BUITENLAND. De Oorlog. 6eJAARGANü No. 1684 SaidóQh&Sou/UMit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. IJIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN! DeABONNEMENTSPRIJS bedraajt, bij vooruitbetaling, net GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering m hot GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze jgenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1--5 regele f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handels-Adverxentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Nooit goed. Gistermiddag hadden te Rotterdam van Jêocialiistischie zijde eenige meetings plaats liegen de duurte". Men kwam bije-en in het Circus, in den Doelen, in Diligentia, in Yoorwaaiits en, naar de voorzitter, de heer W. H. Vliegen, in het Circus mee deelde, had men 1250 organisaties bijeen, tegenwoordigemde minstens 120,000 ge organiseerde arbeiders, het grootste ge lul dat ooit is bereikit. Dat klinkt! Maar ver,geleken met het totaal aantal arbeiders in Nederland zijn die 120 millie toch slechts een onderdeel. Dit evenwel daargelaten men schept ,in 't roode kamp altijd graag op de i-meetlngs hadden vieel van haar beteekenis verloren door de juist uitgekomen tweede 'circulaire van minister Posthuma, waar door de goedkoops verstrekking van brood naderbij is gekomen. De voorz. was er dan ook al dadelijk bij om te onderstellen, dat die tweede brief wel Licht beïnvloed" was door deze meeting-actie, op touw gezet „om te vooikomen dat die heele zaak zou worden stop gezet." Dat vooral in deze laatste woorden een insinueerend? onvriendelijkhedd stak voel de burger Vliegen natuurlijk niet. Hij en de zijnen moeten nu eenmaal van alles de eer hebben en aan het streven bier- naar is zelfs de burgerlijke beleefdheid ondergeschikt. i Enfin! 't Spreekt vanzelf dat de circu laire ook al gecritiseerd werd. 't Is de tactiek der roocle heeren steeds meer te Ivragen. En zóó ver wordt dit doorge roerd, dat de heer Wibaut zelfs klaagde: „liet kan niet anders zijn dan een zaak van geld dat de Minister alleen thans goedkoop bruin brood beschikbaar stelt, ongeacht de vraag of de burgers dit met 6rnaak clan wel met tegenzin nuttigen." i Is dit nu een billijke beschouwing? Hebben wie bij den aanvang der mobili satie niet in meerdere steden brutnbrood igeiten zonder dat er iemand liegen oppo neerde. Zijn we er mager van geworden of ziek? Integendeel: menigeen beeft teen bruinbrood le eren waarde eren. En ondanks het welslagen dier proef lpu de Regeering nu nog meer geld moe ten uitgeven omdat deze of gene ljiever een wittebroodje beeft? Laten we maar eens lachen om die i'-oocle veeleischendhedd en moge de Regee ring zich er niet aan storen. Prachtigs maatregelen. 't Is er dan eindelijk van gekomen.... Maar laden we nu niet gaan cnltiseeren op wat voorbij is, doch dankbaar begroe- de door die regieeiring genomen maat regelen inzake het goedkoopve.ri9tire.kken van levensmiddelen. Nadat cle burgemeesters in deze zijn ge hoord en lange tijd zal daar niet mee heengaan, hopen we zal de meest drin gende Levensbehoefte de behoefte aan brood kunnen worden voldaan door duizenden, die daartoe op het oogenh'.ik, jammerlijk, niet voldoende bij machte zijn. Men zal (zie hierover onze berichten) op een brood- of meed kaant bij zijn bakker tegen een veel goedkooperem prijs dan nu brood of meel kunnen bekomen, waartoe die bakke/r in staat is doordat hij v o o r dat d o e il van regeeringsiweige ook het meel goeclkooper verkrijgt. Die brood- of meelkaarten zullen zijn aan te. vragen bij den, burgemeester, die ze ongetwijfeld, ook wat betreft d e w :j z e waarop, ndiet zal verstrekken, als een soort aalmoes, doch ze zal beschouwen als e'en zekere toelage van rijkswege waar op ieder, wiens financieele middelen niet tegen den drang der buitengewone om standigheden bestand bleken, recht beeft. Dat daarom dan ook niemand, gedreven door valsobe schaamte, nalate van dezen maatregel te profiteenen. De regeling zal, gelijk de minister zegt, niet beperkt blij ven tot on- en minvermogenden. We ach ten het niet ondienstig daarop reeds nu de aandacht te vestigen. Duiteche successen op het Westelijk oorlogsterrein. Op het Oostelijk oor logsterrein is de toestand onveranderd. - Manifest van invalide krijgsgevange nen aan Z.H. den Paus. Tegenspraak van vredesgeruchten. De „Belridge". -- Een Zweedsch en een Finsch stoom schip getorpedeerd. -- Het Britsche slag- schig „Triumph" is door drie granaten van de Dardanellen-batterijen getroffen, doch kreeg weinig averij. Van het Westelijk oorlogs terrein. De Duitschers hebben bij Yperen een be langrijk succes behaald. Hierbij werden zooals wij reeds meldden 1600 man gevangen genomen en 30 kanonnen geno men. Volgens het Duitscbe communiqué van gisteren is het niet bij dit succes ge bleven. Verder naar het Oosten, aldus ge noemd communiqué, zetten wij onze aan vallen voort en bestormden de hoeve Solaert, ten Zuidwesten van St. Julien, alsmede de plaatsen St. Julien en Kersse- laere. Ook tegen Grafenstafel zijn wij over winnend doorgedrongen. Bij deze gevech ten namen wij ongeveer duizend Engelsche gevangen, zeven machinegeweren werden door ons buit gemaakt. Een tegenaanval der Engelschen tegen onze stelling ten Westen van St. Julien, werd hedenmorgen, onder zeer zware verliezen voor hen, te ruggeslagen. Ten Westen van Mill werden de pogingen der Engelschen om aan te vallen door ons vuur in den kiem ge smoord. Op de' Maashoogten ten Zuidwesten van Combres, leden de Franschen zware neder lagen. Hier gingen wij tot den aanval over en braken in den stormaanval door ver scheidene achter elkander gelegen Fran- sche linies. Nachtelijke pogingen der Fran schen, om het door ons veroverde terrein te herwinnen, mislukten, terwijl de vijand groote verliezen leed. 25 Fransche officie ren, 1600 man en 17 kanonnen bleven in onze handen. De Franschen geven toe dat zij zijn te ruggeslagen, maar wijten dit aan de door de Duitschers gebruikte bommen gevuld met verstikkende gassen. Van het Oostelijk oorlogs terrein. Op het Oostelijk oorlogsterrein is de toe stand niet veranderd. Eenige aanvallen werden van weerskanten ulveslagen. Duit- sche vliegers wierpen, als antwoord op het bommenwerpen op Neidenburg door de Russen, een twintig bommen op het spoor wegknooppunt Bialystoh. Tegenspraak van vredes geruchten. De ,,Norddeutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Van verscheidene - zijden hooren wij, dat er in stad en land geruchten in omloop worden gebracht volgens welke de weg voor vredesonderhandelingen ge baand zou worden. Zoo werdt er gezegd, dat er voorbereidende stappen worden of zullen worden gedaan om een afzonderlij ken vrede met Engeland op den grondslag- van sommige Engelsche wenschen en eischen tot stand te brengen. Niemand, die tot oordeelen bevoegd is, ken er aan den ken den voor Duitschland ^unstigen oor logstoestand prijs te geven; door ontijdig met een van Duitschlands vijanden vrede te sluiten. Volgens de voorloopig uitslui tend mogelijke algemeene omschrijving van het oorlog'sdoel, die de Rijkskanselier in zijn redevoeringen gegeven heeft, moeten wij ieder voordeel van den militairen toe stand gebruiken om ons zekerheid te ver schaffen, dat niemand het meer zal wagen onzen vrede te verstoren. Daaxhij moet het blijven. Geruchten over neigingen van Duitschlands onvei-minderd© vastberaden heid om zijn tegenstanders te overwinnen niet andei-s dan dwaze of boosaardige, in elk geval echter ijdele bedenltsels. De „Belridge". De Noorsche deskundigen in zake het tankschip Belridge" zijn tot de conclusie gekomen, dat dit schip door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd is. De Duitsche regeering heeft nu het Noorsche ministe rie van buitenlandsche zaken verzocht haar zoo spoedig mogelijk de in de „Bel ridge" gevonden stukken toi*pedo .toe te zenden, opdat ook de Duitsche deskundi gen ze kunnen ortdei-zoeken. Mocht uit dit onderzoek blijken, dat de „Belridge" door een Duitschen onderzeeër getoi-pedeei-d is, dan zal, zooals de Noor sche gezant aan het Noorsche ministerip van buitenlandsche zaken mededeelde, de Duitsche ï-egeering niet in gebreke blijven leedwezen daarover te betuigen. Mocliten de beide regeeringen het niet eens kunnen worden over het geval, dan stelt de Duit sche regeering voor om de zaak, ovei-een- komstig de Haagsche Conventie, in handen van een commissie van ondei'zoek te stel len. De Noorsche regeering heeft aan den ge zant te Berlijn opgedi-agen aan de Duitsche regeering mede te deelen, dat de regeei-ing van Noorwegen met bevrediging de verkla ring van de Duitsche regeering heeft ont vangen en aan haar verzoek zal voldoen. (De „Belridge" werd den 19den Febr. op de hoogte van Dover in den grond ge boord.) Verschillende Oorlogs berichten. Bommen op Neidenburg geworpen. De „Allensteiner Ztg." bericht: Twee Rus sische vliegers vlogen Zatei-dag over Nei denburg (Oost-Pruisen) en wierpen bom men aan het station. In een trein werd eenige schade aangericht en ook werden ruiten verbrijzeld. Twee kinderen werden licht gekwetst. Kolonel von Winterfeld. Kolonel von Winterfeld, de vroegere militaire attaché te Pai'ijs, die volgens de „Figaro" hersteld zou zijn en zich thans te San Sebastian zou bevinden als leider van een Duitsch propagandahureau, vertoeft sinds drie maanden in een Beiiijnsche kliniek, waar hij onlangs een zware nier-operatie met goed gevolg onderging. De Fraack is getorpedeerd. Blijkens te Stockholm ontvangen berichten is de Fin- sche stoomboot Fraack, die in de nabijheid van Finland is gezonken, door een Duit sche duikboot getorpedeerd. Het schip zonk zeer snel; de bemanning is gered. De Fraack had behalve katoen stukgoe deren aan boord en behoorde tot een Fin- sche Mij., die onlangs met Fransch en Russische kapitaal was opgericht. Alle te Stockholm liggende stoomschepen hebben aanzegging gekregen, (laar voor loopig te blijven. Een Zweedsch stoomschip in den grond geboord. Het Zweedscïie stoomschip Ruth, bestemd naar Gothenburg, is Woens dag door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Het schip is honderd mijlen ten oosten van de Firth of Forth gezonken. De bemanning is te Leith aan land gebracht. (De Ruth, in 1878 gebouwd, mat. 838 ton bruto en 480 netto en behoorde aan de Angf. Aktieb. Trio (G. L. Larsson) te Gothen- burg.) De „Nidaros" opgebracht. De gezag voerder van liet stooxriscLup_.,»Nidaros" seinde aan de „Vereenigde Stoomvaart maatschappijen" te Kopenhagen, dat dit schip met landbouwpi-oducten op weg van Aarhus naar Grimsby, Vrijdag naar Liss op Sylt is opgebracht. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Kopenhagen heeft bericht ontvan gen, dat het Deensche stoomschip „Nida ros", dat naar het eiland Sylt was opge bracht, weder vrijgelaten is en zijn reis vervolgd heeft. De r&is van mevr. Vandervelde. Mevr. Vandervelde, de echtgenoote van den Bel gischen minister van Staat, is aan boord van de „Lusitania" in Europa terugge keerd. De lezingen, die zij in Amerika voor de zwaar geteisterde Belgen heeft gehou_ den, hebben lYs millioen francs opge biecht. Japan en China. Uit Irkoetsk wordt bericht: „Op een desbetreffende vraag van de Vereenigde Staten antwoordde Japan beslist, dat de onderhandelingen tusschen China en Japan niet tegen de Vereenigde Staten zijn gericht. Japan wil, dat de buitenlanders in China besclxerming blijven genieten en heeft voor dat doel troepen naar China gezonden. Manifest van invalide krijgsgevangenen aan Z. H. den Paus. Volgens een tele gram aaxn dJe „Tijd", roept de „Kö'.tn. Vlksz." alle gewezen Duitsche krijgsge vangenen, die tegen zwaargewonde Fr ari sche krijgsgevangenen werden uitgewis seld op, een manifest van dank aan l'aua Benedictus XV te richten, die deze uitwis seling tot stand heeft gebracht. Z.Em. Kardinaal Von Ilartmamn zal diiib mani fest maar Rome biiengen. Er wordt nog op gewezen, dat het hier geen confessio meefle actie geldt, zoodat niet slechts Ka tholieken kunnen deelnemen aan de uiting van algemeenem dank voor een grootmoe dige daad van algeraeen-menschelijke liefde. De schadevergoeding voor de „William P. Frye". De bladen te New-York be vatten den tekst van den eiscli tot schar diolooss telling, door de regeering van de Vereenigde Staten bij Duitschland inge diend wegens heit in den grond boren van de William P. Frye" door den hulpkrui- eer „Pninz Eitel Friedrich" op 28 Jain. j.l. Als schadevergoeding wordt gcëischt een bedx-ag van 228,059 doll. In de Dardanelles Het Engelsche slag schip „Triumph" is, terwijl het een stel ling op liet schiereiland Gallipodi beschoot, getroffen door drie granaten van een der batterijen in de Daxxl an ellen. De aange richte schade beeft weinig te beteeken en; slechts twee man zijn gewond. Sandansky vermoord. Volgens be richten uit Nieuw-Builgarije is de aanvoer der va.n Komitadji-bemden Sandansky, op weg naar Nevrokop, door onbekende daders vermoord. Buitenlandsche berichten. De H. Stoel en Koning Ferdinand van Bulgarije. Men schrijft uit Rome aan de „Tijd": Mij zijn bel.ro uw bare me de-de dingen ge daan betreffende de opheffing van den ban, waarin de II. Stoel zich genoodzaakt zagfier katholieken knullig Ferdinand van Bulgarije' te slaan) nadat deze ter wille zijner Russische politiek zijn oud sten zoon, prins Boris, geboren uilt het huwelijk met een katholieke prinses van Orleans, het schismatieke doopsel had la ten toedienen. Men weet, hoe Bulgarije, aangemoedigd door Rusland, zich tot den tweeden, zoo ongelukkig verloopen Balkan-oorlog het verleiden. Sedert dien schijnt koning Fer dinand zeer lijdend onder dien. tegenslag, die zijn. grootibeidsd.room betreffende een machtig Bulgarije ondervonden. Ilij heeft zich aan zijn intieme omgeving herhaal delijk uitingen laten ontvallen, waaraan berouw over het schismatieke doopsel van Boris en bat zien van een straf des he mels in Bulgarije's lot niet vreemd waren, Opmerkelijk is, dat Koning Ferdinand ook weer openlijk voor zijn katholiek ge loof uitkomt en dat hij met Paschen weer tot de II. Tafel ais genaderd, nadat hij van den pauselijken banvloek ontslagen werd. Zijne protestantsche gemalin, een prinses von Reuss, schijnt geheel buiten deze gebeurtenissen te staan. In verband met bovenstaande modedee- limgen van onzen correspondent, is van beteekenis, wat de „Eclio de Paris" uit botrouwbaie brom verneemt: Ferdinand van Bulgarije is door den II. Stoel ontheven van de excommunicatie die hij beloopen had, toen bij zijn oud- FEUILLETON. HEREEN1GD. Dat, schoone jongedame, is echte Ctxineesche zijde. Ik heb ze gekocht bij onze laatste landing in Sjanghai. Deze stof kan men nergens krijgen, behalve... Behalve in de fabriek van buiten landsche artikelen te New-York of hij haar handelsreizigers. O, jongedame,... Och, spaar u de moeite van verdere aanprijzing, Sir, ik weet allies, zeide het jonge meisje, hem in die 'xede vallende. En zich tot juffrouw Kondiment wenden de ging zij voort: Als u deze Indische zij- knopen wilt, ga gerustt uw gang. Deze t.: it nooit liet douanekantoor te New- Yoik gepasseerd, want zij werd in New- York vervaardigd. Al cleze artikelen zijn Amerikuansch fabrikaat en warden door handelsreizigers over het geheele land verkocht. Deze menschen trekken een ma- bozenpakjie aan, omdat zij weiten, dat vrouwen eens zoo gauw koopen, als zij "leenen, dat zij slechts den hal ven prijs totalen» Na een kort loven en bieden was tus- 60hem juffrouw Kondiment en den koop man een overeenkomst getroffen en werd d? Indische zijde gekocht. Nu kreeg het Prdere dienstpersoneel verlof om zijn be- "ceften. te bevredigen aa.n kleine benoo- dgdheden als tint, doeken, tabak en an- Ten slotte pakte de als matroos geklee- Yreamdeling zijn aeer in prijs vermin derde artikelen weer bijeen en wilde heen gaan. Doch juffrouw Kondiment hield hem nog tegen: O Sir, het wordt reeds donker en wij laten iemand niet gaarne alleen den weg opgaan. Gij zijt hier in den omtrek zeker vreemd en gij vermoedt niet weTk gevaar u hier zoo laat op den avond dreigen kan! Madame, gij maakt mij ongerust! Welk gevaar zou een armen koopman kunnen bedreigen, die vreedzaam zijn weg vervolgt? Groote God de Hemel bescherme ii te (ren Mack Donald! Mack Mack Donald? Wie is dat? O Sir, Mack Donald is de grootste schurk, die zonder strop om zijn hals op aarde rondloopt. Hij heeft een zwarte ziel en zijn, daden ziijh even zwart als zijn haar en zijn baard'. En hoe kan ik een ontmoeting met dezen gevi^eesden man vermijden? vroeg de onbekende. O. Sir, hoie kan ik u dat zeggen. Nie mand weet waar hij is en waar hij nfqt is. Hij is dikwijls ondier de menschen zonder dat zij het weten. Maar dat weet ik wel, dat ik hem, op het oogeriblik, dat hij voor mij zou staan, aanstonds, op het eerste gezicht, zou herkennen! Hebt gij dezen man dan nog nooit ontmoet? Ik ak hem? Denkt ge, Siir, dat dik nog in leven zon zijn, als ik dezen dui vel in menschen gedaante ooit ontmoet zou hebben? Ik ben er zeker van dat ik, zoo dra ik dien Mack Donald voor mij zou zien, dood zou vallen van schrik. Hoe denkt u over dezen vreeselijken ïn&n, mijn schoone jonge dame? vroeg de vreemdeling zich tot Kapitola wendende. Ik? Ik bemin liem! antwoordde het jonge meisje, vol geestdrift. Ik mag gaar ne een man lijden, wiens naam alleen al Je harten met vrees en ontzetting ver vult! O Miss Kapitola! riep juffrouw Kon diment ontsteld. Ja. Mistress, als Mack Donald even rechtschapen was als hij moedi'g is,, zcu ik hem bewonderen. En als er iemand op aarde is, dien ik verlang te zien, dan is het Mack DonaLd! Miss, vroeg de vreemdeling met den mantel, weet ge wel, hoe het met het meis je ging, dat den duivel verlangde te zien? Neen hoe dan? Zij kroeg hem te zien! O. als ik hem te zien kan krijgen alleen door het te wenschen, dan wensch ik het! Ik wensch niets zoo vurig aan Mack Donald te zien! Met één ruk zijn breedgeronden hoed van het hoofd en den dook van zijn hals rukkende, sloeg hij de kraag van zijn man tel om en in hetzelfde oogenblik kwamen zijn golvend zwart haar te voorschijn. En terwijl hij bliksemsnel naar de deur vloog, wierp hij daar oen zegevierenden blik op Kapitolia en riep: Itier zket gij Mack Donald! Met een kreot van wLLde ontzetting tui melde juffrouw Korwjiment achteruit en viel bewusteloos op dan grond; de overige leden van het personeel stonden daar als verlamd van schrik. Alteen Kapitola verioor geen oogenblik hax-en moed, maar bewondering verlamde eenige o ogenblikken haar wilskracht. Doch in het volgende oogenblik verzamelde zij al hare tegenwoordigheid van geest1 en riep Vervolgt lxem! Pakt hem! Lafaards, wilt ge een roover en moordenaar onge stoord laten vluchten? En d'e deur, die de booswicht, achter zich dicht getrokken had, weer openruk kende. snelde zij naar bui'ten, het ternas op, haalde den vluchteling bij de berftden- ste trede in, en klampte zich met de haar eigene onverschrokkenheid vast aan zijn mantel! Help! Help! riep zij daarbij voortdu rend. Ik heb Mack Donald gevangen! Hij had haar kunnen dooden op allerlei wiize. Een enkele slag van zijn vuist zou haar hebben kunnen neervellen; een greep van zijn ijzeren hand zou haar voor altijd van den adem hebben beroofd; doch hij wilde haar alleen van zich afschudden zonder haar leed aam te doen. Zoo ijlde li ij met zijn last langs dien weg, die naar die rivier leidde, waar achter voor hem het reddende bosch lag. Plotseling klonk achter hem een woest geschreeuw en gejoel en men hoorde de kreten: Mack Donald! Mack Donald! Houdt hem! Pakt hem! vulden de lucht. Help! Help! schreeuwde Kapitola luider dan tot dusverre, en zich vaster aan den vluchteling vastklampende. Deze 3/ien voortdurend harder, totdat plotseling van den kant van de rivier, waar de- stal- gebouwen lagen, een man op zich zag afkomen Master James War field! De schurk had niet veel tijd om te over leggen. De gewapende negers achter bem, de majoor, razend van woede voor hem, het meisje als een d/oode last aan zijn mantel hangende... Een denkbeeld bliksemde door zijn geest. Spoediger, dan het verhaald /au worden, maakte hij zijn marxteJ. los en liet dezen met dien last, die zich er aan vastklampte, achter zich op den grond vallen. En nog voordat Kapiitola van haar ont steltenis en verbazing kon bekomen, 1 ad de vluchteling, in War field's nabijheid gekomen, met één sprong clear grond aan den voet van den heuvel beu-fikt, de rivier doorkruist en was hij in het bosch ver dwenen. De woede van James War field over liet ontsnappen van den roover, dien hij reeds zeker als zijn gevangene beschouwd bad, kende geen grenzen. Slechts met de grootste moeite vennocht Kapitola eindelijk den ouden-man te be wegen van een nubte'.ooze achtervolging af te zien en terug te koeren naar buis, waar zij juffrouw Kondiment nog bevend vonden van ontsteltenis. In de-n zelf den nacht op het gewon,e uur zaten in de eenzame boschwoning aan den ouden straatweg Mack Donald's gezellen bijeen, toen plotseling de deur openge rukt werd en de kapitein blootshoofd en met verwaaide haren kwam binnenstor men. Verschrikt sprongen allen op. Ge gelooft, dat ze me achtera a geze ten. hebben, nietwaar*? viel Mack Donald uit. Dat is imderaad het geval; mijn ver volgers zaten mij zoo woest op de hielen, als de hond een haas! 'Wordt vorvolgd.1

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1