BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Aanbestedingen. atirJi z«oon Boris schism atiek had laten looien. De „Croix", die over de Balkan- quaesties altijd zeer goed is ingelicht, weet aan dit bericht nog toe te voegen, dat Boris' broer, prins Cyriclus, en de fceide prinsessen ale piechtighedJen "*an de Goede Week hebben bijgewoond in de kapel van bet katholieke college Saint- Augustin, en dat koning Ferdinand zelf, op P<aaschmaamdag, de 11. Mis heeft bij gewoond en die H. Communie heeXt ont vangen in de kathadraJe kerk, ten aan schouwen van al'le gedoovigen. De bcr.imenaanslag te Sofia. Het „Fremdenblatit" veirnoemt uit Sofia, omtrent den politiciken aanslag van 13 Februari, in de baleiaal van het gemeeiite- oasino te Sofia, waarbij door ontploffing van een he'.sche machine gedurende een bal van de hoogste kringen, verscheidene personen gedood zijn, dat een hoog amb tenaar van de BcieJgaarsclie opperste re kenkamer cn z'ijn gemalin in hechtenis zijn genomen. Zij erkenden aan het hoofd te staan van een wijdvertakte anarcaisti- scbe organisatie en den aanslag gepleegd te hebben. De ambtenaar bracht onge merkt de helscbe machine tot ontploffing en was daarna in de menigte verdwenen. Het doel was oen reeks aanslagen te plegen, ook op den koning en het geheele parement. Alles was daartoe tot in de kleinste bijzonderheden geregeld. De amb tenaar is een Macedoniër en een vr comitadschi. Nederland en de Oorlog. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Door den Minister van Landbouw, is Zaterdag aan de burgemeesters de volgen de circulaire gezonden: ,,Uit do antwoorden, ingekomen op mijn circulaire van 20 Maart j.l., betreffende beschikbaarstelling van levensmiddelen, is mij gebleken, dat bij vele Dagelijksche be sturen van gemeenten en voornamelijk bij die van de groote gemeenten ernstige twijfel bestaat omtrent de mogelijkheid van uitvoering van den door mij bedoelden maatregel. Ofschoon ik niet kan inzien, dat de door hen gevreesde moeilijkheden! zoo ernstig zijn, dat die bij behoorlijke uitvoering niet zouden kunnen worden overwonnen, geef ik er de voorkeur aan thans te trachten de bezwaren, ontstaan door de prijsstijging der levensmiddelen, langs andere wegen tot oplossing te bren gen. Ik heb mitsdien de eer te uwer kennis ■te brengen, dat mijne in den aanhef ge noemde circulaire door mij wordt i n g e- t r o k k e n." Door den Minister van Landbouw, is aan den burgemeesters een circulaire ge zonden, waaraan wij het volgende onU leenen: In verband met mijn, naar aanleiding, van mijn circulaire van 20 Maart jl. ken baar gemaakte wenschen heb ik de eer u mede te deelén, dat ik besloten heb de ge legenheid te openen om overal in den lan de bepaalde levensmiddelen goedkoop ver krijgbaar te stellen, op de wijze hieronder omschreven. T a i /ebrood. Ongebuild tarwemeel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaar worden gesteld tegen een door mij te be palen prijs, welken ik mij voorstel voorloo- pig op 12 cents per K G. te stellen, en goed koop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K. G. voor die personen, welke gewoon zijn meel ie koopen, ten «inde daarvan voor hun gezin brood te be reiden of te doen bereiden voor hun gezin. Ik noodig u beleefd uit uwe zeer ge waardeerde medewerking bij de uitvoerinj van dit plan te willen verleenen. Het ligt in mijn bedoeling aan de ge meenten ongebuild tarwemeel te verstrek ken tegen een prijs, die gelet op de plaatselijke omstandigheden toelaat den verkoopprijs van ongebuild tarwebrood .voorloopig te stellen op 12 cents per K. G. Om misbruik te voorkomen is het noodig dat uwerzijds streng controle, ook in de bakkerijen worde gehouden, dat het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelijk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anderszins worden aangewend dan voor het bakken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de controle-regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke omstandighe den en dus een uniforme regeling niet door mij wordt voorgesteld, schijnt het mij wenschelijk toe, dat die regeli/ng door u wordt ontworpen en ter goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig moge lijk een voorstel te gemoet betreffende de controle in uwe gemeente. De verkrijgbaarstelling van ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on- en minvermo genden. Ik voeg hieraan toe een vragenlijst in duplo, waarvan één exemplaar ingevuld bij mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van het contróleplan zal levering van Re geeringsmeel zoo spoedig mogelijk volgen, Roggebrood. De roggie zal, voot zoover zij voor Rijks rekening in bezit genomen werd, door rogge-commissie, ingaande 1 Mei a.s. aan de gemeenten geleverd worden tegen een prijs van f 9 per 100 K.G. Voor zoover de rogge niot voor Rijksrekening, doch voor gemeente rek enimg in beslag genomen wend, kan zij alsnog aan mij voor den daarvoor tot heden geldenden prijs wor den aangeboden. Nadat dit ie gesehied{ kunnen de rffCTe-commiss^ps d'p don de beschikking ook over die rogge verkrij gen, deze voor voornoemden prijs aan de gemeenten afgeven. De broodprijs zal vocht iedere provin cie door mij worden vastgesteld in ver band met dó samenstelling van het icg- gebrood en volgens advies der rogge- commissies. Deze prijs is geen maximum prijs, doch de prijs, waarvoor het rogge brood verkocht moét worden. Brood- ën meelkaarten. In verband met het bovenstaande heeft de minister aan de burgemeesters toege zonden modellen van z. g. brood- en meel kaarten. Ieder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwebrood tegen verminderden prijs te koopen, moet daarvan aangifte doen aan den burgemeester. De burgemeester verstrekt een brood kaart. Op de broodkaart kan, op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijdvak tot een maximum van gemiddeld een half kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van zes cents per half kilogram uitsluitend ongebuild tarwebrood worden betrokken bij den daarop vermelden brood bakker. Eveneens is voorgesteld, dat ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend per soon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om ongebuild tarwemeel te gen verminderden prijs te koopen, daar van aangifte doet aan den burgemeester. De burgemeester verstrekt een meel f kaart. Op de meelkaart kan op vertoon daar van, gedurende het daarop aangegeven tijdvak, tot een maximum van gemiddeld drie en een halve hectogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van acht cent per half kilogram, uitsluitend ongebuild tarwemeel worden betrokken bij den daarop vermel den meelhandelaar. V arken-svleesch. De exporteurs vam vaikemsvleesch leve ren tegen ee»n telkens voor een maand vaat te steLten prije, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. elachtge- wacht, een zetker percentage van hun ex portvarkens ten behoeve van het bdnnen- landsch verbruik. Deze leveringen geschieden in overleg met den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van va'/ens en varkemsvleesch aan de afdee- lingem van den Nederlandschen Slagers- bond, of wie daarvoor in de plaats ge steld worden. Deze varkens hebben een siachltgewicht van pl.ïn. 100 K.G. Zij wordien levend, in goede conditie, vrachtvrij geleverd ter plaatse, door voornoem den directeur te bepalen. Groenten. Door bemiddeling van de subcommissie voof- de voeding van mensch en dier van het Kon. Nat. Steuncomité kan, zoolang de voorraad strekt, uwe gemeente be schikken over zuurkool, snijbeonen en princesseboonen tegen den prijs van 115 per vat zuurkool, f 26 per vat snijboonen f 27 per vat princesseboonen. Beschik baar zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snijboonen en 75 vaten prinres- 6öboonen. De prijzen zijn inclusief de vaten en berekend franco plaats van afzending. De vaten houden ongeveer 200 K.G. netto in. Uitvoer van kaas.' Het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van kaas heeft het volgend rondschrij ven verzonden Naar aanleiding van de ministerieele be schikking dato 22 April 1915, betreffende het verbod van den uitvoer van kaas, hebben wij de eer u te berichten, dat met ingang van 1 Mei 1915, de nieuwe regeling, waarbij men als kaas-exporteur kan worden inge schreven, in werking zal treden. Het principe in deze beschikking neergelegd is, dat er steeds voldoende kaas in Nederland moet zijn en dat ook in den komenden winter over een voldoenden voorraad kan worden beschikt. Den exporteurs wordt hierbij niet meer de vrije teugel gelaten, doch ieder die in een of andere kaassoort handelt, is hierbij verplicht de volgende regels in acht te nemen. Voor Friesland en de aangrenzende pro vinciën Groningen, Drenthe en Overijssel mag 85 procent van den inkoop of van de productie worden uitgevoerd, terwijl 15 procent binnens lands moet blijven. Voor Noord-Holland mag voor het Edam mer model 90 procent van den inkoop of van de productie worden uitgevoerd, terwijl 10 proeent binnenslands moet blijven. Voor ^uid-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Zeeland mag 80 procent van den inkoop of van de productie worden uitgevoerd, terwijl 20 procent binnens lands moet blijven. Wij mogen niet nalaten de exporteurs er op te wijzen, dat zij bij hun inkoopen met deze beperking van uitvoer rekening houderii De kaashandelaren in Zuid-Holland kunnen b.v. 4/5 van het van producenten gekochte, den buitenlandschen prijs bedingen, en voor het 1/5 slechts den door den minister van landbouw, nijverheid en handel vastgestelden maximumprijs. Voor de kaashandelaren in Noord-Holland ia datzelfde 9/10 respectieve lijk 1/10. Voor den te houden voorraad is (behalve voor Friesland, waarvoor eene bijzondere regling geldt) bepaald, dat voor Goudsch model 10 procent, en voor Edammer model 5 procent van den totaal-omzet der maanden Juni en Juli van de jaren 1913 en 1914 moet worden vastgelegd. Hiel ligt in de bedoeling, om geleidelijk tol dezen voorraad te geraken, waarbij het volgende moet in acht» genomen wor den, n.l. dat: lo. cp 1 Mei *4 van dien ve<rpJichten voorraad aanwezig is; 2o. op 15 Jumi de helft van den vea-plich ten voorraad aanweaig ia; 3o. op 1 Augustus van den verplichten voorraad aanwezig is; 4o. op 15 September de geheele voor raad annwtozag ia. In gerva] de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bet Rijk-soeniLraal- bureau voor den uitvoer van kaas ge boord, het noodzakelijk acht, is do moge lijkheid niiet uitgesloten, dat in het najaar op den verplichten voorraad beslag wordt gelegd tegen den dan geldenden re gee- ringsprijs. Bij den inkoop kan ook hier mede rekening worden gehouden. Volgens artikel 12 dor ministerieele be schikking zal het toezicht op de naleving der bepalingen voor een deel worden uit geoefend door hiervoor bij het Rijkscen traalburèau aangestelde controleurs. De kosten van dit toezicht zu'Jlen door de exporteurs zelf worden gedragen, en daarvoor een omslag worden geheven van 1 cent per 100 K.G. uitgevoerde kaas. Voor de uitoefening van dit toezicht) is eene goede en uniforme administratie ge- wenscht. Het hiervoor door ons bureau ontworpen register Zial iieder exporteur te gen den kosten prijs van f 1.85 worden toegezonden, terwijl elkeen verplicht is, dit dagelijks naar behooren bij te houden. In dit register' is onderscheid gemaakt tusschen den handel in kaas mot consent* en die zonder consent. Dit is noodzakelijk, omdat bet Rijkscentraalburèau dient te weten, aan wien de kaas met consent in het binnenland is verkocht. Aan dezen handel is n.l. die beperking verbonden, dat alleen aan eén exporteur in het bin nenland kaas met consent mag worden verkocht, en dat. de hoeveelheid kaas dife wordt afgeleverd, ook op het consent moet voorkomen. De exporteur, düe deaie raas koopt, wordt door zijn administratie ge vrijwaard, dat hij van deze partij ook weer een bepaald percentage in het bin nenland moet houden. Aan het einde der maand worden de bij deze partijen kaas bihoorende consenten aan het Rijkscen traalburèau ingeleverd, terwijl de expor teur inmiddels het recht heeft, öe over eenkomstige hoeveelheid op edgen consent uiit te voeren, waarvoor hem een nadere bevestiging door het Rijkscentraalburèau, na ontvangst van den maandelijkschen staat, zal worden gegeven. Het is beslist verboden aan mei-expor teurs in Nederland kaas met consent te -erkoopen, blanco consenten mogen dobr niemand worden verkocht, evenmin als ingevulde consenten, waarbij de daa-bij beh00rende hoeveelheid kaas niet is afge leverd. Uitspraak Duitsch prijsgerecht in zake de Maria. Het Duitsche prjjsgerecht heeft vonnis ge veld in zake het Nederlandsche stoomschip Maria, dat met een lading graan op weg naar Belfast en Dubliu, door een Duitsche duik boot in den grond is geboord. De reederij bad te Hamburg een eisch tot schadeloos stelling tegen het Duitsche rijk ingediend en aangevoerd, dat het schip, onder onzjjdige vlag vaiende, geen contrabande aan boord had. Het prijsgerecht heeft echter ten gunste van de Duitsche regeerfng beslist, overeen komstig het geval van het door den Duitschen hulpkruiser Prinz Eitel Friedrich in den grond geboorde Amerikaanselie schip William P. Frey, dat met een lading tarwe onderweg naar Queenstown en andere steunpunten de Engetecho vloot. Belfast en Dublin, zegt het prijsgerecht in zijn overwegingen, zijn eveneens steunpunten van de Engelsche vloot. Bij gevolg zijn de levensmiddelen als contrabande te beschouwen. Eischeres legde schriftelijk bewijs over, dat de lading der Maria voor molens bestemd was en dat deze het meel aan particulieren leveren. Ook dit werd door het prijsgerecht niet als een grond voor schadeloosstelling aanvaard. De eischeres is in hooger beroep gegaan. De reederij van de Maria, de firma Jos. de Poorter, deelt naar aanleiding van deze uit spraak het volgende mee aan de „N. R. Ct." De Maria is niet door een duikboot, maar door de Karlsruhe in den grond geboord. Het prijsgerecht merkte op, dat Belfast op 14 Augustus als steunpunt voor de Britsche admiraliteit was verklaard. De advocaat van de reederij antwoordde daarop, dat, aangezien de grootste helft der lading voor Dublin was bestemd, dit niet in aanmerking kwam. Daarop werd geantwoord, dat Dublin op 25 November ook als steunpunt van de ad miraliteit was verklaard. Maar aangezien de Maria op 21 September reeds in den grond was geboord, kon de datum van 25 November niet in aanmerking komen. Na in raadkamer te zijn geweest, verklaarde het prijsgerecht, dat al was de lading ook bestemd voor molenaars, zooals de reederij had bewezen, deze toch bij aankomst had kunnen worden gerequireerd door de Engel sche regeering. Aangehouden schip. Heit Ne-derlandische stoomschip „Een dracht", van Londen naar Vel sen be stemd, logt, naar we reeds meldden, bij Sbeerness en wordit daar op hoog bevel opgehouden. Men schrijnt uit IJmuidten aan ,De Tijd": Schipper H. Smit, voren de op den trei- ler ,,Mini", IJ. M. No. 105, veridaart op 54 gr. 10 m. N.B. en 5 gr. 15 min. O.L. eon ©ntmoeitimg te hebben gehad met een groote Dudtsche torpedoboot, die den trei ter beval bij te draaien, waaraan gevolg werd gegeven. Van. de torpedoboot werd een sloep met matrozen, ondier bevell van een officier, alen gewapend met revol vers, naar den treiler gezonden. De of ficier gaf den schipper bevel alle hens aan dek te roepen; de bemanning moest op een rij blijven staan, bewaakt door matrozen, waarna de officier het geheele schip doorzocht en alles onderstboven liet halen, zich niet storende aan het protest van schipper en matrozen, die deze han delwijze, een neutraal visschersvaaj-tuig in neutraal vischgebied aangedaan, ten sterkste laakten. Terwijl het schip door zocht werd, was men op de "torpedoboot bezig, om als de treiter een weinig draai de, ten gevolge van wind en stroom, de mondingen van twee kanonnen zóó te draaien, dat ze steeds op de op één rij ge plaatste bemanning gericht waren, opvarenden waren hierover zóó verbitterd diat ze nauwelijks zwijgen konden. Toen de officier met zijn onderzoek gereed was, beval hij den schipper de Duitsche wate ren niet dichter te naderen, andere zou hii opgebracht worden, er nog bijvoegen de, wanneer er Engelsche officieren aan boord mochten komen, ndmt te vertellen, dat er een Duitsche torpedoboot in de buaint is. Eén dag daarna herhaaldp zich zich bijna hete elf de met een andere Duit sche torpedoboot. De schipper heeft, na binnenkomst, den stelling-commandant van het voorgevallene in kennis gesteld. De Engelsche mail. Het Engelsche stoomschip „Copenhagen" is Zaterdagmiddag te Hoek-van-Holland aangekomen met de Engelsche post. Militair verlof aan kleer makerspatroons. De Bond van kleedermakers-patroons in Nederland, secretariaat Heerengracht 406 Amsterdam, heeft met het oog op het druk ke jaargetijde en op de lange daaraan voorafgegane, algemeen bekende, werk loosheid in het kledingbedrijf tiolj den minister van Oorlog het verzoek gericht, aan de onder de wapenen zijnde leden van dien Bond langdurig verlof te verleenen. Door genoemden minister is hierop goed gunstig beschikt, en aan de leden van ge noemden Bond voor het drukke seizoen het' gevraagde verlof verleend. Wol. Naar het ,,Vad." verneemt is door den Generaal-Majoor-Hoofd-Intendant van het leger alle wol van het eerstvolgende scheer (in Mei)' in Noord-Holland, Texel en Wie- ringen voor het vervaardigen van militaire kleeding opgevorderd. Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen. In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem werd Zaterdag de vergadering gehouden van den Prov. Bond van R. K. Kiesver- eenigmgen in Noord-Holland, onder voorzitterschap van mr. J. N. J. E. Heer- kcffis Thijesen. In, zijn openingswoord sprak de voor zatter zijn teleurstelling erover uit, dat de vergadering niet beter wa sbezoofot. Hij deelde voorts mede, dat de R. K. Kiesvea- eeniging in district Amsterdam VIII tot dien Bond is toegetreden. De secretaris, de heer P. Bos, udt Hoorn, bracht het jaarverslag uit; hier uit bleek, dat de Bond van 9188 tot 9708 lieden is toegenomen. Het financieel verslag van den penning meester, mr. Dorbeck, udt Alkmaar, sloot met een batig saldo van f209.17. Bij de bestuursverkiezing werd de hoer P. Bos met algemeene stemmen herkozen. In de plaats van de niet herkiesbare hee- ren J. Goes, W. de Hey en H. Reijners werden gekozen de he eren Maas, Alders ein Bisschop. Daarna hifeld mr. Heerkens Thijssen een politieke lezing. Jhr. Mr. Fr. X. G. M. Van Nispen tot Sevenaer t. Gistermiddag overleed te Nijmegen op l-jarigen leeftijd jhr. mr. Fr. X. G. M. Nispen tot Sevenaer. De overledene bc- kleede 40 jaar lang een zetel in de Prov. Staten van Gelderland. In 1870 werd hij benoemd tot griffier bij het kantongerecht in Nijmegen, na eerst hetzelfde ambt in zijn geboorteplaats Zevenaar te hebben bekleed In 1887 verwisselde hij het ambt van griffier met dan van kantonrechter, het welk hij echter betrekkelijk kort waarnam. De overledene was de vader van het te genwoordig Kamerlid, den heer Mr. O. van Nispen tot Sevenaer. Credietbehoefte van den kleinen Midden stand. In de Zaterdagmiddag gehouden verga dering van de betreffende commissie, .werden de hoofdpunten van het plian tot credietverschaffing en regeling van de werkwijze der commissie met kleine wijzi gingen vastgesteld en tot leden der com missie van uitvoering gekozen de heeren: Fiedeldy Dop, te Amsterdam; F. J. Per- quin, vertegenwoordiger der Hanze-Oank te Amsterdam; De Waal Malefijt, voorzit ter der Boas-bank, te Utrecht; J. Bosman, vertegenwoordiger der Hanze-bank, te Utrecht; J. C. Brugma, vertegenwoordiger der Hanze-bank te Utrecht; J. C. Brug.na, vertegenwoordiger der Hulpbank, te 's Gravenhage (eventueel te belasten met het secretariaat) en C. van Lennep, secre taris van den Tuinbouwraad te 's-Gravem- bage; terwijl als deskundigen, door de commissie tó raadplegen inzake de kleine kustvaart, gekozen werden de heer Vos, president van den Schippersbond te Gro ningen; inzake de binnenscbippeirij de heer G. S. Vlieger, secretaris van de ver eeniging „Schuttevaêr" te Amsterdam. Faillissementen. Uitgesproken: Pieter Eriks, broodbakker, wonende te Alkmaar, cur. P. A. Offers. Barend Elias van de Waal, koopman in leder, wonende te Utrecht, cur. mr. J. F. van Beeck Calkoen. Cornelis Hilhorst, koopman, wonende lo Eeuines, Buiten, cur. mr. J. F. vnn Beeck Calkoen. Godfried Wintgens, landbouwer te Kunrader huis-Voerendaal (L.), cur. mr. L. F. H. Regout. Opgeheven: Hendrik Smit, voorheen koopman en winke lier te Alkmaar, bij gebreke van actief. Vernietigd: J. G. Geerling, firma Acliterbergh Co., sigarenfabrikant te Boxmeer. Korte Kroniek. - Onder groote belangstelling had Za terdag de begrafenis van Jolian Schmier op het R. K. kerkhof te Heerenveen plaats. De heer De Voogd, uit Brussel, thans tij delijk te Oegstgeest, alsmede de heer Su zan uit Amsterdam en de heer Biekart uit Heerneveen huldigden de overleden zanger. Zaterdagavond overleed te Arnhem aan een slapende ziekte de heer J. W. Schülinck, districtsschool-opziener. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten tot verhooging van den gasprijs met 1 cent per kub. M. De gewone audiënties van de minis- sters van landbouw, nijverheid en handel, van financiën, van oorlog, van koloniën en van buitenlandsche zaken, zullen deze week niet plaats hebben. Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger." Gisteravond bood de Nederlandsche Ver eeniging „Ons Leger" een ontspannings avond aan voor de gemobiliseerde militai ren in kantonnement te Leiden. De Vereeniging „Ons Leger" is een der gelijke Vereeniging als „Onze Vloot" en tracht door propaganda van allerlei aard de belangstelling in het Nederlandsche Leger te verhoogen. Nu tijdens de mobilisatie die belangstel ling stijgende is, tracht deze vereeniging in samenwerking met Onze Vloot genoem de belangstelling om te zeflen in daden ten bate der gemobiliseerden. Zoo werden se dert 1 Augustus tallooze kisten met siga ren, tabak, boeken en gezelschapsspelen verzonden naar verschillende detachemen ten in ons land. Ook Leiden heeft hiervan geprofiteerd. Sédert korten tijd heeft ,,Ons Leger" de hand weten te leggen op een kranig gezel schap dilettanten onder leiding van den heer J. Ph. Scheffer, dat geheel belange loos een avond vult met muziek, dans en zang en nu in de buurt van Rotterdam op reis is. Eerst was men in Rotterdam zelf werkzaam, laatstelijk in Scheveningen cn nu gisteravond in Leiden. De zaal van Zomerzorg was goed bezet met een gul lachend en dankbaar publiek. Men bad dan ook reden tot een smakelijken lach, want de voordrachten van de heeren Schef fer en De Jongh, de alleraardigste duo's van het komische echtpaar Kuypers vielen zeer in den smaak. Afzonderlijk mag ik noemen het ensemble Pijpers, waarvan de jonge dame met haar uitstekend vioolspel, vaste streek enzekere toonvorming, het leeuwendeel van Jxot succes wegdroeg. Tot slot vertoonde de boeienkoning, een ge- dachtenlezer en kunstwielrijder Telepathos Brothers eenige variété-nummers, die er wezen mogen. De aanwezigheid van Luit.kol. Verff, majoor Van der Scheer en de kapitein An- dré de la Porte, werd zeer op prijs gesteld. Ten bate van het Steuncomité. Alle feestjes te verbannen is te veel gevraagd, zelfs in deze dagen. Maar zelfs de feestjes te zetten in het teeken van den tijd, dienstbaar te maken aan de liefda digheid, dat is plicht Die plicht is goed begrepen door de afd. Leiden van de Ned. Reisvereenig-img, da© Zaterdagavond in „Zomerzorg" een tom bola-avond heeft georganiseerd ten bate van het Steuncomité, en zoo, naar de voor zitter, de heer C. G. D. v. d. Klouw, terecht opmerkte, feestvieren en weldadigheid be oefenen heeft gecombineerd. Voor die tombola waren door Leidsche winkeliers en particulieren niet minder dan 268 prij zen, waaronder zeer fraaie, beschikbaar gesteld. Vermelden we nog, dat door een zestal jonge dames bloempjes ten bate van het Steuncomité werden aangeboden en het is overbodig op te merken, dat de lief dadigheid dien avond wèl beoefend is. De gezelligheid werd er in gebracht door een liefhebberij-muziekgezelschap van vijf heeren, het Tzigane-gezelschap, dat ver schillende nummers uitvoerde op een zeer verdienstelijke wijze. We hopen von harte eens spoedig nader met deze heeren ken nis te makën en nog wat meer van. hun repertoire te genieten. Ivnotsoofeningen door het D. G. V. Brunhild© verwin*ven aller welverdiende bewondering. Ontspanning en liefdadigheid-beoefenen waren op één avond in goede harmonie vereenngd. Steuncomité Leiden. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan S personen, rnaakt met het totaal dei- vorige week ad. 3139 een totaal van 3147 NIEUW VENNEP, 24 April. Uitslag der aanbesteding van het woonhuis met werk plaats en magazijn voor de fa. W. Kroes en Zonen te Nieuw Vennep: J. v. Welie Nieuw Vennep f 5353,53. Seysener Hillegom f 6333, Suikerland id. 6500,P. Bakker N. Vennep f6800,Fhilippo Hillegom f6840,A.dcn Ouden N. Vennep f6970.v. d. Poll en Lelyveld Hillegom f7000,— en voor het schilderwerk was nog ingekomen een biljet van A. Reekers te N. Vennep voor f415, Tot 17 April j.l. waren behandeld2384 aanvragen in de afgeloopen week kwamen opnieuw in be handeling 7 Totaal 2391 Afgewezen waren tot 17 April j.l.640 Afgewezen in de afgeloopen week6 Totaal afgewezen. 646 Apothekers-assistent. Alhier zijn ge- geslaagd de dames H. J. F. Emrnen en H. K. van Krevelen, beiden van Rotterdam. Dienst Ned. Indië. Voor den dienst in Nederl. Indië is bestemd mej. P. J. Bak- ker alhier, voor tijdelijk hoofdverpleeg ster bij den burgerlijken, geneeskundigen dienst. Brand. In het perceel bewoond door den kapper S., aan de Hoogewoerd brak gisteren brand uit in een kast tusschen de voor en achterkamer op de eerste eta6e" Vermoedelijk brak de brand uit, doordat de zoon bij het zoeken naar een kleeding- stuk een nog brandende lucifer had wegge worpen. Met een slang op de waterleiding werd het vuur gebluschb

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2