DONDERDAG 3 JUNI. 1915. De Oorlog, HEREENIGD. ee JAARGANG No. 1716 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van J-5 regel» f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regel» fl.50, elke rogel meer 3D cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Eischen. Aan degenen, die in het publiek voorlich- ing meenen te mogen geven, moeten eenige schen worden gesteld, zoowel van de zijde Ier vrienden als van den kant der tegen- itanders. Men rnoet van hen eischen, dat lij zijn in hun voorlichting waarheidsüe- rend, bezadigd, ernstig. Het blijkt, dat gelukkig verschillenden in len lande, die in geloofskwesties geestver- ■ant zijn met ds. Krop uit Rotterdam, dat «grijpen. In de Protestantsche pers wordt n.l. on- imwonüen en scherp afkeuring uitgespro- m over het optreden van dien anti-papis- ischen predikant. Zoo lezen we gisteravond in een open •ief aan ds. F. J. Krop in de (a.-r.) Rot- .erdammer o. m. Uwer onwaardig en voor de Kerk eene chande, was Uwe bewering ,,dat de Paus ie sleutels opeischt, om ons allen in de hel kunnen stoppen." „Met eerbied gevraagd: Voldoet die ihimpscheut van een Leeraar op den kan- il wel aan de eischen aan een Goddelijk Voord te stellen?" Dat U geen tranen genoeg heeft om over et verleide Protestantisme" „te weenen" misschien zoo kwaad nog niet. Bewaar 'at U hebt, voor later. Er kunnen erger ingeii geschieden dan een gezantschap bij en Paus, dat er alleen maar komt om zoo logelijk den vrede te dienen." Uit deze en vele, zeer vole andere uitla-. ngen van protestantsche zijde kan men :sluiten, dat de bezadigde protestantScche ementen men zie ook de verklaring in den heer Diferee in dit nummer be- haamd en verontwaardigd zijn over het natieke misbaar van hun g.eloofsgenoo- n. Zij begrijpen, dat aan de voorlichters der iblieke opinie eischen moeten worden isteld. Het bovenstaande eert de protestantsche srs, evenzeer als het voor de liberale oers {schamend is, dat zij zelden nooit 'eenige woorden van ver- itwaardiging in hare kolommen heeft la- n opklinken, tegen een voor hare parilij be hamende Katholieken-bestrijding van 'n •ofessor Eerdmans. Evenals de protes- ntsche pers nu getuigt, dat zij niet sym- ithiseeren kan met het optreden van ds. rop, .zoo had en heeft de liberale pers aan ihzelve de eere-schuld te voldoen, te ge- gen, dat z$j niet kan instemmen met anti-papistisch stoken van een man dr. Eerdmans, wiens redevoeringen te rn de Katholieken niet kunnen worden toetst aan de meest elementaire eischen waarheidsliefde bezadigdheid en ernst, s. Dinsdag zal genoemde heer waar- thijnlijk wel weer zoo'n proefje van zijn inatiek gedoe te „genieten" geven in de wee de Kamer als er over het tijdelijk ge- intschap bij Z. H. den Paus zal worden fdiscussieerd. De Duitsche berichten spreken van iweldige pogingen der Franschen om door hun front te breken, die hen op groote verliezen zijn komen te staan, maar niet zijn geslaagd. Volgens Duitsche berichten zijn de Duitschers en Oosten rijkers er in geslaagd enkele forten van Przemysl stormenderhand te veroveren, waaraan vooral de Beieren hebben deel genomen. Een gedeelte van den Bagdad-spoorweg is geopend. Van het Westelijk oorlogs terrein. In het Westen 'blijven de berichten der F.ranschen van kleine voordeelen gewa gen; in het bijzonder ten Noorden van Atrecht. De Duitsche oommuniqué's ma ken melding van een hernieuwde poging tot doorbraak ten zuiden van Neuville St. Vaest, welke gericht was tegen de Duitsche stellingen aan den straatweg van Souchen naar Béthune en hij Caren- cy en die tegen werd gehouden; het Fran- i&che communiqué meldt hierover slechts, dat een hevig gevecht ten Noorden van Atrecht werd geleverd, wat de bewering der Duitschers schijnt te bevestigen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het front in Galicië, waar de strijd met onverminderde hevigheid voortduurt, is nu weer de beurt aan de Duitschers geweest om eenige onmiskenbare voor deden te behalen. Bij Neuhausen, 50 K.M. noordoostelijk, en bij Shidiki, 65 K.M. zuidoostelijk van Libau, werden de Russen geslagen. Het zelfde geschiedde bij Shawli en aan de Doebissa. Ten zuidoosten van Kielony en tusschen Oegiani en Eiragola werden 500 Russen krijgsgevangen gemaakt. Om Przemysl wordt hard gestreden, in welke gevechten vooral de Rdersrhp +me- pen zich bijzonder onderscheidden. Bij een stormaanval op deze vesting werden twee werken bij Doemkowitsjki genomen. Een goed begrip van de grootte der mil- lioenen legers, die tegen elkaar strijden, wordt vei'kregen, wanneer men onder staand en staat ziet welken door den Duit- schen generalen staf wordt gepubliceerdi Gedurende de maand Mei was de oor logsbuit der Duitsche re en Oostenrijkers op het zuidelijk ooriiogsterrein als volgt: Er werden 268,869 gevangenen gemaakt, waaronder 863 officieren. Veroverd wer den 251 kanonnen, en 576 machinegewe ren. Door de troepen van generaal Mac- kenzen alleen werden 400 officieren, waar onder 2 generaals en 152,254 manschap pen gevangen genomen; zij maakten 160 kanonnen, waaronder 28 zware en 403 ma chinegeweren buit. Met inbegrip van de op het oostelijk oor'iogsterrein gemaakte gevangenen, is het totaal van de in de maand Mei in de handen van Duitschland en Oostenrijk ge vallen Russen ongeveer 1000 officieren en meer dan 300,000 man. Van het Zuidelijk oorlogs terrein. Italië en de H. Stoel. De Italiaamsche regeering heeft de vol gende officieele verklaring 'gepubliceerd: Eenige Duitsche bladen beweren, dat de Italiaansche regeering niet alleen heeft nagelaten om de persoonlijke veiligheid der gezanten bij het Vaticaan te waarbor gen, doch dat zij ook in haar pers liet be kendmaken, hoe de Garantiewet tijdelijk zou worden opgeheven, indien de betrok ken gezanten niet spoedig uit eigen be weging vertrokken. Dit bericht is in alLe opzichten in strijd met de waarheid. Juist is, dat op eenige vragen van het Duitsche gezantschap aan de Consulta omtrent deze aangelegenheid werd geantwoord, dat de^regeering be stoten was, de bijzondere1, door onze wet ten gewaarborgde souvereiniteit des Pau sen in ieder gesval volgens de bestaande wetten te handhaven. Hieraan werd de verzekering toegevoegd, dat de betreffen de gezanten in iedere omstandigheid zich vrijelijk in Rome konden ophouden en dat de regeering alle denkbare maatregelen zou treffen, om hun persoonlijke veilig heid 4© waarborgen. De „Gorriere delta Sera" verklaart, dat het anindsterie-Salandra inderdaad gee- nerleii maatregelen heeft getroffen, om de Garantiewet te schenden, doch de diplo maten bij het Vaticaan zouden zelf de moeilijkheid van hun toestand (hebben in gezien en daarom zijn vertrokken. Hetzelfde blad meent, dat het vertrek der gezanten in geen en deele invloed heeft op het verkeer van den H. Stoel met Oos tenrijk en Duitschland, daar de Paus nog met de nuntii in Weenen en München on gehinderd het verkeer, dat dan echter slechts schriftelijk geschiedt, kan voort zetten. De liberale „Idea Nazi»male" is be zorgd, dat de gezanten zich in Lugano hebben gevestigd en verlangt," gelijk wij reeds in een vorig nummer berichtten, van de regeering te weten, op welke wijze de Italianen beveiligd zijn tegen valstrik ken van vijanden, die zich in de schaduw van het Vaticaan in Rome ©p daarbuiten Aan den Romoinschen correspondent van de „Journal" verklaarde een hoog geplaatst prelaat uit de omgeving van Z. II. den Paus, dat deze alles had aan gewend, om het ingrijpen van Italië in den oorlog te voorkomen, niet om daar mede de centrale mogendheden te helpen, doch louter op gronden van menschelijk- heid. Aan keizer Franz Joseph zou de Paus ongeveer een maand geleden een schrijven gericht hebben, waarin hij de noodzakelijkheid van nog verder gaande concessies betoogde. De Keizer zou daar op eerst ontwijkend hebben geantwoord, waarop de H. Vader verdere pogingen had gedaan, welke waarschijnlijk een gunstig resultaat hebben opgeleverd, doch te laat kwamen om het ingrijpen van Italië nog te kunnen verhinderen. Het op treden des Pausen zou geheel onafhan kelijk zijn geschied1 van d'at van Italië. Geïnterneerd. Een afdeeling Italiaansche Alpenjagers overschreed in vergissing de Zwiitsersche grens en werd geïnterneerd. De Italiaansche financiën. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: De Chancellor of the Exchequer vergezeld van den directeur van de Bank of Eng land en de onder-staatssecretaris van Fi nanciën zullen den Italiaanschen minister van Financiën van de week te Nice ont moeten teneinde de financieels quaesties te bespreken, welke voortvloeien uit Ita- lië's deelneming aan den oorlog. De actie tegen de Darda- nellen. De geheele Fransche Middeltandsche Zeevloot naar de Dardanetlen? Een bericht uit Genève aan de „Deut sche Tageszeitung" meldt, dat de geheele Fransche Middel,landische Zeevloot, d'ie tot dusver het Otrantokanaal bewaakte, aan de actie aan de Dardanellen zal deel nemen. De medewerking van de Italiaan sche vloot aan de Dardanellen is voórloo- pig onmogelijk, omdat daardoor dread noughts zonder noodzaak aan gevaren zou den blootgesteld worden. Het leger móet eerst Triest en Pola veroveren, waarna de vloot zou kunnen ingrijpen. Op den Balkan. De houding van Griekenland. Uut Zürijch wordt aan de ,„K(ölnische Zeitung" geseind dat volgens een particu lier bericht uit Athene aan de „Uorrière della Sera" men aldaar nog steeds geen houvast heeft ten aanzien van de houding van Griekenland. Eenige dagen geleden heeft een minister raad plaats gehad, waaraan ook de chef van den generalen staf deelnam. Minister president Gunaris heeft zich tegenover een zijner politieke vrienden uitgelaten dat Griekenland de volgende eischen als voor waarden voor het ingrijpen in den oorlog wil stellen: le. Een waarborg voor de annexatie van Zuid-Epirus door Griekenland; 2e. Geen enkele gebiedsafstand in Macedonië, ook niet voor het geval dat Servië van zijn zijde concessies wil doen; 3e. Een gunstige êflaTTrTpn Men gelooft echter, dat als gevolg van het ingrijpen van Italië in den oorlog, de Grieksche regeering aan de stem der Triple Entente een meer willig oor zal verleenen. Roemenië. Aan de „Times" wordt uit Boekarest ge- meid, dat de commissie van de conserva tieve partij een motie van wantrouwen in haar leider Marghiloman heeft aangeno men op grond van het feit, dat diens in zichten op het gebied der buitenlandsche politiek niet overeenkomen met die van het overige gedeelte der partij. Zij heeft den oud-minister Lahovary, bekend om rtijn anti-Duitsche gevoelens en een voor stander van een deelneming in den oorlog aan de zijde der entente, tot, leider gekozen. Aan de Turksch-Bulgaarsche grens. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat te Konstantinopel 20,000 man Turksche troepen aangekomen zouden zijn op weg naar de Bulgaarsche grens. Men zou n.l. bij dit punt op Turksch gebied een landing der Russen vreezen. Op Zee. De „Lusltania"-kwestie. De „Köln. Ztg." verneemt uit Stockholm: De volgende onthulling welke verband houdt met de ,,Lusitania"-catastrofe, is door een uit Amerika komenden Zweed aan het „Svenska Dagbl." medegedeeld. De stoomboot, waarmede hij de reis wilde maken, vertrok drie uur later dan de „Lusitania", bij welke afvaart hij tegen woordig was. Alle reizigers werden nog tijdig gewaar schuwd, dat het schip niet alleen munitie, maar ook krijgsvolk vervoerde. Deze waar schuwing liet aan duidelijkheid niets te wen schen over. Zij had tengevolge dat de reizigers voor de dreigende gevaren terugschrokken en aan land wilden terugkeeren om de reis met een andere stoomboot te maken. Toen dit aan de ambtenaren medegedeeld werd, liet kapitein Turner bekend maken, da', de prijs voor den overtocht met tien dollar verlaagd was. De meesten bezweken voor dit verlokkende aanbod. Slechts twaalf personen bleven bij hun besluit om de reis met een ander schip te maken. Duitsche duikbooten op de kust van Klein-Azië. In Klein Azië is oen duikboot basis ont- dekt bij Aiwali, op de westkust, seint de correspondent van de Times" te Mytilene. Zondag gingen er Britsche oorlogsschepen op af. De correspondent weet echter niet anders te vertellen, dan dat hij een zestig tal schoten heeft gehoord uit de richting van Aiwali. Contrabande op een Zweedsch schip. Volgens een bericht uit Kopenhagen aan de „Times", heeft het Zweedsche stoomschip „Pan", kapitein Petterson, Zaterdag j.l. de haven van Kopenhagen veriatan imet een lading geweren, die, naar beweerd werd, voor Bulgarije be stemd waren en had de kapitein een ver?» klaring geteekend, dat de lading direct naar Dedoagatsj kou worden vervoerd. otsRtjfci«?*vhïrid7p'e,'!wl5e,bv «ebb- Minna" middag zijn lading ten zuiden van Zwe den zou bobben overgegeven aan Duitsche torpedobooten. Deze zaak, die een pijnlijken indruk heeft gemaakt, wordt van regeeringswego onderzocht. De duikboot- en mijnoorlog. Het Britsche schip „Saidich" van de Khedivian Mail Stoomvaartmaatschappij is in de Noordzee getorpedeerd. Zeven koppen van de bemanning en een stewardess verdronken. De rest van de bemanning err 8 passa giers zijn aan wal gebracht. Volgens een bericht van 1 Juni uit Ilull iis de Russische bark „Montrosa", kapitein Andenssen, in ballast van Goole naar Pugwash, gisternacht op 25 mijl O.N.O. van het Spum-vuurschip op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gisterochtend door het Noorsehe stoom schip „Branla" to Hull geland. In de lucht. De Zeppelin-raid boven Engeland. De lijkschouwing gisteren van dear man en de vrouw, diie door de Duitsche lucht- schepenraid werden gedood, bewees, dat de beide overledenen, in het huls, dat vuur vatte door de hommen, waren gevonden FEUILLETON. Hij hoorde ternauwernood, wat er ge weken werd. Hij zag alleen het gezicht aa deze vrouw, die hij eenmaal had lief ehad en het was of een benauwende it op zijn gemoed begon te drukken, laar slechts die eene gedachte, dat zij on ontrouw was geworden, behield de lacht over hem. Daar was in zijn bin- anste niets, dat ten gunste sprak van de ime vrouw, die al die lange jaren zoo ameïoos veel geleden had. o zaït hij daar, verzonken in dof ge- eins, terwijl de rechters hun best deden, ai een rechtvaardig vonnis te vellen e-n <n arme wees te beschermen tegen hare ijanden. Kolonel Le Noir was niet verschenen, j liet zIclT-door zijn advocaat vertegen- tordigen met de uitvlucht, dat gewich- |e aangelegenheden hem te Washington high iel den, een voorwendsel, dat door iwnand geloofd werd. Toen alle getuigen shoord waren vooral de verklaringen an Kapitola waren van beteekends faalde de rechtbank de uitspraak over ne dagen, na verloop waarvan de be- feshiig viel ten gunste van Klara, terwijl Noir veroordeeld werd. Nog denzelfden dag waren Klara en tai'ah Rocke ijverig in de weer met de ^liereidselen voor het vertrek naar Wil- iv-Hei'ghts, de woning, d;e, zooa!>s het 'bliek meende, sinds den dood van den geheel leeg had gestaan. .Van het eene venster naar het andere, van de eene kamer naar de andere zag men lichten zich voortbewegen; men hoorde in de stil te van den nacht kreten, en hoofdschud dend en een kruis slaande haastten de hoeren, die er laat in den avond passeer den, zich om weg te komen, terwijl zij dan door hun verhalen over spookverschijnin gen, welke zij voorgaven in het verlaten huis gezien te hebben, verder schrik ver spreidden. Majoor Warfield, Kapito'a en Herbert Groyscn waren reeds vertrokken op den avond na de eerste zitting; eerstgenoemde had er op aangedrongen en er viel niet tegen hem te redeneeren. Zoo gingen man en vrouw weer van elkaar, zonder dat het toeval, hetwelk hen beiden te zamen had gebracht, hen had verzoend, en met een bedrukt hart vroeg Herbert, aan wien Marah de treurige geschiedenis ver haald had, zich af of de klove, dÊe tus schen hen beiden gaapte, dan noodt of nimmer weer zou worden aangevuld. Het was op den dag na de uitspraak van den voogdijraad, toen een in 'n wit ten mantel gehuld© donkere gestalte on der bescherming van het avondduister het eenzame huis verliet en over afgelegen paden den weg insloeg naar den duivels- ketel, aan den rand waarvan, in een ver borgen hol, Mack Donald en zijn gezellen hun kwartier hadden opgeslagen. Aan den rand van den afgrond geko men begon hij, met vasten trod daarin af te dalen en zijn voet aarzelde geen oogen- blik om het waagstuk te ondernemen, dat, wanneer men van de hoogte in de diepte zag, iedereen met den dood scheen te drei gen» Toen hij ongeveer halverwege den af grond was gekomen, bereiikte hij een groep cederboomen, die voor het oog den toe gang verborgen tot het hol. Hij bleef hier srtaan en gaf een eigenaardig signaal en bijna op hetzelfde oogenblik klonk in de onmiddellijke nabijheid de sten van den kapitein der benide en zag de nachtelijke bezoeker zich een arm toegestoken. Hier ben ik, kolonel! sprak hij. Geef mij de hand, dan zal ik u geleiden! Le Noir voldeed aan de uitnoodiging, en eenige oogenblikken later stond hij naast den gevreesdem roover in het donker van den spelonk-ingang. Mack Donald leidde hem verder door een lange, nauwe gang aan het einde waarvan een lichtschijn zichtbaar werd. Toen zij daar in den licht kring traden, bood zich aan hun oogem een bont schouwspel. In schi'derachtige wanorde zaten en lagen daar de handlan gers van Mack Donald door elkaar op de rotsgesteenten, die zij gebruikten als ta fels en stoelen. Mack Donald Leidde den kolionel door den kring en door een tweeden korterear gang naar een kleinere spelonk, die even eens zwak verlicht werd door een flam bouw, aangebracht in een roles pleet. Welnu, kolonel, begon hij, wat is de reden, dat gij de schoone Klara Day in den steek gelaten hebt en hier gekomen zijt? Wat duivel! Weet ge dan niet, dat Klara Day mij ontsnapt is en dat de uit spraak van den voogdijraad haar aan mijn macht onttrokken heeft? Is zij u ontsnapt? riep de boef op spottenden toon. O, ware zij maar in mijn macht gefeest, hemel noch hei zouden haar uit mijn handen gekregen hebben 1 Kalm wat, kalim wat, totdat ge allee gehoord hebt. Gij zijt er de schuld van, dat zij mij ontsnapt is. Ik? riep Mack Donald verbaasd. Ja, gij. Als gij uw belofte hadt gehou den en mij van dat Satanskind van 'n Kapitola bevrijd hadt, zou ik niet mijn pupil en zou mijn zoon niet zijn rijke bruid verloren hefbbeai, antwoordde Le Noir. Kapitolia! Kapitola! Alweer Kapitola! Wat heeft zij nu weer te maken met het verdwijnen en Klara Day? Alles Sir! Zij heeft met haar duivel- sche sluwheid Klara bevrijd en haar uit mijn huis helpen vluchten! En in korte trekken schetsite Le Noilr aan den roover wat er geschied was. Een schaterlach was het antwoord van Mack Donald. Dit meisje, die Kapitola, ik zou haar voor niets ter wereld hebben laten ont snappen neen, voor niets ter wereld! Ge zijt illusionist, kameraad 1 Wat hebt ge tot op den dag van heden gedaan? Wat ik gedaan heb? Mijn eigen leven ein dat van mijn manschappen heb ik op het spel gezet; ik heb ons aller vrijheid prijsgegeven, om het doel te bereiken, en indien alles tevergeefs is geweest, dan is dit niet mijn schuld, maar die van dat Satanskind, dat mij telkens te slim af was. Dat is zij geweest waarachtig, gij hebt gelijk! Maar wij moeten nog sluwer zijn dan zij.. James Warfield weet onge twijfeld van welke afkomst zij Ls. Als het hem gelukt de bewijzen er van in handen te krijgen, dan ge .weet, wat er dan op het spel staat! Daarom moet diit meisje verdwijnen en zoo spoedig mogelijk! Kalm, Sir! Ilij, drie het meeste belang had bij den dood van Eugene Le Noir, was, toen de daad geschiedde, ver genoeg van het tooneel verwijderd. Wij zullen dit maal even voorzichtig zijn. Zoodat zij u weer,ojj'tsna.pte e.n nu vocw' goed? giste Le Noir. Neen, mijn plan is gereed en het ligt aan u om het ten uitvoer te brengen! En zijn monid dicht aan het oor van Mack Donald brengende, fluisterde hij hem onhoorbaar een paar woorden toe, die de oogen van den roover deden schit teren. Duivels! riep deze. Dat ls een plan, uitgedacht door de hel. Doch het zij zoo! Ik zet voor dit meisje mijn leven op het spel! Mijn hand er op, kolonel: voordat gij uit Mexico terugkeert, is Kapitola Le Noir de vrouw van Mack Donald of wel een 1 ijkI XXXI. Van zijn vroegste jeugd af had Francis Le Noir slechts één doel gekend: het be vredigen van zijn zucht naar genot. Nog vóór zijn vijf en twintigste jaar was hij een oud man en levonszat. Een gevoel dat den naam van „liefde" verdiende te dragen, had zijn hart nooit gekend. Hij had Klara willen bezitten om haar geld, doch voor haar zelve had zijn hart geen oogernblik sneller geklopt. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1