binnenland. büittiiidinische berichten. Een arbitrageverdrag. De tekst van het Arbitrageverdrag tus- fcchen Chili en Brazilië is gepubliceerd. Een permanent comité zal door elk der be trokken layden aangesteld worden met ze tel te Montevideo. Dit comité zal quaesties onderzoeken, welke door de diplomatiek niet opgelost kunnen worden. Vijandelijkhe den zullen niet ondernomen worden, voor het comité uitspraak heeft gedaan. Nederland en de Oorlog. Kon. Nat. Steuncomité 1914. De negen-en-dertigste lijst van ingekomen bijdragen van 9 tot en met 15 Mei 1915 sluit mot eon totaal van f 24,063.80^hieronder is begrepen een bedrag van 1 20.000 van bijdragen uit Ned.-Indië. Het totaal der tot genoemden datum ont vangen giften bedraagt f 2,173,184.27^. Kardinaal Mercier en de Belgische kinderen. Enkele dogen geleden deelden wij mede, hoe Z.Em. de Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, het werk van het ,,R. K. Huis- vestings-Comité" te Leiden prees en aan moedigde. Z.Em. heeft daarvan een nieuw bewijs gegeven, door den Directeur van genoemd Comité in audiëntie te ontvangen op Woens dag 20 Mei. De heer Kellenaers deelt aan het „Ctr." daarover het volgende mede: „Veel van deze prachtige audiëntie mag ik niet zeggen, daar het onderhoud een persoonlijk karakter droeg, hetgeen reeds bleek uit de omgeving, waarin Z.Em. mij ontving in zijne zoo eenvoudige particuliere vertrekken. ,,Ilet was dien morgen in de voorhal van het statige aartsbisschoppelijke paleis een va et vient van personen, geestelijken en dames dor hooge katholieke aristocratie, die Z.Em. wenschten te spreken, maar niettegenstaande dezen drukken dag, wenschte Z.Em. breedvoerig naar den stand van het Werk en in 't bizonder naar de Belgif.'jhe kinderen te informeeren. Of schoon Z.Em. er zeer opgewekt uitzag, kon men toch op zijn gelaat lej^en een trek van innigo dankbaarheid jegens het liefdadige Holland, maar ook een van hoogen ernst en droefheid, daar zoovelen zijner diocesa- nen in zulk een uitersten nood verkeeren, dat zij zelfs tijdelijk van hunne kinderen moeten afstand doen." „Ik mocht van Z.Em. de. verklaring ont vangen, dat liet R. K. Huisvesting.s-Comité vanaf de stonde, dat liet zijn arbeid begon tot op den huidigen dag steeds de onver deelde belangstelling en sympathie van Z.Em. genoten heeft en dat hij zal voort gaan het werk ten krachtigste te steunen en te besehermen. „Wel is het pijnlijk, dat zoovele arme kinderen ons lancl moesten verlaten, maar wij weten, dat deze schei ding slechts tijdelijk zijn zal en dat gij' straits onze kleinen in den schoot hunner familie zult wederbrengen." Zoer prees Z.Em. de gezinsplaatsing, rh' het Comité zoo consequent doorvoert en die van alle plaatsingen .verreweg de beste is". Ten slotte droeg Zijn Eminentie mij op, aan alle families, die Belgische kinderen liefdevol opnamen en verplegen, zijn diep- gevoelden, innigen dank te brengen, bene vens aan den hoogen Beschermheer. Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering en aan alle be stuursleden, medewerkers en propagandis ten van het Comité. Regceringsmaïs. In verband met de mededeeling in de bladen, dat de Regeering voorloopig niet voornemens is verknopingen van Regce ringsmaïs te houden, doch die maïs onders hand te koop aanbiedt, wordt nader be richt-, dat de prijs waarvoor de maïs onders hands te koop is, niet zal worden vastge steld op Maandag, doch des Zaterdags avonds, weLke prijs dan zal gelden voor de daaropvolgende week. Boter. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden: a. dat de maximumprijs voor boter, be stemd voor verbruik in> Nederland, gele verd door producenten aan verkoopers van boter gedurende de maand Juni 1915 f 1.40 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan voren genoemd en prijs verhoogd wor den met 1 ct. per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 ct. per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 ct. per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending; l<. dat de maximumprijs voor boter, ver kocht aan verbruikers, gedurende de maand Juni 1915 f 1.60 per K.G. zal zijn. De verkoop van verbruikers tegen de tailprijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en voor boter bereid onder rabbinaal toezicht kan door het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter in overleg met de be trokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. Tn de week van 31 Mei6 Juni kan voor 70 pCt. der boterproductie certificaten van uitvoer worden gegeven terwijl 25 pet. voor binnenlandsch verbruik moet worden be schikbaar gesteld of afgeleverd en 5 pet. met biigekochte certificaten kan worden uitgeoefend. Ned. R.-K. Volksbond. liet Centraal-Bestuur van bovengenoem den Bond heeft zich dezer dnnen tot de verschillende Kamers van Koophandel hier te lande gewend met het verzoek, zoo mo gelijk gegevens te verzamelen omtrent; a. goederen, die jn ons land worden of ■werden ingevoerd door een der oorlogvoe rende landen, en die evengoed in ons eigen land vervaardigd kunnen worden; b. goederen, die de oorlogvoerende rij' ken uitvoeren naar landen, waarmee zij thans in oorlog zijn; c. tentoonstellingen te organiseeren van goederen, onder a en b genoemd, waarbij diudelijk moet uitkomen* welke van deze uit eigen grondstoffen vervaardigd kunnen worden en welke niet; waar deize grond stoffen verkregen kunnen worden, of dit vrij van invoerrechten kan geschieden, enz. De overweging van deze punten lijkt het Centraal-Bestuur van zeer groot gewicht en van veel belang, wanneer straks het economische leven zich weer gaat hei-stel len in Europa en daarbuiten. En hoewel de Ned, R.-K. Volksbond niet rechtstreeks is aangewezen, om in die richting werk zaam te zijn, meende het Centraal-Bestuur goed te doen toch die aandacht daarop te vestigen, en verklaart het zich gaarne be reid, zooveel in zijn vermogen is, moreelen eoi financieelen steun er aan te verkenen. Dank aan Nederland. Uit Leiden zendt men ons onder boven- staanden titel het volgende schrijven van den heer W. van Rijckevorsel, vice-consul der Nederlanden te Dinant: Dinant, 25 Mei 1015. „Zooals door den heer Kellenaers was aangekondigd, droeg deze heer de op brengst der 1ste inschrijvingslijst (fr. 1350) voor de armen van het zwaarbeproefde Dinant aan mij af. Ik maak van deze ge legenheid gebruik om een woord van hulde en dank te brengen aan den heer Kelle naers, die als directeur van het R. K. Huis vestingscomité tc Leiden zoo ontzettend veel deed ter leniging van den nood en de ellende onder de onschuldige kinderen in het zoo zwaar beproefde en diep ongeluk kige België en die mij nu weer aankondig de, dat hij nog een tweede inschrijving had geopend, waarop weder verschillende giften zijn ingekomen. Ik denk'de gelden als volgt te besteden-. Op de eerste plaats zullen bedden worden gegeven aan ouden van dogen en zieken, evenals aan huismoeders, die tot nu toe op wat stroo en een steenen vloer sliepen. Dezen zijn zeer talrijk. Mocht er meer ge daan kunnen worden, dan komen tafels en stoeien aan de beurt, terwijl tusschentijds in dringende gevallen door verstrekking van levensmiddelen of betaling van medi cijnen wordt geholpen. Ik kan geen woorden vinden om mijnen landgenooten namens de zoo zwaar beproef de en zoozeer belasterde bevolking mijne diepste gevoelens van dankbaarheid to be tuigen voor dezen nieuwen steun en deze vernieuwde blijken van sympathie, welke wij mochten ontvangen. De Nederlandsche weldadigheid is werkelijk onuitputtelijk." De Vice-Consul der Nederlanden te Dinant, W. VAN RIJCKEVORSEL. De Hanzebank. Donderdag 27 Mei waren de leden der Hanzebank in hel Bisdom Haarlem ter jaarvergadering in ,,de Kroon" te Haar lem bijeengeroepen. De vergadering werd door 83 aandeel houders bijgewoond, terwijl 38 leden zich lieten vertegenwoordigen. Pp voorstel van de Commissie Fi nanciën, rapporteur de heer W. N. J. Meester te Amsterdam, werd de ba'ans on .winstrekening goedgekeurd. In het jaarverslag wordt opgemerkt, dat de crisis van invloed is geweest op het be drijf der bank. daar het doen van zaken gedurende de laatste vier maanden van het boekjaar practisch niet mogelijk was. De resultaten waren diensvo'gens minder, met name wat betreft het rekening-cou rant-bedrijf, terwijl de onkosten, dooi- de regeling van werkzaamheden ongewijzigd te doen doorgaan, op gelijke hoogte ble ven. Bovendien moest gedurende dien tijd een abnormaal hoog kasbedrag ter be schikking blijven, wat rentederving ten gevolge had. Toch is men er in geslaagd aan de bank eene krachtige uitbreiding te geven, dank zij de gevoerde propaganda. Het eerste millioen aan eigen middelen zal spoedig bereikt zijn. Dat aller krachten worden ingespannen, om in bet komende boekjaar hel tweede millioen vol te ma ken* voor wefllk kapitaal alle middelen (in het bijzonder ook de spaarkas) eene ver- liooging zullen moeten aanwijzen. De credietcoüperatie, rlie thans reeds voordeelen schenkt, zal door de verwachte uitbreiding nog belangrijk grootere bie den; immers, naar gelang het bedrijf toe neemt, zullen ook de voorwaarden van rente, provisie, incasso e. a. ten bate van de coöpereerende R.-K. Middenstanders gewijzigd kunnen worden. In hoeverre door de crisis het crediet in het algemeen wordt verplaatst naar de speciaal daarvoor werkende credietban- ken, zal de toekomst moeten leeren, voor loopig is het voldoende er aandacht op te vestigen, dat wij van 1 Deo. 1913 tot 31 Juli 1914 aan credieten verleenden een to taal bedrag van f 139,950 en van 1 Sept.. tot 1 Dec. 1914 f88,200. Ten aanzien van de regelmatige stijging der deposito's van 31 Augustus af, ligt het niet in onze bedoeling daarover in uitvoe rige beschouwingen te treden, wel meenen wij dat het voor de leden ^er Hanze óver weging verdient na te gaan, in hoeverre onze Hanzebank voor hen beteekenis heeft, èn als credietbank èn als be/1 egging sbauk. In het nfleuwe jaar worden wederom nieuwe correspondentschappen opgelicht, doch ook op andere.wijze trachten wij het gebied der bank te verruimen, nl. door het openstellen der gélegenheid tot sparen op scholen en patronaten. Thans zijn wij zoo ver gevorderd, dat daarmede eerstdaags een aanvang wordt gemaakt en hopen nier- in op de activiteit onzer correspondenten en de daarvoor onmisbare medewerking van de Eerw. Directeuren van Patronaten en beeren hoofden van scholen. Mede trachten wij ohs in v@H>i*idang te stellen met de besturen i~cfer bestaande R.-K. Spaarbanken, met bet doel, hunne beleggingen bij on2e Bank onder te doen brengen. Wij toch zijn overtuigd, dat eene beleg ging bij onze Bank minstens zoo rendabel is en minder risquant© dan eene beleg ging in effecten, zooals ons bij onderzoek bleek, in de meeste gevallen de gewoonte scheen. Dein wordt nog gereleveerd dat in be ginsel is besloten tot de oprichting eener Centrale Hanzebank te Amsterdam en dat is getracht tegemoet te komen aan den wensch onfvoor de kleine mienstanders voorschotbanken op te richten. Men stelde zich in verbinding met het Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden met be trekking tot het ontwerpen der daarvoor geëischte statuten. De winst- en verliesrekening over bet boekjaar 1914 sluit met een voordeelig sal do van f 8379.72'/2. Als bestuurslid werd de heer J. Th. Schuiten en als lid van den Raad van Toezicht de heer P. W. v. d. Swan herko zen. In de Commissie van Financiën werden aangewezen de he eren Rubenikamp, Oegst- geest (als lid) en C. Lap, Rotterdam (als plaatsvervangend Yi'd). Goedgekeurd werd met algemeene stem men het bestuursvoorstel tot aansluiting bij de eerlang te Amsterdam op te richten Centrale dor Hanzebanken. Het bestuur werd conform zijn voorstel gemachtigd tot deelname van f 50,000, zoo noodig tot f 100,000, na overleg met den Raad van Toezicht, in het kapitaal der Centrale. Na een geanimeerde discussie werd het bestuursvoorstel goedgekeurd, waarbij ■aan de op te richten plaatselijk werkende voorschotbanken steun wordt verleend in den vorm van kostelooze administrate en een crediet van ten hoogste driemaal de grootte van het geplaatste kapitaal. Het overgroote deel der vergadering stelde zich hierbij met het bestuur op het standpunt, dat deze voorschotbanken heb ben een sociaal karakter, zoodat niet al leen de kleine middenstanders, doch ook de werklieden en ambtenaren zich tot deze instellingen kunnen wenden, als een krach tig middel om den woeker te bestrijden. Op voorstel van Amsterdam werd het bestuur een blanco crediet verleend in ver band met datgene, wat het bestuur meent te doen met. betrekking tót de herdenking van het vijfjarig bestaan der Bank. Het denkbeeld om bij die gelegenheid een feestgave te storten in Tiet fonds voor het altaar ter eere van het H. Hart in de St. Bavokerk te Haarlem, was den aan wezigen zeer sympathiek. Bij de door het bestuur te volgen be- drijif.apolitiek, welke in het verslag werd ontwikkeld, had dé heer Perquin gelegen heid de vergadering mede te deel en, dat gestreefd wordt te komen tot afschaffing der provisie voor de crêclit-rekeninghou- ders, verdere verlaging van incasso-tarie ven, franco incass'd voor de groote plaat sen. Middelen, die beoogen de bank krach tiger te maken, want naast een bloeiend rekening-cöurantbedrijf moet blijvend wor den gestreefd naar een degelijke basis, wijl deze parallel loopt met de belangen der leden. Vervolgens komt aan de beurt de wijzi ging der rente in Rekening-courant. De mindere rentewinst wordt door het meerdere rentegetVin door de stijgende middelen genivelleerd, terwijl - dan mede de aandacht wordt gevestigd op verlaging der provisie in Rek.-courant. Spreker ein digt zijn verslag met de profetie, dat allen, eendrachtig samenwerkend met het be stuur, in staat zijn de bank te maken- tot eene instelling, zoo groot, als niemand heeft durver, droomen. De voorzitter, de heer J. A. A. Verbeek, dankte de opgekomenen in welgekozen woorden s'oot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Vakvereeniging en Zondagsrust. In „De Voorhoede" besprak Engels het jaarverslag van den R.-K. Timmerlieden- bond. Daarin komt het navolgende voor: „Aan werklust ontbreekt het de thans met de leiding belasten inderdaad niet. In een jaar tijds werden door den tegenwoor- digen voorzitter niet minder £an 259 ver gaderingen en conferenties met patroons of burgemeesters bijgewoond. Niet minder dan 34 Zondagen werden daardoor in be slag genomen." Naar aanlieding daarvan schrijft „Pa trimonium": „Het is wezenlijk schande, dat een Vak organisatie beslag legt op 34 van de 52 Zondagen. Deze „vrijgestelde" had" slechts 18 „vrije Zondagen". „Zoo'n Vakvea-eeniging is toch waarlijk geen ideaal-werkgeefSterOver het belang- rijkste, over de geestelijke zijde, zwijgen we nu nog. Maar reeds uit sociaal oog punt moet tegen al dat vergaderen en con- fereeren op Zondag ernstig worden gepro testeerd. En het kan zoó goed anders! Onze Christelijke organisaties bewijzen het. „Moge men ook in Roomsch Katholieke kringen met deze slechte gewoonte bre ken!" Ons dunkt, zegt do „Tijd", „Patrimo nium" drukt het wat straf uit; van schan- .de behoeft nog geen spraak te wezen. Maar toch is de opmerking misschien niet ge heel zonder nut. H. IJ. S. M. Het personeel der H. IJ. S. M. heeft de volgende instructies ontvangen: Het is in den laatsten üjd een paar maaJ voorgekomen, dat tijdens het vervoer van een trein de deuren van een wagen open gingen en op het volgende station in aan raking kwamen met den handel van een handwissel, waardoor deze wissel gedeel telijk werd omgetrokken, hetwelk een dé raillement tengevolge had. Het personeel wordt er daarom nog maals met ernst op gewezen, zorg te dra gen, dat van wagens, die op stations in de treinen worden gerangeerd, ahe deu ren goed gesloten zijn. Bond van fcaasproducenten. De Bond van Kaasproducenten vergader de te Gouda ter bespreking van de verder te volgen gedragslijn, ten opzichte van de door de Ned. V e ree Mi ging van Kaashande laren ingestelde inkoopconditiën van kaas (80 pCt. tot den prijs van den dag en 20 pCt. tot f 2 beneden den door de Regeering gestel den prijs.) Er waren 22 afdeelingen, benevens 15 andere landbouworganisaties tegenwoor dig. De voorzitter, de heer A. van Wijnen, de besprekingen inleidend, erkende dat de actie van den Bond gedeeltelijk mislukt was, omdat verschillende landbouwers toch op de door den kaashandel gestelde voor waarde hun kaas hebben verkocht. Na eenige overweging werd besloten de mogelijkheid te onderzoeken van het op richten van een eigen exporthandel, waar voor een afzetgebied in het buitenland moet worden gezocht. In beginsel gaven 40 landbouwers zich als deelgenoot op voor een te vestigen ex porthandel. Met algemeene stemmen en onder ap plaus werd de volgende motie aangenomen: De vergadering van den Bond van Kaas producenten, gehouden te Gouda, op 27 Mei 1915, gezien den uitslag van de gevoerde actie tegen het optreden van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren inzage de Regeerings- maatregelen, overtuigd geworden zijnde dat het aanra den in deze tot niet verkoopen van de kaas onder bepaalde voorwaarden, als strijdmid del onvoldoende is, op grond van a. te weinig solidariteit onder de veehou ders; b. de moeilijkheden, die in bet bedrijf ontstaan als de afzet niet geregeld plaats heeft opheffende onder protest de gevoerde actie tegen den kaashandel in deze, draagt aan een commissie uit haar mid den op de wegen voor te bereiden voor een vrijen afzet onzer producten. Deze commissie zal worden gevormd door het dagel. bestuur van den Bond dat zie eenige leden zal assumeeren. Ten aanzien van de door het bestuur ge houden bespreking met het distributiebu reau voor kaas te 's-Gravenhage werd me degedeeld dat indien de Bond een andere regeling wenscht, schriftelijke voorstellen moeten worden ingediend. Inzake de 2 pCt. korting-quaestie werd besloten in de gegeven omstandigheden geen verdere actie te voeren; daar hiervan op dit oogenblik geen resultaten kunnen worden verwacht. Uit Stad en Omgeving. Leidsche Processie naar Heilo. Zooals aangekondigd, vertrekt Dinsdag de Leidsche processie naar Heilo. Ondanks de tijdsomstandighedenja, juist tengevolge der tijdsomstandigheden, moet het aantal deelnemers groot zijn. Daar, in do aioode Bedevaartplaats, zal men zich eens kunnen onttrekken van de dagelijksehe sleur, en eens hartelijk kun nen bidden ter leniging van de nooden en ter afwering van de gevaren, waarin ons vaderland en zijner bewoners verkeeren... Bezoek van H.M. de Koningin-Moeder. II. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest te Oegstgeest. H. M. de Koningin-Moeder met gevolg kwam per auto over den Haagschen Schouw om half 4 bij de gestichten aan. Ter ontvangst waren aanwezig de voor zitter der commissie van beheer jhr. mr. De Gijselaar, burgemeester van Leiden, de leden der commissie de beeren mr. A. van der Eist, J. A. Bots en mr. J. Draayer, secretaris, alsmede de geneesheer-direc teur dr. J. van der Kolk en prof. Jel- gersma. Allereerst werd bezocht het meisjes-pa viljoen van liet idiotengesticht Voorgeest, waar de kinderen H. M. een welkomstlied toezongen en een der patientjes H. M. een tuil rozen aanbood. H. M. in het bijzonder voorgelicht door den afdeelingsgeneesheer dr. E. de Vries en de hoofdverpleegster zuster Walmer- stett bezichtige dit paviljoen nauwkeurig en deelde aan de kinderen versnaperingen uit. Daarop werd de school van Vooigeest bezocht en een gewone les van de jongens en een handwerkles van de meisjes bijge woond. H. M. toonde groote belangstelling in het onderwijs en de vorderingen der leer lingen. II. M. ging daarop binnen in het jongens- paviljoen om aan deze patientjes ook wat chocolade uit te reiken, waarop het gezel schap zich begaf naar het krankzinnigen gesticht. Hiervan werden een viertal pa viljoens bezocht. H. M. trof hier aan den afdeelingsgeneesheer dr. Janssens en de hoofdverpleegsters zusters Bloemendal en Brinkman. Op het voormalig Kasteel in de kamer van de commissie van beheer werd vo:vol gens gepauzeerd en thee gedronken. Vandaar begaf H. M. zich naar het Sa natorium voor zenuwlijders Rhijngeest, waar een dochtertje van den len genees heer dr. Oort H. M. bloemen aanbood. Hier bezocht H.v M. het Ie en 2e klasse paviljoen, onder de speciale voorlichting van de geneeSheercn van het sanatorium dr. Oort en dr. Borgeihoff Mulder en. de hoofdverpleegsters zusters Dunnebier en Hartkamp. Ook de adjunct-directrice mevr. Backer—Overbeek was hier aanwezig. Ook het Laboratorium werd bezocht. H. M. reikte aan deze patiënten bloemen uit terwijl Zij eveneens bloemen liet plaat sen in de recreatie-zalen der zusters op Endegeest en Rhijngeest. Het bezoek aan de geslachten duurde ongeveer twee en een half uur. Te 6 uur keerde H. M. wederom langs denzelfden weg naar Den Haag terug. Vi:rgaïJ6rtnii van den Armenraad. Donderdagavond kwam in de groote Raadzaal ten Stadhui ze de Armenraad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët. Alvorens met do werkzaamheden aan te vangen werd de nagedachtenis van wijlen den heer 17. Hogendoorn, vertegenwoordiger van de Diaconie der Chr. Geref. Gemeente (Nieu we Rijn), met een hartelijk en warm ge voeld woord herdacht. In hem is een braaf en godvruchtig man heengegaan en de Armenraad heeft in hem een zijner ijve rigste leden verloren; er zal bij de leden altijd een vriendelijke herinnering aan hem achterblijven. De heer Van Klinken, die hem dezen avond voor het eerst in don Armenraad verving, dankte namens zijn college voor het gevoelvolle woord. Onder de voornaamste onderwerpen, die ter tafel kwamen, behoorde het ontwerp-beg root i ng 1916, welke door de vergadering werd vast gesteld, en ter goedkeuring aan den Raad der Gemeente zal worden doorgezonde h. Vervolgens kwam in behandeling liet jaar verslag 1914. dat zonder verdere bespre king door de vergadering werd goedge keurd. Beide punten der agenda waren reeds te voren door het dagelijksch be stuur en door Jjet bestuur in bijzonderhe den behandeld. Voorts werd door den voor zitter aan de besturen der instellingen van weldadigheid nog eens ter dege gewezen op de noodzakelijkheid van samenwerking met den Armenraad door'"de diverse in stellingen, welke deze allen ten nutte zou den komen. In de plaats van een der leden, te voren tot, een spreekbeurt uitge- noodigd, doch door drukke werkzaamhe den daarin verhinderd, leidde de voorzit ter ter bespreking in het onderwerp: „De kinderzerg en de zorg voor de ouden van dagen in deze gemeente". Voor de kinder- zorg werden genoemd: de Voogdijraad, de Vereen. Pro Juventute. Met een kort en duidelijk woord werd hun werk omschre ven. Ook de gestichten met de kinderzorg dn betrekking staande, zoowel bud ten als binnen de gemerkte, werden in het kort vermeld. Zoo werden genoemd liet gesticht voor jongens te Maasbergen, een gesticht van de Herv. Kerk; een gelijke R. K. in stelling voor jongens te Ilarreveld, het R. K. gesticht te Lisse, en het doorgangs huis der Ver. „Tot Steun" to Apeldoorn. Voor Leiden werden de diverse weeshuizen vermeld: de Stichting de Blauwe Zusters aan de Hoogewoerd, het gesticht de Goede Herder te Leiderdorp en nog meerdere anderen. Doch ook voor ouden van dagen wordt gezoigd. Denken wij slechts aan het Min- nelhuis a. d. K aarsenm ake rest e egtoebe- hoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem.; aan het meer deftige Oudeüedenliuis aan de Heerengracht, Men denke aan het R. K. Gesticht aan de St. Jacobsgracht en ten slotte kwamen aan do beurt vele Hof jes; deze hoogst eigenaardige Stichtingen, waarvan er hier ter stede zoo velen ->oor- komesi met. hun preuves en vrije woningen. Met aandacht werd den spreker aange hoord en het gesprokene viel dermate in goede aarde, dat één der leden spreker vroeg of het niet mogelijk zou zijn het gesprokene in druk uit te geven, opdat dit een leiddraad zou kunnen worden voor belangstellenden. Spreker wees op een reeds bestaande gids, uitgegeven door de Herv. Gem. al hier, al was dat dan ook speciaal \oor Protestantsche Instellingen. Overigens zegt spreker toe dat het dagelijksch bestuur gaarne bet denkbeeld in overweging wil nemen, namens den Armenraad een uni- verseele Gids uit te geven. Ten slotte dankte de lieer J. A. Bots, r'ie tijdelijk het voorzitterschap had waarge nomen, voor het aangenaam en leerzaam woord. Nadat de voorzitter zijn plaats hernomen had en de leden had opgewekt alsnog lid te worden van de Vereeniging voor Armen zorg en Kinderbescherming xverd, na de rondvraag, deze aangename bijeenkomst gesloten. Steuncomité. Het bureau van het Steuncomité Breestraat 119 zal voortaan voor het publiek slechts geopend zijn, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 10—12 uur v. m. Ter navolging. Door de heeren J. C. Zaalberg en Zoon is aan den penningmees ter van het Steuncomité afgedragen, een bedrag van f 1153.18, zijnde het batig saldo na aftrek van gemaakte kosten, van ont vangen huur der fabrieksgebouwen, t/1). van Belgische Vluchtelingen. Geslaagd. Voor examen apothekers- assistene is alhier geslaagd mcj. A. Brands, ma. Studentencorps. Ter gelegenheid van het 340-jarig bestaan der Leidsche Univer siteit zal na afloop van het the donsant op Vrijdag 25 Juni een elfendans opgevoerd \vorden in Musis Sacram, waarbij het studentengezelschap Scmpre Crescendo rijn medewerking zal verleencn. Vacantie-cursussen. Ten dienste van mannen, die reeds in de praktijk zijn, doch die in hunnen dagelijkschen werkkring de gelegenheid missc^mp velerlei, niet hun vak in verband staand gebied, zich bedre venheid en kennis te verwerven, die hun in de uitoefening van hun bedrijf van groot nut zouden kunnen zijn en het. peil, wat hunne algemeene ontwikkeling, wat hun vak betreft, zouden verhoogen, heeft de vereeniging tot Bevordering van de oplei ding tot Instrumentmaker tc Leiden beslo ten in den zomer van 1915 wederom vacan- tiecursussen in te richten. Bij voldoende deelneming zullen de cursussen van 26 Aug. 9 September in de lokalen en werkplaat sen van het natuurkundig laboratorium der Rijksuniversiteit gegeven worden. Er zal een cursus ingericht worden in bet werken op moderne instrumentmakerswerktuigen en in het glasblazen. Voor instrumentmakers wordt de gele genheid opengesteld tot oefening o.a. in dc volgende bewerkingen. Bank met loopend werk, patronenkanX systeem Auerbach, on süjpapparaal en fraismarhine. Men wordt verzocht bij

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2