27 BUITENLAND. De Oorlog. Co JAARGANG Ecidócbd(£ou/ia/i No. lees BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent DINSDAG APRIL. 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cont, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverientiën) van 1-5 regels 25 cont, iedere regel meer 5 cent. V De Indische leening. Wij hebben reeds afgedrukt het ongunstig oordeel van ,,T ij d" en ,,M a a s b o d e" over het antwoord van minister Pleyte op de vragen van het kamerlid v. Vuuren be treffende de voor 't Rijk onvoordeelige wijze, waarop de Indische leening tot stand kwam. Dat de rechtsche pers in haar critiek niet alleen staat getuige volgend stukje, dat de (oude) Amsterdammer reeds in zijn vorig nummer afdrukte: ,,Let op, dat de zaak der Indische Lee ning binnenkort aan verschillende perso nen, en misschien aan de geheele Regee ring, alleronaangenaamste oogeniblikken zal gaan bezorgen. De mijn-loopgraven zijn van meer dan een kant bezig, stillekens gegraven te worden. ,,Wil het Ministerie zijn hoog standpunt blijven innemen, dan zal dit alleen kunnen als het begrijpt, dat 't in dezen niet moet worden gezocht in handigheid en laconiek heid, die al ruim genoeg zijn gespen deerd maar enkel in volkomen klaarheid en zuivere openhartigheid". Dit werd geschreven vóór het tweede antwoord van den Minister verscheen. Hoe weinig dit voldeed aan de eischen van klaarheid en openhartigheid valt wel 't best hieruit op te merken, dat de afgevaar digde van Zevenbergen, het stellen van vragen moede, nu maar met een interpel latie zal beproeven het noodige lichtste verkrijgen. Ilad mr. Pleyte de vragen afdeend be antwoord desnoods met een schuldbeken tenis de zaak ware wellicht uit geweest, zij 't onder aanvoering van verzachtende omstandigheden in dezen buitengewonen tijd, maar nu kunnen er ten Binnenhove nog wel eens harde noten gekraakt gaan worden. V Ware woorden. 't Zijn ware- woorden, welke de beer Charles Rodssevain die Zaterdag in alle stilte dén dag herdacht, waarop hij .voor vijftig jaren verbonden werd aan het „Hbld." in een der laatste nummers van genoemd blad schrijft. „Noch aan Franscbe „culture", noch aan Duitsche „Kuituur" zal de gefolterde menschheid na dezen- oorlog redding en kracht moeben vragen. Ze heeft iets diepe ris-en mach tigers 1100- diig! Ze heeft leven9bèhtoefte aan ver nieuwd geloof, aan opheffing en reiniging der ziiel door een zedelijkheid, door gods dienst doordrongen, door ootmoed ge heiligd. Ware bieiscbavimg moet men aan de leer van het Qliiistiendom kunnen toet sen. Het is alleen het volgen van een hoog zedelijk doel, een edel ideaal, dai een volk gelukkig maakt. Niet de behoeft# aan een Duitsche Kuituur, welke wij thans aan het werk zien, wordt door dezen oor log gepredikt, maar wel de behoefte aan vernieuwd geloof in God." Een dergelijke taal kin kt zoo hoogst zeiden op uit de kolommen der liberale bladen, dat wij er met bijzondere voldoe ning melding van maken. Mocht het -eens wat meer in de libe rale pers klaar en onomwonden worden gezegd, dat .alleen de godsdienst de ware beschaving kan b rongen! En mocht deze waarheid eens wat meer den inhoud dier bladen doordringen.... De slag bij Yperen. Van het Oostelijk oorlogsterrein geen nieuws. De actie tegen de Dardanellen hervat. Bommen op Plock. De Duitsche hulpkruiser „Navarra". Japan en China. Van het Westelijk oorlogs terrein. Het Westelijk oorlogsterrein blijft de laatste dagen al onze aandacht vragen. Weliswaar is de strijd aan den Yser slechts een voorspel van hetgeen in 't voorjaar verwacht werd, doch wij durven met be slistheid voorspellen, dat de groote gebeur tenissen nu zeer spoedig zullen plaats grijpen. Een telegram uit Berlijn meldde het vol gende: „De bladen noemen het eergisteren bij Yperen behaalde succes uit tactisch oogpunt niet onbelangrijk, en uit moreel oogpunt van groote waarde." Het wil ons voorkomen, dat deze beoordeeling zeer juist is. De Duitschers hebben niet gewacht op het algemeen offensief der geallieerden, dat in het voorjaar zou plaats hebben. Het «krachtigst is het offensief der Duitschers ingezet in de streek van Yperen, waar zij dan ook een belangrijk succes hebben te boeken. '.t Is e oh. ter nog slechts een voor loo pig succes, want uit het Franscbe communiqué blijkt, dat de pogingen om nu ook van de- behaalde overwinning gebruik te maken tot dusver .zijn mislukt. De Duitschers zijn er weliswaar in geslaagd het Fransch-En- gelsche front in te deuken, maar konden het nog niet verbreken. Van Duitsche zijde erkent men, dat de verliezen bij Yperen reusachtig groot zijn geweest, maar welke vei-wachtingen men daar koestert omtrent de mogelijke gevol gen van het Duitsche succes, blijkt uit de volgende woorden van den militairen me dewerker van het „Berl. „Tageblatt", ma joor Moraht: „Wij moeten afwachten, of de actie tegen Yperen verdere tactische of ver strekkende gevolgen heeft. Bloedig is misschien ook voor ons de zege bij Yperen geweest, maar zij eischte niet tevergeefs offers. Bloedig zal ook de verdere strijd hier zijn. Heeft hij echter gevolgen als het jongste, dan dient hij den vrede, omdat hij Engeland tot nadenken dwingt. En al willen we nog niet zoo ver gaan, te ver klaren, dat Engeland vermoeid is, we mo gen toch zeker nu wel al rekening gaan houden met de toenemende mismoedigheid over den slechten gang van den oorlog." Volgens het laatste Duitsche communiqué worden de gevechten bij Yperen voortgezet. Al het veroverde terrein bleef in Duitsch bezit. Het aantal veroverde kanonnen steeg tot 44, het aantal gevangenen tot 5000. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het Oostelijk oorlogsterrein hebben zich geen feiten van eenige beteekenis af gespeeld. Aan het Karpathenfront duren de gevechten in den sector ten Oosten van den Oeszokopas nog steeds voort. Een der Oos- tenrijksche aanvalsgroepen veroverde Zon dag ten zuidoosten van Koziowa een nieuw steunpunt van den vijand en maakte zeven officieren en meer dan 1000 man krijgsge vangen. Ziehier een der voornaamste „wa penfeiten" waarvan de 'telegrammen mel ding maken! De actie tegen de Darda nellen. Naar „Reuter" u?t Londen seint, be richt het Persbureau dat de algemeene •aanval op de Daixianel'.cn -door vloot en Leger Zondag is hervat. De ontscheping van het leger begon, onder dekking van de vloot, voor het opgaan van de zon op verschillende punten van heit schiereiland Gallipioli en slaagde uitstekend, ondanks dien ern8tigen tegenstand van den vijand in zijn sterke versohansingen, beschermd door prikkeldraad. Voor de avond aan brak, was een sterke Legermacht geïn stalleerd op het strand. De ontscheping van liet leger en de opmarsch duren nog voort. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Kon- stanifcinopel, dat de Engelschen behalve de tot dusver bezette eilanden Tenedos en Imbros nu ook Mytilene en Chios willen •bezetten. Alle voer een troepenianding noodzakelijke maatregelen .zijn op deze beidie eilanden getroffen. In gezelschap van den Britschen consul-generaal te Smyrna, bezocht kolonel Dowley Mytile ne en Chios en stelde hij hier een onder zoek in. Dawley negeerde daarbij de Gnieksche overheden volkomen. Een zelfde taktiek volgden de Enge 'ochen op Tene- dos. De Grieksche gendarmerie-officier, die opheldering varzo-cht, over de landing van Engelsohe troepenafdeellngen op Grieksch gebied we,rd uit de door de En ge Ischen bezette zone verwijderd met het beleefd maar dringend verzoek, om zich voortaan met zijn eigen en niet met de Engelsche zaken te bemoeien. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Kon- stantinopel, dat daar berichten zijn ont vangen uit Egypte, meldend', dat de Australische troepen 23,000 man naar Australië zijn .teruggezonden. Hun houding was van dien aard, dat men een oingunstigen invloed op de andere troepen vreesde. De correspondent van een Londiensch bliad, die zich bij de vloot voor de Darda nellen bevin'dt, schrijft van 12 April, dat het forceeren van de Dardanellen onmo gelijk lis zonder een groot leger; geen vloot is in staat in het engere gedeeLte van de zeestraat door te dringen eer bet mijnenveld is opgeruimd en dat wordt belet door de zware, goed verborgen ka nonnen van den vijand en dien® iicht verplaatsbare geschut Als een leger ge land zou worden, zou dit verplicht zijn de vijandelijke stellingen door een aan val in den rug door eigen inspanning te vermeesteren en dan zou men wellicht doior de bezetting van het schiereiland Galipoli in staat zijn de zeestraat schoon te vegen, daar de noordelijke oever don zuidelijken oever beheerscht. Uit Konstantinopel wordt aan de ,,'fagl. Rundschau" gemeld, dat het onderzoek van de granaten van de Engelsoh-Fran- sche vloot, die bij bet bombardement van de Dardanellen afgeschoten zijn, heeft be wezen, dat zij van Amerikaanschen oor sprong zijn. Dit heeüt onder de Turken groote verontwaardiging gewekt. De „Ikdam" bevat een liang artikel, waarin zij de hoop uitspreekt, dat die Ver- ■eenigde Staten voortaan een houding zul len aannemen, die «enigszins meer in overeenstemming is met de Langdurige vriendschap, die de twee landen verbindt. Verschillende Oorlogs berichten. De Duitsche hulpkruiser „Navarra." Wolff seint uit Berlijn: De „Daily News and Leader" ontving 6 April uit Buenos- Ayres bericht, dat 11 Febr. aan de Chi- leensche kust een zeegevecht had plaats gehad tusschen den Engelschen hulpkrui ser „Orama" en den Duitschen hulpkrui ser „Navarra", waarbij de Duitsche be manning krijgsgevangen naar de Falk- landseilanden zou zijn gebracht. Dit verhaal is onjuist. Dc gewapende hulpkruiser „Navarra", van de Hamburg Amerika Lijn, werd reeds 1G November vrijwillig door den commandant tot zinken gebracht, aangezien hij, door Engelsche kruisers vervolgd, zijn schip liever op den bodem van de zee wist, dan in 's vijands handen. Duitsche vliegers omlaag geschoten. Van Mytilene wordt aan de „Times" ge meld, dat twee Duitsche vliegtuigen, die op Tenedos bommen wierpen, getroffen zijn door geschutvuur en omlaag zijn ge schoten. Van het lot der vliegers wordt geen melding gemaakt. Heit werpen van bommen op koopvaar ders. Van bevoegde zijde wondt aan Wolff's buroau meegedeeld dat Duitsche marinic-vLlegtuiigen den laatsten tijd her haaldelijk van Engelsche koopvaarders met geweervuur zijn beschoten, -zonder dat die schepen door de vliegers waren aangevallen. In één geval is zunks gebeurd door een giroep van vijf stoom,treüieu-s, bij andere gelegenheden door Engelsche koop vaarders. A-Ls antwoord op deze aanvallen zijn die schepen met hommen bestookt. Het jubileum van Von Tirpitz. Om- trent het gouden marine-jubileum van groot-adimiraal Von Tirpttz wordt gemeld, dat de Kroonprins Zaterdag persoonlijk in het Groote Hoofdkwartier aanwezig was. Prins Heinrich, Duitsch admiraal en broeder van den Keiizer, wenschte Vc.n Tirpitz geluk namens de officieren en be ambten der marine, terwijl Von Gapelle, de ondersecretaris van het departement die gelulkwemschen der Berlijn schë marl- ne-auitoriteitem overbracht. Ook een felicitatie-schrijven vajn Keizer Frans Jozef kwam in. 's Middags had een lunch bij den Keizer plaats. Engelsche verliezen. Blijkens de En gelsche Verlieslij'sten van 20 en, 21 April zijn 36 officieren gesneuveld en 57 ge wond. Bovendien worden d.d. 8 en 9 April 1243 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven, giftige stoffen, Represaillemaatregelen. Asquith heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de En gelsche regeering zorgvuldig het denkbeeld liad overwogen om voor elk door een Duit sche duikboot in den grond geboord En- gelsch schip eon van de geïnterneerde Duitsche of Oostenrijksche schepen ver beurd te verklaren, maar had besloten bet voor het oogenblik niet uit te voeren. Later kon het plan echter weer overwogen worden. Hulp uit de koloniën. Uit Penang wordt aan de „Globe" gemeld, dat de Ma- leisehe Staten aan de Engelsche regeering het geld voor 15 vliegtuigen zullen aan bieden. Het geld zal uit vrijwillige bijdra gen bijeengebracht worden. Volgens het bericht in het Engelsche blad bestaat er groote geestdrift voor het plan. Zoo moet er in het Chineesclie mijn-dorp Kinta in een paar dagen voor 20U0 pond toegezegd zijn. Verstikkend gas. De „Times" acht het waarschijnlijk, dat het verstikkend© gas, dat verspreid wordt door de grana ten, waarmede de Duitse here thans bij gunstlgen wind hun tegenstanders besto ken, uit zwaveldamp bestaat. Volgens biet blad vormt een natte dook over neus en mond een goed beschermmiddel tegen de Bommen op Plock. Een Russisch luchtschip heeft Donderdag, naar uil St.- Petersburg gemeld wordt, vijftien bommen op Plock laten vallen, waarvan er sommi gen op Duitsche schepen op den Weichsel terecht gekomen zijn. Andere bommen kwamen op een plein in de stad en tus schen transporten van de Duitschers te recht. Twee andere Russische luchtschepen hebben het spoorwegstation te Mlawa en het Duitsche vliegterrein le Sauniky be- atnolct -Hp.t tint inn londspn np lint vlifitz- vold en vliegtuigen moeten" getroffen zijn. Ook zijn er in Duitsche loopgraven terecht gekomen. De Russische luchtschepen vlo gen zoo hoog, dat het vuur van de Duit schers hen niet raken kon. Onderlinge samenwerking der boeren. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat om de bewerking te verzekeren van de landerijen der soldatenfamiliën, in do provincie Jekaterino-slaf een stelsel van vrijwillige arbeidsplicht is aanvaard. Meer dan 1000 dorpsgemeenten, die de lande rijen in gemeenschap bewerken, hebben geweigerd van de diensten gebruik te ma ken van de krijgsgevangenen. Geruchten over onlusten. De „Times vernoemt uit Rome, dat de berichten om trent onlusten in Triest en Trentino en omtrent de ellende onder de Italianen, daar veel indruk heeft gemaakt. Volgens die berichten zouden de betoogendc volks massa's meest bestaan uit vrouwen, daar alle mannen van 18 tot 50 jaar onder do wapens zijn geroepen. De toestand schijnt zeer ernstig en men zegt, dat vele rijke niet-Italiaansche families toevlucht zoeken in Italië. Levensmiddelen naar Triest. Treinen met levensmiddelen worden van uit Duitseh-land naar Cattaro en Triest gezon den in vferband met de hongeroproeren der bevolking aldaar. FEUILLETON. HEREENIGD. U) Kapitein, gij maakt den indruk, alsof ge slechts tei «auwernood den dians ont sprongen is! merkte Steven t>p. Er is mij Iets ergers overkomen, ka meraden, iets veel ergers! Uw kapitein heeft niet alleen zijin kleeren, zijn boe-d en zijn mantel ver.oren, maar ooft zijn hart. Hij is niat alleen verslagen, maar ook veroverd geworden, en dat alles door een heks van een meisje! Kameraden, uw kapitein is verliefd! 'riep Mack Donald, op een stoel aan het hoofdeinde van de tafel neervarende. Verliefd? vroeg Jack op een toon van verrassing. Kapitein, vertel ons allies!Wie is het? Waar woont zij? Hoe heet zij? Eerslt, vrienden, moet ge raden, waar ik vandaag geweest ben! Dat weet gij alleen en misschien tie duivel nog! Dat zullen ze ook op Hurricane Hall Wiet wieten, want daar ben ik geweest! Waarom zijt gij dan maar niet liever aanstonds onder de gafg gaan staan ka pitein? vroeg Jack met een uitdrukking van ontsteltenis, die zioh ook op de gezich- ten van al de anderen afteekende. Omdat, als ik daarheen ga, ik u al lemaal mee denk te nemen! antwoordde Mack Donald. Vertel nos maar wat van uw bezoek °P llurricane Hall! zegde Jack. En alleen het doet van zijn ondernemen verzwijgende, gaf Mack Donald een .uit voerige beschrijving van het avontuur, hetwelk hij had gehad op Hurricane Hall. En nu, kameraden, zoo eindigde hij, ken ik nog slechts één doel. Dat meisje moet de mijne worden en daartoe heb ik uwe hulp noodig! Wij allen zijn bereid voor onzen ka pitein te sterven! riepen de miansnen als udjt één mond. Vrienden, ik dank u voor uw ver knochtheid en ik kies tot het uitvoeren van het plan, dat ik heb uitgedacht, onder u drie mannen uit Jack, Steffen en D/:ck' Alle drie beloofden Zonder aarzeling hun medewerking. Ik heb reeds de geschikte gelegenheid gevonden om ons plan uit te voeren. Over drie diagen beginnen de zit tingen in Tip-Top, waarbij War field als vrederechter tegenwoordig moet zijn,, en tegelijkertijd valt er een feestdag tus schen, waarop al de negers een vrijien dag krijgen en in het oude huis niet tecug- keeren vóór dien volgenden morgei Ln dien nacht sluipt gij met u drieën Let huls en de kamer van het meisje binnen, en tegen middernacht, als alles stil en in diepe sluimering ligt, bedwelm haar dan en ontvoer haar! Een signaal bij de deur deed den spreker ophouden. De deur weid haaistig geopend en kolo nel Le Noir trad binnen. Vergezeld van Mack Donald, schreed hij, evenals toen hij de Laatste maal hier was gekomen, naar het zij-vertrek, welks wanden reeds de plannen tot zoo menigen verradertijken aanslag hadden gehoord. Leeft Kapitola Le Noir nog? was de vraag van den bezoeker, toen de beide samenzweerders tegenover elkander ston den. Kolonel, antwoordde Mack Donald, geef mij twaalf dagen tijd en ik kom de andere vijfduizend dollars opeischenl Waarom toch zoolang Waarom niet aanstonds de daad gedaan, daar zij toch eenmaal gebeuren moet? vroeg kolonel Le Noir, driftig door de kamer stappende. Geduld, ko-lonel! Ik heb het meisje gezien en zij moet de mijne worden tolt eiken prijs! En inderhaast verhaalde hij zijn avon tuurlijk beaoek op Hurricane Hall. Kolonel Le Noir begon hardop te lachen. Ontroer haar dan! Trouw met haar! Doe wat ge wilt, maar ge weet wat liet eind moot zijn dood haar! siste hij. Want ik kan niet vrij adem halen, zoolang de erfgename van mijn broer le'eöti Kolonel, hier is mijn hand! Kapitola Le Noir zal sterven, zoowaar ik Mack Donald heet! En terwijl zij elkaar de hand schudden, namen de schurken van elkaar afscheid, beiden vervuld van moorddadige gedachten tegen een menscheru'even, dat er geen vermoeden van had bovén welk een vreeselijken afgrond het zweefde. XIII. Tevergeefs had James Wax-field een bijna vorstelijke belooning uitgeloofd voor de aanhouding van Mack Donald. De in geheel den omtrek zoo gevreesde mover scheen verdwenen te zijn, zoodra hij er gens opgedoken was, en geen spoor was dan van herfi te vinden, In sijilte dacht de rnajoop terug aan oude tijden, tijden vol tragische, diep in het laven grijpende ge beurtenissen, en steeds moest hij die met Mack Donald -in verbinding brengen, of hij wilde of niet. Sinds wanneer eigenlijk speelde de gevreesde hoofdman der bende zuflk een rol, dat allen slechts vol vrees konden denken aan eene ontmoeting met hem? Wanneer hij daarover dacht,, dan vielen de feiten, van beteekenis steeds sa men met het optreden van den gevre es- den roover en dan scheen het hem toe, alsof hij eik tooneöl voor zich zag, zoo als het zjich toegedragen en afgespeeld had, het geheele net van boosheid en slecht heid, dat intrigeeren de handen geweven hadden en dat hem groote offers gekost ■had. Het verhaal van de oude Nancy Gre- wel had de laatste onzekerheid weggeno men. De man, die haar ln het onbekende huis had binnengeleid, was Gabriel Le Noir ge.weest en die andere, die haar uit het eenzame huis in het bosch had wegge voerd was Mack Donald, de lotgenoot van den edelen Le Noir, en die door dezen ge bruikt weird om zijn afschuwelijke plan nen ten uitvoer te brengen. En sinds .Hen langen tijd waren beiden jaar ovar jóar ongetwijfeld met elkaar nauw verhouden igeweest, de roover als de beschermeling van dan kolonel en deze op zijn beurt in Ide hand van zijn medeplichtige, (lie hem door den ban^ der schuld in zijn macht hield. James Warfield zag het geheele net van misdaden voor zich en was vast be sloten niet eer te rusten, dan nadat de sluiex-, die liet geheimzinnige drama uit die verredagen op zoo x-aadselachtige wijze omhulde, zou zijn opgelicht. De stoirnwind loeide jon dom het oude Hur ricane Hall, dat in het nachtelijk duister uit de boo men omhoog rees als een mach tige kolos. I-Iet geheele huis was donker, behalve een paar vensters van de gang, die naar de kamer van de li ui.sibouister leidde. I-lier waren juffrouw Kondiment, Kapitola en Pitapat bijeen ï-ondom het haardvuur, nadat zij het avondeten had den gebruikt. Juffrouw Kondimeni breide, Kapitola was bezig roet een borduur werkje voor den majoor eril'itapat wond garen van eert kluwen. Met haar drieën waren zij de een igen in het groote stille, holle huis. Mr. War- field bevond zich in zijn hoedanigheid van vrederechter te Tip-Top, de negara en het overige personeel van het huis hadden vrij-af en zoo zaten zij met baar drieën, geheel overgelaten aan zich zelve, in het oude gebouw, natuurlijk' sprekende over angstwekkende sagen, spoken, verschij ningen, heksen en roovers. Juffrouw Kondiment beschikte over een heele verzameling geschiedenissen van voorteekenen, droomen, waarschuwingen enz. In de nabijheid van Hurricane Hall, zoo vertelde zij, lag een oud, door ieder een vermeden huis, dat daarom den naam droeg van „bet spookhuis". Iedereen wist te verhalen, dat sinds den geheimzlnmigoa moord van Eu géne Le Noir ln en rondom dat huis spookverschijningen en onver klaarbare geluiden waren waargenomen, (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1