Uit Stad en Omgeving. 00RL0GS-VARIA. 2de heat; 11.30 uur Jonge twee 1 Laak, 2 AmsteL 3. Dordt; 12 uur Oude vier 1 Nau tilus, 2 Eaga; 1.30 uur Overnaadsche vier 1 Laak, 2 Laga; 2 uur Jonge acht 1 Nereus, 2 Laga; 2.30 uur Oude Sciff 1 winner 1ste heat, 2 winner 2de heat; 3 uur Dames vier 1 Viking, 2 Laak, 3 Hunze, 4 Nereus; 3.30 uur Oude twee 1 Nautilus, 2 Dordt; 4 uur Veteranen vier 1 Laga, 2 Njord; 4.30 uur Jonge Sciff 1 winner 1ste heat, 2 winner 2de heat; 5 uur Oude acht 1 Nereus, 2 Laga. Geslaagd. Aan de Technische Hooge- school te De.lft is geslaagd voor het prop. examen voor mijningenieur de heer A. G. J. van Danne. L. S. V. C. De kapitein F. J. G. W. Leers van het- 4e regiment infanterie is tijdelijk heiast met het bevel over de Land- stormat'deelLng ..Leiden", uitmakende het Le.idsch Studenten Vrijwilligerscorps al hier. Aangereden. Hedenmorgen omstreeks tien uur werd op den Haagwe-g een groen- tenwagen aangereden door een auto. De wagen werd een eind mee gesleept, ter wijl de bestuurder eenige kwetsuren be kwam. Ten bate van Ejet Steuncomité. Het Leidsch Studentencorps heeft gisteravond besloten, dat van Ko-eberg's Bloemensproke, ter gelegenheid van de lustrumfeesten te Leiden op te voeren op 25 dezerr op nader te bepalen data nog twee opvoeringen zul len plaats hebben. De opbrengst zal strek ken ten bate van het Leidsche Steuncomité. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. Aanwezig 9 leden, afwezig de heeren Mr. C. van der Lee en M. van Muiswinkel. Voorzitter: de heer C. van Egmond, loco burgemeester. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen. De heed v. D ij k zegt, dat uit de notulen blijkt, dat den heer v. Rooy de gevraagde dispensatie in zake bouwen ver leend is. Spreker heeft in de vorige vergadering den indruk gekre gen, dat de dispensatie niet verleend is en er een voorstel gedaan is om de zaak aan te houden. De "Voorzitter zegt, dat de heer v. Dijk een verkeerden indruk heelt gelïad. j Op voorstel van den heer Dompeling is het voorstel van B. en W. om dispensatie te verleenen met algemeen© stemmen aange houden. Dit voorstel was verstrekkender dan een voorstel van aanhouden. De notulen worden goedgekeurd. De V o o r z i 11 e r deelt mede, dat inge- komen zijn, missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving werden aange nomen. Een adres van den minister van Biimen- landseh© Zaken in zake drinkwatervoor ziening. Dit adres zal bij de leden ci'rcu- leer en. Aan de orde komt een adres van de afd. Alphen. Aarlanderveen en Oudshoorn van de S. D. A. P., Patrimonium enz, houdende verzoek maatregelen tè willen nemen tot verstrekking van goedkoop voedsel. B. en W. stellen den raad voor dit adres voor kennisgeving aan (te nemen, omdat de noodige maatregelen genomen zijn. Het voorstel wordt aangenomen, i Aan de orde komt" een voorstel tot ver- koop van een arbcidswoning, wagenschuur en tuingrond aan M. Oosthoek voor den prijs van f 3600, onder bepaalde voorwaar den. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. 1 Aan den veehouder F. Bos, aan wie bo- vengenoemde tuingrond behoorde, wordt een schadevergoeding toegekend van f 150 voor gemis van tuingrond. Aangenomen werd het voorstel tot den bouw van een wagenschuur, een veestal- ling en het maken van een landhoofd ten behoeve van den pachtboer F. Bos. De ambachtsbazen in de gemeente zullen in de gelegenheid worden gesteld in te schrij ven. Wijken zij te veel af van 'de begroo- ting dan zal publiek worden aanbesteed. Tegen dit laatste voorstel stemde de heer Bosch, die krachtig pleitte voor publieke aanbesteding, omdat ook de gemeente zoo goedkoop en zoo goed mogelijk uit moet öjn. Aangenomen wordt het voorstel tot aan stelling van een tlijdelijken klerk ter ge- meentesecretarie op een salaris van f 25 per maand. De aanstelling geschiedt tijde lijk van 1 Juni31 Dec. imet bet oog op de aanhangige plannen van vereeniging met Alph enA arl anderveenOudsb o orn Goedgekeurd wordt een af- en overschrij ving dienst 1915. Bij de rondvraag vraagt de heer W. Kna- pe of het niet mogelijk is den weg in orde te brengen. Op verschillende punten zijn gaten. Nu zoetjes aan met het hooien aan- 1 gevangen wordt zouden wel eens ongeluk- ken kunnen gebeuren. De voorzitter zegt toe, dat de weg in orde gemaakt zal worden. In geheime zitting werden vervolgens bezwaarschriften plaatselijke belastingen behandeld. HOOGMADE. i R. K. Land- en Tuinbouwbond. Dins- s dagavond vergaderde alhier de R. K. Land- i en Tuinbouwbond. Na opening met den 3 Chr. groet, werden door den Eerw. kape- L' laan verschillende mededeelingen gedaan: le. dat de in de Goede Week te Leiden r gehouden verg. van afgev. der verschillen de R. K. Bonden van land- en tuinbouwers n°g geen afdoend resultaat had opgele- i Verd. 26 afdeelingen zijn reeds opgericht. 1 2e. dat de statuten en het huish. regle- ment door Z. D. H. den Bisschop van 1 Haarlem zijn goedgekeurd en dat de Eerw. kapelaan tot geestelijk adviseur is be noemd. 1 Na eenige besprekingen over he.t af- fcaak-systeem tegen het mond- en klauw zeer werd met algemeene. stemmen de vol gende motie aangenomen: ,,De leden van den R. K. Land- en Tuinbouwbond te Hoog- made verklaren volkomen in te stemmen met de op 1 Juni door de vergaderde land bouwers in Zomerzorg aangenomen motie tegen heit afmaak-systeem." Tevens werd besloten aan de Tweede Ka mer te verzoeken maatregelen te nemen, opdat zoo 9poedig mogeliijk aan deze wijze van bestrijding der ziekte een einde kome. Nadat over eenige andere zaken van ge dachten was gewisseld, werd de vergade ring met den Chr. groet gesloten. KATWIJK. Gemeenteraad. Op een na het laatste punt van de agenda was „Vaststelling der Haven geldverordening." Een onschuldig onder werp zal men zeggen. De voorzitter behoeft de verordening maar voor te lezen en de raadsleden keuren wel goed. Zoo is het giste ren in den raad niet gegaan, er is druk ge discussieerd, gedebatteerd, en meestal over zaken, die met deze verordening niets te maken hebben. Wij wijken ditmaal van de gewoonte af om over de twee laatste punten vau de agenda een verslag te schrijven. Deze punten, vooral het bovengenoemde, leenen zich beter voor een overzicht. In de raadsvergadering van 12 April 1915 werd een commissie, bestaande uit de heeren M. van Egmond, D. W. Ouwehand, H. E. de Ruiter Zijlker, C. den Duik en S. Parlevliet, benoemd, belast met het onderzoek naar en het uitbrengen van een adres over de concept verordening op de heffing en invordering van havengeld te Katwijk. Deze commissie heeft rapport uitgebracht en was eenstemmig van oordeel, dat de aanleg van een Berghaven en wat daarmede in verband staat van het hoogste belang is voor de gemeente. Behalve den heer H. E. de Ruiter Zijlker kon de commissie zich vereenigen met het in de verordening neergelegde systeem. De heer de Ruiter Zijlker heeft in een nota zijn standpunt nader uiteen gezet. Hij was van oordeel dat de verordening niet zwaar genoeg drukt op de reeders en van meening dat zij een garantie tegenover de gemeente hebben te stellen. De haven is een gemeentebelang, maar zeer zeker een groot reeder6belang. De reeders zullen bij de tot standkoming de groote voordeelen genieten, billijk is het dus volgens hem dat zij het grootste aandeel iu de kosten zouden moeten dragen. De eenvoudigste weg zoude in deze zijn, dat vanwege de reeders te Katwijk een nader te bepalen som, b.v. van 200.000 gulden in de gemeentekas vrijwillig werd gestort. De overige leden van de commissie waren van meening, dat er tegen gewaakt dient te worden, dat de reeders te zwaar belast worden. Zij zouden hun bedrijf dan wel eens kunnen verplaatsen en dan zou er van de gemeente niet veel over blijven. De heer Zijlker was de meening toegedaan, dat de reeders daartoe niet spoedig zouden overgaan en heeft in genoemde aparte nota zijn standpunt breed voerig uiteengezet. Zoover ter inleiding. Nu het steekspel. De heer R. Ouwehand heeft zijn geschut van 42 c.M. gericht op de vesting van den heer Zijlker en getracht deze tot puin te schieten. Met de notulen in de hand van geheime en openbare vergaderingen heeft bij trachten aan te toonen dat de heer Zijlker met zich zeifin tegenspraak was. Vplgens hem zien de heeren Zijlker en anderen in den reeder alleen den boeman, op hel beiaiig dat duizen den anderen er bij hebben wordt niet gelet. Wij vonden hetjammer, dat de heer Ouwehand in zijn betoog in den beginne persoonlijk werd. Was hij streng zakelijk gebleven, zijn betoog had er aan gewonnen en de zitting had haar gewoon orderlijlc verloop gehad. De heer Ouwehand is met cijfers ge komen en heeft drie berekeningen gemaakt waarvan de slotsom was dat de gemeente er geen cent bij zou behoeven te passen. Als buitenstaander kunnen wij die cijfers niet controleeren. Maar wij willen alleen con- stateeren, dat noch de heer Zijlker, noch de heer de, Klerk in het debat iets op die cijfers afgedongen hebben. Het zakelijke van het betoog van den heer Zijlker kwam hierop neer, dat wij te doen hebben met een speculatief bedrijf, liet gaat in de laatste jaren goed en ook op het oogenblik. Voor deze gevallen gaan de cijfers van de heer Ouwehand, indien zij juist zijn, op.' Maar er kau een tijd komen, dat het tegen loopt, dat het minder goed gaat. De rente zal dan drukken niet op de reeders maar op de geheele belastingbetalende be volking, als het bedrijf, indien wij het zoo noemen mogen, zich zelf niet meer helpen kan. Wij zullen in deze geen partij kiezen, omdat wij als buitenstaander moeilijk kunnen ooxdeelen. Oppervlakkig genomen kunnen wij niet ontkennen, dat er veel waarheid schuilt in de woorden van den heer Zijlker in het geval dat de zaken niet goed gaan. Wij zullen onzen lezers het verder debat sparen. Het was van localen aard, waaraan dorps ruzietjes niet vreemd waren en waarin „De Nieuwe Katwijker" een rol speelde. De com missie had in haar rapport op enkele wijzi gingen in de artikelen aangedrongen, ook de heer Zijlker in zijn nota. Hij meende dat hij met zijn nota volstond. De voorzitter, die zeide dat een voorzitter een slaaf van het reglement moet zijn, vroeg den heer Zijlker met amendementen- te komen. De heer Zijlker fabriceerde eenige amendementen, wejlke de voorzitter zeide geen amendementen te zijn. Vandaar wrijving tusschen den voorzitter en den heer Zijlker, welke zoover ging, dat de voorzitter den heer Zijlker het woord ontnam. De heer Zijlker beriep zich toen op de ver gadering, met het gevolg dat de lieer Zijlker door kon praten. Dat de voorzitter een slaaf van het regle ment is, wy voelen er veel voor. Maar al te parlementair is ook niet goed. De voorzitter ging hier te ver. De heer Zijlker mocht niet spreken over zijn amendement omdat het geen amendement was, terwijl de heer Ouwehand te voren wel het woord voerde over dat amendement. Vermelden wij ten slotte, dat behoudens eenige wijziging de havengeldverordening zonder hoofdelijke stemming werd vastgesteld. Op voorstel van den heer D. Ouwehand werd met 8 tegen 6 stemmen besloten, dat B. en W. het liuishoudelijk reglement zullen herzien en met voorsteilen dienaangaande zullen komen, zulks in verband met art. 13, dat zich verzet tegen uitgebreide notulen. De heer v. d. Pol heeft er op aangedrongen schouw te houden over verschillende paden eu wegen, die er treurig uitzien. De voorzitter heeft voor zoover noodig, overweging toegezegd. LISSE. Volkszang. Ook hier worden pogingen en met goed succes, aangewend een afdeeling van de R. K. Vereeniging ter bevordering van den Volkszang op te richten. Heden avond zal de definitieve stichting plaats heb ben, als tenminste een voldoend aantal per- i sonen aanwezig is. RIJNSBURG. Snijbroemenveiling. Op de gisteren gehouden veiling waren de prijzen voor lete kwaliteit bloemem: Pleno'e f 0.07 f 0.08, Pioenen (rood) f 1.10f 1.30, Pioe nen (rose) f 1.20—f 1.40, Anemonen f 0.11 f0.16, Anjers f0.16— f 0.20, Asters f0.15 f0.16, Staitoria's f 0.25f 0.30, Repyre- tihruns (rood) f 0.32—f 0.35, idem (rose) f0.20, alles per 100; II Piene f0.35f 0.45 per 5 bos; Dinajit f 0.11 per 5 stuks; Spi raea's f 0.03 per bos; Non plus ultra f 0.60 f 0.70, per 100; Iris: Louise f 1.20f 1.30, Koningin f 1,20f 1,25, Darling f 1.35 f 1.40, Humbold f0.8O—f0.85, Wit f 1.20— f 1.25, alles per 100. SASSENHEIM. De Hanze. De afdeeling Bloemisten van de R.Jv. Middenstandsvereeniging „De Hanze" vergaderde in de zaal van derl heer Schippers. De opkomst was zeer gering, wat zeer te betreuren was, daar er een belangrijk besluit genomen werd. De afdeelingsvoorzitter, de heer L. Ph. Bisschops, opende de vergadering met den Ghrist. groet, waarna hij uiteenzette de wenscheiijkheid van een definitief bestuur voor de bloemisten. Overgegaan werd tot verkiezing van een bestuur van 5 perso nen, die de functiën als volgt verdeelden: J. A. J. Piët, voorzitter; A. Berg, secreta ris; P. v. Dijk Pa., penningmeester, H. Homan en A. Schoo, commissarissen. De heer Piët naim nu de leiding op zich, dankte de aanwezigen voor het vertrou wen in hem gesteld en zegde toe zijn beste krachten te zullen besteden voor den bloei der afdeeling. De voorzitter wees op het groote nut voor de bloemisten voor het gezamenlijk inkoopen van zakken, mest, riet, gereedschappen enz. Besloten werd genoegzame deelneming ie zoeken! voor coöperatieve inkoop van zakken, daar deze spoedig gebruikt zullen moeten wor den. Aan de leden zal eene circulaire wor den gezonden, waarin verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk opgave te doen aan het hestuur van de henoodigde zakken. Het bestuur zal trachten goedkoop© adres sen te vinden voor de levering van goede zakken. Besloten werd om ook ingezete nen, die handel in zakken doen, in de ge legenheid te stellen prijsopgave te doen. Daar het ondertusschen sluitingstijd ge worden was, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. WASSENAAR. Statuten. Met „St.-Ct," 127 zijn ver zonden afdrukken der Statuten van de Fokvereeniging „Wassenaar", alhier. Opzichter. Tot opzichter van de huizen der Bouwcommissie is uit de ongeveer 150 sollicitanten benoemd de heei J. Beijersber- gen alhier. Gemeenteveldwachter. —De gemeenteveld wachter T. Zwartbol heeft heden den dienst verlaten met pensioen. Gedurende 40 jaren vervulde hij zijn ambt. Hij was 37Vz als veld wachter alhier in dienst. WOERDEN. Posterijen en Telegrafie De heer F. Felius alhier is benoemd tot kantoorbedien de te Doetinchem. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. 9 uur. Bondsge- bouw. Verplichte ledenverga dering Ned. R.-K. Volksbond. DINSDAG. Leiden. 8.30 uur. Leidsch Kruisverbond in het St. Vin- centiusgebouw. Rechtzaken. GERECHTSHOF TE 's-GRAYENHAGE. De advocaat-generaal heeft gisteren beves tiging gceischt van het vonnis gewezen tegen S. N., slager te Leidschendam, veroordeeld door de rechtbank in den Haag tot 4 maan den gevangenisstraf wegens het gebruiken van een valsch keuringsstempel van het Haagsche slachthuis. Uitspraak 9 clczer. De Russische groote generale staf. De opperbevelhebber van het Russische leger, grootvorst Nicolaas, zetelt met zijn grooten generalen staf niet in een gebouw, maar in een trein, die elke minuut gereed staat om te vertrekken. Een medewerker van „Ueber Land und Mehr" aan het Rus sische front, heeft een bezoek kunnen brengen aan dit eigenaardig verblijf van den staf en geeft nu in een brief zijn. in drukken weer. De tot nu toe onbekende plaats, waar de Russische staf zich gewoonlijk bevindt, is door twee spoorlijnen met de buiten wereld verbonden. Vroeger was het een kleine onbeteekenende halteplaats, maar sedert het uitbreken van den oorlog is het een wereldknooppunt geworden en men moest groote zijlijnen aanleggen om het drukke spoorwegverkeer ©enigszins te kun nen regelen. Beschermd door een haag, waarvan de ingangen door wachtposten bewaakt wor den, ligt de zetel van den staf in de stilte van de oneindige Russische natuur, schijn baar van do buitenwereld afgesloten. Een onzichtbaar dradennet verbindt hem echter zoowel telegrafisch als telefonisch met de generale staven der verschillende legers van de Oostzee tot de Karpathen, den Kau- kasus en de hoofdstad zelf. De trein van den grooten generalen staf is samengesteld uit een reeks groote, blau we wagens, die van binnen met stafkaar ten behangen zijn. Wil de grootvorst het een of andere leger inspecteeren, dan rijdt de trein naar het naastbij gelegen station van het betreffende frontgedeelte, om na eenige dagen weder in de eenzaamheid terug te keeren. Toen de correspondent den trein bezich tigde, herkende hij aan een zijtafel een officier, die zich door z|ijn uniform nauw- lijks van de overige stafofficieren onder- schijdt, en ook met hen at. Het was groot vorst Cyril, die bij den ondergang der Pe- tropawlowsk in April 1904 voor Port Ar thur als door een wonder gered werd. Niet ver van hem, gaat de verslaggever voort, bespeurde ik de silhouet van grootvorst Nicolaas, den leider der Russische veldsla gen, in wiens handen het lot van Rusland ligt. In zijn nabijheid gevoelt men, welk een verantwoordelijkheid op zijn trouwens zeer breede schouders rust. Naast hem zat de chef van den staf, ge neraal Januschkewits, met een peinzend en nog bijna jeugdig uiterlijk. Tegenover dezen de grijze, grimmige generaal-kwar- tiermeester Danilof, genaamd Tschorni Danilof, d. w. z. Danilof de Zwarte. In den trein van den grootvorst bevindt zich ook een aantal militaire attachê's der bondgenooten, die alleen onder de buiten landers het recht hebben in dit rollende kwartier te wonen. Een oorlogsdrama in de lucht. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt.": De literatuur van den huldigen oorlog ie vol van dia-den van moed1 en zelfopoffe ring en niet minder van waaghalzerij. Geen, vermocht ime echter dieper te roe ren, geen gaf me een aanschouwelijker beeld van de verschrikkingen van dezen modernen oorlog, dan het volgende ver haal, afkomstig van het Belgische front. Er was een sergeant-vlieger met een luitenant-waarnemer opgestegen om de vijandelijke linies te verkennen. Van de plaats waar wij .stonden, konden wij al de bewegingen- van diet vliegtuig nauwkeurig gadeslaan en wij deden het met gespan nen aandacht. Plotseling zien wij het vliegtuig pijlrecht omlaag schieten-, weer horizontaal kioanen en met schokken een eind van ons weg strijken. De schokken worden geweldiger, nu hangt het tuig op den linkervleugel, het zwenkt weer naar ons toe, het keert, het wentelt geheel om en als een dood© vogel stuikt het den grond op. - Wij loopen toe en vinden den luitenant dood op zijn zitbank. De bestuurder geeft nog teek en van leven, wij dragen hem met de grootste voorzichtigheid naar een am bulance. Daar bekomt hij en verhaalt bij, haast alsof hij een droom verhaalt die geen wer kelijkheid zou kunnen worden: „Gauw hadden wij onze verkenning ge daan en we keerden reeds terug. Wij vlogen door een hagel van kogels eri bo ven, naast en onder ons barstten- de gra naten uiteen. Ik zag niets meer dan, den kruitdamp waar wij doorheen schoven. Dit was niet uit te houden en ik steeg hooger. Maar pa9 had ik het hoogteroer in werking gebracht of daar barst een granaatkartets Vlak boven ons hoofd en een oogenblik had ik het gevoel dat ons tuig aan splinters vloog en d:at mijn her sens uiteen spatten. Even daarop volgde een pijnlijke waarneming, die uiij innig gelukkig maakte, omdat zij mij het be wustzijn gaf dat ik nog leefde: het was óf men mijn oogen cloorvliem.de met tien vlij men tegelijk Dan verbleef ik in een donkeren mist, -die alle "voorwerpen. aan mijn gezicht, onttrok. We leefden nog. Er was nog redding mogelijk. Wanhopig hield ik mijn stuur vast. Aan richten viel niet te denken, en het eenige noodige was vooralsnog in de hoogte te blijven, om te ontsnappen aan de kartetsen, die gelukkig minder talrijk waren. Zoo luide ik het vermocht, riep ik tot mijn gezel: „Luitenant niets gebroken?" Ik kreeg geen antwoord. Ik dacht dat hij mij niet gehoord had, en ik rie/p nog lui der, terwijl ik imij omwendde en mijn best deed om de oogen te c^ienen ten edn-^ de hem te zien. Niet alleen kreeg ik geen' antwoord, maar .alles wat ik zag was zwart! Ik was dus aan den dood ontsnapt, doch wist nu dat ik blind was. En mijn luitenant zou wel getroffen zijn, dacht ik. Ik had nog tegenwoordigheid van geest •genoeg om al he.t hachelijke van mijn toe stand te vatten: alléén .in de hoogte, mis schien 1600, 1700, 1800 meters hoog, met onder mij de dreiging van het vijandelijk geschut en d.e afgrond: ik beval mijn ziel aan God. Daar vernam ik opeens weer het vijandelijk geschut en nu schoot mij de gedachte binnen dat het mijn plicht was, als ik kon, bij de onzen te landen en aan mijn oversten den uitslag van onze verkenning mee te deelen. Het geschut hielp mij bij het richten. Ik stuurde naar de tegenovergestelde zij-de. Nauwelijks ging ik twle minuten die rich ting in, of ik hoorde anijn luitenant, die weer zijn bewustzijn had, roepen: ,,I-Ie, waaghals.... naar omhoog, naar om- hoogl" Ik gehoorzaamde instinctmatig en zóó krachtdadig dat het vliegtuig een sprong in de lucht maakte. Ik hoorde mijn luitenant schreeuwen: „hij rukt den haan van den toren!" Ik begreep dat wij aan een ramp ont snapt waren, en riep terug: „Dank u, lui tenant. Neem me niet (kwalijk, dk zie niet duidelijk meer. En gij, luitenant, zijt gij gekwetst?" >>Ja>" antwoordde hij, „ik geloof dat ik goed getroffen ben. Maar pas op, gij keert terug naar den vijand. Gauw linksom. Nog meer. Goed zoo. Voor uit n-u maar." Drie minuten later vernam ik weer de stem van den luitenant, doch ze was zwakker geworden: „Best.... Wij zijn bij de onzen.... Sluit uw motor af.... Zweef vlucht nu.... Zachtjes aan... Zachtjes..." Toen hoordé ik niets meer, dan even daarop het krakend gerucht van hot vlieg tuig -dat zich op den grond verbrijzelde." Toen de majoor, die dit verslag aan hoorde, zijn deelneming uitsprak over het bliindworden van den vlieger, antwoordde de blinde: „Tiet eenige wat ik bejammer, is niet meer op verkenning te kunnen uitgaan." Laatste berichten. LEIDEN. Afscheidscollege. Prof. dr. J. Verdam, die wegens het beirelken van den 70-jari- gen leeftijd met het einde van den loopen- de academieleergang zijn ambt zal neer leggen, zal op 17 dezer voor zijne leerlin gen een afscheidscollege houden. Vergoeding kostwinnerschap. De minister van oorlog heeft, naar aan leiding van beraadslagingen in de Twee de Kamer, den burgameestersverzocht, een ernstig onderzoek in te stellen naai- de vraag, of bij de toepassing van Iu* ver- goedings-instituut niet een te kleine maat staf wordtr aangelegd. De minister doet opmerken, dat wat hem betreft, goedkeuring aan de toege kende vergoedingen-, voor zoover deze het wettelijk maximum niet overschrijden, slechts dan zal worden onthouden, wan neer zij, tegen de bedoeling van den wet gever, mochten zij'n verleend: in gevallen, waarin de bij de zaak betrokken dienst plichtige niet als kostwinner kan worden beschouwd; wanneer het geldt personen of gezinnen, op wie de in de desbetreffen de wetsartikelen voorkomende omschrij ving niet van toepassing is; wanneer de betrokken personen of gezinnen zonder vergoeding voldoende kunnen, rondkomen; wanneer het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen heigeen de dienstplichtige inbracht vóór de mobi lisatie en hetgeen hij voor eigen onder houd stellig zal hebben gekost. Voorts verzoekt de minister om, wan neer bedoeld onderzoek mócht leiden tot de erkenning, dat meer vrijgevigheid, Ln verband ook met de tijdsomstandigheden wel raadzaam zou zijn, dienovereenkom stig te handelen. Het is de bedoeling van den minister, bij een toe te kennen nadere vergoeding of verhooging van toeegeken- de vergoedingen, daaraan geen terugwer kende kracht teWerlecnen, tenzij de- be slissing een bijzonder geval mocht betref fen. Mijnen. Sedert de vorige opgave zijn in Mei j.I'. benoorden Den Helder 12 mijnen vernie tigd en 1 mijn in den 'grond geboord. Het waren 7 Engelsche en 6 Duitsche mijnen. Tusschen Den Helder en Iloek van Hol land werden in die maand geen mijnen aangetroffen. Bezuiden Hoek van Holland! werden 3 Duitsche mijnen onschadelijk gemaakt. Het totaal-generaal der sedert het uit breken van den oorlog op de Nederland- sche kust aangetroffen mijnen is hierdoor op 539 gekomen, waarvan 298 Engeleche, 54 Fransche, 41 Duitsche en 116 waarvan de afkomst niet is vastgesteld kunnen worden. Van het Zuidelijke gevechtsterrein. ROME, 2 Juni. Wij hebben Scoro bezet en zijn voortgedrongen tot Condine, waar wij ons vereenigd hebben met sterke af- deelingen Alpenjagers. Wij daalden naar Chiese de Val, Caffaro en Gamonico. Onze artillerie belette den vijand een brug te leggen over een Alpenstroom aan -de overzijde van do grens op een helling ten noorden van Pridil. Aan de grens van Friauli hebben wij Loa Montenero, ongeveer 10 kilometer ten noordwesten van Talmino, stevig bezet!. De hevige tegenaanvallen van den A[ijund werden overal afgeslagen. Italië en het drievoudig verbond. ROME, 3 Juni. Salandra heeft bij een redevoering in het Kapitool een 25 Juli 1914 gedagteekend -telegram voorgelezen van di San Giuliano, den vorigen minister van buitenlandsche zaken aan den hertog van Avarna, Italiaansch gezant te Weenen, als bewijs, dat Italië jsich verzet heeft tegen de uittarting en het agressieve optreden van Oosenrijk-Hongarije tegen Servië. Do mi nister-president zeide, dat de Italiaanscho regeering op 27 en 28 Juli '1914 te Berlijn en te Weenen den afstand van de Italiaan- sche gebieden van Oostenrijk ter sprake heeft gebracht, toen zij zeide, dat indien Italië geen voldoende compensatie zou ontvangen, het drievoudig verbond onher stelbaar verbroken zou zijn. Marktberichten. DELFT, 3 Juni. Ter vetto varkens- markt waren heden aangevoerd 74 stuks. Prijs f0,78 a f0,92 per kilo f0,00 a f0,00 per kilo zware. Ter voorjaarspaardenmarkt waren lieden aangevoerd 113 werk- en slachtpaardcn en 100 hitten. Prijzen: werkpaarden i'300— -150, slachtpaardcn flOQ300, hitten f100300. ZOETERMEER, 3 Mei. Eicrc»veiling. Aangevoerd 4405 eieren, prijs f G,l& a l'ü.50 per 100. 174 eendeneieren i'G.30 kalkoeneie ren, prijs c. ZOETERWOUDE, 2 Juni. Eicrenvciling. 2572 kipeieren f6,306,40. 223 Eendeneieren 5.90—f 6.10. DELFT, 3 Juni. Toe. Vette koeien lo qual. f000 a 000, dito 2e qual. f000 a 000, kalfkoeien 1 qual. f000 a 000, dito 2c qual. f000 a 000; vaarkoeien lc qual. fOÖO a 000, dito 2e qual. f000 a 000; vette kalveren lo qual. f00 a 000, dito 2e qual. f00 a 00, wei schapen le qual. fa dito 2e qual. 1' a schapen met lammeren le qual. f 00 a 00, dito 2c qual, fa vette lammeren faweilammeren fll a 16,magere varkens f 18 a 56, Biggen f 6,a 16, nuchtere Kalveren f 0,a Paarden f a 0,00, stieren f af Rundvleesch f 0,00.a 0,00 a 0,00,Vet Kalfs- vleesch f0,00 a 0,00 a 0,00, schapenvleesch a c., lamsvlcesch a c., alles por kilo. Aanvoer 000 Runderen; 0Paarden 00-VClte Kalveren; 000 magere Kalveren1210 Schapen of Lammeren, 179 Varkens; 770 Biggen; 12 Geiten of Bokken. Boter f57,— a 63,— per 7-i vat van 40 k.g. Aanvoer 570/8 48/16 wegende samen 11880 k.g. Graan. Rogge fA Tarwe 1" 17, a 18,Ch evali erge rst f a Gerst f 16,— a 17,—, Haver f 15,25 a 15.75, Paardenboonen faBruine Booncn f a Duivenboonen f A Groene Erwten f a Mixed Mais 10,a 11,per 100 kilo, Koolzaad f aper H.L., Lijnkoeken f 12,a 13,-. SNEEK, 2 Juni. Op de voorjaarspaarden markt werden hier heden aangevoerd 229 paarden en 6 veulens. Voor lo soort werd betaald f500—f800, 2e soort f300—fGOO, 3e soort f 150f 200. Voor veulens was geen noteering. Handel in le kwaliteit was gewild; de overige handel kalm. Hollanders zochten luxe soort, van welke enkele voor f700f800 van de hand gingen. Met 't oog op de maaiing en de booiing kon alles, wat nog eenigs/.ins werkkracht had gebruikt worden, waardoor er voor de slachtbank weinig viel to koopeu.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3