BINNENLAND. ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving. half Mei doen Inschrijven voor de lich- it-m# 1915 op het stadhuis van hun tegen woordige woonplaats. Wie zich op dien datum niet gemeld heeft zal worden be schouwd als dienstweigeraar en als zoo danig vervolgd. De Oostenrijksche actfe tegen Servië. De Deutsche Tagesalg." verneemt, dat het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, be stemd om een nieuwe actie tegen Servië te voeren, thans gereed is om uit te ruk ken. De troepen zijn voor den dienst te velde gedrild in een gebied aan de Servi sche grens, dat door sterke verdedigings werken onkwetsbaar was gemaakt voor een inval. Daar (het weer thans gunstiger is ge worden. verwacht men, dat de nieuwe veldtocht- spoedig een aanvang zal nemen. Vrij gelaten. Volg'ens een telegram uit Stockholm, zijn negen van de elf Zweedsche schepen, die naar Duitsche ha vens waren opgebracht, Zondag vrij ge laten. Ecui Armenische samenzwering. Uit Konstant'toopel wordt aan het Ilavas-Bu reau gemeld, dat onder voorwendsel van een samenzwering tegen Turkije talrijke arrestaties plaats hadden, hoofdzakelijk van Armeniërs. 2500 Armeniërs zouden zijn gevangen genomen. Buitenlandsche berichten. De „Niggem" vergaan. Van het stoomschip „Nigigem", dat in 'ft begin van December met een lading ka toen van Alexandrië naar Engeland ver trok, was sedert niets meer vernomen. Tihans seint kapitein Macintyre, de gezag voerder, uit Solium (golf van Tripoli), dat het schip op 27 December is vergaan. Be halve de kapitein, zijn zeven personen van de bemanning gered. De oproerige beweging in Tripdii. De kolonel Miani, commandant van een uit drie wapens samengesteld detache ment (waarbij ook inlandsche soldaten waren ingedeeW), die opdracht had een strafexpeditie te houden, heeft op 1 Mei gemeld, dat hij bij het treffen met den vijand gedwongen werd onder zware ver hezen terug te trekken, omdat de inland- Bche troepen naar den vijand overliepen. Hot „Kor. Norden" verneemt daarom trent uit Rome: Het verraad van 4000 in- üandsche soldalen door over.oopen naar het opstandelingenkamp van lliet in totaal slechts 6000 man sterke, expeditiekorps bij Syrlhe wordt in .politieke kringen ernstig ingezien. De dood van 18 officieren en 200 Italiaansche soldaten, zoomede de ver wonding van 20 officieren en 400 soldaten maakt een pijnlijken indruk. De schuld van dit voorval wordt aan het plaatselijk commando toegeschreven. Ontploffing. In de dynamo-fabriek Siemens-Scliuc- kert te Berlijn Js een ontploffing geweest, waardoor een arbeider en een arbeidster werden gedood en vijf arbeidsters en drie urbeiders gewond. Brand te Madrid. Te Madrid is Dinsdag brand uitgebro ken in een. uit de 18de- eeuw dateerend groot /gerechtsgebouw. _£en der rechters, Aranda, (kwam om het leven bij een f.o- ging om het archief van zijn kamer te redden: hij stikte ito; den rook. Ook tal van brandweerlieden zijn gekwetst. Door gebrekkige btuschmiddelen ging het ge.heele gebouw in vlammen op. Het was een reusachtig bouwwerk, in de Calle de Don a Barbara, doch van betrekkelijk weinig kunstwaarde. Aardschok in Italië. In de streek der Abruzzen, die in Januari door aardbeving werd geteisterd, is Dins dagavond weder een sterke aardschok ge voeld. Nederland en de Oorlog. JG root verlof der oudste landweerlichting. Naar aanleiding van de daaromtrent loopende geruchten kan het „Vad." uit goede bron mededeelen, dat eerlang een besluit kan worden tegemoetgezien, waar bij de oudste lichting van de landweer met groot verlof zal worden gezonden. De da tum is nog niet vastgesteld. Geldel ij ke tegemoetkoming. De Gedeputeerde Staten van Groningen stellen aan de Provinciale Staten voor, wegens de duurte der levensmiddelen aan de lagere ambtenareniin dienst der pro vincie, een tijdelijke geldelijke tegemoet koming te geven. De nieuwe circulaire vau Minister Posthuma. Behalve de locale vergadering 's-Gravenha- go van de Nedcilandsehe Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft ook, naar gemeld wordt, de Haagscbe Bakkers- patroons Vereeniging met betrekking tot de uitvoering van de bekende circulaire van den Minister van landbouw inzake de verstrekken van goedkoop ongel u ld tarwebrood, loyale medewerkng toegezegd. Waarschuwing ter voorko ming van gevaren bij de uitoefening der zeevis- echerij op de Noordzee. Door den Hoofdinspecteur der vissche- rijen wordt er, onder verwijzing naar liet in vroegere circulaires medegedeelde nog maals de aandacht op gevestigd, om bij de visscherij op do Noordzee het navolgende in acht to nemen: lo. Op grond van de ncutraliteitsverkla- ring door de Nederlandsche Regeering ai- gekondigd, heeft ieder Nederlander zich te onthouden van eenige handeling ten gun9te of ten ongunste van een der oorlogvoerende partijen. 2o. Elk vaartuig, dat niet in het bezit is van een monsterrol, zal voor lret vertrek uit een Nederlandsche haven, alwaar de staat van beleg niet is afgekondigd, voor zien moeten zijn van een verklaring, waar in de narnen van alle opvarenden en ver dere bijzonderheden worden vermeld; deze verklaring wordt op aanvraag van den eigenaar van het vaartuig of diens verte genwoordiger, na indiening van een be hoorlijk ingevuld formulier, verstrekt, na melijk: voor IJmuiden: door den positie-comman dant aldaar, voor Scheveningen: door den commandant van het Dekkings-detache- ment, waarnemend havenmeester aldaar; voor Hoek van Holland door den comman dant van het Fort aldaar, of wel: door den garnizoens-commandant te Rotterdam. 3o. Elk vaartuig zal een nationaliteitsbe- wijs aan boord moeten hebben welk bewijs onderteekend moet zijn door den betrokken thans in functie zijnde Burgemeester, of wat Scheveningen betreft, namens den bur gemeester door den tegenwoordigen water schout aldaar. 4o. De naam, plaats van herkomst, het nummer en het l<?[tcrteeken van het vaar tuig moeten zoo duidelijk mogelijk gevoerd worden; zoodra deze kenteekenen ook maar eenigszins minder duidelijk mochten wor den, is het gewenscht deze weer bij te schilderen. 5o. De Nederlandsche vlag, waarvan de kleuren helder moeten zijn, moet steeds op duidelijk zichtbare wijze worden gevoerd; de voorgeschreven lichten moeten des nachts helder brandend zijn. Go. Onder geen voorwaarden mogen dui ven of toestellen voor draadlooze telegrafie aan boord meegenomen worden. 7o. Met visschen op de op een bijgevoeg de kaart aangegeven plaatsen is als ge vaarlijk te beschouwen (dat is ver van bo ven Lerwick, zuidwaarts langs Peterhead, Aberdeen, Middlesbrough, Flamborough Hd. bij Doggersbank Spurn Pt. tot ver beneden Yarmouth; alsmede het gedeelte der Noordzee boven Groningen). In elk geval moeten de territoriale wateren van de oorlogvoerende partijen worden verme den, en mag er in de nabijheid van ver sterkte havens of plaatsen niet gevischt worden. 8o. Alle havens van Groot-Britannië zijn voor neutrale vissóhersvaartuigen gesloten. 9o. De orders, die door vreemde oorlogs schepen worden gegeven, ten aanzien van de navigatie, het lichten der netten, het on derzoek va^ de scheepspapieren en van schip, lading, enz., moeten stipt worden opgevolgd; het is hoogst gevaarlijk zich daartegen op eenigerlei wijze te verzetten. lOo. Aan geen der oorlogvoerende partijen mogen inlichtingen verstrekt worden om trent bewegingen der tegenpartijen, ook niet op order. Men zorge niets te hebben gezien of gehoord. llo. Geen visch, als zijnde voorwaardelij ke contrabande, zal aan oorlogsschepen der oorlogvoerende partijen mogen worden verkocht. 12o. In het zicht van tot oorlogvoerende partijen behoorepde oorlogsschepen moet worden vermeden stoom af te blazen of winches of andere hulpwerktuigen in gang te zetten, waarbij de afgewerkte stoom rechtstreeks naar buiten treedt, daar dit als het geven van seinen wordt opgevat. 13o. Indien de koers van een dergelijk oorlogsschip of een smaldeel wordt ge kruist, is het hoogst gevaarlijk iets buiten boord te werpen of te laten vallen. 14o. Het is zorgvuldig te vermijden derge lijke oorlogsschepen te naderen, tenzij door middel van seinen of anderszins daartoe order wordt gegeven; binnen een afstand van zes mijlen van zulk een oorlogsschip moet men zich beschouwen aan gevaar te zijn blootgesteld. H arin gvisBcherij. Bij sommige haringreederijen te Vlaar- dingen was bericht ingekomen van in an dere plaatsen aangenomen schepelingen, dat ze zich van hun verbintenis wilde vrij maken wegens (bezwaar om naar zee te vertrekken met het oog op het mijnenge vaar. Inmiddels Is gebleken dat sommige dier schepelingen zich in andere vissche- rijplaatsen opnieuw verhuren en opnieuw handgeld ontvangen, en wel naar zea gaan. Tegen deze handelwijze, waardoor ook het vorig jaar veel moeilijkheden zijn voroorzaakt, wordt echter thans èn door de reederijen èn dbor de waterschouten met kracht opgetreden. Een nieuw product der Nederlandsche n ij verheid. Uit Eindhoven verneemt de 's-Hertogen- bosche Ct., dat Zaterdag de eerste lading gloeilampen uit Leerdam voor de Philips Fabrieken aldaar aankwam. Men stelt zich voor, tweemaal per week met een voor dat doel gehuurde motorboot den aanvoer van dit nieuwe product onzer Ho Mand ache nijverheid te regelen. Elke •lading omvat 300 kratten, waarin die lampjes verpakt zijn. De verkregen resultaten in de Leerdam- sche glasfabrieken dank zij de aanwe zigheid van u_\t oorlogvoerende landen gevluchte vaklieden geven goede' hoop, dat de .JPihilipslampen" voortaan geheel en al iifHolland vervaardigd zullen wor den. Reeds zijn circa 100 woningen voor de gezinnen van glasblazers aangebouwd. Opheffing van een uitvoer verbod. Men schrijft uit Goes aan het N.v.d.D.: Met zekerheid kan worden medegedeeld dat binnenkort van het uitvoerverbod van hoenders en geslachte hanen ontheffingen zullen worden verleend. Ook wordt overwogen, de grenzen weder open te stellen voor den uitvoer van vol wassen hennen. Deze gunstige beschikking moet voor namelijk aan het inittatief van de V. P. N. te danken zijn,. Economische maatregelen. In den Haag vertoeft de heer Maseng, uit Noorwegen, die zich, ten behoeve van een commissie op economisch gebied daar te lande, op de hoogte komt stellen van de eco nomische maatregelen, welke in Nederland genomen zijn bij en tijdens het uitbreken van den oorlog. De heer Maseng heeft daartoe in de eerste plaats inlichtingen ingewonnen bij de Ned. Overzeetrust-Maatschappij en zal zich voorts tot verschillende vooraanstaande personen op handelsgebied, te Amsterdam en te Rotter dam, wenden. Hij blijft nog eenige dagen hier tp lande vertoeven. Coöperatieve meelfabrieken. De aanbevelingen en oproepingen in de bak kersvakbladen, om tot stichting van een coö peratieve meelfabriek te geraken, hebben nog niet het gewenschte resultaat gehad. Er heb ben zich ongeveer 2000 bakkers aangemeld om een aandeel te nemen, docli dit is niet voldoende. Onderwijl is een zeer druk bezochte verga dering gehouden te Tilburg, om te komen tot een coöperatieve meelfabriek voor Noord- Brabant. De plannen beoogen o.a. een eigen fabriek te bouwen, met een capiciteit van 2500 baaltjes meel per etmaal. Gezien de bui tengewone belangstelling, welke de verga dering ondervond, meent men in het Zuiden dat deze plannen alle kans van slagen hebben. EER3TE KAMER. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben bij het gisteren gehouden en reeds beëindigd afdeelingsonderzoek benoemd tot rapporteurs over het wetsvoorstel-Aalberse betreffende oneerlijke mededinging, de heeren Tjarda van Starkcnborgh, De Gijselaar, Van der Maesen de Sombreit, Van Basten Batenburg en Van der Feltz. Pastoor A. M. J. I. Binnewiertz Naar aanleiding van den dood van den Zeereerw. Heer A.M.J.I.Binnewiertz,schrijft „De Tijd": Nog is het graf van den priester-dichter, pater B. van Meurs, niet gesloten, of reeds bereikt ons het bericht, meldend den dood van een anderen priester-dichter, den zoo veel jongeren pastoor Binnewiertz, wiens edel gemoed, rijk talent en breede aanvoelingen der gemoedsstroomingen vooral in onze moderne letterkunde, zooveel gezag gaven aan zijn proza-opstellen en de bekoring waren van zijn gedichten. Pastoor Binnewiertz heeft in het oude tijdschrift „De Katholiek" de jonge letter kunde bij de Katholieken ingeleid en het goed recht en het schoone ervan leeren waardeeren. Veel misverstand poogde hij uit den weg te ruimen, en zijn zoo licht ont vlambaar dichterlijk gemoed wist anderen tot medebewondering te brengen. Aldus steunde hij het streven der jongere katholieke letter kundigen, die de nieuwe kunst wilden dienen. Daarin moet zijn wezenlijk litteraire beteelcenis gezocht worden. Zelf beoefenaar der dicht kunst, en menigwerf met een lijn, teer dichtje of een welluidend sonnet de ontvankelijken ontroerend, was hij toch vóór alles de boeiende pleitredenaar voor de nieuwe kunstvormen, wier goed recht niet het minst door zijn eigen talentvol werk werd bewezen. Vooral in het tijdschrift „De Katholiek", waarin zijn letterkundige kronieken tot de beste bijdragen van de waardige periodiek behoorden,, open baarde hij zich als criticus, niet om in buiten sporige ontleding de zuivere waarde van ieder onderdeel angstvallig te schatten, maar om vooral zijn bewondering te laten gloeien in de zielen over ontdekte schoonheden en wansmaak met tact te zuiveren. Zoo werd hij een beteekenisvolle figuur in de groep dichters en schrijvers, die nieuwe banen zochten. Met piëteit en leering zullen dan ook de bijeengebundelde vertoogen gelezen worden, welker verschijnen destijds „voor zoovelen een blijde gebeurtenis was." Hij is ook degene geweest, die in uitvoerige opstellen, welke tot bet beste beliooren, dat over Guido Gezelle geschreven is, voor dezen grooten Vlaming in Noord-Nederland in breederen kring de eerbiedige bewondering zijner geloofsgenooten vooral heeft opgeëischt. Hij was een groot beminnaar van Gezelle, wiens invloed op de dichterlijke vorming van zijn jongen bewonderaar niet geheel vreemd bleef. Als criticus („Letterkundige Opstellen" in 1905 verschenen) als dichter („Gedichten" eerste bundel in 1908, tweede in 1912 uitge komen) had de overledene een klinkenden naam onder ons verworven. Zijn breeden geest deed hem echter niet alleen belang stelling koesteren voor de letteren alléén, alle kunsten vroegen zijn aandacht. Jonge talenten wist hij te vinden, naar voren te brengen, aan te moedigen. Ons Roomsch le ven wist hij aldus te verrijken. Aan hem hebben de katholieken van Scheveningen te danken de karaktervolle kerk, die naar de plannen van den kunstenaar Kropholler al daar verrijzen gaat. Boven alles, vóór alles was hij priester. Juist dit laatste werk: de opbouw van het huis Gods, de onvermoeide krachtsinspanning waarmede hij den plicht der gehoorzaamheid ten volle poogde te vervullen om een nieuwe parochie te stichten, teellende den man. Vaak overstelpten hem de zorgen, maar hij vond kracht aan het altaar, om voor de eer Gods en het heil der zielen alle moeilijkhe den en zorgen te overwinnen. Heengegaan naar het Sanatorium te Heer len, om daar herstel te vinden, verraste hem de dood. Zijn aandenken zal onder ons blyven leven." Aan een artikel in de „Msbd." ontleenen we' „De volkrijke parochie van Sint Agnes te 's-Gravcnhage' zal haar kapelaan Binnewiertz niet vergeten. Jong van jaren was hij er oud geworden door zyn harde, onvermoeide werk. Toen werd hem het verschiet geopend van een eigen parochie te mogen stichten, een nieuwe kerk te mogen bouwen, geheel naar zijn eigen aesthetische inzichten en wenschen. 't Lachte hem toe, 't lokte hem aan, maar zyn schoone idealisme, zijn ontembare geest drift speelden liern parten. Naast de verleidelijke aspiraties van den kunstzinnigen bouwheer kwameu de finan- cieele zorgen van den werkgever. De idealist van den droomer en dichter verdroeg zich zoo slecht met den altijd reke- nenden pastoor. Het evenwicht tusschen hart en verstand werd verbroken. Zijn dichterlijke ziel wilde als een leeuwerik de lucht in, de harde zorgen drukten haar terug op de aarde. Het verzwakte, door zorgen cn leed ge sloopte licham kon zijn groote priesterhart niet langer dragen. Moe, mat, samengebroken, is hij nu onver wacht gestorven in den zomer van zijn leven, in de eerste dagen van de dichterlijke Mei maand, in de maand van Maria, de Moeder Gods, die hij aanhing met de kinderlijke en poëtische genegenheid van een middeneeuw- schen klerk. Maria, de ptörrc der zee, wie hij in hel mondaine Scheveningen ook haar kunst schoon heiligdom wilde stichten, zal hem ook de sterre der hope zijn geweest in zijn laatste droeve levensdagen. Zij zal ook de eenige troosteres zijn geweest van zijn zoo bedrukte ziel. Een mooi priesterleven is hier plotseling wreed afgesneden door den onverbiddelijken dood, een leven kostbaar en nog veel belo vend voor God en Zijn Rijk hier op aarde, maar Katholiek Nederland zal steeds pastoor Binnewiertz dankbaar gedenken voor hetgeen hij in zijn te korte bestaan voor Roomsche kunst en leven heeft gedaan." Over de omstandigheden, waaronder pastoor Binnewiertz Is gestorven, schrijft de „Res.": Zooals men weet was pastoor Binnewiertz al sedert geruimen tijd lijdende aan een zenuwoverspanning, welke zijn aanvankelijk krachtig gestel sloopte. De ijverige zieleherder was evenwel niet te bewegen een langdurige, voor zijn volkomen herstel noodzakelijke rust gaan nemen en bleef met zijn afgetobt lichaam zijn drukke werkzaamheden in de pas ge vestigde parochie aan het Gevers Deynoot- plein zoo goed en kwaad als het ging waar nemen. Totdat dc dokter een rustkuur be paald noodzakelijk vond en pastoor Binne wiertz gisterochtend welgemoed op reis ging naar Heerlen, in welks heerlijke omgeving hij genezing voor zijn geschokte zenuwen hoopte te vinden. Zijn vriend, pastoor Postma uit Lutjebroek, vergezelde hem. Dicht bij de plaats zijner bestemming over viel pastoor Binnewiertz plotseling een zenuw toeval, waardoor hy zijn geheugen verloor. Uit den trein gedragen leefde de pastoor nog eenige uren en overleed te ongeveer kwart over zeven. Heden werdt het stoffelijk over schot van uit Heerlen naar 'a-Gravenhage overgebracht om op de R.-K. begraafplaats te worden bijgezet. Bloemendag. Aan de Besturen van R. K. Volksbonden, Gil denbonden en Werkliedenvereenigingen en der plaatselijke R. K. Vakvereenigingen in Neder land is een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat door de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose zal worden ge houden een Bloemendag voor het fonds en wel op Zondag 18 Juli. Het houden van den Bloemendag is zoo van groot belang voor de patiënten van het fonds, dat een even krachtdadige medewerking wordt Verwacht als het vorig jaar. Aan het succes van den eersten Bloemendag danken zoovelen, die thans in een Herstellingsoord verblijven, hun volkomen genezing. Sommi gen, onder hen zijn reeds volkomen hersteld naar huis teruggekeerd. Er was een uitgave vau drieduizend gulden per maand aan ver- pleeggeld noodig, welk bedrag in de naaste toekeuist zal stijgen tot zesduizend gulden per maand of tweehonderd gulden per dag. Hoogstaangeslagenen. „Staatscourant" 104 bevat de lijsten der hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de verschillende provinciën over 1915. In Noord-Holland is het aantal hoogst aangeslagenen 738; het laagste gezamen lijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing heeft geleid, is f 1174.97. Voor Noord-Brabant zijn deze cijfers on derscheidenlijk: 415 en f 554.38; Utrecht 192 en f 1531.80; Overijsel 255 en f 669.14; Zuid- Holland 927 en f 1298.89; Friesland 239 en f558.47; Groningen 218 en 1743.09: Gel derland 426 en f902.67; Limburg 221 en f409.67; Zeeland 155 en f512.35; Drenthe 115 en f 367.39. Middelbaar enderwijs in Indië. Bij gemeenschappelijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Koloniën is een commissie ingesteld, met opdracht van raad en voorlichting te dienen nopens de wij-ze waarop z/al zijn te voorzien in behoefte aan middelbaar (voorbereidend hooger) onderwijs in In dië, dat zich aanpast aan de bijzondere belangen en behoeften der verschillende groepen der Indische bevolking en gele genheid geeft tot behalen van een ge tuigschrift, waaraan gelijke rechten ten aanzien der toelating tot de studie en de examens aan de universiteiten en andere inrichtingen van hooger onderwijs in Ne derland kunnen worden verteend als aan de thans daarvoor gevorderde diploma's. Benoemd in deze commissie is o. a. dr. J. Boeke, hoogleeraar te Leiden. Korfe Kroniek. Naar het ,,Vad." verneemt, is het on derzoek door generaal Vetter, in opdracht van den Minister van Oorlog ingesteld naar de te Utrecht plaats gehad hebbende ongeregeldheiden, geëindigd. In een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het kapittel der Souvereine Orde van Malta, is besloten met het oog op de tijdsomstandigheden dit jaar den gebruikelijken Ridderdag niet te doen plaats hebben. De staking bij de werkzaamheden voor den aanleg van het nieuwe kerkhof te Haarlem duurt voort. Bij hun eisch, een ontslagen werkman weer In dienst te ne men, hebben de stakers thans gevoegd een eisch om loonsverhooging met 2 ct. per uur. Het loon bedraagt voor een gewoon grondwerker 30 ct. en voor zoogenaamde bijwerkers 26 ct. per uur. Negen firra's, sigarettenfabrikanten in Nederland, hebben zich tot den minis ter van oorlog en den opperbevelhebber van zee- en landmacht gewend met een adres, waarin zij in bet belang der natio nale nijverheid de aandacht vestigen op het feit, dat in bijna alle cantines van le ger en vloot uitsluitend of hoofdzakelijk buitenlandsshe sigaretten worden ver kocht. Gemengde berichten. Bouwvallig huis. Men schrijft uit Haarlem: Dinsdagavond hoorde een bewo ner van .de Minnebroedersteeg een gewel dig leven. Toen hij ging zien, wat er aan de band was, bemerkte hij, dat het dak van het tegenover liggend huisje was in gestort. Dit huisje diende tot bergplaats. Door een of andere oorzaak, die nog niet hekend as geworden het dak was v;el in slechten toestand is het ongeval ge schied. Het instorten van het dak alles viel naar binnen maakte, dat de bui- l tenxouur. in de M inn eb roe de ret e eg ging Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIjN MARE 36. voorover hellen en gevaar opleverde, niet alleen voor het verkeer, maar ook voor het tegenover liggend perceel. Een wilde jacht. Te Helmond js gear resteerd zekere v. d. L., oud 19 jaar. Toen hij voor eenige dagen van Roosendaal naar Maastricht werd overgebracht, om er te worden voorgeleid voor den rechter commissaris, wist bij aan de waakzaam heid zijner geleiders, een tweetal mare chaussees, in de nabijheid van het paleis van justitie te Maastricht, te ontsnappen. Een wilde jacht op den vluchteling begonj waaraan beehalve door de marechaussee zonder en met rijwiel, door burgers werjf deelgenomen. In een achterbuurt wist v. d. L. over een muur.te klimmen, en door een tuin te ontsnappen. Sinds was men zijn spoor bijster, v. d. L. is naar Maas tricht overgebracht. (Tel.) Past op de zakkenrol1 ers. Aan N. N. van Zevenbergen werd Maandagavond te Rotterdam een portefuille ontrold inhou dende f 750 aan bankpapier. De bestolene zag dat de dief hem de portefeuille ont rolde doch was in half beschonken toe stand en kon zich n-iet verdedigen. De nachtvorsten. De vorst in de laatsle nachten heeft in den Haarlemmermeerpolder heel wat schade aangericht, niet alleen aan jonge groenten, doch vooral aan de vroege aardappelen. Op verscheidene akkers is het loof zwart. De kazernehraiul te Delft. Het zeer uitge- l reide onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van den kazernebraud te Delft, heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. De militairen die van brandstichting ver dacht waren, zijn thans allen uit voorloopig arrest ontslagen, uit gebrek aan bewijs. Rampen en Ongelukken. Gish r niddag half een is door het vallen van een leeg fust, dat ongeveer 2000 kilo weegt; in den kelder van de Oranjeboom-brouwerij te Rotterdam de ammoniakleiding gesprongen. Elf menschen waren, toen het ongeluk ge beurde, in den kelder werkzaam. Drie van hen zijn gedood, n.l. Julius Quander, Oranje boomstraat 166; Jan Kittel, Burgemeester Hofmanplem 35, en Jan van den Berk, Groosbeekstraat 35 aldaar. Van de overige acht zijn enkele per bran card naar hunne woning vervoerd. Zij waren échter niet gewond, doch alleen sterk onder den indruk van het gebeurde. Aanwezig waren de doktoren Post, Van Leeuwen, Doeleman en Schutte. Ten einde de ammoniak in water op te lossen, werd de kelder onder water gezet. Aarnvezig ïvarcn de spuiten 38, 39, 50, 37 en 40, die ieder met twee stralen werkten. Ook de stoombrandspuit, de reddingsbrigade en de Waterwerken waren mede op bet ter rein aanwezig, terwijl ook de fabriek met zeven stralen hulp verleende. Van de 3 slachtoffers was Kittel ongehuwd, terwijl Quander een vrouw met 3 kinderen achterlaat en v. d. Berk een vrouw met een kind. De lijken zagen er afschuwelijk uit tenge volge van den zeer lagen druk, die er door het uitstroomen der ammoniak ontstond. Het ongeluk verwekte groote opschudding, hon derden nieuwsgierigen hadden zich voor het hek der brouwerij verzameld. In het hoofddiep te Odoorn (Dr.) is Dinsdag een dochtertje van den werkman J. P. verdronken. Onder Vlagtwedde (Gr.) is Dinsdag de woning, bewoond door G. Mulder, trambe ambte, en toebchoorende aan de erven Tappelj geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Dinsdagavond zijn te Irnsum (Fr.) de oliemolen en de gebouwen van den heer .Nydam afgebrand. Oorzaak onbekend. Ver« zekering dekt de schade. R. K. S. V. „St. Augusïinus. De praeses opent de vergadering niet een rede, waarin hij Mr. Aalberse en Mr. Hermans welkom heette. Op den verjaar dag der Ver. den 22sten is hij geluk king te kunnen constateeren een toene mende saamhoorigheid onder de leden der Ver. Zelfvertrouwen is noodig en durt' om voor ons Geloof uit te komen, maar ook wetenschap om het voldoende te kunnen verdedigen. Spreker spoorde de leden aan hun vrijen tijd voor de Ver. te gebruiken, voor Annuarium en R. S. B. Vervolgens ging hij over tot het uitrei ken van een insigne aan het oud bestuurs lid den heer Gründemann; de heer Vos was niet aanwezig. De heer Serrarens teekent als lid van St. Augustiiius. Als Unieafge vaardigde wordt gekozen de heer Beckers, als zijn plaatsvervanger de heer v. d. Vel den; als R. S. B. redacteuren de heeren Oomen en Bertels. Ten slotte worden tot leden der inlichtingscommissie benoemd, de HoogEerw. Heer Deken v. Leiden, Prof. Groenen v. Warmond en Mr. Aalberse en verder de heeren Beckers, Niemöller en als secrettris de heer v. Gennep. Vervolgens krijgt Prof. Groenen het woord. Zijn voornemen om te spreken over een R. K. Stud. Ver. Teneamus cou- fessionem, die omstreeks 1875 hier in Lei den heeft bestaan, moest spr. opgeven, om dat hij niettegenstaande alle moeite, er geen bronnen meer van kon vinden. Naai aanleiding van de oprichting van een Vmcentiusaïdeeling ónder de Leidsche Studenten, zal spr. nu het een en ander over de Vincentius-Ver. zeggen. In het centrum van ellende en ongeloof, Parijs, wekte God mannen op, kruisridders met de vlag der liefde, Ozonarn en de zijnen, die den drang naar waarheid bespeurden, en hoe dringt waarheid, gemakkelijker door dan omhuld met de liefde. De Vincen tius-Ver, werd gesticht en heeft de geheoi»

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2