BINNENLAND. ALBERT RIEL Een zegeteeken. De Tua'ksche minister van oori.g heeft de vlag van den Engel- schen on<beraeeer „E. 15" aan het oorlogs museum geschonken. Dagblad verbcdem Hel blad „Jeune Tuirc", dat tijdelijk geschorst was, is thans door de Turksche militaire overheid voor goed verboden. Japan en China. Le Progrès van Lyon verneemt uit Sjanghai, dat Japan van China onverwijlde aanneming wan de ge wijzigde voorste Hen eischt. A'js China weigort, nullen de diplomatieke betrekkin gen worden afgebroken. Buitenlandsche berichten. Gemeenteraad van Lissabon ontbonden. De gemeenteraad van Lissabon heeft geviaigerd de bes. ui ten. van het huidige Portugoesche ministerie aLs wettig te be schouwen en is nu, naar uit Lissabon aan de „Times" wordt gemeld, ontbonden. De regeering heeft in zijn plaats een commis sie van adminisÜ'aUe benoemd. Eertige gemeenteraadsleden, die zicfh hadden ver zet, zijn in hechtenis genomen, maar la ter vrijgelaten. Dorp verbrand. Het dorp Dovnedo, in het zuidwesten van Tirol, is bijna geheel door brand Avr- Tiield- 35 gewinnen zijn dakloos. Nederland en de Oorlog. Geen gunstig oordeel over heit goedkoop brujn broo'd. Een medewerker „uit vakkringen" schrijft itn het „Hbld.": Zooals uit een Zondagochtend gepubli ceerde circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de burgemeesters gezonden circulaire geble ken is, heeft de Minister de bewuste en veelbesproken circulaire van 20 Maart jl. betreffende beschikbaarstelling van le vensmiddelen, angelrokken. Dat de thans daarvoor in de ptoats gekomen circulaire eeker niet minder stof aal doen opwaaien, durven wij thans wel al voois pellen. Wat de maatregelen ten opzichte van varkens- vieesch en groenten aangaat, kunnen wij deze voor het oogcnblik gevoegelijk bui ten beschouwing laten, daar de Minister ten aanzien van het varkensvleesch eerst de gevolgen wil afwachten Aian een verle den week in werking getreden regeling van varkens-levering, terwijl de door den minister genoemde voorhanden hoeveel heden groenten, welke voor logeren prijs geleverd zullen worden, in verhouding tot de behoefte zeer goring zijn. Blijft dus over de voorgestelde levering van onge build tarwebrood en -meel tegen lagere prijzen. Wat bij de voorgestelde regeling a.l da delijk opvalt, is, dat er wederom gespro- ic-ci\ word.t TM1■ongC'tfuiilcI lax vvclnvu'J, „uitsluitend vervaardigd uit ongebuild tarwemeel, meit geen. iandere toevoeging dan gist, water en zout". Het komt dus hierop neer, dat, wat in October in bijv. Amsterdam (wij zullen nu andere gemeenten maer even buiten beschouwing laten) onuitvoerbaar hteek. in April opnieuw door den Minister als edsch wordt gesteld. In dit verband her inneren wij er nogmaals aan, dat de ge meentelijke autoriteiten te Amsterdam, destijds, na herhaald aandringen van bak kers-zijde, er wel toe moesten overgaan, het vastgeste-lde percentage tarwebloem «kit toegestaan was door het dngebnild te mengen, te vertioogen. Dat is nu voortaan voor het goedkoope bruin-brood ten eenen- male uitgesloten. Het dreigement, dat de bakker, die o.a. ander brood dan derge lijk ongebuild tarwebrood op de broc-d- kaaiten verstrekt, geschrapt zal worden van de levenancierslijst, beschouwen wij vrijwel als overbodig, daar brood van iedere andere samenstelling noodwendig duurder zou udltlcomen, en, waar de bak kers niet voor hum geheele bedrijf dit brood zullen behoeven te bakken, behoeft vrees voor ontduiking der voorgeschreven maatregelen o. i. niet te bestaan'. Maar... dan zal ook eens duidelijker dan ooit te voren blijken hoe het broodetend Amster- damsche publiek zal staan tegenover on gebuild brood, uitsluitend van ongebuild Rogeermgsmeel gebakken. Want hier schuilt juist het groote verschil. Wanneer er sprake is van ongebuild, bruin, weite brood, of hoe ge 't noemen wilt, dan wordt gewoonlijk, en vooral cloor hen die liet leven o-p het platteland gewend zijn, dat brood hoog geprezen en „er bestaat niets lekkerder dan dat z.g. boerenbrood".Daar bij houdo men echter wel degelijk fn 't oog, dat zulk brood gebakken weid, Aan ©nzie on gebuilde Inlandsche tarwemeel- soorten. Maar daar is nu geen sprake van. Wat door de Regeering aan. onge build meel beschikbaar wordt gesteld, is afkomstig van buitenlandsche Ameri ka an sche) tarwe on Avanneer van dót meel, zooa's dat de laatste maanden ge leverd werd, zonder éénige bijvoeging van gebuild meel, brood gebakkon moet wor den. dan is het Ax»or ons geen open vraag meer, of dat brood al dan niet gegeten zal Avorden. Men denke maar eens aan den tijd, toen het z.g. oorlogsbrood verkocht werd, dat a-eel smakelijker was dan lvet nu te bakken brood worden zal, met \veQk een haast, mon (en a-oora' óók d* ..men" in de arbeiderswijken) zich van kadetjes voorzag. Ten aanzien van hen die zelf hun brood bereiden, en daartoe tot den prijs van 16 cent per K.G. het daartoe benoodigde meel zullen kunnen betrekken, Avordt" in de nieuwe circulaire niets gezegd van een verbod van bijvoeging A'an ander meel. Ten slotte een enkel woord over den meelprijs. Tot heden was deze door den Minister A'oor liet geheele land vastgesteld op f 17 per 100 K.G., af fabriek, terwijl nok de marrmum-broodnri;bum voor hét geheele land door de Regeerimg gelijkelijk Avanen bepaald. Thans echter schrijft de Minister wel een uniformen bruinhroad- prijs voor het geheele land voor, n.l. 12 cent pei* K.G., doch... laat aan de burge meesters der verschillende gemeenten over, den prijs van het benoodigde onge- builde meel vast te stellen, en Avel: gelet op de plaatselijke omstandigheden. Waar om da burgemeesters hiermede belast 2ijn, ie ons niet recht duidelijk. Ware het niet eenvoudiger geweestj zoo de Minister den bestaanden toestand wat een uniformen meelprijs betreft, eveneens gehandhaafd had? Tot dusverre Avas, gelijk gezegd, de prijs van ongebuild meel f 17 tegen een bruinbrood-prijs vaar 20 cent per kilo. Nu de broodprijs verlaagd werd tot 12 cent, had o.i. de meelprijs door den minister gelijktijdig naar evenredigheid verlaagd kunnen worden. Welke „plaatselijke om standigheden" in dezen op den meelprijs van invloed kunnen zijn, begrijpen wij niet goed. Of bedoelt de minister mis schien do meerdere of mindere transport kosten van de meelfabriek naar de plaats van bestemming. Dit had echter voor een uniformen prijs geen bezwaar behoeven te zijn1, Avant nu reeds zijn de bakkers er aan gewend, dat de vracht op de factuur hijgerekend wordt, daar de Regeerings- prijs luidt: óf fabriek. Staatsleening 1914. De minister van financiën maakt be kend, dat op de Staatsleening 1914 is ge stort een bedrag van f 271,348,500. Verloven ten behoeve van den hooibouw. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende het verleenen van verlof aan landbouwers en landarbeiders ten be hoeve van den hooibouw: Is de minister van oorlog voornemens een bijzondere regeling te treffen in zake het verleenen van verlof aan landbouwers en landarbeiders ten behoeve van den hooi- bOUAV? Zoo j'a, is de minister bereid van die regeling aan dé Kamer mededeeling te doen? heeft de minister van oorlog, de heer Bosboom, geantwoord, dat omtrent het verleenen van verloven ter zake van den hooibouw een overleg gaande is, en dat hij bereid is, te zijner tijd aan de Kamer mededeeling te doen van de genomen be slissing. Landstormvergoeding we genskostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft tot de bur gemeesters in den lande de volgende mis- sieve toegezonden: ,,Ik heb de eer, zij het wellicht ten over vloede, te uwer kennis te brengen, dat bij Kon. Besluit van 8 April 1915, Staatsblad 176, is bepaald o. a. dat: zoolang de bij Kon. Besluit van 2 Augustus '14 z. i. ver leende machtiging, om tot den landstorm behoorende dienstplichtigen, tot werkelij- ken dienst te doen oproepen, niet buiten verdere werking wordt gesteld, in het 1ste lid van art. 28 van het Landstorm Besluit a'oou f 1 Avordt gelezen f 1.50. Het artikel 28 van het Landstorm Besluit luidt derhalve, tijdelijk: ...,,De vergoeding mag ten hoog ste bedragen f 1.50 per dag als de tot den landstorm behoorende dienstplichtige in het jaar van zjijn verblijf in werkelijken dienst het 31ste levensjaar dan nog niet zou volbrengen. Zou hij in of vóór het jaar van zijn ver blijf in Averkelijken dienst laatstgenoemd levensjaar volbrengen of volbracht heb ben, dan kan ten hoogste f 2 per dag wor den toegekend. ...De. vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat wordt ge derfd door de afwezigheid van den tot den landstorm behoorenden dienstplichtige, op wiens Averkelijken dienst het verzoek om vergoeding gegrond is, verminderd bij voor komend geval, met de kosten van diens eigen levensonderhoud. Zoolang de hier voor bedoelde gewijzigde lezing van art. 2 van het landstorm-besluit van kracht blijft, moet bij toepassing van par. 3 1ste lid der landstorm-instructie, het daarin genoemde maximum bedrag van f 1 vergoeding per dag uiteraard buiten de beschouAving, wor den gelaten." Verkeer Nederlan dE ngelan d. De correspondent van het „Hbld." le Rot terdam meldt: Nog steeds tast men hier in het duister betreffende de reden waarom het verkeer tusschen Engeland en ons land volkomen moest Avorden stopgezet. Op telegrammen om inlichtingen over den maatregel zelvcn en den duur daarvan Avordt geen antwoord ont vangen. Men neemt echter aan, dat zij slechts van beperkten duur kan zijn, omdat het voor dé hand ligt dat Engeland zelve belang heeft bij handhaving van het verkeer en door het bevelen der staking niet anders zou doen dan in de kaart spelen van de Duitschers, Avier duikbootenoorlog er immers op was aangelegd Engeland te isoleercn. Vast schijnt intusschcn Avel tc staan, dat de maatregel uitsluitend tegen het verkeer met Nederland is gericht, omdat in de Engel- sche havens bijv. avcI wordt uitgeklaard naar Noorwegen. De reederij van een Nederlandsch schip, in een der Engelsche havens met kolen afgeladen liggende naar Nederland, kon Avel verlof krijgen tot vertrek indien de lading naar Frankrijk werd verkocht. Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. De algemeene vergadering zal dit jaar gehouden Avorden op Maandag 17 Mei, te half één uur nam. In het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Volgens den rooster treden dit jaar van het bestuur af de heeren: W. Fransen Jzn., en A. van der Meer (Friesland); mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en P. Bos (Noord- Holland II); J. Vroome en B, G. Lamberts (Zeeland). Voorts zal worden voorzien in de volgende A'acatures mr. dr. D. A. P. N. Kooien, bestuurslid voor Utrecht, die zich niet herkiesbaar stolt; J. A. Geertman plaatsvervangend lid voor Overijsel, die OA-erleden is; pastoor C. J. W. van Winkel, plaatsvervangend lid voor Noord-Brabant, die zich niet herkiesbaar stelt. Amsterdam III stelt voor: De jaarverga dering drage het Bondsbestuur op: a. een onderzoek in te stellen naar het oordeel der Katholiek georganiseerde kie zers inzake invoering van algemeen kies recht en stemplicht; b. een commissie te benoemen tot onder zoek van het meest billijke stelsel van ver tegenwoordiging in de Tweede Kamer der Str.ten-Generaal, ter vervanging van het thans geldend stelsel met district-indeeling; e. het oordeel van genoemde commissie in een rapport te doen samenvatten, ter behandeling in die districten van ons land waar Katholieke Kiesvereenigingen geves tigd zijn. Praeadvies: Het bestuur meent te mogen herinneren, dat juist ditzelfde voorstel aan de Algemeene Vergadering van 1914 is ge daan. Toen is besloten tot instelling eener Com missie tot onderzoek van het stemplicht- vraagstuk en is de rest van het voorstel niet in behandeling gekomen nadat de verga dering met 104 tegen 13 stemmen de mee ning van het bestuur tot de hare had ge maakt, dat het inopportuun was de vraag van het Kiesrecht aan de orde te stellen. Amsterdam II. De Bond benoeme eene commissie ter bestudeering, gevolgd door rapport-uitbrenging, van de wijze, Avaarop van Kath. standpunt bezien, de Oorlogs- leening moet worden afgelost. Praeadvies. Het bestuur beveelt aan aan neming van het volgend voorstel: De Algemeene Bond besluite eene Com missie te benoemen met de opdracht, een onderzoek in te stellen naar de werking van de bij de Leeningswet 1914 opgelegde be lastingen, en, indien van onevenredigen druk mocht blijken, of uit anderen hoofde nadeel te vreezen is, voorstellen te doen, hoe tot een meer rechtvaardige of betere verdeeling der lasten te komen. Katwijk-Leiderdorp stelt voor: In de toe komst worde de bij art. 6 van het Regle ment van den Algem. Bond van R.-K. Kies vereenigingen aan de aangesloten Kiesver eenigingen gewaarborgde zelfstandigheid beter geëerbiedigd en na afloop van deze wetgevende periode het beslissingsrecht in zake candidaatstelling niet meer aan de Kiesvereenigingen ontnomen, en aan de Commissie van Accoord gegeven. Praeadvies. Het bestuur meent, dat het praematuur zoude zijn om in 1915 eene be slissing te nemen over een punt, dat eerst van practisch belang zal worden over twee jaar, terwijl niemand beoordeelen kan of de thans te nemen beslissing dan in het belang zoude zijn van de Rechtsche samen werking. Vorksbond-Propaganda-Unic. Zondagmiddag hield in het Bondsge- bouAv te Schiedam de Volksbond-Propa- ganda-Unie Naar zesde algemeene verga dering onder voorzitterschap van den heer P. J. S. Serrarons. Aanwezig waren die Weleexw. heereai L. Th. J. Paulussen en P. J. A. v. d. Cam- men, de geestelijke adViseurs resp. Aan de afd. Schiedam en van de Propaganda- Unie. Na zijn openingsrede, die in een opgewek- ten toon gehouden was, niettegenstaande de Unie m naar werkzaamheden door de tijdsomstandigheden belemmerd was, deelde de voorzitter mede, dat zich 5 nieu we clubs hadden aangesloten, zoodat nu totaal 22 organisaties in de Unie Averee, nigd zijn, waarvan er 18 op de vergade ring vertegenAvoordigd waren. Bij het behandelen van de begrooting 1914/15 Averd het totaal der ontvangsten op f 214.817a en dat der uitgaven op f 200 geraamd. De aftredende leden van het Unie be stuur, de heeren P. J. S. Serrarens uit Leiden en C. J. Hiarte uit Schiedam werden in hunne functies met algemeene stemmen herkozen, terwijl bovendien de heer A. v. d. Aar uit Lei kl'e n aan het bestuur werd toegevoegd. De volgende voorstellen van het Unie- bestuur Averden respectievelijk aangeno men: 1. De Alg. Verg., overtuigd van het groote belang van de R.-K. vakorganisatie, spoort de aangesloten clubs aan, het werken voor de vakbeweging als een hun ner voornaamste programmapunten te beschouAven, en draagt het D. B. op, ten aanzicoi van algemeene actie voor de Ne- deriandsehe R.-K. Vakbeweging, overleg te plegen met het Bureau voor de R.-K. V ak o rgani sati e. 2. De Alg. Verg. besluit, dat de statu ten en reglementen -der aangesloten clubs aan het Unie-bestuur ter goedkeuring zul len Avorden opgezonden. 3. De Alg. Verg. spreekt de Avcnschelijk- heid uit, dat bij het aanvragen der Konin klijke goedkeuring door de clubs zooveel mogelijk h,et ontwerp-statuten van het U. B. wordt gevolgd. 4. De Alg. Verg. besluit dat elke club ee.n beknopt jaarverslag iaan ,,De Room- sche Vlag" ter plaatsing zende. Het regemejit voor „De Roomsche Vlag", orgaan der V. P. N., werd nu vast gesteld, waarna de pauze een aanvang nam. Na uitvoerige besprokingen over de le vering van Katih. scheurkalenders werd een voorstel-Leiden aldus geformuleerd: „Het U. B. drage zorg, dat de scheurka lenders vroegtijdig aan de clubs ge/everd worden", aangenomen. Een tweede voorstel der zelfde afdee- ling werd als A'olgt gewijzigd vastgesteld: „Hot U. B. traebte, de brochure „Wat nil de N. R. K. Volksbond?" gratis in ons bis dom te doen verspreiden." Een voorstel over de Roskam-colporta- ge bleek in die aideelingen niet a-oldoende overwogen. Besloten werd, dat het U. B. een onderzoek naar de noodzakelijkheid er Aian zou instellen en rapport er over uitbrengen. Het voorste'.-Den Helder, bedoelend als wenschelijkbeid uit te sproken, dat ieder distinct in het U. B. vertegenAvoordigd 20u zijn, werd aangenomen. Als laatste punt Averd besproken de „Roomsche Landdag", die op Hemel vaartsdag a.s., waarschijnlijk in Lis se zal worden gehouden. De heer J. A. de Lobel (Haarlem) zal daar /spreken over: Het sociale leven in den Bond", en de Z.E. pater Borromiaeus de Groeve O.F.M. over: „Het godsdienstig element in onze actie." Gedwongen kerkdienst. De protestantsche kerkgebouwen te Apeldoorn zijn voor den socialöstischen veldprediker, ds. S. K. Bakker, Ned.Herv. predikant te Zwolle, gesloten. Men wilde er van de kansels geen godsdienst" vol gens socialistische opvatting verkondigd •hebben. Genoemde veldprediker trad daar om in een lokaliteit op, waar hij echter ook al niet roemen- kon over een eenigs- zins beteekenend gehoor. Meermalen heeft hij er openlijk over geklaagd". Dit is nu anders geworden, aldus meldt die antirevalutioninaire „Rotterdammer." De Aiorige maand zou de socialistische veddprediker optreden in de koninklijke stallen op Het Loo. Toen werd er een ba taljon voor die keuze gesteld: óf ds. Bakker gaan hooren, óf exeroeeren. "Wijl de man schappen voor de exercitie weumig lust hadden, gingen bijna allen de rede van den veldprediker bijwonen. Verleden week trad ds. Bakker Aveder- om in de kon. stallen, op. En weer had een ander bataljon den „kerkgang", als „dienst" beschouwd. Zoo zag men 4 camp. soldaten en een afd. landweerman nen met trommelslag optrekken naar de „veldprodiking". Tot zoover de „Rotterdammer". Als dit ernstig blad het niet mededeelde, zouden wij het niet kunnen gelooven. Aangeno men, dat de katholieke mannen van dezen „dienst" zijn vrijgesteld, schijnt ook dit herstel van den vroeg eren gedwongen kerkgang een djgndeling van de locale autoriteiten, welke niet kan worden vol gehouden. 't Is waar, ds. Bakker is nu eenmaal tot veldprediker benoemd, maar dat men door middel van strafexereitie •hem een toevoer van gehoor zou moeten verschaffen, zal wet niet in de bedoeling van het hooge legerbestuur liggen. „Ti jij." Korte Kroniek. Door den Raad der gemeente Enk huizen is, met 6 tegen 5 stemmen (rechts tegen links) besloten, dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Naar de „Tel." meldt, bestaan bij B. en W. te Utrecht geen plannen om aan den Raad voor te stellen, dit jaar de ker mis niet door te laten gaan, zoodat dus de Utrechtse he kermis vermoedelijk ge woon pJaats vindt. Hullebroeck heeft in 136 zangavonden f 9000 verzameld voor zijn 1 andgen00ten. Te Voorburg, waarhij sinds eenige dagen verpleegd Averd, is op 72-jarigen leeftijd overleden de heer Mr. J. A. van Gilse, oud-lid der Tweede Kamer. Zaterdagavond kwamen de bakkers van Tilburg en omstreken bijeen om de plannen te bespreken tot oprichting van een coöperatieve meelfabriek. Meer dan 700 adhaesiebetuigingen waren ingekomen. Er werd een bestuur benoemd, dat de plan nen zal uitAverken, zoodat eerstdaags de oprichting kan verwacht worden. Uit het jaarverslag van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden blijkt, dat de Bond 1733 leden telt. Te Amsterdam is opgericht een ver- ceniging van R. K. Damesbedienden met een ledental van 30 Dames. Gemeentezaken. Rooien van boomen op de Turfmarkt. In het belang van het verkeer zal de 'rij iepen, die ter vervanging van de op de Turfmarkt gerooide zieke boomen Avordt geplant, iets dichter bij den waterkant worden gesteld, dan de vroegere boomen. Er staan aldaar nu nog slechts drie groote iepen, die ook niet gezond zijn en vermoedelijk binnen enkele jaren eveneens moeten vallen. Na het aanplanten 'dei- nieuwe boomenrij zullen zij in den Aveg staan, zoodat er veel voor te zeggen is, ze nu reeds op te ruimen, waarna onmiddel lijk over de volle lengte der Turfmarkt een behoorlijke aanplant kan worden verkre gen. Zij geven den raad daarom in overwe ging te besluiten ook deze drie iepen te doen rooien en verkoopen. Controle over de Werkloozen. In een adres aan dien raad ver zoekt de Leidsche Bestuurde rsbond art. 8a der ver ordening .op het Geheentef.ijk Werkloozcn- fonds, voor Avat de vak v ere en i ging e n be treft, bulten werking te stellen, nu bij ar- bitralen uitspraak van Mr. Drucker is uit gemaakt, dat de controle over de wierkloo- zeai behoorde bij de vakveneenigiingeai en de controle-maatregel d'er Arbeidsbeurs moet Avorden ingetrokken. Het fondsbestuur meent, dat deze arbi trale uitspraak er buiten staat. Die uitspraak toch hieft beitrofk'kiing op de interpretatie van eene bepaling der noodregeldng, meit het oog op de buiten gewone tijdsomstandigheden getroffen, teiwijl adressant aandringt op wijziging van een bepaling, die 3 jaar geleden in de verordening werd opgenomen. Het fondsbestuur heeft" zich dan ook al leen de waag gesteld, of de ondervinding, sedert de opneming der verplichte dage- lijksehe aanmelding gedurende 3 jaren opgedaan, de a\'enscheilijkheid van de in trekking van h'et raadsbesluit van 1 Fe bruari 1912 heeft aangetoond. En die vraag meent het fondsbestuur ontkennend te moeten beantAvoorden. 'Vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zou het fondsbestuur het prijsgeven van de oontrole der Arbeidsbeurs zeer noode zien. De meeste aa-erkloozenkassen toch zijn thans beneden 25 van haar saldo op 1 Augustus 1914 gedaald, zoodait de uit- keeringen geheel a-oot rekening van de gemeente en het Rijk komen. Bij de min der energieke a-ereenigimgen zou de f pik kel tot controle dientengevolge wol eens kunnen verzAvakken en de hulp der Ar beiders derhalve nog meer noodig zijn, dan anders reeds het geval is. Op grond der opgedane ervaring acht Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM MEUBELMAQAZIJN MARE 36. het bestuur der Arbeidsbeurs het ten zeerste gewenscht het eenmaal gelegde contact tusschen Arbeidsbeurs en bet Ge meentelijk Werkloozenfonds onverzwakt te handhaven, en derhalve- geen Avijziging te brongen in de voorgeschre\->en Acr- plichting tot dagelijksche aanmelding. B en W. kunnen zich met beide advie zen volkomen Aieaeenügen en geven den raad in overweging het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond niet in te willigen. Gratificatie aan den boekhouder van het Openbaar Slachthuis. Ingevolge art. 5 der verordening van 11 Mei 1911, regelende o.a. de bezoldiging van het aan het Openbaar Slachthuis ver bonden personeel, bedraagt de jaarwedde van den boekhouder f 900 met 2 verhoo- gdngen van f75 telkens na 2 jaar dienst, derhalve tot maximum van f 1050, welk maximum de tegenwoordige titularis se dert 1 Januari 1909 geniet. Reeds in den loop van het jaar 1911 Averd, zoo schrijft de Commissie voor bet Openbaai- Slachthuis in haar te visie lig gend rapport, een poging gedaan, om tot verbetering van het salaris van den boek houder te geraken, aangezien dit salaris in vergelijking met dat van zijne ambt- genooten elders en ook in verhouding tot de bezoldiging van andere comptabele ambtenaren in deze gemeente, onvoldoen de moest worden geacht. Deze pogingen werden in volgende jaren herhaald, doch faalden steeds om redenen van opportu niteit. Met name werd de verbetering van zijn salaris in, de laatste jaren tegenge houden uit overweging, dat toch spoedig de invoering van eene commerciëele boek houding op het Slachthuis eene geheele reorganisatie - zou medebrengen, waarbij dan tevens in zake het traktement van den boekhouder een niieuAve regaling kon Avorden getroffen. De invoering van het eigen beheer is echter, naar de Commissie Aerder mede deelt, door allerlei omstandigheden Aer- traagd en zal zeker niet vóór 1 Januari 1916 tot stand komen. De commissie is van meening dat de verbetering van positie nu niet langer uit gesteld mag worden en stelt voor over 1915 een gratificatie toe te kennen van f 200, gelieel los van de salarisregeung, die zal moeten Avorden vastgesteld, zoodra het slachthuis een commercieel bedrijf is geworden. B. en W. zijn het met de commissie eens maar achten een gratificatie van f 150 voldoende. Onder verwijzing naar de in de Lees kamer liggende stukken gevien B. "en W. den raad in overweging aan den tegen- Avoordigen boekhouder van het Openbaar Slachthuis, H. F. H. Sundermann, over het jaar 1915 een gratificatie toe te ken nen van f 150. Bij eAentueele toekenning Mgt het in de bedoeling, de gratificatie overeenkomstig het voorstel der Commis sie, maandelijks tegelijk rnet het trakte ment telkens voor 1/12 gedeelte uit te be talen, met dien verstande, dat heit bedrag CAer het tijdvak, loopende van 1 Januari 1915 tot aan de toekenning, in eens zal wo-rden gegeven. Ned. Bond van Werkverschaffing. In een adres gericht aan den gemeen teraad Arorzoekt de Nederl. Bond voor Werkverschaffing de gemeente Leiden als lid tot dien bond te doen toetreden. Het bestuur van de Gem. Arbeidsbeurs vindt de wij hooge contributie van f 60 per jaar niet evenredig aan liet te lcr- wachten nut. Het Gemeentelijk Werkloo zenfonds iö van meening, dat de gemeeate loeiden van de adviezen geen profijt zal kunnen trokken. B. en W. sluiten zich bij het gevoelen van beide vereenigingen aan en geven den raad niet toetreding in overweging. Rekeningen. De commissie van Financiën heeft geen bezAvaar tegen de rekening van de Gezond heidscommissie over 1914. Het trok intusschen haar aandacht, dat de post „Archief, bibliotheek" zeer be langrijk is overschreden. Terwijl toch de raming f 100 bedroeg, werd daarop f 262.75 uitgegeven. Hieronder is echter begrepen een uitgave van f 125 voor het drukken van het jaarverslag, waarvoor wellicht beter een afzonderlijke post kon Avorden uitge trokken. Bovendien meent de Commissie, dat voor het drukken van 175 exemplaren van een verslag van slechts 46 bladzijden het genoemde bedrag \an 1125 bijzonder hoog is. Zij stelt den Raad voor deze op merkingen ter kennis te brengen van de Gezondheidscommissie. Ten aanzien van de rekening over 1913 van het College van VrouAven-Kraammoe- ders, neemt de Commissie nog hetzelfde standpunt in, uiteengezet in haar rapport van 5 December 1913. Ook nu is Aveder een post op die reke ning gebracht, omschreven als uitkeerings- rente en ten bedrage van f 176, Avelke uit gave verantwoord wordt met een kAvitantie ad f 32 van de bakker Z. v. d. Mey en een verklaring van het bestuur dat het f 144, voortspruitende uit een legaat, waarover het de \'iïje beschikking heeft, uitgcgeA-en heeft ten behoeven van en overeenkomstig het doel der vereeniging. De comm. zou niet meer een advies tot goedkeuring kunnen geven, Avanneer 't be stuur onverhoopt mocht voortgaan met een gedeelte van zijn uitgaven te verant woorden op een Avijze, die de Commissie geheel onvoldoende voorkomt,.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2