst) lof toegezongen. En dat deze kerk met hare vele altaren en prebenden (van welke Philippus van Leiden een groot stichter heet) aan Sint Pancratius werd toegewijd, lag voor de hand. Relieken toch van dezen Gosterschen jongeling, die te Rome onder keizer Decius voor het Christengeloof als martelaar is gevallen, werden later naar onze Noorder streken vervoerd, o. a. naar Keulen en ook naar Utrecht, waar Sint Pancras-dag een feestdag onder het Christenvolk is geweest. Daar de devotie voor Sint Pancratius dus een oud-Hollandsche devotie is geweest, en het zoogenaamde „Berderen-huis" of oude houten Pancr as-kerk je reeds aan Sint Pan cratius was toegewijd, werd de nieuwe tem pel op het Hoogeland andermaal onder zij"he bescherming opgebouwd en wel met zulke geloofsvervoering, dat bij het begin van het werk vroolijke muziek der werklie den naar dit hun heilig „karwei" bege leidde. De Lieve-Vrouwe-kerk lag in Marendorp, onder Oegstgeester geestelijk rechtsgebied, al kwam haar voorgevel uit aan de Haar lemmerstraat eventjes voorbij de tegen woordige Brandewijnsteeg. 2) Omtrent het jaar dertien-honderd-drie-en-zestig, zoo leest men in de BataviaSacra, werd de kapel, welke te Leiden in Marendorp bestond onder de parochie van Oegstgeest daarvan afgetrokken, en zij is als eigene parochiekerk gesticht. Het verzoek daartoe ging uit van Heer Hendrik Spikers, ziel zorger der Oegstgeester kerk met consent van abdis Clarissa van Scheijnen, welke, van oudsher het vergeven of benoemen voor de Oegstgeester kerk (onder overeenkomst der overheid) bezat, in hare qualiteit van abdis der Rijnsburgsche abtdij. Ten jare dertien-honderd-vijf-en-zestig is het inwijdingsfeest van deze kerk der Aller heiligste Maagd te Leiden op Zondag na Maria-Hemelvaarts-dag gevierd. En zij was, zoo zegt ile Batavia Sacra, wel geen breede en verhevene tempel, maar onder het vurig geloof onze vaderen, werd zij toch heerlijk versierd. Zij had als tot naaste buren de drie kloosters van Sint Michael, van Sinte Ursula en van Sinte Agnes, van welke Godshuizen, de Sint Ursula-stegen en evenzoo de Agnieten-ste- gen nog heden ten dage de gedachtenis levendig houden. Aan een altaar van Sinte Catharina in de Lieve Vrouwe Kerk was Olifanten en giraffen, vooral de laat- st-en hebben niet het benul om hun lange hails te buigen als de draden hen in den weg zitten; zij loopen er finaal doorheen, telefoonpalen en alles mee tegen den grond sleepend. De mieren doen hun uiterste best om palen en instrumentkasten klein te krijgen, alleen teakhout is veilig voor ze, terwijl de spinnen met behulp van hun. webben alle isolatie denkbeeldig ma ken. Verder gebruiken wilde bijen een schakelbord, dat zich in een kast bevindt nog wel eens als korf, waarbij de entree door het sleutelgat geschiedt. Een zeer vreemde plaats. Indien men Universal City, gelegen in de San Fernando Vallei, in Californië be zoekt, weet men niet of men waakt of droomt. Van welken kant men de stad (van een 1500 inwoners) ingaat, krijgt men een absoluut anderen indruk; soms zelfs kan het gebeuren, dat mèn, de stad even verlaten hebbend, haar niet weder her kent bij terugkomst. Het is n.l. een plaats waar bioscoopfilms gemaakt worden. Elk huis heeft, van verschillende kanten ge zien, een verschillend uiterlijk. Bovendien wordt in een ommezientje de kleur en het bouwwerk zelf. zoo noodig, nog veranderd. Ce meest .uiteenlopende zaken zijn er eene vikarie, die nog ln 1506 door de Tet rode's was gesticht. Een gedeelte muur werk der achterzij van de kerk eindelijk is nog aan het Vrouwenkerkhof en Brande wijnsteeg te onderscheiden. Dit drietal Sint Pieterskerk, Sint Pan cras of Hooglandsche kerk en Lieve Vrouvve- kerk waren in het oude Roomsche Lei den de groote parochiale kerken. Een heirleger van ziekenhuizen en van kloosters en een kapel op de Vischmarkt dienden hierbij der devotie onzer vaderen. Daarover iets in een volgend woordje. 1) Vier groote uitleggingen had Leiden. Marendorp binnen de Oude Vest was van oude samenvoeging. De Jan-Vossensteeg heet naar Jan Vos, Schout van Marendorp. 2) De kerk aan de Hartebrug dateert van onze tijden, al vervangt zij de oude Lieve Vrouwekerk. Uit de Pers. Geheime bedoelingen. „De Telegraaf" schrijft: „De Tijd" beweert, dat',,De Telegraaf" het eenige groote blad is, dat zich kant tegen het tijdelijk gezantschap bij den H. Stoel. De heer en moesten beter weten. Wij zijn niet tegen het gezantschap, als het strekken kan ter versterking van Neder lands positie bij de vredesonderhandelin gen, doch wij zullen ons uit alle macht er tegen verzetten, als het dienen moet om kruiersdiensten te verrichten voor Duitsch- land en Oostenrijk. En dat dit niet de ge heime bedoeling is wij zijn er niet geheel zeker van, gezien de vorige gelegenheden, waarbij onze Regeering, dwars tegen de hooggeprezen neutraliteit in, zich voor dergelijke handlangersdiensten heeft laten gebruiken." „De Tijd" teekent hierbij aan: Uit het niet citeeren door het blad van hetgeen wij schreven en uit een plompe personaliteit, die het aan zijn antwoord toevoegt, blijkt voldoende, dat „De Tele graaf" zich in een verlegenheid heeft ge bracht, waar hij niet uit kan. „Wij zijn niet tegen het gezantschap", heet het nu, maar wij zijn er wel tegen, alsen dan volgt de onderstelling van een „geheime bedoeling", waarvan het blad nog ,,niet geheel zeker" is, dat zij er echter zit. Rechtvaardigt dit niet volkomen den ge ringen dunk, dien wij en ook het publiek hebben van den ernst bij de leiding van „De Telegraaf"? Van het recht, om nu ook van een „geheime bedoeling" bij zijn re dactie -te spreken, willen ,wij geen gebruik maken en gelooven daar ook niet aan. „De Telegraaf" is evenwel bekend om zijn re laties, waardoor hij vaak inzage krijgt van stukken, die een ander niet te zien krijgt. Misschien weet hij dus van die „geheime" bedoelingen" iets meer. Maar dan voor den dag er mee of anders zwijgen en geen onzin vertellen! In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn wel eenige vragen om opheldering aan de Regeering gesteld, maar op het excentrieke denkbeeld, dat zij „kruiersdiensten" voor Duitschland en Oostenrijk zou willen ver richten, is blijkbaar niemand gekomen dan „,De Telegraaf" De Katholieken en de algemeene dienstplicht. Als een der voorname redenen die voor algemeenen dienstplicht pleiten, geldt voor het dagblad de „Tijd" een wegnemen van de onbillijkheid, die thans tijdens de lang durige mobilisatie sterk uitkomt. „Hadden wij algemeenen dienstplicht, dan zouden meerdere jongeren enkele maanden, die allen aan het vaderland zou den hebben te geven, onder de wapenen zijn geweest, maar dan zouden we, even veel geoefende mannen onder de wapenen houdende als thans, een groot deel der ouderen aan hun gezin en aan hun werk kring kunnen teruggeven. Wij zouden daarbij het groote voordeel hebben, dat voor personen van één leeftijd de strijd om het bestaan en om een plaats in de maat schappij niet door den dienstplicht ongelijk werd. De mobilisatie zou dan ook, naar onze stellige overtuiging, een minder zwa- ren druk op onze bevolking hebben gelegd, indien wij reeds vooraf eenige jaren den algemeenen dienstplicht hadden gehad." Dan is er een reden van hoogeren aard. De „Tijd" wijst op België: wie onzer heeft zich niet geërgerd, wanneer hij onder de duizenden Belgische vluchtelingen ontel baar gezonde, krachtige, flinke jonge man nen zag, die in niets doen huiten hun va derland verbleven, in een tijd dat het om zijn bestaan den geweldigsten strijd voer de, dien misschien ooit een land voor zijn onafhankelijkheid streed. Welnu, hetzelfde zou men bij ons gezien hebben, indien wij, te vinden: een geheele Indianenstam, Olympische racewagens, krokodillen, berg leeuwen, pythons, cobra's, krachtmen sehén, cow-bov's, Arabische hengsten, ka- meelen enz. enz. Men kan hier den geheelen „Duizend en één Nacht" doormaken, zoo. men 'wil. Kraaien en raven op het slagveld. Wederzijds hebben de vechtende volke ren elkaar beschuldigd, gruweldaden te verrichten met de gewonden en lijken van het slagveld. Men verweet elkaar o.a. het uitsteken der oog en. Onlangs 'heeft men echter ontdekt, dat hier niet menschen, doch vogels, kraaien, raven en andere aasvogels aan het werk geweest waren. De dieren wierpen zich natuurlijk het eerst op liet onbedekte deel van het li chaam, het hoofd en daarvan worden de weeke oogen al spoedig hun prooi. Sol daten, die dit weten, bedekken het hoofd van hun gevallen kameraad dan ook. Geen spionnage, toch strafbaar. De coiffeur A, v. D., een Nederlander, werd te Düsseldorf, als verdacht van spion nage, gearresteerd, omdat hij schriftelijke mededeelingen in zijn das genaaid had en deze voor een Nederlandsche firma naai; Antwerpen wilile overbrengen, Het als België, dadelijk in oorlog waren ga- raakt. „Wij kunnen dan ook nog begrijpen, dat men van geen algemeenen dienstplicht wil weten, maar wij begrijpen niet, hoe men kan zeggen, dat het thans niet de tiicl is om er over te praten. Indien ooit dan is het nu tijd, althans indien de mili taire overheid zich in staat acht, de meer dere jongelui voor opleiding te ontvan gen. Wie durft zeggen hoe lang ce oorlog nog duren zal? Het is bakend dat èn in Duitschland èn in Frankrijk msn reeds alles gereed heeft voor de uitrusting der troepen in den aanstaanden winter. Wie gelooft dat een der hoofdsLrijders de wa penen zal neerleggen, andei-s don gedwon gen en wanneer zal het oogenfcltk van dien dwang aanbreken? Dat Duitaqbl&nd uit te hongeren is, gelooft vermoedelijk niemand meer. Het kan dus wel twee, drie jaren duren, het zal menscJiolijber- w?jze minstens nog een jaar vragen eer de vrede komt. Wie durft bij alle verwik kelingen, waarvan wij nog dagelijks ge tuigen zijn en gedachtig dat dé' kat, die in het nauw raakt, de dwaaste sprongen doet, voorspellen dat wij niet in den oorlog zullen betrokken worden? En daarom: wil men den alg. dienstplicht ooit, dan nu en niet later. Duurt de oorlog lang, dan zal hij, ook wanneer wij er buiten blijven en alleen behoeven gemobiliseerd te zijn, ons in staat stellen de ouderen door jongeren te vervangen en worden wij nog in den krijg betrokken, dan zal hij maken, dat wij ons althans niet meer te verwijten hebben dan thans. Wij zeggen dit anes in de veronderstel ling, dat de Regeering zich gedrongen ziet met een voorstel tot afschaffing van den broederdienst te komen. Indien zij, die beter dan wij de behoeften kent, den alge meenen dienstplicht niet noodig of niet gewenseht acht, dan willen wij het niet beter weten dan zij. Wij zouden een en ander dan ook niet hebben geschrevn, in dien niet van meerdere kanten reeds stem ming werd gemaakt tegen een voorstel tot invoering van den algemeenen dienst plicht. Om de balans in evenwicht te hou den, hebben wij gemeend, de zaak eens van een anderen kant te moeten bezien, in de hoop, dat door de zaak van alle zij den te bekijken, een onbevangen oordeel bij Regeering en Volksvertegenwoordiging en in het bijzonder bij de katholieke Staatspartij, in welke wij alle vertrouwen stellen moge leiden tot een beslissing, die het meeste is in 's lands belang." Edele harten. Een ernstig gewonde soldaat uit Praag, die in een hospitaal te Weenen ligt, heeft dezer dagen een gebeurtenis verteld uit de zware gevechten in de Karpathen, die den Weenschen correspondent van den „Berliner Lokal Anzéiger" ter oore geko men is. „De hospitaalsoldaten waren ver achter ons gebleven. Wij hadden de Russen voor ons uitgedreven, doch op een begroeide helling, die eeen buiging van den weg on zichtbaar maakte, hadden de Russen zich weer vast gezet. Toen wij hen einde lijk ook van hier verdreven hadden, begre pen wij, waarom ;jj zich zoo hardnekkig verdedigd hadden. Hier stond een armzalig Roetheensch huisje, in vredestijds waarschijnlijk een herberg van "houtvellers en vrachtrijders. De Russen hadden deze hut graag gehou den voor den bitter kouden nacht. In het laatste gevecht om dit huis kreeg ik een schot in het been en van ons toch reeds sterk gedund troepje waren er velen in de metershooge sneeuw blijven liggen. Op het kritieke oogenblik kwam een afdeeling Duitsche infanterie, die de Russen van den overkant in de flank aanviel. Het huisje Bleef in ons bezit. De Duit- schers droegen ons, gewonde Oostenrij kers, naar binnen, en legden ons zoo goed en kwaad het ging, op een rij op den leemen vloer. In een hoek van de kamer, de eenige in het huis, lag op gedroogde bladeren, een jammerende Roetheensche vrqjiw, met groote oogen, die van koorts glansden, en waaruit een verschrikkelijke angst sprak, want hare ure was gekomen. Toen brachten twee Duitschers een door het hoofd geschoten Rus binnen. „Er uit!" zei een van de Duitschers; doch de andere schudde van neen. En de Rus werd zacht gelegd op het kostelijke leger, dat voor ons bestemd geweest was. Spoedig daarop, vertelde de soldaat, terwijl de Duitschers zoo goed het ging voor ons zorgden, zag ik, wat ik wel hon derdmaal geweten, gehoord en gelezen heb en dat me nu, na deze gebeurtenis nader ingestelde onderzoek bracht intus- schen aan 't licht, dat 't hier niet betrof spionnage, doch deze schrifturen alleen op den handel der bedoelde firma betrek king hadden. De man werd derhalve ver volgd wegens vervoer van schrifturen op verboden wijze en handelen in strijd met de voor de veiligheid des lands gegeven voorschriften en veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf. De laatste Indiaan van Californië. In de stad Oroville, in de buurt van San Francisco, leeft de laatste Califoraische Indiaan. Enkele jaren geleden werd hij door verdwaalde jagers in de dalen der Nevada ontdekt; vermagerd, uitgeput als hij was, trachtte hij zich nog voor zijn medeinensehen te verbergen. Niemand kon met hem spreken, omdat hij noch de taal der blanken noch een der bekende Indianentalen sprak. Aan zijn lot over laten wilde men hem niet. Daarom bracht men hem naar Oroville, waar hij aanvan kelijk in gevangenschap leefde, tot hij zoo veel Engelsch had geleerd, dat men hem verstaan kon. Nu pas heeft de Indiaan zooveel vertrouwen in zijn beschermers, dat hij een on ander meedeelt over zijn afkomst en zijn leven. Hij noemt zichzelf de laatste der Indianenstam Yali, die toclï 'voor altijd zal bijblijven, dat het nieuwe leven in deze wereld den dood te gemoet treedt. Ik zag, hoe de Rus plotseling met een diepe zucht de armen uitspreidde, en hoor de op hetzelfde oogenblik den levengeven- den kreet van de Roetheensche vrouw. Een van de Duitsche soldaten, wier ge weren nog warm van het schieten in een hoek van de kamer stonden, trad met een uitdrukking van jongensachtige schaamte in de cogen, van het leger der vrouw terug en ik hoorde de woorden: „Wanneer de hospitaalsoldaten toch maar wilden ko men, opdat het arme wurm niet ten gronde gaat!" De man nam een kroes thee, die een hunner gekookt had in den boven het vuur hangenden ketel, en hield dc kroes aan de lippen van de vrouw. Ik weet niet, of de Duitscher den blik. begrepen heeft uit haar oogen. Ik heb het begrepen. Had ze te voren angstig geke ken, thans was ze een en al dankbaarheid. En verbazing, verbazing over de soldaten, van wie een paar uur te voren de Russen misschien nog verteld hadden, dat zij alle menschen tot bloedens martelen. Buiten in het bosch klonken de geweerschoten, die de Russen nagezonden werden. En de leemen vloer van de hut, waarop wij la gen, trilde onder de doffe slagen van het geschut, dat aan den anderen kant van den berg vuurde. Schaakrubriek. Oplossing van Probleem 230 is Dg5. Goede oplossingen ontvangen van: R. Paulides, Leiden; A. van Hameren, Veur; Schaaklust te Z.: E. de Ruiter Oegstgeest; J. Heemskerk, Roelofarendsveen. Oplossing Dg7 wordt weerlegd door Lb6 en Dd2+ door Pc3. Schaak bieden bij den eersten zet wordt bij een correct Pro bleem nooit aangetroffen. Prcbteem 233 van Schaaktest te Z. ZWART. WM fm f •St mm WIT. Stand der stukken: Wit: Ke2, Da5. Lh3, Pd5, pion e3. Zwart: Ke4,De7, Lg8, Pa4, pionnen a6, b2, e5. Mat in twee zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Za terdag 19 Juni 1915 aan het Bureau van de „Leidsche Courant", Leiden. Marktberichten. LEEUWARDEN, 4 Juni. Yee. Ter markt zijn heden aangevoerd: 80 stieren f80840, ossen, f00285 vette koeien f215340, per V2 K. G. 44-48 et., 605 melk- en kalf- koeien f 170—280, 95 pinken f 65—100, 80 vette kalveren f 5575, per V2 K- CL 4555 ct., graskalveren f234 nuchtere dito f 10 a 16, 905 vette schapen f 3045, 545 weideschapen f1826, 629 lammeren f 14 a 16, 145 vette varkens f 93100, per K.G. 42—44 ct., 123magere varkens f3540, 749 vette biggen f 6370, idem voor de Lon- densche markt per V2 K.G. 3739 ct., 416 kleine biggen f914. Totaal aangevoerd 4891 stuks vee. LOOSDUINEN, 3 Juni. Groenten. In de heden gehouden veilingen zijn betaald voor: Eng. kaskomkommers le soort f7.7.20, 2e soort f4.o0—4.70, 3e soort f 0.00-0.— p. 100 stuks; salade le soort f0.300.45, 2e soort f0.050.25per 100 krop; peen le 9. 1'6.20, 8.50, 2e s. f4.5.60; radijs f0.0. prei f 0.00 0.00selderij f0.701.rabarber f 1.70-3.20; raapstelen f 0.00 0.00, alles 100 bos; kroten f0.0.per ben; spinazie f0.31—- 0.43; stoofsla f 0.000.0; komkommers-tok f0.45—0.65 per mand. peterselie f 0.00—0.00 per 100 bos, postelein f0.260.49 por mand. Rijen Komkommers le soort f6.7.30, 2e soort f45.3e s. f2.30 3.90 Gele komkom mers lc s. f 6.10-8.30 2e f 4-5.70 p. 100 st. Zuring fO.OO0.00Bloemkool les. f 11,2(1--18,30, 2cs. 4.409.60 p. 100 st.tomaten le s. f3689.80 2e soort f31.30—29, 3e sooit f9—15 per 50 K.G. Erwten fl.25 per mand. Aanvoer: 33,735 krop salade, 59,728 kom kommers, ben spinazie,bos peen, 30,642 Bloemkoolen. Handel traag. voor de op,trekkende blanken naar de on- herbergzamste oorden van heit gebergte vluchtten, en daar onder den grond hol- woningen zocht toen geen enkel hoekje van het gebergte door de vreemde mannen gespaard werd. Herhaalde malen heeft hij zijn omgeving nu al den weg gewezen in de rotsachtige holen en groeven, waar heen hij en zijn stamgenooten vluchtvn. Men heeft hem echter nog niet zoover ge kregen. dat hij van de zeden en gebruiken van zijn stam vertelt. Het kan zijn, dat ihii de wraak der dooden vreest; we'diebt is het de aangeboren trots, een kenmerk van vele "Indianenstammen. Aardappel-vraagstuk. Een klasse-onderwijzer laat de kinderen uit het (hoofd rekenen en geeft- de volgen de som op: Een moeder heeft vijf kinderen maar ze heeft slechts vier gekookte aard appelen om onder haar kinderen te ver- deelen, hoe moet ze dit doen? De kinderen zitten ingespannen te den ken; tot de kleine Lewietje op de voorste rij z'n vingertje omhoog steekt. „W-el?" vraag ik. „Laat de moeder d'r aardappels eerst fijn kneuren, en er dan vijf porties van maken!" „Hbld."

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2