troncainento. De moordenaar is door sol daten afgemaakt. De man was sinds kort uit een zenuw inrichting, waarin hij gedurende liniie maanden verpleegd werd, ontslagen. Jaao Ohagos heeft in de laatste jaren een belangrijke rol gespeeld in de Portu- geesche politiek. Ln 1911 werd hij belast met samenstelling van het eerste constitu- tionneel-republikeinsche kabinet, waarin hij zelf optrad als minister van buiten- landsche zaken, wek ambt hij gedurende elf maanden bek eedde. Zuid-Amerikaansche entente. Betreffende een samenkomst van de Ar- gentijnsche, Braziliaansche en Chileen- sche ministers, verklaren Diileensche bla den dat' de overeenkomst van die drie Zuid- Am erikaansche republieken op de harte lijkheid van de wederzijdsche betrekkin gen wijst en de wensch van de drie natiën uitdrukt., zich de moreel e kracht die ter verm.ljd.ing van een oorlog op het Arneri- kaansch contiinemit nooidig is, te verschaf fen. De bladen wijden den ministers har telijke woorden van welkom. Peru. De Paruaansche legatie te Parijs deelt mede, dat Jose Pardo, candidaat van de groote Pernaansche partijen, gekozen is tot president. Ontploffing in een fabriek v>m ontplofbare stoffen. Aan de „Köln. Zeit." wordt uit Stock holm bericht: Volgens het alhier verschij nende „Dagblad" was de indertijd ver melde ontpioffing op de fabriek van ex plosieve stoffen bij Petersburg niet het ge volg van een brand, maar van een vooraf beraamden aanslag van de revolutionnaire partij. Aan dezen aanslag nam ook een kolonel deel. Twintig personen zijn in hechtenis ge- nomen. Vijftienhonderd arbeiders werden slachtoffer van de ontploffing. Ook de ma teriele schade is zeer grocrt. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De Vr ij stelling wegens Broeder dienst. Naar verzekerd wordt, heerscht in par lementaire kringen de meening, dat het wetsontwerp, waarop door den Minister van Oorlog bij de bespreking van het be kende adres-Van Aalst c.s. werd gedoeld, alleen bevat, dat met het begin van de lichting 1917 de vrijstelling wegens broe- derdienst zal worden afgeschaft. Daardoor zpu het jaarlijksch contingent, dat thans 23.000 bedraagt, met 17.000 worden ver hoogd. Verboden terrein voor m e t-N e d er.l anders. De commandant der troepen op Viie- a.s. den toegang tot genoemde meenten verboden aan alle niet-Nederlandexè, on verschillig van welke nationaliteit, ge slacht of leeftijd. Van dit verbod zijn uitgezonderd: lo. alle niet-Nederlanders, welke reeds in genoemd gebied zijn gedomicilieerd; 2o. iriet-Nederlanders aan wie op schrif telijke tot den commandant gerichte dui delijk gemotiveerde aanvrage, een bijzon dere vergunning tot verblijf in een van genoemde gemeenten is verleend, aan welke vergunning bijzondere voorwaarden zullen verbonden worden. Overtreding van genoemd verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. De Amerikaansche post door den Engelse hen censor geopend. Het ,,11'bld." schrijft: „Naar wij vernemen, is de Amerikaan sche post maar ons land, die door het stoomschip „Philadelphia" in Engeland is aangebracht, door den Engelschen cen sor geopend, hetgeen natuurlijk volkomen ongeoorloofd is. Aaai het postkantoor schijnt men te vermoeden, dat de voor ons lamd bestemde post door een vergis sing in de Engelsche postzakken geraakt as. In het begin van den oorlog schijnt hetzelfde nog eens gebeurd te zijn, daarna niet meer. Het spreekt vanzelf, dat de noo- dc'ge maatregelen moeten worden getrof fen, opdat .zulke vergissingen niet meer kunnen voorkomen." Destrijd in denkaashandel. Eenige dagen geleden besloot de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, dat de leden dezer vereeniging niet anders kaas zouden koopen, dan 80 pet. voor den prijs van den dag en 20 pCt.. tegen den prijs van f 38 per 100 K.G., zijnde f2 lager dan den door do regeering vastgestelden prijs voor binnenlandsch gebruik, Do regeering heeft aan de kaashandela ren de verplichting opgelegd in voorraad te houden een quantum kaas, gelijkstaande met 20 pCt.. van liet verhandelde in 1913 en 1914. Voor den kaashandel wordt deze be paling zeer bezwaarlijk geacht, waarom de Ned. Vereen, van Kaashandelaren reeds alles heeft beproefd om daarin verandering aan te brengen. Tevergeefs echter. Thans wordt dan beproefd 20 pet. van de aangekochte pariijen kaas tegen Ibgeren prijs van de producenten te betrekken, waartegen echter van den kant der boeren sterk wordt geageerd. Het gevolg ervan is dan ook, dat op de deze week gehouden kaasmarkten zeer weinig handel was. De meeste boeren namen hun kaas weer mee terug, als ze niet konden verkoopen ogi de oude voorwaarden. Ten einde te trachten tot overeenstem ming te komen, heeft Donderdag te Gouda een zeer druk bezochte vergadering plaats gehad, uitgeschreven door den Bond van Kaasproducenten, waarin van weerszijden van gedachten werd gewisseld. Van den kant der producenten werd er door den voorzitter van den Bond van Kaasprodu centen, den heer Van Wijnen, op gewezen dat deze niet de maatregelen willen aan vaarden, door de Vereeniging van Kaas handelaren getroffen, omdat rnen hiertoe is overgegaan, zonder de organisatie dei- boeren te kennen. En door de kaashande laren is de zaak gemakkelijk te regelen, door 80 pet. van de hoeveelheid tegen la- geren prijs in te koopen. Wanneer toch 20 pCt. moet worden gereserveerd voor lage- ren prijs, dan moet de inkoopsprijs van de 80 pet. dalen, om tot den prijs te komen, dien men eigenlijk betalen wil. Daarbij komt, dat de agitatie niet uitgaat van de boeren, doch van den kaashandel. De be zwaren van den handel berusten op mis verstand of dwaling. De heer Van Eijk, sprekende voor den handel, wees er op, dat de beweging is ont staan doordat de producenten aan de han delaren hebben verklaard wel bereid te zijn de 20 pCt. af te staan. Dat is z. i. ook zeer billijk, waar de landbouw thans wekelijks pl.rn. 1 millioen gulden meer voor de kaas ontvangt. Een schande is het, .zei spreker, dat onder deze omstandigheden door de boeren oppositie wordt gevoerd, want in dien de producent de kaas tegen regec- ringsprijs gaat leveren, heeft de kaashan del daarvan geen voordeel. In Friesland, waar bijna alle kaasproductie coöperatief plaats heeft, wordt het percentage toege staan, eveneens in Noord-llolland; daarom wordt de oppositie der boeren in Zuid-Hol land betreurd. De vergadering duurde van 's ochtends 10 uur tot in den namiddag. In een daarop gehouden huishoudelijke vergadering, van den Bond van Kaasproducenten werd be sloten, dat de leden van den Bond hun houding ten opzichte van den kaashandel niet zullen wijzigen en niet zullen ingaan op de conditiën van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren. Dén 27steai Mei zal de Bond van Kaas producenten wederom te Gouda vergade ren. De agenda vermeldt: Bepaling der ver der te volgen gedragslijn, indien de kaas handel zijn gepubliceerd voornemen in zake de regcerings-maatregelen nog ver der blijft handhaven. Vervolg van de afge broken discussie over het 2 kortang- stelsel. Ontheffingen van uitvoer verboden in Nederland. De aandacht van belanghebbenden wordt er nadrukkelijk" op gevest,-gd, dat het voor een geregelde behandeling van za ken aanbeveling verdient, dat zij, die ver lof noodig hebben tot uitvoer udt Neder land van artikelen, waarvan de uitvoer an het algemeen verboden is, zich met hun schriftelijk verzoek, wenden tot een der hieronder vermelde suib-commissiies uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité, t. w.: a. voor artikelen, die verband houden ■met de nijverheid, tot de Commissie vcor -de Nijverheid, A,mali astraat 2, -s'Graven- hage; h. voor artikelen, die verband houden met den landbouw, tot de Commissi'? in 7_ake rlip vnp'llurr uaji 7VYnr»sr»b rlinv iVrr^. Deze commissies hebben in opdracht de bedoelde aanvragen te onderzoeken en -daaromtrent aan de Re,gearing advies uit te* brengeen. Olie en vetten. De Neder":andsche Overzee, Trust-Maait- schappij zal haar medewerking voorloopig niet meer verleen en voor den invoer van oPb:> en vetten. Deze maatregel moet zijn genomen wegens den grooten voorraad van deze artikelen en liet dreigende ge brek aan opslagruimte in ons land. Drankverbod Apeldoorn. Men meldt aan de „Tel.": Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de president van de rechtbank te Arnhem redenen gevonden, om in zake het plaatsen van schildwachten voor de café's, op verzoek van één der caféhouders, den burgemeester van Apeldoorn te da gen voor genoemde rechtbank in kort ge ding. Tijdelijk gezantschap bij den Paus. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de suppletoire begroo ting betreffende instelling van een tijde lijk gezantschap bij den Paw?, heeft gister namiddag tot voorzitter gekozen den heer De Beaufort en den dag voor hare eerste bijeenkomst bepaald. Nu eenmaal is afgezien van een spoed- eischende behandeling, kan de verschij ning van het voorloopig verslag en van het regeeringsantwoord daarop op normale wijze venvacht worden, al zal intusschen naar bekwamen spoed worden gestreefd. Werd. dezer dagen in parlementaire kringen als ernstig in aanmerking ko mende voor den post van gezant genoemd de heer Jhr. mr. O. van Nispen, thans is er meer reden om aan te nemen, dat -voor den hoogen post zal worden aangewezen Excellentie mr. L. Regout, gewezen Mi nister van Waterstaat, lid der Eerste Ka mer. Aldus verluidt althans in kringen, waar met het meeste gezag gissingen kun nen worden gemaakt, aangaande deze be noeming, die ten slotte alleen staat aan onze Koningin. „Msbd." Bevolking. De „Stct." (no. 117) bevat het bevolkings cijfer van iedere gemeente der provincie Zuid-Holland op 1 Januari. De provincie telde toen 749,077 mannen, 785,328 vrouwen of 1,534,405 zielen. Deze cijfers zijn resp. voor Delft. 17,625, 17,857 en 35,482; Dordrecht, 24,412, 25,540 en 49,952; Gouda 12,692, 13,230 en 25.922; 's-Gravenhage 142,171, 170,259 en 312,430; Leiden 28,543, 31,017 en 59,560; Rotterdam 229,674, 239,683 en 469,357; Schiedam 17,387, 17,779 en 35,166; Vlaardingen 11,702, 11,689 en 23,391. De Leerplichtwet. De Nederi. Roomsch-Katholieke Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders heeft, naar de „Kath. School" meldt, aan de regeering een adres met uitvoerige toe lichting gezonden, ten einde een zoodanige herziening van de Leerplichtwet te verkrij gen, dat: lo. art. 13 der Leerplichtwet zoo spoedig mogelijk vervalt, en 2o. er thans reeds bij de betrokken schoolopzieners op wordt aangedrongen met het geven van landbouwverlof aan leerplichtige kinde ren zoo spaarzaam mogelijk te werk te gaan. In de toelichting wordt uitvoerig ontwik keld, dat de practijk van art. 13 den phy- sieken en geestelijken achterstand der land arbeiders in de hand werkt. Algem. Bond v. R.-K. Kiesvereenigingen. Heit Bestuur heeft benoemd tot leden der Commissie, die m opdracht heeft een onderzoek in tie stelten naar de wenking van de bij <le Le-eningwet 1914 opgelegde belastingen en, bidden van onevenredigen druk mocht blijken, of uit anderen hoofde nadeel te vreezen is, voorstellen te doen, hoe tot een meer rechtvaardige of betere verdeel,ing der lasten te komen, de heeiren: mr. dr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht, lid van de Tweede Kamer de St.-Generaal, voorzitter; F. Forstmann te Rijzenburg, hoogleeraar; H. W. D. Hellebrekers te Rotterdam, industrieel; G. A. H. Kluyt- mans, te Utrecht, inspecteur D. B.; W. C. A. Pa.sstoors te Ginneken, oud-voorz. R.K. Volksbond; Joh. H. Schoenmakers te Geer- truidenberg, on der-voorzitter Bossche Dio cesane Hanze; L. baron van Voorst tot Voorst te Twello, onder-voorzitter van den Ned. Boerenbond Oneerlijke concurrentie. De „R. K. Middenstander" verneemt, dat het ont.werp-Aalberse waarschijnlijk in de laatste week van Juni in de Eerste Kamer in openbar© behandeling zal komen. Korte Kroniek. De tuinbouwveilingen in het Westland besommen enorme bedragen minder dan voorgaande jaren dooi- de lage prijzen der exportartikelen. Op de'veilingen was sla onverkoopbaar. Vooral het vervoer naar Engeland laat veel te wenschen over. Voor het léger zullen in grooter getal dan tot nu toe trekhonden worden aange schaft. Uit Stad en Omgeving. HET STEUNCOMITÉ. V. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Wanneer wij de eerste klasse der ge- steunden, de A-klasse, nader bezien, dan blijkt, dat zij op hri geheel van 2402 behan delde aanvragen, slechts een kleine plaats inneemt. Immers maar 110 aanvragen kon den bij haar ondergebracht worden, waarvan 39 bij eerste aanvrage voor goéd werden afgewezen, zoodat 71 gezinnen, tot deze rubriek behoorende, korter of langer gesteund zijn. Merkwaardig groot is het aantal lorren- handelaars, dat zich tot het comité wendde- Stj terre.iV\vé 33, dié iri Iörïïpëji Han'dè'iêfi. Men vindt ze in alle wijken, van de 1ste Looierstraat tot de Bouwelouwen- en de Mirakelsteeg toe. Er zijn er onder, die het altijd heel armelijk hebben en ook, die in gewonen tijd voor hun doen een tamelijke welvaart genieten. Dat laatste is het meest het geval in gezinnen met verdienende kin deren. Hun hoofdbezigheid is lompen enz. op te halen in de buitengemeenten, waar ze hun klantjes hebben. Hun afnemers zijn de groothandelaars in lompen. In normale tijden verdienen ze met dezen kleinhandel ee tamelijk stuk brood, dat afwisselt met de marktprijzen hunner waren. Toen de oorlog uitbrak, stond de .handel op eens stil. De grossiers durfden niet. meer in.-, slaan en de burgers legden minder oude spullen af. Later verlevendigde, de handel wel weer. Maar 't rechte vertier is er gedurende den oorlogstoestand tot het voorjaar niet meer ingekomen. Met het aanbreken van den schoonmaaktijd is hun toestand beter ge worden, zoodat ze op 1 Mei 1.1. allen afge voerd waren. Er was overigens met de afwisseling in hun negotie reeds voldoende rekening gehouden, zoodat de ondersteu ning, vóór ze voor goed werden afgevoerd voor velen hunner reeds belangrijk inge krompen was. Een .tweede groep van menschen, die tot de A-klasse gerekend werden bestond uit kleine kooplui, als straatventers, uitdraag sters en dergelijken. Zij ondervonden in sterke mate, vooral in 't begin, de ge volgen van den toestand. Daar de men schen niets konden lijden, was elke vermin dering van hun inkomen een stap naar de armoede. Evenals bij de lorrenkooplui werd menigmaal eerst het kleine bedrijfskapi- taaltje opgeteerd, vóór ze zich tot het co mité wendden, maar als dit één, hoogstens twee weken het gezin onderhouden had grijnsde de armoe hen aan. Eén derde groep der A-klasse oefende allerlei vakken uit, /onder echter tot de vakarbeiders gerekend te kunnen worden. Men vond er orgeldraaiers-onder, die in de buitengemeenten geen verlof meer kon den krijgen, zoodat ze tot werkloosheid ge doemd waren. Voorts scharenslijpers, ke tellappers, krantenloopers enz. Hadden deze menschen in normale tij den reeds een sob*r bestaan, in den bui tengewonen tijd, dien we doorleefd hebben, werd hun inkomen beduidend verminderd, zoodat ze zonder steun volslagen gebrek zouden geleden hebben. De laatste groep bevatte een allegaartje, meest op de grens staande van armlastig maar toch nog in de termen vallende, om door het comité te worden geholpen. De geheele A-klasse overziende, blijkt, dat zij uitsluitend menschen bevatte, die geregeld een sober bestaan hadden en hun tegenspoeden of rampen troffen dade lijk hun toevlucht moesten nemen tot de eene of andere instelling van weldadigheid. Voor zoover zij tijdens den oorlogstoestand onder de gevolgen daarvan leden, kon het Comité bijspringen. Daar deze soort van menschen moeilijk te controleeren waren, moest met het steu nen zeer voorzichtig worden gehandeld. Aan 34 hunner werd eën etenskaart uitge reikt, waarmede zij warm voedsel konden verkrijgen. Van deze 34 hebben er 12, ncoit anders dan deze kaart gehad. Twee er van ont vingen er nog een bijdrage bij, terwijl vijf er een huurbon bij gehad hebben. De in ge wone omstandigheden meest welvarend!; onder hen een 15-tal genoten bij de kaart een huurbon en een kleine bijdrage. Van de 37 resteerenden hebben 5 alleen een bijdrage gehad, omdat ze vóór 30 Jan. reeds afgevoerd waren, terwijl er 32 na de zen datum een huurbon ontvangen hebben. He-t is te begrijpen, dat een groot deel der gesteunden uit deze klasse zich reeds bij het begin van den oorlogstoestand tot het comité gewend hebben. In de maan den Augustus en September kwamen er niet minder dan 43. In October evenwel slechts 8, in November 4, in December 9, in Januari 5 en in Februari en Maart tel kens 1. Na Maart kwamen er geen meer bij. Een groot deel heeft gedurende den af- geloopen tijd steun genoten, al of niet ge wijzigd. Met Maart" besloot het comité om deze menschen geleidelijk af te voeren, daar met het voorjaar de toestand voor hen veel verbeterd was. Deze afvoering werd in April voortgezet. Zoo vielen er in Maart 12 en in April 35 af, terwijl reeds vroeger een vijftal waren afgevallen. Ook in Mei werd, waar de toestand van het gezin het gedoogde, met de afvoering doorgegaan, zoodat half Mei de A-klasse gerekend kan worden verdwenen te zijn. Alleen hebben sommigen htunner de steun- kaarten behouden. Uit een berekening, wat deze menschen tot 1 Mei 1.1. het Comité gekost hebben, blijkt, dat zij, ongeacht de etenskaarten, in de verloopen negen maanden gezamenlijk met globaal f 1900.— gesteund zijn, wat neerkomt, alles dooreengeslagen op onge veer 75 cents per week per gezin. Hierbij is niet het aandeel gesteld, het welk het Kon. Nat. Steuncomité in de huurbon had. wat voor deze klasse neer komt op ongeveer twintig cent per gezin, per week, van 23 Januari 1. 1. afgerekend. Met het genoemde bedrag van f 1900.is dus een gansche groep van menschen voor een verval tot het ruiste pauperisme en misschien nog erger bewaard, wat ten slotte niet alleen hen, maar ook de geheele maatschappij ten goede is gekomen. Arti et Reiigioni. Wellicht onbedoeld, hééft Arti gisteren avond een krachtige actie gevoerd voor de veredeling van den Volkszang. Een geheel Hollandsch programma, met bekende soms overbekende Liederen en deze op een wijze gezongen die lof verdient. Arti toch beschikt over zeer gioed stemmen- materiaal, goede sopranen en bassen, de zen als basis, genen als sluitstuk geven -den binnenstemmen gelegenheid, door een juist krachtig genoeg naar voren treden, een afgerond geheel te vormen. Vandaar dat het ensemble ruim schools voldoet aan de te stellwi eischen. De liederen klonken zuiver en werden in er eeniige liederen welke te veel „dreunig" ten gehoore werden gebracht. Waaraan dit is toe te schrijven? Ik wees boven reeds op „overbekendheid" en juist deze omstandigheid is oorzaak dat er een mat heid in uitvoering komt, die schaadt. Men denkt zoo lacht, dat 't met deze liedjes er niet op aan komt attentie te wijden aan tekst en toon. Juist echter dient, hier, meer misschien nog dan in andere zang nummers. de goede inachtneming van ge stelde eischen tot verhooging van het ef fect. Een vraag: Is er niet eens gelegenheid dat „Aria" eens een avond-wijdt aan de meer latere muziekliteratuur? Daarin is zooveel schoons, zooveel edels, qua tekst en muziek, dat het oude repertoire kan vervangen. De studie van deze nieuwere richting heeft veel leerzaams voor de uitvoeren den en zal ongetwijfeld ook het publiek boeien. Te meer dringen wij er op aan, waar „Artii" heeft getoond over krachten te beschikken, die tot zwaarder en meer voldoening, voor zichzelf en het publiek schenkend werk in staat zijn. Een goede gedachte is 't geweest Jos Arien te nooddgen een deel van den avond voor zich te willen nemen. Een rijke af wisseling bood dit en 't was aan het en thousiaste publiek te bemerken, dat deze populaire Belgische zanger reeds een heel eind op weg de de lieveling van het publiek te worden. Is 't- wonder? Arietn verstaat, de kunst den hoorder te boeien èn dioor zijn groote muzikaliteit èn door zijn karakte- 1 rdstdeke voordracht, waarin hij uitbeeldt wat er staat en wat er leeft in tekst en muziek. De frischhedd van opvatting, de losheid van stembeweging, de gekuischte afwerking van het geheel maken het ge zongene tot een waar jjenot voor den hoor der. En als er een is, die het publiek aan zich weet te kluisteren, dan is 't deze zan ger, die zdich vooral beweegt in het genre- van liederen, die het volk in de ziel grij pen, die de lachspieren ontknopen of den gevoelsnaar doen trillen; in alles echter den juïsten maat gevend en ontdaan van effectbejag, natuurlijk en ongekunsteld. Arien is in staat het .groote Leidsohe pu- fcüiek tot meezingen van een refrein, in volle zaak te bewegen, in gang te zetten! Wat geen geringe verdienste en tevens een overwinning is. Den zanger, naast de vele ovatiën hem gisterenavond gebracht, onze hulde. Tot slot „Hollands Glorie" van R. Hol. Dit echt krachtig koor werd door de man nenstemmen met opgewektheid gezongen. Hoe meer zou "t tot zijn recht komen met 'ii dubbel aantal zangers. Doch, we weten 't nu eenmaal. Leiden komt op ',t. gebied van zang vereen j^ingen ver, ver achteraan. De kunst baart hier geen eenheidf T Is jammer en kome de tijd eens dat 't anders wordt. Aan de piano werd dit werk begeleid door den elfjarigen leerling van den direc teur, den jongeheer Venderbos. En al vin den wij 't gewaagd een zoo moeilijk in het koor dragend accompagnement aan zul ke jonge handen toe te vertrouwen, jve Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Urinekwalen. Een der voornaamste verschijnselen tol het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering in het uitzicht der urine. Het water kan troebel zijn, donkergekleurd, en bij staan een bezinksel achterlaten, hetzij uit wit of rood (gelijkend op stof van baksteen). Deze verschijnselen wijzen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rheumatïek, jicht, niersteen. Overvloedige urine-afscheiding, urine helder als water, schuimend, eiwithou dend, wijzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevorderd kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral 's nachts, met branderig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urineleiders. Ook kan druppelsgewijze loozing, en zelfB verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed bevatten, zand of steen tjes. Alle bovengenoemde verschijnselen dui den ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich brengen, doch ook door hetgeen verder te wachten staat. Foster's Rijgpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewerken, dat de nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoen de de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui- singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen straat 41 en D. de Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontv. v post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert ,elke doos, die niet voorzien is van ne- venst. handelsmerk. 2517 moeten den kleinen durver ons compli ment maken. Corn. Bonten heeft als altijd met toe wijding het koor tot den goeden alloop gevoerd en getoond „Arti" te kunnen kne den onder zijn krachtige leiding. We gelooven goed te doen den directeur den raad te geven meerdere bekendheid te geven aan „Arti", door op een van de mooie Zondagavonden in den tuin van Zomerzorg met hetzelfde programma een populairen avond te geven. Met het schoo- ne doel: aankweeken van liiefde voor hel Hollandsch lied bij het volk en veredeling van den smaak voor het gezonde lied. Sp. Encycliekfeest. Laten nu eens Maandag de leden van onzen Neclerl. R. K. Volksbond hun Roonïsch-zijn uiten door mee te vieren h u n Encycliekfeest, door het mee te vieren, in de Kerk, op de straat en in de vergaderzaal. Daarvan weerhoude hen niet valsche schaamte of betreurenswaar dige laksheid, doch daartoe dringe hen rechtmatige fierheid op hun Roomsch-zijn en enthousiaste ijver voor hun organi satie. Parkconcert. Programma van het Parkconcert op a.s, Dinsdag 's avonds te 8 uur. No. 1: l,. M. C. Marsch Geijp; No. 2: Sla vische Ouverture, Fits; No. 3: Verschmahte Liebe", Wals, Lincke; No. 4: Fantaisie sur le ballet „^oppélia", Delibes: No. 5: a. „Aisha" Indian intermezzo Linddy; b. „In der Nachit", uit „Die Kinoköningin", Gil bert; No. 6: Potpourri uit „Ein Walzer- traum", Strauss; No. 7: ..It's long, long way to Tipperary, Williams. Universiteit. De heer Dr. D. H. Wes ten te 's-Gravenhage, benoemd tot. privaat docent in de artsenijbea-eidkunde aan de Rijks-Universiteit alhier, zal zijn college; openen met eene openbare les op Woens dag 9 Juni a.s. 's middags te 2 uur in hel klein-auditorium van het Academiege bouw. Geslaagd. Gisteren slaagde te Haar lem voor onderwijzer de Keer N. B. M. Vreeburg alhier. Te water. Gistermiddag geraakte een kinderwagen, waarin een tweejarige kind gezeten was, op den Ouden Rijn in het water. Een zekere C., uit de Pelikaan straat, die bet- gevaar zag, waarin de kleine verkeerde, bedacht zich geen oogen- blik en sprong gekleed te water. De moe dige man mocht het. genoegen smaken wa gen en kind behouden on het droge te brengen. Aanrijding. Op den Haagweg is gis termiddag de 62-jarige J. v. S. door een auto aangereden. De man reed met een kruiwagen voor de auto, van den anderen kant kwam een man met een handwagen aanzetten. Hoe het gegaan is weten wij niet, maar door verkeerd uitwijken, kwam de man met den kruiwagen in gedrang en werd zoodanig aangereden, dat hij met een wonde aan 't hoofd bewusteloos op genomen werd. Op advies van den chel van bet Militair hospitaal en dr. Kist werd de man per politiebrancard naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. AARLANDERVEEN. Ongeluk. Gisteravond j.l. .uornokte lift vierjarig zoontje van De G., in de van Boetselaerstraat onder een geladen zand- wagen. De wagen ging over de rechter hand van het jongetje met het gevolg middenvinger en duim voor een groot ge deelte verpletterd werden. Op last van den geneesheer is het kind naar het. Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. LISSE. Geslaagd. Voor examen apothekers assistente is te Leiden geslaagd mej. M. J. B. Schouten.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2