4 BUITENLAND. De Oorlog. BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeAEONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze ijinten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 23/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent JAARGANG No. 1691 DINSDAG MEI. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50f elke regel meer 30 cent, mat gratis bewijsnummer. Bjj contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Advenentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent De Boskoopsche Bur gemeestersbenoeming. (vrijzinnige) ,,Goudsclie Ct." zegt, jat de benoeming van mr. V. H. Rutgers ,t burgemeester van Boskoop in bree- le kringen met verrassing en bij het aan- ienlijkst deel der ingezetenen dier gemeen- i zeker niet met vreugde zal zijn ontvan- ïfl. Dat die benoeming met verrassing zal jijn ontvangen och, dat is geen zeld- aamheid. Bet gebeurt zoo dikwijls, dat er ■óór een benoeming verschillende namen irorden genoemd en ten slotte de benoe- ten deel valt aan een, die te voren jaar niemand was aangewezen, at de benoeming zeker niet met vreug- zal .zijn ontvangen ziet, dat is iets baders. Hoe het blad tot zulk een veronder stelling komt, zegt het in de volgenfllje gorden: ,Mr. V. H. Rutgers, antirevolutionair lid n de Tweede Kamer voor het district Hilversum, heeft zich in de verkiezings campagne van 1913 in zijn district doen ;ennen ais een vurig strijder vóór de toen Dgediende Tariefwet, van welk ontweiq) «recht voor Boskoop zulk ernstig nadeel werd verwacht. De bloei van Boskoop kan slecht-s bestaan door den vrijen handel, die geen belemmering brengt voor den af zei der Boskoopsche culturen op de we reldmarkt." f wordt me warempel, en dat nogal indezen tijd van den godsvrede, de Tarief- jvet er bij gesleept! Wij willen ons er nu natuurlijk niet in gaan verdiepen, of die Tariefwet aan den bloei van Boskoop waar- ijk ,,zulk ernstig nadeel" zou hebben toe bracht. Terloops willen wij hier even jpmerken, dat volgens de „Goudsche Crt." i8 Tariefwet den afzet der Boskoopsche lultures op de wereldmarkt zou hebben ielcmmerd. 'n Vreemde geschiedenis! De chïijver is, denken we, vergeten, dat de 'ariefwet den invoer en niet den utvoer van^artikelen wilde bemoeilij-- ;en. Maar zoo'n kleinigheid is te vergeven in. een vrijzinnig mensch van den ouden lampei, die buiten zichzelf raakt van chrik, wanneer hij een man van positieve hristelijke beginselen, als den heer Rut tot burgemeester benoemd ziet. Wat iet vrijzinnig blad echter laat volgen na leze kant-noch-wal-rakende ontboezeming nier de Tariefwet is erger. „Het nieuwe hoofd der gemeente zij voor loskoop niet één der a.-r. voormannen, loch een burgemeester, die respect af dwingt," Ziet, hier hebben we een staaltje van brutaliteit, dat ergerniswekkend is. Waar om zou er nu juist, als een der a.-r. voor mannen tot burgemeester wordt benoemd, gevaar bestaan, dat deze partijdig zal .zijn - gelijk door bovenstaanden wensch, in verband met het daaraan voorafgaande, duidelijk wordt geinsinueerd. Het uiten van zulk een wensch getuigt op z'n zachtst gesproken van niet veel kiesch- keid. Laten we daar tegenover dit opmerken: be niet-gecstverwanten van burgemeester Rutgers kunnen er zeker van zijn, dat hij kun beginselen zal eerbiedigen, juist om dat hij steeds heeft getoond en r i d- d er lijk heeft getoond de zij n e lief te hebben. V De broodkaart. Over het systeem van de' broodkaart zul len- wij het nu niet hebben,. Alleen een enkel woordje naar aanleiding van een verklaring van den burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. De Gijselaar, dat hij n.l. zelf een broodkaart zou aanvragen, opdat niemand, door welke overweging ook. van een aanvrage worde weerhou den. Dat is een mooi gebaar van een zoo hoogstaand en hooggeplaatst magistraat, zegt het Huisgezin". Maar, zoo laat het blad er onmiddellijk critiseerend- op volgen, het is niet de bedoeling en het zou ook niet gewenscht zijn, dat de gegoeden en vermogenden liet goedkoope brood gin gen eten, wiaarop de regeering veel geld bijlegt. Deze critiek van het ,,Hsgz." schijnt ons niet zoo onaanvechtbaar, als zij velen misschien wel op het eerste gezicht lijkt. Zelcer, het is niet de bedoeling en het zou ook niet gewenscht zijn, dat de gegoe den en vermogenden van de broodkaart zouden gaan profiteeren. Doch en dat zal het ,,ITisgz." met ons eens zijn het zou niet per s e en in zich zijn p„f te keuren, ais de een of andere gegoede of vermogende persoon wel van een brood kaart zou gebruik maken hij kan er gegronde reden voor hebben. Welnu, Lei den's burgemeester heeft daarvoor een zeer deugdelijk motief! Wij gelooven stellig, dat het voorbeeld van den burgemeester door geen tien andere gegoede of vermogende personen die het anders niet zouden doen zal Worden nagevolgd, daar zij zullen inzien, dat zij hun handelwijze niet door zulk 'n deugdelijk motief kunnen billijken, als de burgemeester. Wel zullen daarentegen en diit is het zeer loffelijke motief van den burgemees ter naar onze meening, misschien wel honderd personen, voor wie de broodkaart •is bestèmd,'dank zij het voorbeeld van den burgemeester, hun schaamte en, vrees af leggen. V Een congres van schijn. Aldus karakteriseert het H b 1 d. de in ternationale vrouwensamenkomst, verleden week in Den Haag gehouden een opinie, welke zich wonderwel aansluit bij de onze, waaraan wij hier reeds uiting gaven. En nu kan men toch genoemd orgaan er niet van verdenken, antipathiek gestemd te zijn jegens de vrouwenbeweging, want toen in 1913 te 's-Gravenhage, onder de vele internationale congressen waarmee de Residentie toen is overstroomd, ook een bijeenkomst werd gehouden van den In ternationalen Vrouwenraad, heeft het blad gewezen op de groote beteekenis van die bijeenkomst, .welke liet belangrijker leek dan een van de vele andere internationale vergadering van dien zomer. Waarom het thans gehouden congres dan niet deugt? Wel, 't is niet langs den officieelen weg bijeengeroepen en kon daar door en ook door zijn samenstelling niet beschouwd worden ,,als representa tieve vertegenwoordiging der moderne vrouw". Bovendien was 't ontijdig, thans op die internationale manier en met „on doordachte klinkklank" te gaan manifes teeren voor den vrede een manifestatie, waartegen eenige buitenlandse!)e Vrouwen bonden dan ook hebben geprotesteerd, wijl zij .zich gekrenkt gevoelden in hun patriot tisme. En dat congres, gëtuigend van gebrek aan organisatiezin en aan gemis aan juist inzicht, dat „congres van schijn" moest ook dienen als propaganda voor het vrou wenkiesrecht. Als dit reuht maar er kend werd zou er wel g.auw vrede komen! Boem! Boem! Het ernstige werk der vrouw lijdt waar lijk afbreuk door zulk hol gedoe. De beschieting van Duinkerken en Metz. Duitsch-Oostenrijksche succes sen op het Oostelijk oorlogsterrein. Schepen in den grond geboord. Van het Westelijk ooriogs- terrein. Het is een tijd geledeir, dat Matthias Erzlberger, de bekende centrumsaf ge vaar digde in den Duitschen Rijksdag, in een veelbesproken artikel in „der Tag" aan Engeland de verzekering gaf, dat behalve Zeppelins en onderzeeërs nog wel andere Duitsche verrassingen te wachten waren. Eén dier verrassingen schijnt plotse ling in de duinen ergens bij Niieuwpoort te zijn opgesteld, en doet zich in Duinker ken gelden. Het is het kanon van 38 cM., dat op een afstand van 3840 K.M., dus over een afstand als van Haarlem naar den Haag,- kan schieten. Aan het verrassende^ ongewone van deze plotselinge beschieting isf^het zekér" te wijten, dat de berichten hierdoor in 't eerst zoo vaag waren. De Fpansche communiqué's spraken van een beschieting van oorlogsschepen, zoodat men zich verwonderd afvroeg waar de Engelsche vloot toch kon zijn. Thans is deze zaak opgehelderd en komen de Franschen met het bericht, dat de Fran sche artillerie een der forten ten Zuiden van Metz heeft gebombardeerd. Dit is in teressant genoeg, maar heeft niets ver wonderlijks. Van de Zuidelijke forten van Metz zijn de Fransche stellingen ten Noordoosten van Pont a Mousson niet meer dan 14 15 K.M. op zijn hoogst ver- wij derd. Voor het overige is er van dit front geen nieuws en melden de Fransche communi qué's niets anders dan gevechfcen bij heu vel „60", waar de Duitschers gebruik maakten van vergiftigde gassen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. De lange duur van den oorlog heeft het initiatief van de Duitschers om nieuwe ondernemingen op touw te zetten nog niet verlamd, wat blijkt uit de alleszins merkwaardige onderneming in het gou vernement Kowno (in Rusland, ten Noord- Oosten van Oost-Pruissen). De Russische staf verklaart, dat dit of fensief van alle strategisch belang ont bloot is. Het doel ervan is zich van levens middelen te voorzien. In welingelichte Russische kringen, zoo gaat de Russische staf verder, is men er zeker van, dat het eenige gevolg van dit nieuwe krijgsplan op zijn hoogst de inbeslagneming van een onbeduidende hoeveelheid levensmiddelen en andere benoodigdheden zal zijn. Deze opmarsch schijnt voor de Russen eenigszins onverwachts te .zijn gekomen, want eerst voor Sjawle boden zij tegen stand. Deee stad hebben zij in brand gestoken en verlaten en zijn verder teruggetrokken in de richting van Mitau. De Duitsche troepen hebben nu reeds een stuk van den spoorweg in handen, die de vestingen Libau en Dunaburg (of Dwinsk) verbindt, zoodat eerstgenoemde vesting zonder spoorwegverbinding met het binnenland is gekomen. Naar officieel uit Weenen wordt ge meld, heeft de Vereenigde Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche krijgsmacht den vijand Zondag aangevallen in zijn sedert maanden ingerichte en bezette stelling in West-Galicië en hem op het geheele front MalastonGorlisjGiommik en ten noor den daarvan teruggedreven, hem zware verliezen toegebracht, meer dan 8000 man gevangen genomen en geschut en machi negeweren, waarvan de hoeveelheid nog niet vastgesteld is, buitgemaakt. Tegelij kertijd hebben de troepen zich met ge weld van den overgang over de Beneden- Doejanetsj weten te verzekeren. Aan het Karpathenfront in de Beskiden is de toestand dezelfde gebleven. Verschillende Oorlogs berichten. Leuven en de Vaticaansche Bibliotheek. Een correspondent van de „Tijd" meldt: Na desbetreffende besprekingen met Mgr. Deploige, voorzitter van het Wijsgearig In stituut te Leuven, heeft Z. H. de Paus last gegeven, dat alle publicaties van de be roemde Vaticaansche Bibliotheek en de dubbelen zullen worden bestemd voor de te herstellen universiteitsboekerij, die te Leuven door brand werd vernield. Schepen getorpedeerd. Volgens een teljegram van de Scilïy-eilanden zou de kapitein van een visschersboot hebben verklaard, dat hij Zondagochtend te 11 uur 30 een Duitschen onderzeeër had .zien schieten op een stoomschip ten noordwes ten van den vuurtoren van Bishopland. Volgens een Lloyds-bericbt uit Kilrush (westkust aan den ingang van de Shan non) is de trawler „Fulgent" door een onderzeeër tot zinken gebracht. De trawler pikte een boot met negen geredden op en bracht hen aan land. Het lijk van den kapitein, die doodgeschoten werd, en de geredden in de tweede boot zijn nog niet gevonden. Lloyds" bericht uit Penzance (zuid kust van Corn wallis): Het Fransche stoom schip „Europe" is getorpedeerd en in den grond geboord door een onderzeeër. De be manning werd gered. Drie trawlers zijn te Aberdeen bin nengevallen, die, naar zij mededeelden, werden achterjaagd door Duitsche onder zeeërs. Zij zagen twee andere trawlers uit Aberdeen zinken door granaten van onder zeeërs, waarschijnlijk met de geheele be manning. De motorschoener „Jens Riës" kwam gistermiddag te Kopenhagen aan met achttien schipbreukelingen van het Zweedsche stoomschip „Ellida". De „El- lida" onderweg met een houtlading van Helsingborg naar Huil, werd gisteren- jvoormiddag op 190 Engelsche zeemijlenj van Hull getorpedeerd door een Duitsche onderzeeboot. De schepelingen, bestaande uit 16 man nen en twee vrouwen, hadden tijd om in de booten te gaan en werden na twee uren door den motorschoener opgepikt. Het Deensche stoomschip „Anna" werd Vrijdagmiddag op de i'eis van Enge land naar Kopenhagen in de Noordzee aangehouden door een Duitschen onder zeeër, die het verzocht de bemanning van het Noorsche stoomschip „Lajla", dat door den onderzeeër getorpedeerd was aan boord te nemen. De „Lajla" was met een lading hout op weg naar Engeland. In de Noordzee werd Zaterdag het Noorsche stoomschip „American", groot 6400 ton, door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd en in den grond geboord. De •Noorsche mailboot „Sterljfng'J redde de bemanning en zette deze Zondagavond te Newcastle aan wal. De onderzeeër had twee torpedo's op de „Sterling" afgeschoten en haar daarna ingehaald, maar het schip later verlof ge geven om de reis te vervolgen. Een Duitsche onderzeeër bracht Zon dag de trawler „Sunray" tot zinken op on geveer 60 mijl afstand van de Tyne. De bemanning werd gered. Amerika en Duitschland. Naar „Reu ter" uit Washington meldt, heeft het tor- pedeeren van de „Gulflight" daar groote sensatie in officieele kringen gtlweklV Overal erkent men dat de toestand ernstig is. Von Spee. De „Times" haalt an voorbeeld aan van de ridderlijkheid van den Duitschen admiraal Von Spee. Toen deze, na zijn overwinning op dé Britten hij Corona! door de Duitsche kolo nie van Valparaiso gehuldigd werd, hield1 bij het einde van den feestmaaltijd iemand een dronk op de „verdoemenis van 1© Britsche vloot". Von Spee stond toen op en zeide, dat noch hij, noch een zijner officieren, op dezen dronk zou ingaan. Het gevecht bij de Noord-Hinder. Dit gevecht heeft tot de vernietiging van twee Duitsche torpedobooten geleid, nadat deze den Enge'.schen trawler „Columbia" tot zinken hadden gebracht en nadat de En gelsche torpedojager „Recruit" door een onderzeeër was getorpedeerd. Een wrak. Het van Buenos Aires te IJmudden^ binnen gekomen stoomschip „Thorsdal" deelt mede, nabij den Noord- Hinder het wrak van een watervliegtuig te hebben zien drijven. Berging bleek on mogelijk; het is hoogstwaarschnlijk liet vliegtuig, waarmee twee Duitsche vliegers, die door het s.s. „American" geréd zijn, •in zee zijn gevallen. Tauben boven Frankrijk. Vier Tau- ben vlogen Zondagochtend boven Epinal. Ondanks het kanonvuur wierpen zij twin tig bommen, waarvan twee brand veroor- FEUILLETON. HEREENSGD. »i R'i viel daarbij tegen een stoel aan, het- tfen zulk een gedruisch veroorzaakte, dat Kapiio .a onopgemerkt den sleutel uit liet kon verwijderen. Zij bevat Pitapat Raar voor te gaan, volgde onmiddellijk, de deur dicht en sloot deze 1 lik- femsnel, daarbij, ten einde alle gedruisch Ite overstemmen, op luiden toon uitvallen de tegen Pitapat, die, wegens deze pLot- ^•inge verandering van humeur bij haar Meesteres, geheel ontsteld was. Zij gingen door de lange corridors en de 'eege karuers, terwijl Kapitola elke deur achter zich afsloot, totdat zij in de groote Ral kwamen. Pitapat volgde verbaasd zonder een woord te zeggen. Toen zij echter bij de groote voordeur wamen, die naar buiten leidde, en Kapi tola ook deze opensloot, kon Patipat zich "iet langer bedwingen, doch vroeg: Groote God, Miss, wat doet gij? Ik "ja een wandelingetje maken en gij Runt meegaan, antwoordde het jonge ®e'8je met de grootste kalmte. Ik ben bang, Miss! Goed, blijf dan hier wachten, totdat Merugkom; maar ga niet weer naar mijn anier, want ge zoudt dan misschien meer an een geest kunnen ontmoeten! i,r 0 Miss, neen, ik durf hier niet alleen Wijven! - ban zult ge met mij mee moeten ko- bJ'®11 nu geen woord meer erover! ant- ordde Kapitola scherp. ®R deztè woorden overschreed zij den drempel, gevolgd door Pitapat, die zich zelve beklaagde, wijl zij in dienst was van een zoo grillige meesteres. Kapitola triok den sleutel van de huis deur en sloot deze van buiten en daarna, hare handen vouwende en hare oogen ten hemel heffende, riep zij uiLfc op innigen toon: God zij gedankt! Wij zijn gered! Gered? vroeg Pitapat verbaasd. He mel, Mis<s, was er dan gevaar? Dat is er nog! Kom mee, gauw! ant woordde Kapitola, haastig voortloopende. O Miss, jammerde het negermeisje^ ga toch niet zoovér van huis in dezen don keren nacht! Als als wij Mack Donald eens tegenkwamen. Patty kom hier vlak bij mij en luis ter. Niet schreeuwen, hoor! Mack Donald en zijn handlangers zijn op Hurricane Hall en liggen verborgen onder mijn bed! fluisterde Kapitola. Pitapat kon niet schreeuwen, want of schoon haar mond wijd. open stond, had de schrik haar sprakeloos gemaakt. Sid derend van vrees volgde zij haar jonge meesteres op den voet. Na een kwartier gaans" kwamen zij bij de woning van den opzichter, .welke vlak bij den rand van het bosch stond. Haastig opende Kapitola de poort, ijlde door den kleinen voortuin en klopte hard op de deur. Aanstonds sloeg de waakhond aan en weldra verscheen Ezy, de opzichter, voor het vensier. Master Ezy, ik ben het! riep Kapitola. Mack Donald eVi zijn handlangers zijn op Hurricane Hall! En in vliegende haagt yerhaaide ze den ouden man al wat er voorgevallen was. Onder herhaalde uitroepen van verba- zïing en schrik hoorde Ezy het verhaal aan van het jonge meisje. Toen zij ge ëindigd had, zeide hij: O, welk een gelukkig toeval is het, nu juist van avond Herbert Greyson ge komen is! Herbert Greyson! Herbert Greyson is hij hier? Waar, waar is hij? riep Kapi tola vol vreugde. Master Herbert is een uur geleden aangekomen, en daar hij vermoedde, dat on Hurricane Hall alles reeds 'ter ruste was gegaan, besloot hij vannacht hier te blijven! O. den Hemel zij dank! riep Kapitola uit, juist op hetzelfde oogenblik, toen de deur geopend werd en Herbert haar tege moet snelde. Kapitola! riep' hij uit. Hoe blij ben ik, dat ik u zie! Herbert, Herbert! Welik een geHuk, dat gij er zijt! antwoordde Kapitola, hem de hand reikende, en in alle haast ver haalde zij den jongen man, evenals aan Ezv. haar vreeselijk avontuur. En nu, aldus eindigde zij, help master Ezy de negers wekken en bewapenen en trekt in allerijl naar Hurricane Hall. Ik verkeer in doodsangst voor juffrouw Kon- diment, die geheel alleen thuis is. Om Gods wiil, haast u, want de schurken zul len door mijn wegblijven natuurlijk reeds lang Bont geroken hebben! Men verloor geen oogenblik. Mr. Ezy en Herbert., vergezeld van Ka pitola en Patty, ijlden naar de negerkwar- t'ieren. wekteh en bewapenden de strijd bare mannen, met- alles wat zij maar ge^ bruiken konden, en voorwaarts ging bet, naar het oude heerenhuis toe. Allemaal de schoenen uitdoen en zoo zacht mogelijk Boopen. Geen woord spre ken en mij onhoorbaar volgen, als de dood! beval Herbert Greyson zijn bege leiders, toen hij de groote deur opende en het huis binnentrad. En inderdaad geluidloos als een troep spoken ging men door stoffige stille ver trekken' naar Kapitola's afgelegen kamer. Hier, bij de deur, heven allen staan en Herbert legde zijn oor aan het sleutel gat om te luisteren. Alles was daarbin nen stil. Herbert Greyson sloot de deur open, trok den sleutel er weer af en trad, door alle mannen gevolgd, binnen. Hij had ternauwernood den tijd, de deur weer dicht te doen en zich opnieuw, van het bezit van den sleutel te verzekeren, toen de roovers, zich verraden ziende, uit hun schuilplaats te voorschijn kwamen en naar den uitgang stormden. Doch Her bert's voorzorg had hun den weg afgesne den. Er ontspon zich nu van beide zijden een strijd op leven en dood; de roovers weerden zich als wanhopigen, wat zij .in derdaad ook waren, maar zij konden het tegenover hun tegenstanders niet volhou den en ten slotte werden zij overweldigd en lieten zij zich, tandenknarsend, op den grond neervallen. Op bevel van Master Ezy werden zij ge bonden met dikke touwen, welke, de ne gers tot dit doel hadden medegenomen. Toen zij allen daar Lagen, aan handen en voeten gebonden, trad Kapitola, die bulten weten van Herbert het geheele too- neel had bijgewoond' nader om te zien of zij Mack Donald ook herkende. Zij bemerkte reeds op het eerste oogen blik, dat Mack Donald zich niet onder hen bevond. De drie gevangenen waren Jack, Seffens en DuivelsDick, welk drie tal de kapitein voor deze onderneming bad uitgezonden. A!ilen werden onder strenge bewaking ongesloten. Nadat dit geschied was, keer de Herbert Greyson terug naar de plaats van het gevecht om te zien naar de ge wonden. Verscheidene negers hadden schotwon den gekregen van meer of minder betee kenis; maar tooh zoo, dat zij allen aan stonds hulp behoefden. Juffrouw Kondlment, die tot op dit oogenblik rustig geslapen had, werd nu door Kapitola gewekt, en deze vertelde haar alles, wat gebeurd was, tevens ver zekerende, dat al'ie gevaar was geweken. Zoo'dra de oude vrouw van haar ont steltenis was bekomen, aarzelde zij geen oogenblik naar vermogen te helpen. In alle haast werden er in een leege kamer bedden gespreid en nog vóórdat allen, die verwondingen hadden opgeloopen., verzorgd waren, sprong Herbert te paarrl en reed naar het n aastb i j gei e ge n stadje om Mr. Warfie'.d van het gebeurde in kennis te stellen. Op Hurricane Ilall dacht niemand' cr dien nacht aan om te gaan slapen. Juffrouw Kondiment, Kapitola en "Pati pat zaten wakend bij de legerstede der gewonden. Master Ezy en drie niet ge wonde negers hielden de gevangenen on der strenge bewaking. (Wordt vervolgd.}

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1