12 HEMELVAART. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. No. 1698 BUF5EAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT ELRD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mot GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ihct GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze jsnten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal Afzonderlijke nummers 2Ve cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent WOENSDAG MEI. I9I5. Do ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, olke regel moer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels fl.50, elke regel meer 30 cent, mot gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iodere rogcl meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verbuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Wegens het Hoogfeest an 's Heeren Hemelvaart ,De Leidsche Courant" lorgen niet verschijnen. ÏDc gruwelen van den oorlog varen als n razende bedreiging over de bevende Keren van Europa. Er.is een diroefheid op de wereld, "groo- en aligemeener, dan misschien ooit de enschheid heeft gekend nu er een Jkieren-krijig woedt, de wreedste en de oed.igste, welke de historie tot heden te leken had in letteren van bl'oed en tra in En toch.... onnoemlijk is het aantal van die ook thans nog in het platte jiuder oppervlakkigheid meedeinen meezeulen op den bruischendem stroom ui den tijd; die ook thans nog hun hart et weten te heffen tot wat "is boven het iffelij'ke, tot wat blijvende waarde eft.... Thans, nu heel de stoffelijke erelcl uit haar voegen wordt gerukt, fwijl de geestelijke goederen schitteren de heerlijkheid hunner eeuwige waar dij kunt het bijvoorbeeld z.ien, hoe ook 1 jaar weer vele vrouwen zijn gedost in i kleedij, die ten doel schijnt te hebben im eerbied voor de vrouw en alLe be- ip van fatsoen uit de samenleving te •bannen. Gij hebt het bijvoorbeeld kun- 1 leeren, hoe er onlangs dn ons land is ïtgeviërd en gejubeld rondom een dich tzanger", wiens producten zoo terecht de pers zijn betiteld a's „viezigheden rijm" als „een zeker soort ploertig- ?n." Zulke verschijnselen wijzen er met on kenbare duidelijkheid op, dat zeer ve ge est nog vast zit En, nog geankerd -aan het ziinncilijke, het stoffelijke, het ioche. ursum corda! De harten hoog ?t dagblad, dat telkendage komt ver en van de ellende, waarin, vooral in zen. tijd, duizenden en duizenden liggen Klompeld', mag dezen juichkreet vel aheffen op het Hiocgfeest van 's H e e- eo Hemelvaar t. Dat vooral op n glorievollen herinneringsdag Katholieke harten zich laten beschij- door de zon en zdch laten verkwikken er den rcigen van een innig gebed tot n Verlosser, en over hen zal neerdalen vreugde der tevredenheid, de hlijd- hap der berusting.... Da,t dan 'het feestigelud der klokken, die morgen ter kerke roepen, moge slaan or de duisternis der u omringende zor- en uwe harten omhoog mogen voeren Uien Vader allermenschen... Sursum or d a! De harten o m h o o gl Paardenfokkerij. Paarden fokken is toch maar een mexk- lardig ding. iar moet bepaald bij gewed kunnen irden, liefst per totalisator, anders gaat t niet. Zoo „argumenteerde" ten minste gisteren de Tweede Kamer de heer Lieftinck. igande over de verzorging der paarden 't leger zeide hij o. m. „Er zijn thans zooveel soldaten op rij- ielen, omdat er niet genoeg paarden meer !n. Men denke aan het fameuze amendement H Vuuren, waardoor de totalisator is 'boden. Verschillende personen, die daar- or stemden, waren niet op de hoogte, en Icliten, dat de totalisators menschen wa- in plaats van een potje, evenals een til' dames dezer dagen zeiden: „Nu zul- do bondgenooten het wel winnen, want Dar dan ellen doen ook al mee." (Gelach.) Spr. vroeg den Minister bij zijn ambtge- M van Justitie aan te dringen op op- Ifing an het totalisatorverbod, ten einde paardenfokkerij weer op de been te pn." kt zoover de parlementaire veteraan iftinck. Ondanks zijn grijze haren pleegt nog al eens grappig te wezen hij ?kt zelfs graag den comischen kant der Dgen, inzonderheid als. hij daarmede de fh ter zij de kan bestoken. Een en ander afbreuk aan de waarde zijner betoo- n, waarvan dan ook geen wondergrooten |oed pleegt uit te gaan. Ditmaal meende hij het echter klaarblij- ernstig, want hij eindigde, alle knal- vermijdend, zijn betoog niet met een 'aP doch met het ernstig verzoek: Excel- ö,'e. geef ons den totalisator weer. Eerlijk gezegd: ondanks de rede van den ■r Lieftinck ontgaat ons nog steeds liet fband tusschen fokken en wedden. »s rundvee mag er wezen, nietwaar? wordt gestadig met groote zorg an goe- Q uitslag aangefokt echter zonder dat totalisator bij te pas komt. Natuur lijk fokt niemand voor zijn pleizier; 't gaat om de winst. Deze blijkt intusschen voor 't behoud van onzen veestapel voldoende prikkel te zijn. En zoo gaat het met meerdere diersoor ten. Maar waarom moet er dan bij de paar denfokkerij het wedden bij komen? 't Is waar, dat het paard wel, de koe niet voor wedrennen geschikt is; dit onderscheid doet echter aan cle waarde der dieren en aan de met hen te behalen winst toch niets af of toe. Als het beslist noodig is, dat paar den zich buiten adem loopen om de fokke rij te doen bloeien, welnu, dat men derge lijke schouwspelen dan blijve organiseeren. Maar beslist onnoodig is het toch, dat menschen daarbij in de verleiding worden gebracht groote geldsommen in de waag schaal te stellen. Geen enkel paard wordt daar beter door wel menig mensch min der gelukkig. Als de wedrennen zonder totalisator niet bloeien, dan bewijst zulks alleen, dat die wedrenen op zichzelf van niet genoeg waar de zijn voor de paardenfokkerij om in stand te kunnen blijven. En als nu die fokkerij kwijnt, dan beure men haar op met premieën, wedstrijden, keuringen bij andere diersoorten geschiedt zulks met succes maar niet met een paardenmiddel als de totalisator, waarbij de belangen der menschen schade lijden. De berichten en veronderstellingen in verband met de houding van Italië, lui den zeer tegenstrijdig. Algemeen acht men een beslissing zeer nabij. Volgens een bericht zou er een samenkomst hebben plaatsgehad van Keizer Wilhelm met do Oostenrijksche en Hongaarsche ministerpresidenten en den Oostenrijksch- Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken. Het succes der Bondgenooten op het Westelijk oorlogsterrein bij Carency in de buurt van Atrecht en bij Heuville (departement Pas de Calais) wordt in bet Duitsche communiqué erkend. In West-Galicië hebben de Russen versterkingen gekregen, desniettemin gaat de opmarsch der Duitsch-Oosten- rijksche troepen voort. Lord Crewe gaf in het Hoogerhuis inlichtingen over de actie van de Verbonden troepen tegen de Dardanelles Volgens berichten is de „Lusliania" getorpedeerd door de „U 39". De houding van Italië. De „Messagero" meldt dat oen koerier te Rome is aangekomen met het definitieve antwoord van Oostenrijk voor de ConsuLta en dat thans Italië de voorstellen moet aan nemen of afwijzen. In goed ingelichte krin gen staat het volgens liet blad vast dat Oostenrijk er niet aan kan denken Triest en Istrië af te staan, hetgeen de standpun ten van Italië en Oostenrijk steeds zal scheiden. De „Tribuna" meldt uit Londen, dat de onderhandelingen van de Triple Entente betreffende het ingrijpen van Rome een nagenoeg geheel bevredigend resultaat heb ben opgeleverd en dat de door Roemenië gevraagde Noordwestelijke zóne thans kan worden afgestaan. Slechts Rusland had daartegen destijds bezwaren gemaakt. De „Rliln. Ztg." meldt uit Zurich dat ongeveer 100 senatoren en Kamerleden gisteren Giolotti bezochten en dat deze in den namiddag een onderhoud had met den minister van Financiën Carcano. Carcano wordt beschouwd in dit onderhoud de tolk van de re gee ring te zijn geweest daar hij te voren een lang onderhoud met Salandra en Sonnino had. Na deze bespreking met Carcano had Giolitti samensprekingen met verschillende andere politici, w.o. de ex- minister Berthoüni. Minister-president Salandra heeft een jschrijven gericht tot alle prefeoten i|n-j houdend, dat eventueel© vernieling of be schadiging van woningen en naamborden van in Italië zich bevindende vreemdelin gen met alle kracht moet worden tegenge gaan. De eerste plicht van een beschaafd volk, gaat hij voort, is, zich onder alle omstandigheden van daden, van geweld verre te houden. Hij verzoekt daarom aan de prefecten, deze instructie openbaar te maken en te zorgen dat zij streng toegepast zal worden. Uit Milaan wo-rdt aan de „Vorwarts" geseind, dat Italië aan Zwitserland den doorvoer van levensmiddelen heeft gega randeerd, ook indien Italië zou ingrijpen in den Éuropeeschen oorlog. „Kor. Norden" meldt d. d. 11 Mei: In Si-llein had een conferentie plaats van Keizer WilheLpj met de minister-presiden ten van Oostenrijk en Hongarije graaf Stuergk en graaf Tisza en den minister van Buitenlandsche Zaken baron Burian. In den morgen was de minister-president bij Keizer Frans Jozef. In den middag had een ministerraad in geheime ziMing plaats. Tweehonderd Italianen, mannen en vrou wen verlieten hedenmiddag Berlijn uit het Anhalfcerstation met have en goed om naar het vaderland terug te keeren; zij kwamen uit Landsberg a/d. Warthe en waren al daar werkzaam in een jutefabriek, alwaar Zondag een ItaJiaansche geestelijke hun uit naam van het Italiaansche consulaat kwam aanraden naar het vaderland terug te keeren. Van het Westelijk oorlogs terrein. Het succes der Bondgenoten op het WesteLijik oorlogste rredin bij Carency in de buurt van Atrecht en bij Neuville (depar tement Pas de Calais) wordt in het Duit sche communiqué erkend. Het Fransche communiqué zegt er Man, dat de Bond genooten al het terrein dat zij Zondag hadden gewonnen, de Duiitsóbe aanvallen ten 9pijit, hadden weten te behouden en. dat zij op een aantal punten, met name bij Carency en Souchy, vooruitkwamen. Wij zullen daar nog wel meer van hoo- ren. Het D/uAtsche communiqué zegt, dat de verwachte groote aanval der Franschen en Emgelscben ten Z.W. van Rij-ssel is begon nen en dat er wel vier nieuwe legerkorp sen in het veld wenden gebracht, naast de oude ervaren troepen. Echter werden die aanvallien allen afgeslagen. Ook van een aanval aan den zeekant, waar de Bond genooten zelfs Lombartzijde bereikten, doch dat niet konden heroveren, wordt in hetzelfde Duitsche communiqué melding gemaakt. Blijkbaar is dus het offensief op genoem de punten door de Bondgenooten hervat en is de nieuwe, groote "or-v- ling begon nen, welke misschien do beslissing zal brengen. Na het ^o-mb ar dement op Duinkerken van Maandagmorgen (3 bommen zonder .slachtoffers en 1 doode) wf&rpeii de Duit- schers 11 bommen qo Bergnes (12 döoden, 11 gewonden). De Fransche batterijen openden dadelijk vuur en brachten het schieten der Duiitsche rs tot zwijgen, die dien dag niet wear begonnen. Van de rest van het front valt niets te mielden. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Het voornaamste nieuws van het Oos telijk oorlogsterredn is, dat in West-Galicië de Russen weliswaar versterkingen heb ben gekregen, maar dat desniettemin de opmarsch der Dudtschers en Oostenrijkers is voortgegaan. De voordeelen, die de Duiitsch-Oosten- rijksche troepen sedert begin Med in deze streken hebben behaald, zijn gemakkelijk te overzien, wanneer men den loop, clde hun front op 1 Mei had, vergelijkt met den loop van dit front volgens de laatste be richten. 1 Mei liep het gevechtsfnont van den Uzsokpas westwaarts in twee groote bo gen door Noord-HongaJHje, wendde zich bij Stropko voorgoed Noordwaarts en be reikte over Gorlice en langs de Bialla en den linkeroever van de Dunajec den Weichsel. Die linie was ongeveer 250 K.M. lang. Thans loopt de frontlinie van den Uzsok pas in een vrijwel rechte lijn Noordwest- waarts voorbij Dombacér (Debica) naar den Wechsel. De lengte van deze linie bedraagt onge veer 190 K.M. Het front is dus GO K.M. of bijna een vierde korter geworden. Bat is de eerste verandering. Ten tweede sluit het front aan de Noord zijde van de 'Nida, over den Weichsel, niet meer regelmatig aan bij dat aan de Zuid zijde van den Weichsel in Galicië, daar het laatste eenige tientallen K.M. Oost waarts is opgedrongen. Ten derde zijn de Russen de passen der Beskiden over gedreven en hebben zij een groot deel van West-Galicië moeten ent- ruimen. Bij hun terugtocht hebben de Russen 80,000 aan gevangenen cn 60 kanonnen verloren, wat betrekkelijk weinig is. De actie tegen de Darda nelles Lord Crewe, die in het Hoogerhuis in lichtingen gaf omtrent den toestand aan de Dardanellen, deelde mede, dat in den nacht van 2 Mei een aanval was gedaan op de geheele linie der geallieerden. Deze aanval werd afgeslagen met belangrijke verliezen voor de Engelschen, maar even eens met zware verliezen voor den vijand. De standplaats van diens reserves was n.l. ontdekt door middel van zoeklichten, waar op hun door de Fransche 7,5 cM. kanonnen zwjire verliezen .werden toegebracht In de daarop volgende nachten tot den 6den Mei werden de aanvallen telkens her haald; zij verminderden echter in kracht en werden zonder moeite afgeslagen, zoodat de Engelschen avanceerden. De posities der geallieerden waren intus schen versterkt en er waren nieuwe ver sterkingen aangevoerd. De Fransche troe pen namen een belangrijk punt aan de lin kerzijde en brachten den vijand met de bajonet zware verliezen toe. Ook de Australiërs en Nieuw-Zeelanders deden zeer nuttig werk door de strijdmacht van den vijand in het enge gedeelte van het schiereiland in een gevecht te wikkelen. De operaties werden geregeld .gesteund door de vloot, die krachtige assistentie ver leende bij de gevechten te land. Verschillende Oorlogs berichten. De „Lusitania". Volgens berichten te Genève uit Munchen ontvangen, heeft de „U 39" de „Lusitania" getorpedeerd. Levensmiddelen in DUitschland. Krachtens een verordening van den Bonds raad van 25 April waren de steden on lan delijke gemeenten verplicht, om de bevol king van vleesch te voorzien, duurzame vleeschwaren op te slaan en het bewaren daarvan te verzekeren. Door een officieele openbaarmaking in den Reichanzeiger is deze verordening nu van 8 Mei af buiten werking gesteld, waarbij de Vossische Ztg. opmerkt: Het opheffen van dezen maatre gel, getroffen om de voeding te verzekeren, kan als een nieuw bewijs gelden, dat het uithongeringsplan van Engeland is mis lukt. Gebrek aan benzine. De autoverhuur ders te Aken kregen den raad zuinig met benzine om te gaan. Ook zijn door de Duit sche autoriteiten benzinevoorraden bij autoverhuurders in beslag genomen. Belgisch geschut. Te Aken passeerde een trein met lipht' Belgisch geschut dat van Antwerpen kwam en haar men zeide door de Duitschers uit de Schelde is opge- vischL Ostende beboet. Volgens eenige Engel- sche bladen zou Ostende beboet zijn met 50,000 pd. st., omdat ontdekt zou zijn, dat een postduif berichten aan de Bondgenoo ten overbracht. Alle duiven worden thans gedood. De graanvoorraden in Frankrijk. De „Times" bevat een bericht van den „Ma- tin' volgens hetwelk de Fransche regee ring zou besloten hebben, teneinde een stijging van den broodprijs door speculatie te voorkomen, de graanvoorraden van het land te requisitioneeren. Er zullen locale depots worden ingericht, waar het meel, geheel Frankrijk door, tot denzelfden prijs zal worden verkocht. Een verzonnen zeegevecht. Het Lon- densche persbureau maakt melding van het bericht van Duitsche zijde verspreid over een zeegevecht, dat in het begin van April in de Noordzee-zou hebben plaats gehad, en waarbij het Britsche oorlogsschip „Su perb" zou zijn gezonken, de „Warrior" in zinkenden toestand zou zijn afgetrokken en de „Lion" en andere schepen ernstig zouden zijn beschadigd. Van Duitsche zijde werd daarbij gevoegd, dat de Duitsche marine niet deel had in een gevecht, zoodat dus blijkbaar de Brit sche schepen elkaar hebben beschoten. De admiraliteit nu verklaart, dat van dit verhaal geen woord waar is. Aangehouden. Volgens een bericht uit Rome is het Italiaansche schip Washington in de Engelsche Zee door een Engelschen kruiser aangehouden en moest het zijn la ding ijzer, hout en meel op Lemnos landen. De Noorsche handel en scheepvaart. De reederij-vereeniging Semansen te Christiania meldt in „Aftenposten", dat de zoutuitvoer en vaart met zeilschepen van Noorwegen naar Engeland na de laat ste gebeurtenis in de Noordzee zal ophou den. De oorlogsverzekering, (in Noorwegen?) verhoogde haar premies met 20 tot 100% voor de Noordzeevaart. Rusland en Perzië. Naar de „Tasjirief- kjar" verneemt, richtte Rusland aan de Perzische regeering onlangs een nota, waarin 't zich beklaagt over de door Perzi sche patriotten tegen de Russen geuite ge voelens van haat, alsmede over de werk zaamheid van deze patriotten, en eischt dat dit zal ophóuden, anders zou het dit als een cacus belli beschouwen. Men ge looft, dat de nota het lot zal deelen, van alle andere, sedert het begin van den Éuro peeschen oorlog door Rusland gezonden nota's Een afzonderlijke vrede door Turkije. Het Osmaansche Nieuwsagentschap heeft aan een verslaggever van het „Weener Telegrafische Correspondentiebureau" ge zegd, dat het bericht als zou de partij van eenheid en vooruitgang het sluiten van een afzonderlijken vrede door Turkije overwe gen een booswillig verzinsel is. De Turk- ëche regeering is weer dan ooit aan haar bondgenootschappen trouw en van den gun- stigen afloop van den oor-log overtuigd. Australische onderzeeër in den grond ge- boord. De Engelsche Admiraliteit bo- richt, dat een Turksch oorlogsschip, vol gens een officieel Turksch communiqué, den Australisclien onderzeeër „A 2", die de Zee van Marmora trachtte binnen te ko men, in den grond geboord en de beman ning krijgsgevangen heeft gemaakt. De Admiraliteit heeft echter tot dusverre nog geen bevestiging van dit bericht ont vangen. Bulgarije en Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat tusschen Bulgarije en Roemenië een militaire conventie is tot stand gekomen. Buitenlandsche berichten. Doopplechtigheid. Maandagmiddag te 5 uur is in tegen- woondigiheTcT van de Keizerin, den Groot hertog en Groothertogin van Meckle-nburg- Schwerin en andere prinsen en prinsessen in hel Hertogelijk residentieslot de doop voltiroklken aan den jongstcn Prins van Brunswijik, die de namen ontving Ge org Wilhelm Ernst August Frledrich Axel. Karl Lamprecht. Professor Karl Lamprecht, de bekende historicus aan de Leipziger universiteit, is, 60 jaren oud, overleden. Z. H. de Paus en de gewijde muziek. Verleden Zaterdag 8 Mei ontving de H. Vader in de Consistorie-zaal in audiëntie de studenten van de Pauselijke School voor gewijde muziek, gesticht door wijlen Paus Pius X z. g. De studenten voerden op onberispelijke wijze Iialler's motet „Coenantibus illis" uit. Daarna las Z. E. kardinaal Bisleti, protector dezer school, een adres van hulde voor, waarop de II. Vader antwoordde, met een hartelijke toestraak, waarin hij o. a. den wensch uitte, dat het getal der studenten van alle naiën op deze school voortdurend krachtig moge toenemen, opdat in heel de katho lieke wereld de liturgische zang zoo voor treffelijk mogelijk worde uitgevoerd vol gens de voorschriften. Z. II. beloofde aan de school, „een zoo nuttige en noodzake lijke instelling", zijn bescherming en steun. Tot de aanwezigen behoorde ook pater De Santi, president der school van do Italiaansche vereeniging van Sint-Cecilia. Nederland en de Oorlog. Nederlanders in Duitsch- 1 a n d. Een Nederlander, die in verband met de uitwisseling van geïnterneerden en het op sporen van vermiste nuill airen in den laasten tijd herhaaldelijk bezoeken bracht aan Engeland en Duitschland, verhaalde ons. dat het er voor Nederlanders, die in Duitschland reizen in den jongsten lijd beslist minder aangenaam op wordit. On ze zegsman was bij zijn laatste bezoek te Berliin voortdurend' door detectives ge volgd telkens van het oogenblik, dat hij zijn hotel verliet, totdat hij cLaar weer te rugkeerde. Aangezien hetgeen hij deed, absoluut „einwandfrei" was, konden de uitgezonden p<o 1 üüeambtornaren geen reden bespeuren hem te arrestee ren. Maar het gevaar daarvoor was, naar hem bij na vraag bleek, toch geenszins denkbeeldig. Daarbij kwam tevens aan diet Licht, dat hij in dit opzicht allerminst een uitzonde ring vormde, maar dat wellicht in ver band met de spionage, die in Rijnland door een Nederlander v. R. moet zijn ge pleegd het toezicht op Nederlanders, die :<n Duitschland reizen zeer is verscherpL „N. Cut." Distributie van graan en rn e e 1. Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is aan de burgemees ters de volgende circulaire verzonden: Ik heb de eer u mede te deelen, dat mij naar aanleidtog van mijn circulaire van 24 April j.l., no. 455, van verschillende zij den wordt gevraagd, hoe de aanvrage aoor broodkaarten en de verstrekking van meel moet worden geregeld voor de levering van brood aan personen, die gewoon zijn dit van bakkers uilt andere gemeenten dan die van hun inwoning te betrekken. In verband hiermede meen ik u er op te moeten wijzen, dat Het betrekken van brood uit andere gemeenten geenszins aan de contröLe-regeliing, welke ik u bij mijn bovengenoemde circulaire ter kennisne ming zond, iin den weg staat. Ik stel mij de regeling daarvan alduB voor. Een ieder, die van do gelegenheid om goedkoop brood te verkrijgen gebruik wcnscht te maken, vraagt een broodkaart

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1