28 BUITENLAND. De Oorlog. 63 JAARGANG No. 1710 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. VRIJDAG MEI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent. Zij hebben oogen, maar Verbazen moet men zich over de actie het Regeeringsvoorstel tot instelling van 'n tijdelijk gezantschap bij 't Vaticaan. Wat beoogt de Regeering met haar voor- acht? Diende zij deze in om den Paus te eeren? Geen quaestie van! Dienen van het landsbelang was en is haar oogmerk. Voor wie zien wil spreekt dit landsbelang duidelijk. Nu de oorlog zich zoo ontzagwek kend uitbreidt zijn er waarlijk geen gezag hebbende personen te over meer van wie men terecht kan zeggen, dat zij boven de partijen en dezer belangen verheven zijn. De eene staat, zoowel in als buiten Europa, heeft al evenveel voor- of nadeel te ver achten als de andere van maatregelen en lissingen, welke met den vrede in ver- iand zullen staan, 't Is toch duidelijk, lietwaar, dat de vredesvoorwaarden van rèrstrekkenden invloed zullen wezen en jok levens- of ten minste handelsbelangen en zijn niet deze feitelijk nog gewichtiger onzen materieelen tijd? zullen raken n wie niet bij den strijd betrokken zijn. iij een grooten brand strekt de waterscha- zich uit buiten den kring van het vuur >n bij den huidigen wereldbrand zal 't wel iet zoo gaan, weshalve alle mogendheden op bedacht zullen wezen en de grooten eerst en 't meest om zich zoo goed mo- jelijk voor die schade te vrijwaren.; Wie van hen zal nu door de oorlogvoe- ende partijen als voldoende onbaatzuchtig eschouwd kunnen worden om als onder- landelaar of bemiddelaar algemeen aan- iaard te kunnen worden? We herzeggen: Igemeen aanvaard, want zoodra eèn lei' partijen een bemiddelaar wraakt is het rs met diens invloed en optreden ge- laan. Wie nu ds. Krop overwege zulks met if. Eerdmans eens goed! wie nu staat ooger boven alle belangen en partijen dan Paus, die nu eenmaal, alle anti-papisten 1 Her eeuwen ten spijt, nog steeds een alge- leen erkende wereldpositie inneemt? En H. moet zelfs wel 't algemeen belang oven alles stellen, wijl immers in alle sta- )ii katholieken worden aangetroffen, zoo- at Hij, om waarlijk onpartijdig te kunnen jn, het oog omhoog moet richten, naar het unt, waar aller belangen te zamen komen. Deze feiten staan onomstootelijk vast, orden door ieder erkend, die niet door nti-papisme verblind is. "in nu vragen wij in gemoede: hoe kan eere des Vaderlands, hoe kan de natio- ale traditie n.l. in 't gegeven geval da- •end van af 1871 hoe kan de nage- achtenis van Willem den Zwijger, welke uk al in 't geding wordt gebrachthoe innen al deze dingen geschaad worden als etracht wordt, onze natie mede stem te in 't kapiit-el, dat straks den vrede al inleiden en daarbij ?dan de stem Pausen zeker van overwegenden in- oed zullen zijn. Zou 't niet juist ten nadeele van ons land p, indien wij thans, weerhouden door igemotiveerd anti-papisme, verre bleven de plaats, waar onpartijdigheid en chtvaardigheid, welke straks zoo bitter lodig zijn zullen, een veilige toevlucht nden? Van wie op deze vraag geen bevestigend itwoord willen geven kan met den psal- ist gezegd worden Oculos habent 'non videbunt, zij hebben oogen zien niet." Volksontwikkeling. Volksontwikkeling 'n gn'oot woord met 'n mooien klank. Wie is er al niet voor volksontwikkeling? En toch ofschoon ieder er de mond vol van heeft ligt er nog zoo'n uitgebreid terrein braak. Op dit igebied blijkt bet ook weer heel duidelijk, dat iets te doen nog heel iets anders ie dan er over te praten. Welnu, gisteravond is er te Leiden iets gedaan voor de volksontwikkeling: definitief is geconstitueerd een R. K. Ver eeniging ter bevordering van den volks- Eang. Prachtig! We zullen inu wel niet meer behoeven te bewijzen, dat zulk een vereeniging zich beweegt in de richting van volksontwikkeling daar is al zoo veel over gepraat. En we herin neren ons eerlijk gezegd: niet zonder eeruige voldoening dat een. artikel in de „Leidsche Courant" twee of drie jaar gele den hier iX Leiden al eenige beweging bracht voor de zaak van den volkszang. We mochten toen eenige acLhaesiebetuigin- gen ontvangen de eerste van dengene, die gisteren voorz. is geworden van de op gerichte Vereeniging. De omstandigheden schijnen 'toen echter tniet zoo gunstig te zijn geweest als thans.... De vereeniging is er nu. Op een andere plaats in dit blad vindt men een uitgebreid verslag van de gisteravond gegeven uitvoering. Hier wil len wij slechts constateeren, dat de op richting dezer vereeniging een v e r b 1 ij- dend feit moet worden genoemd. Men vatte echter de taak krachtig aan en ver- gete niet het doe-1 der vereeniging: het ge zonde lied te brengen onder de breede massa van het volk. Dat doel nogmaals is voortreffelijk! Moge ook in de dorpen begrepen worden,, dat verheffing van het peul der liederen, die worden gezongen, beteekent veredeling van den volkssmaak en bevordering van de volksontwikkeling. Men kan wel niet overal oprichten een R. K. Vereeniging ter bevordering van den volkszang dat zou de krachten versplinteren maar dat de bestaande R. K. zangverenigingen zich eenzelfde doel voor oogen stellen! Met vreugde valt te constateeren, dat men in eenige plaatsen onzer omgeving reeds vruchtbaar in dien geest werkzaam is. Italië kondigt de blokkade af langs Oostenrijksch-Hongaarsch en Albaneesch kustgebied. 30000 Italiaansche reser visten zijn door de Ouitsche autoriteiten aangehouden. Spionnenvrees in Italië. Luchtaanval op Venetië. Het Deen- sche stoomschip „Betty" en het Engelsche stoomschip „Morwenna" zijn in de Noordzee getorpedeerd. De Engelsche hulpkruiser „Prinses Irene" ie bij Sheerness in de lucht gevlogen. Een nieuwe Zeppelin- aanval op Engeland. De Engelsche pantserkruiser „Majestic" is bij Sed-oel- Bahr getorpedeerd en tot zinken gebracht. Italië ten oorlog. De Duitsche gezantschappen bij den H. Stoel gehandhaafd. De bijzondere correspondent van de „Tijd" meldt uit Freiburg: De Pruisische en Beiersche gezantschappen bij het Vati caan worden naar Lugano overgebracht. Ten onrechte wordt dit in Italiaansche en Fransche bladen voorgesteld als zouden de Duitsche gezanten bij het Vaticaan zijn t e- ruggeroepen. Niets is minder. De Duitsche gezantschappen bij den H. Stoel b 1 ij v e n gehandhaafd. De- verwis seling van woonplaatsen der gezanten heeft niets te maken met een verbreking der di plomatieke betrekkingen. Immers, wanneer tijdens den zomer de gezanten hun zomer verblijf buiten Rome vestigen, zelfs vaak buitenslands toeven, is toch dit niet iden tiek met een afbreken der betrekkingen. Men moet de komst der Duitsche gezanten bij het Vaticaan te Lugano dan ook louter beschouwen als een toevallige tijdelijke verandering van, woonplaats, ten einde geen aanleiding te geven t.ot voor beide partijen onaangename conflicten te Rome. En niet louter een fictie is aldus het voortduren der diplomatie betrekkingen. Want volgens de Waarborgenwet beschikt het Vaticaan over eigen post- en tele- graafverkeer, en het zou een ernstige in breuk wezen op de voor geheel de wereld door Italië gewaarborgde vrijheid tot hot onderhouden der diplomatieke betrekkin gen, indien het post- telegraaf en telephoon verkeer met de gezanten te Lugano zou worden onderbroken of belemmerd. Dat zou een schending der Waarborgenwet zijn. Het is daarom ten eenenmale onjuist, dat nog slechts de Entente Mogendheden en de neutrale Staten diplomatieke be trekkingen zouden onderhouden met den H. Stoel. De Koning van Italië naar het front. Koning Victor Emmanuel is naar het front vertrokken als opperbevelhebber van land- en zeemacht. De Hertog van Genua is benoemd tot luit. generaal en gedurende 's konings afwezig heid met koninklijke prerogatieven be kleed. Blokkade. De Italiaansche regeering verklaarde de kusten van Oostenrijk en Albanië in staat van blokkade. Italiaansche reservisten vastgehouden. De „Corrierde della Sera" meldt, dat volgens door twee uit Westfalen terugge keerde arbeiders aan de overheid te Mi laan verstrekte mededeelingen, de Duitsche autoriteiten aan de Zwitsersche grens ong.e. veer 30.000 weerbare Italianen, die naar hun vaderland terugkeerden, hebben vast gehouden. De vrouwen en kinderen moch ten de reis voortzetten. Zes Prinsen aan het front. In het leger en op de vloot van Italië dienen thans reeds zes prinsen. Het zijn de hertog van Aosta, de oudste zoon van den koning, die gehuwd is met prinses Helene van Orleans het hoofd van den Roode-Kruis verplegingsdienst en de graaf van Turijn, den tweeden zoon van wijlen den hertog van Aosta, een zeer voortvarend cavalerie- officier, zeer populair in Italië en bekend door een duel met prins Henry van Orleans. Deze had "destijds zich minder gunstig uit gelaten over liet Italiaansche leger en een aantal uitdagingen hem gezonden door of ficieren was daarvan het gevolg. Hij wei gerde echter te vechten met iemand die niet van prinselijke bloede was. En toen meld de zich de graaf van Turijn aan als kam pioen van het leger en duelleerde met hem. De derde prins is de hertog der Abruzzen, het jongste lid van de Aostafamilie en de bekende Noordpoolvaarder van 1899 en 1900. De vierde is de graaf van Salemi, een zoon van Prinses Letitia Bonaparte en den hertog 3medeo en thans luitenant bij de marine. Als vijfde prins dient vermeld de liertog van Genua, de broeder van de ko ningin-weduwe Margherita. Het is echter nog niet zeker of hij als admiraal actief val optreden. Hij is gehuwd met een Beiersche prinses en zijn zoon, prins van Udine, is kapitein ter zee, terwijl zijn tweede zoon, de hertog van Pistoia infanterie-luite- nant is. Prins Louis Napoleon is de zesde prins in het Italiaansche leger. Hij is de echtge noot van prinses Clementine van België. Een Pauselijke brief. De Paus zond aan kardinaal Serafine Vannutelli, deken van het H. College van kardinalen, een brief, waarin hij mede deelt, dat de bekende smartelijke gebeur tenissen hem helaas hebben verhinderd het beraamde Consistorie in begin Juni te houden, waarin voor vele kerken gees telijke herders zouden worden benoemd en besprekingen zouden worden gehouden over andere ernstige en dringende aange- .legenheden der kerkelijke regeering. De C.-correspondent van de „Maasbode" meldt uit Lugano: de Paus raadt in zijn schrijven aan den kardinaal-deken allen katholieken aan drie dagen te vasben, ofwel drie dagen achtereen ofwe! met tus- schenpoozen, teneinde een verzachting van ben oorlog te verkrijgen en vertebïit een vollen aflaat-onder de gewone voor waarden. De luchtaanval op Venetië. Het Wolffibureau meldt uit Berlijn: Se dert de mobilisatie ligt Venetië 's nachts totaal in het donker. Na zonsondergang moeten de zaken gesloten worden. Toen de verschijning van een Taube werd aan gekondigd door het gedonder der kanon nen, die de vliegtuigen moesten afweren, snelde do geheele bevolking naar buiten om het schouwspel gade te s'.aan. De Tau be wierp een aantal bommen op het arse naal en «den gashouder, benevens een aan tal pijlen. In verscheidene huizen brak brand uit. Uit de springende hommen stroomde een olie-achtige vloeistof. De vlieger liet bovendien circulaires val len, waarin de bevolking over het verraad van Ita'.ië werd ingelicht. De dom te Milaan. De Madonna op den hoogsten toren van den dom te Milaan, die door haar gouden glans voor de Oo9tenrijksche vliegers als mikpunt zou kunnen dienen, werd met een doek bedekt. Ook zijn van de kathe draal de geschilderde vensterruiten ver wijderd, opdat deze bij eventeuele beschie ting niet beschadigd worden. Italië en Turkije. Het „Berliner Tageblatf'.yerneemt, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Ita- 1 lië nog altijd niet afgebroken zijn. De Turksche gezant Nabi Bei begaf zich Woensdag nog naar de Consulta; mis schien was dit wel een afscheidsbezoek. Spionnenvrees. Aan het „Tageblatt" wordt uit Lugano een (merkwaardig verhaal gemeld over de Italiaansche spionnenvrees. De Russische consul te Bari, Jurjef, die na de beschieting van Barletta wilde ver trekken, werd daar voor een Duitscheu spion gehouden, mishandeld en gevangen genomen. Toen de consul zich op het poli tiebureau gelegitimeerd had, bracht het volk hem een groote ovatie. De consul hield daarop met een door tranen verstikte stem een toespraak en zeide, dat bij alles, wat men hem had aan gedaan, had vergeten. Van het Westelijk oorlogs terrein. I)e laatste Fransche en Engelsche com muniqué'? maken melding van kleine plaatselijke gevechten. Bij La Bassée maakten de Britsche troe pen 60 gevangenen. In den nacht van 25 op 26 Mei namen de Franschen Zuidwestelijk van Souchez een Duitsche loopgraaf bij het kasteel Carleul en maakten zij daarbij eenige gevangenen. Verder hadden op verschillende punten van liet front artüleriegevechten plaats, o. a. bij Reims en in de Vogezen. Vliegeraanval. Volgens „Havas" bombardeerde een esca drille van 18 Fransche machines elk gela den met 50 K.G. projectielen, gistermorgen bij Ludwigshafen een chemische fabriek, n.l. „Bddische Anilinefabrik", een der grootste^fabrieken van explosiestoffen van DuitscnTahd.*"De waargenomen resifltaten bewezen de goede uitwerking van het bom bardement. Verschillende gebouwen werden getroffen, talrijke branden ontstonden. De vliegmachines bleven zes uur in de lucht en legden meer dan 400 K.M. af. Deze ex peditie was het antwoord op de pogingen men terecht kan zeggen, dat zij boven de der Duitsche vliegers om naar Parijs te komen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De meeste aandacht onder al de berich ten, die van de verschillende oorlogster reinen binnen komen, verdienen die uit Galicië. Daar wordt nog steeds een reusachtige slag geleverd, waarvan het front zich van de Pillica door Zuid-Polen en door Galiciö tot nabij de grenzen van Roemenië en Bessarië uitstrekt. Slechts twee dagen is het den Russen, die van de Dunajec, Bialla en de Karpa- then terugtrokken gelukt den opmarsch der Duitsch-Oostenrijksche legers aan do Wisiloka tegen te houden. Veel gunstiger waren de omstandighe den voor de Russen aan de linie van de San. Het dorde Russische leger dat door de verschillende slagen geheel uit zijn ver band was geraakt werd aan het front ont- FEUILLETON. HEREENIGD. iet Klara Day, doch Kapitola Black zal et Francis Le Noir voor het altaar t-re- n, om een boevenstuk te doen mislukken, oaiis God er op aarde nog geen tweede 1 eft aanschouwd en waarvoor de el! en tingen zullen boeten. Helderder en levendiger blikten KI ara's ■gen bij deze woorden van Kapitola; seds sterker kleurden zich hare wangen j de gedachte, dat het haar 'zou gelukken ït geweid harer vijanden te ontvluchten. lotselimg verduisterde, evenals een wolk i t zonnige landschap, een diep-ernstige ak haar gelaat en met ingehouden adem oeg zij: - Maar gij, Kapitola? Wat zal er van u irden? - Ik blijf hier, opdat men u niet ver- ssen en uw vlucht niet verhinderen zal, 1 h'a, antwoordde Kapitola kalm. - Maar gij levert u zelve over in den "il van den woedenden leeuw! Gij levert over in de macht van twee mannen, die rechtigiheid noch genade kennen, die noch mensch vreezeai! O Kapitola, kan ik, om mij zelf te redden, u aan ik een gevaar blootstellen? Ik kan diit fer niet aannemen! - Klara, denk aan Francis Le Noir en 't elke bedenking varen. Elke .minuut e&n onherstelbaar verlies. Daarom haast clan gelukt ons plan! f gij, Kapitola, gij? '•Aan mij moet gij niet denken, Klara. ten voor de Le Noir's tniet bang. Inte gendeel, ik verlang er naar oog in oog te staan tegenover de beide schurken. O welk een zegepraal zal het voor mij zijn, als zij de waarheid ontdekken! En om elke verdere bedenking van Klara tegen te gaan, begon zij" ijverig met hare eigen verkleeding, zooals het plan dit eischte. Na verloop van nauwelijks een kwartier was de gedaantewisseling voltooid en slechts het vorschende oog van iemand, die de beide meisjes goed kende, had argwaan kunnen koesteren. Klara in Kapitola's rijkostuum en deze in het rouwgewaad van eerstgenoemde stonden gereed om af scheid van elkaar te nemen. Nu niet'langer aarzelen! zeMe Kapi tola. Donkey Knight heeft mij aanbevo len haast te maken en zij kan elk oogen- blik aan de deur kloppen. Vooruit dan! Wees niet bevreesd en verlaat dit huis met vasten tred en alles moet gelukken! God in den hemel zegene u, mijn edele redster! fluisterde Klara diep ontroerd. Stil! siprak Kapitola op vermanenden toon. Niet sentimenteel worden! Het hoofd achterover en de sluier neer! Zóó kunt gij gerust gaan! Niemand zal u herkennen, zeifis die oude huisdraak Donkey Knight niet! Nog een handdruk, een omhelzing en Kaïpdtola opende de deur. Klara stond bui ten op de gang. Zij verzamelde al haar moed en stapte met vasten tred de trap af. Toen zij de vestibule bereikte, kwam Donkey Knight op haar toe. Goed clat gij heengaat, miss, sprak zij op somberen toon. Als ik u een goeden .raad mag geven, kom hier dan niet terug. Een l.notsche hoofdbeweging was Klara's eemig antwoord. Veracht mijne woorden niet! Het is voor uw bestwïL, dat ik dit zeg, hervatte de oude scherp. Nogmaals cn even fier een beweging met het hoofd makende, ging Klara door de poort het huis uit. Zooals KapitolÈt gezegd had, stond Wool met de paarden te wachten onder een ouden eik. De trouwe neger haastte zich vol dienstijver om zijn vermeende jeugdige meesteres itn den zadel te helpen. Het is goed, dat gij een sluier vcor uw gezicht gedaan hebt, want het is zeer winderig, miss. Ik heb meermalen mijn hoed moeten vasthouden, anders zou hij weggewaaid zijn. Met een driftige beweging, zooals Kapi tola die maken kon, beduidde Klara den neger, dat zij niet verlangde een gesprek aan te knoopen. Vandaar, dat Wool aan stonds in den zadel sprong om zijn mees teres op eerbiedigen afstand te volgen. Toen zij een eind weegs gereden waren, wendde Klara zich plotseling om en gaf Wool door een handbeweging te kennen, dat hij voor haar uit moest rijden. Naar Tip-Top! riep zij op gebieden den toon. De dienaar, wien de grillige bevelen van zijn meesteres al meermalen den schrik op het lijf hadden gejaagd, vo'gde aan stonds het bevel op èn nu grirg het in galop over hoogten en door laagten naar het door Klara aangegeven doel. Zonder te spreken bereikten zij Tip-Top, waar Klara rechtstreeks naar het postge- bouw toereed, juist op het oogenblik, dat de postkoets gereed stond te vertrekken. Van haar paard springende, wendde zij zich tot den verbaasd opkijkenden Wool en zeide: Hier man, neem dit paard mee terug naar Hurricane Hall en zeg aan majoor Warfield, dat zijn pleegdoohter, miss Black, in het eenzame huis der Le Noir's is achtergebleven en dat hij onmiddellijk daarheen rijdt en haar bevrijdt. Zoo.lra gij miss Black ziet, moet ge haar zeggen, dat ik tijdig genoeg te Tip-Top ben aan gekomen en den postwagen nog gehaald heb en dat mijn dankbaarheid voor den dienst, dien zij mij bewezen heeft, eeuwig duren zal. En nu haast u, opdat uw jeugdige meesteres hulp krijge. En zonder het antwoord van den neger af te wachten, sprong zij in den postwa gen, die zich onmiddellijk in beweging zette en wegreed. Arme Wool! Al dien tijd, dat Klara tot hem gespro ken had, had hij daar gestaan als aan den grond genageld. Ten slotte, toen de post wagen reeds wegreed, kwam er eenig le ven in hem en begon hij hardop te roe pen: Help! Help! Houdt den postwagen aan! Moord! Help! Help! Tevergeefs vroegen mensch en, die in haast kwamen aangeloopen, naar de re den van zijn ontsteltenis. De postwagen was reeds lang uit aller oogen verdwe nen, toen Wool eindelijk weer In zoover de spraak terugkreeg, dat hij met horten en 9tooten aan de verbaasde toehoorders de toedracht der zaak kon verteken. Deze scheen echter aan allen zóó ongelooflijk, dat men ten laatste besloot, den man, die blijkbaar leed aan stoornis zijner geest vermogens, onder, bewaking naar Hurri cane Hall te brengen, waar men zeker ver dere inlichtingen z,ou krijgen omtrent zijn vreemd gedrag. XXVIII. Marali Rockc zat eenzaam en alleen lilj den vuurhaard. Er was in dit kloine huis niets veran derd. Evenals vroeger brandde er een houtvuur, dat het vertrek tevens verlicht te, en elk voorwerp bevond zich nog op de-zelfde plaats als op den avond toen Herbert Greyson kwam. Marah zelf was niet in het minst ver ouderd, behalve dat haar zwarto japon kaler en meer afgedragen en haar gezicht nog bleeker en treuriger geworden V/as dan het reeds was geweest. Hare oogen blikten vol verwachting naar de deur, doch rustten moede op den ar beid harer hnaden. Ach, zij verwachtte immers niemand. Guide was verre van haar verwijderd, te Saint-Louis, en Marah ston-d in het leven alleen, als een eenzame rots in de zee, waaromheen do golven bruisen en stormen loeien. Zoo zat zij 9til en in zich zo'f gekeerd. Het was in het verlaten huis zoo treurig van den vroegen morgen tot den taton avond. En dan die lange, bange nachtent De eene dag volgde op den anderen met doorle'ijke eenit.oonigihe.id, zonder dat Gul do's heldere stem en zijn vroolijke lach haar ooreri troffen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1