BUITENLAND. De Oorlog. ge JAARGANG No. 1693 3)e £cidócKe0oti^a^iÜ BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN, Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEE8TDAQEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonza agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21li cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Gehuwde onderwijzeres sen. Dat de gehuwde vrouw thuis behoort te zijn, wil mem nog maar niet inzien. Nu heeft 'de Amsterdamsche Gemeenteraad weer .met 25 tegen 15 stommen besloten, ook gehuwde onderwijzeressen op de lijst van bij voorkeur-benoembaren te plaatsen. Bij voorkeur. Zeker omdat zij haar e^en kinderen aan anderen moeten oi er- laten. Bij voorkeur. Ook de gehuwden, welke in den Raad werd hierop duidelijk ge zinspeeld in afschuwelijke en hemel tergende gemakzucht niet de zorg voor eigen kinderen willen dragen? Van al dezen valt toch al heel weinig liefde voor 'het kind te verwachten, Wij .kunnen intusschen maar niet ont dekken, waarom men -er zoo'n propaganda voor maakt, gehuwde vrouwen in de school en in andere betrekkingen te plaat sen. Z-oolang -zij ongehuwd is dient men der vrouw .gelijke kans te geven op levenson derhoud als den man, zoodat wij er tegen zijn, dan vrouwelijke werkkrachten bij gelijken arbeid minder Joon uit te keeren dan aan mannelijke aooals maar al te vaak gebeurt. Dit is trouwens ook een vorm van oneerlijke concurrentie, welke verboden moest wezen. Zoodra echter de vrouw huwt, moet de zorg voor het levensonderhoud niet meer opbaar rusten, most haar man daarvoor - zorgen. Helaas, deze schoone theorie gaat niet steeds op: menige man verdient, te weinig voor izijm gezin, zoodat zijn vrouw er wat bij imoet verdienen. Zulks mag echter geen reden wezen om gehuwde vrouwen te plaatsen in betrek kingen, waar ongehuwden haar brood kun nen verdienen of waar mannen een ge- zinsloon kunnen bekomen. Op zoo'n ma nier verengent men immers de kwaal, dat wie M niet noodig heeft dubbel 'loon kan genieten ten koste van wie met enkel loon gebaat- zouden zijn. De leuze: de gehuwde vrouw u :'i t de school en ook uit andere betrekkingen achten wij daarom in overeenstemming met gezonde maatschappelijke verhoudin gen, "de tegenovergestelde leer niet, zoo- dat het hesluit van den Amsterdamschen Raad as te betreuren zelfs al beschou: wen wij het louter en alleen van boven genoemd standpunt. Ook echter om nog vele andere redenen is Tiet besluit te be jammeren. Ce Duitsche communiqués melden kleine plaatselijke successen op het Westelijk oorlogsterrein. De Russen zjjn door de verbonden Duitsch-Oosten- rijksche troepen over een front van 150 U. teruggeslagen. De toestand tusschen Japan en China wordt steeds meer gespannen. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groete letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advertentlën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Van het Westelijk oorlogs terrein. Van het Westelijk front valt alleen een nieuw voordeel te onderstrepen, dat de Duitschers bij Yperen behaald hebben. Ze- vencote, Zonnebeke, Westhoek en Nomie- bosche zijn daar door hen bezet, „alle se dert vele maanden fel-bestreden punten", wordt er bij gevoegd. De bedoelde plaatsen zijn gelegen ten Oost-Noord-Oosten van Yperen. Door de bezetting is de hoek afge rond, die na de bezetting van St. Julien door het front, loopende van ten Zuiden van St. Julien over Gravenstafel en verder ten Oosten van Zonnebeke gevormd werd. Of de fel bestreden punten ook tengevolge van een feilen strijd in de handen der Duit schers gevallen zijn, wordt niet gemeld. Generaal French zegt in zijn rapport, dat dit terrein-verlies eigenlijk een gevolg was van de vroegere verliezen en dat het terrein dus vrijwillig werd opgegeven: „de wijzi ging van onze linie heeft in den afgeloopen nacht met succes plaats gehad, de nieuwe linie loopt ten Westen van Zonnebeke". Het Duitsche communiqué van gisteren meldt o. m. dat de Engelschen onder zware verliezen verder terugwijken in de richting van het vlakten oosten van Yperen gelegen bruggehoofd. De hoeven Vanheule, Ekster nest, Schlosspark, Vanherenthac, Het Pap potje zijn door de Duitschers veroverd. In het Aillybosch gingen de Duitsche troepen tot den aanval over en maakten daarbij tien officieren en 750 man krijgsge vangen. Van het Oostelijk ooriogs- terrein. Officieel wordt uit Weenen gemeld, dat de terugslag van de overwinning merkbaar begint te worden. Het Russische Beskiden- front ZboroStropkoLupkof is onhoud baar geworden. Aangezien de Duitsch-Oos- tenrijksche troepen onder voortdurend suc cesvolle gevechten van het Westen tegen Jaslo en Zmigrod "Verder opdringen, is de vijand in den Westelijken sector van het Karpathenfront sinds gistermorgen vroeg in vollen terugtocht uit Hongarije, door de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen vervolgd. De Russen zijn over een front van onge veer 150 K.M. verslagen en onder uiterst zware verliezen tot den terugtocht gedwon gen. Officieel meldt Wolff uit Berlijn: Bij Kal- warja zoowel als noodoostelijk van Soe- walki en oostelijk van Augustowo misluk ten talrijke Russische aanvallen. Wij maakten daar in het geheel ongeveer 500 Russen krijgsgevangen. Op het overige front hadden verschillen de infanteriegevechten plaats, welke allen in ons voordeel afliepen. De aanval van de Duitsche en O. H. troe pen ten noorden van de Woudkarpathen werd Dinsdag reeds doorgezet tot voorbij de derde opnamestelling der Russen, die over het geheeïe front teruggeslagen, terug., gingen op de Wisloka. De grootte der over winning blijkt hieruit, dat tengevolge van de doorbreking de Russen den noordelijken vleugel van hun frontstelling in de Woud karpathen zuidwestelijk van Doekla be ginnen .te ontruimen. Oe actie tegen de Darda nelles De „Vossische Ztg." verneemt uit Kon- stantinopel: De Turksche bajonetten Leb ben ook Dinsdag den vijand bewezen, dat de ijzeren ring, door de verdedigers der Dardanellen gesloten, aiiet kan worden verbroken. Bij Ari Tepe zijn de aanvallers terugge worpen. Slechts onder dekking van hot scheepsgeschut kunnen zij zich daar hand haven; echter zijn zij blootgesteld aan het moorddadig vuur van de Turksche kanon nen. De „Sabah" meldt: Wij^hoopten den vij and, door het bombardement niet te be antwoorden, over de opstelling van onze batterijen in het onzekere te laten. Dat gelukte ook. Nadat de kuststreek, die niet door ons was bezet, urenlang was beschoten, bemerkte men do nadering van transportschepen. Duizenden soldaten met oorlogsmateriaal werden ontscheept. Ter wijl een -deel zich onmiddellijk begon in te graven, ging een ander deel tot den aan val over. Nadat de aanvallers genaderd waren tot het punt, waar de verdedigers hen wilden hebben, gingen dezen tot den stormaanval over. Wie nog aan de Turk sche bajonetten ontkwam, werd" de zee in gedreven. China en Japan. De Engelsche bladen hebben thans uit voeriger telegrammen over de onderhan derhandelingen tusschen China en Japan nopens de eischen van Japan. Toen het antwoord van China aan den Japanschen gezant te Peking, dr. Hioki, werd over handigd, vroeg deze of dit de maximum concessies van China waren, want de Ja- pansche regeering zou er niet mee tevre den zijn. De Chineesclie vertegenwoordigers ant woordden, dat China reeds meer had toegestaan, dan billijkérwi's verwacht had kunnen worden, en dal' Tiet Tand geen verdere 'concessies zou gedoogen. Jn het overhandigde antwoord verklaart China zich bereid aanzienlijke concessies te doen in Sjantoeng, Mandsjoerije en Mongolië, maar het weigert toe te stem men in alle Japansche eischen nopens het Jangtsedal en de militaire en maritieme organisatie. Wat betreft den eisch dat China, indien het buitenlandsch kapitaal mocht behoe ven om mijnen, spoorwegen, havens en dokken in de provincie Foekien aan te leggen en te exploiteeren, daarover eerst Japan zal raadplegen, heeft China ge antwoord dat het niet voornemens ijs, zoodanig buitenlandsch kapitaal te bezi gen. Tot zoover de berichten in de Engelsche bladen over de naar het schijnt voor- loopig afgesprongen onderhandelingen. Het waren ongehoorde eischen, die door de Japanners gesteld waren. En het is vol komen begrijpelijk, dat China op verschei den punten niet heeft kunnen toegeven. Wat daarvan de consequenties zullen zijn? Het is niet te voorspellen;j doch de toe stand is gespannen, zeer gespannen. Zoo wordt thans uit Tokio gemeld, dat Dins dag een bijeenkomst van de Genro Raad van oude staatslieden is gehouden, waarin hij de quaestie heeft behandeld van het zenden van een ultimatum aan China. Mocht het tot een oorlog komen, dan zal Japan indien het den oorlog mocht winnen, zich voordeelen weten te verzekeren ook in die gedeelten van China (als b.v. het Jangtsebeklcen), welke tot dusver door de Britten als hun speciaal gebied van invloed werden beschouwd. Dat Japan zich van zijn streven naar economische machtsuitbreiding in het Jangtse-bekken zou laten terughouden, door de overweging dat het zijn huidige positie in de internationale politiek voor een niet gering deel te danken heeft aan Engeland's moreelen en financieelen steun in moeilijke jaren, mag nauwelijks ver- .wacht worden. Naar Reuter uit Tokio verneemt, heeft het kabinet, daar het antwoord van China op de door Japan gestelde eischen onbe vredigend was, besloten, dat aan China een ultimatum zal worden gesteld. - Naar verwacht wordt, zal het keizerlijk besluit te dezer .zake spoedig worden uit gevaardigd en zal het schiereiland Kwan- toeng in staat van beleg worden ver klaard. De H. Stoel en de vrede. De corr. van de „Tijd" schrijft uit Rome: Zonder dat het nog tot bepaalde vredes voorstellen is gekomen, worden door den H. Stoel toch alle maatregelen getroffen, om het op het geschikste oogenblik daar heen te Leiden. Üsaimige neutrale staten hebben tot dit door de geheele wereld ge- wenschte doel, hun medewerking toegezegd en tevens voor de wijze, waarop de H. Stoel zal trachten een einde aan den oorlog te maken., Ook van de Nederlandsche regee ring wordt het prijzenswaardig initiatief om in dezen met het Vaticaan voeling te houden, alhier op den lioogsten prijs ge steld. Er wordt gezocht naar een voor alle oorlogvoerende mogendheden bevredigend voorstel, hetwelk aannemelijker zou wor den door het stadium der machteloosheid, waarin over en. weer de, militaire situatie sedert maanden gekomen is en die de vol keren uitput. De H. Stoel behoudt zich in tusschen de keuze van het juiste oogenblik voor, hetwelk een algemeen Europeesch vredescongres zou inleiden, zoodat nog niets met zekerheid kan gezegd worden. Verschillende Oorlogs berichten. De duikbootoorlog. President Wilson heeft ite kennen gegeven, dat ihïj'Tn één nota wilde behandelen Ihet torpedeeren van de „Gu'lfighit", het verdrinken van Thrasher, passagiler van de „Falaba". en andere Duitsche aanvallen op Amerikaan- sche schepen. De bemanningen van de „Jolanthé", de „Hero" en de „Northward-Ho", urie /trailers uit Huil, zijn Maandagnacht te Huil aangekomen met het bericht, dat een Duitsche duikboot hun schepen Maandag in de Noordzee in de lucht heeft laten vliegen. Een onbekend stoomschip van onge veer 600 ton, komende uit Oostelijke lich ting, is Maandag in de Fehmarn-belt (tus schen Sleeswijk-Holstein en Denemarken) door een Duitsch oorlogsschip in den grond geboord. Een Duitsch wachtschip vuurde er, toen het stoomschip naliet te stoppen, twee schoten op af. Het schip word zwaar getroffen en zonk binnen een half uur. Weer zijn zes treilers, n.l. de „Hector", „Progress", „Rugby", „Coquet" „Nordt- wardho" en „Bobwhite", door Duitsche duikbooten in de Noordzee in den grond geboord. Generaal van Seydewitz, De 65-jarige genei-aal Hugo von Seydewitz, die de oorlogen van 1866 en 1870 heeft medege maakt en ridder eerste en tweede klasse is van het ijzeren kruis, is naar Wolff's Bureau meldt, te velde gesneuveld. Een „oorlogskoek". In oorlogstijd krijgt onen dikwijls vreemde geschenken, doch een zeer eigenaardig cadeau heeft onlangs de Keizerin van Duitschland ont vangen. Zij kreeg namelijk toegezonden van de kookschool... een „oorlogskoek", bereid uit aardappefèn. Deze koek was zoo aangenaam van smaak dat zij naar de kookschool toeging en verzocht bij de bereiding (hiervan aan wezig te mogen zijn. De Keizerin, die de „aardappeltaart" wensebte populair te maken, zond er een, zelf gebakken, aan den Keizer in het hoofdkwartier. De Britsohe verliezen. De „Times" van DMisdag geeft in de officieele verlie- zenlijst de namen van 210 officieren waar van 63 gesneuveld en 137 gewond zijn. bo vendien noemt het blad nog 15 officieren die gesneuveld zijn en waarvan de namen niet in de officieele lijst voorkomen. Onder de gesneuvelden bevinden zich 7 kolonels. Dienstplicht in Engeland? Uit Londen wordt aan het Deensche blad „Politiken" bericht, dat de vereeniging van fabrikan ten van lederleveranciers van het ministe rie van oorlog een waarschuwing hebben, ontvangen om zich tijdig te voorzien van geoefende vrouwelijke werkkrachten; daar op grond van een nieuwe legerwet dö weerbare mannen binnen drie maanden, onder de wapens zullen worden geroepen. Drie Engelsche sohapen in den grond geboord. In een Engelsch blad wordt vermeld, dat de Turken drie Engelsche schepen in de haven van Smirna hebben mi den grond geboord, de Assiouit, de Bil- li-ter en de City of Khios. Een overeenkomst over prijsgemaakto schepen. Rus'.and heeft zich aangeslo ten bij de overeenkomst tusschen Frank rijk en Groot-Brititannië omtrent de sche pen, d.ie 'in den Europeeschen oorlog wor den prijsgemaakt. Russisch stoomschip op eisn mijn geloo- pen. Voor Sewastopol is liet Russische stoomschip „Makkavei" op een mijn ge- loopen en gezonken en het Russische stoomschip „Elpidofor, den 2en April van Odessa vertrokken, wordt als verloren be schouwd. Het is, vermoedelijk, door de Turken Smit gemaakt of in den grond ge boord. Re Russische Zwarte Zoe-vloot. De Russische vloot in de Zwarte Zee beschoot den rechtervleugel van de. Tsjataldja-stel ling en het kust fort Karabornou. De Belgische recruten. De „Temps" meldt: Ingevolge de wettelijke bepalingen van 1 Mei 1915 moeten alle Belgen van 18 tot 25 jaar, zonder eenige uitzondering, die zich thans in Frankrijk bevinden on nog niet onder de wapens zijn, zich vóór FEUILLETON. HEREENIGD. 12) Dat was de voedster, welke die schurk van een Le Noir uit clen weg had laten ruimen, doch die nu teruggekeerd was, om tegen de schuldigen getuigenis af te leggen. Wijl zij dit openlijk en amb telijk wilde doen, verlangde zij mij te spreken! En in alle bijzonderheden verhaalde hij aan den steeds meer verbaasd luisteren den geestelijke de geschiedenis van liet duister verheden, die Nancy Grewel hem had medegedeeld. In het kort maakte hij vervolgens mel ding van zijn reis naar NeWWonk, en l oe hij daar Kapitola gevonden had, het meisje, dat hetzelfde kind was, hetwelk Gabriel Le Noir uit den weg had laten ruimen. En dit kind, dat te New-York te midden van velerlei el'iande opgroeide, is de eenige ^Rename van Eugène Le Noir en diens ffiillioenen, ter wille waarvan Gabriel Le ^°ir zijn ziel bezoedeld heeft met moord andere misdaden! Gij hebt natuurlijk reeds stappen ftedaaxtmajoor, om het jonge meisje de fe'bieJiging haver rechten te verzekeren? Zeker. Ik heb de gebeele zaak wijd en breed uiteengezet aan mijn advocaat er' 'lem om zijn advies gevraagd! - Eri? Tot mijn verbazing antwoordde hij, a'. ofschoon de zaak duidelijk genoeg .a?' d® bewijzen toch niet afdoende wa- en zóó, dat er langs rechterlijken weg kon worden gehandeld, daar de bekente nis van de stervende negerin volgens onze landswetten geen geldig getuigenis moet worden geacht. Dat wist gij toch wel reeds te voren, Sir, niet waar? Natuurlijk; maar mij dunkt, dat het juist, de taak is van een advocaat mij over deze moeilijkheid Héén te helpen. Die goede, brave meester Breefe wist mij echter niets anders aan te raden, dan mijn mond gesloten en mijn ooren open te 1 ou den en alles te verzamelen, hetwelk ik maar bijeen zou kunnen krijgen om clen schuldige te belasten. Intusschen zou hij zoo nauwkeurig mogelijk nagaan, welke weg de zekerste is om Tol het doel te ko men. Mr. Warfield, ik geloof, dat deze raad verstandig en weldoordacht is ge weest. Maar vertel mij toch iets meer o- er de moeder van het jonge meisje. Is het niet vreemd, ik zou bijna zeggen: onbe grijpelijk, dat zij uit den weg geruimd kon worden, zonder dat iemand ooit iets van haar hoorde? Sir, voor mij is niets onbegrijpelijk. Zij was een hu'tpelooze wees en weduwe tegelijkertijd, eeri vreemde in een vreemd land. een arm, ongelukkig schepsel, in de macht van den meest gewetenloozen en boosaardigen schurk, dien God ooit ibj het leven Iilet blijven en voor wien niets te gruwelijk was. Al heel spoedig na Eugène's diood strooide Gabriel het ge rucht uit, dat de groote smart madame Eusène's verstand verbijsterd had en dat m'en haar daarom naar een sanatorium had moeten overbrengen. Wie kon aan de waarheid van dit gerucht twijfelen? Het was geloofwaardig en fijn genoeg ver zonnen. Maar sinds de oude Nancy Gre wel tegenover mij haar bekentenis heeft afgelegd, weet ik, dat, wat Gabriel Le Noir uitstrooide, een leugen is geweest. Ik weet niet of zij bij haar verstand ts of niet; en of, indien zij gestorven is, haar dood een natuurlijke of een gewelddadige is geweest. Groote God, Sir, gij walt toch niet zeggen. Ik ben in staat om alles te gelooven, zoolang ik niet overtuigd ben van het te gendeel. Ik geloof, dat madame Eugène le Noir door denzelfden schurk uit den weg geruimd is geworden, die haar man liet dooden en haar kind liet ontvoeren! De geestelijke was geheel ontsteLd door de zwaarte der uitgebrachte beschuldi ging. Hij bedekte zij.n oogen met de hand, slaakte een diepen zucht en antwoordde: Majoor, ik kan u geen beteren raad geven dan dien van Mr. Breefe, volg het spoor, dat gij gevonden hebt, en de Hemel zal u helpen! Ik zal dat spoor volgen. Ik heb er een zwak vermoeden van, dat de mede plichtige van Le Noir niemand anders is dan de gevreesde Mack Donald. Daarom heb ik op zijn hoofd een hqpgen prijs ge steld. Wordt hij gevangen, dan is het ze ker. dat dit hem het leven kost. Maar al vorens te sterven, zal hij bekennen en ko lonel Le Noir mede aan de galg helpen, zoo waar ik Warfield heet! Als Le Noir inderdaad zijn medeplich tige geweest is, bestaart er geen beter mid del om dit te bevestigen, dan Mack Do nald voor de rechtbank te brengen. Dat is van nu af mijn 'eerste en voor naamste doel. Ik laat niets onbeproefd om den roover in handen rte krijgen, want zijn bekentenis is de sleutel tiot de ontdekking van d'en waren schuldige. Gij hebt ge lijk, evenais Mr. Breefe. Alles moet zoo geheim mogelijk geschieden. Gabriel Le Noir mag geen achterdocht krijgen, Want daar er geen voldoende bewijzen tegen hem bestaan, bezit hij het recht zijn nicht je op te eischen, en in zijn macht is Kapi- tola verloren en zal haar hetzelfde lot wachten als haar vader en moeder; zij zal een weg opgaan, waarlangs men niet meer terugkeert, maar die onmiddellijk leidt naar den dood. Dat mag hij ncoit bereiken, want daarmee zou hij het spel gewonnen hebben en Gabriel Le Noir o, het ware gruwelijk en hemeltergend! mag niet triomfeeren! Ik zal hem ontmas keren, zoo waar ik James Warfield heet en zoo waar er een God leeft, die bet kwade sbraft en zijne enge'en laat waken over de onschuld. XIX. In denzelfden maoht, waarin de drie roovers op Hurricane Hall verrast en Jank zij Kapitola's tegenwoordigheid van geest, gevangen genomen waren, waaide Mack Donald in het bosch rondom I-Iurricane Hall rond, wachtende op de drie mannen mert hun schoone prooi. Doch het eene uur verliep na het ande re, zonder dat zij kwamen. Toen einde lijk de dag aanbrak, begon Mac-k Donald ernstig ongerust te worden. Vloekend op de onbetrouwbaarheid zijner handlangere en vertoornd op zichzelf, wijl hij niet per soonlijk aan de onderneming had deelge nomen, liep hij nog altijd rond, toen plot seling zijne aandacht getrokken werd door het naderen van ruiters. Zich in heb dichte geboomte verschuilende, luisterde hij ademloos, terwijl de ruiters passeer den. Deze waren geen anderen dan Her- bert Warfield en de politieagenten op wrg naar Hurricane Hall, om de opgesloten roovers in hechtenis te nemen. Deze bij zonderheid was voor Mack Donald zoo' duidelijk mogelijk. Zijn handlangers wa ren gevangen genomen. Kapitola's grooto tegenwoordigheid van geest had de over winning behaald op zijn sluwheid en bru taal geweld. Vervloekte heks! prevelde Mack Do nald in zich zeiven. En toch zal zij het onderspit delven of wel hert kost mij het leven. Ons beider levenslot is te nauw met elkaar verbonden! Arme kameraden! Had dk ook kunnen denken, dat uw; trouw aan uw hoofdman u het leven zou kosten! Ik moert u redden en ik zal het doen! Ik moet handelen! Zich steeds voorzichtig in het bosch ver borgen houdende, volgde de roover de rui ter tot aan de poort van Hurricane Ilall, vanwaar hij allies gadesloeg wat er ge beurde, totdat de gevangenen, onder strenge bewaking, hem dicht passeerden*- Moed, jongens! mompelde Mack Do nald. De kapitein zal uw cellen en u vrij' maken! Ik wou, dat ik het u in uw ooren kon bazuinen, maar dan zou ik tegelijker tijd uw beulen waarschuwen. Voorzichtig handelen is het consigne, maar bevrijden zal ik u! En dreigend de vuist bal'end tegen do ruitergroep, verdween hij dieper het bosch in en maakte zich uit de voeten. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1