geestelijke uit 4e zenden naar öe Duitsdie krijgsgevangenen in Frankrijk. Thans zijn iie onderhandelingen zóóver gevorderd, dat een pater Benedictijn, uit de abdij van Ma ria Einsiedeln, zich naar Frankrijk zal be geven om de Duitsche krijgs- en civielge_ vangenen aldaar te bezoeken. Vervolging der Katholieken in Galicië. Wanneer men de Russische Katholieken vervolging in Galicië beschouwt schrijft de „Kóln. Volksztg." dan kan men ge rust zeggen, dat de oorlog tegen Rusland voor de Oostenrijksche katholieken inder daad een godsdienstoorlog is. Wij hebben reeds meegedeeld, hoe de Russen de kloos ters der Paters Basilianen beschadigd, en de oversten weggevoerd hebben. De Basilianenorde, die den Griekschen ritus heeft, behoort tot de oudste orden der Kerk. Zij werd in de negende eeuw door den H. Nilus in Grotta Ferrata bij Rome gesticht. Graaf Szeptykyi, aartsbisschop van Lem- berg, die naar Binnen-Rusland werd ver bannen, behoorde tot de orde der Basilia nen. Een tegenspraak. In Engeland is be weerd, dat de Kroonprins van Beieren in dertijd bevel zou hebben gegeven alle En- gielsche gevangenen dood te schieten. Te genover deze bewering komt nu het Wolff- bureau met een besliste tegenspraak: Er is geen woord van waar, zegt het bureau op machtiging van bevoegde zijde. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van het bezoek van aartshertog Friedrich en van den chef van den Ooslenrijksch- Hongaarschen generalen staf, generaal von H jtzendorff in het groot© Duitsche hoofdkwartier, verleende de Keizer op 12 Mei aan beide hooge bezoekers de orde Pour le Mérite. Een dankbetuiging van den minister van oorlog. Havas meldt uit Parijs: Naar aanleid hg van de schitterende ge vechten ten noorden van Atrecht, heeft de minister van oorlog, Millerand, een schrij ven van gelukwensch gericht tot den op perbevelhebber. Dit schrijven besluit: De 6uperiorite.it die we verkregen op den vij and, d-ie voor geen misdaad terugschrikt, ■is een nieuw gelukkig voorteeken van zijn nederlaag. Uwe legers en gij hebben op nieuw de bewondering en dankbaarheid van het land verdiend. De verliezen ter zee. Naar het type van het oorlogsschip ingedeeld, waarbij natuur lijk niet vergeten moet worden, dat ver scheidene schepen door hun ouderdom van betrekkelijk weinig militaire waarde zijn> kan men de verliezen ter zee, tot dusver door de oorlogvoerende landen geleden, zoover na te gaan is, aldus samenvatten: Slagschepen: Engeland verloor vijf slag schepen, Frankrijk één en Turkije ook één. Pantserkruisers: Engeland verloof er vijf, Duitschland ook vijf, Frankrijk één; Rus land één. Kleine kruisers: Engeland vijf, Duitschland elf, Japan één, Rusland één, Turkije één en Oostenrijk twee. Torpedo jagers: Engeland twee, Duitschland negen, Frankrijk twee, Japan één, Kanonneerboo- ten: Engeland twee, Duitschland tien, Frankrijk één, Rusland twee, Turkije twee, Oostenrijk één. Onderzeebooten: Engeland vier, Duitschland ongeveer vijf, Frank rijk twee. Het aantal gezonken onderzeeërs van Engeland en Duitschland is, wanneer men de niet-officieele berichten gelooven mag, nog meer. Torpedobooten: Duitsch land pl.m. 4. Hulpkruisers: Engeland 7, Duitschland 18 en Rusland één. Engc-lsche verliezen. Uit de laatste Engelsche verlieslijst blijkt aldus de Times-' dat de Engelschen in tien da gen 1186 officieren hebben verloren. Bij dezen waren 78 officieren van de marine, 41 van het Australische contingent, 36 van het Nieuw Zeelandsche contingent en 94 van het Canadeesche. Verplichte militaire dienst in Engeland? Donderdagavond legde Lord Haldane oud-minister van Oorlog, thans lord-kan- ©eliésr, in het Hoogeifiuis een hoogst be langrijke verklaring af, waarin hij wees op de mogelijkheid van invoering van den verplichten militairen diienst. Onder anderen zeide Lord Haldane: Wij strijden voor ons lev een, en hoewel wij onder gewone omstandigheden en itn vre destijd gelooven dat het zeeu- moeilijk is- van het vrijwilMgerstelscl af te wijken, zullen wij ons toch misschien genoodzaakt zien den toestand opnieuw te beschouwen in verband met de noodzakelijkheid welke zich voor licit land op het oogenblik voor doet. Lord Lansdowne, de ledder der opposi tie, beschouwde deze woorden, als een uiterste belangrijke verklaring welke be wijst dait het ministerie bereid is opnieuw den toestand na te gaan in verband met den militairen toestand en de daaruit voortgevloeide noodzakelijkheid. Een geschil? De „Vossische Zeitung" verneemt uit Konstantinopel dat de ge schillen tusschen den Engelschen generaal Hamilton en den Franschen generaal d'Amade over de taktiek van den aanval op de Dardanellen liepen. Tegenover Ha milton hield d' Amade vol, dat sterke strijdkrachten bij Smirna moesten landen en dan langzaam oprukken, om daarna, door de vereenigde vloot ondersteund, van daaruit een onweerstaanbaar offensief te ondernemen. Belgen naar de Dardanellen. De Belgi sche correspondent van de ,,Tijd" meldt: Uit een brief, dien ik zoo juist uit het Belgische instructiekamp te Castaret ont vang, knip ik dit nieuwtje: „Men zal ook een Belgisch expeditie korps vormen voor de Dardanellen. 't Zal een oude kruistocht gaan lijken: Belgen, Franschen en Engelschen naar Konstan tinopel." Buitenlandsche berichten. Een zuster van Z.Em. kard. Merrier overleden. To Haute litre overleed de zuster van kardinaal MercTer, lid der Congregatie van de H.H. Harten van Jesus én Maria. Koning Konstantijn ziek. Uit Athene wordt gemeld dat koning Konstantijn aan ribvliesontsteking lijden de is. Zijn temperatuur bedroeg in den afge'.oopen nacht 38.2. Een bidstond voor den koning is voor heden aan geheel Grie kenland uitgeschreven. Overstroomingen in Rusland. Het „Berliner Tagebbatt" verneemt uit Ween en dat Rusland cboor overstroomin- gen wordt geteisterd. In het gebied van Hamel richten do overstroomingen groote veiwoestingen aan. Geheele dorpen '-taan blank, bruggen en straten staan on dei- water. Weel pluimgedierte is verdronken. Te Minsk zijn straten en huizen over stroomd. De geteisterde bevolking is ra deloos en dakloos. Het ergste zijn de stre ken aan de Dnjepr or aan toe, daar deze rivier daar 30 wenst buiiiten haar oevers is getreden. Te Kiiaw ziet men in den, stroom daken, meubelen en dieren meegesleurd. Enkele stadswijken van Kiiew staan geheel blank. Te Slobodka zijn gaheele huizen in den vloed verdwenen. Te Smolensk staan tal van huizen onder water. Te Rybinsk staan tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Wolga heele straten onder water. Vele schepen en barken op de Wolga zijn vergaan. Het verkeer tus schen het Wolgagebded en Moskou is ge stremd. Te Balasjof staan meer dan 250 huizen onder water. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Bommen op eenNederlandsch schip. Nader wordt uit IJmuiden gemeld om trent den bomaanslag op de trawler 's-Gravenhage" dat men drie vliegmachi nes zag aankomen. Een van deze drie deed den bekenden aanval, terwijl de anderen op eenigen afstand bleven wachten, waar na alle drie tegelijkertijd in Oostelijke richting wegvlogen. De bommen vielen op ongeveer 30 voet afstand van het schip en veroorzaakte veel beweging in het water. Andere trawlers, welke binnengekomen zijn, meenen gezien te hebben dat de vlieg machine van het nummer 85 was voorzien. De ,,N. Rott. Crt." schrijft: Het is nog slechts enkele dagen geleden, sedert het geval met de Katwijk definitief tot een eind is gebracht het geval van de Katwijk, waaruit, naar luid van de be woordingen der Duitsche verklaring van 19 April, zooals vanzelf spreekt", niet mocht worden afgeleid, dat hetzij bij de Duitsche regeering, hetzij bij de Duitsche marine „eenige bedoeling" bestond, een aanval op een Nederlandsch schip te ondernemen. Deze verklaring was een bevestiging van de verklaring van ongeveer 11 April, afge legd naar aanleiding van een verzoek om opheldering over de voorvallen met de Medea, de Zaanstroom, en de Batavier, bij welke verklaring gezegd werd, dat ,,er van een veranderde politieke gedragslijn geen sprake was." Onder deze omstandigheden doet de ge beurtenis met bovenvermelden IJmuider stoomtreiler, die sterk doet denken aan die met de Zevenbergen, dubbel pijnlijk aan. De gebeurtenis met de Zeveiïbergen is tot nu toe onopgehelderd gebleven. Het daar omtrent door de Duitsche regeering aan onze regeering ingediende rapport geeft de omstandigheden, waaronder een Duitsch vliegtuig op den dag (waarop naar de Ze venbergen met bommen geworpen is) zich in de Noordzee in de nabijheid van eev Nederlandsch stoomschip heeft bevonden, zoo verschijjpnd weer van die, welke de Zevenbergen betreffen, dat de Nederland- sche regeering onder aanwijzing der ver schilpunten als hare meening heeft doen kennen, dat het Duitsch rapport geen be trekking kan hebben op het vliegtuig, dat de bommen, nabij de Zevenbergen heeft ge worpen. En sedert heeft men daarvan niet meer vernomen. Ook vroeger is naar trei ters met bommen gewoipen. Materieel e schade is in geen van deze ge vallen toegebracht. Dit belet evenwel niet, te verlangen, dat ook aan dit bedrijf nu eeai eind zal worden gemaakt. Men mag verwachten, dat de Duitsche marine te water na het geval met de Katwijk de noodzakelijke voorzichtigheid zal willen in acht nemen, maar diezelfde voorzichtig heid mag worden geëischt van de marine ter lucht. De Nederlandsche scheepvaart, die hare neutraliteitsplichten nauwgezet in acht neemt-, heeft er recht op, niet van uit vliegtuigen, vanwaaruit blijkbaar niet nauwkeurig waargenomen kan worden, in haar vreedzaam bedrijf te worden veront rust. Nederlandsche uitgeweke nen uit België. De minister van Buitenlandsche Zaken "vestigt er in de Staatsot. de aandacht op van belanghebbenden, dat zij, die met den steun -der Nederlandsche Regeering zoo mo gelijk een regeling wenschen zien tot stand gebracht in zake den afkoop van hun ach terstallige huurschuld en de verzorging van hun in België achtergelaten inboedel, zich daartoe rechtstreeks hebben te wen den tot den Regeeringscommissisaris in België mr. W. A. Rutgers, per adres het ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. .Verboden uitvoer op vis- schersvaartuigen. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij verboden wordt in tijd van oorlog of oor logsgevaar in visschersvaartuigen goederen waarvan de uitvoer verboden is, in te la den of te vervoeren, voor zoover die goe deren niet noodig zijn voor uitsluitend ge bruik aan boord. Door of namens den minister van Marine kan, wanneer bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, geheel of gedeel telijk dispensatie jvorden verleend van dit verbod. Hij, die in strijd met het verbod eenig goed inlaadt of vervoert, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar of een geldboete van ten hoogste f 500. Zoodanig goed kan worden verbeurd ver klaard. Feiten bij dit artikel strafbaar gesteld, worden beschouwd als misdrijven. In de toelichting tot dit wetsontwerp wijst de Regeering er op, dat er gegrond vermoeden bestaat, dat goederen, waar van de uitvoer verboden is, door visschers naar ze© woren uitgevoerd, hetzij met rechtstreeksche bestemming naar het bui tenland, dan wel met de bedoeling om ze in zee op andere schepen over te laden. Daar het niet wel doenlijk is, om alle vis- scherevaartuigen, welke naar buiten gaan, te controleeren, hetgeen bovendien de vis schers zeer zou hinderen in de uitoefening van hun bedrijf, acht de Regeering het on der de huidige omstandigheden in het landsbelang wenschelijk, om de inlading en he>t vervoer tegen te gaan van dergelijke goederen voor zoover die niet bestemd zijn voor uitsluitend gebruik aan boord. Daar er zich gevallen kunnen voordoen, dat van uitvoer naar het buitenland, of overlading op vreemde vaartuigen geen sprake is, bijvoorbeeld wanneer een vis- schersvaartuig de Zuiderzee of de Zeeuw- sche stroomen blijft bevaren zonder zich buitengaats te begeven, dan wel dat er voldoende zekerheid kan worden verkregen, dat e©n beperkte hoeveelheid der bedoelde goederen bestemd is voor een zich buiten gaats bevindend Nederlandsch visschers- vaartuig, wordt voorgesteld de mogelijk heid ie openen om in bijzondere omstan digheden geheel of gedeeltelijk dispensatie van het verbod te verleenen. Wol opgeëischt. Naar het „N. v. d. D." mededeelt, heeft, op verzoek van den hoofd-intendant van het leger, de burgemeester van Haarlem- merliede en Spaarnwoude aan de landbou wers medegedeeld, dat alle wol van de eerstvolgende scheer, afkomstig van de schapen, wordt geacht ten behoeve van het leger te zijn gevorderd, en dat die wol derhalve niet mag worden verhandeld. Uitvoer van boter. Voor de week van 16 tot 23 Mei zal voor 65 pGt. der boterproduetie van fabrieken die aangesloten zijn bij de Boter Contróle Stations certificaten van uitvoer worden gegeven, terwijl 25 pCt. der boterpinduc tie voor binnenlandsch verbruik moet worden afgeleverd of worden beschikbaar gesteld. De resteerende 10 pCt. der boterprodue tie mag of kan met bijgekochte consenten worden uftgevoebd. Verdwaalde kanonschoten. Naar het ,,V<ad." van de meest bevoegde zijde verneemt, zijn op 6 dezer bij het in schieten van kanonnen «van een der forten van Antwerpen eenige granaten ongeluk kigerwijs' op' Nederlandsch gebied terecht gekomen. Door het Duitsche - Gouvernement-Gene raal is onmiddellijk etpjr ernstig onderzoek te dezer zake ingesteld, terwijl, de Duit sche gezant alhier, in opdracht zijner Re geering haar, ernstig leedwezen wegens deze betreurenswaardige vergissing be tuigd heeft. Nederlandsch Gezantschap bij den H. Stoel. Uit goede bron verneemt het „Ctr." dat nu spoedig de benoeming van een Neder- iandschen gezant bij den H. Stoel kan wor den tegemoet gezien. De hee, F. Netscher levert in de „Staat kundige Kroniek" van de „Nieuwe Gids" op zijn beurt een pleidooi voor het herstel van een Nederlandsch gezantschap bij den Paus, en wel volgender wijs: Welk waarlijk vrijzinnig man kan in de zen tijd nog bezwaar hebben tegen het her stel van een Nederlandsch gezantschap bij den Paus? De Paus is voor het twee-vijfde deel der bevolking van ons land het kerkelijk op perhoofd. En als die 2 millioen Nederlan ders nu gaarne zien, dat Nederland een officieel vertegenwoordiger bij dit kerkelijk opperhoofd akkrediteert, waarom zouden wij U dan niet doen? Van zekere zijde vreest men daardoor ©en toeneming van de macht en den in vloed der Kerk van Rome in ons land. Maar zouden zij, die zich door die vrees in hun oordeel laten leiden, dan niet wijzer doen naar middelen te zoeken om den invloed van hun eigen Kerk te vermeerderen en zich de vraag te stellen, hoe 't toch komt,, dat hun kerkgebouwen met de week slech ter worden bezocht, terwijl steeds grootere scharen de Roomsche kerken binnenstroo men? Vrees is altijd een slechte raadgeefster. En dan: behoudt Nederland eventueel naast zjjn nieuwen gezant bij het Vaticaan ook nog niet altijd zijn gezant bij het Qui rinaal? Wat kan er dan nog tegen zijn? zouden w© nog eens willen vragen. En vanwaar en waarom die ontstemming? De „Hervorming" schrijft over de plan nen tot het herstel van ons gezantschap bij het Vaticaan: Dit voornemen van onze regeering jui chen wij toe. Korte Kroniek. In het retraitehuis Loyola te Vught wil men een retraite organiseeren voor Belgische vluchtelingen. Giften daarvoor worden dankbaar in ontvangst genomen door den zeereerw. pater Kool, kapelaan van het vluchtoord te Uden. Dezer dagen is de te Zwolle geïnter neerde Belgische kolonel de Pauw plot seling overleden. Te Amsterdam heeft de 1ste jaarver gadering van de R. K. Vr. Apoth. Ass. Bond plaats gehad. De afdeeling 's-Gravenhage van den R. K. Vrouwetnibond heeft besloten tot de oprichting van het liefdewerk tot geeste lijke verzorging van kinderen uit woon wagens en schepen. Het praeadviee van B. en W. van Utrecht, om de kermis dit jaar te doen doorgaan, werd gistermiddag met 20 te gen 13 stemmen door den gennjrnteraacï verworpen. Uit Stad en Omgeving. „Arti et Religioni." Een bézoek aan de uitvoering van de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et ReMgioni", welke a.s. V r ij d a g- avond zal worden gegeven in de Con certzaal van „Zomerzorg", zal niemand be rouwen. Er zal nu eens door genoemde vereeni ging geen groot muzikaal werk worden uitgevoerd. Maar de avond zal worden gevuld door den zang van Hollandsche liederen, welke alle langen tijd en grondig zijn ingestudeerd en dus zéér zuiver en zéér beschaafd zullen worden ten gëhoore gebracht. We zeggen: Hollandsche liederen, 'tPrijzenswaardig streven der vereeniging is er namelijk o-p gericht ge weest om deze uitvoering notion aal tè doen zijn, in de beste beteekenis van het woord, om te doen uitstralen de li eer lijke schoonheid onzer Hollandsche liede- ren-pracht. Door den populairen Belgischen zanger Jos. Ariën zullen Vlaamsche liederen wor den gezongen. Wiie I-Iullebroeck nooit hoorde en toch graag wil weten, hoe die Vlaamsche zan ger zijn gehoor weet te pakken, hij kan niet beter doen dan te gaan luisteren naar Jos. Ariën. Dat 's ook een leutige g«ast. Wie HuT.ebroeok wel hoorde en nog eens graag aan diens zangkunst herinnerd wordt, hij kan ook niet beter doen dan gaan luisteren naar Jos. Ariën, die frisch en vlot allerlei aardige liedjes over zijn gehoor doet dartelen. 'En wie in 't algemeen houdt van een mooi, mannelijk stemgeluid, waarmede beschaafde kunst wordt geboden, hij ga mede naar Ariën, wiens vol orgaan zich wonder goed aanpast bij de afwisselende stemmingen zijner liederen. De intimiteit van de omgeving zal Ariën's kunst zeer goed tot haar recht doen komen. En het uitstekend geschoolde koor van „Arti" en de solist beloven ons dus vee! voor Vrijdagavond. R. K. Textielarbeiders. De afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Tex tiel arbeid e r sbónd hield gisterenavond in het bondsgebouw eene buitengewone ver gadering. De voorzitter, de. heer J. God- dijn, opende .deze met gebed en verwelkom de de talrijk opgekomen leden, benevens deai geestelijken adviseur, den weleerw. pater Zuidgeest en den voorzitter van den Bond, den heer Wijkamp, uit Enschede. Waar nog enkele leden de.zer vakver- eemiging in gebreke waren gebleven zich aan to sluitep bij den Ned. R. K. Volks bond, werd door den weleerw. adviseur en door den heer Nijkamp in duidelijke woorden de verhouding geschetst tusschen den Ned. R. K. Volksbond en de vakbewe ging en de aanwezigen met tal van voor beelden en met aandrang naar den wil van Z. D. H. den Bisschop gewezen op het nut en de verplichting zich bij den Ned. R. K Volksbond aan te sluiten. Het applaus na de woorden der sprekers schijnt wel een bewijs dat deze woorden in goede aarde zijn gevallen, terwijl bovendien zich nog een paar personen als lid dei- vak vereeniging lieten inschrijven. De voorzitter van den Ned. R. K. Volks bond, de heer P. Heemskerk, hield vervol gens nog een korte rede om te wijzen op de voordeelen van een krachtige centrali satie der Roomsche arbeiders in Leiden en wekt© vooral op tot deelname aan de En cycliekmeeting op 2en Pinksterdag. Hierna werd deze vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. HET STEUNCOMITÉ. III. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoe stand 1914" schrijft ons: Het aantal afwijzingen over de verschil lende maanden nagaande, komt men tot een eigenaardig overzicht. In Augustus en September kwam de grootste stroom opzetten. Immers waren er tot 1 Mei 1.1. 2402 aanvragen behandeld, daarvan viel nagenoeg de helft in ge noemde twee maanden. Voor een groot deel waren de aanvragers in dezen tijd fa brieksarbeiders, -wier inrichting de werk tijden inkromp. Zoo werkte de katoenfa- briek in dien tijd slechts 2 dagen in de week, de fabrieken van Clos en Leembrug gen en van Gebrs. van Wijk drie dagen Andere werkgevers krompen het aantal uren per dag in. Al wat patroon was, kwam onder den indruk van den benar den toestand, en vreesde zoo niet stopzet ten, dan toch eene voortdurende vermin dering van het bedrijf. Velen ontsloegen daarom een grooter of kleiner deel van hun werklieden. We hebben hierbij maar te herinneren, hoeveel sigarenmakers en meubelmakers er werkloos werden. Ook in de huisgezinnen werd" allerwege bezui niging ingevoerd, waardoor vele vrouwen hun werkhuizen en wasschen verloeren en dienstmeisjes naar huis werden gezonden, wat de inkomsten van vele arbeidersgezin nen belangrijk deed verminderen. Dat er onder de 1086 aanvragers der eerste twee maanden ook velen waren, die slechts probeerden om steun te krijgen, blijkt wel hieruit, dat er 205.. dat is bijna een vijfde deel van werd afgewezen. De stroom van den eersten tijd vermin derde heel spoedig en staakte. In October meldde ziek slechts 186 personen tan, waarvan 25, dus nagenoeg een zevende deel werd afgewezen. Het toenemen der werkloosheid in de vei-schillende bedrijven dreef in Novem ber bijna 400 mensehen naar het Steun comité. Dat de nood toen begon te nijpen, bleek duidelijk, daar van deze slechts 63, dat is ruim een zesde deel werd af- gewezen. Ingezonden Mededeelingen a 3G cent per regel. Aambeien en huidziekten. Onder de onaangename en lastige ziek ten, die u kunnen worden opgelegd, ne men aambeien wel een der eerste plaatsen in. De last, hinder en pijn, die zij u bezor gen, zijn haast niet te beschrijven. Voor aambeien en alle jeukende huid ziekten als eczema, huiduitslag, dauw worm, gordelroos, netel roos enz. is Fos ter's Zalf een geneesmiddel zonder weerga. Zij tast de huid niet aan en droogt niet. te vlug op. Vanaf de eerste aanwending doet haar verzachtende en genezende werking zich gevoelen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Leiden verkrijgb. bij D. M. Kruisinga N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steenstr. 41, en D. de Waal, Mare 56. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 1828 Toen den 12den December voor het eerst een wintertoeslag werd uitgereikt, wak kerde dit blijkbaar het verlangen naar brandstof en dekking aan. Ook het cooi- udtzicht van de korte Kerstweek en het dringen der winterbehoeften, deed bij ve len het plan opkomen steun te erlangen. Van de 246, die zich in December aan meldden, werd er echter aan 61 dus een vierde deel de gevraagde steun ge weigerd, wat uit de motieven, die tot een aanvraag leidden, gemakkelijk verklaar baar is. Januari gaf hetzelfde resultaat, daar van de 177 aanvragen, 45 dus cok ruim een vierde deel steun onthou den werd. De verhouding tusschen het aantal aan vragen en afwijzingen werd na Januari al ongunstiger, voor wat de laatste betreft. Het verstrekken van een huurbon voor het eerst op 30 Januari. was blijk baar voor sommigen weer een prikkel om zich tot het Steuncomité te wenden. Im mers in Februari vielen er van de 180 aan vragen 61, dus een derde deel af, die naar met grond te vermoeden is, voorna melijk op de huurbon afgekomen waren. De duurte der levensmiddelen spiegelde zich in de maanden Maart en April dui delijk af, waar in beide maanden telkens aan de helft der aanvragers steun ge weigerd werd. Wei nam in deze laatste maanden het aantal aanvragen door ver betering van den ajgemeenen toestand sterk af, in April was het slechts. 34 maar het toekent ook de algemeene toe stand, dat daarvan 22 niet voor steun in aanmerking kwamen. Van deze laatste af gewezenen was, vermoedelijk de duurte de drijfveer" tot den gang naar het Comité, dat evenwel in dit gevolg van den oorlogs toestand rpet. voorziet. Aan hét eind van de beschouwing over cle afgewezenen moet nog worden opge merkt, dat tot 1 Meil zich aan het, Bureau 3158 personen aangemeld hadden, waar van dóór'het Bureau zeïveri direct aan 756 aanvragers geweigerd werd hun aan vrage in behandeling te enten. Telt men deze bij de door het Hoofdbestuur afge wezenen, dan komt men tot een totaal van 1289. Statuten. De statuten van de afd. Lei den van den Ned. R. K. Tabakshewerkers- boncl zijn bisschoppelijk goedgekeurd. De weleerw. pater C. L. Zuidgeest is tot gees telijk adviseur aangesteld. Mathes»9 Srientïarum Genitrix. In de groote zaal van „Zomerzorg" hield bovenstaand genootschap gister avond zijn 130ste algemeene vergadering onder voorzitterschap van Dr. C. A. Crom- melin. «- De vergadering werd bijgewoond dooi de wethouders Van Hamel en Fishier, le den van de commissie van toezicht op bet M. O. en de plaatselijke schoolcommissie, vele leden van het genootschap, directeur, onder-direeteur, leerares, leeraren en leer lingen der school. Na opening door <len voorzitter en voor lezing der notulen werd door de commis sie tot het nazien der rekening en verant woording over het afgeloopen jaar ver slag uitgebracht. De rekening voor de Algemeene Vakken wees een eindcijfer aan van f 17881.58s met een batig saldo van f 1192.12s. Onder de ontvangsten warén o.m. vermeld school-, gelden f2808, lidmaatschappen f1352, toe-" lagen van Gemeente, Provincie en Rijk resp. f 9300, f 1650 en f 1950. De voornaam ste post der uitgave was salarissen leera ren, tot een bedrag van f 14,465. Het eindcijfer van de rekening Electri- citeitsleer en Electrotechniek bedroeg f 4838.29s, met een tekort van f 728.28. De Staat van ontvangsten van uitgaven van het Pensioenfonds beliep f 3902.82s. De toelagen van Gemeente, Provincie en Rijk bedroegen achtereenvolgens f900, f 600 en f 2000. Aan premiën werd be taald f2612.97. Als bestuursleden wérden gekozen: In de vacature Crommelin (niet herkiesbaar) de heer R. van Ammers e.l., in de vaca ture Van der Laan (niet herkiesbaar) de heer F. M. J. van Oerle, in de vacature Driessen (niet herkiesbaar) de heer R. J. Verwijs en in de vacature Zeeman (over leden) prof. dr. F. A. H. Schreinemakers. De voorzitter Dr. C. A. Crommelin ving nu zijn rede aan, waarin hij verslag uit bracht over het afgeloopen jaar. Op de eerste plaats herdacht spreker het dezer dagën overleden bestuureüd Prof. dr. Zee man. en huldigde diens groote verdien sten voor het genootschap. Ofschoon de oorlogst:estand vooral in den aanvang van den cursus op den ge- regelden gang van zaken drukkend en be lemmerend gewerkt heeft mag toch in vele opzichten met voldoening op den af geloopen cursus worden teruggezien. Het onderwijs is met opgewektheid "gegeven en ontvangen, de geest in de school is voortreffelijk, het aantal leerlingen neemt gestadig toe. De plannen van de reorga nisatie der school zullen echter moeten

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2