llschen Zegen, waarborg van de hemelsche gunsten te verleenen. Gegeven te Rome den 4den dag van de maand Februari van het jaar 1915, het eerste van ons Pontificaat. BENEDICTUS XV, PAUS. Van de beide oorlogs terreinen. In hoeverre het succes der Franschen in la Wocvre, het gebied tusschen Moezel en Maas, van meer dan localen aard is, valt nog altijd moeilijk uit te maken. Pat hel een succes is, schijnt ons zeer waarschijnlijk toe. De onderneming der Franschen had, zooals de overzichtschrijver van het ,,Vad." terecht opmerkt, ten doel: de door de Duitschers bezette Maas-vesting, St. Mihiel af te snijden van de overige Duitsche stel lingen. St. Mihiel, dat op zekeren dag door een knap uitgevoerde beweging der Beie ren bij verrassing in handen der Duit schers viel, is eigenlijk een leelijke tegen valler voor hen geworden. Hun hoop was begrijpelijkerwijze er op gevestigd, dat deze ééne Maasvesting door meerdere zou worden gevolgd. Maar dat is niet gebeurd. Door de ondervinding waakzamer en voor zichtiger geworden, hebben de Franschen in het vervolg wel gezorgd, dat het bij deze eersteling bleef. Maar nu de Duitschers het eenmaal hebben, kunnen zij het niet opgeven, al baart dit bezit hen voortdu rend zorgen. De stellingen der Duitschers, waarmede St. Mihiel verband houdt, liggen aan twee kanten van die vesting. Noordwaarts is zij door de stellingen op de Maashoogten verbonden met die om Verdun, en Oostwaarts met die aan den Moezel bij Pont a Mousson. Waar die twee linies, die met een scherpen hoek naar de Maas loopen, elkander ontmoeten, legt bet forten- en vestingencjrnplex dat St. Mihiel heet. Uit de berichten der Franschen blijkt nu, dat zij op verscheidene punten deze li nies hebben aajigetast. Uit de berichten van het Oostelijk Oor logsterrein valt niet veel te concludeeren. Alles te zamen genomen komen wij er echter toe het als waarschijnlijk te achten dat de Russen eenige voordeelen op de .Oostenrijkers hebben behaald. Menschenlevens worden er intusschen hij massa's opgeofferd... Verschillende Oorlogs berichten. Keizer en kardinaal. Vrijdagavond ds, naar de co-rr. van de ,,Tijd" uit Keu len meldt, Z.Em. Kardinaal von Hart- mann, aartsbisschop van Keulen, verge zeld van Mgr. F. Korum, bisschop van Trier, in het grocite hoofdkwartier op het .westelijk oorlogsterrein aangekomen en .aldaar met de aan de leden van 't H. Col lege Verschuldigde eer ontvangen. De op- per-hofmaarschalk, de chef van het ken zerlijk kabinet en de stations commandant .waren ter begroeting aanwezig, bij den eerstgenoemde werd ook het avondmaal gebruikt. Nadait die Kardinaal den volgenden mor gen de II. Mis in een. lazaret had opge? dragen en de aldaar verpleegden had be zocht en gezegend,i weiden eenige bezoe ken bij autoriteiten afgelegd en begaf Z.Em. zich om even voor éénen ter audien- tiet-ie bij Z. M. den Keizer, wien hij 575,000 Mark overhandigde, de opbrengst der o.p 's Keizers jangsten verjaardag in alle kerken van het aartsbisdom Keulen gehouden geldinzameling voor de oorlogs- invalieden. Bij het daarna volgend ont bijt zaten imede de leden van he/t keizer lijk (gevolg, graaf von Spee, baron von Kerkerink-Borg en de* secretarissen van flH.H. D.D. H.H. aan. Een standbeeld voor ebn Bisschop. De Keizer van Oostenrijk heeft het initia tief genomen, om een standbeeld op te (richten voor wijlen Mgr. Hittmayr, bis schop van Linz, die als slachtoffer zijner naastenliefde overleed bij de verpleging van mot typhus besmette soldaten. In een [schrijven a.an den Minister van Onder wijs zegt de Keizer, dat het standbeeld te Linz moeit worden opgericht ten gedachte nis „aan een roemrijk voorbeeld van held haftig plichtsbesef. Gaza gebombardeerd. Gisteren werd medegedeeld, dat twee kruisers der ge allieerden twee uur lang met tusschen- poozen de stad Gaza a*i de Syrische kust hebben gebombardeerd. Een deel van de aanlegplaats werd vernield, de stad zelf leed geen schade. Fiansch schip getorpedeerd. Het Fransche zeilschip „Chateaubriand" is in liet Kanaal door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De bemanning van 25 kop pen is te T re port in twee booten aange komen na twee dagen en twee nachten te hebben geroeid. Boycot van Amerlkaansche waren In Duitschland. De ,„Voss. Ztg." zegt naar aanleiding van een bericht van de „Daily Telegraph" omtrent een beweerden boycot van Amerikaansche goederen in Duitsch land: Het bericht van de in Duitschland wonende 'Amerikanen, voor zoover noodig op de hoogte stelle van de waarheidslief de van de Engelsche berichten. Een'be perking van het goederenverkeer met Amerika kan niet worden geloochend. De Engelschen weten zelf liet best, dat do ooi-zaak van zulk een „boycot" door de onderbreking van den invoer in Duitscln land wordt veroorzaakt. Aanval op een Katholieke Missicstatio. De St. Petruis-Gliaver-vere enaging ver neemt d.d. 5 Februari uit Rlantyire, de hoofdstad van het Engelsche Nyassaland, dat aldaar een negeropatand is uitgebro ken. In den nacht van den 23sten Januari greep een. troep /rebellen meerdere plan ters der omgeving «aan en doodde er örie. Een andere .troep rukte op de stad Blan tyre af o.n brak daar wapenmagazijn onmiddellijk haar maatregelen, zoödat de opstand spoedig onderdrukt was. Intusschen was een deel der opstande lingen naar de ongeveer 5 K.M. van Blan tyre gelegen Katholieke MüJssiestaüe ge trokken, waar zes huizen in brand werden gestoken en veI-schillende andere gebou wen geplundeaxl. Slechts de kerk en eenige stallen werden gespaard. De apostolische vicaris, mgr. Anne au, 3 missionarissen, 1 broieder, 5 zusters en 14 onderwijens konden zich door die vlucht redden; een pater, dne achtergebleven was, werd door de opstandelingen vree- selijk mishandeld. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Engelsch schip getorpe deerd. Vrijdagnacht om 3 uur is van Rotterdam vertrokken het s.s. „Ilarpalyce", van de „Relief-Commissie". Zaterdagmorgen om tien uur is het stoomschip zonder vooraf gaande waarschuwing getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Slechts de pe riscoop van den onderzeeër was te zien. De onderzeeër lanceerde een torpedo, die het schip trof, dat binnen tien minuten zonk. Het stoomschip „Elisabeth", tege lijkertijd van Rotterdam vertrokken, was op een mijl afstand van de „Harpalyce". De „Elisabeth" zette dadelijk booten uit en redde twee-en-twintig man. Door D. van Alten, uit Terneuzen, werden alleen veertien man gered. Kapitein K. Matroos van de Elisabeth" deelde het volgende mede: De bemanning van de „Harpalyce" bestond uit twee-en veertig man. Hiervan zijn twee-en-twintig^ gered, waaronder vijf Chineezen, die op gepikt werden door de „Constance Catha rine". Een onbekende Amerikaansche stoomer heeft twee man opgenomen. De kapitein van de „Harpalyce" is niet on der de geredden. Dit schip voerde de vierkante Reliefvlag zonder wimpeL De kapitein was F. Wawn en de reeders van het schip waren W. en C. Harrison Ltd. Londen. Het schip ging van Rotterdam naar Norfolk, in Virginië. De Elisabeth", gecharterd door de Hol- land-Amerikalijn is teruggekeerd. Onder de geredden bevonden zich vier machinis ten en twee stuurlui; drie schipbreukelin gen, die kneuzingen hadden opgeloopen. zijn naar het ziekenhuis, de andere naar het zeemanshuis vervoerd. Uit 's'-Gravenhage meldt men nog: In verbond met het torpilleeren van het stoomschip „Harpalyce" kan nog gemeld dat het stoomschip „Oranje Nassau" van de Maatschappij Zeeland heden op 15 mijl Z. O. van het lichtschip Noordbinder twee onbemande sloepen heeft zien drijven ge merkt „Harpalyce" en voorts verschillen de scheepsluiken. Schip opgebracht Het Nederlandsche stoomschip „Rijn", van Las Palmas onderweg naar Amster dam met een lading cacaoboonein, is naar Portsmouth opgebracht, waar de lading gelost moet worden. 'Duitischland en de Nederlandsche schepen. De bedenkingen waarmede onze Regee ring zich tot de Duitsche Regeering ge wend heeft ter zake van het in den grond bonen van de Medea, moeten voorname lijk hierin bestaan hebben, diat naar baar meenimg bet optreden van de Duitsche duikboot tegen een neutraal schip, be vracht met een lading als de Medea ver voerde. niet in. overeenstemming is ge weest met het geldende volkenrecht'., on verschillig of de Lomdensche Zeerecht- declaratie geacht zou moeten worden Duitschland te verhielden. De bezwaren, van dit sbamdpunt .tegen de behandeling- van de Medea ingebracht, betreffen niet alleen de vernieling van het schip, maar ook de wijze waarop de "bemanning aan de gevaren der zee werd prijsgegeven, nadat de booten waarin zij zich begeven had, gedurende zeer korten .tijd door de Duitsche duikboot waren gesleept. Bovendien moet onze Regeering den na druk hebben gelegd op de wanvenhou ling tusschen een zoo krassen maatregel van geweld .ais bet vernielen van schip en inhoud, en het onschadelijk karakter van een lading sinaasappelen, aangenomen zelfs (wat nauwelijks aannemelijk is) dat deze als contrabande moes/t worden be schouwd. Vianweg de Duitsche Regeering moet hierop aan onzen gezant te Berlijn voor loop ig needs geantwoord zijn, dat naar haai- meening de rechtmatigheid van het voorgevallene niet viel te betwisten, het geen mm zich voorstelde in een nadere mo-ba ter beantwoording van de ingebrach te juridische bedenkingen uiteen te zet ten. Overigïhs zou de Duitsche prijsrecb- tea- over het geval van de Medea uitspraak doen. Van den kant der Duitsche Regeering moet geenerled toespeling zijn gemaakt op de mogelijkheid dat zooals de „Külni- scbe Zeitung" zich onlangs uit Amsterdam liet melden, maar wat door de directie der Kon. Nederl. Stoomboot-Mij. naar men weet, ten stelligste is tegengesproken ds „Medea" lood, pyriet of andere abso lute oorlogscontrabande onder do sinaas appelen-lading aan boord had. Reeds terstond moet aan baron Gevers, die deed uitkomen hoezeer de openbare meening in Nederland door het scherpe optreden van do Duitsche marine tegen Nederlandse!ie .schepen in. de laatste week van Maart verontrust was, de verzekering zijn gegeven, dat jn het gebeurde vol strekt geen toeken mocht worden gezien van eenige wijziging in de politiek van de Duitsche Regeering tegenover Nederland. Sindsdien is trouwens van eten verdere actie van Duitsche duikbootem in hert bij- Bonder tegen N edarl andsche schepen niets moer bespeurd. Over bet let dc* non de ..fiete-irr V" krachtens uitspraak van den Duitse hen prijsrechter zal te boomt vallen, is men in de naastbetrokken kringen zeer gerust. Het moet vaststaan, dat in elk geval de contrabande die het zou vervoerd heb ben, minder dan de helft der lading heeft bedragen, zoodat van verbeurdverklaring van het schip geen sprake zou kunnen zijn. De vaart op Londen. Die „Great Eastern Railway" zal, te be ginnen met deze week, een half-wekelijk- schen passagiersdien&t openen tusschen Landen (Tilbury-Station) en Hoek van Holland. Nederlander veroordeeld. De krijgsraad te Keoilen beeft een Ne derlandsehen arbeider, die te Neuse zicli ongunstig over het Duitsche volk en leger tegenover zijn kameraden had uitgelaten, tot drie weken gevangenisstraf veroor deeld. De Utrechtsche relletjes. De minister van Oorlog heeft aan den £epens. Uuitananit-generaal A. J. Vetter opgedragen namens hem een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de on'angs te Utrecht voorgevallen ongere geldheden. iCrediet voor den. kleinen middenstand. De commissie voor een centrale bank voor volks-, spaar- en voorschotbanken, benoemd in de vergadering van crediet- iinstellingen dn Den Haag, op 13 Maart jl. geliouden, is met haar arbeid gereed. Aan de volks-, hulp-, spaar- en voorschotban ken, die deelnamen aan bovengenoemde bijeenkomst, heeft zij een ontwerp voor statuten eener NederLandsche Centrale Bank voor Volkscrediet toegezonden. Hierin is gestreefd naar een centrale, wier inrichting en werking weinig kosten met zich zal brengen, terwijl die deelne ming den volks-, hulp-, spaar- en voor schotbanken gemakkelijk wondt gemaakt en hare zelfstandigheid volmaakt wordt geëerbiedigd. De op de bijeenkomst van 13 Maart ver tegenwoordigde ciedietinstellingen, tot deze groep behoorende, worden uitgauoo- digd tot een vergadei-ing, welke aal ge houden worden op Dinsdag 20 dezer, in het gebouw dor grafelijke z.alen te 's-Gna- venhage. Aldaar zal ds commissie voor stellen, over te gaan tot oprichting van ©en centrale, behandeling der statuten en aanwijzing van een aantal algevaan digden ter algemeens regeeringsoonrmis- eiie, in verhouding tot het getal deelne mende c re ddetinstelling en Landboaiwverlo f. Bij bet Hoofdbestuur van d"en Ned. Bond in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf kwam van verschillende ge mobiliseerde landarbeiders het bericht dat ten hunnent een schrijven van den Minis- tea- van Oorlog was aangeplakt, dat dlëchts zij, die meer dan 1 bunder land in gebruik hebben, lamdbou wvealof kunnen krijgen, ©en maatregel waarover dezie arbeiders zich beklaagden, omdat de meesten daar door van bedoeld veriof zouden verstoken blijven. Dit hoofdbestuur wendde zich tot den Minister om opheldering en verzocht, indien werkelijk een zoodanig schrijven was uitgevaardigd .daarop .terug te ko men en de grens voor landbouwverlof rui mer te stellen. Later ds in de pers een bericht versche nen, waarin eveneens wordt vermeldt, dat de grens door den Minister als boven as bepaald. Thans is evenwel door het Hoofdbestuur van bovengenoemden bond een schrijven van den Minister terugontvangen, waarin .ter kennis van dit hoofdbestuur wordt gebracht dat een schrijven, als in zijn adres van 1 April bedoeld, dezerzijds on bekend is. Het zou nu nog mogelijk zijn dat de Minister de bepaling had gemaakt dat slechts zij die meer dan 1 bunder grond gebruiken, landbouwverlof kunnen krij gen, maar dit is moeilijk aan te nemen, temeer waar bedoeld hoofdbestuur ver zocht verlaging van de grens, en daarover wordt in het antwoord van den Minister niet gesproken. Een aanklacht. De „Tel." deelt mede, dat bij de justitie tegen haar een aanklacht is ingediend over het onderschrift, dat genoemd blad had ge geven bij een Wolff-telegram, waarin werd medegedeeld, dat de bemanning van de Duitsche duikboot bij het tot zinken bren gen van de „Falaba" niet gelachen heeft. De „Tel." bad in dat onderschrift o. a. geschreven: „Juist omdat de bemanning der onder zeeërs haar roemlooze praktijken uitoefent op een wijze, die, indien er een internatio nale rechtspleging bestond, slechts met den strop gestraft zou kunnen worden, hoeft de Engelsche regeering verklaard, dat de gevangengenomen officieren en matrozen van Duitsche onderzeeërs niet als gewone krijgsgevangenen behandeld zullen wor den." Oorlogsberichten van de grens. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, aan de hoofden der politie in alle Zeeuw- sche gemeenten een aanschrijving gericht, om aan correspondenten van Nederland- sche bladen mededeeling te doen, dat vol gens de opvatting van den bevelhebber het opzenden van berichten over oorlogsge4 beurtenissen in de nabijheid der grenzen in strijd is met de neutraliteit van ons land, en dat correspondenten, die rich na deze waarschuwing hieraan toch schuldig maken, gevaar loopen, dat hun door den territorialen bevelhebber het verblijf in Zeeland zal verboden worden. Varkensvleesch. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Een bewijs hoe in de maand Maart het gebruik van varkensvleesch tengevolge van de prijsstijging en andere oorzaken in ver band met den oorlog is verminderd, leve ren 'de maandstaten van het openbaar slachthuis alhier, die aantoonen dat in het slachthuis geslacht werden in de 28 dagen van Februari 2771 en in Maart met 31 dagen 1933 varkens of 838 minder. Verboden van uitvoer. Het Stbld. no. 179 bevat Let Kon. besluit van 10 dezer, houdende verbod van uitvoer van vliegmachines en onderdeelen daarvan. De uitvoer van vliegmachines en onder deelen daarvan is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Het Stbld. no. 180 bevat het Kon. besluit van 10 dezer, houdende wijziging van bet verbod van uitvoer vau ijzerdraad, prikkel draad en andere van ijzerdraad vervaardigde artikelen, alsmede vau schoppen en zeisen. Het artikel 1 van het Kon. besluit vau 16 Maart 1915, (Stbld. no. 155) wordt gelezen „De uitvoer van ijzerdraad, prikkeldraad en andere van ijzerdraad vervaardigde arti kelen, alsmede van schoppen en zeisen, is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Uitvoer van huiden. Naar aanleiding van geruchten, als zou kans bestaan op uitvoer vau inlandsche runder huiden, vernemen wij uit de beste bron, zegt de hN. R. Crt.", dat die geruchten onjuist zijn. De regeering is niet voornemens, ver andering te brengen in de tot dusver gevolgde gedragslijn, zoodat de uitvoer van huiden verboden blijft. De geruchten zijn misschien outstaan, door dat er wellicht toestemming zal gegeven worden- in enkele gevallen tot uitvoer in zoogenaamd veredelingsverkeer. Datbeteekent dat huiden, die een bijzondere looiing ver- eischen, die alleen in het buitenland kan geschieden, worden vrijgelaten, maar onder waarborg, dat het van die huiden te vervaar digen leder weder bier in het land terugkomt. Uit den aard der zaak blijft dit telkens tot kleine hoeveelheden beperkt. Regeling van den uitvoer van Aardappelen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten, nog van een beperkte boeveelheid aardappelen uitvoer toe te staan, en wel van die soorten, welke wegens haar geringe duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zouden moeten overgaan. De minister wenscht echter te voorkomen, dat deze* uitvoer ten gevolge zal hebben een verhooging van den prijs der aardappelen voor de binnenlandsche consumtie, en tevens, dat wederom handel in consenten zal worden ge dreven. Te dien einde is met de regeling van den uitvoer belast de subcommissie uit het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité in zake voeding van mensch en dier. De secretaris dier sub commissie de heer R. P. Bontbuis, is benoemd tot directeur van het inmiddels opgericht Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aardappelen, van welk bureau bet voorloopig adres isTournooiveld 6, Den Haag. Genoemde directeur noodigt nu allen, die aardappelen ten verkoop in voorraad hebben, uit, daarvan vóór of op 17 April a.s. schrifte lijk mededeeling te doen aan de volgende adressen voor zoover die aardappelen liggen in de provincies Noord- en Zuid-Holland aan J. C. v. d. Googb, te Middclharnis; Deze mededeeling behoort vergezeld te gaan van een nauwkeurige opgave van de hoeveel heid van elke soort afzonderlijk en waar (bij wien) die aardappelen zich bevinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G., tegen welken dc houders eventueel bereid zijn die aardappelen af te staan. Dc prijs moet zijn franco wagon of schip van het naastbij- gelegen spoorwegstation of laadplaats. Indien bij contróle blijkt, dat de opgaven onjuist zijn, komen de aardappelen in geen geval voor uitvoer in aanmerking. De Prins Maurits. De directie van den Koninklijken West- Indischen Maildienst deelt mede, dat zij v-an baar agent te New-York de navolgen de telegrafische mededeeling ontvangen beeft: Op Zaterdag, den 3dem April des mor gens tem 9 ure seinde het s.s. „Prins Mau rits", dat het zich op een Noorderbreedte van 36° 10' en Westerlengte van 74° V in nood bevond; verscheidene schepen gin gen ter assistentie; er woedde een heyige storm. Zaterdagmiddag 12 uutr telegra feerde liet s.s, „Prins Maurits" de navol gende noodsignalen: „S. O. S." (save cur souls) en „sinking fast". Het s.s. „Algen- quin (van de Clyde line) was een dei- schepen, die ter assistentie waren gegaan, men hoorde aan boord van dat schip vage draadlooze seinen, doch kort na 12 uur 's middags werd niets meer verno men. Verschillende schepen passeerden de plaats; waar het s.s. „Pruis Maurits" in nood verkeerd had, doch geen spoor weid gevonden, ook niet van wrakstukken. Wij gingen voort verdere inlichtingen in te winnen, maar .tot nog toe zonder re sultaat. De passagiers, die aan boord -«varen, zijn: mevr. de wed. Auguste Laroche, Cap Haitien; mevr. Marion Wallace, Port au Prince; de heer en mevr. Glorvis Miot, Port au Prince. De directie vreest, naar aanleiding var: dit bericht, dat de kans op redding van de opvarenden van het s.s. ^Prins Mau rits" zeer gearing is. Een tramkwestie. De Haarlemsche berichtgever van dc >,TeL" meldt: In verband met het wettelijk voorschrift dat tramlijnen, wier eindpunten in ver schillende gemeenten liggen, niet onder worpen zijn aan de bepalingen eener ge meentelijke concessie, is aan de N.Z.H.T. door de gemeente Haarlem de verplich ting opgelegd, om met haar stadstram lijn één meter te blijven van de grens Haar lemHeemstede, tot waar de baan van de stoomtram HaarlemLeiden (ook van de N.Z.H.T.) ligt. De directie heeft nu echter zonder het gemeentebestuur van Haarlem er in te kennen, de trambaan 80 c.M. ever de grens verlengd. Tusschen de 6tadslijn en de stoomtram/lijn is nu nog maar een ruimte van 2 d.M. Op dezie manier kun- hen de wegens der «rtadslijn op de lijn naar Leiden komen. Dit is gedaan Qm de wagens ook naar de herstelplaats te Rijnsburg over te brengen. Het gemeentebestuur van Haarlem is zeer ontsticht over dit eigenmachtig op treden van de directie der N.Z.H.T. en overweegt welke maatregelen zij daarte- 1 gen nemen zal. 6 Ned. R. K. Volksbond. ld Gisterenmiddag hield oe afd. Leiden var s den Ned. R. K. Volksbond een verplicht# >i ledenvergadering, waarin als spreker op- i trad de heer A. Kellenaers met het onder werp „De Katholieke Kerk en de weldadig je heid." d De voorzitter, de heer P. Heemskerk, 5 opende de vergadering met gebed en rier in het bijzondei- bet welkom toe aan den 1 spreker, die ondanks zijn drukke werk- jj zaambeden, als voorzitter van het R. K &S Huisvestingscomité, toch voor den Bond k wilde optreden. Onder applaus van de .n vergadering bracht de voorzitter hem daar- jj voor zijn erkentelijkheid. 1 Spr. memoreerde vervolgens liet zilveren la priesterfeest van den bondsaclviseur, den j, zeereerw. heer rector Stroomer. In een >j korte beschouwing over de circulaire van g den minister inzake het goedkoop verstrek- ken van levensmiddelen aan de onbemid- j] delde klassen wees spr. op den invloed van de arbeidersorganisatie, zonder welke, al- dus spreker, de regeering niet tot derge- lel lijke plannen zou zijn gekomen. Ten slotte herinnerde spr. aan het feit, dat het juist 1 15 jaar is geleden, dat de eerste steen is gelegd voor de groote zaal van den Volks- bond. Na lezing der notulen en installatie van ij een nieuw lid, deelde de Voorzitter mede, a dat de heer A. Lombert ontslag heeft ge- e nomen als lid van den Centralen Raad. <i Bij de nu volgende verkiezing voor een I lid van den Centralen Raad (vacature L. 11 Hensing) werd gekozen de heer J. Horikx 01 met 65 stemmen tegen 46 op den heer P. v. d. Staak. Hierna was het Woord aan den heer cl Kellenaers. Spr. zeide het standpunt te I willen aangeven, hetwelk de katholieke kerk ten opzichte van de welddadigheid steeds heeft ingenomen en nog inneemt. Vanaf haar prilste jeugd heeft de katho lieke kerk een liefde betoond jegens de g armen, noodlijdenden en verdrukten, wel- ke geheel eenig is in de geschiedenis en 1 aller bewondering heeft afgedwongen. Toen n de lieiderische stadsprefect van Rome in de dagen der eerste Christen-vervolgingen j van den diaken Laurentius de schatten der kerk opeischte, verzameide deze de armen, zieken en noodlijdenden en sprak „ziehier de schatten onzer kerk." In den loop der eeuwen toonde 'zich de Katholieke naastenliefde op verschillende wijzen, naar gelang de verschillende be hoeften: inrichtingen van ziekenzusters, i gestichten voor weduwen en weezen, ar menscholen, St. Elisabeth- en St. Vineen,- tiusvereen. enz enz. In het centrum van Berlijn verheft zich een ziekeninrichting, misschien de grootste der geheele wereld, 0 welke wordt beheerd door Katholieke liefdezusters. De grootste ziekeninrichting j in ons land, het O. L. Vrouwe-Ziekenhuis. 1 te Amsterdam, is eveneens een stichting j onzer liefdezusters. Onder applaus der 1 vergadering sprak spr. zijn eerbied uit voor de model-inrichting hier ter stede, het naar alle eischen des tijds ingerichte St. Elisabethsgesticht op de Hooigracht. 1 In het bijzonder wijdt spr. uit over de in 1832 door Ozanam gestichte St. Vincen- tiusyereeniging. Deze vereeniging telt nu 1 7500 conferenties, verspreid over dc gehee- le wereld, en geeft ieder jaar 16.000.000 j fr. uit aan de armen. Hare leden schen ken niet slechts aan de armen een stoffe- 1 ijken aalmoes, maar ook de gift van zich- zelf, van hun persoon. In ons land heeft, zij de voogdij over 2200 kinderen. Dit wil zeggen, dat zij 2200 kinderen, die anders misschien de kanker der maatschappij zouden zijn geworden, vormt tot goede burgers en degelijke Christenen. Er is, aldus spr. ook een weldadigheid, die wij' zouden kunnen noemen een oor logsweldadigheid, de weldadigheid ojl het slagveld, aan het front, in de loopgra ven in de gevechtslinies, en in ons eigen land, dat een toevlucht is voor zoovele vluchtelingen. Spr. schildert het werk onzer katho lieke liefdezusters op het oorlogsterrein en herinnert aan de woorden van den Duit schen minister van Oorlog, tot den Keizer gesproken, toen in 1875 de Katholieke liefdezusters werden verbannen: „Sire, steeds zal ik u gehoorzamen, maar zonder liefdezusters treed ik niet op op in den strijd." Sprekend -over de -liefdadigheid, in ons land aam de duizenden vluchtelingen be wezen, brengt spreker in, het bijzonder liulde aan. het Katholieke Noord-Brabant, zoo dikwijls smadelijk betiteld als „het donkere Zuiden". In plaatsen van 6 a 7 duizend inwoners is >aan 70 tot 150 dui zend vluchtelingen huisvesting, voedsel en kleeding geschonken op eem voortref felijke wijze. Qm te voldoen aan een tot hem gericht verzoek wijst de heer Kellenaers op den arbeid van het R. K. Huisvestigingscomité. Dit comité ils opgericht ongeveer half Sep tember van het vorig jaar. Naar aanlei- ding van een artikel i/n het „K. S. W." van dr. E. Verviers, waarin deze er op wees, dat Katholieke Belgische kinderen in niet- Katholieke gezinnen werden onderge bracht. Het comité heeft nu ongeveer kinderen onder zijn verzorging, welke het zooveel mogelijk heeft geplaatst in huisgezinnen van den stand, waaruit n] voortkomen. Op aangrijpende wijze schil dert spr. de ellende, die hij op vele plaat sen-in België heeft aanschouwd. Hij beeft b.v. 12 kinderen aangetroffen, van wie de vaders waren gefusilleerd en de moe ders krankzinnig geworden door smart Gedachtig aan het spreekwoord „Voor komen is beter dan genezen" wil spr. er nu nog de aandacht op vestigen, hoe de Katholieke charitas de ellende kan voor komen. En dan wijst spr. het eerst op een arbeidersvereeniging ais de Volksbond,/ -lie niet slechts streeft naar de zedelijk» en da godsdienstige verheffing van defl Uit Stad en Omgeving.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2