Denkt om de SCHAALCOLLECTE Steuncomité op 13 April 12 BUITENLAND. De Oorlog. 6e JAARGANG No. 1672 S)e £cidóclie0ou^aixt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. -- Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIlS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2:.j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG APRIL I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel moer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1-5 regels f1.50, elke regel moer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grooie letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handel8-Advertentl6n) van t-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Een zeer merkwaardig onderhoud van een Amerikaansch journalist met Z. H. Paus Benedictus XV. Franscho suc cessen in het Westen, Russische over winningen in het Oosten. De Paus over den vrede. Zaterdag hebben we al reeds iets mede gedeeld over een interview, dat de Paus op Paaschrnaandag aan von Wiegand, en correspondent van de New-York World" heeft verleend. De corr. heeft de „Nieuwe Crt." in staat gesteld het onderhoud tegelijk te publicee- jen als zijn blad. Wij laten hier een gedeelte volgen van wat genoemde correspondent schrijft. „Zend aan het Amerikaansche volk en de Amerikaansche Pers door uw blad mijn groet en mijn zegen en breng hun deze eene boodschap vari mij over, die is: werkt onophoudelijk en belangeloos voor den vrede opdat dit ontzettende bloedbad en de verschrikkingen en ellenden waarmee het gepaard gaat spoedig mogen eindigen. Daardoor zal uw land en uw pers een dienst bewijzen aan God, de wereld en de menschheid, waarvan het aandenken en de herinnering eeuwenlang zullen voort leven. Als uw land alles vermijdt, wat dezen strijd van volken tegen volken zou kunnen verlengen, waarin het bloed van honderdduizenden wordt vergoten en on zegbare ellende over hen wordt gebracht dan kan Amerika door zijn grootheid en zijn invloed veel bijdragen tot een spoedig einde van dezen ontzettenden oorlog. Bidt en werkt onvermoeid en onophoudelijk en vereenigd voor den vrede. Dit is mijn Paaschboodschap voor Amerika. De geheele wereld ziet naar Amerika in de hoop, dat dit het initiatief zal nemen voor den vrede. Zal Amerika het oogenblik dat daarvoor gunstig is ontdekken en het aangrijpen? Zal Amerika den wensch en de hoop der wereld vervullen? Ik bid God, dat het daartoe in staat moge zijn. Mijn dageiïjksch gebed, alSes wat ik doe is voor den vrede, voor het einde van dezen ontzettenden oorlog." De fijngebeitelde verstandige trekken van 's Pausen zee expressief gelaat waren eën duidelijken spiegel van den hoogen ernst zijner woorden, toen hij dit zeide. „Ik stel mijn geheele hoop voor een 'spoedigen vrede op Amerika en op de macht en den invloed die het heeft in ge heel de wereld. Rechtvaardig en onpartij dig en steeds onzijdig in zijn houding en zijn pogingen den oorlog ten einde te brengen, kan Amerika als het gunstig oogenblik komt den eersten stap doen, ver zekerd zijn van den grootsten steun van de zijde van den Heiligen Stoel. Ik hen dit reeds aan uwen president doen weten dooy een van zijn hooggeplaatste vrienden." Door wat ik hoorde en zag, zegt von Wiegard, gedurende het vrij lange verblijf ran twee dagen op het Vaticaan, in ge VAN HET sprekken met Vaticaansche hoogwaardig- heidsbekleeders en sommige der bij het Vaticaan geaccrediteerde gezanten, ben ik overtuigd, dat dé PauS harder werkt voor den vrede, dan wellicht iemand ter wereld. Als ik mag vertrouwen op de indrukken, die ik in mijn gesprek van 15 20 min. met den Paus opdeed en de boodschap, die hij mij opdroeg over te brengen naar Amerika, gaat de Heilige Vader verder dan dat hij enkel de hand toesteekt aan x\merilca om gezamenlijk daarmede té werken voor den vrede, en- doet hij een beroep op Amerika de rol van vredestichter op zich te nemen, waarbij de Paus aan Amerika zijn eigen geweldigen moreelen steun en zijn per soonlijke inspanning toezegt. De Paus ontving mij in zijn prachtige studeerkamer op de tweede verdieping van het Vaticaan, waarvan de ramen uitzien op het plein en de lcolonnaden van den St.-Pieter met een wijden blik over Rome en de besneeuwde toppen van hergen in de paars-blauwe verte. De prelaat, die mij geleidde, bracht mij door zijn kamer en, over een deel van den zolder naar de Raphael-loggia met haar wonderbare mozaïeken, en van daar naar den ingang van den vleugel, waar op die tweede verdieping '9 Pausen staatsievér- trekken zich bevinden. Schilderachtige in ouderwafcsche dracht gestoken leden, der Zwitsersche garde en meer modem geüni formeerde leden der fiere adelsgarde be groetten mijn begeleider en gingen ons voor door een aantal groote vertrekken, waarin de wanden (bekleed waren met roode zijden damast. Voor roode meubel stoffen heeft men op' heit Vaticaan blijk baar een' bijzondere voorkeur, wandbe- kileedingen en meubels alles is rood, ner gens is er 'Overlading, alles is prachtig en doodeenvoudig. Merkwaardig is nog, dat i:k in geen der vele vertrekken waar ifk kwam, een spiegel ontdekt heb, terwijl ■spiegels toch zoo grooten. rol spellen in paleizen van wereldlijke, heerschers. Diep is er de stilte, zeer kalmecrerid werkt c!at en tegelijk stimuleert het den geest. Er wordt zacht gesproken, men hoort de voetstappen niet van de waard:'|gheidsbe- kleeders en van de lakeien en wachten, die dienst doen in dezen vleugel. In de kleine 'troonzaal naast 's Pausen studeer kamer, waar busten van vroegere pau sen langs den wand staan nam een van 's Pausen kamerheeren mij in zijn hoede. Na een korte wachtperiode ging de deur open. Mijn begeleider wenkte' mij. Toen ik binnentrad kwam de Paus mij tege moet, begroette' mij hartelijk bij de deur en verzocht mij plaats te nemen aan de andere zijde van de kamer. Hij zette zich neer op een zetel dicht bij dien waarheen hij mij geleid had. Paus Benedictus XV ziet er merkwaar- die jong uit voor zijn jaren. De haren, die het kapje zichtbaar laat, zijn nog riet .geheel vergrijsd. Hij is iemand van mid delmatige gestalte, maakt allerminst een robusten indruk, wat wellicht een gevolg is v.an zijn ascetische/ levenswijze. De Paus is donkerblond, en zijn gelaatskleur is dan ook niet zoo donker als b. v. bij kar dinaal Gaspari, den Pauselijken staats secretaris, die een Italiaansch ty.pe heeft. Toch ziet. Benedictus XV er uit, als iemand met istalen zenuwen, een man van groote "energie. Zijn oogen zijn donker en maken een sterken indruk, de beweeglijkheid en het sterke uitdrukkingsvermogen van zijn gelaatstrekken, als hij spreekt, maakten het mij dikwijls mogelijk de antwoorden op mijn vragen te lezen van zijn gezicht, voordat de kamerheer ze voor mij ver tolkte. De portretten van den Paus- doen hem onrecht, omdat zij niet kunnen weergeven de beweging en het licht dat speelt over zijn trékken als hij spreekt. Daar mijn Fransch niet voldoende is, om een inter view als dot, waar het op elke nuance kan aankomen, in die taal te voeren, trad de kamerheer op als tolk. Toen ik den Heiligen Vader dankte voor de uitzonder lijke eer aan mij persoonlijk en aan de Amerikaansche pers bewezen, door de mij toegestane ontvangst., zeide Benedictus XV: „Het verheugt mij een vertegenwoordi ger te kunnen ontvangen van de Ameri kaansche pers, waarvoor ik groot respect heb en :ik waardeer de macht dezer rers goed te 'doen. De wereldpers is een factor van geweldige macht, die heel veel doen kan om den weg te helpen bereiden voor den vrede. Vooral in uw land oefent de pers een geweldigen invloed op de open bare meening. Wilt gij aan de AmeTÜkam- sche pers overbrengen dat ik vurig hoop, dat die haar groote macht en invloed zal gebruiken in ';t belang van God en. de menschheid om een eind te helpen maken .aan dezen oorlog en de- zaak der vrede onophoudelijk en belangeloos te bepleiten in onpartijdigen geest en recht doende wedervaren aan alle partijen." De Paus is niet iemand, die geweldig ontzag inboezemt, al heeft hij een. onmis kenbaar vorstelijke manier van doen en .is hij ai'ch bewust van het gezag en de majesteit van zijn verheven .ambt, tc.ch is hij absoluut natuurlijk en mensche- ■lijk. In heit gesprek frappeert u telkens weer hoe hij aan groote geestesgaven paait een vasten wil en de snelbeslotenheid, die kenmerken zijn van een krachtige per soonlijkheid. De Paus is iemand van. groo te wijsheid,hij heeft een pract.ische ma nier de dingen te zien en dat zonder een oogenblik de ideëele zijde uit bet oog te verliezen. In dat opzicht beschaamt de Paus menig theoretisch wereldlijk idea list.- Ook als staatsman en diplomaat, zoo as mijn indruk, zou de Paus een groot deel van de wereld der politici en diplomaten lessen kunnen geven. Hij sprak met mij op informeele wijze gedurende ruim een kwartier, dikwijls, als hij mijn vragen beantwoordde trok hij de wenkbrauwen hoog op en welsprekende gebaren bege leidden zijn woorden. „U wilt weten wat het standpunt is van den Heiligen Stoel ten aanzien van dezen oorlog en den vrede. Wij zijn van nee- niing, dat deze ontzettende oorlog zoo snel en spoedig mogelijk 'ten einde moeit wor den gebracht en de vrede hersteld. Daar naar moet worden gestreefd rnet alle mo- reele middelen van invloed, dis ons ten dienste staan»," Daarop volgde dan de Pauselijke Paaschboodschap aan Amerika, hierbo ven vermeld. De Paus verzekerde, dat hij voortdurend de pogingen voortzette door hem bi} de oorlogvoerende naties reeds gedaan om de verschrikkingen en de el lende van dezen oorlog te doen-wemiin- deren, dat hij geen moeite had ontzien, geen, enkel moreel middel ongebruikt had gelaten tot bereiking van dat doel. Hier in het Vatikaan, 7.00 deed hij uitkomen, is wellicht de plaats waar alle draleh samenloopen en het net van menschlie- vende en vredelievende bedoelingen en po gingen, die van hier weer kiopen naar de oorlogvoerende naties. De Paus voegde erbij, dat Z. H. de be moeiingen daartoe bij de volkeren voort zet. Hij heeft geen zedelijke middelen on beproefd gelaten, om den schrik en het lijden van den oorlog te verzachten. Naar aanleiding van bovenstaande inter view herinnert de „Neue- Freie Presse" er aan, hoe de Paus sedert zijn troonsbestij ging, zich heeft bezig gehouden met de vraag, wat de Kerk zou kunnen doen, om aan de beproefde volken den vrede terug te schenken. Als de Paus zich tot den pre sident der Vereenigde Staten als leider van een sterk, vooruitstrevend volk, wendt, als tot een bondgenoot voor zijn vredesbemoéi- ingen, dan heeft dit de belangstelling van heel de wereld, ofschoon op dit oogenblik de voorloopige voorwaarden vdor deze actie nog niet kunnen gesteld worden." De Paus en de Belgen. Z. H. Paus Benedictus XV heeft het vol gend schrijven aan mgr. Ileylen, bisschop van Namen, gezonden. Aan onzen Eerbiedwaardigen Broeder Thomas Louis, bisschop van Namen. Eerbiedwaardige broeder, heil en apos tolische zegen! Hetgeen Wij reeds wisten over den treu- rigen toestand, waarin een gruwelijke en zeer wreede oorlog België over zijn geheel gebracht heeft, wordt Ons nog voor het dierbare diocees Nomen in het bijzonder door uw jongste schrijven bevestigd. Wat gij Ons daar mededeelt, moet elk hart wel diep ontroeren. Hoeveel te meer dan Ons, die de taak van een Vader vervullen, van. een Vader, wien vol liefde en bezorgdheid alle belangen van zijn kinderen ter harte gaan? Indien medelijden en liefde van een vader den bedroefden zonen een groote troost aanbrengen, dan mogen uwe harten opnieuw bemoedigd en versterkt worden. Want wij hebben uw rampen en beproe vingen medegevoeld en blijven ze nog steeds medegevoelen; ons hart is bedroefd op het zien van uw ongelukken, en wij ge voelen voor u een bijzondere welwillend heid en toegenegenheid. Niets verlangen wij dan ook vuriger, dan dat spoedig voor u een einde kome aan deze ontzettende beproeving. Al onze kinderen die weenen, in het bijzonder de .zonen van de verheven Belgi sche natie, die Wij bijzonder beminnen, wijl zij zich sinds tal van jaren zoo groote verdiensten voor den Katholieken gods dienst verworven hebben, bevelen Wij zon der ophouden aan God, den Eeuwig- almachtigen aan! Uit het diepste van onze ziel smeeken Wij Hem dat IIij eindelijk den dag van den zoo vurig verlangden vre de doe aanbreken, en dat Hij in zijn sou- vereine barmhartigheid de overvloedige en kostbare vruchten van den vrede schenke, vooral aan u, die zoovele rampen geleden hebt. Hoezeer gij onze welwillendheid geniet, hebben Wij u bij andere gelegenheden reeds getoond, en Wij willen het opnieuw bewijz,en, door U, eerbiedwaardigen Broe der, Uw geestelijkheid en Uw geloovigen met veel liefde in den Heer, onzen Aposto- FEUILLETON. HEREENiGD. ui Hoe geheel anders zag het vertrek er thaas, bij daglicht, uit, vergeleken, bij het schemerlicht van den vorig en avond. Het vriendelijke houtvuur, dat in den haard brandde, tegenover de deur, waardoor zij was binnengetreden, het met roode gor dijnen behangen "ledikant aan haar rech terhand; het venster met dezelfde soort gordijnen en de toilettafel aan haar lin ke 1I1 and; de. donkere eikenhouten gewre ven vloer; het kolossale berenvel, hetwelk het valluik over den geheimzinnigen af grond verborg; de gemakkelijke leuning- d.oel voor het lage schrijftafeltje, hetwelk bijzonder te haren gebruike bij het ven ster was meergezet, en de gevulde koffer, welke ha.ar vaderlijke beschermer voor zien had met alle voor een jong meisje nooüiige kleed i rig stukken en andere oor- werpen, voordat zij New-York verlieten, dat alles keek haar veel te vriendelijk eri uiitn.oodigend aan om in haar geest plaats te laten voor sombere gedachten. Kapitola was juist bezig den inhoud ■van den koffer be bergen in haar kleer kast, toen juffr. Kondiiment binnenkwam te zien hoe haar jeugdige meesteres bet maakte. De goede vrouw sloeg, toen ®i a' die kostbaarheden zag, welke Mr. war-field voor zijn, nichtje gekocht had, de handen in eikaar. Hoe is 't mogelijk! riep zij u.iit. De oude heer is geheel veranderd! Miss «lack. Juffrouw Kondiment, noem mij r-.iet Miss Black, ik houd daar niet van. Ik heet Kapitola! Zoo als gij verlangt, Miss Kapitola! Miaar M. War field1 moet wel zeer veel reden hebben om zoo van u te houden., dat hij zich zelf niet meer is. Sinds onze voormalige meesteres, de zuster "van M. Warfield, dit huis verliet, vele, vele jaren geleden, heeft Hurricane Hall zulk een pracht niet meer gezien als deze! Kapitola glimlachte, terwijl zij over een stoel een zeer kostbaar bruin merinos- kleed hing, dat zij voornemens was aan te doen voor het middagmaal. Juffrouw Kondiment, zegde zij, gij zijt mij nog"een verklaring schuldig, na melijk wat men verhaalt over dat geheim zinnige valluik! Sst, Miss, ndet zoo luid! Mijnheer houdt er niet van, dat daarover gespro ken wordt en als hij het hoorde... O, wees niet bezorgd, juffrouw Kon diment. Ik beloof het u, ik zal zwijgen. Wait vertelt men dan over dit griezelige valluik? Niettegem&baainde het helder dag was, keek juffrouw Kondiment schuw om zich heen, voordat zij op geheimzinnigen ■toon antwoordde: Men vertelt dat deze diepte lang, heel lang geleden een val ge weest is voor Indianen! Een val voor Indianen? vroeg Kapi tola verwonderd. Ja, Miss. Het vertrek behoort tot het oudste gedeelte van het huis. Het bestond reeds ten tijde van den Franschen oorlog tegen de Indianen en behoort tot de oud ste door vreemdelingen bewoonde plaat sen van het laiRi, Dan zal deze kamer mij liever zijn dan welke andere in het huis ook, want ik houd van historische plekken met ge- h e imz innige geschiedenissen. Hurricane Hall heeft in den ouden tijd behoort aan de Le Note's, vertelde juffrouw Kondiment verder. De eerste 'eigenaar, de oude Henri Le Note*, moet een der grootste schurken zijn geweest, d,ie ooit geleefd hebben. Hij onderhield schijnbaar vriendschappelijke betrekkin gen met een kleinen naburlgen stam van inboorlingen en wist hen te overreden hem een bijzonder vruchtbaar stuk land af te staan. Allen waren er voor te vinden op zes na. En wat deed de schurk? Hij noodigde deze roode broeders uit tot het bijwonen van een feest op zijn bezitting en zij kwamen. En toen zij bij elkaar stonden hier hij het vuur, liet hij hen met hem broederschap drinken en die goede gezindheid door een eed bezweren. En toen. de zes mannen gereed om te zweren met de handen omhoog geheven stonden, werkte hij, zonder dat het be merkt werd, met den voet een grendel van het valluik'los, en alle zes de mannen stortten in de diepte, die nog door geen oog gepeild is geworden. Ontzettend! riep Kapitola uit. Gru welijk! En is die duivel in menschenge- daante ontsnapt, zonder dat de bloed verwanten der slachtoffers wraak op hem namen? Neen. Er verliepen wel vele jaren, voor dat dit gebeurde, doch toen de zo nen der zoo schandelijk vermoorden op gegroeid waren tot strijdbare mannen, vielen zij op zekeren dag dit huis aan en doodden de geheele familie, uitgenomen den oudsten zoon, een knaap van tien jaar, die ontvluchtte en alarm sloeg. Men vertelt dat de Indianen de lijken der Le Noir's door het geheimzinnige valluik in de diepte hebben laten verdwijnen en dat zij op het punt stonden den rooden haan op het dak te laten kraaien, terwijl zij in woeste vreugde rondom hét huis dans ten, toen de loomst van soldaten, die in de nabijheid gestatiiormeerd lagen., hen op de vlucht deed slaan. De brand werd toen gebluscht! Welke bloedige dagen! Ja, Miss, en als gij in deze kamer bevreesd zijt zal dk een andere voor u ge reed maken. Ik bevreesd zijn? Ik vrees voor geen enkele levende, en nog minder voor doo- den! O Miss zeg dat niet zoo hardop! ant woordde juffrouw Kondiment. veif-ehrikt. Er zijn dingen, dlie zelfs den moedtgsten man doen schrikken en deze streek is vol verschrikking. Maar ik moet u thans ver laten, Miss, en gij zult er goed aan doen als ge u tijdig gereed maakt voor het diner. Mijnheer is altijd stipt op zijn tijd en in een half uur moet alles gereed zijn! En de huishoudster verliet druk doen de het vertrek, terwijl Kapitola haar glim lachend nakeek. Het meisje was met haar toilet weldra gereed en begaf zich nu naar liet terras voor de wcmiing juist op het oogenblik, dat Mr. Warfield aan kwam, gevolgd door Wool, die een grij zen pony bij den toom leidde. O. uitstekend dat ge daarjuist zijt! riep Mr. Warfield het jonge meisje toe. Kijk de.ze pony eens .Het is 'n beestje dat te goed is voor werk ete te zwak orn mij 'te dragen. Daarom krijgt ge het van mij ten geschenke, want ge moet toch leeren rijden! O, oompje! riep Kapitola uit, de han den ineenslaande. Ik weet niet hoe ik u •bedanken zal! Ge. kunt vanmiddag de eerste les krijgen! Wool zal uw leermeester zijn! Maar kom nu eerst mee aan tafel! De plumpudding zal wel reeds staan te wach ten. Met deze woorden geleidde hij zijn pleegkind naar de eetkamer, waar juf frouw Kond'imenit, die de stiptheid van haar meester kende, inderdaad reeds id les had opgediend. Na afloop van den maaltijd begon aan stonds Kapitola's eerste rijles oader Wool's leiding. Het jonge meisje bezat de vier hoofd- vereischben van een goede rijde res een buigzame gestalte, volharding, een aan vermetelheid grenzende onbevreesdheid1 en groote tegenwoordigheid van geest. Zij dreigde zelfs geen enkele maal uit het zadel te geraken, en Mr. Warfield, die haar oefeningen met belangstelling gadesloeg, verzekerde haar herhaaldelijk dat zij, indien zij zóó voortging, binnen kort de beste rijderes zou zijn uit den ge- heelen omtrek. (Wordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1