ALBERT RIEL meer aanmeldde aldus wordt geseind uit Berlijn. Geen studentenfeesten in Duitschland. De groote feesten voor het honderdjarig bestaan van de Duitsche Studenten-ver- eenigingen, die vooral te Jena en Eisenach zouden plaats hebben in Pinksteren van dit jaar, zijn naar de Korr. Norden meldt afgelast, omdat bijna alle studen ten te velde staan. Nederland en de Oorlog. De Duitsche regeering heeft uit eigen beweging aan baron Gever8 een uiterst ccnciiiante verklaring afgelegd in zake het torpedecren van de Katwijk. Een Nederlandsch schip vergaan. Geen persoonlijke ongelukken. De zes naar Cuxhaven opgebrachte IJmuidensche stoomtrawlers zullen binnen enkele dagen voorhet Prijsgerecht te Hamburg worden gebracht. Een verklaring van de Duitsche regeering inzake De Katwijk. Naar wij vernemen heeft de Duitsche Re- geering uit eigen beweging aan den Neder- landflclien gezant een verklaring van de vol gende strekking gedaan: Noch by haar noch bij de Duitsche marine heeft, zooals van zelf spreekt, eenige bedoe ling bestaan, dat een aanval op een Neder landsch schip zou worden gedaan; zij neemt niettemin de mogelijkheid aan, dat tengevolge van een ongelukkig toeval de Katwijk door een Duitsche onderzeeboot is in den grond geboord. Aanstonds na het bekend worden van het gebeurde is door de Duitsche Re geering een onderzoek bevolen en zij verzoekt aan die van Nederland om mededeeling te doen van do door deze ontvangen officieele rapporten betreffende de feiten, die aan wijzingen kunnen opleveren. Indien het onderzoek uitwijst, dat de Kat wijk door een Duitsche duikboot is in den grond geboord, dan zal de Duitsche Regeering niet aarzelen aanstonds haar levendig leed wezen te betuigen en volledige schadeloos stelling toe te zeggen. Een Nederlandsch Si u-tr*!h- schip op een mijn. Reuter seint uit Londen, dat een treiler te Grimsby is binnengeloopen met den ge zagvoerder en de bemanning aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Olanda" van Seaham naar Rotterdam onderweg, dat Zondagmorgen op een mijn is gestooten en gezonken. De bemanning heeft alles kunnen redden en heeft het schip in de booten verlaten. De treiler werd 's middags gepraaid. (De Olanda, groo-t bruto 2138, netto 1354 register ton, was in 1899 op de werf van W. Gray <fifn öe Stoomvaartmaatschajyjij Nederland.**»». Lloyd te Rotterdam.) Men seint uit Londen aan de „N. Rott. Crt.", dat de treiler Onward" vandaag te Grimsby de bemanning van de Olanda" geland heeft. De „Olanda", die met kolen was geladen, is midscheeps door de mijn getroffen waardoor een heftige ontploffing ontstond. De bemanning is in de booten bij het stoom schip gebleven, tot dit kapseisde en zonk. Enkele leden van de bemanning hebben gevaren op schepen, die in de laatste maand alle zijn vergaan. O'O r l o g sze eongevallenwet. Het (hoofdbestuur van de Reedersver- «eniging voor de Nederlandsche Haring- "visscherij heeft een adres gericht aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarin giroote teleurstelling .wordt betuigd over de omstaaidiighfeid, dat de minister in zijn memorie van antwoord aangaande liet ontwerp-oorlogszeeonge- val'jenwet op den aandrang van sommige leden der Tweede Kamer, om -in plaats van der kosten van de verzekering voor "die zeevissclierij ten laate van den staat te brengen, antwoordt, dat het hem r.iet .wenschelijk voorkomt verder te gaan. Het hoofdbestuur herinnert, er aan, reeds vroeger opgemerkt te hebben, dat de harmgvisscherij dit jaar met buiten gewone kosten gepaard zal gaan, en de ongestoorde uitoefening van het bedrijf ge ene/zins vaststaat. Bovendien wordt in Wet adres gezegd, dat van den minister een welwillender houding verwacht was op grond van het antwoord, door den minister aan het tuoofdbestuur gegeven in een audiëntie on 27 Februari, dait hij n.l. in het ontwerp geen wijziging meer zou aanbrengen, doch tegemoetkoming aan het verzoek zou worden overge.aten aan de Kamer. Verzocht wordt, de gewenschte wijzi ging in het ontwerp alsnog aan te bren gen. .v*- Een adres van „De Hanze" inzake de onder de wape nen zijnde middenstanders. Namens „De Hanze", Bond van Roomsch. Katholieke Vereenigingen van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand, in het Bisdom Haarlem, tellende 67 afdee- lingen met ruim 5500 leden, is tot den mi nister van Oorlog het verzoek gericht om aan de onder de wapenen zijnde militairen, behoorende tot den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, gedurende het voorjaar een met de belangen van hun vak overeenkomend aantal werkdagen extra verlof te willen verleenen. Tot ondersteuning van dit verzoek wordt aangevoerd, dat een groot aantal midden- fetandsbedrijven, waarvan de hoofden onder de wapenenN zijn, bijna of in het geheel geen winst meer opleveren; dat voor een groot aantal van die bedrijven het voor jaar de drukste tijd is; dat wanneer de onder de wapenen zijnde hoofden van de bed Ide bedrijven niet In de gelegenheid zouden worden gesteld gedurende eenigen tijd hun bedrijven te leiden, vermoedelijk menige zaak geheel en al zou verloopen. Nekkramp. Te Amersfoort zijn gevallen van nek kramp voorgekomen onder het garnizoen. Vrijdag 1.1. was de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht ter onderzoek aanwezig. Zaterdag werden geen verloven meer verstrekt, welke maat regel van toepassing blijft tot 1 Mei, wan neer geen nieuwe gevallen zich voordoen. Mocht dit wel plaats hebben, dan treedt telkens permissie-opschorting in van drie weken. Het garnizoen kan zich echter nog vrij in de gemeente Amersfoort bewegen. Ook in andere garnizoenen schijnt verlof naar Amersfoort niet te worden toegestaan. Om die reden kon de voetbalmatch Quick (A.)P. E. C., niet doorgaan, daar bij de Zwolsche club enkele militaire leden zijn Het bovenstaande lijkt te wijzen op groote verbreiding der ziekte te Amersfoort. Vol gens de ons verstrekte gegevens is dat echter niet zoo. Het eerste geval, waarvan wij melding maakten, deed zich voor ongeveer 20 Maart. Deze infanterist zsakte bij de oefening ineen, 's Avonds was hij overle den. Een tweede geval met doodelijken afloop heeft zich voorgedaan bij een ca valerist, terwijl twee man der infanterie met verlof te Zutfen en Winterswijk daar door de ziekte zijn aangetast. Beiden zijn nog in leven. Van laatstgenoemde heeft echter een jonge broer eveneens nekkramp gekregen en is daaraan bezweken. Vorige week Woensdag kwam te Amersfoort het derde geval voor. Deze cavalerist was 1.1. Zondag nog in leven. Kou. Nat. Steuncomité 1914. De 34e lijst van ingekomen bijdragen, van 4 tot en met 10 April j.l., geeft een totaal aan van f20,361.281/2' Hiertoe behoort een bedrag van f10,000 van de Mij. tot exploitatie van Limburgschc steenkolenmijnen te Heerlen. Met de vorige lijsten is thans totaal ont vangen aan bijgedragen en toezeggingen f2,004,760.21. Meel- en broodprijzen. Het bestuur van het Haarlemsche Steun comité heeft aan den burgemeester inzake de verstrekking van goedkoope levensmid delen meegedeeld, dat z. i. om de bekende redenen die verstrekking te veel moeilijkheden zal opleveren en dat veel meer zou bereikt worden wanneer de Regeering het meel tegen I veel lager prijs beschikbaar stelde voor allen, waardoor de broodprijzen zouden dalen. Bosch-, hei- en veenbranden. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de n.v. order uitgevaardigd: „De gevaarlijke tijd voor bosch-, heide en veenbranden breekt thans weer aan. In dezen tijd van 't jaar kan reeds na en kele droge, zonnige dagen dit gevaar zeer groot zijn. Ik draag daarom allen troepencom;- mandanten op, door het personeel Onder hun bevel de uiterste voorzichtigheid te doen betrachten, zoowel bij het gebruik van vuur en licht in de lichte gebouwen en (,<-<* 8c?tujo*csi zijn en waarin-het aanwezig© strooier uranagèvaar aanleiding kan geven, als bij he«t aanleggen van wachtvuren, het weg worpen van einden sigaar, brandende lu cifers en dergelijke. Offici<U"en en kader zijn gehouden met de meeste nauwgezet heid tegen roekeloos omgaan met vuur of brandende voorwerpen te waken en krach tig in te grijpen bij elke overtreding in dit opzicht Voor het geval bosch-, heide- of veen brand mocht waargenomen worden, zullen de commandanten, zooveel hun slechts mo gelijk is, ten spoedigste hulp verleenen, ten einde de schade zooveel mogelijk te beper ken." Goedkoop Varken svleesch. Te Aalten, waar de slagers onlangs de prijs van het varkensvleesch met 15 cent per K.G. verlaagden, wordt dit thans reeds tegen 30 35 cent per pond verkocht. Uitvoer van Hoenders. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat binnen korten tijd van het uitvoerver bod van hoenders, voor zoover betreft le vende en geslachte hanen, ontheffingen zullen worden verleend. Hieraan kan wor den toegevoegd, dat wordt overwogen de grenzen ook weder open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen. M ij n e n. De commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen heeft, naar men meldt, aa-n iLe regeering verzocht scherp toezicht te doen uitoefenen op de aanwe zigheid van zeemijneai in de nabijheid van de Groningsche kust, met het oog op het mogelijke gevaar bij hooge vloeden voor de provinciale zeesluizen. Curacao. Het steuncomité Curacao verneemt uit dezer dagen uit de kolonie ontvangen of ficieele berichten, dat, dank zij de in Fe bruari gevallen regens», in den a'gem?e- nen toestand iia zooverre eendge verbete ring te bespeuren was, dat al tiran s voor gebrek aan drinkwater niet langer be hoefde te worden gevreesd en eetndg vee voeder beschikbaar zou komen. Op liet verkrijgen van een oogst van maïs. het hoofdvoedsel der bevolking, kan echter voorloopdg niet worden gerekend, omdat de maïs eerst tegen October ge zaaid wordt, in welken tijd van liet jaar betere kans bestaat op een meer langdu- dige regenperiode. Kan er dus reeds om deze reden thans nog niet van een blijven de verbetering van den toestand sprake zijn, ook moet in het oog worden gehou den, dat de gevolgen van den Europee- schen oorlog zich in de kolonie, evenals hier te lande, nog al/tijd sterk doen ge voelen; die gevolgen zijn uit den aard der zaak velerlei; o.a. zijn die prijzen van de levensradddelien nog altijd zeer hoog. Ten zij deze laatste factor eerder verdwijne, zal een beduidende verbetering In den ai- gemeenen toestand dus eerst tegen het einde van het jaar mogen worden tege moet gezien, indien namelijk het te eer wachten T^oens^-izr^n gwn*f»g vertoont De nieuwe Rijks-vnkometonbe|astrng| De nieuwe Rijksinkomstenbelasting treedt den len Mei in werking. Het is een geheel nieuwe heffing die gebaseerd is op het inkomen uit „arbeid" en uit vermo gen" beide, verkregen. Naast deze blijven echter de „bedrijfs"- en „vermogens-"be- lasting bestaan. Als iemands inkomen stelt de wet vast: le. onroerende goederen; 2e. roerende kapitaal; 3e. ondernemingen arbeid; 4e. rechten op periodieke uitkeeringen van het leven afhankelijk. Niet echter het geheele inkomen wordt belastbaar gesteld, doch alleen de „zuive re opbrengst" van het inkomen. En dit vindt men door elke bron van inkomsten te verminderen: a. met de kosten teT verwerving, inning en behoud der opbrengst en b. met de op de opbrengst rustende las ten, zooals: de bedrijfs- en beroepskosten, waaronder worden verstaan de kosten noodig voor de uitoefening van een bedrijf of beroep of rechtstreeks daarop betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschuldigde renten en belastingen, die op het bedrijf of Jberoep drukken; de volgende kosten, voor zoover zij niet reeds als bedrijfs- en beroepskosten in aanmerking komen: kosten van verzekering en onderhoud van onroerende goederen," uitkeeringen wegens opstal of ander zake lijk recht krachtens hetwelk de belasting plichtige het genot van onroerend goed heeft, op onroerende goederen rustende be lastingen en uitkeeringen wegens daarop gevestigde schuldplichtigheid, kosten van verhuring of verpachting van onroerende goederen, kosten vallende op de verzilve ring van coupons, kosten van beheer. Van de onzuivere opbrengst van een be drijf of beroep worden bovendien afgetrok ken de afschrijvingen op zaken die voor de uitoefening van het bedrijf of beroep wor den gebruikt, en de afschrijvingen op schuldvorderingen een en ander volgens goed koopmansgebruik. Traktementen en andere belooningen als mede verlof- en nonactiviteitstraktementen, wachtgelden en pensioenen worden vermin derd, met verplichte bijdragen voor pen sioenen en fondsen. Uit sub. b. 2e alinea blijkt duidelijk dat ook directe belastingen kunnen worden af getrokken. Uitgenomen deze verschillende sommen, welke ter berekening van het belastbare inkomen mogen worden afgetrokken is ook het element der kinderaftrek in deze belas tingwet opgenomen. Voor ieder kind mag f 50 van het zuiver inkomen worden afgetrokken; niet echter van de belastbare som. Onder kind te verstaan ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in de be-i lasting wordt aangeslagen. Het aantal kin deren is ongelimiteerd. Wie dus 10 kinde ren heeft mag 10 x 50 gulden of f 500 af trekken, zoolang althans het belastbaar inkomen niet ded 5000 te boven gaat. als navolgt verschuldigd. Bij een belastbare som van f 650 tot bene den f 700 is 't belastingbedrag f 1.25; bij een van f 700 tot beneden f 750 f 2; bij een van f 750 tot beneden f 800 f 2.75; bij een van f 800 tot beneden f 850 f 3.50; bij een van f 850 tot beneden f 900 f 4.25; bij een van f 900 tot beneden f 950 f5; bij een van f 950 tot beneden f 1000 f 5.75; bij een van f 1000 tot beneden f 1050 f 6.50; bij een van f 1050 tot beneden f 1100 l 7.25; bij een van f 1100 tot beneden f 1150 f 8; bij een van f 1150 tot beneden f 1200 f 8.75; bij een van f 1200 tot beneden f 1250 f 9.50; bij een van f 1250 tot beneden f 1300 f 10.25; bij een van f 1300 tot beneden f 1350 f 11; bij een van f 1350 tot beneden f 1400 f 12; bij een van f 1400 tot beneden f 1450 f 13; bij een van f 1450 tot beneden f 1500 f 14. Na f 1500 klimmen de bedragen telkens met f 100 op. Ziehier de grondslag dezer berekening. Is de belastbare som f 1500 of meer, doch minder dan f 2000, dan is verschuldigd f 15 benevens f 2 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som f 2000 of meer, doch minder dan f 10,000, dan is verschuldigd f 25 benevens f 3 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10,000 of meer, doch minder dan f 20,000, dan is verschul digd f 265 benevens f 4 voor elk geheel be drag van f 100, waarmede zij de som van f 10,000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20,000 of meer dan is verschuldigd f 665 benevens f 5 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de som van f 20,000 te boven gaat. Ieder van deze belastingbedragen wordt nog verhoogd met 33 opcenten voor 't Rijk; ongeveer 1/3 komt er dus bij, zoodat b.v. de f 15, in totaal ruim f 20 worden. Belastingplichtig zijn o. m.: a. zij die binnen het Rijk wonen; b. de binnen het Rijk gevestigde naamlooze vennootschap pen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, cc Operatieve en andere vereeni gingen en onderlinge verzekeringsmaat schappijen; c. de binnen het Rijk gevestig de stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen en verder eenige in de wet na der aangeduide buitenlanders. Een adres van „De Hanze" inzake de Boter wet. In een adres aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel geeft „De Hanze", Bond van R.-K. Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, te kennen, dat artikel 8 der Boterwet van 1908 voor vele melkhandelaren belemmerend op hun bedrijf werkt; dat door het uitdruk kelijk verbod van karnen van melk of room in perceelen waarin margarine verkocht de melkhandelaren die nevens natuurboter ook margarine verkoopen niet in de gele genheid zijn hun dagelijksch overschot van melk in boter en karnemelk om te zetten, waardoor voor hen dagelijks aanmerkelij ke verliezen ontstaan; dat het genoemd verbod ten opzichte van de groote zuivel fabrieken volkomen op zijn plaats is, om dat bij algeheele opheffing van dit verbod door de groote hoeveelheden welke in deze fabrieken verwerkt worden, de deur voor knoeierij op groote schaal zou worden open gezet; dat bij de kleine melkhandelaren hiervoor geen gevaar bestaat, omdat het overschot der melk in den regel van zulk een geringen omvang is dat vervalsching niet loonend te noemen zou zijn; dat al mocht de opheffing van het genoemde ver bod eenig gevaar voor knoeierij doen ont staan, dit gemakkelijk ondervangen zou kunnen worden door het bepalen van een maximum hoeveelheid melk welke in de bovenbedoelde lokalen dagelijks verwerkt mag worden; terwijl in het belang der con- tróle zou kunnen worden bepaald dat de melk slechts op bepaalde uren van den dag mag worden verwerkt; dat de ge- wenschte wijziging den eerlijken handel zou ten goede komen, omdat de verleiding tot verkoop van oude, dus minderwaardige melk voor versche melk daardoor minder groot zou worden wijl deze dan productief zou kunnen gemaakt worden. Verder geeft adressant te kennen dat het zeer gewenscht zou zijn dat art. 7 sub 5 zoodanig werd uitgebreid, dat onder deze bepaling ook zouden vallen zoogenaamde rijdende winkels, n.l. voertuigen van zui velfabrieken, melkhandelaren, melkinrich tingen, landbouwers en boterhandelaren waarmede tot detailverkoop de afnemers worden bezocht; dat het als eene onbillijk heid kan beschouwd worden, dat in een winkel de verkoopplaats van margarine wel moet worden aangeduid, terwijl een rijdende winkel daarvan bevrijd is. Im deze redenen verzoekt adressant art. 7 sub 5 en art. 8 der Boterwet 1908 zoodanig te wijzigen, dat het woord „Margarine" voortaan ook moet voorkomen op z.g. rij dende winkels, voertuigen nz. waarin mar. garine voor den detailverkoop voorhanden is en dat de kleine melkhandel aren, tevens vrkoopers van margarine, in de gelegen heid worden gesteld een vastgesteld maxi mum melk, gedurende althans eenige uren van den dag, te mogen karnen. B. K. Handelsreizigers. Naar wij vernemen had Zondag te Rotterdam een conferentie plaats tusschen voormannen van de R. K. Handelsreizigers Vereeniging gevestigd te Rotterdam en den Ned. Bond van R. K. Handelsreizigers-vereenigingenSt. Chrietoffel", gevestigd te 's Hertogenbosch, teneinde opnieuw de mogelijkheid van samen smelting dezer beide organisaties te bespreken. In verschillende hoofdpunten werd thans eenstemmigheidverkregen ,waar door de ge gronde hoop bestaat dat de lang gewenschte „fusie" haar verwezenlijking zeer nabij is. Ned. R. K. Volksbond. De vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond zal niet gehou den worden op Zondag 30 Mei a. s., zooals aanvankelijk was bepaald, maar op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni d. a. v., te Delft. Lykverbranding. In „Van Onzen Tijd" schrijft staatsraad mr. „Op - vraag van den hèc Minister Cort van der Linden uitdrukkelijk verklaard, niet bereid te zijn, een wetsontwerp "in te dienen, om lijkverbranding te verbieden. In dit antwoord zal tevens wel liggen opge sloten, dat evenmin een wetsontwerp is te verwachten, om de door de rechterlijke macht in de Begrafeniswet ontdekte leemte, die alleen de strafbepalingen betreft, aan te vullen. Aan de behandeling van het vraagstuk zal de Minister zich evenwel niet kunnen onttrek ken: de lijkverbranding moet óf worden ver boden, öf wettelijk worden geregeld. Onver mijdelijk zal dus de Volksvertegenwoordiging ook in dit opzicht, niettegenstaande den z.g. Godsvrede, verplicht worden, beginsel te stel len tegenover beginsel. Aan de eene zijde zullen staan allen, die de lijkverbranding, als in strijd met de christelijke traditie en wat de katholieken betreft tevens met het kerkelijk verbod, niet in onze volkszeden willen doen binnendringen, te minder, wijl zij in de onvermoeide actie der voorstanders van lijkverbranding eene openbaring meenen te zien van een anti-godsdienstigen geest; aan de andere zijde zij, die niet erin willen berusten, dat op godsdienstige overwegingen de persoonlijke vrijheid zal worden aan ban den gelegd. De stand der zaak is niet dezelfde als bij het eedsvraagstuk. Daar bad ons hoogste rechtscollege beslist, dat naar gel dend recht de eedsverplichting voor bepaalde personen niet bestond, zoodat te hunnen op zichte van de rechterzijde niet werd gevraagd, te bewilligen in eene verandering van het geldende recht, met hare beginselen in strijd; hier heeft de Hooge Raad beslist, dat de wet voorschrijft, dat alle overleden personen moeten worden begraven, zoodat lijkverbran ding wettelyk niet is toegelaten; alleen de strafrechtelijke sanctie op het wettelijk gebod ontbreekt, zoodat toelating en regeling bij de wet van lijkverbranding zal beteekenen eene verandering in het geldende recht in eene richting, welke de rechterzijde, ten minste een groot deel ervan, met hare beginselen onvereenigbaar acht. Zal het ditmaal aan dit z.g. extra-parlemen taire ministerie in een tijd, waar ieder den z.g. Godsvrede op politiek gebied wenscht te handhaven, kunnen gelukken, eene oplossing te vinden, die beide Kamers zal kunnen be vredigen 1" Peetgevallen op Java. Regeeringstelegram omtrent pestgeval- len op Java, gedurende het 14-daags tijd vak van 1225 Maart. Afd. Malang 199 nieuwe gevallen, 17: dooden; Kediri 36 nieuwe gevallen, 30 doo- den; Blitar 10 nieuwe gevallen, 7 dooden; Soerakarta 4 gevallen, 3 dooden; Bagil 7, Parée 11, Toeloeugagoeng 8, Berbek 3, Ma- dioen 3, Magetan 16, Stad Soerabaja 19, verder gedeelte van de afd. van dien naam 6 en Lamongan 4 doodelijke gevallen. Hierbij wordt aangeteekend, dat de to taalcijfers over boven bedoeld tijdvak zijn: 326 gevallen, 295 dooden, en dat zij over het nagenoeg overeenkomstige 14-daagsche tijdvak van het vorig jaar 11 t./m. 24 Maart 1914 bedroegen: 522 gevallen, 475 dooden. Het Onderwijsvraagstuk. Naar de Tel. verneemt zijn er in den arbeid der Staatscommissie voor het on derwijsvraagstuk die ijverig aan haar taak blijft doorwerken, in den laatsten "tijd be langrijke vorderingen gekomen. AUes ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 83 MEUBELMAGAZIJN IVSARE 36. wijst er op, dat overeenstemming zal wo£ den bereikt. Korte Kroniek. B. en W. van Utrecht willen een Woensdagsche markt voor vet- en slacht vee instellen. Aan den landbouwer Sclmiitto Wickermann te Gendringen is het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied ontzegd. Bij hem waren verleden week twee paarden „gestolen". De gewone audiënties van de minis ters van Buitenlandsche Zaken Marine en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gemengde berichten. Oplichting. D. Men meldt uit Zevenaar: Zaterdag werd alhier gevankelijk binnen gebracht zekere J. D., chauffeur bij den heer v. E., uit Herwen-en-Aeidt. De aangehoudene wordt verdacht van verzending van valsche telegrammen in verband met een oplichting door v. E. Geruchten doen hier de ronde, dat v. E. een rijk Duitsch koopman voor 100,000 Mark heeft opgelicht. v. E. zou voor dit bedrag aangenomen hebben leder te koopen, doch gaf voor, dat het schip, waarmee het leder vervoerd zou worden, gezonken is. v. E. is met medeneming van de gelden, spoorloos verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Moordaanslag. Gisterenmiddag ongeveer half 3 uur klonken op de brug over de Prinsengracht in de Utrechtschestraat te Amsterdam, plotseling twee revolverschoten. Een bejaard man genaamd Korrelboom, welbekend als colporteur met stich telijke lectuur, voor wien de kogels bestemd waren, liep bard weg en bleef ongedeerd. De dader, een 36-jarig zeeman A. genaamd, trachtte zich uit de voeten te maken, maar werd door enkele burgers gegrepen. Het bleek, dat één der twee kogels den hoofdinspecteur van politie, Van der Groot, die op de brug op de tram stond te wachten, in het been onder de kuit had getroffen. Hij viel voorover, maar kon toch nog naar het Politie-Bureau op de Stadhouderskade loopen. Daar werd hem ge neeskundige hulp verstrekt. De vooi'Ioopige behandelende geneesheer liet hem ter verder ondeizoek naar het Wilhelminagasthuis brengen. Uit 't verhoor van den colporteur Korrelboom bleek, dat de dader op 14 Dec. jl. bij hem was geweest en er 'n wrok tus schen beiden bestond en dat A. hem reeds vroeger had bedreigd. gevonden, zaten nog twee scherpe patronen. De dader bekende geschoten te hebben uit wraakneming. Onder den wagen. Te Noorderhooge- brug is gisteren de 45-jarige voerman J. E. bij bet opholslaan zijner paarden onder den wagen geraakt. Hij was op slag dood. Doodgedrukt. De werkman A. O. uit Spaar dam is gisteren te Amsterdam voor het nieuwe pand Koningin Emma van de N. V. Vrieseveen tnsschen de buffers geraakt en doodgedrukt, Treinbotsing Zondagavond is te Maarn een goederentrein in botsing gekomen met een zandtrein, waardoor een hoofdconducteur en een remmer aan het hoofd verwond wer den, de laatste nogal ernstig. Baron Herbert de Reuter Baron Her- bert de Reuter, de lëidende directeur van het Reuter-bureau, heeft in een vlaag van wanhoop over den dood van zijn vrouwziek door een revolverschot van het leven beroofd. Uit Stad en Omgeving. Werkloozen. Lijst van geheel en. gedeeltelijk werk loozen, die zach aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Het Steuai-Comité eischt als voorwaar de voor steun aanmelding bij de Beurs, zoodat dit staatje wel een juist beeld zal geven van de werkloosheid.) Ook werkloozen uilt de omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij ge ring.) Leiden, 20 Apiiil 1915. Grondwerkers 9 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zón 51 Totaal 60 Mannelijke vaklieden in andere vakken voor een deel gedeeltelijk werkloos 08 Vrouwelijke vaklieden, (waaronder di'enstbodeai, naaisters en werksters) 42 Losse werklieden 55 Gedeeltelijk werkloozen: Fabrieksarbeiders (veelal gedeelte lijk weekloon) 220 Fabrieksarbeidsters (veelal gedeel telijk weekloon) 7 Vrouwen voor allerlei 14 Jongens voor allerlei 5 Totaal 451 Ontspanning en ontwikkeling der Gemcbiliseerden. De Commissie tot Ontspanning en Ont wikkeling der Gemobiliseerden te Leiden verzoekt ons het volgende op te nemen: De Buiten-Sociëteit „Amicitia", haar gedu rende geruimen tijd welwillend afgestaan kan onmogelijk langer voor Ontspannings lokaal worden beschikbaar gesteld. Een adres der manschappen zeiven om te mogen blijven, in enkele dagen tijds met meer dan 600 handteekeningen voorzien, bewijst op hoe grooten prijs zij hun Eigen Thuis" stelden. De Commissie kan gratis

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2