de besturen der plaatselijke scliool- jaission, het bestuur van het genootschap G., leden, begunstigers, gcnoodigden, en voogden der leerlingen en andere "nge tellen den hartelijk welkom. zijn leedwezen moest hij mededeelen, Burgemeester én Wethouders, wegens itting, verhinderd zijn dc vergadering wonen. asrna brengt de voorzitter het jaarverslag deelt de namen mede van de leer- en, die de school met diploma gaan ver- i en die bevorderd zijn tot een hoogèrc ie (reeds gisteren door ons vermeld). een hartelijke toespraak wenscht de rzitter de leerlingen geluk en brengt een ;fd van hulde aan directeur en leeraren, de toewijding waarmede zij hun taak jen vervuld en neemt afscheid van de liDgen die de school gaan verlaten. met diploma ontslagen leerling J. van iven bedankt daarna het bestuur, den cteur en de leeraren voor het genoten •wijs en eindigde met een „lang leve de :he Ambachtsschool." slotte bezichtigden de genoodigden de lokalen waar een en ander was tentoon- eld door de leerlingen vervaardigd. Nationale Bank. de gisteren gehouden algemeen© ver ging van aandeelhouders werd de ba- en winst- en verlies rekening per 31 imiber 1914 goedgekeurd. brute-winst steeg tot f 409,504.34 ,130.367a), waarvan na aft-reik der a> ?cne onkosten een" bedrag van ,704.1Ö172 (f 273,106.00%) ter verdee- overblijft. afschrijving van: lo. f 1935.69 op ibilair; 2o. f 15,782.95 op gebouwen; 3o. '.66V6 nagekomen oprichtingskosten inboor Bodegraven; 4o. f 292.16 op ef- ;n %n debiteuren, gereserveerd voor: tjjfsbe'jasting f 4200, toevoeging aan reserve f 20j000, waardoor deze stijgt (590.000, storting in het pensioenfonds beambten f 5000, werd het dividend jald op 7 pGt. (9 pCt.), en gaat een van f 16,453.92 op nieuwe rekening heer Mr. Th. G. van Eek werd tot missaris herkozen. lit ingedrukt. Hedenmorgen half kantelde van een artrileriewagen, be nmet balen turfmolm, een dier balen den wagen af en kwam terecht in de gelruiit van den fruitwinkel van den Brouwer aan het Noordeinde. De [elrudjt werd geheel verbrijzeld, ter- groote schade aan het fruit in de ige weid aangericht. BOSKOOP. (neming Burgemeester. Bij Ko'n. f van 28 dezer is mr. V. H. Rutgers, kende anti-revolutionaire Kamerlid Hilversum, en thans wonende te vehhage, tot burgemeester dezer ge- e benoemd- LISSE. noeming. Bij Kon. besluit van 27 de met ingang van 16 Mei, benoemd lirecteur van het post- en telegraaf- oor te Beverwijk, B. H. C. Schauikes, directeur van het post- en telegraaf- ior te Lisse. NIEUWKOOP. uringsraad. Door aanplakking is gemaakt dat de keuringsraad voor fhting 1916 zal zitting houden op 3 s. des voonn. 9 uur in het koffiehuis Wed. G. Dammers aan den Aar- üpraak Militieraad. In de te Leiden «den Militieraad werd den volgenden men, in geschreven voor de lichting vrijstelling verleend bij de militie us broedei'dienst: C. J. Damen, B. J. I-leeman, C. Kranenburg, A. A. Lelieveld, M. J. Nieuwenhuizen, houten en S. Vermeij. NIEUWVEEN. Hanze". In de gehouden 2e le- ergadering van de R. K. Midden- Isvereenigdng ,,De Hanze", aideeling ffveen. en Zevenhoven, werd door den alter, den heer C. Ho ge ivo rat, de ver ruig met een woerd van welkom en Christeiijken groet geopehd. Verder Je hij mede, dat niemand meer als etrede-n-v wait zeker te wijten is de onbekendheid met de vereeniiging. ier hoopt, dat Hanze-bond voor de sist anders een vereeniging mag wor- die meer dierbaarder zal worden, mate de leden haar meer leeren ken- notulen van eenige vergaderingen m door den secretaris, den heer .7. C. gelezen en onveranderd goedge- aler werd door den voorzitter mede- dat door de vereeniging een aan_de Tweede Kamer is gezonden, n zij aandringt op spoedig in Le ning nemen van het wetsontwerp- frse,tot bestrijding der oneerlijke ifentie-. deelt de voorzitter mede, een ver- van voorzitters van eenige ^afdeelingen, te Ledden gehouden, "oond te hebben, waar men tot spoe- cprichtdnig van vakgi'den en gewes- coöperatieve inkoopvereenigingen besloten. •slotte deelde de voorzitter mede, dat 'de bedoeling ligt, om in een te hou dende vergadering nogmaals den pendel te verzoeken te komen spre- eenige bespreking wordt het liuis- reglement na een kleine wijzi- goedgekeurd en werd de vergade- °P de gebruikelijke wijze gesloten. NGORDWIJKERHOUT. Oenul. De heer G. J. Loogman, bouw de aan het St. Bavo-gesticht alhier is fd tot bouwkundig opzichter in dege- Nijmegen. looping. in et café „de Zwaan" 0r'J\'/ijkerhout had heden morgen de flaats van eenige winkel- en woon- 1 kn overataan van notaris Binnen- j® Noordwijlk; de inzet is alls volgt: el 1 f 1500; perceel 2 f 1100; perceel 3 perceel 4 f 700; perceel 5 f 700; per ceel 6 f 600; perceel 7 f 600; met inbegrip van verhoogingen. De afslag zal plaats hebben Donderdag 6 Mei e.k. REEUWIJK. Nieurvo kork. De nieuwe R.-K. alhier zal eerstdaags gereed zijn. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de nieuwe kerk op Maandag 10 Mei a.s. consa- creeren. SASSENHE'IM. Snyhlocmenveiling. Op de gisteren ge houden veiling waren aangevoerd 120,000 Narcissen. Prijzen: Omates 5 ct., Gold Spur 5 c., Barry 4 5 c., Sir. Watkin 5 c., Oranje Phoenix 8 d 11 c., Zilver Phoenix 12 d 16 c. Belangstelling matig. Genteen teraad. Dc gemeenteraad vergadert op Maandag 3 Mei 1915, des namiddags ten zeven uur. De Hanze. Woensdagavond vergader de de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in de zaal van den heer Schippers. De Voorzitter, de heer L. Ph. Bisschops, opende de vergadering met den Christ, groet, heette de aanwezigen, in het bij zonder eenige bestuursleden van de afd. Hillegom, hartelijk welkom, er zijn spijt over uitsprekende, dat deze vergadering zoo slecht bezocht was. Het bestuur heeft verbazend veel werk en spant zijn beste krachten in, doch de leden blijven thuis, komen niet ter vergadering, dit werkt toch zeker ontmoedigend voor het bestuur, en bovendien komt er niets goeds tot stand. De notulen worden geleden en onveran derd goedgekeurd. De Voorzitter doet vervolgens de vo'fl gende mededeelingen: Op de statuten is de Bisschoppelijke goedkeuring verkregen, de Koninklijke is aangevraagd. Door de finantieele commissie is aan den gemeenteraad verzocht, garant te zijn voor 50,000 gulden, voor eventueel aan de leden te verstrekken credieten. Aan de 2de Kamer is een adres verzonden om adhaesie te betuigen met het ontwerp van Mr. Aalberse, omtrent „Oneerlijke concurren tie". Daar het voor de bloembollenstreek zeer nuttig kan zijn, hebben de besturen der afdeelingen Hillegom, Lisse en Sassen- heim gemeend, zoo nauw mogelijk voeling met elkaar te houden, de bestuursleden zullen de vergaderingen der zusterafdee- lingen bezoeken en zoo trouw mogelijk sa menwerken. Een gecombineerde bestuursvergadering heeft reeds plaats gehad en daarna wera Besloten, stappen te doen, om de verkeerd heden in den kleinhandel onder den aan dacht van het publiek te brengemraan tijd tot tijd, hetzij een brochure, c'omrant of iets dergelijks gratis te verspreiden. Hieraan zijn groote kosten verbonden en om deze te bestrijden zouden de leden kunnen adverteeren in een dergelijk blad. Dit plan werd door de leden zeer toege juicht. Besloten werd een aantal boekjes te bestellen, behandelend het zeer eenvou dig boekhouden, uit te geven door ,,De Hanze". Vervolgens werd besproken het fonds van uitkeering bij overlijden. Daar na 1 Juli a. s. geen personen boven de 45 jaren in dit fonds worden opgeno men, speet het den voorzitter,' dat niet meerdere leden op de vergadering aanwe zig waren. Het doel van dit fonds is „om bij over lijden van een deelnemer, aan diens na bestaanden een uitkeering te geven van f 1000. De contributie bedraagt f2«per jaar. Bij toetreding wordt een bijdrage geheven naar den leeftijd, dien de deelnemers heb ben bereikt bij de aanvaarding van het lidmaatschap, gerangschikt in 18 klassen. De le klas begint met 18 jaar en de bij slag is gesteld op f 0.80 en het maximum bedraagt bij toetreding op 55-jarigen leef tijd f 210. Deze bijslag kan geheven worden voor hoogstens 10 leden per jaar. Dus wan neer een persoon op 30-jarigen leeftijd tot dit fonds toetreedt, zal hij jaarlijks in het ongunstigste geval hebben te betalen f 2 f 10 fl (zijnde de bijslag op 30-jarigen leeftijd) is dus f 12. Zoolang er nog geen correspondent is aangesteld, kan men zich voor deelname vervoegen bij den secretaris. Ook de onderlinge brandassurantie werd besproken en het nut en de goedkoopte hieraan aangetoond. De voorzitter deelde mee, dat er te Lei den een ,,i£ Katholieke dag" voor den middenstand zal worden gehouden; voor dit doel wordt f 5 uit de kas beschikbaar gesteld; de voorzitter spoorde den leden aan dezen „Vê Katholiekendag" te bezoe ken. Bij de rondvraag dankte de voorzitter van de afdeeling Hillegom voor de gastvrije ontvangst alhier en zette nogmaals het nut van samenwerken uiteen, de leden aanspo rende itoch vooral trouw de vergadering bij te wonen en hierop flink van gedachten te wisselen, want al is het bestuur nog zoo actief, wanneer de leden niet medewerken, komt er niets tot stand. De voorzitter dankte Hillegom voor hare aanwezigheid en spoorde de leden aan op de as. bloembollenveiling voor Kerk en Armen, een koopje te doen. De heer P. van Dijk Pz. stelde zich be schikbaar om voor personen, die deze vei ling niet kunnen bezoeken, koopen te doen. STQMPWIJK. Goöp. Boer en leen Bank. Aan het jaar verslag der Coöp, Boerenleenbank ontlee- nen we het volgende: Het aantal leden bedraagt 113. Op 31 December 1914 waren in omloop 331 spaar boekjes. Saldo der spaargelden op 31 De cember 1914 f 131,225.87. Bedrag der voor schotten op 31 December 1914 f 93,300.73. Totaal van t' reservefonds f 5542.44. Aan tal rekening couramtlhouders 26. Het uit treksel geeft aan: tegoed van de leden f 13,536.20; schuld aan de Leden f 2793.75; credit op 31 December 1914 f 10,742.45. Op 31 Dec. 1914 gedeponeerd bij de Cen trale Bank f 25,423.7Ü. Totaal der ontvang sten in 1914 f 326,271.48, totaal lier uitga ven f320,375.99; totaal 1 646,647.47. Winst over 1914 f 888.31. De kassier en de aftredende leden de heeren J. Abel en K. J. de Bruijn werden herkozen. Het salaris van den kassier werd verhoogd met 50 gld. Gemeentelijke Aankondigingen. Roggebrood. De burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in ver band met de circulaire van Zijne Excel lentie den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel van 15 Aprdi 1915, no. 1713/8ter, met ingang van 1 Mei 1915, het verbod om brood, uit meer dan 50 pGt. rogge te bakken wordt opgeheven, zoo dat met ingang van dien dag weder rogge brood uit enkel rogge mag worden ge bakken. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap na ver dediging van „Stellingen" de heer August Fredrik Louis Stapel, geboren en wonen de te 's-Gravenhage. De Geneeskundige Staatscommissie be vorderde heden tot arts den heer W. C. Aalsmeer (Den Haag); tot semi-arte mej. W. J. M. Broekema (Middelburg). Land en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. Uit Haarlem wordt gemeld: Onder het vee van den Landbodwer Veerstoot, in den Schen kelpolder, is mom - ;n klauwzeer uitgebroken. 7 koeien werden dadelijk afgemaakt. Staten-Generaal. TV/EE DE KAMER. Vergadering van gister era. Oneerlijke mededinging. Verlof aan arbeiders ter bebouwing van eigen grond. Na de pauze zet de heer Aalberse (R. K.) zijn rede voort. Hij is genaderd tot. de juridische beschouwingen, die over zijn ontwerp zijn gehouden. Deze waren tweeledig: zij betreffen de vraag of de civielrechtelijke actie de voorkeur verdient boven een strafbepaling en ten tweede of één algemeene bepaling is te verkiezen boven specialiseerende bepalingen. De eerste quaestie is z. i.rarij eenvoudig. De bestrijding van de oneerlijke concur rentie is in de eerste plaats bedoeld in de bescherming van de goede trouw en het verkeersleven. Dat is veel meer een publiek dan een particulier belang. De vraag is altijd geweest of niet eerst het civiele recht moet worden aangegrepen en eerst daarna het strafrecht. Spr. is het eens met hen, die aandrongen op een herziening van ons burgerlijk recht. Maar het maakt niets uit of men deze wil laten voorafgaan aan of volgen op de strafbepalingen. Een straf rechtelijke bepaling zal altijd noodig blij ken, ook na de herziening van het privaat, recht. Van de preventieve werking van het civiele recht dient men niet te veel verwach tingen te hebben. Spr. illustreert met voor beelden hoe moeilijk het al is uit te vinden tegen wien de civiele actie moet worden ingezet. Heeft men den man eenmaal ge vonden dan voert deze allerlei excepties aan. Is het echter eindelijk gelukt hem ge- .straft te krijgen, dan slaat hij failliet en wordt slechts een enkel procent uitgekeerd. De dupen zijn dan ten slotte zij, die de civiele actie begonnen. Op die wijze wordt geen krachtige bestrijding gevoerd tegen de oneerlijke concurrentie. De vraag of één algemeene bepaling meer gewenscht is dan speciale bepalingen is al een oude vraag. Spr. zou tal van schrijvers kunnen aanhalen, die alle, hoe zeer voorstanders van specialiseerende be palingen, ten slotte moeten toegeven dat één algemeene bepaling de meeste kans biedt voor een afdoende beteugeling. Dat is ook spr.'s overtuiging en hij acht die op vatting geheel overeenkomstig het stelsel1 van ons strafwetboek. Ten slotte maakt spr. enkele opmerkin gen over de redactie van het artikel. Of „ter misleiding" beter is dan „tot mislei ding" heeft spr. aan prof. Verdam ge vraagd. Zijn antwoord luidde: allebei even goed. Spr. zal het dus maar zóó laten als het is. Over het woord „bedriegelijk" zal spreker zwijgen. Het is een woord dat op verschillende plaatsen in ons strafwetboek voorkomt en dus een bekend woord is ge worden. De vraag of dit delict een klachtdelict moet zijn, beantwoordt spr. ontkennend. Z.i. is dit delict er niet één dat verband houdt met de openbare orde. Het denkbeeld van den heer Van Hamel om het artikel alsnog aan te vullen, om dat niet is voorzien in het geval dat iemand oneerlijke concurrentie pleegt om een an ders bedrijfsdebiet uit te breiden, had spr. reeds vroeger overwogen. Hij meende ech ter dat door een dergelijke aanvulling het artikel te ingewikkeld zou worden. De quaestie van de medeplichtigheid in dit artikel te betrekken achtte hij niet ge wenscht. Echter ziet hij in dat de oplossing, die de heer Van Hamel gaf, een verbetering van zijn en in overleg met dien afgevaar digde zal hij een wijziging aanbrengen. Thans laat spr. het woord aan de Ka mer. Met aandrang verzoekt spr. de Ka mer te besluiten dit ontwerp aan te ne men. Hij doet dit niet alleen in het belang van den Middenstand, maai- ook voor het aanzien van ons land en om eindelijk een einde te maken aan veelvuldige krenking van het rechtsgevoel. (Applaus). De algemeene beschouwingen worden gesloten. Het wetsontwerp wordt, zooals reede gis teren gemeld, aangenomen met 67 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Van Doorn, de Beaufort, Tydeman, Drion, Ter Spill, De Stuers. De schriftelijke en mondelinge verdedi ging van het ontwerp in de Eerste Kamer zal, op aanwijzing van den Voorzitter, ge schieden door den heer Aalberse. Aan de orde is de interpellatie van den heer Alberda inzake het niet verleen en van buitengewoon verlof aan arbeiders ter bebouwing van eigen grond. De heer Albarda (S.-D.) licht zijn vragen toe. Hij zet uiteen dat deze interpellatie het gevolg is van het weinig bevredigende antwoord dat spr. op zijn schriftelijk vra gen heeft gehad. Bij een vorige discussie in de Kamer was de verwachting opge wekt, omdat gezegd was dat geen stukje grond onbebouwd zal worden gelaten. Helaas is deze schoone toezegging uitge- loopen op een klassebevoorrechting, waar door alleen de groote landbouwers wer den voorgetrokken. Volgens het antwoord des Ministers is eerst op' de „lawinen" verzoekschriften om verlof geantwoord zonder eigenlijk systeem. Later zijn de burgemeesters om advies gevraagd. Toen dat stelsel niet be viel, werden bemiddelingsbureaux inge steld voor de verschillende provincies. Toen deze bureaux niet tot voldoening, nam.eT.ijk niet vlug genoeg arbeidden, zijn deze tot een bijeenkomst udtgenoodigd en schijnt Minister Bosboom hun zijn leiden de beginselen te hebben kenbaar gemaakt. Volgens deze staat het landsbelang van landbouwproductie voorop. Jammer, dat minister Bosboom gisteren in ant woord op de interpellatie niet heeft mede gedeeld volgens welke vaste regel de verloven worden verleend, 't Is te ho pen, dat dit nog zal geschieden. Vergadering van (heden. Landbouw-verloven. - Aan de orde is de interpellatie van den heer Albarda aangaancte landbouwver- Loven voor gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw. De heer de Wijkerslooth (R.-K.) heeft geaarzeld het woord te nemen, om dat men zou kunnen meenen dat de tijd voor 1 andlbouwverloven, thans voorbij is. Bij nadere overweging is hij evenwel tot de overtuiging gekomen, dat er voor hooi bouw en oogst nog verloven noodig zijn De Minister heeft zijn belofte omtrent het verleenen van landbouwverloven inge lost naar de opvatting, welke Z.Exc. van den landbouw heeft en alleen verlof ver leend aan' hen, die voor de markt produ- ceeren. Spr. nu meent dat het onderscheid tusschen deaen en hen, die voor eigen behoefte teelen, niet is vol te houden.Voor eigen gebruik geteelde producten vermin deren de behoefte aan marktproducten. Zelfs al ware wat spr. niet toegeeft het gewone verlof voldoende voor de be werking van den grond, dan is toch zeker die tijd niet voldoende voor een inten sieve bewerking; zoodat de opbrengst minder zal zijn dan gewoonlijk. Voor de bebouwing van 1/14 H.A. zijn minstens 7 dagen noodig. Het advies, dat de Minisi- ter dienaangaande ontving, komt niet overeen met sprekers ervaring. Ook volgens spr. moet het defensiebe- lang primeeren. Hij betwijfelt evenwel of het defensiebelang niet toelaat aan het verlangen der landbouwers te voldoen. Militaire deskundigen hebben hem verze kerd, dat 1/4 der troepen verlof zou kun nen hebben: bovendien zouden de mannen in ploegen naar hnis gezonden kunnen worden en zijn tal van verloven voor den grooten landbouw uitgewerkt; terwijl ook de volksvoeding een defensiebelang is. Practisch gaat de grens van 1 H.A. als scheiding tusschen grooten en kleinen landbouw niet op. Van 1 H.A. kan well 1/2 H.A. bloemenveld 'zijn, dat. niets met de volksvoeding te maken heeft; terwijl 1 H.A. bouwgrond In het eene deel van het land heel iets anders is dan in een ander deel. Het onderscheid is ook hierom niet houdbaar, wijl het schade moet doen aan den geest in het leger en omdat het aan leiding geeft tot buitengevVoon veel admi nistratieve omslag. Voorts wijst spr. er op, dat het onder scheid niet- is volgehouden. Zoo geldt in Noord-Brabant voor de verlofsverleening een inlichtingenlijst, waarop als grens van 1 II. A. niet voorkomt. Spr gaat dan ook geheel mede met de heer Albarda. De Oorlogszeeongevallenwet wordt zon. der hoofdelijke stemming aangenomen. Gemengde berichten. Goed afgeloopen. Hedennacht om streeks 2 uren werden plotseling drie snel op elkaar volgende geweerschoten gehoord in den tuin van het magazijn van militaire kleeding en uitrusting aan de Sarphatie- straat te Amsterdam. Onmiddellijk kwa men eenige militairen uit de kazerne toe snellen, die den schildwacht ip den grond in den tuin zagen liggen. Van het geweer, dat hij in zijn handen had, was zoo goed als niets overgebleven; dit was bijna g.cf- heed versplinterd. Het bleek, dat de schild wacht op wacht plotseling door een ze nuwtoeval overvallen was en gevallen. Het geweer was afgegaan, doch zonder hem te treffen. De schildwacht is naar het hospi taal gebracht. Aangehouden. De daders van den onlangs te Scheveningen op het kantoor van een reederij dooi* middel van inbraak gepleegden diefstal van ongeveer f 1300 zijn in den Haag aangehouden. Het zijn twee veldartilleristen. Zij hebben bekend den diefstal gepleegd to hebben. Ruim f 1100 van den diefstal afkomstig is terug gevonden op een verborgen plaats in de Frederikskazeme. Verstopt. Het gistermorgen te IJmui- den binnengekomen Nederlandsche stoom schip Saturnus heeft gerapporteerd, dat het te Las Palmas 5 Duitschers aan boord had gekregen, die zich verstopt hadden. In het Engelsche Kanaal werden 4 der DuiL schers van boord gehaald door een En- gelsch oorlogsschip. De vijfde mocht aan boord blijven, omdat hij boven de 40 jaar was. Hij zal in Amsterdam in handen der politie worden gesteld. Ontvreemd. In het sanatorium voor longlijders te Beekbergen is op onbaiur* den datum "ontvreemd een microscoop teT waarde van i 250 h f 300. Rampen cn Ongelukkon. Woensdag namiddag is do landbouwer O., van Odoor- nerveen, bij de Oosterhesselschc brug (ge meente Dalen) doof een stoomtram overre den en gedood. De 16-jarige J. B., van den Spoorsin- gel te Vlaardingen, is Woensdagavond in de Koningin Wilhelmina aldaar gevallen en verdronken. Te Leeuwarden is gistemamiddag het 4-jarig zoontje van D. de G., door een wa gen overreden en gedood. Laatste berichten. Een bijzondere onderscheiding. Bij monde van den kolonel J. G. van den Belt heeft de opperbevelhebber van Leger en Vloot, generaal Snijders, aan den voorzitter van hel Uitvoerend Comité voor den 24-uur-rit zijn ingenomenheid be tuigd met het welslagen van dezen rit. Het Uitvoerend Comité mocht daarbij tevens de toezegging ontvangen dat het zich, bij de vooigenomen jaatiijksche her haling van den rit, van algeheelen steun en medewerking mag verzekerd achten. Kaasprijzen. Naar men verneemt heeft de Minister van Landbouw, bepaald, dat de maximum prijzen voor den verkoop van kaas vastge steld bij zijne beschikking van 13 April j.l. voor het tijdvak van 1530 April, ook voor de maand Mei 1915 zullen gelden; en is besloten voor oude kaassoorten en room- en lunchkaas, welke artikelen meer tot de genotmiddelen kunnen worden gere kend, geen maximumprijs vast te stellen; terwijl de maximumprijs, franco station van afzending, van boter, bestemd voor verbruik in Nederland, geleverd door pro ducenten aan verkoopers van boter gedu rende de maand Mei 1915 f 1.35 per K. G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G., welke prijs kan verhoogd worden bij verpakking in wit fust van 25 K.G. met 1 cent, bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K. G. met 5 cent en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K. G. met 6 cent per K. G. De maximumprijs voor boter, verkocht aan verbruikers gedurende de maand Mei zal zijn f 1.55 per K.G. De verkoop aan verbruikers tegen de tailprijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en voor bo ter bereid onder rabbinaal toezicht kan door het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Boter in overleg met de be trokken handelaren of boterbereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. Marktberichten. HOOFDDORP, 29 April. Graan beurs: Wilte tarwe f 13,75 a f 14,25, Haver f 14,50af 14,75 Groene erwten f 14,a f 14,25, Paardonbooncn f 10,25 af 10,50 Duiveboonen f 11,a 111,25, Gerst f 0, a f 0,Bruine boonen f 14,50 a f 15,50 Karweizaad f 18 a f 18.25. KHnnricziiadfl7,— af 18, LEIDEN. 30 April. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f 0a f 0,—, 0 Veulens f 0— a 1'0— 29 stieren f115 a f 305, 637 kalf- en melk koeien f210 a f375, per kilo fa 678 varekoeien f135 a f285, 197 vette ossen en koeien f210 a f415, per kilo f 0,95 a f 1.06, graskalveren f00 a fOO, 60 kalveren (vette) f 35 a f 110, per kilo f 0,75 a f 0,95, 226 kalveren (magere) f7,— a f 14,577 schapen (vette) f30 a f51, per kilo f 0,70 a f 0,78, schapen (weide) fa f433 Lammeren (magere) f10, a f15, 000 dito vette jarige f00 a l'OU, 716 varkens (magere), f24 a f65, per kilo a ct,000varkens (vette) f24, af 17,50, 704 biggen f 10, a f 14 bokken of geiten f4 a f0, Ter markt aangevoerd. 1541 Runderen; 326 Kalveren; Schapen 577. Voor Londen geen handel. Kaas. Aangevoerd 129 partijen. Besteed werd voor Goudsche kaas van f 49 lot f 512c soort f44 tot f48. Leidschc kaas f 40 tot f422o soort 35 tot 39. Derbykaas fAlles per 50 kg. Aan de stadswaag gewogen 115 partijen, 4409 stuks kaas, wegende 29083 kg. Handel stug. LEEUWARDEN^ 80 April. Boter. Boeren- boter, aangovoern geenc, Fabricksboter, aan gevoerd 25/3 en 48/6 vaten. Prijs van f 63.50 tot f 64.Notecring van de commissie fl.60 per K.G. Notecring van de commissie der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Fries'and f 62.— Knus. Nagolkaas. Fabrii-kskaas; aangevoerd 13.317 K.G. Prijs: van f 51.—f 75.— Handel vlug. GOUDA, 29 April. Vee. Vette varkens met redelijken aanvoer, handel vlug, 37 a 46 c. per half kilo. Biggen voor Engeland met aanvoer, handel a c. per half kilo. Magero biggen niet goeden aanvoer, handel vrijwel, f 1,80 a f2,25 per week. Vette schapen met goeden aanvoer, handel vluy, f30 a f35. Nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel matig i'8 a f 14. Fokkalveren f16 a 40. Lammeren met goeden aanvoer, handel vrij wel, f13 a 16. Kaas. le qual. f 50,1 f 53,2c qual. f 47,ÈL f 49,zwaardere f 53,—, i f 55, Noordhollandsche kaas ff—.Aan gevoerd 86 partijen. Handel vrij vlug. Boter, met goeden aanvoer; handel vrijwel; prijs der goe- f 1,40 ;lf 1,50, wei- f1,25 0, l'l ,35. MEPPEL, 29 April. Boter. Aanvoer: 1000 kilo, le soort per Vx vat 1 31»a - soort f30,a 3e soort 129,- a stukken van P/2 kilo f2,15 a i'2,40. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 30 April 1915, medegedeeld door hot Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Dc Bildt. Hoogste barometerstand 765.8 Helder. Laagste barometerstand 758.0 Skagen. Verwachting tot den avond van 1 Mei. Zwakke tot matige veranderlijke wind, nevelig tot halfbcwolkt, aanvankelijk nog droog weer, zeilde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3