Uit Stad en Omgeving. „De Concurrent," praktijk vervoïgit dan do memorie lloet niets af aan de verantwoordeijkheid van de keizerlijke Regearing, aangezien lnderzock naar het schip voordat het ge nomen of vernietigd wordt een plicht is, waaraan de oorLogvoerende zich niet kan onttrekken. Indiien het plaats greep, dat eon Nederlandsch schip slachtoffer werd van eeote vergissing van de zijde der üuit- sche wapenmacht zou de verantwoorde lijkheid daarvoor op de Keizerlijke Regee- riing vallen." In deze zinsneden is wie ook de dader ïn diit goval moge zijn het juiste stand punt onberispelijk aangegeven. Het lijdt 'dan ook geen twijfel, dat onze. Regeering krachtig voor de rechten der neutrale vaart zal opkomen, nu zelfs van eene ver gissing geen spraak is, doch door eene daad van verregaande roekeloosheid, of onverantwoordelijke onachtzaamheid, de eerste regelen, om tot vernietiging van eon neutraal schip te kunnen overgaan, zijn geschonden, en ook verder elk voor wendeel voor de vernieling van het schip ontbreekt". ,Vier Nederlandsche trei- ïers opgebracht. Bij de betrokken reederijen is te IJmui- den uit Hamburg bericht ontvangen, dat vier atoom-trailers, genaamd de ,,St. Ni- colaas", ,,De Een", ,,De Twee" en de Rijnland" door Duits che torpe do booten naai' Cuxliaven zijn opgebracht. Nader meldit men uit IJmuiden: Volgens hier ontvangen telegrammen lageiu er te Cuxhaven 12 IJmuider stcom- treilers, die door DuiCsche oorlogsschepen op zee zijn aangehouden en derwaarts opgebracht. Van vier dezer is bericht in gekomen, dat zij gisteren weer zijn vrij gelaten. Of de ladingen visch gelost zijn, is nog onbekend. De weer vrijgelaten trei- lers zijn de St. Nico! aas, de Rijnland, de 1 en de 2. Op de Noordzee. Men seint van den Hoek van Holland: Bij het vuurschip Maas dreven gisteren Iwee watervliegtuigen. Op de nadering van de sleepboot Pernis stegen beide op ©n vlogen in Zuidelijke richting weg. Heel den middag werd bijzonder zwaar kanongebulder gehoord. Lftndbou w verlof voor militairen. In verband met het antwoord, dat de minis ter van Oorlog gegeven heeft op de vraag van den Heer Albarda inzake het landbouwverlof voor die militairen, die minder dan één H.A. verbouwen, is door de heeren Van der Voort van Zijp, Duymar van Twist en de Monté Verloren geconfereerd met den minister van Oorlog en den directeur-generaal van den Landbouw. Koffie. Zooals bekend, hebben de besturen "an de Vereend ging voor den Koffiehandel te Amsterdam en de Vereend ging voor den Goederenhandel te Rotterdam stappen gedaan teneinde de gevolgen van de re presaille-maatregelen, door de geallieer de mogendheden te nemen, ten opzichte van koffie zoo min mogelijk drukkend te doen zijn. Zij hebben zich daartoe tot den voorzit ter der Ned. Overzeetrust-Mij. gewend, diie -ook in deze zijn invloed welwillend ter beschikking heeft gesteld en, dank zijne bemoeiingen, hebben de Engelsche en de F-ransche regeering zich bereid verklaard, koffie, tot en met 30 April verscheept, on gehinderd Nederland te doen bereiken. De koffiehandel is den heer Van Aalst voor zijn beleidvol optreden ten zeerste (verplicht. Levensmiddele n-d u u r t e. De Fabrieksarbeider" schrijft, of het .waar is weten we niet: Alles is even duur zeggen de vrouwen, en ze hebben gelijk. Alles is opgeslagen: het brood met meer dan 5 cent; de grauwe erwten met 12^ cent per kop; de bakolie met 20 cent per liter; de zeep met 5 cent per pond; de margarine met 5 cent per pond; de lucifers met 5 cent per pak; de kaarsen met 14 cent per pak; de havermout met 7 cent per pond; de groene erwten met 10 cent per kop; het griesmeel met 5 cent per pond; het vleesch met 15 cent per pond; het vet met 15 cent per pond. Duur zijn de brandstoffen; cokes is op geslagen met 20 cent per mud, anthraciet met 20 cent per mud, briketten en turf met 20 percent. Duur zijn de aardappelen, opgeslagen sinds den oorlog met 10 cent per 5 kop. Duur zijn de groenten, opgeslagen sinds den oorlog is de kool en de uien tot twee maal den prijs vóór den oorlog. Duur zijn nog een massa andere artike len, welko voor het leven direct noodig zijn. Ja, in de meeste gevallen zijn de prij zen veel meer gestegen dan hierboven ge noemd. Ook is het einde er nog niet van te ui. Oproerige inboorlingen op do Mentnvrei- eilanden. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Ned.-Indic ontvangen telegram zijn op 10 dezer te Sioban op de Mentawei-eilanden (gouvernement Sumatra's Westkust) door op roerige inboorlingen ernstig verwond een bij de gewapende politie tewerkgesteld Euro- peesch sergeant der infanterie en een inlandsch politiebeambte, die sedert aan de bekomen verwondingen zijn overleden. De Bloemendag. Met zekerheid is wel te melden, dat de drukke Bloemenzondag 18 dezer zal zyn. De zon van de laatste dagen heeft de hyacinthen overal in vollen bloei gebracht, terwijl ook de vroege tulpen beginnen. Een feestnummer. Ter herinnering aan het eeuwfeest van het Bossche Klein-Seminarie „Beekvliet" heeft het „Huisgezin" een redactioneel zeer belangrijk en technisch keurig uitge voerd feestnummer uitgegeven, waarin bijdragen van oud-studenten, priesters en ieeken o. a. van oud-minister Loeff, mr. P. H. Loeff, president der arr. rechtbank te 's Bos ril. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergaderingvan gisteren. Haarlemmermcer-spoorweglijnen. Voor koming van mond- en klauwzeer. Zonder stemming werd .aangenomen het wetsontwerp tot de onteigening van de spoorweglijnen in de Haarlemmermeer en omgeving. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de wet op het veearts e- n ij kundig staatstoezicht (pasteuriseering van de wei) zegt de heer De Boer (U.-L.), na het betrokken stuk uit de Memorie van Antwoord te hebben gelezen, dat spr. de gronden van den mi nister voor het verkrijgen van de nieuwe bevoegdheid zwak vindt tegenover het groot© bezwaar, dat voor de belanghebben den ontstaat. Spr. .blijft het betreuren, dat wederom een stuk van het bedrijfsleven onder toe zicht van de overheid komt op z. i. veel te zwakke overwegingen. De Minister van Landbouw, N ij v e rh e i d en Handel (de heer Posthuma) antwoordt, dat hij ten eerste gelooft, dat de kosten, die zullen ontstaan, overdreven zijn, maar dat ook, wanneer die zoo hoog waren, als in de stukken is geraamd, het belang van de zaak zóó groot is, dat hij niet zou aarze len den maatregel te nemen. Buitendien moet men in aanmerking nemen, dat de bedrijven zich ontwikkelen, ook technisch, en dat over eenige jaren niemand meer bezwaar zal ondervinden. Tegen het af- makingsstelsel heeft men ook wel een en ander aangevoerd. Het is toch nóodig de veeziekte te bestrijden. Het wetsontwerp wordt aangenometti met 34 tegen 7 stemmen, die van de hee ren De Boer, Van Hardenbroek, De Vos van Steenwijk, Lanschot, Van den Biesen, van Catwyck en Ferf. Zekerheid omtrent het besmettingsge vaar van ongepasteuriseerde wei bestaat niet. Maar nochtans wordt door de leiders van meer dan één grfcote zuivelfabriek op pasteurisatie aangedrongen. Het verzet komt vooral (ofschoon geenszins uitslui tend) uit Noord-Holland, waar 72 kleine kaasfabrieken worden aangetroffen, voor welke het aanschaffen van pasteuriseer- inrichtingen een drukkenden financieelen last schijnt mede te brengen. Maar de mi nister heeft in de memorie van antwoord verzekerd, dat bij de uitvoering van de wet de noodige gematigdheid zal worden betracht. De circulaire aan de gemeenten. In zijn antwoord op het afdeelingsver- slag deelt de minister van landbouw, enz. mede, dat bet hem leed doet, te vernemen, dat verschillende leden verbaasd waren over het plotseling verschijnen van de circulaire tot de gemeenten. Hij begrijpt den wensch, dat door hem vooral advies zou zijn ingewommen bij het bestuur of de besturen der gemeenten. Hij kan echter niet toegeven, dat dit de besturen der groot© gemeenten zouden moeten zijn geweest, omdat intusschen uit.de ingekomen antwoorden wel is ge bleken, dat ten deze groote verschillen bestaan tusschen de belangen der groote en der kleine gemeenten. In het algemeen neemt de minister geen belangrijke maatregelen zonder de daarbij betrokkenen te raadplegen, en de verkla ring, dat zulks ditmaal niet is geschied, is waarschijnlijk alleen daarin te vinden, dat hij er aan heeft gedacht, dat van deze gemeenten sommigen in (twee) vereeni- gingen waren vei'eenigd. Het doet den minister leed, dat hij deze fout gemaakt heeft en wanneer hij weer meent maatre gelen in het belang van de gemeenten te moeten nemen, zal hij dit ongetwijfeld niet doen zonder de besturen der hier be doelde vereeniging te raadplegen. Hij heeft het plan om de circulaire- te verzen den medegedeeld aan liet bureau van de subcommissie voor de voeding van mensch en dier uit het Koninklijk Nationaal Steun comité. Hij meent zich volkomen reken schap te hebben gegeven van de finan- cieele en commercieele gevolgen en denkt de maatregelen zoo noodig te kunnen uit voeren met behulp van 't Rijks Distributie Bureau voor Graan en Meel, d© inmiddels opgerichte Rijksbureaux voor de regeling van den uitvoer van varkensvleesch eii aardappelen en de sub-commissie liiervo- ren genoemd. Het verschijnen van de cir culaire is niet het gevolg van het feit, dat hij den toestand thans abnormaler vindt dan dat hij was, maar omdat hij meent, dat de voeding van den mensch een voort durende zorg moet zijn o.a. van zijn de partement. Bij het economisch debat in de Tweede Kamer heeft hij duidelijk te ken nen gegeven, dat hij alleen zich niet in staat acht, dergelijke maatregelen te ne men. De uitzending van de circulaire had daarom in de eerste plaats ten doel te vernemen, in hoeverre de gemeenten bereid waren in deze mede te werken en in de tweede plaats vast te stellen in hoeverre de toestand in de verschillende gemeenten het nemen van nadere maatregelen noodig maakt. De minister wilde niet de verantwoorde lijkheid inzake de beslissing, of de tegen woordige prijzen van levensmiddelen het nemen van bijzondere maatregelen nood zakelijk maken verschuiven, maar wilde zich vergewissen van den steun, die in deze van de gemeentebesturen zou zijn te ontvangen. Hij ontkent, dat hij door zijn circulaire van 20 Maart j.l. een begin ge maakt heeft met de uitvoering. Het ver zenden van de circulaire en het daarbij vragen van gegevens was niets anders dan voorbereidend werk. Ware gebleken, dat het verlangen om van de in de circulaire vermelde beschikbaarstelling gebruik te maken algemeen was, dan zou de minister zeker niet in gebreke zijn gebleven de noodige aanvulling van de begrooting te vragen. Moet de minister zelf maatregelen inzake de levensmiddelen nemen zonder mede werking van de gemeenten, dan zullen zij nil den aard der zaak veel meer uniform en veel minder ingrijpend zijn dan wan neer de gemeenten in deze hun steun ver- leenen, daar hij niet, en iedere gemeente voor zich wel in staat is om de geschikt heid der te nemen maatregelen aan de werkelijkheid in een bepaalde gemeente te toetsen. Leger en Vloot. Het dragen van de nieuw-model uniformpet. Aangezien gebleken is, dat de pet be boerende bij de grijsgroene unifo-m ge dragen wordt door militairen, die daartoe niet gerechtigd zijn, heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht bepaald, dat de pet alleen gedragen mag worden door: officieren, cadetten, leerlingen van scholen voor verlofsofficieren, kaderreser visten in opleiding voor reserve korporaal, reserve-sergeant (wachtmeester), vaandrig (kornet); bij den militairen geneeskundi gen dienst ingedeelde studenten in de ge neeskunde en de pharmacie, adspirant reserve paardenartsen, onderofficieren en trompetters, marechaussee. Een krans met kokarde als frontversie ring der pet wordt alleen gedragen door: officieren, cadetten, onderofficieren, leer lingen van den hoofdcursus, leerlingen van scholen voor verlofsofficieren, kaderreser visten in opleiding voor reserve-korporaal, reserve-sergeant (wachtmeester), vaandrig (kornet); bij den geneeskundigen dienst in gedeelde studenten in de geneeskunde en in de pharmacie; adspirant-reserve-paar- denartsen. De uitvoering ten bate van het Steun comité. Namens het Steuncomité wordt ons ver zocht er melding van te maken, dat ge noemd comité geenszins bij de organisatie van de uitvoering in den Schouwburg Woensdag 1.1., waarop onze verslaggever werd geweigerd, was betrokken. Bij geen der uitvoeringen, die ten bate van het Steuncomité worden gehouden, treedt het ook maar eenigszins organiseerend op. Bij ons stond reeds vast, dat het Steun comité waaraan wij bij herhaling onze volle sympathie betuigen tot zulk een uitsluiting, tot zulk een provocatie niet in staat was. Desniettemin stellen wij gaarne onze lezers van deze officieele mededeeling in kennis. De opvoeding der vrouw in onze dagen. De afd. Leiden van den R.-K. Diocesa- nen Vrouwenbond hield gisteravond een ledenvergadering in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk." Mevr. M. Wijers Smeets opende de ver gadering met gebed, waarna Mej. D. Goebergih de notulen der vorige vergade ring voorlas, welke onveranderd goedge- keurd werden. Vervolgens ving de- Weleerw. pater P. van Luyk S.J., leeraar aan het gymna sium te Katwijk, zijn lezing aan over: „De opvoeding der vrouw in onze dagen." De Eerw. spreker zet uiteen, dat rich te ontwikkelen een van de eerste rech ten van den mensch is. Waar dut vast staat. heeft de vrouw natuurlijk hetzelfde recht en voor dat recht zal iedere vrou wenbond strijden. Die ontwikkeling hangt nauw samen met de opvoeding. Waar vast staat dat de virouw recht heeft zich te ontwikkelen, daar volgt van zeflf de vraag, hoe moet die ontwikkeling hoe moet de opvoeding der vrouw zijn. Er zijn er die een vrouw dezelfde op voeding willen geven als den man, maar zulk een opvoeding kan niet anders als belemmerend werken voor de vrouw, daar de vrouw krachtens haar wezen en roeping een eigen opvoeding noodig heeft, die langs andere banen moet loopen dan die van den anan. Zeer scherp, in een helder betoog rijk aan vergelijkingen zet de Eerw. spreker vervolgens uiteen <iat de vrouw het recht heeft op volle ontwikkeling van haar* ga ven. Man en vrouw hebben dezelfde eigen schappen, maar in verschillenden gTaad. Waar dit zoo is, heeft de vrouw ook het ■recht die gaven te ontwikkelen. Neen alleen het recht maai' de vrouw heeft ook noodig, dat haar gaven ontwik keld worden, omdat izij dan meer haarzelf wordt, die garen zullen bloeien, haar vol len wasdom bereiken, zij zal aan invloed winnen, haar invloed zal stijgen. Het doel moet blijven volmaking van eigen gaven, nooit mag het ideaal wor den de man tot een vrouw, de vrouw tot een man. Deze opvatting is heidenseh en onjuist, evenals de bewering dat de vrouw is geboren om te lijden, de man voor de daad, beiden moeten wer ken en lijden. Velen verLangen, dat de vrouw in onze dagen zich enkel doctr haai- verbeelding zal laten leiden. Een vrouw in deze richting op voeden is een bederven van haar gaven. Man en vrouw moeten ieder op huh weg geschikt gemaakt worden yoor hun le venstaak. Dit is geheel iets andere, dan w,at men noemt, men moet zich uitleven. Wat moet uitgeleefd worden? Luimen en grillen! W.ie daaraan .toegeeft, verliest weerstandsvermogen, verliest de macht over de wil eai alles moet ten slotte onder de heerschappij van de wil staan. Wie aan zijn zelfvolmaking wenkt, werkt voor en met God. Dat ds de taak van de vrouw. Daardoor is zij opgewassen tegen zor gen; brengt zij anderen levensvreugde bij. Juist door anderen bij te staan, groeit eigen geluk, wijsheid en deugd. Zijn gaven niet ontwikkelen, is zich zelf vero orde eten tot minderwaarddgheid. En de vrouw die zich ontwikkelen wil, ont komt wel niet aan een vernederende kri tiek van de wereld, maar diezelfde kri tiek roept nieuwe krachten dn haar op, tegenkanting geeft hot verstand, bewust zijn van bracht. Zij die den strijd ont vluchten zijn tie voren overwonnen. Het is niet genoeg braaf en godsdien stig vóór zic'h zen te zijn. De wereld stroomt over van die brave onbeduidende menschen, ze brengen slechts teleurstel ling op teleurstelling. Iedere vrouw kan zichzelf opwerken tot een hoogstaand christelijk karakter, groote karakters zijn zij, dde zien dn znch zelf. In onzen mo dernen (tijd moet ook de vrouw zach kun nen verdedigen tegen aanvallen, zij moet nich die kennis eigen maken. Waar de liefde tot eigen familie verkoelt, moet de vrouw zach doordringen van den geest van behulpzaamheid, van godsvrucht. Het kost moeite, maar om zich te vormen tot een vrouw, die mee wil doen, die de be langen van kerk en maatschappij wil be hartigen, moet men zach veel ontzeggen. Die een hoogstaand leven wil leven, be grijpt zijn tijd, maar er zijn er slechts wei nigen, die den geheelen levenstijd goed gebruiken. Bij hun langzamen levensgang begrepen onze voorouders dat beter. Een vrouw moet zich niet schamen over haal beter ik, zich onverschillig houden om de aandacht, te trekken, zij moet waarheids- lieviend zijn al vraagt de volle oprechtheid dan ook meer offers. De vrouw moet' zic'h vormen; zich ontwikkelen, haar karakter 6terk maken. Maar sterke karakters worden niet ge vormd zoo de godsdienst niet denken en gevoelen doordringt. Is een man zonder godsdienst te beklagen, een vrouw nog meer. Wordt de man onverschillig, laat hij zich niet zoo spoedig medesleepen tot de verleiding. De vrouw daarentegen is zwak en valt spoedig door gebrek aan weerstandsvermogen in de uitersten. Ook voor de vrouw is de tijd voorbij, dat zij het geloof harer kinderjaren onaanvallen kan mededragen. Ook de vrouw moet haar ge loof kunnen verklaren, vooral waar wij nu als in de eerste christen-eeuwen met een klein groepje tusschen een vijandige of on verschillige meerderheid staan. Maar de godsdienst der vrouw moet niet koud zijn, geen doode vormelijkheid, maar een levend en lichtend geloof, een dorst naar gebed en opoffering. Geen zwevende vroomheid, maar ook geen koude verstandsgodsdienst, maar een praetisch beoefenen van den godsdienst, het onbuigzame geloof in Chris tus Kerk en liefde voor Gods geboden. Èen overtuigende godsdienstzucht moet ge vormd en ontwikkeld worden. Het geloof moet meer en meer in de kring van be langstelling gebracht worden. Wordt men ouder, moet men niet tevreden zijn het ge- loofsgeluk te genieten, maai' zich meer en meer ontwikkelen, om dat geloof te verde digen, te brengen onder anderen. Bij en naast godsdienstige ontwikkeling moet de vrouw zich algemeen ontwikkelen tot een krachtig weten, maar nooit tot veelweterij. De moderne opvoeding drijft in de verkeerde richting; de vrouw kan dat alles niet omvatten. De vrouwelijke jeugd moet kennis bijgebracht worden, al kan de vrije keuze van beroep ook voor de vrouw niet veroordeeld worden. Waar een meisje aanleg beeft en roeping, daar moet rtet tegengehouden worden wanneer de middelen er zijn. Onwaar is, dat een stu- deerende vrouw geen goed huwelijk zal sluiten of er een beletsel voor is. De be gaafde, ontwikkelde, bestudeerde vrouw, zal juist door haar beter inzicht en door zicht van onschatbare waarde voor een huisgezin zijn en juist door verschillende studievakken zullen man en vrouw elkan der beter leeren kennen. Haar kennis en begaafdheden zullen het vereenigingsleven ten goede komen. Het zal dan niet blijven bij aalmoezen geven, maar de vrouw zal zelf middelen bedenken om toestanden te verbeteren, iris-standen weg te nemen. De Eerw. spreker zet ten slotte nog uit een hoe een zuivere verstandsvrouw nooit haar begripsplichten kan vervullen en geeselt van de andere zijde de overdreven sentimentaliteit. Neen, de vrouw moet het echter zuivere gevoelsleven hebben ten opzichte van zichzelf en ten opzichte van ar deren. In een heerlijke peroratie slaat de Eerw. spreker een blik in de toekomst., die hij niet te donker inziet. Na den oorlog zal blijken, dat Hij die machtig is, groote dingen heeft gedaan. Het Christendom zal dieper gegrondvest worden, maar dan moeten man en vrouw ook naast elkander werken aan de opleving der christelijke samenleving. (Applaus.) Nadat de presidente den Eerw. spreker bedankt had voor zijn inslaand, practiscli en heerlijk betoog, een betoog dat beslist oen Vrouwenbond ten goede zou komen, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze, gesloten. Ten bate van het Le(dsch Steuncomité. Zaterdag 24 April a.s. zal de afdeeling Leiden der Nederlandsch© Reisvereeni- giing een gezelligen avond geven, waar aan verbonden een Tombola zonder nieten ten bate van het Leidsch Steuncomité. Voor dit goede doel ziijn reeds door clem penningmeester der afdeeling, den beer N. de Bónk, Stille Rijn 9, een 250-tal aar dige surprises van de leden ontvangen. Zij, dde dus nog niets hebben afgedragen, moeten zicli dus haasten humme geschen ken te bezorgen. Het doel dezer tombola kan niet anders don voortreffelijk worden genoemd en wij bevelen ze onzerzijds gaarne aan in de belangstelling onzer lezers, dde mis schien een surprise hebben te missen. Geslaagd. Voor examen boekhouden diploma A, gehouden vanwege de Ned. Ver. tot bevordering van de handelswe tenschappen is te 's-Gravenliage geslaagd mej. M. J. Kluijver alhier. Geslaagd. Ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzeres hebben te Haarlem examen gedaan en zijn ge slaagd de dames A. J. Bink en J. W. Koorenhof alhier. Ver. ter Bescherming van Meisjes. De afd. Leiden van de R. K. lot. Ver. ter bescherming van meisjes houdt haar jaarvergadering op Dinsdag 20 April 's namiddags half 3 in het gebouw der Zita-Vereeniging. Ned. R. K. Volksbond Door het be stuur van den Ned. R.-H. Volksbond is aan Ingezonden mededeelingen a 30 cent per regel. Denkt er om, de Glazenwasscherij heeft geen ander kantoor dan v. d. Werfsfraat 34, TELEPH. 777. 1958 den Burgemeester een schrijven gericht inzake de min'isterieele circulaire betref, fend tot verkrijgbaarstelling van goedkoo. pe levensmiddelen. Tropische ziekten. Door de vereeni ging tot bevordering van de studie van tropische ziekten wordt hier ter stede een leergang georganiseerd voor artsen en stu denten in de geneeskunde. Door verschil lende hoogleeraren en doctoren zullen voordrachten en demonstraties worden ge houden over onderwerpen op de tropische geneeskunde betrekking hebbende, o. a. door prof. Nolen, Tendeloo, Vosmaer en De Jong en de doctoren Colemans Bijnen ('s-Gravenhage) en Kapsenberg (Leiden). Jubileum. Onder vele blijken van belangstelling heeft de brigadier bij drj Leidsche politie J. Kok zijn 25-jarig jubi leum gevierd. Door den burgemeester werd hem met een gelukwensch ter hand gesteld de voor een 25-jarig jubileum vastgestelde fratificatie van f 25. De gezamenlijke in specteurs en adj.-inspecteurs boden hem bij monde van den oudsten inspecteur den heer W. Balfoort, een mooi schilderij aan. terwijl de Leidsche Ver. van bezoldigde agenten van politie „Door EendnÉht saamgebracht" den jubilaris in het %jj- zonder huldigde. Met de auto van him woning gehaald werd de jubilaris en zijn echtgenoote in het met groene plantengroepen versierd® wachtlokaal der agenten door het hestuuï ontvangen. j De voorzitter der vereeniging, de heel W. M. van Appel huldigde den jubilaris en bood hem namens de vereeniging een salontafel met twee bloementafeltjes aan. Namens het bestuur der Vereeniging overhandigde de tweede Voorzitter, da heer K. Bruinsma, den jubilaris ondesc hartelijke woorden een sigarenkoker e(n een kistje sigaren. Namens den bond van Gemeentepolitie» beambten bracht de heer G. van Putten de beste wenschen over. De heer Kok dankte ten slotte allen, die tot deze huldiging hadden medegewerkt. Gemeenteraadsverkiezing. De afdee ling Leiden van de S.-D. A.-P. heeft in be ginsel besloten aan de a. s. Gemeente raadsverkiezingen deel te nemen. Door een hond gebeten. In de Jan Vossensteeg w.erd hedenmorgen een» ne genjarige knaap al loopende door een hond gebeten. De hond bleef den jongen vervolgen tot er hulp opdaagde. In dien tusschentijd had de hond den knaap reeds op drie plaatsen gebeten. Bij onderzoek door dr. Boonacker bleek, dat de jongen op die plaatsen wonden liad. De hond is ter onderzoek naar de Stadswérf overgtl bracht. Lijst van onbestelbare brieven en brief: kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn. Binnenland Brieven. Ten Brink en Schoute, Amsterdam; Fé trop, Haarlem; Mej. B. v. d. Heyday Leiden; Mej. Caroline, Smilde; W. Kranig Amersfoort; H. Nores, Deventer; Oudshoorn, Warmond; Polak, Gronings' Mej. J. L. Popp, Amersfoort; Van PuchteE Leiderdorp; H. H. v. Reuten, Haarlemmer» meer; Mej. J. M. Ringnalda, 's-Bosch< TiLbue, Amsterdam; M. Tjeerdsma, Thor® J. H. van Tuyl, Utrecht; W. J. Zwaan, Venlo; Zwart, Leiden. Binnenland Briefkaarten, Mej. J. Brantz, Leiden; H. Poelsnip Tilburg; P. Pufkus, Rotterdam; F. Slui ters Den Haag. Zes stuks zonder adres. Buitenland Brieven. Mad. Pardaens, Bruges. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun adres op de stukken te vermel den, om bij onbestelbaarheid aan hen te kunnen worden teruggegeven. AARLANDERVEEN. (Dorp). Kerkschapen. Gisteren werden de kerkschapen van de parochie v. d. H. H. Apostelen Petrus en Paulus, alhier ver-, kocht: 47 stuks voor f 1877, dus bijna f W per stuk. Kooper was de heer J. Heems kerk, alhier. H1LLEGOM. Geslaagd. Geslaagd voor examen boekhouden diploma A, gehouden^ van wege de Ned. Ver. tot bevordering van de handelswetenschappen zijn te Amster dam geslaagd mej. H. Hagedoarn en de heeren J. C. Schouten en J. v. Vliet. KATWIJK AAN DEN RIJN. Coöp. Boeren-Le.enbank. De Coöpe ratieve Boerenleenbank hield gisteren avond in Hotel de Roskam haar verplich te jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. v. d. Gug- ten, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering, terwijl hierna de secretaris, de heer J. v. d. Perk, de notulen der vo rige vergadering voorlas; deze werJen goedgekeurd. De rekening en veranitwoor- ding was bij den kassier door de heeren j W. v. Beelen en F. Noort nagezien en in I orde bevonden; den kassier werd <lanh gezegd voor diens accuraat beheer. Bij de verkiezing werd als bestuurslid her kozen de heer Jac. v. d. Gugiten, terwijl de heer A. Korperehoek als lid van den Raad •wan Toezicht wend herkozen. Evenzoo d® heer Jac. Wassenaar als plaatsverva* ge ral bestuurslid.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2