6che fTtegers dezer dagen de munitie- depóts te St. Quentin in de lucht hebben laten vliegen. Negentien menschen werden gedood eu de buurtspoorweg werd ter- ïiicld. Werk votir krijgsgevangenen. De „Ma- tin" meldt, dat de Fransche militaire auto riteiten, op verzoek van de Kamer van Koophandel te Marseille, Duitsclie gevan genen aldaar havenarbeid doen verricht ten. De gewone havenarbeiders zijn voor het grootste deel opgeroepen. Voorloopig wordt aan 8000 arbeiders in de haven werk verschaft. Benzineasnkoop in Roemenië. De ,,Times"-correspondent te Sofia bericht, dat de geheele voorraad benzine in Roeme nië is aangekocht door een maatschappij met Fransch kapitaal. De maatschappij heeft zich verzekerd van de groote reser voirs, die de regeering voor de Constanza- pijpleiding had laten bouwen. Sedert den aanvang van het jaar is de uitvoer van benzine verboden. Russisch schip in den grond geboord. De Russische stoomboot, de „Svorona", op weg van Port Talbot naar Archangel en met een lading steenkolen aan boord, is door de Duitsche onderzeeboot „U 23" in den grond geboord bij de BI ask ett-ei lan den (Westkust van Ierland). De bemanning uit 24 koppen werd gered en naar Valen- cia-eiland overgebracht. De toestand In Luxemburg. Uêfe Lu xemburg verneemt dtó „V-oss. Ztg." dat bij (Le Luxeinburgsche spaarkas de inlagen van toef eerste kwartaal van dit jaar ruim een nnd.Uioen fres. hooger wonen dan de «opvragnngen. Men acht <diit een verblij dend teeken van een gezonden economi- ischen toestand van het landje. Het lot van Kiao-tsjau. Dr. Hioki, de Japansche gezant te Peking, heeft mon deling aan de Chine esc he regeering mee gedeeld, dat Japan, indien zijn eischen worden ingewilligd, (het teruggeven van Kiao-tsjau zou ovenvegen, mits Tsingtau als verdragshaven zou worden openge steld en een Japansche nederzetting bier zou worden toegelaten en aan Japan het ©ppeitoeheer van spoorwegen, posterijen en douane zou worden overgelaten. Japansch schip vergaan. Een L'ioyds- felegram meldt, dat het Japansche stoom schip „Fuki Maru" aan de Westkust an Korea is gezonken. Dertig man worden vermist. Japan en China. De „Daily Tele graph" verneemt d.d. Donderdag uit Pe king, dat China U. Zaterdag om vier uur zijn definitieve antwoord aan Japan zou overhandigen. Ofchoon het antwoord in beleefde termen gesteld is, zal het duidelijk te kennen geven dat China de eischen die op zijn souvreinitedt .inbreuk maken, niet kan aanvaarden. Het zal van den verde ren loop der gebeurtenissen afhangen, of China den tekst van liet antwoord aan alle mogendheden, met wie het tractaten gesloten heeft, zal meedeelen. Buitenlandsche berichten. Brand in een ziekenhuis. "Uit In.nsbrück wordt aan de „Külnisehe Zeitung" gemeld, dat ten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met spiritus, te .Voels brand is ontstaan in het gemeente ziekenhuis. Het gebouw werd geheel in de asch gelegd. Drie personen zijn ver brand.. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. 3-Iet v e^r keer met Engeland. De booten van de Maatschappij „Zee land" zullen het postverkeer met Engeland hervatten. De mailboot „Mecklenburg" der Maat schappij „Zeeland" zou heden uit Enge land naar Vlisslngen terugkeeren en dan de post meetorengen. Zooa'is bekend, ligt de „Mecklenburg" van 21 April in Tilbury Docks, bij Londen. De Engelscbe admiraliteit deelt mede, dat de handel tusschen Engeland en Ne derland kan hervat worden. Het passa giersvervoer blijft nog verboden. Een corr. van de „Tel." meldt echter, dat het passagiersveikeer tusschen Enge land en Nederland waarschijnlijk zal hersteld worden. .Verloven voor industrie en landbouw. De opperbevelhebber van land- en zee macht iieoft op verlangen van den minis ter van oorlog bepaald, dat de gemobili seerde arbeiders van industrie en land bouw, die levensmiddelen ten getoruike voor hun gezinnen verhouwen, deze maand het reeds voor Pinksteren verleen de ver>of aan één stuk zullen genieten, verlengd met één dag voor den 15en Mei. De verloven van de overige gemobiliseer de n zullen zich daarnaar regelen. Het gevolg daarvan is, dat de kleine landbezitters bovenbedoeld 5 dagen tijd hebben om hun grond te bewerken. Roggebrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de .volgende circulaire verzonden: Ik heb de eer u de navolgende mededee lingen te doen, welke echter alleen be treffen die gemeenten, waar roggebrood yolksvoedsel is. In verband met mijne circulaire van 24 April, had op 29 April aan het ministe rie van landbouw, nijverheid en handel eene vergadering plaats van afgevaardig den der Provinciale Roggecommissdes tot onderlinge bespreking van do maatregelen ter uitvoering van bovenbedoelde circu laire, ten ©incle zooveel mogelijk tot eene uniforme regeling te genaken, met betrek king tot het verkrijgbaar stellen van goed koop roggebrood. Met mijne voorkennis werd besloten zoo spoedig mogelijk voorbereidende maat regelen te nemen, opdat 15 Mei een inven tarisatie van de aanwezige rogge kan plaats hebben en 17 Mei de nieuwe rege ling kan in werking treden, zulks in af wijking van mijne bovengenoemde circu laire, waarbij die datum op 1 Mei werd gesteld. Nadere regelingen en voorschrif ten betreffende deze aangelegenheid zul len u vanwege de roggecommissie in uwe provincie bereiken. Vragen en aanbiedingen enz. gelieve u te richten tot die commissie. Uitvoer van erwten. De minister van landbouw, nijverheid •en h.ande'.' brengt ter kennis dat het in de bedoeling ligt, eerlang vergunning te ver- leenen voor den uitvoer van beperkte hoe veelheden groene erwten in verscliillende soorten. Aanvragen daarioe kunnen niet in over weging worden genomen, alvorens de aan de vergunning te verbinden voorwaarden zullen, zijn bekend gemaakt. Uitvoer van stroo. De minister van landbouw, nijverheid en handel, brengt ter kennis, dat vergun ning zal worden gegeven voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden stroo. Aanvra gen daartoe -dienen tot genoemden minis ter gericht te worden, doch kunnen alleen in overweging worden genomen, nadat van de commissie tot voorziening van stpoo aan de stroocartonfabrieken een vdiklaring is ontvangen., dat de aanvrager na 1 Mei aan een door genoemde com missie aan te wijzen stroocartonfatoriek heeft geleverd een hoeveelheid etroo over eenkomende met ten minste 2/3 van de hoeveelheid, waarvoor vergunning tot uit voer is aangevraagd. Bedoeld stroo moet worden geleverd tegen onderstaande prij zen, gerekend per 1000 K.G. geperst, aan vlot water geleverd: roggestroo f 13.50,, tarwestroo f 12.50, haverstroo f 11.50 en gerstestroo f 10.50. Bovendien ontvangt de leverancier (com- missonnair) f 0.50 p. 1000 K.G., te betalen door de cartonfabriek, die het etroo ont vangt. Voor de levering van stroo op de hier boven genoemde voorwaarden kan men zich va enden to.t de commissie voornoemd, secretaris de heer A. Lok, te Appingedam. Roomsche Landdag. Op Hemelvaartsdag (13 Mei) wordt te Lisse in de open lucht of bij ongunstig weder in het Bondsgebouw, gehouden onze eerste Roomsche Landdag. Als sprekers z'ullen .optreden: de heer J. A. de Lobel uit Haarlem over „Het Sociale leven in den Bond" en de ZeerEerw. Pater Borromaeus de Groeve, O.F.M., over: „Het Godsdienstig element in onze Aotie", Aanvang des mid dags om 2 uur. HET EEUWIGE ROME. In „De (groene) Amsterdammer" van Zondag 2 Mei schrijft v. If. (prof. rar. J. A. van Hamel) onder den titel Roma Aeterna (het Eeuwige Rome) een artikel, waarvan wij hieronder het voornaamste gedeelte laten volgen. -Wij kunnen er ons moeielijk indenken, welke gewaarwordingen dit artikel moet opwekken bij politieke geestverwanten van den schrijver als 'u Eerdmans, 'n Ty- deman e. d. Hebben wij nooit een oogenblik geaar zeld het benepen anti-papisme van de laatsten aan den kaak te stellen, wij re kenen het ons een aangenamen plicht prof v. Ilamel hulde te brengen voor het bree- de standpunt, waarop hij zich weet te stellen bij de beoordeeling van het één en éémig Pausdom der Roomsche kerk. liet artikel zou ons hadden wij over vo'doende plaatsruimte te beschikken gelegenheid te .over geven voor verschil lende beschouwingen. Wij hebben er ons echter nu toe beperkt om eenige van de merkwaardigste zinsneden te spatieeren, teneinde er de speciale aandacht van den lezer op te vestigen. Is bet wonder, dat de gedachten tel kens gaan naar het Vaticaan, waar nu de zeer éénige plaats van Petrus' stedehouder, ook voor 4 e n i e t- •katholieken weer eens onmisken baar uitkomt? Reeds op zachzelve is de positie van den Paus in de internationale gemeenschap eene geheel bijzondere; vorst, maar zonder staat; machthebber, maar zonder last van economische of militaire belangen; her schel'. maar over alle nationale grenzen en tegenstellingen heen; voorganger, uit sluitend van zedelijken invloed. Voeg daarbij, dat de merkwaar dige aanpassingsgave, der R.-K. Kerk eigen, haar ook nu weer lijkt te hebben gediend, doordat sinds den oor log op den zetel van St. Pieter een pries ter is geplaatst geworden, geschoold en gevormd in de liooge diplomatie en staat kunde. Het ware geen wonder, indien de hui dige omstandigheden het Vaticaan tot oen machtsfactor van be teek e- tn i s maikens voor de vereffening van het wereldconflict. En waar hiermede thans slechts dc vrede onder de menschen kan worden gediend, zou het v a 1 s c h e s p ij- t i g h e d d zijn, indien ook niet-katholie ken hiervoor niet een open oog hadden, In den naam, welken een Paus bij zijn optreden aanneemt, .wordt veelal eene aanwijzing gelegd omtrent het te ver wachten beleid. Heeft Benedictus XV er aan gedacht, dat 't een Benedictus XIII was, die, nu bijkans twee eeuwen geleden, het in twee tot de tanden gewapende alliantie's verdeelde Europa, door zijne interventie een tijdlang in rust heeft ge houden? Tot dusverre is men aan liet Vaticaan er in geslaagd, allen echijh van eenzijdig heid ten aanzien der oorlogvoerenden te vermijden. De verkiezing van Benedictus XV werd aanyankelijk een succe9 voor de Entente mogendheden genoemd. Omge keerd heette het Vaticaan, waar èn Prui sen, én Beieren èn Oostenrijk vaste ge zanten hadden, en daartegenover al léén 't andersgezinde Rusland, natuur lijk onder Duitsche invloeden te staan. Doch in werkelijkheid is van bijzondere voorkeur intusschen niets gebleken. De Curie te Rome heeft in de tegen woordige internationale ver- en ontwik kelingen, zeer zeker óók wèl een eigen belang. Haar streven is ongetwijfeld, aan hare betrekking met de gezamenlijke mogend heden (ook Frankrijk dus) sterker uitdruk king te geven; en de positie van het Paus schap voortaan bij internationaal tractaat verzekerd en geregeld te zien, niet lan ger bij een enkele Wet van 't. koninkrijk Italië. Daarvoor zou zij zelfs allicht de aanspraken op de wereldlijke macht en de fictie der gevangenschap, opgeven. Er bestaat dus ook voor het Vaticaan een eigen aanleiding, deel in de toekomstige Europeesche onderhandelingen te zoeken. (Met de laatste zinnen kunnen wij ons natuurlijk niet vereenigen. Red. L. Crt). Maar op de mogelijkheden van bemiddeling zal dit belangenpunt zeker geen schaduw werpen! Er zijn dus verschillende gronden om te veronderstellen, dat ook nu weer zich i n het Eeuwige Rome een cen trum van internationalen staatkundigen invloed zal ontwikkelen. Ook Engeland heeft dit aanstonds inge zien, door, het „no popery" ter zijde la tend, eenen buitengewonen gezant daar heen te zenden. En nu Nederland! Al heeft men het nog weer willen demen teeren: de reis van Dr. Nolens naar het Vaticaan is voor onze Regeering met een duidelijke bedoeling ondernomen: voorbe- reiding van eene (voorloopig) tijdelijke ver tegenwoordiging van Nederland bij dan Paus. En dat dit op 't oogenblik voor ons land gezocht wordt, is goed. Niet enkel op den idealistischen grond, dat wij dan misschien ook aan dien kant iets bij kunnen dragen, om den vrede te bevorderen. Maar tevens uit verschillende opzichten van zeer reëele politiek. Het is al vaker gezegd, dat de vredesonderhandelingen wie weet, ook onze belangen zeer nauw kunnen beroeren. Niets is verstandiger, dan waar wij maar kunnen, een anker uit te brengen. Te zeer en te lang had Nederland zich vervreemd van de zaken der Europeesche staatkunde, voorzoover deze niet 't idea listische pacificisme betroffen. Daardoor ontbreken nu waarschijnlijk de krachten, om zelf aanstonds een zelfstandige in vloedrijke werkzaamheid aan te vatten. Doch met des te meer nauwgezetheid moe ten wij zorgen, dat het Land van de Haag overal daar kan meespreken, waar de al- gemeene, of zijne bijzondere belangen aan de orde komen. x Natuurlijk zullen de plannen voor eene tijdelijke zending, "*odk eerlang het herstel van de geregelde diplomatieke verhouding met het Vaticaan in zich, bergen. Dit is thans nog niet aan de orde. Doch er is alvast geen reden, het te betreuren. Reeds een feit als de brief van onze Ko ningin aan Leo XIII, toen deze buiten de Haagsche Vredesconferentie was gebleven, deed gevoelen, hoe de opvattingen zich ge wijzigd hebben; sinds 1872, toen ons ge zantschap bij den Paus door de Tweede Kamer werd opgeheven. Men heeft zich toen in tweeërlei opzicht vergist. Voor verweer tegen de gevaarlijke kanten van ultramon- tanisme en clericalisme, was deze verbre king zeker eerder een falikant middel. En het Pausschap is gebleven, wat velen meenden dat het met 't verlies van den Kerkdijken Staat zou ophouden te zijn: een instelling ook van in vloed in. de wereldstaat- kun d e. En dus is ook voor ons land, diplomatieke verbinding ge" wenscht. Gemengde berichten. Een verzekeringsagent. De zaak van den agent der Levensverz.-Mij. „Dor drecht", B. J. G. Bos, die dezer dagen werd aangehouden en naar Almelo ««ver- gebracht, blijkt thans groote proporties aan te nemen dan aanvankelijk vermoed werd. Reeds 10 jaar is B. bezig met liet vervalschen van allerlei acten en polissen. Ilij heeft zich in dien tijd verrijkt met. de uitbetaling der gelden waarvoor ruim 80 personen verzekerd waren, die hij achter eenvolgens opgaf als te zijn overleden. Alle overgelegde overlijdensactcn en ge neeskundige verklaringen blijken valsch te zijn in ziin bezit werd zelfs een nage maakt gemeentestempel gevonden, als mede gedrukte formulieren van overlijden welké slechts ten raadhuize worden afge geven. Naar we vernemen, kwam de zaak aan het licht doordat een verzekerde bij de Mij., reeds lang als overleden geboekt, zich om inlichtingen tot haar richtte. Op vervalschte quitantiën werden nog steeds van de als overleden opgegeven personen de z.g. verschuldigde premies geïnd. Op handige wijze werden den verzekerden polissen uit handen gespeeld, waarvoor een vervalscht stuk in de plaats werd ge geven, waarop door hem voorschotten werden genoten, die nimmer in handen der verzekerden kwamen. Het namaken der stukken is zoo correct dat zelfs in g. cn enkel geval eenig vermoeden ooit ont-' stond een in alle opzichten aan de eischen voldoende notarieele acte van erf pacht, zelfs behoorlijk geregistreerd, weid overgelegd. Deze verzekeringsagent ging met groote sluwheid te werk, hij koos zijn slachtof fers onder alle standen in Enschede cn Lonneker. Daar echter de bedragen der verzekerden niet over hooge posten hepen, is de gebade niet zoo belangrijk. Diefstal. Door dc politic le Middelburg is aangehouden de sergeant der koloniale reserve B., die zich tc Vrouwepolder schuldig maakte aan diefstal van een rijwiel ten nadeele van den milicien N. aldaar. De man had het rijwiel te St. Laurens voor f25 verkocht en had zijn militaire uitrusting, als geweer, ransel, patronen, veldflesch enz. aldaar achtergelaten. De aanhouding had plaats in een verdacht huis. Iubraak. Tc Tilburg is Zaterdagnacht ingebroken in de cavalerie-kazeme, waarbij een bedrag van f600 werd ontvreemd. Dc daders zijn onbekend. Koperdiefstal. Te Velsen is men aan de papieifabriek van de firma v. Gelder en Zonen op het spoor gekomen van een be langrijken koperdiefstal. Op een der arbeiders van deze fabriek is een hoeveelheid koper aangetroffen. Het gevolg daarvan is geweest, dat men een complot ontdekte van werk lieden, die zich aan dezen diefstal schuldig gemaakt hadden. Onderzoek. Dc politie uit Middelburg is Zaterdag te Vlissingen geweest om een onder zoek in tc stellen, in verband met bet ver drinken van een 13-jarige jongen aldaar in de buitenhaven. Moord tc Roosendaal. Zaterdagavond is tc Antwerpen aangehouden de harmonica speler B. uit Breda, die verdacht wordt van den moord te Roosendaal. De Bredasehe rechtbank had een premie van driehonderd gulden op zijn aanhouding gesteld. Vermoord. De familie in Friesland liceft telegrafisch bericht ontvangen, dat de lieer K. Hoekstra, opzichter bij de S. S. tc Hadji' Pemanggilau (Zuid-Sumatra) is vermoord. Moord te Medemblik. In zake den moord te Medemblik beeft Zaterdagmorgen aldaar een nieuwe instructie plaats gevonden. Drie personen A. F., P. v. d. L. en S., zijn verhoord en in voorloopige bewaring gehouden. Bij deze personen werd tevens huiszoeking gedaan. Broedermoord to Strflen? Men meldt aan dc Rott.Vrijdagavond tc 6 uur is alhier gearresteerd cn naar Dordrecht overgebracht M. G. v. S. Sinds twee dagen is aldaar over leden diens broeder D. G., wiens lijk ook naar Dordrecht werd vervoerd. Men vermoedt dat hij zijn broeder (die aan toevallen leed) met een touw om den bals heeft geworgd. Rampen en ongelukken. Gisterenmid dag zijn te Amsterdam de twee eenige kinderen van den beambte der havenpoli tie R., een knaapje van negen en een meisje van zeven jaar, achter diens wo ning aan de Oostelijke Handelskade te water geraakt en later levenloos opge haald. De 21-jarige motorrijder S. C. uit Hil versum werd op den Bussummer grindweg aldaar Zondagnacht aangereden door een vierwielig voertuig, waardoor hij bewuste loos aan den weg bleef liggen. Later werd hij daar gevonden en overgebracht naai de R. K. Zicken-verpleging. Het bleek, dat hij een hersenschudding had gekregen. Hij is nog steeds buiten kennis. Te Dordrecht is een 17-jarige meubel maker die op de kap van een verhuiswa gen zat, doodgedrukt, toen de verhuiswa gen onder de spoorwegviaduct bij den 's-Gravendeelschen dijk doorging. Zijn borstkas werd ingedrukt en hij overleed enkele oogenblikken na het ongeval. Vrijdag is de landweerman O., uit de provincie Groningen, in garnizoen te Utrecht, verdronken. De werkman G. S., te Lonneker, die Woensdag een trap van een paard kreeg, is gisteren aan de gevolgen daarvan over leden. Te Middelburg is eene 19-jarige dienst bode overleden, die dezer dagen met haar voet in een spijker trapte. Bij het spelevaren in de haven te Vlaardingen geraakte de 16-jarige J. B. te water. Twee personen doken hem na en wisten hem boven water te brengen; maar hij overleed spoedig daarop. Te Hensgtdijk is een driejarig kin. van den winkelier B. in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. Vrijdagavond zijn te Veenwoudster- wal de woning van bakker van der Heide en het huis van II. Westra afgebrand. Gisteren is te Boschoord, in de Maat schappij van Weldadigheid, een woning afgebrand, bewoond door R. K. Een kalf, een varken en twee geiten zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd.. Oorzaak onbekend. Te Roekan je is Zaterdagavond een schuur, waarin veevoeder was geborgen, toebehoorende aan den landbouwer Brave- boer, tot den grond afgebrand. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Uit Stad en Omgeving. Een auto te water. Heel den Zondagmiddag en een. deel van den avond is de belangstelling geschon ken aan een auto-ongeval, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Te ongeveer drie uur kwam een auto van de Haarlemmertrekvaart de Mar© op rijden. Toen ze de brug bij "tie R.-K. Mili- tairen-vereeniging wilde optuffen, reed ze een eindje naar achteren, om meer 'aart te krijgen', d© rem weigerde en... het voer tuig stortte het water in. 't Was een open auto, waarin vijf personen, heer en dame, twee kinderen, n.l. de familie J. Pierlot, directeur van de scheepsbouwer}j „Gro ningen", te Rotterdam, en een chauffeur. De eigenaar zelf, de heer J. Pierlot, Ic- stuurde. Spoedig stond de wal voT nieuwsgieri gen. Aan belangstelling geen gebrek,maar wel aan hulp. Doch daar snelt uit de R.-K. Militairen-vereeuiging, die zich vlak bij de plaats van het onheil bevindt, een milicien der infanterie toe, en springt zonder zich een oogenblik te bedenken gekleed te water. Hij mocht het geluk smaken eerst de vrouw aan den kant te brengen, en daar na de twee kinderen. De eigenaar werd gered in een bootje door de heeren II. Udo en A. Jonker, uit Amsterdam, die on middellijk te voren in een motorvaartuig waren gepasseerd. De chauffeur wist naai den wal te zwemmen en kwam door hand reiking op. het droge. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. In 't belang onzer lezeressen, welke voor een goedkoopen prijs een chique gegarneerde Dames- of Kinderhoed wenschen te koopen, blijven wij de aandacht vestigen op het bekende Mode-Mag. fa. D. VAN AMERONGEN, Haarlemmerstraat 145-147- U vindt daar een enorme sorteering voor de bekende lage prijzen. 2247 JplF" Specialiteit in echte Struisveeren. Bij omwonende werden de dreikeüngen binnengebracht. Allen kwamen er met een nat pak af; de dame moest echter eerst eenige uren het bed houden voor zij van de sclirik bekomen was. De-^auto was eerst 's avonds half negen aan wal gebracht door middelvan een hei stelling van de firma Bik op de Hee rengracht. Wij mogen liet verhaal van dit. voorval niet besluiten zonder don kranigen mili tair 11 Lunenburg (uit Poefdijik), geka zerneerd in de Stadsgeboorazal, hulde te hebben gebracht voor zijn doortastend optreden, waardoor hij drie menschen- leveris heeft gered. Belgicche Kinderen. Na een reis rijk aan avonturen is de heer Kcllenaers gistermiddag in onze stad teruggekeerd. Namens het R. K. Huisvestingscomité' vertrok de heer Kellenaers op 15 April naar Brussel. Van Brussel ging de tocht naar Dinant. Met speciale vergunning van den krijgschef, die zeer welwillend was en speciale aanbevelingsbiljetten overhandigde, kon de ijverige leider van het comité hier een zestal kinderen onder zijn hoede nemen, die in een hope- loozen toestand'veïkeerden. De ouders van de meesten dier kinderen toch waren ge fusilleerd. Op 19 April werd de terugreis naar Brussel aangevangen. Op 20 April kwam de heer Kellenaers met zijn oorlogs kinderen te Antwerpen aan, maai- moest tot zijn teleurstelling vernemen, dat het verkeer met Nederland gesloten en aan terugkeeren voorloopig geen denken was. De kinderen werden ondergebracht in het huis der Propagandisten. Het voed sel bracht begrijpelijkerwijze veel moei» lijklieden mede, maar zij werden ten slotte overwonnen. De heer Kellenaers heeft die dagen niet stjl gezeten en België doorkruist, verschil lende streken en steden bezocht, die ont zettend van den oorlog en de gevolgen geleden hadden. Op die reis heeft de heer Kellenaers nog twintig kinderen opge-1 spoord. Gistermorgen om 8 uur vertrok hij eindelijk met een 25 kinderen uit Ant werpen naar Roosendaal. Vandaar werd de reis voortgezet naar Leiden, waar het gezelschap gistermiddag aankwam. On der de kinderen waren G Israëlietjes, die dank zij de zorgen van den heer Weyl werden ondergebracht in verschillende Joodsche families. De overige kinderen zijn voorloopig naar het gesticht De Voor zienigheid gebracht om vervolgens bij ver schillende R. K. families te worden ge plaatst. Dc heer Kellenaers lrecft in Belgic alle mogelijke tegemoetkoming vamvegq de Duitsche overheid ondervonden, maar veel, veel medegemaakt. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1911. In dc afgeloopen weck meldden zich ora steun aan11 personen, maakt met het totaal dei- vorige weck ad. 3147 een totaal van 3158 a Tot 17 April j.l. waren behandeld2391 aanvragen in de afgeloopen weck kwamen opnieuw in be handeling 11 Totaal 9402 Afgewezen waren tot 17 April j.l646 Afgewezen in de afgeloopen week12_ Totaal afgewezen. 653 St. Hubrecht. De afd. Leiden van den Ned. R. K. bond van Bakkersknechts, Cacao en Chocoladebewerkers „St. Hu brecht" hield gistermiddag een vergade ring welke belegd was ter bespreking van den beschrijvingsbrief van de Jaarverga dering van den Bondsraad, welke op 20 Juni gehouden wordt in het gebouw van den Kath. Kring te Rotterdam. Het punt: „Uitkeering Ziekenfonds in verband met de centralisatie van de geldmiddelen." werd uitvoerig besproken. Het slot was, dat op de algemeene vergadering een vijftal amendementen zullen worden in gediend. De lieer Tuithof werd als alge vaardigde herbenoemd. Vervolgens werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Geen Regeeringsmeel. Naar wij ver nemen, heeft de Burgemeester op den Vrij dag gehouden door ons reeds vermelde conferentie met de bakkerspatroons en meelhandelaren hier ter stede ook nog medegedeeld, dat hij gaarne zou medewer ken tot verkrijgen van goedkoop brood, maar zijn medewerking waarschijnlijk niet te verwachten is voor liet verkrijgen van goedkoop meel. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft maand April 1915. Binnenland Brieven. Britsch American, Rotterdam; M. Bruin, Leiden; mej. Cranenhurg. Den Haag; de Crescent, Eindhoven; mej. L. Dekker, Utrecht; mevr. K. It. Dol»; N. Galesïoot, Haarlem; mej. Hilldig Citot, Del»; C. v. d. Heijden, Leiden;

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2