18 BUITENLAND. De Oorlog. Se JAARGANG No. 1702 e Seidóolie Gou/fca/nt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/z cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG MEI. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 rogels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, mot gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Op het Westelijk oorlogsterrein be haalden de Verbondenen successen. Een Russisch communiqué spreekt van een Russische overwinning in West-Galicië. Een Zeppelin wierp bommen boven Ramsgate. De houding van Italië. Uit Berlijn wordt het volgende d.d. 17 Mei geseind: Plet bericht dat het ministerie Salandra aanblijft wordt hier als een bevestiging van de vroeger geuite meening opgevat, n.l. dat Salandra efn Sonnino zoo zeker warén van hun zaak, dat zij zich onmis baar hebben willen toonen en hun oorlogs politiek hebben laten ondersteunen door volksbetoogingen, die overigens met onver minderde heftigheid voortduren. Men ge looft hier niet, dat Giolitti het zal wagen om Donderdag tegen het kabinet op te tredtln. Men vreest zelfs dat vele aanhan gers zijner partij zich door dreigementen van het oorlogsgezinde gepeupel zullen la ten weerhouden om in het parlement te verschijnen. Dit zou dain de gewenschte meerderheid voor den oorlog geven, welke volgens Berlijnsche politici nauwelijks meer te verhinderen zou zijn. Nog bestaat de zeer geringe mogelijkheid om den vrede te behoudem; dit ligt echter geheel aan Italië, aangezien het een onmogelijkheid is na. de groote tegemoetkoming door Oosten rijk gedaan, nog meer van de centrale mo gendheden te verwachten. Het Duitsclie volk toont zich berustend ten opzichte van de nieuwe wending in den gang van zake|n, zooals het dit gedaan heeft gedurende de geheele Italiaansche crisis. Hetzelfde wordt uit Oostenrijk gepield, waar de door den vroegerein bondgenoot opgedrongen oorlog als een heiligen volksoorlog zal wor den gevoerd. De Stampa", heit blad van Giolitti, dat Zondag nog onder het opschrift „Indien men wil misleiden", aantoonde, dat de groote meerderheid in het land .tegen den oorlog is, en dat alle voor den oorlog ge dane voorspellingen van de imtervention- nisten ook op militair gebied niet uit gekomen zijn, publiceerde gisteren in zijn hoofdblad eejn correspondentie uit Rome, waarin aangetoond wordt dat uit het aan blijven van Salandra blijkt, dat het deelne men van Italië aan den wereldoorlog aan de zijde der Entente-mogendheden alge meen verwacht wordt, en Salandra hoogst waarschijnlijk ijn de Kamer den toestand dusdanig zal voorstellen, als die in den geest der interventie reeds besloten is. Met geen woord spreekt het blad van de houding die de politieke leider Giolitti en de achter deze staajnden meerderheid in deze aangelegenheid zullen aannemen. Hetzelfde blad ontkent echter, evenals de „Tribuna het bestaan van blindende overeenkomsten met de Entente-mogend heden over de interventie. De „Corriere della Sera" schrijft: De barrikade, door de aanhaingers van Giolit ti opgeworpen, is ingestort en de weg is voor de regeering geëffend. Volgens de „Avanti" hebben Zaterdag en Zondag 11.000 socialisten der arbeiders partij volksvergaderingen tegen den oorlog gehouden, die een stormachtig verloop hadden. Volgens de „Messagero" en de „Giornale d'Itaüa" wordt het vertrek van do ambas sadeurs van Duitschland en Oostenrijk als aanstaande beschouwd en zouden reods twee extra-treinen in gereedheid zijn ge bracht. De Oostenrijksche ambassade te Rome heeft, volgens een Reuter-telegram, van daar gelast, dat de Oostenrijksch-Ho|ngaar- scjie onderdanen zich gereed moeten hou den bij de eerste waarschuwing Italië te te verlaten. Van het Westelijk oorlogs terrein. De berichten betreffende het. Westelijk oorlogsterrem geven .direct den indruk, dat daar de strijd met onvermiinderde kracht, voortduurt. Bij La Bassée, bij het plaatsje Richebourg 1' Avoué aan den weg van La Quinque naar Festubert, hebben de Enigelschen blijkbaar oen succes te boe ken. Het gevechtsfront liep Armentieres aan de Oostzijde voorbij en vervo'gens niet rechtstreeks naar het Zuiden, maar naar het Zuidwesten, tot Festubert, dat de punt vormde van een naar het Western voor uitspringenden hoek in de Engelsche li nies. Voor het succes der Engelschen bij Nieuw Capelle was er aldaar nog een tweede kleinere inspringede hoek. 'Hier hebben, gelijk bekend, de Engelschen een succes behaald, waardoor zij dien hoek wegwerkten en het front nog wat meer naar voren uitbuitten. Zij vermeesterden een strook gronds, die den vorm heeft van een sinaasappelschijf. Aan den uitersten .Zuidwestelijken rand daarvan liggen 1'Avoué en Richebourg. Van daar af tot •la Quinque Rue em tot voor Fest.uburt heb ben zij hun front nu evenver vooruit ge bracht a's het voor Nieuw Capelle reeds is. We hebben hier dus te doen met iets wat tot nog toe een zuiver plaatselijk voor deel is. Misschien komt hier een door braak uit voort, maar dat moeten we af wachten. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het Oostelijk oorlogsterrein gaat de opmarsch der Duitsch-Oostenrijksehe le gers steeds voort. Mag men evenwel het laatste Russische communiqué gelooven, dan zouden de Oostenrijkers gedwongen zijn tot een terugtocht over de Proeth, waarbij de Russen in vijf dagen 20,000 •man hadden gevangen genomen. De Duitsch-Oostemrijksche communiqué's melden, dat de opmarsch steeds wordt voortgezet en dat het den verbonden troe pen bij Jaroslaw en meer noordelijk ge lukte op verschillende plaatsen de San over te trekken. Een nieuwe Zeppelin-raid boven Engeland. Een Zeppelin deed een aanval op Rams gate en wierp ongeveer veertig bommen waarbij eenige personen werden gewond en op verschillende pleatsen brand uit brak. Daarna vloog de Zeppelin over Mar gate, Broods tains, Folkestone, zonder ech ter bommen te laten vallen. Te 2 uur 30 kwam het luchtschip over DoveT en ver dween boven de zee. Reuter seint uit Londen: Het persbureau bericht dat de Zeppelin die een aanval deed op Ramsgate, door de te Eastchurch en Westgate geatatioruneerde vliegtuigen vervolgd werd rtot in de buurt van bet lichtschip van den Westhinder. Ter hoog te van Nieiuwpoort werd het luchtschip aangevallen door acht vliegtuigen van Duinkerken, waan'an drie op korten af stand het vuur openden. Een vlieger liet vier bommen vallen toen hij 200 voet boven het luchtschip was. Een rookkolom zag men opstijgen. De Zeppelin steeg 11,000 voet en men vermoedt dat het luchtschip zwaar bescha digd is. Onze vliegtuigen waren blootge steld aan een hevig vuur uit den Zeppelin maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een doods, die aan wal kwam, deelde mede, dat"hij op vier mijlen afstands van North Foreland vijf Zeppelins had gezien, die in noordwestelijke richting landwaarts vlogen. Hij zag de lichtflitsen, toen de bommen neergeworpen werden. De Zeppelins moeten uiteen zijn gegaan, want één vloog over Deal te 2 uur in den ochtend. Er werden geen bommen op de stad ge worpen, maar er vielen er meer dan 20 in twee naburige velden. Verschillende Oorlogs berichten. In den Duit9che<n Rijk6dag. Een lid van de vooruitstrevende partij in de bud get-commissie van den Rijksdag heeft kri tiek uitgeoefend over de behandeling van de manschappr(i door de officieren van de reserve. De Minister van Oorlog ant woordde dat hij eenige dagen geleden nog een circulaire had uitgegeven, waarin den officien 11 de plichten werden opgelegd de manschappen volgens de voorschriften te behandelen. Hij beloofde, dat alle pogin gen in het werk zouden worden gesteld om den misstand uit den weg te ruimen. De Duitschers te Singapore. Het „Soe- rab. Hbl." ontleent het volgende aan Singaporesche bladen: Bij een te Singapore gehouden parade bracht de gouverneur van de Strait Settle ments hulde aan het gedrag der Duitsche gevangenen in de Tfjnglinkazerne, die ge wonde Engelschen liefderijk schuilplaats verleenden, zeggende: „Dit is een muiterij, wij willen er gec(i deel aan nemen". Spre kende van hen, die van de gelegenheid had den gebruik gemaakt om te ontvluchten, zeide de gouverneur: „Wie zal hen laken, daar ze/.iiet op parool waren." Nevelbommen? Een neutraal reiziger uit München teruggekeerd, schrijft in de „Times" een artikel waarin hij meedeelt, dat naar hij hoorde, Duitschland tal van nieuwe Zeppeliins laat bouwen tc Frie- drichshafen met de bedoeling om een raid te ondernemen naar Londen. De schrijver wist daarbij te vertellen, dat ook nieuwe bommen zijn uitgevonden nevelbommen die als ze uit het lucht schip worden geworpen op een vooraf be rekenden afstand van den grond cjitplof- fen en dan een dichten nevel yerspreidt|ri, die de Zeppelin aan liet gezicht onttrekt en aldus tegen aanvalleln van kanonnen en vliegtuigen beschermt. Duitschers in Londen. De „Lokal Anz." verneemt uit Kopenhagen: Men gelooft, dat behalve de geïnte, j ïeerde weerbare man nen, nog 40,000 mannen en 16,000 vrouwen en kinderen val.i Duitsche en Oostenrijk sche afkomst in Londen zijn. De Russische inval in Oost-Pruisen. Volgens het „Berl. Tageblatt" is thans vastgesteld, dat bij dtj:i Russischen inval alleen in het district Pilkallen 2672 gebou wen zijn verbrand, terwijl 900 personen naar Rusland zijn meegenomen. De „Transylvania". De „Transylva nia" (op 7 Mei van New-York vertrokken) die door de Duitschers met hetzelfde lot werd bedreigd dat de „Lusitania" trof, is veilig en wel ae\i de Clyde aangekomen. Koning Albert en het Fransche leger. Het Havas-bureau meldt uit Parijs: Koning Albert heeft, om het Fransche leger zijn erkentelijkheid te betuigen voor zijn hulp het geluk te wenschen na zijn schitte rende houding tijdens de laatste gevechten, talrijken Franschen officieren de Leopolds orde en de Kroonorde verleend. De minis ter viji oorlog Millerand en generaal Foch kregen het grootkruis van de Leopoldsorde. Uit Montenegro. Aan het „Giornale d'Italia" wordt uit Montenegro gemeld dat de ellende aldaar verbazend gestegen is; er is in het geheel gee|n graan meer in het land, het volk leeft van gras. De levensmid delen die door Engeland en Frankrijk ge zonden worden zijn niet meer toereikend; bovendien worden geheele ladingen door de Oostenrijksche torpedobooten buitge maakt. Ook is er gebrek aan geld; de koop lieden wilden geen schatkistbiljetten, die een gedwongen koers hebben en in het buitenland waardeloos zijn in betaling aannemen. Britsche onderscheidingen aan Japan ners. De Japansche luit.-generaal Mit- suomi Kamio en de vice-admiraal Kato, die de krijgsverrichtingen tegen Kiau Tsjau haddein geleid, hebben beiden het groot kruis der orde van St. Michaël en SL George ontvangen. Hoe Italië groot werd. De „Norske Intelligenssedler" heeft in een geschied kundig opstel herinnerd, hoe Italië |n den laatsten tijd is groot geworden. In 1859 versloeg Frankrijk Oostenrijk, waardoor Italië's eenheid werd gevestigd; iln 1866 versloeg Pruisen Oostenrijk, waardoor Italië Venetië kreeg; in 1870 versloeg Duitschland Frankrijk, waardoor Italië Rome in bezit kon nemen. Op dergelijke wijze zal Italië nu weer laind veroveren. Oproer te Triëst. Het Havas-bureau meldt ui't Geaiève: Aan de te Genève ver schijnende „Tribune" wordt uit Triest benicht: Er is te Triëst een oproer uitge broken. Een menigte, grootendeels be staande uit vrouwen u>it het volk, begaf zich naar het hoofdplein onder het roepen van: „Weg met den Keizer" en verbrand de de vlag met het portret van den Keizer. Gendarmen en soldaten maakten een charge en doodden en wondden een groot aantal betoogers. Het aantal gewonden be draagt meer dan 300, het aantal dooden is nog niet bekend. Buitenlandsche berichten. De revolutie in Portugal. De „Echo de Paris" verneemt uit Lon den over het gebeurde: In Lissabon kwam het tot ernstige on lusten. De vloot nam aan de beweging deel. „Havas" meldt nog: Volgens de door het Spaansche ministerie van Binnen- landsche Zaken ontvangen inlichtingen ia de toestand in Portugal zeer ernstig. Do verbindingen zijn verbroken. In Coimbra, Porto en Santarem moet eveneens de op stand zijn uitgebroken. Lissabon zou zelfs geheel im handen van het volk zijn. Er loopt een gerucht, dat Alfonso Costa ver moord zou zijn. De troepen zijn niet in staat de beweging te on de rd rokken die geleid wordt door personeel van de voor de (hoofdstad liggende vloot. Het leger b'.ijft den President trouw. De gouverneur van Badajoz telegrafeer de aan zijn regeeritng: De beweging begon aan boo I'd van den kruiser „Adamastor", die om half vier de stad beschoot. Een groep van 200 burgers bestormde de kazerne van el Kantara op 8iet geroep: leve de republiek. Er vielen talrijke dooden en gewonden. De geheele republ.ikeinsche garde is de regeering trouw gebleven. Zij houdt de straten, plei nen en strategische punten bezet en drijft de betoogers uiteen. Verschillende bommen ontploften. De „Vasco de Gauia" is met een geheime zending vertrokken. Alle tele grafische spoorwegverbindingen in de om geving der hoofdstad zijn verbzroken. In Santarem (beschoot artillerie het 24e regi ment infanterie. In Porto Alegre stak een troep burgers een aan een Engelsche maatschappij toe- behoorende kurkfabriek in brand. Ook in Porto vielen verschillende ge wonden. In verband met de onlusten heeft de Spaansche regeering verklaard, dat Span je niet zal ingrijpen, hoogstens maatrege len zal treffen tot bescherming van heit leven en eigendommen van i.n Portugal' gevestigde Spanjaarden. Volgens particuliere berichten uit Ma drid aan den „Lok. Anz." acht men een Engelsche interventie in Portugal onver mijdelijk. De beweging te Lissabon en Noord-Portugal nam een communistisch karakter aan, zoodat de door een eskader ■voor Lissabon op touw gezette voor den val van den voortvlucEtigon president Ariaga georganiseerde bewoging verloopt. Op het bombardement der Lissabonscho staatsgebouwen door het eskader volgden kolossale plunderingen en bloedige daden van parliculiere wraakneming. Patrouil les van het garnizoen en de burgerwacht werden meermalen overhoop gerend. liet aantal dooden en gewonden te Lissabon Coimibra, Oporto en Santarem wordt op eeniige duizenden geschat. Als aanvoerder FEUILLETON. HEREENIGD. 42) De stem van dokter Williams deed haar weer tot izich zelve komen. Kolonel Le Noir, begon de waardige man. het is de laatste wil van dokter Day geweest en hij heeft dien aan mij te kennen gegeven dat zijne dochter Klara op Willow Heights zou blijven onder de moederlijke bescherming van mistress Rocke, zoolang zij minderjarig is! Dat, sir, bestrijd ik. Steunend op de machit, die mij gegeven wordt door hel testament van dokter Day, zal ik voor mijn pupdl optreden, zooals ik het goed vind. Mistress Rocke, ge hebt gehoord, wat ik verzocht heb, namelijk te willen zorgen, dat de koffers van miss Day ge pakt worden. O, Hemel, is het mogelijk, dat ;-.u)k een schreeuwend onrecht kan gepleegd worden? riep Marah uit. Mistress Rocke, sprak Klara, de vrouw kalmeerende, ik .zal er niet in be- t usten, indien de uitspraak van den voog dijraad mij er niet toe verplicht. Dokter -Williams zal voor mij optreden en een rechterlijke uitspraak uitlokken. Ja, als vriend van den overledene en van zijn dochter zal ik in hoogeT beroep gaan bij den voogdijraad, antwoordde dokter Williams. Gij kunt doen wat u belieft, antwoord de Le Noar sarcastisch. Morgen vroeg vertrek i.k mat mijn pupil naar mijn huig. /En ik zal mijn best doen om den voor ster van den vopgdijr^ad pog y aim acht .te spreken te krijgen, en om van hem een beslissing te krijgen, die miss Day onder bescherming stelt van den voogdijraad! repliceerde dokter Williams. En met een gevoel van afkeer tegen den man, die was gekomen om in dit-huis de orde te ver storen, stonden allen op en verlieten de bibliotheek. Bange ziorg vervulde aller gemoederen, doch de meest Wilde smart woedde in Marah's binnenste. Zjj zag alles maar al te duidelijk in en sidderde voor Klara en Guido, die, ach, voor zoo korten tijd door de zon van het geluk beschenen waren geworden en die nu door een vreemd nood lot dreigden uitgestooten in den diepsten nacht zonder een enkele ster en vol duive len. Evenals deze duivel eenmaal haar le vensweg betreden had, om haar weg te jagen uit het zonnige tehuis, hetwelk de liefde van een echtgenoot haar had ge bouwd. evenzoo greep hij thans met ver woestende hand in het lot van een on schuldig, jong menschenleven om het te scheiden van al wat voor dit leven liefde, licht en geluk beteekende. Ach, dit ver driet dreigde Marah's hart te brekenl Zij begreep maar al te goed de bedoeling van haren vijand en vol ontzetting las zij Ln zijn zwgntg ziel. O, hoe was Tiet moge'lijk geweest, dat dokter Day dezen man tot voogd had kunnen benoemen over zijn dochter! Arme Klara! Gescheiden van allen, die haar liefhadden, in de handen van Gabriel Le Nolr er was Marah niets vreeseiij- kers denkbaar. De duif in de klauwen van den gier ,en Ki^ra was verloren, redde loos ove^eiyerd aan haar vaider^ XXIV. De arme Klara lag den geheelen nacht wakker, gefolterd door angst en vreeze bij de gedachte aan hetgeen gebeurd was en nog gebeuren' zou. Tevergeefs trachtte zij den slaap te vatten. Deze ontvlood haar hardnekkig. Doch ondanks allen innerlijken tegen spoed gelukte het haar toch door gebed en wilskracht haar onrustigen geest tot kalmte en stille berusting te brengen, zoo dat toeai in de vroegte een bediende aan haar deur klopte met de boodschap of miss Day zich gereed wilde maken om na het ontbijt aanstonds te vertrekken, zij met vaste stem kon antwoorden en moedig op trad', ten einde aan allo mogelijkheden het hoofd to bieden. AI de leden van het huisgezin waren verzameld aan de ontbijttafel. Er heerschte in het vertrek een somber stilzwijgen. Na afloop van het orjtbijt deelde de ko lonel aan zijn pupil mede, 'dat de reiswa gen gereed stond en haar reisgoed reeds opgeladen was, en hij noodigde haar uit zich gereed te maken in te stappen en van het personeel afscheid te nemen. Klara knikte met ijskoude terughoudend heid. Guldo trad op haar toe en fluisterde haar in het oon Moed houden, lief ate! Mijn paard staat gereed en ik zal mee rijden of het dtien man bevalt of niet. Ik zal u gieen oogenblik uit het oog verliezen, totdat" dokter Williams (komt met het be vel van den voogdijraad. O, Guldo, wilt gij mij terugbrengen naar (hier, naar dïljïi lief ouderlijk huls? vroeg Klara snikkende. Ja, ja, liefste! Moed gehoudenl Sterk zijn, Klara! antwoordde hij met tranen in de oogen. Kolonel Le Nolr had bij dit klein too- cneel zwijgend, dooh met somberen blik toegekeken, en toen Klara eindelijk, verge zeld van mistress Rocke het vertrek wil de verlaten, riep hij Guide's moeder terug. Blijf nog een oogenblik, madame, en ook gij, jongeman, zeide hij, zich tot Gul do wendende. Moeder en zoon keken verbaasd o-p; wat kon deze ellendeling nog te zeggen heb ben? Zij zouden daaromtrent niet lang in twijfel blijven v^dkeeiren. Het is gewoonte, begon de kolonel, dat wanneer dienstpersoneel plotseling ontslagen wordt, het oen maand huur krijgt. Hier is het geld'. Gij belden gaat nog beden hier vandaan. Vanmiddag komt mijn administrateur, aan wien ik de regeling van de nalatenschap heb op gedragen, en nadat van alles de inven taris is gemaakt en na. de verzegeling, wordt het huis aanstonds gesloten! Geheel ontsteld keek Marah Rocke den man aan. Eerst toen Guldo haar bij de hand vatte, kwam zij weer tot zich zelve. Moeder, sprak hij, laat mij u bevrij den van de tegenwoordigheid van dezen man, dde niet "weet, hoe men zich tegen over vrouwen behoort te gedragen. Laat mij met hem alleen spreken en ga naar miss Day, zij wacht op u. Meer werktuigelijk dan met wilskracht gehoorzaamde Marah, terwijl zij zich door Guido uit de kamer liet wegleiden. .Toeoi de laatste bij Le Noir terugkeerdet was zijn gezicht bleek van ontroering en uit zijn oogen sprak een geweldige ernst. Kolonel Le Noir, sprak hij op vasten toon, mijn moeder blijft hier om de be slissing af te wachten van den voogdij raad. Tot zóólang zal zij zich storen noch aan uw bevelen noch aan die van iemand anders. Het is mijn plicht de rechten mij ner moeder te verdedigen eri haar tegen beleediging te beschermen. Nog één woord of één blik van beleediging van Marah Rocke en noch uw ouderdom, noch uw positie, noch dit heilige dak zal u be schermen tegen de wrekende hand van den zoon der beleedigde! Met moeite zijn woede onderdrukkende, siste Le Noir meer dan hij sprak: Sir, gij zijt een razende gek! AU ge een gentleman waart, zou jk u voor deze woorden uitdagen tot eeri duel! En ik zou die uitdaging afwijzen, want ik zou alleen vechten met een man van eer! antwoordde Guido, terwijl hij de kamer verliet me;t een vernietigenden blik waarin al de vijandschap lag opgesloten, die hem tegen zijn vijand bezielde. Neem u in ach't, jonge kwast! pre velde Le Noir tandenknarsend en tegen hem dreigend de vuist ballende. Neem u in acht! Ik zal het u betaald zetten, zóó, dat het u voor eeuwig spijten zal mij te hebben gebrutaliseerd, vlegel, die ge zijt! Juist toen Le Noir de vestibule betrad, kwam Klara met juffrouw Rocke de trap, af, oerstgenoemdo In reiskostuum. (Wordt vervolgd:).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1