BINNENLAND. SPORT. Uit Stad en Omgeving. ALBERT RiEL fiüARE 36. 'den. Door dikke wolkenbanken op \er- schiltendc punten van de lucht bleven de ■vliegers echter aan het gezicht onttrokken. De totale schade, aangelicht door den luchtaanval op Southend, wordt geraimd op C000 pd. st. Ds houding van Italië. De onzekeiGnrid over Italië's bes"i6sing duunt, volgens de Duitsche Maand agoch- ten-dibladen, voont. Echter is, naar aan de „Kötaiische Zcdtung" word't geseind, geen vereigeiing van den toestand ingetreden. Volgens de „Tribuna" te Rome overhan digde Vein Bülow Zondagavond aan den Koning een telegram des Keizers, dat een in vriendschappelijken toon gesteld verzoek bGho'sde hem te steunen in zijn streven orn een vredige oplossing tusschen Ialië en Oostenrijk tot stand te brengen. Aan liet Berliner Tagoblatt" wordt uit Lugarao bericht over de stemming in. Ita lië, dat haast de geheele pers uit de groo- te steden, weer in het koor van aanhitsin gen sanrénzingt. De „Idiea Nazioomlie" no emit de enzij- dig-gezinde onderhandelaars zelfs hoog verraders en rebellen, die door Von Bülow betaald zijn. Daarentegen slaat de „Avamti" den judsten toon aan. Zij ver klaart, dat de groote meerderheid van Ka mer en Senaat zonder voorbehoud den wensch moeten openbaren, dat aan de on zijdigheid worde vastgehouden, en dat een ontzaglijke meerderheid in het land tegen den, oorlog ie. In het ,,Bierl. Tagcbl." schrijft Theod. Wolff: Zullen de verstandige, maai' al te laat ontwaakte waarschuwers in de laat ste uren, de razernij doen ophouden, die den oorlog en de revolutie tegemoet galop peert? Het is di3 laatste ure. wanneer het niet reeds de laatste minuut is. In cle „Deutsche Tages Ztg." schrijft Von Reventlow: De reis van GiLolitti kan het bewijs leveren, dat deze grijze, boven de partijen staande en het Huis van. Sa- voje getrouwe, beproefde staatsman, bet oogenblik gekomen acht aan de oplossing van liet groote politieke vraagstuk een werkzaam aandeel te nemen. Een, nieuw moment doet zich voor; een krachtefactor van de eerste grootte treedt op. Wat hier van het gevolg zal zijn moet nog blijken. In de „Rundschau" leest men: De poli tiek v.an de Italiaansche oorlogspartij is het gevaaillijksle avontuur, dat ooit door een Staat is ondernomen, met geweldig risico en met het uitzicht op de meest twij felachtige winst, zelfs in het meest gun stige geval. Uit Londen, wordt gemeld: Volgens een bericht uit Rome, zou Italië Maandag tot middernacht een afdoend antwoord van Oostenrijk afwachten. Men verklaart dat Oostenrijk heeft aangeboden Triest en Istriö af te staan, mits Italië er in toe stemt de annexatie van België door Duitscliland te steunen. Van het Westelijk oorlogs terrein. De strijd op het Westelijk oorlogster rein bepaalt zich tot de gevechten om - Yperen, waar 'de Duitschers k'aarb'.ijke- Jij-k pogen zich van Yperen meester te ma ken. De Dui.tsche belichten melden, dat de Fransch-Engelsche posities opnieuw zijn gewijzr'gd en belangrijke hoogtestellingen, die de omgeving van Yperen. volkomen bcheerscben, in Duitsche handen zijn ge raakt. Op enkele andere plaatsen in Frankrijk .wordt eveneens gevochten, voornamelijk bij Notre Dame de Lorotle, en in de Ar- g'oamen. Maar de geheele aandacht wordt bepaald tot de gevechten om Yperen, die zeer ten nadeele van d.e mooie oude gebod wen worden geleverd, daar deze nu door vriend en vijand worden stuk geschoten. Heel veel meer dan een ruïne zal er van Yperen niet overblijven, wanneer straks de stad door de Duitschcrs genomen is. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op liet oostelijk oorlogster-rein zijn de Oostenrijkers, naar het officieele bericht uit Weenicn meldt, nu de grens van Hon garije, welke over de bergkammen der Karpatben loopt, overgetrokken en is dus Hongarije weer van de Russen verlost. De Duitsche Bondgenooten zullen nu weer de herovering van Ga'.icië verder kunnen voortzetten en hebben, naar lietza'fde Weensche bericht beweert, daarbij suc ces. Over een front van 200 K.M. tusschen de Weichsol en de Uszok-pas trekken de Russen Galicië terug. De voortgang van het Duitsche offen- feief in het hooge noorden, tusschen Libau en Wilna, om liet maar eens met een grow lijn aan te duiden, zal hun daarbij goed te stade komen. Reeds hebben de Duttschers ten N.O. van Kowno de spoor weg W.ilnaSjawli vernield. De Russen erkennen in hun officieele communiqué de bezetting van Libau, doch zeggen dat zij. ten N. van de Naref de Duitiscbers hebben teruggeslagen. Over de „krachtige aanvallen" der Dui.tsclr-Ooe- tenrijksche troepen in West-Ga!icië glijdt dat communiqué zooveel mogelijk heen en tracht daarna onzen aandacht een weinig af te leiden naar het dal der Laborca. Volgens het Oostenrijkse he communiqué van gisteravond is liet aantal krijgsge vangenen tot meea' dan 80,000 geklommen. Daarbij komen nog meer dan 20,000 man, die bit do vervolging in de Karpatben krijgsgevangen werden gemaakt. Het derde Russische leger, dat uit het 9de, 10de, 12de, 24ste en het Sde Kauka- cische corps en uit een aantal reserve-di visies bestond, heeft dus alleen, aan ge vangenen een verlies van 100,000 man ge leden. Rekent men het aantal gesneuvel den en gewonden daarbij, dan kan men aannemen, dat het verlies minstens 150,000 man bedraagt. Tot dusverre zijn, op de groote menigte ooi lcgsmaterieel, dat nog niet geheel te schatten is, 60 kanonnen en 200 machine- gewereif geteld. Verschillende Oorlogs berichten. De Duitsohe Keizer 'in Galicië. De Keizer kwam op het Zuidoostelijk oorlogs- terrei-n aan en woonde den Ssten Mei1 een gevecht bij van de 1ste Garde-divisie. Oostenrijksche landstorm. De goedge- keurden van den Oostenrijksch-HoDgaar- schen landstorm van de lichtingen 1873 1877 moeten zich op 15 Juni bij hun leger- afdeeling vervoegen. De Queen Wilhelmina in den grond ge boord. Het stoomschip Queen Wilhel mina", van Hartlepool komende, is c'oor een Duitsche duikboot Zaterdag op de hoogte van Blytih (N.O.-kust van .Enge land), in den grond geboord. 'De beman ning is gered. Een tegenspraak. Het Britsche ge zantschap te 's-Gravenhage deelt mede: Het bericht onlangs door de Dui.tsche autoriteiten verspreid, dat een Engelsche onderzeeboot was gezonken bij een ent- moeting met een Duitsch luchtschip, is onjuist.. Integendeel is de onderzeeër, zon der letsel, thans teruggekeerd en heeft ge rap portee rd dat hij het luchtschip met kanonvuur beschadigd en op de vlucht ge dreven. heeft. De Engelsche generaals. Prins sir Henry Leslie Rundie is tot opperbevelheb ber van een der nieuwe Engelsche legers benoemd, overeenkomstig de nieuwe ver deeling der Engelsche strijdkrachten in zes legers, welker commandanten zijn: Sir Dou glas Haig, sir Horace Smitli-Dorrien, sir Ian Hamilton, sir Leslie Rundle, sir Bruce Hamilton en sir Archibald Hunter. De twee eerstgenoemden zijn aan het front; sir Ian Hamilton voert het opperbevel in de Dar- danellen en sir Archibald Hunter moet het eerste leger van Kitchener aanvoeren. Sir Leslie Rundle, die 60 jaar is, was gouverneur van Malta, waar hij vervangen is door maarschalk lord Methuen. Een pakkend verhaal. Engelsche bla den hebben een pakkend verhaal over de lotgevallen van zekere Harry Edward Lloyd, een jongen van 20 jaar. Deze had in Canada een veehoeve en was van daar naar een verafgelegen spoorwegstation gereden om een afdeeling Canadeesche troepen, die naar den oorlog ging, te zien voorbijkomen.. De trein stopte en een officier merkte den jongen man een kerel van zes voet op en zeide: „Hoe zou jeer over denken om je bij ons aan te sluiten?" ,,Ik zou er niets tegen hebben" was 't antwoord. Spring in dan, zei de officier, die de coupédeur opende. De jongen liet al zijn hebben en houden in den steek. Den 15èn April werd hij doodelijk gewond en binnen het kwartier was hij dood. Duur brood. De prijs van het brood is te Londen weer met een panny gestegen. De z.g. „quartern loaf" kost thans 9 pence. Beslagneming van vleesch in Australië. De Britsche regeering heeft aan de ver schillende staten doen weten dat zij al het vleesch, dat deze voor export beschikbaar hebben, uitsluitend te harer beschikking zou willen hebben. Daarop hebben de re geeringen van deze staten besloten alle vüeeschvoorraden, die nu in de koelhuizen aanwezig zijn omstreeks 400,000 ge slachte dderen in beslag te nemen en ter beschikking van het departement van Oorlog te stellen. Ook met de verdere le veringen zal aldus gehandeld worden. De Britsche regeering betaalt 20 k 25 ets. per Eng. pond, geleverd in een Austra lische haven. Buiteniandsclie berichten. Een kabel tusochan Denemarken en Amerika. Naar uit Christiania wordt gemeld, be staat het voornemen een telegraafkabel aan te leggen tusschen Kopenhagen of Gotenborg en Amerika. De kosten worden op 40 millioen kronen geschat. Het telegramverkeer tusschen Zweden en Amerika, gedraagt in vredestijd 30,000 be richten en is gedurende den oorlog tot 100,000 gestegen. Het plan zal uitgevoerd worden door de groote Noorsche telegraaf- ^naaljichappij. De drankquaestie in Engeland. Lloyd George heeft thans nieuwe drank- beperkingsvoorstellen ingediend, welke hierop neerkomen, dat de verkoop van spiritualiën, minder dan drie jaar oud, geheel verboden zal zijn. Uit het gehouden onderzoek was gebleken, dat het meest kwaad word gedaan door den verkoop van onbeiegen, goedkoope soorten drank van een hoog gehalte. Deze zal nu geheel op moeten houden. Voor wijn en bier blijft de toestand de finitief zooaLs vroeger, vóórdat de drank, beperkings-bevlieging begon. De mijnwerkers in Engeland. Gelijk to verwachten viel is het tot een, althans voorloopige schikking gekomen in de zaak van de mijnarbeiders, die van de eigenaars der kolenmijnen een „oorlogs bonus" van 20 pCt. eischten. Nadat Asquith, als scheidsrechter optre dend, den eisch billijk had genoemd, heb ben de mijneigenaars besloten tot inwilli ging over te gaan. Jaarmarkt te Londen. Dezo week wordt te Londen een jaar markt gehouden, die met de beroemde Leip- ziger „Messe" moet eoncurreeren. De Board of Trade heeft 30,000 uitnoodingen aan de koopers in alle deelen van het Vereenigd Koninkrijk gezonden; 10,000 zijn er over de zee gezonden. De markt duurt tot 21 Mei en is voor het publiek niet toegankelijk. De British Industrie Fair zal een congres van fabrikanten koopers doen. Nederlaag in Lybië. De Turksche gezant te Rome spreekt be slist het in Romeinsche bladen opgenomen bericht tegen, dait aan de gevechten in Tri poli Turksche officieren deelnamen. Nederland en de Oorlog. De „K a t w ij k". In aansluiting aan de vroeger jegens de Nederl-andsche regeering afgelegde ver klaring heeft de Duitsche regeeiing thans schriftelijk doen kennen, dat zij, na ver gelijking van de verklaringen afgelegd door de bemanning van het stoomschip Katwijk met het rapport van den comman dant van eene Duitsche duikboot, de over tuiging heeft gekregen, dat het zinken van de Katwijk door die duikboot is te weeg gebracht. De commandant heeft in de overtuiging verkeerd, een vijandelijk schip voor zich te hebben, aangezien hij de thans voor neutrale schepen gebruikelijke kenteeke- nen, welke de Katwijk bij de ingevallen duisternis nog niet had verlicht, aan die zijde, waar het schip is getroffen, niet kon onderscheiden. De Duitsclr'e regeering spreekt haar op recht leedwezen uit wegens het gebeurde, waaraan alle opzet vreemd is geweest en verklaart zich bereid de veroorzaakte schade te vergoeden. Regeeriirgsbrood. De hoefijzer-correspondent van I et „Hbld." schrijft d.d. gisteren uït Wasse naar aan zijn blad: Heden is in een van de gemeenten rond om Den Haag (in Wassenaar) van gemeentewege een monster zoogenaamd „Regeeringsbrood" gratis bij de ingezete nen bezorgd. Op het papieren zakje waar in het was verpakt, stond te lezen dat dit brood van ongebuild meel was gebakken, dat het 6 cent per half K.G. kostte en dat het verkrijgbaar zou worden gesteld, voor degenen die zich aanmeldden, bij den bak ker van wden men gewoon was zijn brood te ontvangen. Wij hebben dit brood, dat onmogelijk smakelijk te bakken heette, ge proefd en kunnen getuigen dat het :tn alle opzichten voortreffelijk is, precies even goed als het bruine brood dat wij geregeld van een bekende Haagsche bruinbroodbak- kerij ontvangen en dat in den laatsten tijd 22 cent per K.G. kost, dus bijna het dub bele van hot Regeeringsbrood. Mogelijk is onze smaak niet zoo verfijnd als die van stadsarbeiders die dit brood immers, vol gens de heeren Schaper en Spiekman, niet goed verdragen kunnen. Voor h.et Kon. Nat. Steun comité. Blijkens de 37ex lij st is van 25 April tot en met 1 Mei voor het Koninklijk Natio naal Steuncomité 1914 aan bijdragen ent- vangen f 59571, makende met de bedragen van vorige- lijsten £en totaalbedrag aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van f 2,096,117.631/^. Mgr. Nolens. Mgr. dr. Nolens is, naar uit Rome aan het „Centrum" wordt, geseand, na een nieuwe audiëntie bij den Paus, naar het vadei'land teruggekeerd. De Haagsche Schouw. De Minister van Waterstaat deelt naar aanleiding van het verslag over dit wetsont werp mede, dat de weg door Leiden over de Leidsche buurt naar Haarlem niet alleen 3 K.M. langer is dan de weg langs de Haagsche Schouw, maar er komen in eerstbedoelden weg 3 spoorwegovergangen en 2 beweegbare bruggen voor, welke kunstwerken belangrij ken hinder voor het doorgaand snelverkeer I" kunnen opleveren. De totale kosten der weg verbetering ter plaatse van de Haagsche Schouw zullen, met de kosten van aankoop van den tol, brug en toebehooren daaronder begrepen, f160.000 bedragen. Zondagsrust. De R.-K. Middenstandsvereeniging te Haar lem heeft besloten op de eerstvolgende ver gadering, die binnenkort plaats heeft, het hoofdbestuur te verzoeken, stappen te doen, om tot een spoedige algemcene actie voor Zondagsrust te komen. Geen liefhebbers. De correspondent van de „Tijd" meldt: Waar in den tegenwooidigen tijd tot zell's voor de minste betrekking met het geringste salaris zich volop liefhebbers aanmelden, mag het zeker wel als een unicum worden aange merkt, dat nog geen enkele sollicitant zich beschikbaar heeft 'gesteld voor de betrekking van bureelambtenaar aan de Rijksconstructie- werkplaatsen te Delft. Wel werden, vier weken geleden reeds, de noodige advertenties in de groote bladen geplaatst, natuurlijk alleen in de linksche! en ook dongen tal van gegadigden naar de betrekking, doch de éischen waren te hoog en de bezoldiging te laag, om een der sollicitanten toe te laten bijten. Pestgevallen óp Java. Bij het departement van Koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië bij telegram van 8 dezer en i» aansluiting op het bericht, opgeno men in de Staatscourant van 5 dezer de volgende opgaven betreffende pestgevallen op Java, gedurende het 14-daagsch tijdvak van 9 t/m. 22 April j.l., ontvangen Afdeeldng Malang 76 nieuwe gevallen, 63 dooden; Kediri 11 nieuwe, gevallen, 9 dooden; Toeloengagoeng 13 nieuwe gevallen, 12 dooden; Paree 12, Soerabaja (afdeeling) 1, Djom- bang 1, Lamongan 2 en Soerakarta 3 doo- delijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de to taalcijfers over boven genoemd tijdvak zijn: 119 gevallen, 103 doelden, en dat. zij over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsche tijdvak van het vorige jaar (8 t/m. 21 April 1914) bedroegen: ?94 gevallen, 624 dooden. Korte Kroniek. De gemeente Haarlem zal, er toe overgaan het zoogenaamd rijksbrood zelf te bakken en zelf te distribueeren. De eerste perziken zijn te Jutphaas verhandeld tegen 40 cents per stuk. Op 69-jarigen leeftijd is Zaterdag plot seling overleden de heer A. L .H. Ohreen, oud-hoofdredacteur van de „Telegraaf". VOETBAL. Evenals vorige jaren zullen op Hemel vaartsdag te Alphen a. d. Rij/i des namid dags voetbal propaganda-wedstrijden wor den gehouden, georganiseerd door de roet- balvereemiging „Alphen". Een zestal verschillende elftallen zullen elkander bekampen, terwijl de wedstrijden opgeluisterd zullen wonden door het mu ziekkorps 4II—3 vesting-artillerie, van Gouweslui-s. De Bekerfinale in het Stadiom. Naar wij vernemen, zal Zondag 1G Mei a.s. die. bekerfinale tusschen II. F. C. en II. B. S. in het Stadion worden gespeeld. (Tel.) KORFBAL. Stedenwedstrijdan. De stedenwed strijd en van den Ned. Korf bal-Bond worden a.s. Donderdag, Hemel vaartsdag-, gespeeld te Utrecht op het ter rein aan de Willem Barentzstraat. Het programma is als volgt: a. Van 1011 v.m. Amsterdam—Arnhem. b. Van 1112 v.m. LeidenRotterdam. c. Van 23 n.m. verliezer a tegen ver liezer b. d. Van 34 mm. Winner a. tegen win ner b. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Voor de derde maal 50 ipillioen. Vergadering van gisteren. Gisteren werd voortgegaan met de be handeling van de wetsontwei-pen tot aan vulling en. verhooging van het VlIIe Hoofd stuk der Staatsbegrootang voor 1915 (Bui tengewoon Crediet); van het wetsontwerp bestendiging van den staat van beleg en tevens van de motte K. ter Laan, betref fende handhaving van het recht van ver- eeniging en vergadering en eerbiediging van de vrije keuze van bladen en ge schriften bij de dienstplichtigen. De heer Van Leeuwen (S.-D.) hield een betoog voor de motie-Ter Laan en gaf tevens een opsomming van een aantal grieven. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) besprak de voorziening in de gees telijke en godsdienstige behoeften van. de militairen. Ze is deze te gering omdat het getal veldpredikers te klein is en hier en daar de medewerking van officieren ont breekt. Het tweede punt dat spr. behandelt, be treft den geringen regeeringssteun aan öe militaire tehuizen. Spr. vraagt hoe het staat met de verlo ven voor de hooibouw? De heer Hugenholtz (S.-D.) besprak het Woerdensehe geval van de feestavond van 9 Maart, waar het stuk „Het Pantser" van Herman Heijermans werd voorgedra gen. Verschillende bestuursleden van de betrokken mobilisatieclub zijn gestrrft. Het stuk werd anti-militair en opruiend geacht. Spr. geeft toe dat het anti-mili tair is, maar tevens militair omdat veie redevoeringen ter verdediging van liet militarisme er in voorkomen. Opruiend is het stuk absoluut niet. Spr. erkent dat de keuze van dit stuk voor een club van mi litairen uiterst ongelukkig was. Echter zijn de bestuurleden gestraft cm- dat zij opzettelijk dit stuk zouden hebben laten declameerem. Dat is niet waar. Zij kenden vooraf het stuk niet en. gingen al leen op den naam van Heyermans af en zij hebben na afloop uit eigen, beweging hun spijt betuigd. Hun werd verweten dat zij den voortgang van de vergadering niet hebben gestuit. Spr, acht dit een overdreven edscli. Spr. komt op tegen de z. i. nadeelige werking van verbodsbepalingen tegen de sociaal-democratische bladen. De heer Juten (R.-K.) acht de bijdra ge van 20 cents voor inkwartiering van soldaten te weinig. Hij wenscht dat de Regeering zal vergoeden wat de kwartier- gevei's moeten aanschaffen. Spr. critiseert het opt roden von. rnili- taire autoriteiten, klaagt over het requi re eren van paarden en de daarbij gedane taxaties. De heer Juten heeft ceinigon tijd itaan te spreken, terwijl nog alleen de voorzit ter en de minister van oorlog aanwezig waren... Zoo was de belangstelling ver dund na de lange, lange speeches van de heeren Van Leeuwen en Hugenholtz. De Kamer leek, zooals wij reeds op een andere plaats in dit nummer beweren, gisteren veel op een klachten-bureau (wat wij niet kunnen betreuren). Enkele van diie klachten hebben wjj hierboven geme moreerd. Wat er nog meer van eenige algemeene bete eken is moge geweest zijn, zal men morgen in het antwoord van «den Minis ter wel terugvinden. R. K. Kiesvereeniging. In de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" hield de Roomsch Kath. Kiesver eeniging gisteravond haar algemeene ver gadering. De Voorzitter Mr. P. J. A a 1 b e r- s e opende de vergadering met den chris- telijken groet en gaf het woord aan den secretaris den heer Jac. J. P. de Graaf ter voorlezing der notulen. Naar aanlei ding van de notulen wijdde de Voorzitter een woord aan de nagedachtenis van den heer Viddeleer die een trouw lid en bc- Ingezonden Medetleeiingen a 30 cent per regel. DENKT OM 86 MEUBELMAGAZIJN zoeker der vereeniging was, een herhaal delijk woordvoerder op de vergaderingen, iemand dien rnen met genoegen hoorde de- batteeren. Spreker spoorde de leden aan den overledene in hunne gebeden te ge denken. De notulen werden vervolgens goedgekeurd. Ver volgens kwam aan de orde verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. J. Driessen, G. Gerdes en L. I-Iensing. De heer Hensing stelde zich niet meer herkiesbaar. Na eenige discussie, waarin aangedrongen werd op een spoedig aan de orde stellen van de herziening van het re glement werd op voorstel van den heer Spendel besloten de verkiezing vacature L. Hensing tot een volgende vergadering aan te houden. Vervolgens werden de hee ren Driessen en Gerdes herkozen. Door den heer Harteveld werd een zake lijk en degelijk verslag uitgebracht over de gehouden vergadering van den alge- meenen bond van R. K. Kiesvereenigingen te Utrecht 1914. De penningmeester de heer Pieck bracht het financieel jaarverslag uit. De inkom sten hadden bedragen f 798.40, de uitgaven f 769.65. De secretaris de heer J. J. P. de Graaf memoreerde in zijn jaarverslag de lotge vallen van de vereeniging in het afgeloo- pen jaar. Het ledental bedraagt op het oogenblik 573. Aan het einde van zijn ver slag gekomen bracht de secretaris een woord van warme hulde aan den talent vollen voorzitter der vereeniging. Mr. P. J. Aalberse voor zijn werk inzake oneerlijke concurrentie, een werk, dat hij bekroond zag door de aanneming van zijn wetsont werp me.t een overgroote meerderheid. (Applaus.) Door een commissie werd nu verslag uitgebracht over he/t beheer van den pen ningmeester. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden en den penningmeester werd dank gebracht voor zijn degelijk en accuraat beheer. Vervolgens werd aangevangen met de behandeling van den beschrijvingsbrief van den algem. bond van R. K. Kiesver- eenigingen te houden op Maandag 17 Mei te half een nam. in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. Emnren wil art. 9 van het Reglement als volgt wijzigen. De leden van het Bestuur benoemen on derling een voorzitter, onder-voorzitter, eersten en tweeden secretaris en penning meester. Jaarlijks treedt één vierde der Bestuurs leden af, volgens een door het Bestuur bij loting op te maken rooster: de aftredenden zijn echter terstond herkiesbaar. De plaatsvervangende leden treden tege lijkertijd af als zij, wier plaats .zij verwan- gen, doch zijn onmiddellijk herkiesbaar. Een Bestuurslid kan niet tevens afge vaardigde van een aangesloten Kiesver eeniging zijn en brengt op de Algemeene Vergadering geen stem uit. prae-advies. Gelijk in 1912, ter gelegen heid van soortgelijke wijzigingsvoorstellen van artikel 9, is het Bestuur van oordeel zich van prae-advies te moeten onthouden. De voorzitter zet uitvoerig uiteen, dat het bestuur in deze niet kan medegaan met de zienswijze van Emmen. Bij aanneming van dit voorstel toch is iemand voor zijn geheele leven bestuurslid. Dit kan tot moeilijkheden en onaangenaamheden lei den. Het bestuur stelt daarom voor, dat de afgevaardigde tegen het voorstel Em men zal stemmen, zoodat Leiden art. 9 ge handhaafd wil houden. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De andere punten van den beschrijvings brief gaven geen aanleiding tot een discus- j sie. De verg ging in haar geheel mede met de praeaiviezen van liet bestuur van den Bond. Alleen een amendement of beter ecri voor stel Alkmaar, dat alsnog op de ?.ger<h« geplaotst is, lokte eenige drscussie uit. Alkmaar wil, dat v «nneer iemand die een dubbele Candida uur aangenomen heeft, en rn beide districten gekozen wordt, do nieuwe verkiezing in het vaste district uit de Bondskas betaald v/ordi. De voorzitter, deelde mede dat het be stuur geen bezwaar heeft tegen dit voorstel, 1 maar dat het dit voorstel zou willen aan gevuld zien met de woorden: „indien voor af het bondsbestuur de dubbele canaidatunr heeft goedgekeurd." Na eenige discussie werd hot voorstel van het bestuur aangonoir.cn. De rondvraag beperkte zich tot huishou delijke zaken. De voorzitter sloot vervolgens de vergadering op de gebruikelijke wijze. Begrafenis Prof. Dr. Zeeman. Op de begraafplaats aan het Groene Kerkje onder de g-meente Oegstgeest wcnl hedenmiddag op deftig eenvoudige wijze, in den geest van den afgestorvene aan den schoot der aarde toevertrouwd het stof* lijk hulsel van wijlen Prof. Dr. P. Zee man Gzn, in leven hoogleeraar bij dc fa culteit der wis- en natuurkunde oan d® Rijks-Universiteit alhier, belast geweest met hert onder wijs in de wiskunde, dc ana lytische en beschrijvende meetkunde er. de theoretische werktuigkunde. Een breedc schare belangstellenden uit velerlei maatschaplijken stand cn kring had zich op den doodenakker verzameld om aan dc nagedachtenis van den alge meen geachten ontslapene een laatste ge tuigenis te brengen van achting, vriend, schap of sympathie. Onder dc aanwezigen werden opgemerkt I

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2