ALBERT RIEL Uit Stad en Omgeving. erir n hoogedelgestrenge to berichten, out il; bereid ben, do Kamer in dc gelegenheid te r-jel.ten ken nis te nemen van do aj&te, gedOigteckemd 19 Februari 1915, behelzen de hetgeen tusschen Nederlandsch-IncLie cenerzijds en de Nederlandsche Han deb maatschappij. de Nederiandsch-Ind ische Hi i ndelsbank en de Nederiandsch-Indi- sche E scorn pto Maatschappij anderzijds is overeengekomen, als gevolg waarvan hiernevens een afschrift wordt aangebo den. opdat diit ter griffie, tear raadpleging door de leden, kan worden nedergeilegd. Uit die akte blijkt, dat evengenoemric kredietinstellingen tot 7 dagen na hare dagteekening de bevoegdheid hadden den ondergeteekend^^ennis te geven, of zij op de aangegeven voorwaarden, ecin over eenkomst itot overname van een deel der ten I'aste van Ne'derl an dsch-Indn uit te geven schuldbrieven wenschten aan to gaan (zie het bepaalde sub 8o.). Uit liet eerste lid van het sub 2o. be- paahle volgt, dat de daarin bedoelde koop en verkoop van uit te geven schuldbrieven tot een beloop van 40 milliocin gulden zou komen te vervallen, mdjen de wet, die den minister van koloniën tot de uitgifte moest machtigen, niet uiterlijk op 15 Maait zou ai ju tot starri gekomen. In de bepaling sub 7o. worden de voor waarden aangegeven bij wier vervulling de koonovereenkomst geacht zou worden niet te zijn tot stand gekomen, te weten: a. wanneer Nederland in oorlog mocht worden gewikkeld; b. wanneer door of aan Nederland een ultimatum mocht zijn, gesteld; c. wanneer de koers der 5 pet. Neder landsche staatsleening 1914 beneden 98 mocht zijn gedaald. Geiliik uit de derde zinsnede van liet sub 2o. dn de akte vermelde Wijkt, is aan de kredietinstellingen tot drie dagen vóór den dag der insclu-ijving op de leening bevoegdheid verleend, om de niet door haar overgenomen schuldbrieven ten be- loopa van 227a millioen gulden geheel of gedeeltelijk voor 95 pet. te koopen. Van deze bevoegdheid is door haar op .10 Maart gebruik gemaakt met dd'en ver stande. dat "de geheele 22'/a millioen gul den door haar werd overgenomen. liet vorenstaande moge strekken tot be antwoording van de met nummers I, II en III aangeduide vragvn. In antwoord op vraag IV zij opgemerkt, dot het noodzakelijk was om, in verband met de tot ongeveer 100 milloien gulden opgeOoopen vlottende schuld, zoo spoedig mogelijk Nederlandsch-Indische schuld brieven ingang te doen vinden en daar mede niet te verwijlen, totdat de vrede zou ztijn geteekend, als wanneer gevreesd moest worden, dat door de groote geld behoefte de rentestandaard hoogor en de leeningsvoorwaaixJen bezwarender zouden worden. Bovendien had de geldmarkt zoo in als buk en Nede-rfland', onder den druk staan de van. den oorlog, weinig neiging betoond een kredietneemster ter willo te zijn, die, voor het eerst op de markt komende, geen zekerheid voor de nakoming barer ver plichtingen aanbood. Naar de zienswijze van den ondergei.ee- kende was het onder die omstandigheden ten volle verantwoord de geldelijke las ten van de overeenkomst te aanvaarden, ook at kon daardoor aanvankelijk niet meer bereikt worden, dan dat 40 millioen, d. i. ten. naastenbij twee-derde gedeelte der leening, plaatsing vond. Trailer opgebracht. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat de stoomtreiler Clara Nicol. Y. M. 108, va.n de Algemeeno Vrsscherij-Maatschappij, naar Cuxhaven is opgebracht. Verzekering van visscher s- vaar tuigen. Het bestuur der Onderlinge Oorlogs- Risico-Maat,schappij en der Onderlinge Volksverzekeringsmaatsehappij te IJmuiden heeft met het oog op het hoogere risico voor visschersvaartuigen in de Noordzee, onder meer in verband met do interneering van stoomtreilers in Duitschland, besloten, dat voor visschersschepen, die na gister middag 2 uur uitvaren, geen verzekering wordt gesloten. Verkeer met Engeland. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen zijn de beperkingen van het passa giersvervoer naar en va» Engeland wederom opgeheven, en kan bedoeld vervoer wederom normaal plaats hebben. Do dienst van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland is voorloopig geheel gestaakt. De gistermorgen vertrokken „Mecklenburg" blijft zoolang de dienst is gestaakt, in Engeland. Gisteravond is de Prinses Juliana nog te Vlis- singen binnengekomen. Volkscrediet. De statuten van de onlangs opgerichte Nederl. Vereeniging tot verbetering van het Volkscrediet bepalen onder meer: Het doel der vereeniging is de bevorde ring van de samenwerking der leden tot verbetering van het volkscrediet. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg, door: a. de instellingen voor volkscrediet in het land op te wekken tot aansluiting; b. het verspreiden van geschriften; C. het verleenen van crediet aan aan gesloten instellingen; d. het beleggen van de bij haar gedepo neerde beschikbare gelden; e. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Van den werkkring der vereeniging is uitdrukkelijk uitgesloten verkoop van ef fecten, ook voor tijdelijke geldbelegging. Het bestuur der vereeniging beslist, aan welke instellingen en tot welk bedrag aan ieder crediet zal .worden verleend. Om crediet te kunnen gemeten, moeten de in stellingen lid zijn van de vereeniging. Om lid te kunnen zijn, moet men eige naar zijn van een of meer aandeelen groot f250 volgestort. Alleen rechlspersoonlyjk bezittende instellingen of lichamen voor volkscrediet kunnen lid zijn. De leden zijn niet verder aansprakelijk dan uoor het volle bedrag hunner aandee len. Duur hooi. Geef feiten, ten bewijze, dat te veel wordt uitgegeven, zoo betoogde minister Bosboom in antwoord op de klacht der Fv'amerfeden in he'J voorloopig verslag omtrent het buitengewone krediet, dat te veel werd uitgeven. Wij willen den minis ter aan zulk een feit helpen, zegt h „Hbld." Wekenlang werd 's morgens van Roozen- daal een automobieltrcin naar Lage Zwa- luwe gedirigeerd. Elke morgen reden ze a auto's, 12UU K. G. iiooi vervoerende, van R. tot Lage Zwaluwe. De afstand tus- sclien die plaatsen bedraagt 50 K.M. Ma tig berekend kostte het vervoer der 1200 K.G. hooi 6 m. 2 m. 50 m. 15 ct. f 90. De 1200 K. G. hooi zijn per 1000 K. f 46 waard. Een goederentrein, het hooi vervoerende, ging Lage Zwaluwe voorbij, men vond beter het hooi van Roozendaal per auto weer naar L. Z. terug te brengen! Wekenlang heeft het rijkshooi dagelijks meer gekost aan vervoer dan het waard was. De minister onderzoeke maar eens, of het bovenstaande niet volkomen waar is. Chilisalpeter. Uit een correspondentie tusschen den secretaris van liet Provinciaal Inlichtings- bureau voor den Landbouw in Zeeland en dien van de commissie voor de voorziening in en de distributie van Chilisalpeter, in het Zeeuwsch Landbouwblad opgenomen, blijkt, dat het met den aanvoer van Chili salpeter tot heden niet erg rooskleurig uit ziet en er met een aanzienlijk tekort zal moeten worden rekening gehouden. Het zooveel mogelijk bevorderen van den aan koop van Norgesalpeter en andere stik stoffen ter vervanging van Chilisalpeter wordt wenschelijk geacht. Ofschoon in den aanvoer van Chilisalpe ter eenige verbetering gekomen is en de vrees, dat alle ladingen in Engeland zou den worden vastgehouden, vermoedelijk ongegrond zal blijken, zal de aanvoer toch niet voldoende zijn om aan de talrijke aanvragen uit het geheele land te voldoen. De secretaris van het provinciaal bureau wijst erop, dat van Norgesalpeter (kalk- salpeter) in ons land een groote voorraad aanwezig is en dat er op Zuid-Beveland proeven in het groot mede zijn genomen, namelijk met 200,000 K. G., welke hebben aangetoond, dat de werking van deze meststof niet minder is dan van Chilisal peter. Uitvoer van Koolrapen. Het St.bl. No. 203 bevat bet Kon. besluit van den 20sten April 1915,houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van koolrapen. Uitvoer van hooi. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat het in de be doeling ligt vergunning te verleenen voor den uitvoer van bepaalde partijen hooi, welke hier te lande met het oog op den naderenden weidetijd niet kunnen worden verbruikt. Uitvoer van aardappelen. Aangezien blijkt dat velen, die hun voor raden aardappelen op een desbetreffend ver zoek van den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen hebben opgegeven, met vermel ding van prijzen waartegen zij eventueel be reid zijn die aardappelen af te staan, in de meening verkeeren, dat zij nu niet meer vrij zouden zijn die aardappelen te verkoopen, zoolang zij geen antwoord op hun aanbieding hebben ontvangen, deelt de minister van landbouw, nijverheid en handel mede, dat de houders van aardappelen, onverschillig of zij al dan niet eenig antwoord op hun aanbieding hebben ontvangen, volkomen vrij zijn hun aardappelen Yoor het binnenland te verkoopen. NEDERLANDSCH GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. Nu omtrent de reis van Mgr. Dr. Nolens reeds een en ander is gepubliceerd gewor den. kan het nuttig zijn mee te deelen, wat ons daaromtrent verder bekend is uit de beste bron, zegt de „Msbd." Mar. Nolens is naar Rome vertrokken op verzoek en met een opdracht van onze Regeering. Zijn zending houdt veri/and met bet voornemen onzer Regeering, om tot her stel van de Nederlandsche vertegenwoor diging bij het Vaticaan te geraken. In velband met die diplomatieke usan ces mag worden aangenomen, dat, bij een gelukkig slagen zijner zending, Mgr. No- lens als aangewezen moet worden be schouwd voor den nieuw te vestigen di- plomatieken post. Dat de keuze van Mgr. Nolens gelukkig heet em mag, zal zoo goed als niemand be twisten. die den bijzonderen tact kent, waarmee de voorzitter der R. K. Kamer fractie weet op te treden. Zoodat met grond gehoopt mag worden, dat hij in zijn moeilijke opdracht zal glaigen. Voor Nederl and's positie en een moge lijke krachtige meewerking tot het ver krijgen van den vrede en aan de verschil lende zegenrijke bemoeiingen des Pausen, moet ook~de gelukkige stap der Regeering worden toegejuicht. Koningin en Kabinet hebben door deze daad getoond Nederland's belang te ver staan. R.-K. Middeastandsfederatie. Men meldt uit Breda aan de „Msb.": Op udtmoodiging van h'et Bondsbestuur der Utrechtsohe Hanze kwamen Woens dagmiddag alhier van vier Diocesane Hanze's, (Roermond was tot zijn spijit ver hinderd), afgevaardigden samen om te bespreken de oprichting eener federatie van R. K. Hanzebonden in Nederland. Behalve de respectieve Geestelijke Ad viseurs waren twee afgevaardigden aan wezig van Haarlem, Breda en Utrecht en één van 's-Hertogenbosch. De vergadering, algemeen van gevoelen, dat de stichting eener federatie gewenscht moet worden geacht, besloot eén com missie te benoemen, die ontwerp-statutem in eene volgende samenkomst ter tafel zaJ brengen. Deze commissie bestaat wit de h'eeren: W. Fransen Jzn, te Leeuwarden voor de Utrechteoh'p Hanze. P. C. M. van Mansfeld. te Bergen op Zoom. voor de Bredosche Hanze: C. G. J. Sbruijcken, te 's-Gravenhage, voor de Haarlemsehe ITanize. J. F. VTbmers, te Oss, voor de 's-Her- togenbossche Hanze. De vergadering kenmerkte zich door een hartelijken en aangenomen toon, de be sprekingen droegen een zeer vriendschap pelijk karakter en ten slotte werd de vol gende motie bij acclamatie aangenomen. De vergadering spreekt hare weerd.ee- ritig uit voor den, arbeid, die door do vroegere afgevaardigden der verschillen de diocesane Hane-bond'en is verricht in het belang eener R. K. Middenstandsfede ratie in Ned'erland. Gemengde berichten. Door een krant. Een paar weken geleden werd uit Amsterdam aan de firma B. v. Z. te Zutphen een partij leder gezonden. Toen het pak aldaar aankwam, bleek echter het leer verdwenener zaten alleen steenen en papier in het pak. De politie deed onderzoek en het bleek al spoedig, dat de diefstal in Zutphen niet kon hebben plaats gehad, maar dat de ontvreem ding in Amsterdam moest gebeurd zijn. Het onderzoek werd daar voortgezet en spoedig had men verdenking op iemand, hoewel het bewijs niet dadelijk te leveren was. In Zut phen was echter bij den rommel in bet pak een Russische krant gevonden en het bleek, dat bedoelde persoon die in het bezit gehad had. Het duurde dan ook niet lang, of de man bekende, en toen nu het onderzoek werd voortgezet, werden nog een zes- a zevental diefstallen tot klaarheid gebracht. Inbraak. Gisternacht is er ingebroken in een perceel in de Nicolaistraat te 's-Gra venhage. Door openbreking van de voordeur hebben de dieven zich toegang tot het perceel verschaft. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen, lepels, vorken, enz., worden ver mist. Dat de inbrekers in hun werk gestoord zijn geworden, blijkt uit het feit, dat twee breekijzers achtergelaten werden. Niets is ge forceerd. De bewoners waren afwezig. Ontploffing. Gistermorgen omstreeks kwart vóór 9 heeft er een ontploffing plaats gehad in het distillatiegebonw van de teer fabriek der firma Spalteholz Ameschot aan de Buyskade te Amsterdam. De peildop van den distillatieketel was niet goed dicht geschroefd, zoodat de gassen ontsnapten en tot ontploffing kwamen, waarbij het dak van het gebouw vlam vatte. De brandslang van de fabriek werd onmiddellijk in werking gesteld. De brandweer verscheen met veel materiaal ter plaatse, en met eenige flinke waterstralen was men den brand, die zich in den beginne ernstig liet aanzien, spoedig meester. De aan gerichte schade, die door verzekering wordt gedekt, is niet groot. De moordaanslag. Bij het onderzoek te Amsterdam der verwonding van hoofdinspec teur van der Goot, in het Wilhelminagasthuis, is gebleken, dat de kogel zich niet in de wonde bevond. De heer Van der Goot moet eenige dagen rust houden. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Rampen en ongelukken. Te Nieuw-Am sterdam, gemeente Emmen. is gisternamiddag het huis van S. Jager geheel afgebrand. Het vee en de inboedel zijn'verbrand. Alles was verzekerd. Te Oudehorne (Fr.) is gisteren de woning van J. Kroes door onbekende oorzaak afge brand. Te Nederweert werden verschillende H.A. bosch en heide door het vuur vernield. De boschbrand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van lucifers door kinderen. Eerst tegen den avond was men den brand meester. („Tel;") De 16-jarige G. B. uit Hoofddorp reed gisteren, ondanks de vele gegeven waarschu wingen en de talrijke ongelukken, die zich reeds voordeden, per fiets van het Kopje te Bloemendaal. Ernstig gekwetst werd hij per brancard naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Een Nederlander gevangen genomen.- Onge veer acht dagen geleden is door de Duitschers gevangen genomen de heer Wirtz Jr. uit den Haag. Deze gevangenneming zou verband houden met het ongeoorloofd overbrengen van brieven. Het Dbld. v. Z.-Holl. meldt nog, dat de heer Wirtz sedert het begin van den oorlog koerier is van het Nederlandsche gezantschap te Brussel en belast met de overbrenging van ambtelijke brieven en stukken tusschen Neder land en de legatie te Brussel. Hij reisde daartoe per auto op gezette tijden heen en weer tusschen ons land en België en mocht nu en dan landgenooten in België wonende uit of naar hun vaderland op reis medenemen. Verleden week Woensdag zou hij met zijn auto, waarop meestal aan de voorzijde twee Nederlandsche vlaggetjes als herkennings- teeken waren geplaatst, een te Brussel ge vestigde Nederlander naar den Haag bege leiden en zijn medereiziger had zich gebrui- kelijkerwijs tegen het uur van vertrek aan de Nederlandsche legatie vervoegd. De koerier verscheen echter niet op het afgesproken uur. Bij informatie bleek, dat hij door de Duitsche geheime politie den vorigen avond gearresteerd was met nog drie andere te Brussel wonende Nederland sche onderdanen, de heeren G., D. en K. De drie laatstgenoemden herkregen echter spoedig weer hun vrijheid, maar de heer W. werd gevangen gehouden. Aanleiding 'daartoe zou gegeven hebben het bezorgen aan het restaurant, waar W. het middagmaal gebruikte en ook Duitsche officieren aan tafel zaten, van een pakket. Dit wekte argwaan bjj de geheime agenten, die het openden en daarin brieven als an derszins zouden hebben gevonden, welke bestemd waren voor in Nederland aanwezige particulieren en met zijn taak al6 koerier niets hadden uitstaan. De aanhouding berust op de verdenking van het verboden overbrengen van brieven e. d. en moet gevolgd zijn door een huis zoeking in zijn' hotel te Brussel. Een Nederlander als spion? De Köln. Ztg. meldt uit Kresel, dat daar een Nederlander als spion is gevangen genomen, die opgaf Jhr. van Raders te zijn. Volgens het blad moet het nauwelijks twijfelachtig zijn, of hij is een spion in dienst van een buitenlandsche mogendheid. Vcrvalscliing van tram-abonnementen. Naar het „Hbl." verneemt, zijn dezer dagen door den contróle-dienst der gemeentetram te Amsterdam knoeierijen van houders van abonnementskaarten ontdekt. Het is reeds eenige malen voorgekomen, dat een tram- passagier in het bezit werd gevonden van een abonnementskaart, waarvan het gegomde strookje, met de vermelding: „April 1915" vervalscht was. Vreemde vangsten. Men meldt uit Texel Door den visscher D., is in de Slenk van de Waddenzee, van den zeebodem opgehaald een mortier, ter lengte van 60 c.M. Wel zag het oude wapen roestig, doch het was nog geheel gaaf. Er was geen water ingekomen, daar mond en zundgat met werk gedicht aren. De visscher K. bemerkte in de Noordzee een zwaar voorwerp aan het net te hebben hangen. Bij het ophalen viel het evenwel weer naar beneden, doch in een der mazen hing een voelhoren van een mijn. Stellig heeft men hier te denken aan een mijn, die men tot zinken heeft gebracht. („Tel.") Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Oorlogszeeongevallenv.'ot. Twee> dagem wordt er reecis gediscus sieerd over een oorlogs-noodwet, een wet dus, die ophoudt te werken, zoodira de oorlog uit is. Ze moet dienen voor die, naar te hopen zeldzame, gebeurtenissen waarbij Nederlandsche schepen slachtof fers zullen worden van oorlogsongevallen ter zee Wij zeggen: zullen worden, want de wet -strekt zich niet uit over wat i s gebeurd. Daarvoor zal, zoo .verklaarde minister Posthuma, misschien nog vel later een regeling getroffen- worden, als alles weer normaal is. Minister Posthuma was erg toeschiete lijk, hij slikte een reeks van door de Ka merleden voorgestelde wijzigingen met het grootste gemak. Noemen we de voor naamste: de verhooging van de vergoe ding aan de zeevisschers tot boven 50 pro cent der verzekeringspremie; uitbreiding der uitkeering to-t over de Zon- en feest- dagen; uitbreiding der uitkeering tot de schoonouders en grootouders. Vandaag wordt de discussie voortgezet over de artikelen en zal waarschijnlijk de eindstemming plaats hebben. Bestrijding van Mond- en klauwzeer. Een tweetal wetsontwerpen zijn ingediend tot verhooging der begrootingen van Land bouw voor 1914 en 1915, wegens de kosten van de maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Voor 1914 wordt gevraagd een verhooging van f550,000, terwijl voor 1915 een verhooging der begrooting wordt voorgesteld van f1,500,000 In de memorie van toelichting deelt de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel mede, dat in het begin van dit jaar met het departement van Oorlog is overeengekomen, dat door dit departement ten behoeve van de proviandeering van het leger een groot fedeelte van het vleesch zal worden betrolc- en afkomstig van in beslag genomen vee, hetwelk gezond is, doch als verdacht van mond- en klauwzeer te zullen krijgen is geslacht. Te dien einde wordt dit vleesch door de respectieve burgemeesters zoo spoedig moge lijk als ijlgoed verzonden aan den Rijkskeur meester tevens directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam. Deze ambtenaar heeft opdracht van dit vleesch zooveel ten bate van het leger over te dragen, als dooi den etappe-intendant te Rotterdam wordt Verlangd. De door hét departement van Oor log verschuldigde bedragen worden geboekt ten laste van het VlIIste hoofdstuk der Staaatsbegrooting en ten bate van 's Rijks middelen. Het vleesch hetwelk niet voor het leger noodig is, wordt door de zorgen van genoem den ambtenaar publiek verkocht en de op brengst in 's Rijks schatkist gestort. De lichting 1916. Memorie van Antwoord. In antwoord op een gestelde vraag deelt de Regeering mede, dat aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp werd ge- vanden in de omstandigheid, dat eerlang alle bij de onbereden korpsen ingedeelde militieplich'tigen der lichting 1915 zullen zijn ingelijfd van de lichting 1914 be hoeft nog slechts een kleine groep eerst daags te worden ingelijfd en dat, om desvereiischit zoo vroeg mogelijk de lich ting 1916 voor inlijving gereed te hebben, met het oog op de -volgens de wet te ver richten werkzaamheden, latere indiening niet raadzaam voorkwam. Omtrent den vermoedelijk,en loop van de inlijving der lichting 1916 kunnen op dit oogenblik nog bezwaarlijk met stel ligheid mededeelingen worden gedaan. Deze hangt geheel af van het verloop der gebeurtenissen. Indien de "oorlog blijft voortwoeden zal die inlijving zoo spoedig •doenlijk behaoren te geschieden; of de Mcbting in haar geheel dan wel bij ploe gen zal worden ingelijfd, kan eerst later worden beslist; bestaat er echter gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede, dan zal de inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschillende ploegen. Het bezwaar, als zouden de dienstplich tigen der lichting 1916 nog te jong zijn om in dienst-te treden, w-f relt door Ie re- geering niet gedeeld, aangezien zelfs, ajs de inlijving zoo vroeg mogelijk geschiedt, deze slechts 5 maanden voorafgaat aan het tijdstip, waarop in nor-male omstan digheden de eerste ploeg dier lichting on der de wapenen zou komen. Aan den aanmaak v,an militaire1 kke- öing wor'-dt onafgebroken met kracht ge werkt. Er Js in de verloopen maanden eetn- moeilijk tijdvak geweest, waarin de vrees gewettigd scheen, dat de benoodigde wol. voor het vervaardigen van la-ken, zou komeai te ontbreken. Gelukkig is sinds dien weder wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhand-en. Wan neer de noodi-ge herstellingen aan de klee ding ni/et tijdig kunnen worden uitge voerd door de bij de troepen ingedeelde kleermakers, moeten in de kantonnemen- ten woonachtige kleermakers ter hulp wor- den geroepen. Omtrent den duur van het eerste ver blijf onder de wapenen der lichting 1916 kan eerst een beslissing worden genomen wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan. Wanneer de omstanddighe- den dit niet mogelijk maken, zal het «tre- ven op den- voorgrond staan den normalen termijn niet te overschrijden. Zeer waar- srhiraliik zal het daartoe noodig blijken later ook voor de lichting 1917 uitzonde ringsmaatregelen te nemen. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN MARE 36. Uitbreiding van den landstorm. Memorie van Antwoord. De Regeering wijst er nog eens op, dat aanleiding tot- de indiening van dit wets ontwerp gevonden werd in het nog steeds voortduren van den kritieken toestand in het buitenland. Van algemeene bekendheid mag geacht worden, dat de ons omringen de oorlogvoerende mogendheden zich voort durend onledig houden met het versterken hunner strijdkrachten. Voorts verklaart de Regeering nogmaals, dat de bedoeling van het ontwerp geen an dere is dan, voor het geval wij in den oor log mochten worden betrokken, dan wel de mogelijkheid daartoe een voor de Regeering duidelijk waarneembaar dreigend karakter aanneemt, de sterkte onzer "legerreserve tot een hooger peil te kunnen opvoeren, en wel met oudgedienden, mannen, die weer spoe dig in den militairen dienst thuis kunnen zijn. De vraag, of het wenschelijk moest heeten versterking van onze legermacht of leger reserve op andere wijze dan de voorgestelde te verkrijgen, is door de Regeering met ernst overwogen. Daarbij werd in de eerste plaats de aandacht geschonken aan het in het Voorloopig Verslag aangegeven middel, n.l.: het verplichten tot den militairen dienst van de vrijgestelden en vrijgelotenen der laatste militie-lichtingen. Na rijp be raad heeft de Regeering echter vermeend zich, althans voorshands, te moeten bepa len tot de achtereenvolgend door haar voor gestelde middelen. Debatingclub van „De Hanze". Gisteravond hield de debatingclub van de Hanze een bijeenkomst, waarin een der leden een interessante beschouwing t-ieild over de verschillende crises, in den loop der tijden ontstaan, en in het bijzon der besprak de oorzaken en het karakter der huidige crisis. Een geanimeereft dis cussie vo'gde op de belangrijke lezing. De volgende week zal in de debating club wederom woivien behandeld het actueele onderwerp: Leiden's annexatie plannen. Waar den vorigen keer een tegen stander aan het woord was, zal nu een voorstander van annexatie de aandacht vragen en, naar* we vertrouwen, cok ruimschoots verwerven. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Sltaat van ontvangsten en uitgaven van 6 April tot en met 20 April 1915. Viorig-e opgaaf f 75273.64 Inte eken-lijsten f 7929.96 Nagekomen: N. N. f 10; P. f 2.50; Leid- sche Duinwater Mij. f 500; Prof. Dr. W. N. f50; Mevr. G. L. K. f25; K. f2.50; J. N. v. d. R. 125, Totaal 615.— 8544.96 Schaalcollecte f 9-19.14i/> Dubbeltjes en cen tencol!. d.d. 9 April 323.011/2 1272.16 Kon. N-aJt. Steun comité, restitutie op huurbons f 358.73 Idem op diversen 5.20 Sedert ontvangen, van: Uüt- voiering kind elfen Voordorp (Pieterskerk) f 295.90; idem Emtégees f 45.89: Ballmasqué, verkoop bloemen f 10.60!Mevr. T. f 10; C. J. V. f 2.50; Pers. N. Z. H. Tram (11e bijdr.) f 15.46; Pers. „de Automaat" (25e bijdr.) f 1.10; id. (26e bijdr.) f 1.50; id. (27.e bijdr.) f 1.30; Fa- briekspers. Hoogenstraaten (31e bijdr.) f 6.50; id. (32e bijdr.) f 6.id. (33e bijldr.) f 6.48; Dir. en beambten Postkantoor (22e bijdr.) f 7.40; Vierg. Leid- echie Gem. Ambt. (4e bijdr.) f 38.411/a; Leidschc Schouw burg, afdracht van een- concert f 30; Bus Stadswerkers f 0.74; Bus Gemeentereiniging f 0.55J/>; Bus Slachthuis f 1.47V£; K. K. Speeipotje f3.50; N. N. f 10; N. N. via Mej. v. Geer f 2; W. M. f 10; van een rapporteur (min f 1 voorschot) f 9; Dr. Sell. 15; Weelibijdragen 2xf5.85 11.70. Totaal f-33.02 Uitgaven: Totaal f 85987.71 van le tot 31e week f 73542.38 32e en 33e week 5716.56 79258.94 Saldo f 6728.7? Benoeming. Aan het stedelijk gym* nasium te Arnhem zijn benoemd ter ver vanging van dr. D. P. A. Verrijp, die door ongesteldheid verhinderd wordt onderwqB te geven, de heeren J. Droste en P. Feen* stra Kuiper, doctorandi alhier. Geslaagd. Voor akte-examen 1. o. i» te Haarlem geslaagd mej. N. C. Groenen* dijk. Benoeming. Benoemd tot assistent bij het Rijksbureau -tot onderzoek van handelswaren te Leiden dr. W. J- de Moov, eerste assistent aan het organise chemisch laboratorium dor gemeentc-on versiteit to Amsterdam.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2