20 v Het gezantschap bij den Paus. BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1704 e £^icbeh^(2ou^omt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DONDERDAG MEI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Centrale Sectie d'. w. z. de afdee- in gsworziitteps of Hun plaatsvervangers (ii. c. verving inr. Troelstra den heer De Meester) had bestoten, het wetsontwerp tot instelling van een (tijdelijk gezantschap bij het Vaticaan reeds (heden in de afdee- lingen te doen onderzoeken. In stede van hieraan met een breed ge baar sanctie te verleenen, wijl immers sectie-onderzoek nog geenerlei beslissing beteekent, kwam er, ondanks aandrang tot spoed van regeeringswege, een voor- stel-Tydeman om het onderzoek uit te stel len tot den eersten dag na het Pinkster- reces. Wanneer men nu tevens leest, dat Öït reces twee a drie weken zal duren, mag men zich toch afvragen: ware zoo'n uitstel een waardige heh an deling eener zaak, waaraan in verband met de hoogst ern stige tijdsomstandigheden groot gewicht mo e,t gehecht wo rdeni. We geven gaarne toe, dajt het herstel der missie fbij den Paus, zij 't itijdelijk, in ■k 'Je oog en onzer tegenstanders een feit is, hetwelk haar zelfoverwinning kost, maar waar het een linksche regeering is, welke zich tot het doen van dat voorstel ver plicht acht i n het belang de r internationale positie van o n sla n d, daar had de linkerzijde zich waarlijk in haar geheel v r ij z i n- ai i g kunnen ibetoonen door gisteren niet te opponeeren. Dan namen onzd xioalitie-genooten, voor wie dit voorstel toch ook een principieele jj zijde heeft, een lieal wat ruimer stand- g punt in. En met hen de vrijzinnig-demo- 5 craten benevens vijf Unie-liberalen, die 't voorstel-Tydema.n hielpen verwerpen. Waarvoor hulde. Jhr. Mr. O. van Nispen tol Sevenaer. Naar verluidt zal, wanneer het ingedien- e wetsontwerp door de Kamers wordt1 aangenomen, de Regeering den heer jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, afgevaar digde voor Nijmegen, aan de Koningin voordragen ter benoeming tot tijdelijk ge zant bij den Paus. Zonder op de beslissing vooruit te loo- pen, mogen we, nu bovensstaand bericht de wereld wordt ingezonden, wel zeggen, dat liet een goede keuze zou zijn. Over de be kwaamheden van den heer Van Nispen be hoeven we niet uit te wijden: die zijn alge meen erkend. En ook zijn tactvol beleid kwam aan den dag tijdens zijn voorzitter schap der Tweede Kamer, hetwelk hij bo ven ieders lof waarnam. Maar wat niet ieder zoo weet: heel zijn persoonlijkheid past eigenaardig in de diplomatieke we reld, welke nu eenmaal haar eigen cachet heeft. Altijd bedaard, steeds correct, gesteld op stipt in acht nemén der vormen, vlug in het formuleeren van een oordeel, hetwelk hij dan even nadrukkelijk als wellevend weet te uiten toegerust met al deze eigenschappen, zal de heer Van Nispen, wiens naam bovendien van ouds een goe den klank heeft, zich wonderwel op zijn plaats gevoelen onder de diplomaten, die wederzijds zijn optreden en zijn arbeid zullen leeren waardeeren. V Roomsche actie erkend Ter jaarvergadering van de Nederland, sche Vereeniging tegen de Prostitutie" klaagde de secretaris in zijn jaarverslag er over, clat „do actie, welke vsji de vereeni. ging uitging, veel te wenschen heeft over. gelaten". Er gebeurde wel een en ander, voornamelijk van wege de Middernacht zo J .ding, „maar er" had bij betere organi satie nog veel meer kunnen gebeuren." En dan gaat de secretaris, wiens verslag staat opgenomen in het „Tijdschrift voor Arm")izorg en kinderbescherming", aldus voort: „Beschamend is in dit opzicht, het voor beeld van de R. K. Mannenvereeniging „Voor Eer en Deugd", die ons ijverig bij staat Sn ons streven voor een krachtige toe passing en voor verbetering van de alge- nieene en de plaatselijke wetgeving, zooals b.v. in de actie voor het wedergeven der bevoegdheid tot sluiting der huizen vafi ontucht aan den Burgemeester of aan het clagelijksch bestuur der gemeenten. „Haar orgaan „Manndnadel" wordt veel gelezen in Roomsche kringen en het is een leiddraad voor de Roomsche beschouwing van allerlei quaesties op zedelijk gebied. De vereeniging voert ook een krachtige Propaganda voor de organisatie van plaat 'olijke afdeelingen onder de leuze: hoe s.noon is een kuisch geslacht" Zij tracht te R. K. jongelingschap cn de mannen in den strijd tegen de ontucht te mobiliseeren. to de Militairs Telmizcö en daarbuiten zijn door deze vereeniging tal van lezingen ge organiseerd, die uit den aard der zaak een eigen karakter dragen." Ziedaar van andersgezinde zijde een vleiend getuigenis voor een Roomsche ver eeniging, welke waarlijk onder ons nog wel meerdere bekendheid verdient. Wist u, dat „Voor Eer en Deugd" al 10 jaar bestaat? In het verslag, dat we citeerden, wordt dit feit gelukwenschend herdacht, terwijl we er bevestigd vinden, dat die 10 jaren geens zins onvrachtbaar zijn geweest of het op- richtingsvuur hebben zien verflauwen. In tegendeel: „beschamend" wordt nog altijd de ijver en de werkzaamheid van daze or ganisatie genoemd en daarmede andercln ten voorbeeld gesteld. „Voor Eer en Deugd" ga zoo voort! Nog op een ander punt getuigt genoemd jaarverslag van ombevangen waardeering voor het werken der Katnolieken. Sprekend over de gevaren, voor de zedelijkheid, voortspruitend uit 't noodgedwongen mobi liseeren onzer troepen in vaak afgelegen plaatsen, zegt de schrijver: „Laat ik er tot eere van de katholieke geestelijkheid in het Zuiden bijvoegen, dat het aan haar niet gelegen heeft: van dein kansel en aan de huizen is zeer ernstig gewaarschuwd." Den secretaris der „Ned. Ver. tegen de Prostitutie" zij hulde gebracht voor de ruimte van blik, waarmede hij zijn terrein overziet en waarbij hij zich niet stoort aan vooroordeelen, waardoor anderen zich vaak van 't erkennen der waarheid laten terughouden. In het Britsche Lagerhuis kondigde Asquith de slappen aan, die worden overwogen tot een recnnstructie oer regeering. De houding van Italië. Volgens „Korr. Norden." is Maandag avond Turijn in staat van beleg verklaard, nadat deze stad den geheelen dag het too- neel was geweest van ernstige onlusten. De „Avanti" zegt dat 80,000 arbeiders een 24-urige werkstaking hadden geprocLa- meerd om te protesteeren tegen de pre fectuur en politie, dfe toegestaan hadden dat studenten balddadigheden uithaalden, de ï-uiten der kantoren van de „Stampa" en van anderen inwierpen, maar met ge weld optrad tegen elke vreedzame betoo ging van neutralisten. Aan de algemeene werkstaking neemt de geheele arbeiders partij te Turijn deel. Een stoet van duizenden werklieden be gaf zich naar de Piazza Castello, het slot van den Koning, waar barricades werden opgeworpen en van weerszijden schoten gelost. De onlusten duurden tot den avond of schoon een hevig onweer van verscheidene uren, de gelederden sterk gedund had. Wapenwinkels werden bestormd en ge plunderd; een arbeider door een officier met de revolver gedood en vele personen gewond. Ook onder de soldaten werden vele gewond. Volgens „Korr. Norden" begaf zich gis teren Woensdag-voormiddag 10 uur de Russische ambassadeur Von Giers in gala uniform naar het Quirinaal om den Ko ning .zijn geloofsbrieven aan te bieden. Bij het verlaten van het paleis werd de ambassadeur door eenige honderden de monstranten met het geroep: „leve Rus land, leve Italië, leve de oorlog", begroet. Het internationaal personenverkeer tus schen Duitschland en Italië gaat zijn ge wonen gang, ook is nog niets bekend ge worden van een stopzetten van het ver trek der personentreinen van de Italiaan- sche grens met de Zwitsersche spoorwegen naar het binnenland van Italië. Het „Korr. Norden" seint dat de ver- eenigde Kamerzitting te Rome bepaald is op 20 Mei, met gelijkluidende dagorders, waarbij de regeering mededeelingen zal doen over den internationalen toestand en eischen zal om het kabinet met absolute regeeringsvolmachten ite bekleeden. Het Groenboek, dat de diplomatieke onderhan delingen met Duitschland en Oostenrijk- Hongarije zal bevatten, zal dan tevens aan de Senaats- en Kamerleden worden ter hand gesteld. Dit Groenboek, dat ongeveer zeventig bladzijden telt, stelt met. onweer legbare bewijzen Italië's lankmoedigheid(?) tegenover de koppigheid van Oostenrijk- Hongarije en toont dat de Italiaansche re geering niet anders heeft kunnen handelen dan ze tot nu toe gedaan heeft. De Italiaansche eischen. De „B. Z." verneemt uit Kopenhagen, dat de Italiaansche ex-minister van Fi nanciën, Luzatti, aan den correspondent van de „National Tidënde" mededeeling ideed ,van de etecjigii..Jtyüië vaan ,üos- temrijk-Hongarije. Deze zijn: onmiddellijke bezetting van geheel Trente, Lstrië, inclu sief Triest, Pola, Finme en eenige eilan den in ide Adriatasche Zee; afstand van de marine-stations aan de Dalmatische kust; onthouding van elke directe en indirecte bemoeienis in Servische aangelegenheden; onthouding van eein tegen Itailië's belan gen gerichte Balkan-politiek; vrijheid voor Italië zijn belangen in het Oosten van de Middellandsche Zee, tegen Turkije en" in gemeenschap met de Entente-mogendhe- den, te ontwikkelen en ten slotte: vrijheid van handelen op het aanstaande Vredes congres, om de zaak van Servië en België te ondersteunen zooals Italië het goed dunkt. Van het Westelijk oorlogs terrein. De operaties op het westelijk oorlogs terrein worden thans zeer belemmerd door het aanhoudende slechte weer. Het Fratnsche communiqué van gister middag meldt: Den 18en deed taich geen verandering aan het front voor. Het schie ten was zeer zwak. Gedurende den nacht van den 18en werden_ tweemaal aanvals- pogingen gedaan, maar door het Fransche vuur ten oosten van den Yser bedwongen. Op (het overige front werd hier en daar wat geschoten. Het Duitsche hoofdkwartier meldt d.d. 19 Mei: Ten noorden van Yperen namen de gevechten aan den Oostelijken kanaal oever een gunstig verloop voor ons. Ten Zuiden van Nenve Ohapelle maakten de Engelschen op enkele plaatsen nog 9terke artillerie-stellingên gereed om nieuwe aan vallen te doem maar deze werden overal afgeslagen. Aan den voet van denfLoretteheuvel na men wij eenige vijandelijke loopgraven en maakten daarbij tweêmachinegeweren buit. Een hevige a qjfelleriea a.mva,l der Franschen tegefc het zuidelijk gedeelte zware verliezen voor den bijand. Bij het Bols Ie Prêtre beproefden de Franschen te middernacht door te breken maar wer den daarin verhinderd door ons artillerie vuur. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het Duitsche hoofdkwartier meldt de volgende bijzonderheden over don voort gang dor operation in Galilcië: Nadat Rodko Dimitrief, de verslagen Russische legeraanvoerder, in den slag tot door braak der licuiën en tijdens de daarbij aansluitende vervolging tot 12 Meii 140,000 gevangenen, ongeveer 100 kanonnen en 300 mitr ail tours had verloren, gaf hij be vel tot dien terugtocht op de beneden-San, die van Przetnysl tot de mondimig actief verdedigd zou worden. Van verschillende oorlogstooneelen wer den de ontbeer ijk dijkende doelen te hulp geroepen en per spoor naar de Beneden- San gebracht, zoodat aan deze rivierlinie niet minder dan 23 verschillende infante riedivisie® izich tegenover den vervolger zouden stellen. Diimitrief moet echter intusschen wel het vertrouwen in de weeistandskracht van een groot doel van zijn in don strijd bij Go r, li co en Tarnof betrokken geweest zijn de troepen verloren hebben en de meest geschokte verbanden ver achter de San hebben samengetrokken, want onze vlie gers meldden op 12 en 13 Mei den terug tocht van lange Russische kolonnes van den Beneden-San naar het oosten en noord oosten. Op 14 dezer begonnen de verbondenen, die Przemysl van het zuiden uitafsloten en langs de geheele Sanlinie tot dicht bij de rivier en de bruggehoolden waren op gerukt den aanval op Taroslau. De vijand, hadde hoogten ten westen van de stad tot een soort vesting verbouwd. Van te vo ren reeds aangelegd strekten zich hier de loopgraven in een wijden naar het wes ten gerichten boog uit van de rivier af door de westelijke voorsteden naar Meter kof en tot de Joepsjowkahoogte, die met het kasteel Schemiensky en Meierkof liet sleute'jpunt van de stelling vormde. Het was aan regimenten van de Pruisische- sarde en die van het zetsde Oostenrijksch- Hongaarsche legercorps voorbehouden stad en bruggehoofd Jaroslau te bezetten. De Russische verdedigers bestonden uit de 62ste dliviisie, te wier ondersteuning deelen van de 41e e-n 45e divisie in alle haast waren aangevoerd. In een twee- daagisch gevecht ontnam de garde den vijand Jaroslau en wierp zij den vijand terug achter de rivier1. De regimenten Eli sabeth en Alexander veroverden gemengd met Oostenrijikisch-Hongaansche troepen in een nachteilijken aanval Meierhof en het kasteel met park, welk oeroude boomen door de granaten als lucifers geknakt werden, terwijl de groote gebouwen van het kasteel In puin we^en gelegd. Het Oosten rijjiksche linie regiment aio. 56 en de Honved ontnamen' den vijand den top. van üq J^pajowkahoogte. Bü deze gevechten geraakten ongeveer 4000 niet- gewonde Russen in gevangenschap. Enkele regimenten werden vrijwel geheel vernie tigd. In den avond van 15 dezer was Jaros lau met het bruggehoofd in handen van de verbondenen. De actie tegen de Darda nelles Het officieele Engelsche communiqué van de DardaneLlen meldt: Generaal Cox' briga de sloeg op 12 dezer een aanval af met zware verliezen. Den volgenden dag rukte een dubbele compagnie Goerkhas over een afstand van een halve mijl, het gewonnen terrein werd gedurende den nacht beves tigd ondanks een zeer heftigen tegenaanval. Op 16 dezer maakte een divisie Lancas- hiresche territorialen aanzienlijke vorderin gen. Een houwitserbaterij deed Turksche munitiewagens in de lucht springen en trof later een Turksch kanon. In de vijan delijke loopgraven werd een nieuwe ge- schutstelling vernield. De positie van Engelschen en Franschen verbetert dagelijks. De Turksche verliezen zijn zeer zwaar. Uit het Turksche hoofdkwartier wordt d.d. 19 Mei gemeld: De Engelsche en Fran sche vloot ondernamen gisteren geen actie tegen de Dardanellen. Sinds eenige dagen waren Fransche oorlogsschepen in de wa teren zuidelijk van de vilajets Smyrna en Konia zeer in aotie. De pantserkruiser „Jeanne d'Arc" liep 15 Mei de haven van Marmaras binnen, nam de vlaggen van verschillende barken weg en nam twee booten mee, waarvan een geladen was met hout. In de Golf van Adalia legde dezelfde kruiser beslag op eenige barken, terwijl een andere kruiser een detachement landde in de haven van Tsjaguil bij Fenike om vee en gevogelte te requireeren. Gendarme- te en troepen verjoegen den vijand. Toen de kruiser wegstoomde, werden nog homle^v^ftig^ projectielen op het dorp Verschillende Oorlogs berichten. De duikbootenoorlog. Het s.s. „Drum- cr-ee", dat Dinsdag Barry verliet, is ge torpedeerd. De bemanning werd gered. Het te Boston van Liverpool aangeko men stoomschip „Etonia" meldt dat het, met nog een ander schip, aangevallen is geworden door twee duikbooten, toen het trachtte de „Lusitania" te hulp te komen, nadat het de vraag om hulp daarvan had opgevangen. Kroonprins Ruprecht. Gisteren vierde kroonprins Ruprecht van Beijeren zijn £6en verjaardag. De Duitsche bladen wijden hem waardeerende artikelen. Ter dood veroordeeld. De ELzasser Craimourt uit Borbey is, door den opper sten krijgsraad te Saarbrücken, wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Craim- court was in het jaar 1912 uit den Duit- schen militairen dienst gedeserteerd, en was naar Frankrijk gevlucht. Toen de oor log uitbrak trad hij als vrijwilliger in het 67ste Fransche infanterie-regiment in dienst. Als gewonde viel hij bij Les Eparges in Duitsche krijgsgevangenschap. Zijn ge val werd eerst door den krijgsraad te Metz behandeld, die hem tot 15 jaar tuchthuis straf, verwijdering uit het leg,er en 10 jaar eerverlies veroordeelde. Hiertegen had Craimcourt beroep aangeteekend; gisteren werd dit voor den oppersten krijgsraad te Saarbrücken behandeld, die hem ter dood veroordeelde. De bemanning van de „Embden". Het „.Berliner Tageblatt" van gisteravond be vat het verhaal over den tocht, diem de ontsnapte manschappen van de „Emden" onder leiding van luit. ter me le kl. vort Mücke, langs de kust vain ëh door Arabië hebben gedaan. Mijn doel, zei von Mücke, aan den correspondent van het ,,B. T.", is mijn mannen zoo snel ^nogelijk naar Duitschland in den oortog te brengen, Dat zal nu eindelijk gebeuren. En wat verlang! gij voor u zelf? vroeg de correspondent. Een kommando op de Noordzee, antwoord de von Mücke. Duitschland en de Ver. Staten. Een Reuter-bericht uit Washington, waarbij de betrekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten door de gewisselde no ta's verscherpt zou zijn, mist, volgens het Korr. Norden, ingelicht te bevoegder plaatse, allen grond. Het antwoord van Duitschland wordt overwogen en eerst daags verzonden. De „Lusitania". De Engelsche gezant te Bern deelt in de „Bemer Bund" mede. dat het voorhanden, zijn van munitie op de „Lusitania" niet ontkend wordt, doch dat desondanks de duikboot-commandant vóór het in den grond boren van het schip, dit eerst door aanhouding en onderzoek had dienen te constateeren. Aldus luidt een bericht uit Berlijn. Doodgevalten. De Engelsche vlieger Rraithwaite is bij Versailles tijdens een proefvlucht gevallen en dood gebleven., Een lange weg naar het interneerings- kamp. Naar de „Daily Telegraph" meldt waren tot Maandagavond 120U in Engeland gevestigde buitenlanders uit vijandelijke landen gearresteerd en te Frimly geïnter neerd. De 400 gearresteerden, die Maan dagavond te Frimly aankwamen, wekten daar groote hilariteit onder do toeschou wers, toen zij onder hevigen regen den twee mijl langen weg van het station naar hot interne eringsk amp aflegden onder het zin gen van... ,,It 's a long way to Typperary". Uit Przemysl, Het „Berliner Tage- blatt" verneemt uit Weenen, dat dr. Bla- zowski, de burgemeester van Przemysl, naar Siberië, is gezonden, omdat hij had geweigerd op 25 April keizer Nikolaas bij zijn intocht uit naam der burgerij te be groeten. Een lotgenoot dus van burgemees ter Max. De prins-bisschop van Krakau in West- Gaficië. „Glos Narodoc" meldt: De prins bisschop van Krakau, Mgr. Sapieha, heeft voor het door hem gevormde hulp-comité de door den vijand ontruimde streken van West-Galicië bereisd, en overal hulp-ver- eenigingen opgericht. Hij bezocht de plaat sen Zbylitowska, Gora, Tarnow, Gumnicke en Poreba, waar hij zich persoonlijk over tuigde van de vreeselijke verwoestingen van den oorlog. Het plaatsje Grannik is geheel vernield. Langs den weg ziet men niets dan eindelooze rijen grafheuvels en verwoeste loopgraven. Buitenlandsche berichten. Een coalitie-kabinet? Reuter seint d.d. 19 Mei uit Londen: In het Lageithuis deelde minister Asquith me de, dat men stappen overweegt tot recon structie van (het kabinet op ruimer per soonlijke en politieke grondslagen. Nog is niets definitief tot stand gekomen, maar dus sprak de eerste minister, duidelijk doen uitkomen, ten eerste, dat geen enkelo wijziging betrekking zal hebben op het ambt. van den eersten minister of van den minister van buitenlandsche zaken, waar van de titularissen zullen aanb.ijven. ('toe juichingen.) In de tweede plaats is er ab soluut van geen wijziging van welken aanl ook sprake in 's lands politiek, wat betreft de krachtdadige voortzetting van den oor log met alle mogelijke energie en afle bruikbare middelen. (Luide toejuichingen.) In de derde plaats wijs ik erop, dat, komt het tot reconstructie van het kabinet, dit uitsluitend geschiedt met het oog op den oorlog; (het moet niet worden opgevat als een opgeven door eenige partij van poli tieke wenschen. Bonar Law ondersteunde deze ver-k ta ring en zeide, dat de oppositie zich alleen zou laten leiden door de overweging wat de beste weg zou zijn om den oorlog tot een suscesvol einde te brengen. (Luide toe juich teugen.) De revolutie in Portugal. Nog geen vijf jaar geleden barstte in Porugal de revolutie uit, welke aan de mo narchie een einde maakte. Aan deze revolutie was voorafgegaan een schandelijke moord op den Koning en den Kroonprins. En zij werd gevolgd door een schandelij ke vervolging van de Kerk. Het land was bezig aan zijn beschaving te werken!I Wat is de werkelijkheid geweest? De re publiek heeft tijdens haar vijfjarig bestaan nog geen rust gekend, en op het oogenblik woedt er een hevige strijd, niet slechts tus schen monarchisten en republikeinen, doch ook tusschen republikeinen onderling. Het anti-clericaal regiem heeft zijn eigen vonnis gestreken Hoe het verloop der revolutie is, kan moeilijk in bijzonderheden met zekerheid worden gemeld. HeA lijkt echter niet waar schijnlijk, dat het er zoo kalm toegaat, als het Portugeesch gezantschap te 's-Graven- hage het voorstelt. Het Portugecsche gezantschap deelt n.l. mede, dat, nadat hert naar Lissabon ge seind had, ten einde kennis te geven van de alarmeerende geruchten, van verschil lenden oorsprong, die in de pers waren verspreid, de minister van buitenlandsche zaken geantwoord heeft, dat de onrustba rende berichten volstrekt van allen grond ontbloot zijn eri dat het leven in het ge heele gebied van de Republiek normaal is. Het gezantschap herinnert ten slotte, onder verwijzing nogmaals naar zijn com muniqué van den 17en dezer, dat de jong ste beweging geheel en al een republl- keinsch karakter heeft: het geldt hier geenszins een beweging tusschen. de par tijen en de Republiek, gelijk van de zijdei van zekere pers wordt aangeduid, maar eenvoudig een reactie tegen een dictato riaal kabinet, dat sedert eenigen tijd ge heel buiten de Grondwet leefde, daar de bijeenkomsten van het parlement belet te, de gemeenteraden heenzond, Republi- i keinsche ambtenaren uit hun ambt ont-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1