11 BUITENLAND. De Oorlog. Se JAARGANG No. 169T BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bijonze agenten li cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG MEI. ISI5. Sou/tornt De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratli bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. De Roomsche Landdag. „Roomschen in huis, Roomsch ook daarbuiten," zintgi'&n wij zioo ltiidie in het mooie lied Roomsche Blijdschap", door onze Volks zang-beweging bekend gemaakt. En toch met duizienden zijn ze nog te tellen, die Katholieken, die zoo schuch ter zijn in het belijden van hun geloof, ■alsof we nog in den tijd leefden, dat onze godsdienst naar zolders en schuiurkerken werd verdrongen. En toch onze tegen standers schamen zich niet, openlijk voor hun „overtuiging" uit te komen. De roode vlag wordt ontvouwd in de open lucht en in optocht langs de straten gedragen. En toch meer dan de revolutie heeft onze Roomsche actie er recht op zich openlijk eu fier te" toonen, 'mag onze Roomsche vlag worden geheven ook buiten, op het open land, in het licht van Gods zon. Nu het veaigadersedzoen voorbij is en het jonge jaar met zijn weelde van lente groen en bloesembocxm en, met zijn gejuich van vogels en zijn schoone dagen ons neiar buiten roept-, nu is het de tijd, om sa- nren te komen van alle kanten, om onze banieren bijeen te planten, om onze Room sche liederen te doen juichen uit honder den monden en ons opnieuw te voelen aangespoord tot daden van Roomsch le ven. Op Hemelvaartsdag houdt de V. P. U. haar eersten Roomschen Landdag te Lisse. Als sprekers treden er op de heer J. A. de L o b e 1, uit I-Laarlem, die tot onder- Wierp heeft: „Het sociale leven in -den Bond" en pater Borromaeus de G reeve O.F.M., die zal spreken over: ,,Het godsdienstig element in onze actie". De sprekers zijn bekend genoeg. De onderwerpen voor onze Volksbonders op- de eerste plaats, maar ook voor alle Katholieken van het hoogste gewicht- Door een 20.000 strooibiljetten en mede deelingen in onze Pers, door reclamebil- jet'ten in vele kerkportalen en door andere propaganda is er ruchtbaarheid aan gege ven. We verwachten dus onze Roomsche man nen en vrouwen met honderden in Lisse. Haarlem komt, naar we hoorden, per fietstocht. Op tal van dorpen bestaat het zelfde plan. De loop van treinen en trams is ook zóó dat ieder bijtijds op het terrein kan zijn. De Propaganda-Club te Lisse is druk in de weer om alles in geleedheid te brengen. Voor de fietsen zal worden gezorgd. De heer P. Warmerdam neemt de banieren in ontvangst van de afde-elingen, die ze wil len toezenden. Alles zal, naar we hopen, in orde zijn, om de honderden Roomsche mannen en vrouwen goed te ontvangen. Als we nu nog een Weesgegroetje bidden om goed weer, dan zal deze eerste Room sche Landdag wel slagen. Dus met honderden Donderdag naar Lisse. SERRARENS, Pres. V. P. U. P. S. Brengt uw „Leeuwerken" mee! Trein H. S. M. Vertrek Leiden 11.07; aankomst Lisse (Station) 11.33. Stoomtram N. Z. H. T. M. Vertrek Leiden: 11,55 en 12,55; Aankomst Lisse (vlak bij terrein) 12.42 en 1.42. FEUILLETON. HEREEMIGD. Tames Warfield was razend van woede bij de ontdekking, dat hij den gehaten Btruikroover huisvesting verleend had en hem door zijn Tiescherming doordat hij hem juffro'irvv Kondiment had meegege ven de deuren van de gevangenis ge opend had. Doch zijn woede was tevergeefsch. De roovers en hun kapitein waren ver dwenen, alsof de aarde hen had verzwol gen. Dat dit, figuurlijk gesproken, inderdaad het geval was, vermoedde niemand, want Mack Donald had gelijk gohad; niemand, 'behalve hij en kolonel Le Noir, wist \an het bestaan van het hol in den duivels- ketel en de kolonel had er alle belang bi], dit geheim zorgvuldig to bewaren. Zoo waren de roovers dan veiliger dan ooit tegen- alle vervolging; zij spotten ever de politiebeambten, -dó'e in het verlaten huis aan den boschweg niets hadden ge vonden dan leege, vervallen vertrekken en een oude, doofstomme vrouw, die achter do venstergordijnen zat te breien en die op alle tot haar gerichte vragen geen an der antwoord had dan een hoofdschud den en een stompzinnig lachen. En de dagen kwamen en gingen en de herfst brak aan in heerlijke schoonheid en nog altijd was het wraakplan van Gabriel he Noir niet uitgevoerd. Tevergeefs schold hij en raasde hij tegen den anders zoo Mö.uunoedjigen roover. Mack Donald .b'eef V Klachtenbureau. Wanneer men het verslag der Kamer zitting van gisteren leest en op meerdere dagen was 't net zoo krijgt men dm indruk of men aan de rubriek in gezonden stukken bezig is. Alerlei klachten worden geuit over grie ven en griefjes in en om het leger, waarbij dan geheel in den trant van beroemde schrijvers als „een burger" of „een wande laar" op herstel en verandering wordt aangedrongen, liefst zoo spoedig mogelijk. Bij 't genieten van zulk gecondenseerd gemopper komt de gedachte wel eens op: heeft in dezen veelbewogen tijd, waarin weer zoo pas een ramp als met de ,,-Lusi- tania" de geesten roerde, onze Tweede Ka mer niet anders te doen dan tot klachten- bureaux te dienen, zij 't dan naar aanlei ding van een buitengewoon oorlogscrediet van 50 millioen. En 't was alsof gisteren de Kamer zelf ook van die opinie was, want o zoo langzaam kwamen de 51 noodzake lijke namen op de presentielijst bijeen. Hoe 't zij, toch lijkt het ons wel goed, dat wat woelt en gist onder onze gemobili. seerden eens tot uiting kan komen. In de krant schrijven is voor hen niet altijd mo. gelijk, vaak ook niet van gevaar voor moei lijkheden ontbloot, terwijl gestadig zwijgen toch ook -een hard gelag is. Welnu: een be. spreking in 'it parlement van wat daarvoor de moeite waard is, kan als een goede vei ligheidsklep worden beschouwd, waardoor ontstemming en ontevredenheid, welke saamgehoopt veel kwaads kunnen brou wen, veilig kunnen ontsnappen. 't 19 dan toch eens gezegd, nietwaar, en de minister weet het. Bovendien: de weten schap, dat ondanks censuur en vrees voor straf toch openlijk kan besproken worden wat verkeerd mocht wezen, werkt onwille keurig preventief en voorkomt allicht een en ander, wat niet door den beugel mocht kunnen. Alleen: de afgevaardigden gelieven te bedenken, dat ook op dit stuk de juiste maat moe,t gehouden worden. Voor 't fono- grafen van futuliteiten moeten zij zich te hoog achten, terwijl ook de meest ernstige dingen wel in een kort bestek kunnen be sproken worden. We laten in 't midden of die juiste ver houdingen ten Binnenhove wel altijd in 't oog worden gehouden, maar wanneer zulks geschiedt is ook een debat als er thans wordt gevoerd, goed op zijn plaats. Wat in het volk leeft korne in de volksvertegen woordiging tot zijn recht, V Gelukkige kalmte. Wij hebben indertijd, toen het Nederland- sche stoomschip „Katwijk" was getorpe. deerd, onmiddellijk gewaarschuwd tocli de kalmte te bewaren en ons geen gekletter van oorlogswapenen in de ooren te doen dreunen. Gelukkig kunnen degenen, die zich toen kalm hebben gehouden, thans tevreden zijn over het door hen ingenomen stand, punt. Na de in dtt nummer gepubliceerde mededeeling van de Duitsche regeering inzake het torpedeeren van de „Katwijk" blijkt., dat onze nationale eer en onze le vensbelangen niet eischen, dat wij onze neutraliteit te.midden dor oorlogvoerende zullen opgeven. Onze nationale eer is genoegdoening verschaft door de loyale betuiging van op recht leedwezen- over het gebeurde en de gereid)verklaring die geleden schade te herstellen. En wat onze levensbelangen betreft de bezorgdheid dat een onheil van dergelij- ken aard een Hollandsch schip opnieuw kan treffen, blijft weliswaar bestaan. Maar de openlijke bekendmaking van de begane vergissing zal de commandanten der duik- booiten misschien nog mser dan een herha ling van de hun vroeger gegegeven instruc tie herinneren aan hun verplichting om bij het vervullen van hun oorlogstaak geweld dadigheden tegen neutrale schepen met de meeste zorgvuldigheid te vermijden. De afloop van de geschiedenis met de „Katwijk" is te meer daar er geen men- schonlevens bij te betreuren zijn voor ons land in hooge mate bevredigend. Churchill verklaarde in het Lagerhuis, dat de regeering alleen escorte medegaf aan schepen die troepen,mur.ltie of andere noodzakelijke behoeften voor de regee ring vervoerden. Italië zou Maandag vóór middernacht een afdoend antwoord van Oostenrijk wachten Twee Zeppe lins kwamen gistermorgen te 2.45 boven Westcliff, bij Southend en wierpen ver scheidene bommen. Oe „Queen Wil- helmina" is bij Blyth door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De „Lusitania" in den grond geboord. Engelsch-Amerikaansche persstemming. De New-York Times" doet een beroep op alle onzijdige volkien om zich bij de Vereenigde Staten aan te sluiten in het verzoek, dat Duitschlaind oorlog zal voenen zonder onzijdigen tie -dooden. Wickersham de voormalige procureur-generaal, dringt er in een brief in de bladen op aan, dat die regeering haar onmannelijke politiek zal opgeven en raadt de diplomatieke be trekkingen met Duitschland af te breken. De wetgevende vergadering van Califor nia lie eft president Wilson een boodschap gezonden, waarin zij uitbreiding van de vloot vraagt tot bescherming van de eer van het volk en de levens van Amenikaan- sche burgers. De „Times" geeft de meening van het publiek over de itorpedeering vam de „Lusitania" weer en zegt aan liet eind van haar artikel: „Men kan niet over vergelding spreken, voordat Duitschland onder den voet is ge- 1 o open door de troepen der bon dgeno oten en deze hun intocht hebben gedaan te Berlijn. Onze krachten moeten tot de ver wezenlijking vian dat onwrikbare voorne men worden aangewend." Skandinavische persstemmen. Het „Berl. Tagebl." bevat Skandinavi sche persstemmen over de ondergang der „Lusitania". Het Stockholmscbe blad „Aftonbladet" schrijft: „Alle Amerikanen, die bij de fabricatie en leverantie van wa pens geïnteresseerd zijn, zullen door het ■in den grond horen van de „Lusitania" indachtig zijn gemaakt aan de verganke lijkheid van alle oonlogsjunc turen Daar door zal nl. aan den toonenden handel in wapens groote schade toegebracht wor den. Men was er van overtuigd,, dat het stoomschip met zijn snelheid van meer dan 20 kn-oopen aan de onderzeeër zou ont komen. Deze overtuiging echter is onjuist gebleken en de Engelsche heerschappij ter zee heeft daardoor een heviger knak gekregen dan haar tot dusverre was toe gebracht. In een artikel van „Poli tik en" (Kopen hagen) wordt gezegd:„Ieder kalm den kend Amerikaan moet overtuigd zijn, dat een oorlog met Duitschland een onding zou 'zijn. Anderzijds behoeft Duitschland Amerika niet te duchten. De staten der Unie doen aan dat Rijk reeds zooveel kwaad als slechts mogelijk is, doordat zij de geallieerden v-an wapens en munitie voorzien. Vian een landing van Amerikaansche troepen in Frankrijk kan geen sprake zijn En de Amierikaansche vloot zou Engeland zeer weinig van nut kunnen zijn. Het zou gio-ed zijn wanneer de negeering der Unie dit helder inzag, te meer daar het ook de opvatting is van een groot deel van de natie zelf n.l. van alle Duitsch-Amerika- nen." Uit het Engelsche Lagerhuis. Naar aanleiding v-an een vraag in zake die „Lusitania", verklaarde de minister van marine Churchill, dat het voorbarig zou zijn de-ze zaak te bespreken, zoolang heit officiee'.e onderzoek nog niet afgeloo- pen is ,daar als resultaat van de inlich tingen omtrent de bewegingen der onder zeeërs door de Admiraliteit een waarschu wing was gezondien aan de „Lusitania", terwijl er tevens aanwijzingen waren ge- geA'en to or haren koers. In antwoord op de vraag, waarom de „Lusitania" niet geëscorteerd was, zeide Churchill, dat de regeering van tijd tot tijd getracht heeft escortes te verschaffen aan schepen, die troepen, munitie of vrachten overbrachten, die de regeering dringend noodig had, maar dat zij tot stel regel heeft, da.t ieder koopvaardijschip voor zichzelf moet zorgen in verband met de algemeene maatregelen, die de regee- rting heeft genomen en dat tot dusverre nog niet gebleken is, dat dit beginsel geen volkomen succes heeft gehad. De treurige uitzondering in het geval van de „Lusi tania" mag echter de aandacht niet af trekken van het feit, dat de Engelsche zee vaart zonder belangrijk verlies geregeld wordt voortgezet. In antwoord op een vraag of de regee ring stappen had gedaan om die ernstige en voortdurende schendingen van de I-Iaagsche Conventie door Duitsch land ter kennis van de onder- teekenaars dier Conventie te 1)rongen, zei- de eerste imnisfer Asquitih, dat Duitsch land den oorlog was begonnen met een flagrante inbreuk op het verdrag en dat het den oorlog heefit voortgezet met toene- m-enzde minachting van de overeenkomst en de vroeger goedgekeurde bepalingen op de wijze van oorlogvoering. „Diie feuten," zoo zeide van, „zijn alge meen bekend en er bestaat geen reden, om in verbinding te treden met genoem de regeeringen, tenzij zij dez.er zake tot eenlge actie zouden willen overgaan, (Toe juichingen. „Wij vertrouwen-, dat de neu trale naties "hoe langer hoe meer gaan be seffen, dat de gebeurtenissen van dezen oorlog de geheele beschaafde wereld en de toekomst van de menschhoid raken," De „Transylvania" veroordeeld? Uit New-York wordt giemeld: In een in terview verklaarde de heer Dernburg, dat de Duitsche duikbooten zulle-n voortgaan alle handelsvaartuigen zonder vooraf gaande waarschuwing in den grond te bo ren. Het zal onmogelijk zijn den vrouwen, kinderen en ouderen non-combattanten in de gelegenheid te stellen zichzelf te red den, doch zij zullen de a'gemeene waar schuwing in de Amerikaansche bladen ge publiceerd, moeten bescliouwen als een aanwijzing dat Duitschland voornemens is elk handelsschip dat aan Engeland toe behoort, in den grond te boren-. Het ge rucht loopt dat dezelfde „Duitsche bron" die het torpedeeren van de „Lusifcania" voorspelde, een waarschuwing heeft ge lanceerd ten aanzien van de „Transylva nia", die Vrijdag uit New-York vertrok. Gered. Bij de familie te Vlissingen van den heer J. F. van Hoeke, die te Liverpool woonde en die reeds vijf jaar als steward bij de Cunard-lijn in dienst is, is bericht gekomen van zijne goede aankomst tè Queenstown. De heer Van Hoeke is te Vlis singen geboren en zijn ouders wonen neg daar. Men begrijpt de vreugde van de fa milie over de redding van den jongsten zoon. Zeppelin-aanval. Twee Zeppelings verschenen gistermor gen om 2 u. 45 boven Westcliff bij S-outhend (aan den Theemsmond). Bommen werden geworpen op Souitiherul en Westcliff, bedde niets and-erts dan badplaatsen en vacantie-oorden, Eenige br and granaten veroorzaakten talrijke branden. Tot dusver i<s bekend dat twee vrouwen- zijn gedood en een aantal inwoners ge wond. Een bom werd goworpen op de gas fabriek, doch miste haar doel. De eerste aanwijzing dat zich vijande lijke vliegers boven Westcliff cn Southend bevonden, waren hevige ontploffingen van bommen, geworpen op de slapende plaat sen. Kort daarna weerklonken de sirenen. Intusschen waren reedis een aantal brand bommen op Westcliff geworpen. Speciale politieagenten en hulpagenten snelden naar hunne posten. Een groot aantal mon- schen kwam de straat op. Ileijhaaldelijk bewogen de bommen zich naar de aarde toe als met een langen vlaminonden staart. De bommen vielen in zoo groote hoeveel heid in straten en tuinen, dat er reeds te 4 uur 20 opgenomen waren on naar het politiebureau gebracht. Te 8 uur waren er reeds 80 opgenomen en gebluscht of op een plaats neergelegd, waar zij geen scha de konden aanrichten. Bijna alle ooggetuigen verklaren, dat de Zeppelins laag boven deri grond vlogen. Er was geen spoor van paniek onder de menigte; zij scheen meer cr op uit om te bepalen w-aar de vliegers zich eigenlijk be vonden dan zichzelf buiten gevaar te hou- bij zijn voornemen om de schoone Kapitola slechts levend iui zijn macht te krijgen en de kolonel moest zich er wel in schikken. Zijn bondgenoot hield immers het spel in handen en van herp_ hing alles af. Zoo- kwam het dat Kapitola aan den inval der roovers ternauwernood dacht en zich liet beheerschen door een gevoel van gerustheid, dat des te gevaarlijker was, daar de vijand1 slechts wachtte, en geen oogenblik zijn waakzaamheid prijs gaf. Het was een schoone dag in het voor jaar, toen master Warfield, vergezeld van Wool, zijn bediende, de stalgebouwen van Hurricane Hall bezichtigde, en bij deze gelegenheid Wool en de stalknechts hoor de spreken over een nieuwe bewoonster, die in (het eenzame huis van kolonel Le Noir was komen wonen, en die, te oordee- len naar de* beschrijving van David, den koetsier van Le Noir, een parel van schoont- heid moest zijn. Deze_ woorden hoorende, keek James Warfiiel-d vreemd op. Kon er iets zijn, dat meer zijn belangstelling wekte, dan het geen betrekk-Lng'hajd op het eenzame huis en zijn bewoners? Wie is het, John? vroeg hij den groom, die het verhaalde. Dat weet ik niet! Maar zij moet bui tengewoon schoon zijn en zwaar in rouw gaan. David vertelde, dat hij op zekeren dag vam de vorige maand voor zijn heer het rijtuig had moeten inspannen. Deze was er mee naar Staunton gereden en in gezelschap van dit jeugdige, schoone meisje teruggekeerd. Zij weende onderweg voortdurend en David meent, dat het een arme wees moet zijn, die al ha,re vrien den verloren heeft en van kolonel Le Noir geheel afhankelijk is. 'n Ander offer! Ik verwed er mijn le ven onder! 'n Ander offer! prevelde Ja-mes War field: Arm kind! Het was voor haar te wen- schen, dat zij dood was, veel liever, dan in de maclit van dezen meest geweten- loozen schurk, die er op aarde bestaat. Maar hoe diep deze mededeeling him ook aangreep, toch sprak hij met Kapitola geen woord over de nieuwe bewoonster van het eenazme huis, want hij had er zijn reden voor het jonge meisje zoolang mogelijk met deze nabuurschap onbekend te laten. Doch in het boek van het noodlot stond het geschreven, dat Kapitola daarover niet een dag in het onzekere blijven zcu. Toen Pitapat des avonds hare meesteres bij het uitkle-eden hielp, vroeg zij: Hebt gij het nieuwste nieuws reeds gehoord, miss? Neen, wat is dat. Patty? We hebben een nieuwe buurvrouw gekregen, een zeer jong meisje, zoo schoon als een engel op een plaatje, met een ge laat. blank als sneeuw, hemelsblauwe oogen en glanzend goud haar als een prinses uit het sprookje, dat ge mij on langs verhaald hebt. Zij weent den ge- heelen dag, want zij is met den kolonel en Dorbey Knight alleen in dat eenzame spookhuis, net als de prinses in het kasteel van den weerwolf! Kapitola keek het meisje vragend aan. Wat vertelt ge daar? Droomt ge of verzint ge wat? Miss, ik veiitej u de voile .waarheid. In het eenzame huis is op dit oogenblik een jong, buitengewoon schoon meisje, le vend, zooals wij beiden 1 O, wat doet mij dat een genoegenl Ik ga haar morgen dadelijk opzoeken, zeide Kapitola haastig. O, miss, doe dat niet! De oude heer zou u dooden! Ik heb gehoord, hoe hij alle mannelijke en vrouwelijke dienstboden dreigde hen om het leven te zullen bren gen, indien zij u met een enltel woord over de nieuwe bewoonster spraken. Waarom kan hij dit niet willen? Waarom wil hij mij daarvan terughou den? Wat beoogt hij er mee? Ik moet er achter komen, ik moet weten, wie die ge heimzinnige buurvrouw is, die men daar verborgen houdt? zeide Kapitola bij zich zelf. En zij maakte reeds een plan om haar voornemen ten uitvoer te brengen, zonder te vermoeden, dat zij op het punt stond, rechtstreeks in den geopen-den muil van den leeuw, in haar eigen verderf te loop-en. XXII. Het was den morgen vóór Guido's ver trek, en dr. Day was naar Staunton ger reden, terwijl Guido in de bibliotheek be zig was boeken van den dokter op orde te zetten, toen plotseling een der bedien den kwam binnenstormen, met een uit drukking van de grootste ontsteltenis op het gelaat. O, master Guido! riep de man uit. Zooeven is het paard van den dokter het voorplein op koinen rennen, bedekt met schuim en zonder ruiter! Groote God, riep Guido uit, de trap afvliegende. Hij sprong in het zadel en rende naar Staunton, voortdurend de zij wegen en greppels met scherpen blik op nemende. Zoo had hij een eind gereden, toen het paard plotseling van zelf bleef staan. Vol ontzetting zag Guido aan den rand van een laagte de gestalte van den dokter liggen, hulpeloos en bewegingloos. Guido sprong urj het- zadel en knielde zenuwachtig bij den bewuistelooze neer. Op hei-zelfde oogenblik sloeg de oude man de bleeke oogleden langzaam op en fluisterde met bevende stem: Guido... breng mij naar huis... ilc moet Klara nog eens zien... voordat ik..« sterft De groote smart, die zich van hem meester maakte, onderdrukkend, richtte de jongeman den doktor van den grond en legde hiem met behulp van een be- dilende, die intusschen eveneens op de plaats des onheil9 aangekomen was, op eijn paard. Langzaam zette zich do kleine stoet in beweging naar Willow Heights, vanwaar de dokter nog kort gel-eden frisch en op gewekt was vertrokken en waarlhteen hij nu teruggebracht werd als een stervend-et, die vóór zijn dood nog eenmaal zijn kind wenschte te zien. Had hij een blik bun nen slaan in de toekomst, het scheiden) van de lieveling zijns harten zou hem oiv uiltsprekelijk zwaar zijn gevallen. Met de grootst mogelijke voorzichtig heid werd de lijder naar zijn kamer ge dragen en onmiddellijk zond Guido bood schappen naar de beste gencesheeren uli den omtrek. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1