ohTsanue em de II. Missen te 7.30 en 8.30 uur. STOMPWIJK. Parochie van den H. Laurentiua. Zondag: Vroegmis 7.30 u. Hoogmis 10 u. Geen Oateahismus. Te 2 uur de Vespers. Te 7 uur de Gangireg'aitae. Na de Vespers de processie naar het kecrklhof. Maandag: De H. Missen te 7 en 8 uur. CartecMsanus voor de kleinen te 9 uur. Dinsdag: De II. Missen te 7 en 8 uur. Catechismus voor de kleinen te 11 uur. Woensdag: De H. Missen te- 8.30 en 9.30 uur. Beide een te zingen H. Mis met tno u wplecfhitiigheid Catechismus voor de kleinen, Donderdag: De H. Missen te 7 en 8 uur; des 's avonds Boettelof te 7 uur. Vrijdag: De H. Missen te 7 en 8 uur. Geen Catechismus. Zaterdag: te 7 uur de H. Mis in het ge sticht. Vanaf 4 uur gelegenheid om te biech ten. VOORHOUT. Parochie van den H. Bartholomeus. Zondag: 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catech. bijbelles; 2.30 uur Lof met Rozenhoedje; 7 uur recollectie. Maandag, Dinsdag en Zaterdag 12 uur Catechismus; Woensdag, Donderdag en Vrijdag half 12 en 12 uur. liefdewerk v. d. G. Herder en bescher ming der Meisjes. 12 uur Novene der Communie-kinderen. 2 uur Vespers, Lof voor den wereldvrede. Maandag: eói de overige dagen dor week om 7 en 8.15 uur de II.H. Missen.Woens dag en Zaterdag om 8.30 uur. Maan dag om 9.30 uur biechthooren der Com munie-hinderen. 8 uur Catechismus ook de overige dagen der weck. Dinsdag: om 7 uur H. Mis in Tiet LieHde- gcslicht. Na de H. Mis van 8.15 uur ge legenheid om te biechten voor de .ouders der Communie-kinderen. 11 uur Oefe ning der kinderen. 3 uur laatste onder richting der Communie-kinderen en hiechthooren daarna. Woensdag: De blijde dag der 1ste plech tige H. Communie der kinderen die elf jaar zijn. Om 8.30 uur de Vcni Creator en gezongen H. Mis waaronder de geloofs belijdenis. Om 2 uur Lof met vernieu wing de-r doopbeloften en opdracht aan de Allerli. Maagd. Geen ij de ie opschik, geen praal en ve- reklsche feestviering tot laat in dien avond in de huizen; die groote dag moet een kinderfeest blijven. Donderdag: 7 uur H. Mis; 8.15 gezongen H. Mis. Vrijdag: 7 en 8.15 uur de H.H. Missen. 8 uur Catechismus. Zaterdag: 7 en 8.30 uur de H. Missen. 8 u. Catechismus. Na de 2de H. Mis en nam. om 35 en 67 uur gelegenheid om te biechten. moemd. omdat hij aan allen, die om hulp vroegen, een z'iTvcrstuk van dje waarde gaf. Mgr. Rampolla werd in 1887 lot de waardigheid van Kardinaal verheven en door Z. II. Paus Leo XIII tot Staatsse cretaris gekozen. De Staatssecretaris nam hij zijn vertrek uit Madrid zijn bekwa men secretaris en raadsman mede naar Rome. Van 1887 tot 1903 bekleedde Kardi naal Riampolla zijn moeilijken, hoogst gewichtigen post. Het zal wel immer vnor ons verborgen bijven, hoeveel en hoe kost bare hulp hij van zijn substituut Delia Chiesa heeft ontvangen. Vermelden we hier* alleen iets uit het particuliere leven van den tegenwoordi- gen Paus. Hij woonde te Rome met zijn moeder in het paleis Lante. Ofschoon hij geen d-eel nam aan wereldsche feesten en maal tijden, was hij volstrekt geen eenzaam man. Gaarne ontving hij, wanneer hij 's avonds van het Vaticaan thuis kwam, vrienden en bekenden. Hij was een aan genaam, gieestdg, wijs, voorzichtig prater; politieke vraagstukken mioch.teaï echter niet aangeraakt worden, in die bijeen komsten. .Vriend, bederf mijn eetlust niet en bezorg u zeüf geen ongesteldheid", gaf hij eens ten antwoord, toen een der bezoekers toch over de politiek begon te te praten. In 1903 werd Kardinaal Merry del Val S'taatssecietaris; Mgr. Delia Chiesa bleef zijn zelfden moeilijken post bekleeden, totdat hij in 1907 door Z. II. Paus Pius X tot aartsbisschop van Bologna werd ean- gesteld. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag: de H.H. Missen om 7.30 en 10 uur. 's Middags 2 uur Lof. In de week de H. Mis om 8 uur. Dinsdag: 2 H.H. Missen om 8 uur en om 9 uur gezongen H. Mi,s opgedragen door den Zeereerw. Heer Deken; om 10.30 uur zegening der nieuwe school. ALPHEH. Parochie van den K Bonifacius. Zondag: De H. Missen te 7 uur, 8.30. (Ka pel). 10 uur Hoogmis. 1.30 uur Cate chismus. 2.30 uur Vespers met Rozen- hoedie. 4.30 uur Conferentie van het Juvenaat. Maandag: De H.II. Missen 7 uur. Kapel 7 uur, 8.15 uur. Dinsdag: De H.H. Missen Kapel 7 uur, 8.15 uur. Geen H. Mis te 7 uur, wel uit reiking der H. Communie. Woensdag: De H. Missen om 7 uur; Kapel 7 uur, 8.15 uur. Donderdag: De H. Missen 7 uur; (Kapel) 7 uur, 8.15 uur. Vrijdag: De H. Missen 7 uur; (Kapel) 7 uur; 8.15 uur. Zaterdag: De H. Missen 7 uur; (Kapel) 7 uur; 8.15 uur. BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wülibrordus. Zondag: 7 uur IT. Mis voot de Parochie. 9 en 10 uur II. Mis. 1.30 uur Catechis mus. 5 uur Patronaat. 7 uur Lof. Maandag: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Donderdag: 7.30 uur H. Mis; 9 uur H. Mis waaronder plechtige eerste H. Commu nie met geloofsbelijdenis; om 2.30 uur plechtig Lof met doopbelofte, opdracht aan de H. Maagd en toewijding aan den H. Jozef. Vrijdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Zaterdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Van 4 uur gelegenheid om te biechten. Eiken ochtend 6.15 uur uitreiking der H. Communie; eiken avond 7 uur Ro zenhoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van God af te smeeken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur Vroegmis. 9.30 uur Hoog mis; 2.30 uur Vespers. Vrijdag: 8.15 uur gezongen H. Mis en des avonds van 6—9 uur gelegenheid om te biechten. Zaterdag: Gelegenheid om te biechten vanaf 3.30 uur en des avonds te 7 ure Lof met Rozenhoedje. Gedurende de week de H. Missen te 7 en S.15 uur. Deze week Catechismus volgens ge woonte. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michaël. Zondag: om half 8 eerste TI. Mis; om 10 uur Hoogmis; om half 3 Vespers en Lof. Maandag: en de overige dagen der week om 7 uur eerste H. Mis; 2de Mis om kwart over 8. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaardors. Zondag: 7.30 uur H. Mis. 10 urn* Hoog mis. Collecte .voor 't Liefdegesticht vian d^en Goeden Herder. 1 uur de Catechis mus. 2 uur de Kruisweg. Woensdag. Beschermfeest van den H. Joseph. Zaterdag: hiechthooren van 1012 uur en 's avonds van 49 uur. Alle dagen Catechismus. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: 6.30 uur uitdeeling der H. Com munie; 7.30 uur le H. Mis; 10 uur Hoog mis, 2 uur Vespers. Maandag: in het Zustersgesticht 7 en 7.80 uur de H.II. Missen. Dinsdag: le H. Mis 7 uur; tweede H. Mis 8.15. uur. Woensdag: le H. Mis 7 uur; 2e H. Mis 8.15 uur. Donderdag: 7 uur le H. Mie: 8.15 uur ge- zomgesi II. Mis tot afwering van ziekte onder het vee. Vrijdag: 7 uur le 8.15 uur 2e TI. Mis. Zaterdag: 7 uur le 8.15 uur 2e II. Mis. 's Nnm. gelegenheid om te biechten van 4—8 uur. Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag op d'e gewone uren Catechismus. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag,IT. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis; 1.30 uur Catechismus voor de vor melingen1. 2.30 uur Vespers. Maandag: ein volgende dagen 8 uur en half 9 de IT.II. Missen. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag: De H.H. Missen te 7, 9 en 10 u. Vandaag geen Catechismus. Vanmid dag te kwart vóór 6 uur Rozenhoedje, te 6 uur Lof met onderrichting voor de vormelingen. Daze week vervalt de ge wone Catechismus; maar iederen avond (beha.lve Zaterdagavond) Lof en onder richting voor de vormelingen. Gedurende de week is de H. Mis te 8 uur. Woensdagmiddag geen hiechthooren voor de kinderen. Zaterdagmiddag van 59 uur gelegen heid om te bieohften. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag: de H.H. Missen om 7 en 10 uur, schaalcollecte voor 't gesticht ,,de Goede Herder" en voor de vereenigingen ter bescherming van meisjes; na de Hoog mis Catechismus; 2 uur Vespers; 5 uur Patronaat; 6.30 uur Lof in 't gesticht. Door de week wordt de IT. Communie ook uitgereikt om 7 en 7.30 uur en zijn de H.H. Mi'ssen om 8 en 9 uur. Maandag: Catechismus le en 3e Mas. Dinsdag: Catechismus 2e en 3e klas. Half vier hiechthooren voor de kinde ren van de 3e klas. Woensdag: Catechismus le en 3e klas. Hall' vier hiechthooren voor de andere kinderen en voor de grooten tot half 5. Donderdag: Catechismus 2e klas. Vrijdag: maar ééne H. Mis om 8 uur. Zaterdag: ééne H. Mis om 8 uur, en cene H. Mis in het gesticht. 3 uur hiechthooren voor kinderen van de 3e klas, daarna voor de grooten. 7 uur Lof. LEIDSCHENDAM. Parochie van de H. Petrus en Paulus. Zondag: 3 uur Vespers; 6.30 uur Lof. Donderdag: 6.30 uur Lof. Zaterdag: 6.30 uur Lof. Biechthooren van 59 uur. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur de' Vroegmis; half 10 de Hoogmis. Onder beide H.H. Missen Collecte voor het Gesticht ,,De Goede Herder" te Leiderdorp en de Vereeni- ging tot bescherming van meisjes. 2 uur Catechismus; 3 uur Vespers. In de week de H. H. Missen om 7 uur en half-9. Dinsdag: 7 uut de H. Mis in het gesticht. Woensdag: 9 uur Veni Creator en gezon gen H. Mis voor Bruid en Bruidegom. Zaterdag: na de 2e H. Mis en des nam. van half 4 af gelegenheid om te biech ten. LISSE. Parochie van de H. Agatha. Zondag: 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen met ondier richting; te 10 uur de Hoogmis met predikatie; te half 2 Catechismus en te half 3 de Vespers. Maandag: slechts 2 H.H. Missen te half 8 en half 9. Dinsdag: 's Avonds te 7 uur Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. Donderdag: 's Avonds 7 uur Lof, waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. Zaterdag: 's Middags van 3 uur af gele genheid om te biechten; 's avonds te 7 uur Lof, waaronder de Rozenkrans zal gebeden worden. MEIJE EN ZEGVELD. parochie van de H. Maria Geboorie. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 9 uur Catechismus; 2 uur Lof. Maandag: en overige dagen d'e H. Mis 8 uur; Catechismus 12 uua\ Woensdag: Beschermfeest van den H. Joseph; dag van devotie. Zaterdag: 8 uur de H. Mis; 's namiddags biechtgelegenheid van 3.308 uur. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: 7 uur Vroegmis; half 10 Hoog mis; 2 uur Lof. De H. Communie wordt uitgereikt: Op Zon- en verplichte feestdagen onder de Vroegmis en kwart vóór 9 uur. Op ge wone weekdagen: half 7, kwart na 7, en vóór en onder de H. Mis. Zaterdag: 7 uuir Marialof. Gelegenheid om te Biechten van 4-6 en van na het Lof tot half 9. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis; 2 uur Lof O.L.V. Maandag en overige dagen de H. Missen om 8 uur. Dagelijks Catechismus. Zaterdag: Biechthooren van 5—7 uur. NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag- De H. Missen ten 7, 8.30 en 10 uur. 2.30 Vespers. 6.30 uur Lof met Ro zenhoed jie en gebed voor den Paus. Maandag en volgende dagen der week de H. Missen te 7, 7.30 en 8.30 uur. Donderdag: te 7 uur Lof v. h. H. Sacra ment met Rozenhoedje en gebed v. d. Paus. NOORDWIJKERHOUT. Parochie van den H. Victor. Zondag 7 uur en half 9 stille H. Missen met ondearirhting. 10 uur Hoogmis met predikatie, 's Namiddags 2 uur Lx>f. Donderdag: half 9 gezongen H. Mis. NOOTDORP. Parochie van den H. Bartholomews. Zondag: 7 uur gelezen H. Mis met onder richting; 10 uur Hoogmis met predica te; 1.30 uur CatechisanusondeiTicht; 2.30 uur Vespers, waarna „Lied voor den Vrede". Maandag: 7 uur H. Mis in het St. Joseph- gestieht; 8 uur in de parochiekerk; 9 u. Catechismus in de school en in de kerk. Dinsdag: 8 uur H. Mis; 9 uur Catechis mus in de school; 3.30 uur Catechismus in de kerk. Woensdag: 7 en 8 uur gelegenheid tot Commumiceeren; 9 uur gezongen H. Mis met huwelijksvoltrekking; 3.30 uur Ca techismus in de kebk. Donderdag: 8 uur H. Mis; 9 uur Catechis mus in de school; 3.30 uur Catechismus itn de kerk. Vrijdag: als Donderdag. Zaterdag: 8 uur II. Mis; 9 uur Gatechis- mus in de kerk; 11 uur biechthooren voor de kinderen; 2.30—8 uur biechthoo ren voor de volwassenen. OEGSTGEEST. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag; 7 en 10 uur H.H. Missen; 2.30 Vespers; 5.30 Onderrichting voor de Vormelingen; 6.30 uur Lof. Maandag: en volgende dagen de H.H. Missen om 7 eai 8 uur. Dinsdag: 5.30 uur onderrichting voor de vormelingen. 6.30 uur Lof voor den vrede. Donderdag: 5.30 uur onderrichting voor de vormelingen; 6.30 uur Lof voor den vrede. Zaterdag: Biechthooren na de H. Mis cn 's nam. van 49 uur. Catechismus naar gewoonte. OUD-ADE. Parochie van den H. Bavo. Zondag: H.H. Missen te 7.45 en 10.15 u. te 2 uur Lof. Dinsdag: Te 9 ure gez. jaargetijde. Woensdag: Bescbermiingsfeest van den H. Jiozef. Te 9 uur gez. H. Mis met Huwe lijk. In deze week Maandag, Donderdag en Vrijdag voorbereiding tot het H. Vorm sel. OUDE WETERING. Parochie van den H. Jacobus. Zondag: Onder de H.H. Missen schaal collecte voor de sieraden der kerk. Twee uur de onderrichting vopr de eerste H. Communie-kinderen. 3 uur hét. Lof. De bibliotheek tot 4.30 uur. In de week wordt de H. Communie uit gereikt 6.30 en 7 uur en vóór en oiider de IT. Mis. In deze week de H. Mis te 7.30 uur. Half negen iederen dag onder richt voor de kinderen, ook des mid dags te 4 uur. Woensdag: Bijzondere feestdag van. den H. Jozef, Bruidegom der Allerli. Maagd, Belijder en Patroon der geheele kerk. Eerste H. Communie der kinderen. Half 8 zingende Mis. Des namiddags 6 uur het Lof, waarbij de kinderen tegen woordig belmoren te zijn. Donderdag en Vrijdag: half negen Cate chismus voor die kinderen, die anders des Woensdags komen, Zaterdag voor diezelfde kinderen om 11 uua*. Zaterdag: van half 59 uur gelegenheid tot biechten. De kinderen zooveel mo gelijk vóór en na de H. Mis. ROELOFARENDSVEEN. Parochie van de H. Petrus-banden. Zondag: H. Missen 6.30, 8 en 9 uur. 12 uur Congregatie. 2 uur Catechismus. 3 uur Vespers. Maandag: H. Missen 7, 7.30 en 9 uur. Dinsdag: en1 volgende dagen H. Missen 7 en 9 uur. Zaterdag: 49 uur biechthooren. RIJPWETERING. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag: Heden 3de Zondag van de maand. Volle Aflaat voor het Broed. v. d. lev. Roz. 2de Coll. voor ,,De Goede Herder" en voor de" Vereenigingen tot bescher ming van meisjes. Heden de plechtige aanneming der kinderen. Vroegmis te 7 uur, Hoogmis te 9 uur, 's middags te 2 uur Lof. Op de gewone dagen dezer week geen Catechismus, doch iederen dag 's mor gens te 11 uur onderrichting voor de Vormelingen'. Dinsdag: Na de TI. Miis van half negen gelegenheid om te' biechten. Woensdag: Feest van den II. Jozef als Beschermer der geheele Kerk; dag van devotie. ,T<e half neigen gezongen H. Mis voor den vrede, waarna de Litanie van Alle Heiligen. Reeds te 7 uur gedegen heid om te biechten. Donderdag: Na de H. Mis van half negen gelegenheid om te biechten, daarna in de pastorie Vergadering der Zelatrieen van het H. Hart. Zaterdag: vóór de 1T.H. Missen vanaf 7 uur, na de H. Mis van half 9, en na den. middag van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. SASSENHEIM. Parochie van den H. Pancratius. Zondag: 7.30 uur lste H. Mis; 10 uur Hoogmis; 1.30 uur Catechismus en 2.30 uur de Vespers. Woensdag: 's avonds 7 uur Congregatie der H. Maagd. Zaterdag: namiddags te 3 uur bieohth'co- ren en te 7 uur Lof ter eere dier H. Maagd. Door die week dagelijks te 12 uur Cate- VOORSCHOTEN. Parochie van den H. Laurentius. Zondag: te half 8 de Vroegmis; te 10 uur de Hoogmis. Te 6 uur Vergadering van St. Aloysius. Te 7 uur Lof met onder richting voor de Vormelingen. Geen Catechismus maar oefeningen voor de kinderen die zoph voorbereiden voor de plechtige H. Communie. Na de Hoog mis Bibliotheek. Maandag, Dinsdag en Woensdag worden de oefeningen voor de plechtige H. Communie gehouden na de 2de H. Mis en des middags na schooltijd te 4 uur. Bij de oefeningen pa de H. Mis moeten ook de Misdienaars zijn en de groote en kleine geleiders en geleidsters. Woensdagmiddag te 5 uur gelegenheid om te biechten voor ouders en andere belangstellenden. Donderdag is die le H. Mis te half 8. Te 9 uur de gezongen H. Mis. Kwartier vóór 9 en des middags kwartier vóór 3 worden de kineÉren in de pastorie verwacht. Te 3 uur Lof met vernieu wing /van Doopbelofte en toewijding aan de H. Maagd. Vrijdagmorgen na de 2e H. Mis uitreiking van de gedachtenisplaat aan de Kinde ren, - Gedurende deze week (behalve Donder dag) de H. Missen te half 8 en te 8 uur. De Catechismus hij den Kapelaan raar gewoonte. Iederen avond behalve Zaterdag te half 8 Lof met onderrichting voor de Vor melingen. Zaterdagmiddag van 3 uur af gelegen heid om te biechten. WASSENAAR. Parochie van den H. Willibrordus. Zondag de H.H. Missen: gelezen te 7 en half 9; de gezongen Hoogmis 10 uur, waarna ,,Te Beum" tot sluiting van den Paaschitijd. Geen Catechismus. 3 uur Vespers. Half 6 Congregatie voor de Vrouwen; a.s. Zondag geen Congre gatie. Maandag: slechts twee H.H. Missen te 7.30 en 8 uur. Dinsdag en overige dagen de H.H. Mis sen te 7, 7.30 en 8 uur. Zaterdagavond 7 uur Lof ter eere van Maria. Deze week geen Catechismus. Gelegen heid tot biechten bij elke- godsdienst oefening; Zaterdag van 5 tot half 9. De vormelingen worden deze week on derricht op de dagen als in de vorige week. A.s. Zondag de H.H. Missen als volgt: 7 uur gelezen, half 9 gezongen Hoog mis. waarna d'e plechtige H. Communie; de 3e H. Mis, gelezen, te half elf. ZOETERMEER. Parochie van den H. Nicolaus. Zondag: de IT. Missen 7 uur, 8.15 uur en 11 uur de Hoogmis; 1.30 uur Catechis mus; 2.30' uur Lof; 7 uur H. Familie. Maandag: de H. Missen 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus. Dinsdag: de H. Missen om 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus. 7 uur Vincentius Conferentie. Woensdag: de H. Missen om 7 en 8.15 uur. Donderdag: de H. Missen om 7 en 8.15 u. 12 uur Catechismus. Vrijdag: de H. Missen om 7 en 8.15 uur. 12 uur Catechismus. 7 uur Lof. Zaterdag: de H. Missen 7 en 8.15 uur. Biechthooren om 5 uur. Voorzien van de laatste H. Sacramen ten Margaretha Smitv. Leeuwen; Cor nells Turiker. Maria v. HaastertRuig- rok. Gatharina StanreveldKraan. Overleden: Alida Opdam<v. d. Helm. ZEVENHOVEN. Parochie van de H. Joannes Geboorte. Zondag: 6.45 um- H. Communie; 7.30 uur Vroegmis met onderrichting; 10 uur Hoogmis met preek; 2 uur Lof met l.it. ,van alle Heiligen. Lied 35. Maandag: en overige dagen 7 u. H. Com munie; 8 u. H. Mis. Dinsdag: 8 uur gezongen Rouwmis. Woensdag. Beschemuingsfeest v. d. H. Jozef; 8 uur gezongen H. Mis r®rt uit stelling van het Allerh. Sacrament. 7 u. St. Jozefslof met Litanie. Lied 74. Biechthooren Lektenen dag vóór en na dc H. Mis. Zaterdagmiddag: 4, 6 en 7 u. ZOETERWOUDE. Parochie van den H. Joannes Onthoofding. Zondag: om 7.30 en 10 uur de H.H. Mis sen, onder beide H.M. Collecte voor het ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Parochie van de H. Maria Onb. Ontvangenis. Zondag: kwart voor 7 uur uitreiking der H. Communie. De H. Missen om half 8 en 10 uur. Catechismus. 3 u. Vespers en half 7 plechtig Lof en processie. Maandag: de H. Missen om half 8 en half negen. Dinsdag: de H. Mis om half 9. Geen Lof. Van 57 uur Biechthooren. Woensdag: Beschermingsfeest v. d. H. Jozef. Half 9 gez. H. Mis. 7 uur Lof. Donderdag: de H. Mis om half 9. Vrijdag: de H. Mis om half 9. Half 4 biechthooren der kinderen. 7 uur Lof. Zaterdag: de H. Mis om half 9. 4 uur hiechthooren. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Leiden on Omstreken. Maandag, half 9 verg. Timmerlieden910 uur Brandstoftencommissie. Donderdag, 9 uur Bestuursvergadering. Zaterdag, 8—9 uur^Bibliotheek; 910 uur Spaar- en Voorschotbank (op de "Voorteeken kamer). St. Jozefsgezellen-Vereenig ing. Zondag, is de zaal open van 12y221/2 en van 57 uur voor dé leerlingen; van 8-10 uur verpl. bijeenkomst voor de Gezellen. Maandag, ten 8V2 uur. Gecombineerde Ver gadering van Geh. Commissarissen. Maandag Dinsdag en Donderdag is de zaal beschikbaar voor de Gezellen. Woensdag, repetitie Gymnastiek. Donderdag, Kegelclub Afd. Geh. Gezellen „Allen negen." Zaterdag, Zitting Spaarkas en Bibliotheek op de gewone uien. De Zaal is op de V. d. Wérfstraat No. 96. Zita-Vereeniging. Zondag, geopend vanaf 12 uur; geen pa tronaat. Van half 4 tot half 5 zangles. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuff: en dienstboden. Maandag, van half 8 tot half 10 kookles. Dinsdag, van 11 tot 12 uur yoormiddags en van 89 uur 's avonds arbeidsbeurs. In lichtingen voor verschillende betrekkingen, 's Middags te half 3 jaarvergadering. Woensdag-avond van 810 uur, gezellige bijeenkomst voor dienstboden; Spaarkas en Bibliotheek van 8—9 uur, (ook niet-leden kunnen worden toegelaten). Van half 8 tot half 10 kookles. Dondei dag-avond de zaal geopend «oor Dienstboden. Van lialf 8 tot half 10 kookles voor de Patronaatsmeisjes. leis over de vereering van den H. Antonius en de negen Dinsdagen. A. V. B. schrijft in het „Centrum": Ongetwijfeld is de II. Antonius van Pa dua een der Heiligen, die het incest door het katholieke volk vereerd wordt. Toch schijnt deze devotie niet steeds in dezelfde mate beoefend te zijn. Was zij terstond na zi'ii zalig afsterven zeer groot, zij schijnt a. igskens verflauwd, totdat zo bij 't op komen van hel Protestantisme vuriger, werd, voortdurend toenam en thans zoo. algemeen geworden is, dat SI, Antonius met recht de Heilige der geheele wereld genoemd wordt. Nauwelijks was hij ge storven, of God verhee: lijkte hem door talrijke wonderen, vooral op den dag der begrafenis, 17 Juni 1231, een Dinsdag, waarom de Dinsdag tot heden toe ann bcm gewijd bleef. Dat de Heilige in dc 13e eeuw populair was, blijkt niet alleen uit zijn orde, levensbeschrijvingen cn dc tal rijke schilderijen van beroemde meesters, waarop hij een plaats bekwam, doch ook uit preeken van tijdgenooten, als St. Bo- naveDtura en Kardinaal Eudes dc Caa. teauroux. Al moet men aannemen, dot zijn medebroeders in de Germaanschc h nden aanstonds na hun vestiging cle vcrcering van hun grooten Heilige begonnen te ver. breiden, toch zijn er hier weinig sporen van een vroegtijdige devotie, terwijl St. Franciscus, do Stichter der Minderbroe ders en St. Clona, zij het in dc mindere mate, een opmerkelijke populariteit geno ten. Vindt men vóór de Hervorming ker. ken, waarin St Antonius de patroon word* genoemd, dan is zoo goed als altijd Anto. nius de kluizenaar bedoeld. Uit een of an dere kleinigheid kan men echter afleiden, dat de Heilige van Padua in onze streken niet geheel en al onbekend was. Zoo werd hij genoemd in de Litanie van Alle He»»* gen, welke in oen Latijnscb-Vlaamscn

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 8