KERKNIEUWS. SPORT. Buitenlandsche berichten. Nederland en de Oorlog. Nieuwe Uitgaven. grootere verbazing, dal door Zwitsers in ons land stroo wordt opgekocht. Dit etro© wordt met bestemming naai- Zwitserland ingeladen, doch eenmaal in Duitse hl and zijnde, wordt het op een of ander D ui toch station afgeladen. De ledige wagen wordt doorgestuurd naar Zwitserland en *van daar weer «bevracht naar ons land. Van deze fraude wordt zoodoende niets ontdekt. Uit-voer van duivenboonen. De minister van JLandivouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat vergun ning zal worden gegeven voor den uitvoer van bepaalde partijen in Nederland ge teelde duivenboonen. Aanvragen daartoe (kunnen worden ge richt tot de Commissie 'in zake de voeding van mensch en dier, te 's-Gravewhage Amaliastraat 2, onder opgave van: grootte der partij; plaats waar de partij zich bevindt; te passeeren grensstation; naani en woonplaats van den ontvanger. Uitvoer van peulvruchten. Naar het ,,Hbld." van betrouwbare zijde verneemt, is er weinig kans, dat binnen kort een regeling voor den uitvoer van bruine boonen enz. getroffen zal worden. Deze zal nog wel geruimen tijd op zich la ten wachten. De kolenhandel. Donderdag ie te Utrecht een vergadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur van den Bond van Nederlandsche detailhande laren in brandstoffen, ter bespreking van den huidigen toestand "In den kolenhandel. Zeer velen hadden aan den oproep van het bondsbestuur gehoor gegeven. Algemeen werd betreurd, dat geen vertegenwoordiger van den detailhandel zitting heeft in de kolen- commissie van het Kon. Nat. Steuncomité. Ten einde te trachten alsnog verbetering te brengen in den slechten toestand, waarin de kolenhandel zich than6 bevindt, werd uit de vergadering een commissie gekozen, welke opdracht kreeg, gegevens te verzamelen, waar uit de gegrondheid der verschillende grieven blijken zal en dan die stappen te doen, welke tot verbetering van den toestand zouden kunnen leiden. Secretaris der commissie is de heer Jan de Lepper, te Breda. Vordering van wol Zaterdag heeft aan het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel de eerste vergadering plaats gehad van een com missie, die zich op initiatief van de nijver heidscommissie uit het Kon. Nat. Steun comité gevormd heeft om de regeering van dienst te zijn bij de vordering van inland- sche wol, waartoe de minister van Oorlog last heeft gegeven. In die vergadering werd de commissie door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel geïnstalleerd. Door den minister werd als voorzitter der commissie aangewezen de heer V. R. IJ. Croesen, ©u&jsecretaris van de Koninklijke Nederland serie Landbouw-Vereeniging en directeur van de Risico-Bank te Amster dam en tot secretaris de heer W. A. Leem- bxjLrcw.e.JJri.jler„li Leembrïure,*^ Voor de dekenXabrieken hebben in de commissie zitting de heeren "NV. F. Verheij van Wijk, te Leiden, lid en F. C, Zuurdeeg te Leiden plaatsverv. lid. Toeslag. Namens den Ned. R. K. Meubelmakers-, behangers- en stoffeerdersbond ^St. Anto- nius van Padua" en den Bond van Ned. Christ, meubelmakers en door aanverwan te vakgenooten werd aan het bestuur van den Bond van Meubelfabrikanten en van den Ned. Bond van behangers-, stoffeer ders- en beddenmakerspatroonsvereenigin- gen, een schrijven gericht, om het daar heen te leiden, dat aan .de gezellen met het oog op de prijsstijging der levensmiddelen een toeslag op het loon te geven. Jaarvergadering der Nederlandsche Bisschoppen. De jaarvergadering van het Nederland sche Doorluchtig Episcopaat zal dit jaar op Dinsdag 1 Juni gehouden worden te Roermond. Zooals reeds medegedeeld werd vertrekken HH. DD. HH. in den namiddag van Roermond naar Valkenburg, ter be zichtiging van de Catacomben. Bij dit bezoek zal ook tegenwoordig zijn jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commis saris der Koningin in Limburg. Uitstel van de vergadering der Tweede Kamer. In afwijking van het aanvankelijk voor nemen van den Voorzitter om de Tweede Kamer na het Pinkster-recès zooals hij vóór het uiteengaan der Kamer mededeel de op Donderdag 3 Juni a. s. hare werkzaamheden te doen hervatten, is thans de Kamer nader bijeengeroepen tegen Dinsdag den 8e® Juni, des namiddags te half twee. Me>vr. v. d. B. te Nijmegen f 5.G. H. te Oudenbosch f5.— N. N. te Amsterdam f 1,50; v. d. Z. te Aalsmeer f 3.— N. N. te 'e-Gravenhage 125.Totaal f75.50. Verder kwamen voor dit doel nog in bij het Centraal Bureau voor de K. S. A.: Mevr. T.-L., Halsteren f 1-N. N. te Utrecht 11.—; A. v- R., te Tilburg f 1.30; B. v. L- te Arnhem f 1.Dezelfde f 3.Dr. B. .te Culemborg f 1.N. N. te f 2. W. O. te Hilversum, f 2.50; S. te Dongen, f 2.50; C. B. te Amsterdam, f 2.50; N. N. drie zilverbons f3.Totaal f20.80. In totaal ontving de Commissie derhalve f 96.30, terwijl de uitgaven tot heden be droegen ruim f 625. Het is begrijpelijk, dat wij met dit toch zoo hoogst nuttige werk niet voort kun nen gaan, wanneer wij niet krachtiger ge steund worden. De militairen worden over stroomd met liberale en socialistische bla den. Zullen de Katholieken dan achter blijven, om tegenover deze propaganda te stellen onzen tegenweer? Zou het niet ten zeerste bejammerd moeten worden, wan neer wij alleen omdat men ons den hoog noodigem steun onthoudt, aan dit nuttige werk een einde zouden moeten maken? En toch zal het daartoe moeten komen, indien wij niet spoedig en ruim fin antic o- len steun ontvangen. Met warmte doen wij daarom een beroep op de katholieken van Nederland: helpt ons, stelt ons in staat om voor de Room- sche militairen Roomsche couranten be schikbaar te blijven stellen. Namens de Commissie, F. J. H. EVERS, Hoofd-Aalmoezenier. Mr. P. J. M. AALBERSE, Directeur van het Centr. Bureau voor de K. S. A. t© Leiden. Jubileum. Gisterenavond werd in de parochie van den H. Willebrordus (Binnen) te Amsterdam met een plechtig Lof, gecelebreerd door Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, het plechtig Triduum gesloten, dat ter gelegen heid van het gouden feest der Broederschap van het H. en Onbevlekt Hart van Maria tot bekeering der zondaren in deze kerk was gehouden. Gedurende het Lof hield Mgr. Callier een korte toespraak, tot de geloovigen, die het kerkgebouw geheel vulden. Mgr. ving aan met het antwoord aan te halen, dat Jezus den Farizeeërs gaf op hun vraag, welke het eerste en hoogste gebod was: Het hoogste en eerste gebod is: Gij zult den Heer, uwen God liefhebben met geheel uw hart, met geheel uw ziel, met al uwe vermogens; en het tweede gebod daaraan gelijk i6: Gij zult uw evennaasten beminnen gelijk u zeiven. Mgr. wees er op, hoe men onmogelijk God kan liefhebben, zonder de zonden te haten. Doch God wil niet alleen, dat we Hem lief hebben, we moeten ook onze naasten bemin nen gelijk ons zeiven, zooals Mgr. nader uit eenzette. VOETBAL. Bekerwedstrijden te Tilburg. Gisteren werden te Tilburg de wedstrijden om den Willem Il-beker voortgezet en beëin- .digd. De uitslagen waren: Demi finale: SpartaAjax (A'dam) 72. Finale: Willem IISparta 13. De Rotterdammers werden dus winnaar van den beker. CRICKET. Het was gisteren nu juist geen cricket weer, de wedstrijden werden echter gespeeld. V. R. C. speelde te Amsterdam tegen Hermes uit Sehiedam. Hoewel het elftal der Amster dammers niet het sterkste was, wisten ze ten slotte na een strijd, waarin Hermes taai volhield te winnen met 27 runs. Te Hilversum had de wedstrijd Hilversum- 'sGr. C. C. plaats. De Gooische mensch en maakten in de eerste innings 121 runs. De Ha genaars sloegen er 122 daarna bij elkander. Hil versum maakte 130 runs. Vau Loon en De Kessler kwamc-n voor de Hagenaars geweldig op dreef. 5 bowlers beproefden hun krachten maar te vergeefs. De Hilversummers gaven den strijd gewonnen, zoodat de Hagenaars een 1 run overwinning behaalden. In den wedstrijd Ajax (L,)-H. B. S. speelde H. B. S. met 10 man. H. B. S. maakt 14 runs. Eigeman nam 5 voor 8 en Gunning 4 voor 4. Ajax maakt hierna 141 runs, waarvan Gunning 52 en Eigeman 35, Metz bowlde 5 voor 10 en Angenent 5 voor 47. In de 2e innings maakt H. B. S. er 35, waar van Trotsenburg 26. Gunning nam thans 6 voor 18 en Eigeman 2 voor 16. Ajax wint met innings en 92 runs. In den wedstrijd 's Gr. C. C. II-V. C. C. won nen de Rotterdammers metl26runsopeer^e innings. Haarlem won met innings en 25 runs van V. R. C. Rood en Wit II won met 9 wickets en 2 runs van V. Y. R. Zij wij*t er op. dat zij indertijd de Ame rikaaneche bemiddelingsvoorstellen, met het oog op een modus vivendi in zake den Duitsch-Engelschen zeeoorlog be reidwillig ontving, daarop inging en haar goeden wil bewees, terwijl de verwezenlij king dezer voorstellen afstuitte op de af wijzende houding van Engeland. Van het Westelijk oorlogs terrein. TTpI Pwr«-'.« communiqué van Zater dagavond luidt: v, ij maaien nieuwe vorderingen in den eector ten Noorden van Atrecht. Ons offensief stelde ons in het bezit van 1het geheel© dorp Ablain. Wij vernietigden of verjoegen drie compagnieën Duitschers. De straatgevechten te Neuville en Saint Vaast duren voort. In de nabijheid van Thiaucourt dwon gen wij een vliegmachine tot dalen. Officieel wordt d.d. 30 Mei uit het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld: Na eene' voorbereiding van tien uur door de artillerie, vielen de Franschen te mid dernacht ten Oosten van het Yserkanaal onze stellingen aan ten Noorden van de •boerderij Dhondt. De aanval werd over het .gchee'.e front miet zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Een aantal zo naven van vier vers chi'lende iregimenten werd gevangengenomen. Tu.s3C.hen tiet xanaal van la Bassée en Atrecht vonden slechts artilleriegevechten plaats. Aan den straatweg Bethune—Souchez namen wij een paar dozijn Fransche kleur lingen. gevangen, die zich in een boschje verscholen hadden. De gebruikelijke beschieting van plaatsen achter het front door de verbondenen heeft weder veel onschuldige slachtoffers ge- eischt onder de Fransche vrouwen en kin deren. Kapitein Francis Grenfell. Onder de in Frankrijk gesneuvelde En- gelsche officieren is kapitein Francis Grenfell. Hij was de eerste officier in de zen oorlog die liet Victoriakruis verwierf. (Tweemaal reeds was hij ernstig gewond naar Engeland gekomen om ge nezing te zoeken. De derde verwonding was doodelijk. Den dag ite voren hadden de Engelsche bladen hét sneuvelen gemeld van een tneef, kapitein Julian Grenfell. En reeds op 14 'September was de twee lingbroer van kapitein Francis, de even als dezen als sportsman bekende „Rivy" Grenfell gevallen. De heide broers waren beroemd als polo- spelers. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De communiqué's van dit oorlogsterrein brengen ons weinig nieuws, tenzij dat de Russen in Koerland met eenig succes het offensief hebben hernomen. Verder bevat- een tg belang. Met nadruk vermelden de Oostenrijkers en Duitschers, dat de versterkingen, die de Russen aan de San aanvoeren, niet uit" verseho troepen zijn gevormd, maar aan andere deelen van het front zijn onttrok ken. Dit is natuurlijk van het grootste be lang voor de vraag in hoeverre de tegen woordige slag aan de San van beslissen- den aard i^» Generaal Radko Dimitriew. De Bulgaarsche generaal Radko Dimi triew, die, zooals bekend, het bevel voert over het derde Russische leger in Galicië, zal, naar de „Petit Parisien verneemt, be last worden mot het opperbevel over een 'Russisch expeditie-corps, dat binnenkort naar Turkije vertrekken zal. Een Zeppelin boven Helsingfors. „Stockholm*» Tidningen" meldt uit Ha- paranda: Hier aangekomen reizigers dee len mee, dat een Zeppelin, den 26en boven Helsingfors bommen heeft geworpen,waar door een 'katoenpakhuis is verwoest en een passagiersstoomschip van de Bore- mpij. in de (haven is verbrand. Volgens andere berichten moeten er 40 menschen zijn omgekomen. Op Zee. De duikboot* en mijnoorlog. De Engelsehe paketboot „Ethiope" van Öe Elder Demp ster-lijn is door een duik boot in het westelijk deel van 't Kanaal ln den grond geboord. Een officier en 16 leden der beanning zijn gered en te Fal mouth geland. Do andere opvarenden be vinden zich dn de scheepsbooten. De Ethiope (had geen passagiers aan boord. (De Ethiope, van de Elder Line Ld. te Liverpool, in 1906 gebouwd', mat 3794 ton bruto en 2475 ton netto. Het stoomschip „Argyllshire" is Don derdagavond aangevallen door twee duik- booten. Het schip ontkwam met volle kracht, ofschoon 2 torpedo's zijn afgescho ten. Het stoomschip „Pennymoor" van Sunderland werd Vrijdagmorgen ter hoog te van Start Point (Devon, zuidwestkust van Engeland) in den grond geboord. De kapitein en 5 leden der bemanning verdron ken; 23 man werden te Falmouth aan land gebracht. Het schip had nog getracht te ontsnappen, maar nadat er gevuurd was, streek men de booten, waarvan er een kap seisde. Intusschen werd het schip door een torpedo 'in den grond geboord. Het stoomschip „Ping Suey" (van de „China Mutual Steam Navig. Co. Ltd." te Liverpool), op de terugreis van Batavia met een kostbare lading, is in het Kanaal tweemaal achtervolgd en met granaten be schoten door Duitsche onderzeeërs, maar slaagde er in Plymouth behouden te be reiken. Een man de equipage werd gewond. „Lloyds" verneemt uit Ashanti: Het Fransche stoomschip „Dixi", op weg naar Brest, passeerde hier met de bemanning van het Brilsche sioomscbip „Gienter van Cardiff naar Aden, door een Duitsche duik boot tot zinken gebracht. Het stoomschip „Tullocbmoor" is op 28 Mei ter hoogte van Quessant getorpe deerd en in den grond geboord door een Duitschen onderzeeër. De bemanning is geland te Barry. (Het as. „Tullochmoor", groot 3520 br. <ton9, gebouwd in 1899, behoorde aan de „Moor Line Ltd." te Londen. Het was op reis van Genua naar de Tyne. Red.) Volgens de bladen te New-York seinde Page, de Amerikaansche gezant te Londen, dat de Amerikaansche marine-attaché te Londen de zekerheid heeft verkregen, dat de „Nebraska" werd getorpedeerd. Page zond zijn regeering een gedetailleerd rap port. De actie tegen de Darda nelles Het groote Turksche hoofdkwartier meldt d.d. 30 Mei: Bij Ari Burnu tracht de vijand te ver geefs ons te beletten, de in het centrum zijner stelling gelegen loopgraven, die wij veroverd (hadden, "ter verdediging in te richten. Bij Sedd-el-Baihr is de vijand blijkbaar bezig, nieuwe troepen aan land te brengen. Onze batterijen op de Anatolische kust be schoten gisteren krachtig de vijandelijke troepen bij Sedd-el-Bahr. Op het overige front had niets van betee- kenis plaats. Generaal Liman von Sanders gewond? Volgens een bericht aan de Fransche bladen zou generaal Liman von Sanders pasja, tijdens een der jongste gevechten gewond zijn. Een bevestiging van dit be richt is niet ontvangen, maar wel is het merkwaardig, dat het „Berliner Tage- blatt" dezer dagen uit Konstantinopel het bericht ontving, dat admiraal von Ueedom tot opperbevelhebber over het Turksche Dardanellenleger was benoemd. Zooals bekend, bekleedde von Sanders pasja deze functie. Verschillende Oorlogs berichten. De Vrijmetselaars. Wolff" meldt uit Budapest: De „Symbolische Grossloge" van Hongarije heeft een verklaring gepubli ceerd waarin zij iedere gemeenschap met het „Groote Oosten" van Italië opzegt-, alle connecties afbreekt daar deze loge niet als een van echte vrijmetselaars is te beschou wen, omdat medegewerkt wordt aan de schending van de heiligheid van het gege ven woord. ,Frankrijk'9 dankbetuiging aan den Paus. Havas meldt uit Parijs: Men zal zich tie edelmoedige gift van 40,000 francs herinneren door den Paus aan het Natie, nale Steuncomité voor de ongelukkige be volking, slachtoffer der Duitsche invasie, geschonken. zitter van voormeld comité, zond kardinaal Gasparri de officieele dankbetuigingen van het comité voor dit bewijs van wel willendheid, hetwelk de Paus wel aan Frankrijk heeft willen betoonen en voor de grootmoedige gift, welke door den kar dinaal-aartsbisschop van Parijs is over handigd. Alle lichamen, in het comité vertegen woordigd, van de arbeidersorganisaties tot aan de hooge staatsambtenéren, kun nen zich met mijn dankbetuiging vereeni gen. Ik heb het comité in buitengewone zitting bijeengeroepen, en het zijn dus de dankbetuigingen van geheel Frankrijk, welke ik de eer heb, den Heiligen Vader door uwe vriendelijke tussehenkomst, te doen toekomen. De nieuwe president van Portugal. Het Nationaal Congres heeft bij eerste stemming tot president der Portugeesche republiek, gekozen Theophilo Braga, met 98 tegen 1 stem. De „Morning Post" verneemt nog uit Lis: sabon: Het optreden van president Braga dateert van het uitbreken der revolutie, hoewel het eerst Donderdag werd bekend gemaakt. Officieel werd medegedeeld, dat de vroe gere minister-president Machado, de minis ter van Marine Rodriques en overste Medeiros evenals anderen zich als gevan genen aan boord van oorlogsschepen op de Taag bevinden. BINNENLAND. Geen goederen v o o r' Italië. Door de Nederlandsche spoorwegen wor den geen goederen voor Italië, ten vervoer aangenomen. Tegen spionnage. Het stations- en trampersoneel der H.IJ. S.M. (heeft instructies ontvangen, waarbij aan het personeel wordt opgedragen te Iet- ten op personen op de stations of in de treinen, die zich schuldig zouden kunnen maken aan sp tonnage en in voorkomende gevallen alle medewerking te verleehen voor aanhouding van den overtreder. Fraude met stroo. Een correspondent van de „N. Ct" schrijft: Door een landgenoot, die eenige dagen in Duitschland vertoefd had, werd ons met verwondering medegedeeld, dat hij op zijn neis langs den Rijnkant in een der grootste plaatsen Nederlandsche wagens met. stroo zag afladen. Toen (hij, wetende dat de uitvoer van dit artikel verboden ie, informeerde naar deze levering uit Nederland in strijd met de ver bodsbepalingen, vernam hij tot. ziin nog Roomsche Couranten voor de Militairen. Voor eenige maanden deden .wij een op roep in de bladen, om gelden te vragen, ten einde voor de militairen Roomsche couranten ter beschikking te kunnen stel len. Behalve enkele rechtstreeksche abonne menten, welke wij konden nemen, zorgde het Centraal Bureau voor de K. S. A. er voor, dat gelezen kranten zoo spoedig mo gelijk aan militairen werden doorgezon den. Niet bij duizenden, maar bij tiendui zenden zijn op deze wijze nummers van katholieke dagbladen aan de militairen ter lezing verstrekt. Het Centraal Bureau verzamelde de adressen, en zond aan de genen, die hun courant ter beschikking hadden willen zenden, de noodige adres bandjes. In het geheel thans ruim 275.000. Natuurlijk ging dit alles met kosten ge paard. Uitgegeven werd tot heden ruim f625.— Wanneer wij nu tegenover al dit werk en al deze uitgaven stellen de belangstel ling, welke zich in flnancieele bijdragen heeft geuit dan is het resultaat meer dan bedroevend. Wij ontvingen: v. N. te Nijmegen f 25.Mevr. A. te Leidein f 10.— N. N. te 'e-Gravenhage f 1— Wij vernemen, dat binnen enkele weken bij den uitgever L. C. G. Malmberg te Nij megen zal verschijnen: Een Katechismus der Liturgie door A. J. Koenders, Ord. Carm., samengesteld uit bet door dezen schrijver onlangs uitgegeven „Handboek der Liturgie". Wy begroeten deze uitgave ten zeerste en betwijfelen niet, of"het gunstig onthaal, dat het Handboek der Liturgie ondervonden heeft, zal de voorspelling blijken dat deze Katechismus zijn weg wel zal vinden. Uit Stad en Omgeving. Koninklijk bezoek. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gisteren per motorbootje een tochtje ge maakt van Den Haag naar Leiden, en een bezoek gebracht aan de school voor de Scheepvaart. Ten huize van den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, heeft de Prins de thee gebruikt. Te halfzes is Z. K. H. weer naar Den Haag vertrokken, per auto, aangezien even vóór Leiden de motor van het bootje defect wae geraakt,. Ondersteuningsfonds van den Ned. R.-K. Volksbond. In een der zalen van het bondsgtbouw vergaderde gistermiddag bovengenoemd fonds. Na opening met. gebed deelde de voorzitter mede. dat door het bestuur we der ter hand zal genomen worden de her ziening van het reglement, teneinde mo gelijke ontduiking daarvan door de leden te voorkomen. Tot leden van de commie- sie, die met bet bestuur daaraan zullen medewerken wenden gekozen de heeren Klein, Resing en Goddijn. De secretaris bracht een degelijk en goed gedocumenteerd jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Op 1 Mei 1914 bedroeg bet aantal leden 256; dilt aantal vermeerderde in den loop van het jaar met 6. Door bedanken vermin derde het met 17, door overlijden met 4, zoodat Ihet ledental thans bedraagt 241. HJervan waren ondergebracht in de le klasse 46 leden, in de 2e klasse 181 leden en in de 3e klasse 14 leden. Gemiddeld waren 28 leden vrijgesteld van contributie- betaling. Uit (het verslag van den penningmeester bleek, dat tri het boekjaar 1914-1915 voor het ziekenfonds was ontvangen f 1342.96Vfc, het saldo; op 1 Mei 1915 bedroeg f 85.77, maakt een totaal van f 1428.731£. Aan uit gaven voelen te bodken f 864.73V6, zoodat het batig saldo per 1 Mei 1915 bedroeg f 564. Het batig saldo van het weduwen- fonds bedraagt f219.27. De 'heer Swanenburg deelt namens de commissie van kasnazieners mede, dat door haar boeken en kas in de beste orde zijn bevonden. De voorzitter brengt een woord van dank uit nan den Secretaris en penning meester voor hun jaarverslagen. De aftredende bestuursleden, de voor zitter, de 2e penningmeester en 2e secreta ris worden bij acclamatie herkozen. Nadat nog besloten was de uiitkeering bij ziekte op den gewonen voei te doen doorgaan, sloot de voorzitter deze veiga- dering. R. K. Graf. Bond. Gisteimiddag te half 1 hield de adspiran- ten-jafdeeling van bovengenoemden bond in het Bondsgebouw haar jaarvergade ring. De voorzitter opende de vergadering met een woord van dank, ten eerste aan den Eerw. Pater Zuidgeest, adviseur der ver- eenïging, den voorzitter van de Leidsche afd. van den Graf. Bond, en de leden. Daarna schetste hij het verloop van het ledental dat dit jaar op hetzelfde peil bleef. Vervolgens gaf bij het woord aan den secretaris tot voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd door den secretaris het verslag voor gelezen van het afgeloopen jaar, waarop ook geen aanmerkingen werden gemaakt. Ten 3e kwam aan de orde het verslag van den penningmeester. Ontvangen werd dit jaar aan contributie enz. enz. f 89.80. De uitgaven bedroegen f 58.97. Er blijft dus een batig saldo over van f 16.33. Van cut natig sarao moet worden aigetroKKen f 5.34 van de reiskas. Het totale bedrag in de afd. kas is dus f 10.99. Dit jaar werd nog uitkeering gegeven aan een werkloos lid. De uitgekeerde som bedroeg f 5. Er had een verkiezing plaats voor een commissaris en een secretaris der adsp. afd. De vorige commissaris was niet her kiesbaar wegens overgang in de groote afd. Gekozen werd de heer v. Rossum, ter wijl de secretaris, H. J. Ch. Postma, met op 2 na aJgemeene stemmen werd herkozen. Niets meer van huishoudelijken aard aan de orde zijnde, gal de voorz. het woord aan den Eerw. Adviseur Pater Zuidgeest. Spr. gaf in duidelijke taal aan, wat de jeugd is, en welke gevaren ze met zich brengt. O. m. merkte de eerw. pater op, dat hij uit de mond des voorzitters had ver nomen dat de cursussen zoo slecht werden bezocht. Ik zou u wel eens de vraag willen stellen, aldus zijneerw., „wat hebt ge met dien tijd gedaan, dien ge niet op de cursus sen hebt doorgebracht?'' Ik .zou dan tot antwoord krijgen: ik heb een beetje gewan deld of wat gespeeld. Zijneerw. drong er op aan, zijn tijd toch ook eens te besteden om zich te ontwikkelen. Besloten werd een wandeling te houden naar Katwijk op Zondag 13 Juni a.s. De voorzitter sloot hierna de vergadering met den Christelijken groet. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan6 personen, maakt met het totaal der vorige week ad. 3180 een totaal van 3186 Tot 22 Mei j.L waren behandeld2420 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 4 Totaal 2424 Afgewezen waren tot 22 Mei j.l. 680 Afgewezen in de afgeloopen week4 Totaal afgewezen. 084 Programma van het Parkconcert op Dinsdag 1 Juni, des avonds te 8 uur. No. 1. The Main Change, Marscb, Schremder. 2. Ouverture „Le Domino Noir", Auber. 3. Mondschein Wa-Izer, Gil bert. 4. „Un Soir au Chateau Gaillard", Fantaïsie, Sellenick. 5. a. „Die Kloster- gloeken", L. WeJij. b. „El Choclo", Tango. Villoldo. c. „Die Müihle", Eilanberg. 6 „Me. Angot", Fantaisie, Lecocq. 7. Marset uit „Tango prinzessin". Gilbert. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsclifl Spaarbank werd in de maand Mei inge- legd 1 U2.620.S2 en terugbetaald l 96,613 63. 76 nieuwe inleggers werden ingeschreven terwijl met 69 inleggers is afgerekend. Het tegoed der 13728 inleggers bedroeg einde Mei f 2,771,620.42.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2