Verschillende Oorlogs berichten. Het gebruik van verstikkende gassen. Volgens het Peterburgsche Tel.-Ag. meldt het orgaan van den Russischen generalen staf der leger van het Noorwesten, dat in een der sectoren 3 Duitschers zich als ge vangenen zouden hebben aangemeld, be werende dat hun het bevel stuit verstik kende gassen te gebruiken. Door een wapenbroeder gedood? Om trent de mooixl op een Duitschen land weerman, te Annes (bij de HollancLsche grens) gepleegd, vertelt de ,,Echo Beige": De Du'itsche commandant heeft gewei gerd dat een Belgisch geneesheer de lijk schouwing zou verrichten. Den kogel die den dood veroorzaakte heeft men niet dur ven laten zien. Niettegenstaande dat werd het dorp veroordeeld tot een boete van 25000 frcs. De „Echo Beige" verneemt echter dat men die boete niet heeft durven incassee- ren. Ten slotte is een onderzoek onder de Duitsche soldaten ingesteld, welk onder zoek aantoonde dat de landweerman ge dood was door een van zijn wapenbroe ders. De tweede Oostenrijksch-Hongaarsche oorlogs'eening. Uit Weenen wordt aan de ,,Köln. Ztg." gemeld, dat volgens de bladen de inteekening op de tweede oor- logsleening_een bedrag van 3V& milliard kronen heeft opgebracht, n.l. in Oosten rijk 2i/o en in Hongarije 1 milliard kronen. In Hongarije werd #de inteekeningstermijn verlengd. Poging tot toenadering. De „Kölm. Volkszeitung" berucht, dat het Russisch dagblad „Semschtima", zonder tegenstand bij de censuur te vinden, voor overeen stemming met Duitschland pleit. Joden verbannen. Volgens de „Korr. Norden" zijn door de Russische regeering 130,000 Joden uit het gouvernement Kowno en Koerland gezet. Kooplieden mochten hun koopwaren, handwerkslieden hun werktuigen niet medenemen. Begrijpelij kerwijze valt bij zulk een uitwijzing dooi de Russisch-Joodsche steuncomité's weinig uit te richten. Italiaansche relletjes in Canada. Uit Montreal wordt d.d. 28 Mei gemeld, dat de bureau's van "het blad ,,Le Devoir", onder redactie van den bekenden Cana- deelschen nationalist Baurassa, dat zijn misnoegen uitdrukte over de politieke ge dragslijn van Italië, door een aantal Ita lianen werd bestormd. Vensters en deuren werden ingeslagen, zonder dat politie en militairen dit konden verhinderen. Aardappellof. De „Berliner Morgen- post" waarschuwt er tegen het aardappel lof, dat na het rooien op den akker achter blijft te verbranden, zooals dat gebruike lijk is. Het aardappellof is namelijk een der beste voedermiddelen, waaimede men juist onder deze omstandigheden zeer spaarzaam zou moeten zijn. Omdat er zulke groote mesa's van ter beschikking' staan, hebben in de afgeloopen maanden de physiologen dr. Völtz, dr. Baudrexel en dr. Deutschland grondige proeven ge nomen met de voedingswaarde van het aardappellof. Uit voederinigsproeven op 6chapen bleek, dat de voedingswaarde van gedroogd aardappellof ongeveer gelijk is met die van goed hooi. Het is ook even verteerbaar en de dieren, die er mee ge voederd zijn, hebben het goed verdragen. Men heeft ook proeven genomen met melk gevend vee. Hier bleek oveneens, dat het aardappellof bij eerste qualiteit hooi niet ten achter stond en geen enkele ongunsti ge uitwerking had op de melk. Buitenlandsche berichten. Dreigende uitsluiting fn de katoen industrie in Engeland. De „Times" bevat een artikel van haren correspondent te Manchester over de drei gende uitsluiting in de katoenindustrie, waarbij 300,000 man zouden betrokken worden. De ooizaak van het geschil is, dat de werklieden van een betrekkelijk kleine fabriek, de Forge Mill te Oldham, een duurtentoeslag van 10 pCt. op hun loon hadden gevraagd en toen dit werd gewei gerd staakten. De leden van de „Master Cotton Spin ners Federation" hebben nu opdracht ge kregen hunne fabrieken te sluiten, indien de werklieden aan de Forge Mill weiger achtig blijven het werk te hervatten. De zen echter willen niet toegeven en dien tengevolge zullen reeds deze week acht andere spinnerijen gesloten worden. Het antwoord van de „Amalgamated Association of Operative Cotton Spin ners" op deze uitsluiting is een eljsch van loonsverhooging van 10 pCt. voor alle leden. Gaan de spinners in staking, dan volgen vanzelf de wevers, zoodat dan te zamen 300,000 werklieden bij den strijd zouden betrokken zijn. Terwijl oorspronkelijk de quaestie slechts ging om een verhooging voor een speciaal soort werk, dat hoofdzakelijk^ voor de regeering wordt verricht, gaat het nu reeds om een eisch tot een algemeene Jjoonsverhoogiing van 10 pCt- eai i{?dere schikking zou een herziening van alle ta rieven in het spinnersbedrijf noodzakelijk maken. De patroons beschouwen de partieeljl staking, aan de Forge Mill als een inbreuk op het voor vijf jaren gesloten contract met de werklieden, dat in Juli a.s. zou fcijn afgelfcopen. Vanderbilt's testament. De „Times" verneemt uit New-York Het testament van Alfred G. Vanderbilt, die bij den ondergang van de „Lusitania" verdronk, loop over een bedrag van 6 mil- lioen pond. Eén millioen en het landgoed te Newport gaan over op William H. Vanderbilt, het vijfjarig zoontje uit Alfred Vanderbility? eerste huwelijk. De t.wee zoontjes uit het tweede huwelij* van den erflater zijn de voornaamste erfgenamen. VanderbiLt's weduwe, Mrs. Margaret Emersen Vanderbilt, krijgt slechts 200,000 p. st., behalve een haar vóór het huwelijk gedane schenking van 400,000 p. st. Boven dien krijgt zij tevenslang het vruchtge bruik van een kapitaal groot 1,000,000 p. st., waarover zij bij testament kan be schikken en verder erft zij de aan haren echtgenoot behoord hebbende roerende goederen in Engeland en drie panden in New-York. De tramstaking te Londen. Er zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, in verband met de tramstaking te Londen die bijna weer geëindigd was. Men meen de reeds weder Zaterdag den dienst ge heel te kunnen hervatten, doch het per soneel maakte bezwaren. Het meende dat de directie zou laten varen het besluit om mannen die geschikt waren voor den dienst in het leger, niet meer aan te ne men. Dit bleek achter niet 't geval te zijn. Men weigerde daarop gisteren den dienst te beginnen en het heftigst verzetten zich juist zij die in den militairen leeftijd vie len. Het bestuur van de organisatie van trampersoneel besloot om een beroep te doen op het geheele Londensclie tramper soneel om te staken totdat dit besluit be treffende de nietaanneaning van voor mi litairen dienst geschikte mannen zou zijn ingetrokken. Mexico. Er is uit Mexico een beroep gedaan op de regeering van de Vereenigde Staten om Mexico te hulp te komen. De republiek wordt door hongersnood geteisterd. De inwoners van Mexico (stad) loopen gevaar van honger om te komen. Te Acapulco hebben honger onlusten plaats gevonden en zijn vrouwen en kin deren onder den voet geloopen en dood getrapt in een gedrang om bij de plek te komen waar voedsel werd uitgedeeld. Men gelooft, dat president Wilson voor nemens is aan de krakeelende partijhoof den in Mexico een nota te doen toekomen, die vrijwel zal gelijk staan met een ulti matum. Branden te Petersburg. Uit Petersburg woixR bericht, dat in het paleis van grootvorst Nicolai in de Pe- trowstraat, een groote brand heeft ge woed en er aanzienlijke schade is aange richt. Op denzelfden dag ontstonden er bran den van welke de oorzaak niet te ontdek ken viel, zelfs in het bureau der gendar merie en in regeerings- en koninklijke gebouwen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Dienstregeling Nederlandse he spoorwegen. Met het oog op do onzekerheid, welke thans nog bestaat ten opzichte \an de in werkingtreding van eene nieuwe, gewijzig de dienstregeling der Nederlandsche spoor wegen wordt verzocht te berichten, dat volgens van Staats- en Holl. IJz. Spoor weg-Maatschappij ontvangen mededee'.ing het tijdstip, waarop de nieuwe uitge breide dienstregeling der Nederland sche spoorwegen in werking treedt eerst in den aanvang van de maand Juli is te verwachten. Batavier V en Zaanstroom, Wolff meldt d.d. gisteren uit Hamburg: Bij de behandeling van de zaak-Batavier V voor het prijsgerecht stelde de rijks commissaris voor, het schip vrij te laten en ook dat gedeelte van de lading, dat geen contrabande is. Schadevergoeding wegens het opbrengen kon niet worden toegestaan. Een waarde van 274.450 M. aan goederen kon teruggegeven worden. Aan contrabande bevond zich aan boord een waarde van 195,900 M. Ten aanzien van de Zaanstroom wer den dezelfde conclusies genomen, maar verlangde de Rijkscommissaris inbeslag neming van het schip, aangezien meer dan de helft van de lading uit contra bande bestond. Het Hof besloot het vonnis aan de par tijen mee te deelen. Mijn ontploft. De schipper van den Nederlandschen sboomtreiler Thor IJm. 164 heeft bij aan komst te IJmuiden meegedeeld, dat Don derdag 27 Mei, des namiddags te 1 uur, op 55° 10' Noorderbreedte en 4° Ooster lengte in de onmiddellijke nabijheid van het achterschip een mijn is ontploft. De slag was zoo geweldig, dat het achterschip enkele meters in de hoogte werd geworpen. Een groote waterzuil sloeg ©ver het schip heen en bereikte de hoogte der masten. De treiter was visschende, waarom ver moed werd, dat het schip de mijn met de schroef geraakt heeft of dat de mijn tegen den staaldraad is gedreven. De ontploffing had plaats op een goede armlengte van het schip. Gelukkig zijn er geen persoon lijke ongelukken bij gebeurd, doch het schip zal onderzocht worden, omdat het water maakte. Invoer van geneesmiddelen. Het Hbl. meldt, dat ten behoeve van de geneesmiddelenvoorziening van Nederland en zijn koloniën reeds sedert eenigen tijd door de Regeering maatregelen zijn getroffen, waar door genees- en verbandmiddelen uit Enge land en Duitschland, vallend onder het uit voerverbod, kunnen worden ingevoerd door consigneering daarvan aan het Rijks Maga zijn van Geneesmiddelen te Amsterdam. Regeeringsvarkens. Men meldt uit Breda aan de „Msbd.": De aankoop van de regeeringsvarkens heeft hier als onmiddellijk gevolg gehad, dat de varkensslachtors de prijzen aan zienlijk verlaagd hebben, van sommige artikelen zelfs 15 cent per pond. Naar wij vernemen bestaat bij enkele aangrenzende gemeenten het plan om het vooii>eeld van het Bnetfasche gemeente bestuur te volgen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die tegen Dinsdagavond 8 Juni is opgeroepen ter hervatting der werkzaamheden, vindt voor dadelijke afdoe ning in openbare vergadering o. m. gereed, het wetsontwerp betreffende opschorting van veroordeclingen en de voorwaardelijke invrij heidstelling. en het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk. Alg. Bond R. K. Kiesvereenigingcn. Tot voorzitter van den Algemcenen Bond van R. K. Kiesvereenigiugen is in de jongste bestuursvergadering van dien Bond gekozen de heer Jhr. mr. O. F. A. M. v. Nispen tot Sevenaer. Deze heeft de benoeming voorloopig aan genomen. Het Nederlandsche Episcopaat. Men seint aan de „Tijd" uit Roermond 1 Juni Heden wordt te Roermond de jaarlijksche Nederlandsche bisschopsconferen t ie gehouden. Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht^ Mgr. H. y. d. Wetering, en H.H. D.D. H.H. Mgr. Gallier, bisschop van Haarlem, Mgr, Hopmans, bisschop van Breda, alsmede Mgr. Diepen, coadjutor van den bisschop van Den Bosch, kwamen alhier gisteravond te ongeveer half zeven aan. Zij logeerden in het bisschoppelijk paleis van Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond. Aan het station werden H.H. D.D. H.H. verwelkomd, namens Z. D. H. Mgr. Schrijnen, door diens beide secretarissen. Alsdan werd naar het bisschoppelijk paleis gereden, waar de bisschoppen door Mgr. Schrijnen werden ont vangen. Behalve Mgr. Diepen, die in het Groot-Seminarie logeerde, brachten de bis schoppen den nacht in het bisschoppelijk paleis door. Z. D. H. Mgr. de aartsbisschop las hedenochtend de H. Mis in de kapel der liefdezusters van de bijzondere meisjesschool in de KloosterwandstraatZ. D. H. Mgr. Diepen droeg het H. Misoffer op in de kapel van het Groot-Seminarie, de overige bisschoppen lazen de H. Mis in de huiskapel van het bisschop pelijk paleis. Hedenmorgen had de bisschops conferentie plaats. Na afloop gebruikten de hooge gasten in het bisschoppelijk paleis het middagmaal. Na den maaltijd vertrokken de vijf bisschoppen per auto's naar Valkenburg, vergezeld door den lieer Chr. Haffmans, van Helden, ter bezichtiging van de Catacomben. En uit Valkenburg, d.d. 1 Juni: Per auto werd de tocht gemaakt en te circa vijf uur werd het Doorluchtig Gezelschap alhier verwacht, met hetwelk ook dr. P. J. H. Guypers, uit Roermond, die zoo belangrijk aandeel had in de totstandkoming der Cata comben, zou medekomen. Een eenvoudige passende versiering was hier en daar in de Catacomben en bij den ingang der Flaviers aangebracht, alwaar de ontvangst zou plaats vinden door het bestuur derCataeombcnstichting, welks eere-voorzitter, Z.Ex. Jhr. Ruys de Beerenbrouek, Commissaris der Koningin in Limburg, verzocht was namens het bestuftr een welkomstwoord tot het Doorluchtig Episcopaat te spreken. Als dan wordt het voornaamste deel de Catacom ben bezichtigd. In de Sint Cecilia-kapel was een stoet van Romeinsclte opgesteld* die een krans komen leggen op het graf der martelaresse zoodra de bisschoppen naderen. Door bestuur- deren der stichting is namelijk een kleine, aantrekkelijke plechtigheid bedacht, geheel passend bij en overeenkomstig de historische omgeving, ten einde voor één oogenblik als 't ware oude tijden te doen wederkeeren binnen deze mureneen schoone herinnering aan het verleden. Bedoelde plechtigheid is saamgesteld door kapelaan Willem Smulders, uit Tilburg. Deze heeft ook een gedicht ver vaardigd, dat door een lieftallig meisje bij aankomst der bisschoppen wordt gedecla meerd. Vervolgens vullen zich de Catacomben- ruimten met de Gregoriaausche zangen, door een ter zijde opgesteld, koor aangeheven. .Aldus is alles met de meeste zorg en fijnen smaak gearrangeerd, om den Doorluchtigén Bezoekers een waardige ontvangst te bereiden. 1 Evenals Z. Em. Kardinaal Van Rossum destijds zijn naam griffelde in een der koepel- wanden, zullen nu ook de bisschoppen hun handteëkening griften in de Pauskripte. Verwacht wordt dat het bezoek tegen zes uur is geëindigd. Alsdan begeeft het Door luchtig Episcopaat zich naar de villa van den heer Jan Diepen, den stichter der Catacomben, die aldaar de bisschoppen wilde dank zeggen voor de hooge eer heden aan de stichting bewezen. De bisschoppen vertrekken per auto tegen 7 uur naar Maastricht, om vandaar per snel trein weder naar hunne bisschopssteden terug te keeren. Z. D. H. Mgr. Diepen blijft echter als gast der familie Diepen en draagt Woens dagochtend in de Catacomben de H. Mis op. Des anderen daags, Donderdags, zal Mgr. Diepen een bezoek brengen aan Rolduc. De „Triton." Bij de directie van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. is nader bericht van den kapitein ontvangen, uit Deal, dat het schip voor anker ligt en dat in het achterruim water staat. Het vuur is zoo goed als ge- bluscht. De kapitein stelt voor, het .water 24 uur in het schip te laten. Het weer is goed. Naar Reuter uit Londen seint, ver leemt Lloyd uit Deal, dat de brand aan boord \t>n de Triton !9 gebluscht en er groote schade is veroorzaakt. Men hoopt met hoog water het schip vlot te krijgen. Nader seint Reuter dat de Triton vlot gekomen is en thans in Duins voor anker ligt. Korte Kroniek. Te Delft en te Sneek is besloten dit jaar geen kermis te houden. In de grensplaatsen van Groningen en Drente heeft de mil. Overheid alle ker missen verboden. De Nederl. Bank heeft het dividend thans bepaald op 13.1 pet. (v. j. 13.4 pet.) Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stellingen" werd heden bevorderd tot doctor in de Rechtswtenschap de heer Willem Jan Hendrik Texburg geboren en wonende te Arn hem. Uit Stad en Omgeving. Bedevaart naar Heilo. Begunstigd door het heerlijkste weer, had gisteren de Bedevaart plaats naar het heerlijk heiligdom van O. L. Vrouw ter Nood te Heilo. Aan de Bedevaart namen deel 14 H.H. geestelijken; het getal pel grims bedroeg 780. Met groote voldoening aanschouwden zij, die reeds vroeger ter Beevaart kwa men, de nieuwe verbeteringen door de Bis schoppelijke Commissie aangebracht zij, die voor de eerste maal medetogen, waren verrukt over, hetgeen zij zagen, en allen maakten het voornemen om een volgend jaar weer deel te nemen aan de Bedevaart naai* het schoone Heiligdom van de Aller heiligste Maagd te Heilo, welke plaats, geheiligd door de vrome gebeden van het Roomsche voorgeslacht, zoo bijzonder ge- eigend is om er vurig en hartelijk te bid den voor de bekeering van ons vaderland. Dat de deelnemers aan de bedevaart ook van nu af aan propagandisten zijn voor onze roemrijke en genadevolle vaderland- sche bedevaartplaats, opdat er den vol genden keer nog een grooter getal bede vaartgangers kan worden gemeld. Goedkoop brood. Wij zijn thans Ln de gelegenheid onzen lezers nadere bijzonderheden mede te dee len, inzake de verstrekking van het z. g. n. regeeringsbrood. Zooals reeds eerder gemeld, werden door het broodbureau aan de Vischmarkt 10283 aanvragen om formulieren voor brood kaarten ontvangen. Niettegenstaande de termijn van aanvrage aanvankelijk ge steld van 9 tot 16 Mei nog een week was verlengd, waren er 't spreekt vanzelf toch nog vele „telaatkomers", en men zoeke de woonplaats van die achterblijvers heuseh niet in Wassenaar of Zoeterwoude, maar wel soms in de onmiddellijke nabij heid van het bureau. Van de 10283 verzonden aanvraagformu lieren kwamen er ongeveer 8500, juist of minder juist ingevuld, terug. Een twintig tal moest worden geschikt onder de „on- begrijpelijken", hetzij door onvolledige in vulling of door totaal onleesbaar schrift. Het broodbureau heeft, naar men ons ver zekerde, de ervaring opgedaan dat eene vereeniging tot verbetering van het hand schrift in onze gemeente wel eenige reden van bestaan zou hebben. Nu de voorbereidende werkzaamheden ten einde zijn, kan het bureau overgaan tot de uitkeering van de eigenlijke brood kaarten. Naar wij vernemen zal dan ook reeds morgen, Donderdag, met die uitreiking een begin worden gemaakt, terwijl a. s. Dinsdag 8 Juni, het regeeringsbrood bij de bakkers en depothouders zal verkrijg baar zijn. De volgende week dus zullen 8500 gezin nen in Leiden en omliggende gemeenten kunnen profiteeren van bruin brood tegen den prijs" van 6 cents per halve kilo. Wij hebben het brood gezien en geproefd en.... wij twijfelen niet of liet zal „erin" gaan. Het smaakt overheerlijk! De broodkaart nu die de aanvragers ontvangen, geeft aan hoeveel brood per dag ten hoogste mag worden verbruikt. Gerekend is: voor elk persoon boven de 2 jaar een halve kilo brood. Na tuurlijk is men in geen enkel opzicht ver plicht dit maximum te verbruiken; men kan ook minder brood nemen, maar in geen geval meer. Men geeft 's avonds te voren aan bakker of broodbe zorger op, hoeveel broodjes men den vol genden dag wenscht en dan is men na tuurlijk verplicht het bestelde aantal te aanvaarden. Bij de ontvangst van het brood stempelt de bakker de kaart waardoor controle wordt geoefend dat het vastgestelde maxi mum niet wordt overschreden. Viertien dagen is de kaart geldig, dus de eexste serie broodkaarten loopt van Dinsdag 8 tot en met Maandag 21 Juni, terwijl dan weer een nieuwe kaart kan worden ver kregen onder voorwaarden op de brood kaart nader vermeld. Men verzoekt ons den bezitters van een broodkaart nog eens te verzoeken haar vooral z i n d e 1 ij k te bewaren. Ook Leiden krijgt dus „goedkoop brood." Dat het in onze gemeente tot dusverre niet is gegaan als elders waar de aanvra gers uren lang op straat in een rij moes ten wachten, alvorens zij in het bezit van een formulier kwamen, waar zelfs het broodbureau moest worden gesloten, om dat het personeel bij het zien van zulk een menschenmassa radeloos werd; dat onze gemeente voor zulke tooneelen is gespaard gebleven, is te danken aan het feit, dat het broodbureau de geheele regeling, hoe veel omvattend ook, in eigen beheer had ge nomen. Dit heeft veel hoofdbrekens en moeite gekost. Gedurende 3 weken zagen >vij 's avonds nog laat het broodburau aan de Vischmarkt verlicht, ten teeken, dat er nog hard werd gewerkt. Thans is het ad ministratieve gedeelte zoo ingericht dat iedere overtreding," dadelijk kan worden verbeterd of geconstateerd. Over de aanvragen zeiven hopen we binnenkort nog eenige interessante bijzon derheden te vermelden. Hoofdzaak is nu, dat de aanvragers en vooral de onge duldige aanvragers zich er van kunnen overtuigd houden dat zij a. s. Dinsdag het verlangde goedkoope tarwebrood zullen kunnen verkrijgen. Ten slotte vermelden we nog dat de broodkaarten indien tijdig van regeerings- wege vrijdom van port wordt verleend, per post zullen worden thuisbezorgd. Komt het besluit, waarbij dit vrijdom wordt verleend, niet tijdig genoeg binnen, dan zal op andere wijze de aanvrager in het bezit van de kaart komen. Maria-Vereeniging. De Maria-Vereeniging hield gisteravond een algemeene vergadering in een der zalen van de Zita. De presidente opende de vergadering op de gebruikelijke wijzel deed eenige mededeelingen van huishou- delijken aard, waarna uit volle borst liet Sobriotaslied gezongen werd. Bij afwezjg- heid van de secretaresse las de vice-presi- dente de notulen voor der vorige vergade ring, welke vastgesteld werden. Uit het financieel overzicht van de pen- xiingmeesteresse bleek, dat de inkomsten tot nu toe hebben bedragen 208.95'/a, de uitgaven f 77.97, zoodat er een baig saldo is van f 130.987a- On j.verp* Statuten eri: Huishoudelijk Reglement van den bond van MaiTawerecnigingen werden alsnu voorgelezen on behandeld. Deze statuten zullen vastgesteld worden op de algemeene vergadering van Mariavereenigingen en droegen do goedkeuring van alle aanwezi gen weg. Pater Klueken, geestelijk adviseur van de Mariavereeniging hiekl nu een boeien de lezing over ,,De Katholieke Drankbe strijding en de vrouw". Hetzelfde beginsel dat ten grondslag ligt aan de edele wer ken van naastenliefde van duizenden lief dezusters, dezelfde drijfveer, die duizen den missionarissen heenvoert naar bar- baarsche en verafgelegen streken, nl. de roomsche charitas vindt men terug in de roomsche drankbestrijding. In de Roomsche drankbestrijdingwant onze drankbestrijding is Roomsch in haar doel, in haar wapenen, in haar streven. Of schoon wij de natuurlijke middelen niet versmaden om de menschen te brengen tot matigheid of geheelonthouding, zetten wij toch de middelen van godsdienstigen aard voorop, streven wij naar het herstel der christelijke matigheid in geheel ons volk. Moet die Roomsche strijd alleen gevoerd worden door de mannen of moet ook de vrouw medewerken? De vrouw kan niet buitengesloten worden, omdat haar mach tige middelen in den strijd ten dienste staan en omdat zij medeoorzaak is van buitenmatig gebruik van alcohol. Vijftien jaren terug waren de veroordeelingen we gens drankmisbruik onder de mannen met 1 pCt., onder de vrouwen met 15 pCt. toegenomen. Door den strijd zal er nu wel een verandering ten goede gekomen zijn, maar zoolang er nog vrouwen zijn, die den drinkdrang bevorderen, blijft de vrouw medeoorzaak van de gevolgen van het misbruiken van drank. Het ligt geheel op het terrein van de vrouw om ons te verlossen van dezen volks- plaag, omdat haar eigen levensgeluk er mede gemoeid is. Grooter lijden is er niet voor een vrouw, dan wanneer zij ziet, dat haar man het huishouden verwoest door drankmisbruik. De christenvrouw behoort zich aan te sluiten in den strijd, omdat zij het meeste lijdt onder de gevolgen van het alcoholisme. Het is een werk van sociale liefde en de liefdewerken liggen toch op het terrein van de vrouw. De vrouw moet de geneesmiddelen verschaffen aan de maatschappij, die ziek is. Ze behoeft niet in openbare vergaderingen op te treden, zij heeft een ander terrein. Als moeder zal haar woord ingang vinden bij het kind, als echtgenoote heeft zij invloed op den vader in het gezin, als bestierder van het huisgezin is haar invloed van onschat bare waarde. Mede te werken aan den strijd tegen het alcoholisme is voor de vrouw een werk van barmhartigheid bij uitnemendheid, omdat zij strijdt tegen de verwaarloozing der zeden, tegen de armoede, omdat zij de zonde helpt voorkomen. Wanneer de vrouw wil zal er een heil zame omwenteling plaats hebben. Haar invloed is overwegend op de geslachten na ons. Hebben wij de moeder, dan hebben wij het kind en met het kind de toekom stige maatschappij. Ten slotte moet de vrouw zich vereeni gen omdat de eenling niet sterk is, niets vermag in den strijd tegen -den volks- kwaal. De plaats van de Katholieke vrouw is in de Mariavereeniging. De Mariaver eeniging is opgericht met het (loei onder bescherming van Maria het alcoholisme te bestrijden in katholieken geest. In' een heerlijk slotwoord schildert de Eerw. spre ker. dat de Mariavereeniging moet slagen in haar strijd tegen het alcoholisme, om dat zij in Maria haar voorbeeld heeft, om dat zij in Maria haar steun heeft. De presidente dankte pater Klueken voor zijn leerrijk en heerlijk betoog en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Prof. Dr. Th. H. Mac. Gillavry. Mor gen herdenkt Prof. Dr. Th. H. Mac. Gilla vry, oud-hoogleeraar bij de faculteit der •geneeskunde aai} de Leid'sohe universiteit, sedert zijn emeritaat wonende te 's-Gra- venhage, zijn tachtigsten geboortedag. Jubileum. Heden herdacht de letter zetter H. Massaar den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de druk kersfirma E. J. Brill alhier. Deze dag ging niet ongemerkt voor hem voorbij. Hij werd vansmorgen op het kantoor ont boden, waar hij door den directeur har telijk gefeliciteerd werd en hem een en veloppe met inhoud werd overhandigd. Ook zijn collega's lieten zich niet onbe tuigd, maar boden hem, na een toespraak van den drukkerij chef, met hunne geluk- wenschen tevens een passend geschenk aan. Voor het verdere gedeelte van den dag werd den jubilaris vrijaf gegeven, om het feest in huiseiijken kring voort te zetten. Geslaagd. Te Haarlem zijn geslaagd voor akte-examen L. O. de heeren J. M. Kriest en T. C. Witmans. Rijkslandbouwproefstations. Bij Kon. besluit van 29 Mei is, voor het tijdvak van 1 dezer tot 30 Juni 1916, benoemd tot as sistent bij den dienst der Rijkslandbouw proefstations. mej. H. C. A. Schijfsma, apothekeres alhier. Universiteit. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken, is, voor het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 December 1915, be noemd tot observator bij de Sterrenwacht aan de Rijksuniversiteit te Leiden, J. Woltjer Jr., alhier. Generaal Buhlman. De commandant yon hst veldleger, luitenant-generaal Buhl*

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2