BINNENLAND. HAARLEMERSTR. 26. tor wijl zij tezamen gèknield lagen bij het bed. Hun goed was qigebrand. Bewezen wex*d, dat de bommen een «tof bevatten thermiet genaamd, die een «norme warmte afscheidde, waardoor het geheele huis in brand vloog. Verklaard werd, dat een andere vrouw, die ontvluchtte voor de vlammen en uit het venster sprong, sedert was gestorven. De jury uitspraak doende, verklaarde, dat de overledenen, die vreedzame bur gers waren, stierven door verstikking en brand en waren vermoord door een of an deren agent van de vijandelijke macht. De ,,Star" meldt dat er buiten Londen de meest onrustbarende geruchten heb ben .geloopen omtrent een geweldige ramp die de stad zou hebben getroffen. Ver scheidene openbare gebouwen werden met name genoemd als te zijn vernield. De ge heimhouding van de bijzonderheden gaf aan deze geruchten natuurlijk voedsel. Bommen, De „Berl. Lokal-Anz." verneemt uit Skoctari, dat aldaar Woensdagochtend te acht uur twee Oostenrijksche vliegtuigen verschenen en weer in de richting Otgo- ritsa verdwenen. Hun verschijnen wekte groote opwinding onder de anti-Italiaan- sche Albaniërs. Volgens berichten uit Rome stegen gis termorgen drie vliegtuigen van Cataro op en wierpen zij twee bommen op Antz- vari, Plassnitza, Birbasar en Pothoritza, den Monte neg rijnse hen spoorweg en het meer van Skoetari, echter zonder belang rijke schade aan te richten. Verschillende Oorlogs berichten. Pruisische verliezen. Uit Kopenha gen wordt gemeld, dat do laatste zeven tien Pruisische verldeslijsten de namen van 7-1,433 officieren en manschappen be vatten. Onder dezen zijn drie gesneuvel de generaals. Het totaal van de verliezen van het Pruisische leger alleen stijgt daardoor itot 1,338,006. Bovendien zijn nog verschenen 151 Sak- fcische, 190 Wurtembergsche, 185 Beiersche verliossdijstien en 31 lijsten van de rijks- marine. Op de laatste vijf lijsten staan de namen van 11 gedoode, 35 gewonde, 10 vermiste en een gevangen genomen luchtvaarder. Brand in een krijgsgevangenkamp. Uit Hallo a/Saale wordt gemeld' dat in het officierengcw.anigenka.mp te Tongau iop on verklaarbare wijze brand As uitgebroken in een officierenbarak van 150 M. ilengte. De barak en een aangrenzende katholieke ka pel werden geheel vernield. Er vielen geen menschenlevens ,te be treuren. Belooning. De Belgische „Standaard" Ais roemrijke herdenking van hun glo rierijk gedrag hebben al de regimenten te eer "verkregen Eet woord" „Yzer" op hunne vaandels te dragen. Do batterijen van de 6e legerafdeelin- gen, evenals de -ie en 5e batterijen te paard van de 2e ruiterijafdeeling mogen insgelijks het woord „Y?er" op de kanon platen schrijven. De zwarte lijst. Een oorlogscorrespon dent van de „Tijd" aan de Belgische grens schrijft: „Ik ben in het bezit gekomen van een lijst van personen, berustende op elke Duitscho kommandateur in de grensge meenten en bevattende de namen van per sonen, die bij het overschrijden van de grenzen onverbiddelijk in hechtenis moeten worden genomen." Onder de namen vinden wij die van den Nederlandschen journalist Kemper, van de ,,1/dd"; en nog een paar Hollandsche na men, alsook: „Jaessen, Chem., Holl. Off."; verdér de namen van menschen van aller lei landaard, o. a. „Cortza, Oostenrijksch officier." Geen bladen meer in Antwerpen. Zaterdagmiddag vergaderden de directies van de vex*schillende Belgische couranten, die te Antwerpen verschijnen, onder voor zitterschap van den heer J. de Vos, bur gemeester. Besloten werd vanaf 1 Juni voorloopig geen couranten meer uit te geven, omdat de Duitsche censuur de vrijheid der pers te zeer bemoeilijkt. Uit Antwerpen. Het gerucht loopt dat de Duitscho regeering van plan zou zijn de werken van het Schelde-Maas-Rijnkanaal door Belgische werkloozen te doen begin nen, zoo meldt de correspondent van het „Hdbl." te Antwerpen. Ofschoon van zulke geruchten natuurlijk geen officieele beves tiging te bekomen is, heb ik het bericht toch uit een alleszins betrouwbare bron. Engelsche verliezen. Naar uit Londen gemeld wordt, bevatten de officieele ver- lieslijsteai over de mand Maart de namen van 639 officieren en 19,158 mart, April 1081 officieren en 18,794 man; in Mei 3600 offi cieren en 26,346 man. Van de manine gin gen verloren 234 officieren en 3260 man. Onderscheiding. Bij gelegenheid van den geboortedag van den Koning, werd Kitchener benoemd tot Ridder van den Kouseband. Wcvrs in dienst. De bekende Engel sche bokser ox-„Bombardier" Wells heeft nu ook „getcekend". Hij is als soldaat in geschreven bij het 13e bataljon van het .Welch regiment. Maandagavond gaf hij nog een vecht partijtje te zien «net sergeant Dick Smith en won daarbij 700 pond in 20 gangen. De „Times" vervolgd. Een strafvervol ging is ingesteld tegen den uitgever van de „Times", Bland, en tegen majoor Ri chardson die in dat blad den 21en Mei in een ingezonden stuk had geschreven, dat hij pas uit Frankrijk terug was, waar hij bij generaal French was geweest, en dat hij nu het Engelsche volk de volgende feiten wilde voorleggen: De Fransche reserve is tot den laasten man onder do wapeneu en nu worden on geoefende recruten opgeroepen. De Fran- 6chen verwachten thans, dat Engeland de enorme menigte manschappen zal leveren, die noodig zijn om den oorlog ook maar tot een eenigszins bevredigend slot te bren gen. Gebeurt dit niet, dan is er gevaar dat tegen den winter het Fransche volk den oorlog moe zal worden. De „Times" zelf neemt de vervolging van de „Times" in extenso onder het rechts- nieuws op. In ongenade. Berichten udt Peters- burg maken melding dat Radko Dimitrief in ongenade zou gevallen zijn. Door aan hangers van grootvorst Nicolaas zxyu hij verantwoordelijk zijn gesteld voor de zwa re nederlagen in Galicië, meldt „Korr. Norden." Munitie in de lucht gevlogen. Volgens uit Petersburg ontvangen berichten, zoo meldt het bureau Norden, zijn te Gatsjin, voorstad van Petersburg, teven9 stapel plaats voor legerleverantiën en standplaats van vele troepenafdeelingen, 40 wagons met schietmaterieel, welke naar het oor- logstooneel vervoerd zouden worden, in de lucht gevlogen. De Bagdadspoorweg. Het 62 K.M. lange gedeelte van den Bagdad-spoorweg, van Tell-Ebiad tot Toean, oostelijk van de Euphraat, is in exploitatie gebracht. Buitenlandsche berichten. In Albanië. Uit Durazz-o wordt geseind dat de anar chie in Albanië (haai- hoogtepunt heeft be reikt. Sedert de oorlogsverklaring van Italië heeft zich van de Albaneezen een van dag tot dag stijgende opwinding mees ter gemaakt. Vooral dn de stx*eek van Ti- rano en Berat kwam het tot ernstige on geregeldheden, waaihij veie Gx*ieksche fa milies have en goed verloren en naar Griekenland vluchtten. De Londeixsclie trani9taking. De staking van het Londensche tramper soneel is feitelijk geëindigd. Men schat dat ongeveer 3000 man van voor den militairen dienst geschikten leeftijd niet weer door de tramdirectie zijn aangenomen. De sprinkhanenplaag in Palestina. Palestina wordt dit jaar door een verschrik kelijke sprinkhanenplaag geteisterd. Sinds menschenheugcnis is zij niet zoo groot ge weest. Vanaf den Hen Maart verachenen milliarden en milliarden van deze vernielende diertjes en zoo dicht waren hun zwermen, dat meerdere dagen niets van de zon te zien was. De vreterigc insecten hebben ontzettend veel schade aangericht aan den landbouw. Heele velden zijn afgevreten en de boomen staan kaal als ware het winter. De Turksche regeering heeft ter bestrijding der plaag bevolen, dat iedere persoon boven de 15 jaar verplicht is, den autoriteiten min stens 13 kilo sprinkhanen te bezorgen, maar ook dat helpt weinig. Vroeger ving men de sprinkhanen in zak ken, maar tegenwoordig graaft men kuilen, .waarin de veelvraten door jongens, gewapend Nederland en de Oorlog. Vreemd vliegtuig geland. Bij de marine-autoriteit te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat gisterenochtend in Zeeuwsch-Vlaanderen een Engelsch vliegtuig is geland. De twee zich daarin bevindende personen dijn geïnterneerd en het vliegtuig is in beslag genomen. Het was een Fransch vliegtuig, bemand met de twee Engelsche officieren F. H. Brichard en A. D. Gaye. Men meldt nader uit Oostbux*g: Woens dagmiddag om vijf minuten voor twee uur daalde een Fransche vliegmachine ten Zuiden van de haven te Cadzand, ongeveer vijf minuten van de Belgische grens, vlak bij den wachtpost der matrozen van de Ko ninklijke Nederlandsche Marine. De ma chine kwam over de Belgische badplaats Knocke sin- Mer en werd hevig beschoten door het vuur der Duitsche stellingen. Zoo doende kwam er een defect aan den motor, waardoor de vliegeniers moesten dalen. Het shrapnelvuur en het uiteenspatten wa ren van uit Cadzand duidelijk te -zien. De vliegmachine was bemand met twee per sonen, die in het bezit waren van een re volver, een geweer en enkele patronen. Het nummer van de machine is 1675. Op den staart stond de Fransche vlag en op de achterzwaarden boven en onder twee cirkels met de Fransche kleuren. Een der inzittenden was zwaar gewond aan de rechterslaap en zal misschien het rechteroog moeten miss-en. Door de Ne derlandsche wacht werd niet geschoten daar ze dadelijk inzag, dat men wilde dalen. Om half vier werden de vliegeniers in gesloten rijtuig onder geleide van een korporaal der Nedex*landsche marine en drie soldaten, naar Oostburg gevoerd, waar ze op het stadhuis even vertoefden en met de tram van vijf uur verder vertrok ken. De machine staat onder bewaking van den wachtpost der Nederlandsche marine en had heel den dag veel bekijks. Niemand mocht echter dicht bij de machine komen, ook de vertegenwoordigers der pers niet. Knoeierij met Cacaopoeder. Een der berichtgevers van het „Vad,", die de vorige week in Duitschland vertoefde» schrijft: Ik meen u in kennis te moeten stellen met het door mij geconstateerde feit, dat de goe de naam van Neerlands handel bij onze Ooste lijke naburen in de laatste maanden een ge duchte knak heeft gekregen, door do groote knoeierijen welke in Nederland hebben plaats gehad bij leveranties o.a. van cacaopoeder, vet en aardappelen. De meeste handelaren in Duitschland wen- schen thans geen zaken te doen met Neder landsche kooplieden, (tenzij er sedert jaren relaties bestaan) dan onder borgstelling van een te bepalen bedrag voor goede levering volgens getoonde of gezonden monsters De knoeiers hebb.cn ook hier dus weer veel be dorven tot sclxade van «Je reeële handelaars. Dienstregeling Nederland sche spoorwegen. Naar wij vernemen, zal de personen- dienst bij de Holl. IJzeren Spoorweg-Mij. en Staatsspooi*wegen, resp. aanvangende 1 Juli en 15 Juni, worden uitgebreid. In verband hiermede heeft de Holl. Spoor besloten een 40-tal goederentreinen, ver deeld over alle lijnen, uit den dienst te nemen, teneinde het steenkolenverbruik niet te doen toenemen. Bevolkingscgfer van lxet Rijk. Blijkens een opgaaf in de „St-Ct." No. 124 was het bevolkingscijfer van het Rijk op 1 Januari 1915 als volgt: Provinciën Mannen Vrouwen Totaal Noord brabant 335.124 334.906 670.030 Gelderland 344114 337.710 681.824 Zuidholland 749.077 785.328 1.534.405 Noordholland 586.084 616.547 1.202.631 Zeeland 119.414 120.262 239.676 Utrecht 150.765 156.782 307.547 Friesland 187.411 185.214 372.625 Overijsel 2«» "nl 202.522 410.826 Groningen 171.614 174.035 345.649 Drente 97.451 91.324 188.775 Limburg 196.364 186.318 382.682 Totaal 3.145.722 3.190.948 6.336.670 Sclxoliorkaartcn H. IJ. S. M. De directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald dat vrouwelijke houders van scholierkaarten, indien zij dit verlangen, en de inrichting van het rijtuig dit toelaat, in een damescoupé moeten geplaatst worden: is een voldoend aantal aanwezig, dan kunnen voor hen cou- pé's gereserveerd worden. Lijkverbranding. De Minister van Justitie heeft in antwoord op de vragen van het Kamerlid, den heer Beumer, betrekkelijk het verbranden van lijken, in verband met de Begrafeniswet, me«legedeeld, in de eerste plaats, dat hij, nu door het arrest van den Hoogexx Raad van 1 Maart j.L de rechterlijke macht in hoogsten aanleg een uitspraak heeft gegeven omtrent de beteekenis van de Begrafeniswet ten op zichte van het verbranden van lijken, meent zich van het nader uitspreken van zijn per soonlijk oordeel te moeten onthouden. Verder deelt de Minister mede, dat inder daad omtrent de vaststelling van de redactie van verschillende formulieren, die bij een lijkverbrandig in het crematorium Wester- veld door belanghebbenden moeten worden ingevuld, overleg met hem (Minister) is ge pleegd. Aangezien de Minister van Binnenlandsche Zaken, bij wien in de eerste plaats de uit voering der Begrafenis berust, het niet ge- wensclit oordeelde na het bovengenoemde ariest van den Hoogen Raad thans nieuwe maatregelen te nemen tot het tegengaan van het verbranden van lijken van de zijde der Vereeniging voor facultatieve Lijkverbran ding, achtte de Minister van Justitie zich verplicht in het belang der justitie zorg te dragen, dat lijkverbranding alleen dan zal plaats vinden, indien geenerlei gevaar bestaat, dat door de crematie de sporen van een eventueel tegen den overledene gepleegd misdrijf zullen verdwijnen. Vandaar zijn be moeiing met de bovenbedoelde formulieren. Wijziging der Begrafeniswet zou moeten wor den ter hand genomen door clen Minister van Binnenlandsche Zaken. Voor den Minister van Justitie bestond geen reden om daarop borgen aanwezig zijn tegen een uit justitieel oogpunt ongewenschte lijkverbranding. Vruehtelooze leeringen. In de „Van Dag tot Dag"-rubriek van het „Handelsblad" komt een beschouwing voor over het nut van den kxijg voor een volk, doordien bij een veldtocht mannen van allex-lel stand en richting elkaar beter leeren kennen. Wij (lichten .daaxnifit de volgendel passage: Machtige lessen, vreemde lessen werden in de loopgraven geleerd. Kennis van het karakter van zijn wapenbroeders verjoeg bij honderden dien klassehaat, welke groo- tendeels het gevolg van onwetendheid en wangunst was. De anti-clericaal is zeld zaam vex*dx*aagzaam geworden jegens priesters en nonnen. De papenvreter heeft in dezelfde loopgraaf geleefd als de jonge dorpspastoor, die niet alleen een trouwe kameraad bleek te zijn, een goed' gehu meurde man met veel humor en een gullen lach, die voor ieder een bemoedigend woox*d had, maar die bij een feilen nach telijken aanval zulk een moed, zooveel te genwoordigheid van geest en volharding toonde dat het Legioen van Eer op zijn borst gespeld1 werd en de president der Republiek hem omhelsde. Er zijn zoo groote heldendaden tfëgaan, zoo vele voorbeelden van edelmoedige zelf opoffering gegeven door jonge priesters' van Frankrijk, die behooren tot orden, welke uit Frankrijk gebannen werden, dat het eenvoudig belachelijk is gaan schijnen hen vijanden der Republiek te noemen, die men met geweerkolven uit kloosters drijven moet. De „Tijd" zegt hiexibij: „Wij igelooven ook, dat het eenvoudig belachelijk is en zelfs erger. Maar behalve uit de Joopgraven krijgen we ook nog ui.t andere toxonnen machtige lessen. Er is n.1. achter die loopgraven ook een gouverne ment en dat denkt er, naar het schijnt, nog niet aan, zijn ve.rvolgingswe.tten in te trekken. Bovendien herinneren wij ons een ander land, waar de Katholieken in een grootèn oorlog zich de krachtigste vader landers hadden getoond en waarbij hun priesters en religieuzen waren vereerd met kruisen en ridderslagen. Maar toen er vrede kwam, brak er onder den naam van Cultuurstrijd een vervolging uit tegen de priesters en kloosterlingen, en toen wer den ze met geweld uit hun vaderland ge dreven als staatsgevaarlijk. Ook de lessen van de loopgraven, hoe poëtisch ook ingekleed, blijken niet be stand tegen het „eenvoudig belachelijk", wij zouden liever zeggen duivelachtig an- ti-clericalisme. Gezien de hardnekkigheid van den par penhaat kan men de loopgraven, als leer stoelen beschouwd, wel dichtgooien!" Tegen de „refletjes". Naar aanleiding van verschillende stuk ken in week- en dagbladen, waarin zijn naam wordt verbonden .aan de jongste beweging tegen het tijdelijk gezantschap bij den Paus, bericht de heer C. Diferee, dat hij noch als pexisoon noch als voorzit ter van den Nationalen Bond v&ö. Proton- tantsche KiezerS Inzake dc jongste pro test-meeting is gehoord. Dat hij, hoewel op zuiver staatsrechtelijke gronden tegen het gezantschap, in geen geval mede kan gaan met het demagogisch-anti-papistisch karakter, dat aan deze beweging buiten zijn weten of medewerking wordt 'gege ven, en mitsdien bij schrijven van 31 Mei j.l. zijn voorzitterschap van den Nationa len Bond van Protestantsche Kiezers heeft neergelegd. Korte Kroniek. In Zaandam zal bij de a.s. raadsver kiezingen de Godsvrede worden bewaaxxl. De Hoornsche gemeenteraad heeft met bijna algemeene stemmen besloten dit jaar de kennis te laten doorgaan. KERKNIEUWS. Pater J. P. J. Houbeix S. J. f. In het klooster der eerw. paters Jezuieten te Maastricht is op 65-jarigen leeftijd overle den de zeereerw. pater J. P. J. Houben. sinds 1907 aldaar werkzaam. Z. Ew. ontving in 1880 de H. priesterwijding. Onderwijs. R. K. Leergangen. We ontleenen het volgende aan het ver- slag over het studiejaar September 1913 Septemb er 1914 In 't eerste verslag mochten we nog ver melden het mooie getal deelnemers dat on ze Leergangen bex*eikten in 't 't toen loo. pende studiejaar 1913/1914: 89 voor 'n vol- ledigen leergang en 14 toehoorders, te sa men 103 ingeschrevenen. Dit getal is in den loop van dat jaar nog gestegen tot 109 ingeschrevenen in 't geheel, 92 aan 'n vol len leergang en 17 als toehoorder. In den loop of aan 't einde van dit stu diejaar zijn ook opgegaan de eerste kan didaten, die hun studies gedaan hebben aan de R. K. Leergangen, nl. voor ieder van de Aktes Nedex-landsch M. O., Fransch M O A, Duitsch M O A, en Teekenen M O, (M A), één candidaat: deze zijn alle vier op loffelijke wijze geslaagd. De geslaagde voor 't Nederlandsch hebben we nog kun nen vermelden in 't vorige jaarverslag. Verder hebben de R. K. Leergangen dit jaar ook enkele deelnemex-s vooxbereid voor Aktes L. O. Hoewel dit eigenlijk niet behoort tot het gebied van onze Stichting, wordt bij gebleken behoefte deze opleiding niet uitgesloten, al zijn hieraan geldelijke en andere bezwa,ren voor ons verbonden. En zoo zijn voor deze aktes geslaagd 2 kandidaten voor Engelsch, 1 voor Fransch, 1 voor Duitsch, en 3 voor teekenen. Te sa men dus 4 candidaten voor Middelbare en 7 voor Lagere Akten, of 11 geslaagden in 't geheel. In 't Curatorium ontstond 'n vacature voor 't Aartsbisdom Utrecht, doordat Mgr. Dr. J. Andr. JI. G. Jansen, Pastoorte zich genoodzaakt zag ontslag te nemen. Tot vertegenwoordiger van 't Aaxtsbis- dom is in zijn plaats door Z. D. H. Mgr. van de Vein, Bisschop van Den Bosch, be noemd Dr. Th. H. van Oppenraaij, hoog leeraar aan 't Groot Seminarie Rijzenburg te Di-iebergen. Het college van Curatoren heeft nu de volgende leden: Mx\ P. J. M. Aalberse, Lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal te Leiden. W. H- Bogaardt, Lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Breda. Dr. Ch. A. M. van Dam, Hoogleeraar aan het Groot Seminarie to Hoeven. Mgr. A. F. Diepen, Tit.-Bisschop van Danaba, Coadj. van den Bisschop van 's-Hertogenboscli. Dr. P. J- M. van Gils, College Rolduc, te Kerkrade. Mgi*. L. E- Jansen, Deken v.' Amsterdam. Dr- Th. H. van Oppenrav, Hoogleeraar aan het Groot Seminarie Rijzenzurg. W. J. H. Prinzen, oud-Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Helmond. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht. Jhr. Mr. Th. G. M. Smits van Oyen, lid der Gedeputeerde Staten van N.-Brabant, te Eindhoven. Mx\ A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, te Arnhem. Evenals "Eet vorige jaar volgden vele studenten van 'n volledigen leei-gang een of ander onderdeel van 'n anderen, om in de richting van him eigen studievak zich breeder en dieper te ontwikkelen, vooral gebeurt dit in de lessen van de algemeene letterkunde en de geschiedenis. Eén geheel nieuwen leergang hebben wij dit jaar kunnen oprichten te Den Bosch en wel voor aardrijkskunde. Ln het Loopende studiejaar 1914/1915 heeft onze stichting de volgende leergangen: Den Bosch: Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche Taal en Letteren: Geschiedenis; Aardrijkskunde; Teekenen. Amsterdam: Nederlandsche en Engelsche Taal en Letteren. Sittard: Nederlandsche en Duitsche Taal en Letteren.. Den Haag: Nederlandsche Taal en Let teren. Rotterdam: Fransche Taal en Letteren. Aan de nu bestaande leergangen zijn voor 't studiejaar 1914/1915 ingeschreven 92 studenten voor hx volledigen leergang, en 20 toehoorders, te zamen 112 deelne mers. Derhalve niettegenstaande den bo venvermelden onspoed der tijden, toch nog 'n vooruitgang bij 't vorige studiejaar*. Wij vestigen hier .tevens alvast de aan dacht op 'n nieuwen 'leergang die in Sep tember 1915 geopend zal worden in Den Bosch, den leergang in de Pedagogiek, wijsgeerig wetenschappelijk beoefend. Dit zal dan de eerste leerstoel kunnen zijn in deze wetenschap aan 'n Nederlandsche in richting voor hooger ondexwijs. Als 'n nieuw bewijs hoezeer de R. K. Leergangen van hun tijd zijn, kunnen we nog vermelden, dat onze hulp en voorlich- Ingezonden Ihrlededeeiingen a 30 cent per rege!. Denkt om de VERPLAATSING van het MEUBELM AG AZIJN van ALBERT RIEL, van MARE naar ting meermalen gevraagd werden voor de oprichting van Lycea, H. B. S. en Gym nasia; zoo is dit in deze jax*en o. a. geschied voor het R. K. Meisjes-Lyceum te Den HaagScheveningen. De Stichting is gevestigd te Den Bosch. Gemengde berichten. Een windhoos. Men meldt uit Putten op de Veluwe aan de „Tel.": Dinsdagmorgen ca. 10 uur kwam een windhoos over clen tuin van den huize „Oud-Groevenbeek". Een 15-tal groote broeiramen werden opgenomen, som migen 15 M. hoog en weer neergesmakt. Een viertal tuinlieden, die het gevaar zagen aan komen, wisten zich tijdig te bergen, één ging plat op den grond liggen; ze kwamen allen met den schrik vrij. Verdronken. Gisteren is in de Maas nabij Ylaardingen opgeviseht het lijk van een 17-jarigen jongen, die vermoedelijk van het stoomschip Duiveland is te water gevallen. Iiigehi'oken. In de R.K. kerk teKwints- heul is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. De dieven hebben de oflerbusscn geledigd en sieraden van het altaar mee genomen. Afgebrand. Gisternamiddag is het woon huis van G.Z., nabij Barneveld, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Het huis was laag verzekerd. Een oneerlijke goochelaar. Dinsdagavond is door een man aangifte gedaan dat hij in een café aan de Zoutsteeg te Amsterdam, aan een onbekende een dolk en een gulden had gegeven om mede te goochelen en dat de onbekende er zich mede uit de voeten heeft gemaakt. Goedkoopc groente. Uit Naaldwijk schrijft men aan het „N. v. d. D.": De tuinders ondervonden geducht de gevol gen van den oorlog. Alleen bloemkool en peen brengen nog vrij goede prijzen op. Kom kommers zijn niet duur en bovendien is de quantiteit niet groot doar het ongure weer. Salade wordt maar ondergespit of op den vuilnishoop geworpen, die is meermalen op de veilingen onverkoopbaar. De Loosduinscbe. Groentenveiling zette sinds begin Maart' 270.000 gulden minder om, daxi in dezelfde maanden van beide vorige jaren. „Maar het publiek merkt niets van al die goedkoope groentenmerkt het „Nieuws" op. Zonder pas naar Duitschland. De zaak der zes landbouwers uit Langeveen, die Paasch-Maandag zonder passen een uitstapje maakten naar het Duitsche' grensplaats]e Striepe en deswege gearresteerd werden, is to. jhsufl-hriiok vqor geweest. Eén hunner is, veroordeeld tot b weken gevangenisstraf", de overige 5 ieder tot 1 dag. Na 't'ondergaan van de straf zal hun dc borgstelling, totaal 2000 M. terugbetaald worden. „Zw. Ct." Smokkelen. Men schijft uit Limbui'g: Het koffiee-mokkelen naar Duitschland verschaft tegenwoordig aan menige arbei dersvrouw een aax*dige verdienste. De qualiteit, welke in Holland gekocht wordt voor 1.70 Mark per K.G., kan in Duitsch land van de hand gezet worden voor 2.80 Mark per K.G. Zoodat. er dus een winst te maken is van 1.10 Mark of ongeveer 60 cents op het kilogram. Rekent men dat een middelmatig steihe vrouw 15 K.G. draagt-, dan zou zij 9 gulden kunnen ver dienen op elk van haar smokkeltochten. Gewoonlijk echter duxwen zij liet risico niet op ztoh te nemen, om met een bekeu ring tevens de smokkelwaar verbeurd verklaard te zien en stellen zij zich tevre- den met een draaggeld van 40 cent per K.G. De geldscheiter blijft achter do 6chermen en verdient zijn 3 gulden per 15 K.G. met een beetje angst voor de 'vex*- beurte van zijn partijtje koopwaar. SPORT. WATERSPORT. De Hollandia-wedstrijden. Ingeschreven vaartuigen voor de zeil- wedstijden der Zeil- en Roeivereeniging „Hollandia", op Zondag 6 Juni a.s. Totaal ingeschreven vaartuigen 50. 6 Meterklasse: De Kaag, Helena; han dicap overdekte jachtoü hoven 7.80 M.: Woelwater; handicap overdekte jachten t/m. 7.80 M.: Anona, Meeuw, Uta II, An nie, Freia, Say When, Zes en zestig, Wa terrot, Alabama, Nenuphar; handicap niet overdekte jachten: Astra, Zwaluw, Vrij buiter, Windekind; nationale klasse: Inge, Schelm; A. B. C. klasse: Dux, Loja, Jux II, Kikeriki; Z. Z. V. klasse: Amelancria, Atina, Tini; ronde- en platbodemjachten groot boven 9.5 W.M.: Maria TIendiika, Helena, WilheLmina; ronde- en platbodem- jachten groot boven 7.5 .t/m 9.5 W.M.: Friso, Bencor II, Kampioen; ronde- en platbodem jachten, groot t/m 7.5 W.M.: Zwaluw; tjottex*s, gx*oot boven 5 ifan 6 W.M.: Amalia, Truida, Carmen, Oudex*- hoek; tjotters, groot t/m 5 W.M.: Hilda, Pinguïn; schouwen, groot boveix 5 t/m 6 W.M.: Johanna Geertruida; schouwen, groot t/m 5 W.M.: Flying Fis!., iv - s jollen van standaard mode!: Zomexkind, Woelwatertje, Jol Kievits, Rob, Littlfl Charlie, Willgerr; handicapwedstrijd voor motorbooten met kajuit: Sally, Jota; han dicapwedstrijd voor motorbooten zonder kajuit: Nelly, Lucky Jim. Uitslag loting roeiwedstrijelen. Vrijdag 4 Juni: 5 uur Oude Sciff 1 Njond, 2 Laga; 5.30 uur Oude Sciff 1 Amstel, 2 Hollandia; 6 uur Jonge vier 1 Laga 2 Tri ton, 3 Nautilus; 6.30 uur Jonge vier I Laak, 2 Nereus; 7 uur Jonge Sciff 1 Am* stel, 2 Laga. Zaterdag 5 Juni: 11 uur Jonge vier 1 winner 1ste heat, 2 snelste 2de, 8 winn«ï

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2