Uil Stad en Omgeving. SPORT. De „Times" over de Duitsch-Nederlandsche oorlogsgeruchten. Het tetegnam, verm-el diende, do»t verze kering tegen gevaar, on'lstaan door oor log tusschen Duitschland en Nederland, eteohts tegen een premie van 40 pek ge- dekit kan wonden, zal zeker hier te lande ve.nbazing wekken, schrijft het „Hbld." Heit volgende telegram van ooi i en Lon- diensoben co-roespondent doet echter zien, de»1, in Londen ernstige geruchten cm- trent da-t oorlogsgevaar liepen. Deze correspondent seinde date 11 April: ,.De Times bespreekt hedenochtend in oen hoofdartikel de aanhoudende geruch ten omtrent moeilijkheden tussehen Duitschland en Holland, geruchten die echter bij de NederJandscbe kolonie geen geloof vonden. Do Times zegt, dat, indien de bron dier geruchten gevonden kon worden, men zien zon, dat zij verspreid worden niet jin het belang van Engeland, maar van Dultscliliand. Het DudtSche di plomatieke en journalistieke vermogen om verkeerde voorstellingen te wekken zou met profijt in Holland en op andere plaatsen gebruikt kunnen zijn en zou de opwinding in Londen verklaren. ,,De Times geeft daarom in overweging zeer sceptisch tegenover dergelijke oor- logsgeruchten tie staan en niet mede te helpen om ze te verbreiden. De Times geeft dan verder een verklaring van de positie van Nederland, die buitengewoon moeilijk is, maar het Nederlandsche volk heefit zich met zorg onthouden van e'ke offensieve manifestatie en de oorlogvoe renden kunnen er zeker van zrijm, dat Ne derland geen inbreuk op zijn rechten zal duMen, ofsdioon het zich niet. aan de verliezen en verwoesting van een oorlog zal bloot stellen zonder een voldoende reden. „Mochten de Duitschers ter uitvoering van eemig al te slim plan willen pogen Holland aan te vallen, dan zal Holland zonder eenigen twijfel dien aanval at- siaan. Maar die mogelijkeid uitsluiten de, kan men verwachten, dat de Neder- landsche regeering niet zal afwijken van de gedragslijn door haar vastgesteld ten einde in de toekomst de integriteit en on afhankelijkheid van het land te handha ven." Uitvoer van varkensvleesch. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien het koninklijk besluit van 18 Fe bruari 1915, houdende verbod van uitvoer van alle varkensvleesch, alsmede zijn be schikking van 27 Maart 1915, heeft goedgevonden vast te stellen de na volgende bepalingen omtrent uitgifte van consenten voor den uitvoer van varkens vleesch aan exporteurs: Ax*tikel 1. In de hierna volgende artike len wordt verstaan onder het Rijksbureau: het Rijkscentraalbureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch; de directeur: de directeur van het voor noemde bureau. Artikel 2. Als exporteur volgens artikel 2b van de ministerieele beschikking van 27 Maart 1915 kunnen worden ingeschreven: a. Zij, die reeds gedurende de eerste 8 maanden van 1914 x-egelmatig varkens of varkensvleesch in welken vorm dan ook uitvoerden. b. Zij, die als zoodanig nog door den di recteur worden toegelaten. Artikel 3. De exporteurs, bedoeld onder letter a, van liet. voorgaande artikel, moe ten een verzoek tot inschrijving als expor teur vóór 15 April 1915, schriftelijk en eigenhandig onderteekend, indienen bij den directeur en daarbij opgeven: lo. de gewichten der hoeveelheden var kens en vaikensvleesch, door hen in elk der eerste acht maanden van 1914 uitge voerd; 2o. het gewicht der hoeveelheden var kensvleesch, door hen in 1915 uitgevoerd. Artikel 4. Zij, die volgens de bepaling van letter b. van artikel 2 als exporteur wenschen te worden ingeschreven, richten een daartoe strekkend schriftelijk, gemo- tiveerd verzoek tot den directeur. Artikel 5. Het totaal aantal K.G. waar voor een exporteur in maximum consenten kan bekomen wordt van maand tot maand vastgesteld voor het eerst voor de periode 19 April tot 18 Mei. Artikel 6. Voor elk der exporteurs, be doeld onder letter a, van artikel 2, wordt dit maximum voor (leze periode bepaald op 12% pCt. van de door hem geëxporteer de hoeveelheid tusschen 1 Januari15 Maart 1915, vermeerderd met 12% pCt. van de door hem geëxporteerde hoeveelheid in het eerste kwartaal van 1914. Artikel 7. Voor elk der exporteurs be doeld onder letter b, van a«rikel 2 wordt dit maximum bepaald door dén directeur. Artikel 11. Voor vleeschwaren, die ge deeltelijk uit varkensvleesch bestaan, wordt volgens een door den directeur vast te stellen schaal bepaald het percentage varkensvleesch (in eiken vorm), dat hierin ten opz.ichte van de toepassing dezer be palingen aanwezig geacht wordt. Artikel 12. De exporteurs moeten zich verbinden binnen 5 dagen na opdracht aan den directeur varkens te levei*en, geschikt voor binnenlandsch verbruik. Do geleverde varkens moeten zijn biggen met een minimum slachtgewiclit van 100 K.G. Do varkens moeten geleyerd worden le vend, in goede conditie, vrachtvrij en goed gemerkt tor plaatse, door den directeur te bepalen, aan het adres van den Neder- landsclxen Slagershond of wie daarvoor in de plaats gesteld wordt. Artikel 13. De minister bepaalt op den 16en van elke maand: a. welke prijs per K.G. slachtgewiclit betaald zal worden aan de exporteurs voor de door hen to leveren varkens gedurende de eerstvolgende periode; b. tot welk gewichtspercentage van de hoeveelheid varkensvleesch door een expor teur uit te voeren, hij verplicht kan worden varkens te leveren voor binnenlandsch ver bruik gedurendo de eerstvolgende periode. Artikel 14. De exporteurs moeten zich op straffe van schrapping van de lijst van exporteurs verbinden rechtstreeks noch middellijk varkens of varkensvleesch, vol gens artikel 11 voor de binnenlandsche markt geleverd, te koopen, te doen koopen, uit te voeren of te doen uitvoeren. De Indische leening. Het gebeurde met de plaatsing der In dische leenJ/ng, waarbij een aardig be drag aan den strijkstok bleef hangen van een groep bankiers, vindt ook bespreking in de „Tijd". Het blad zegt onder meer: „Een liberaal vriend van onzen Haag- sehen Briefschrijver verklaarde kort na diens optreden van den heer Pieyte: „hij is knap, hij is welsprekend, hij is gevat, hij is van een zeldzame durf en brutali teit en hij is handig." Misschien wel door een zeker te veel van deze kwaliteiten heeft de heer Pieyte tot heden niat Eet vertrepwen weten te winnen. Wij vreezen voor hem, dat dit, na het gebeurde met die Indische leening niet beter er op zal zijn gewonden. Er is in ieder gevjtl alle redien voor de Kamer, hem verantwoording te vragen, dat hij, laten wij maar zeggen, haar onvolledig inlichtte, ja, haar opzettelijk, willens en wetens, met een kluitje in het riet heeft gestuurd." Westfriesche Katholieke Landdag. Door het comité voor den W.-F. Katho lieken Landdag is besloten dit jaar op den tweeden Pnksterdag den Landdag ta do on doorgaan. Ais sprekers zullen op treden pastoor Van Kielckhoven en baron van Wijnbergen. Een Katholiek Drankbestrijdcrsweekblad. Verschenen is het eerste nummer van „Onze Kruistocht", orgaan voor de R. K. Drankbestxijding in het Bisdom Haarlem. Dit nieuwe drankbestrijdersweekblad, het eerste van katholieke zijde, wordt uitgege ven door het Diocesaan Kruisverbond in het bisdom Haarlem. Het is een daad van durf en moed van het hoofdbestuur, doch daarnaast ook een bewijs van inwendige kracht van de ka tholieke dx-ankbestrijding in het Haarlem- sche, dat zulk een uitgave mogelijk werd, waar zelfs de federatie Sobriëtas steeds voor een weekblad is teruggedeinsd. De arbeidsduur in het havenbedrijf. Naar het. „Volk" meldt, is namens den Minos-ter van Landbouw door den direc teur-generaal van den Arbeid een schrij ven gericht aan den voorzitter der om- missie voor het handelsbedrijf, waarin gevraagd wordt of eT vanwege deze com missie niets gedaan kan worden om de overdreven lange werktijden in het ha venbedrijf, die ook in deze dagon van groote werkloosheid nog steeds voortdu ren, te keeren. De directeur-generaal geeft üi dat schrijven te kennen, dat, hoewel er bij gebrek aan wettelijke maatregelen niet zoo lxeel veel succes te bereiken zal zijn (de Stuwadoorswet is nog lang niet in werking), Ixij toch gaarne met de be schouwingen der oommissie in kennis wil worden gesteld. Zomerdienst. De zemerdienstregeling op de spoorwe gen zal dit jaar 15 Juni aanvangen. R. K. Huisvestings-Comité. De „Voorhoede" bevat het volgende be richt: Aanstaande week vertrekt die directeur van het R. K. Huisvestings-comité te Lei den wederom naar België, om aan het gouvernement te Brussel de nieuwe be palingen omtrent, vervoer van kinderen te bespreken. De onderhandelingen, die daaromtrent de laatste da^en plaaits -en den, hadden een alleszins bevredigend en vriendschappelijk verloop. De Schoolpenning. De collecten voor „de Schoolpenning" 1.1. Zondag gehouden, hebben opgebracht in de kerk van den II. Petrus f 106, van de H. Mairia Onhevl. Ontv. f 65, van O. L. Vr. Hemelvaart f 64. Geeft en Geeft veel. Voor de derde maal doet het steuncomité een beroep op den gemeenschapszin en opoffei-ingsgezindheid van Leiden's inge zetenen. De nood onder een deel onzer medeburgers houdt aan en stijgt en... de geldmiddelen van het comité zijn tot bijna niets teruggebracht. Laat een ieder, die geven kan denken om het groote voorrecht dat wij tot nog toe verschoond bleven van den Oorlogsgeesel. Wanneer men dit eens goed bedenkt, dan zal men gaarne geven en in plaats van een dubbeltje een kwar tje, van een gulden een rijksdaalder of men zal voor een flink bedrag op de lijsten teekenen. Leidsche jonge meisjes zullen Maandag a. s. lijsten ter teekening aanbieden, Dina- dag 13 Api'il collecteschalen. Dinsdag zal de gewone dubbeltjes collecte niet plaats hebben daar het steuncomité dan op grootere bedragen dan dubbeltjes en cen ten rekent, ofschoon deze natuurlijk niet versmaad zullen 'worden. Stelt onze Leidsche jonge meisjes niet teleur: Geeft en Geeft Veel. „Emtégeës." Heel gezellig zag gisteravond de schouw burg er uiit met al die mooie toiletjes en vroolijke gezichten. Het programma beloofde een ajardigen avond. Om half acht reeds was de schouwburg in alle boeken bezet met leden en rele (geruoodigden. O. m. was aanwezig wet houder Fischer, de heeT Ch. F. H. Du- mow't, beschermheer en oprichter van Emeégeës, kapitein Van Mens, de exami nator van de afdeeling scherinen, afge vaardigden van de beide gymnasiastenveT- eenigingen, de Meisjes H. B. S.-vereeni- ging, de N. P. O. em N. P. B., de Delftsche LI. B. S.-veTeemdging en de HandeLsschool- vereenlging uit Den Haag. Nadat het orkest, versterkt met eenige oudnleden, onder leiding van den heer Jan G. Striening, op zeer verdienstelijke wijze de LI. B. S.-mar&ch had uitgevoerd, opende de voorzitter, de lieer J. Rosier, den feestavond met een hartelijke toe spraak. Spr. bracht dank aan allen, die de vereeniging gesteund hadden en thans van hun sympathie voor „Eratégeës" de den blijken door hunne tegenwoordigheid, en wierp een terugblik op wat de vier afdieeliïngen, waaraan Emtógeïs haar naam te danken heeft, Muziek, Tooneel, Gymnastiek en Schermen, in het afgeloo- pen jaar verricht hadden. Verder deelde hij nog mede, dat een collecte zou worden gehouden voor het Leidsche Steuncomité, welke collecte hij in aller weldadigheid bijzonder aanbeval. Na deze met applaus begroete openings rede was de beurt aan het oikedt, in Concerto grosso No. 7 van Handel, een zeer moeilijk werk, hetwelk evenwel (als solisten fungeerden de hëêren C. Klijn, J. Dumont en H. M. Sasse) met de ven eischte zorg werd gespeeld evenals Flir tation van P. A. Steek en Sérénade, een compositie van den dirigent. Den gan- schen tijd luisterden de aanwezigen met volle aandacht om aan het einde dirigent en orkest te huldigen in een hartelijk ap plaus. Nadat de laatste tonen der muziek weg gestorven waren, bood de voorzitter don heer Striening een krans aan met linten in de kleuren van Emtégeës (oranje-Wit) en bedankte hem voor al wat hij 'in de vijf jaren, gedurende welke de heer Strie ning de inuziekafdeeling leidt, voor haar had gedaan. Nummer 4 van het programma vermeld de een drama „De RoOveihoofdman of een tooneelui/tvoeriing in Numansdorp". Duidelijk bleek hierin, hoe deze schoolfees ten steeds met zorg worden voorbereid, hoe met ernst gestudeerd is, om werkelijk iets goeds tot stand te brengen. We mo gen ronduit zeggen, dat de spelenden (onder regie van den heer Van den Berg) het doel van hun streven hebben bereikt. Zonder onderscheid vertolkten allen hun rollen zeer goed, vooral ook in het tweede stukje „De slaaf dér Eubestiek." Den dames-9pelenden werd een welver diende bloemenhulde aangeboden en het applaus dat den spelenden ten deel viel, scheen niet te zulilen eindigen. De partijen floret-scheimen en sabel- schermen evenals eenige gymnastieknum- mers werden met de noodige aandacht gevolgd terwijl het muziekgezelschap „Braganza" een uitbundig succes oogstte met het Heksen-sabath,, dat het veroor zaakte. De dirigent ontving dan ook wel verdiend van den voorzitter eien krans van „otixxo". Ten slotte werden nog aan twee da mes en zestien hoeren een brevet van be drevenheid op floret en aan vier he eren een brevet van prevot op floret uitgereikt. Emtégeës mag met bijzondere "tevreden heid op dezen Zoo welgeslaagden avond terugzien. x Lammer evenwel, dat zoo weinig leera/- ren van hunne belangstelling voor dtee zoo sympathieke vereeniging door hun tegenwoordigheid blijk gaven. N.B. De collecte voor het Steuncomité heeft opgebracht f 45.96. Maatschappij van Ned. Letterkunde. In de gisterenavond in het Nutsgebouw gehouden maandvergadering van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde trad op als spreker de heer Prof. Dr. W. Martin, Directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage met een voordacht over het onderwerp: de bestudeering van de Ge schiedenis der Moderne Schilderkunst. Dir. Bel. Bij d'en dienst der directe belastingen wordt met 1 Mei geplaatst de commies le kl. C. Kopmels te Rotterdam. Geslaagd. Voor examens nuttige haindwenken zijn te Rotterdam geslaagd de dames W. M. M. Staal, M. W. Jas- peise en M. Th. J. Kuypers. Brandwonden. Op de Uiterste Gracht viel een achtjarige knaap in de woning zijner ouders in een emmer gevuld met kokend water. Hij bekwam vrij ernstige wonidien aan de rechterarm en rechter been. Door zijn moeder naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht werd hij aldaar ter verpleging opgenomen. AARLANDERVEEN. Pensioen. Bij Kon. besluit van 8 de zer is ingevolge die Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren aan den oud-bur gemeester dezer gemeente J. W. v. d. Lee een pensioen verleend van f 416. ALPKEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 15 April v. m. 9*4 uur. Punten van behandeling: Voorstel omtrent vereeniging der gemeenten Alphen Aarlanderveen en Oudshoorn en afstand grondgebied aan Boskoop en Zwammer- dam. Voorstel van de Commissie van be heer der 'Gasfabriek tot intrekking van de haar verleende machtiging om over te gaan tot gasvoorziening van den Groerie- weg, met praeadvies van B. en W. Voor stel van dezelfde commissie om haar te machtigen over te gaan tot uitbreiding van het zuiverhuis, met preadvies van B. en W. Verzoek van dezelfde commissie om machtiging tot uitvoering van de gereed gemaakte plannen voor stichting van een administratiegebouw en verbouw van de bestaande .lokalen, met preadvies van B. en W. Voorstel van dezelfde commissie tot het aanbrengen van een tweetal wijzigin gen in de regeling van het gemeenschap pelijk beheer van de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf, met preadvies van B. en W. Adres van het Bestuur der plaat selijke afdeeling van de S. D. A. P. hou dende verzoek een verordening op het ge wicht van brood te willen in het leven roepen, met voorstel van B. en W. Voor stel van B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke geldleening. HAARLEMMERMEER. Ernstige brand. Hedenmorgen ont stond te N.-Vennep, aan den IJ weg, in de boerderij, bewoond door den landbou wer P. Leendjartse en in ec'giendom toe- beliooneimle aan Giez. v. d. Pol te 's-Grsa- venihage, een zeer ernstige brand, die heel spoedig in omvang toenam. Op dit oogeaiblik, n.l. bij het verzenden van het bericht, woedde de brand nog en van de boerderij zaJ zeer waarschijnlijk wei nig overblijven. De brandweer van» N.- Vennep was druk in de weer met het blusschiingawerk, doch kon tegen de felle hrand niet veel uitrichten. Oorzaak on bekend. Verzekering dekt de schade. Na dere bijzonderheden volgen. HAZERSWOUDE (Groenendijk.) Verkoop Schapen. De vijftig schapen dit jaar door het kerkbestuur geweid, wa ren allen in leven gebleven en brachten deze week bij den verkoop f 1892 op. HILLEGOM. Raad van Beroep. Ter terechtzitting te Haarlem werd gisteren behandeld de ziaak van C. W. v. M., alhier, conducteur der N. Z. H. T. M., wiem op 25 Juli 1913 bij een tram wegonge luk te Groenen daal onder Heemstede een ongeval overkwam, waaraan hij thans nog lijdende is. Door het bestuur der Rijiksverzekeringsbank werd hem van 1 Sept. 1913 tot 21 Febr. 1914 een rente toegekend van f 0.30 per werkdag. Hiertegen werd door de plaatselijke Commissie te Ledden, ingesteld bij aid. 86 der Ongevallenwet 1901, beroep, en hooger beroep ingesteld, en werd op 17 Oct. lc14 door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, de uitkeering over genoemd Tijd vak verhoogd tot f 0.75l/2 per werkdag. Na 20 Juni 1914 werden geen uitfceei-ingcn meer gedaan. Op 1 Oct. 1914 word door v. M. op advies van den Centralen Daad van Beroep een verzoek aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank gericht, om de uitkeeringen welke 20 Juni 1914 opgehou den waren, opnieuw te' doen doorgaan; hierop woi'd door het bestuur der Rijks verzekeringsbank afwijzend beschikt. Van deze beslissing ging de plaaltse'ijke Commissie te Leiden in beroep, eii vraagt thans een schadeloosstelling van f 0.?5'/2 per werkdag; als deskundige werd ge hoord dr. Th. Lens te Hiliegom. Vrijdag 16 April zal de Raad van Beioep in deze zaak uitspraak doen. KATWIJK. Benoeming. Tot eersten ambtenaar ter gemeentesecretarie te Dinxperlo is be noemd de heer J. W. Tap, alhier. NIEUWKOOP. De Hanze. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de kortelings alhier opge richte Hanze~afdeeling den Z.Eerw. leer L. Kleijweg, pastoor. NIEUWEWETERING. Halte. Vele ingezetenen zullen met gericegen vernemen, dat de H. IJ. S. M. voornemens is nabij het viaduct te Nieu- wewetering een halte van den spoorweg HoofddorpLeiden te maken. De plannen daartoe zijn reeds goedgekeurd, terwijl door het gemeentebestuur vergunning is verleend tot aansluiting van den toegang der halte aan den openbaren weg. NOORDEN. Ongeluk. Op Tweeden Paaschdag vond B. A., komend uit de Hoogmis zijn 76-jarige vrouw bewusteloos bij de zolder trap liggen. De terstond ontboden genees heer constateei'de, dat een rib gebroken was, terwijl zij, tot bewustzijn gekomen, zeide van de trap gevallen te zijn. Ofschoon de toestand in den beginne zich vrij gun stig liet aanzien is zij nochtans ten gevol ge daarvan gistermorgen overleden. NOORDWIJK. Een Alpen-toerist. Daartoe uitgenoo- digd door den Bataljonscommandant, Ma joor Kroon, die met vele officieren aanwe zig. was, trad gisterenavond in de zaal van café „Het Fortuin" op de heer Mr. De Jong, van Leiden, ditmaal als Alpentou- rist, om aan de hand van een serie licht beelden van zijn Alpenreizen te vertellen. Het Alpengebied, waarvan Mr. De Jong vertelde, was dat der Carnische en Juli- sche Alpen en de Karavanken. De heer De Jong gaf blijk, een goed opmerker te zijn, en te beschikken over een geheugen, dat hem nooit in den steek laat. De licht beelden waren voor het grootste deel schei*p en helder, en met het levende woord van den causeur deden zij de aanwezigen den Alpentocht in gedachten meemaken. OUDSHOORN. Brandwonden. Door loeit inslaan der vlam bij het braden van vleesch bekwam Vrijdag de dienstbode van den heer v. d. V. alhier vrij ernstige brandwonden aan gelaat en armen. RIJNSBURG. Gebroeide Tulpen. Nu de bloemen in de warme kasten op haar eindje raken komen bloemen in de koude kasten aan de beurt. Nu het zonnetje niet medewerkt andere te doen uitkomen heeft men een middeltje bedacht. Men zet n.l. in de kas ten een kacheltje een dag of naar gelang het noodig is, meerdere dagen. Over het algemeen trekken de bloemen van 't' jaar vrij gemakkelijk en men kan het trouwens wel zien ook want zij zien er kostelijk uit. Volgens de meening van velen zal in het aankomend seizoen nog op grootere schaal bloemen worden getrokken en van zelf gebouwd worden. WARMOND. Katholiek Leven. Deze vereeniging genoot gisterenavond d»e eer als spreker in haar midden te hebben Mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer. Orxiderwex-p der lezing was: de eerste Encycliek van Z. H. Paus Benedictus XV. Als inleiding gaf spr. een algemeen overzicht over dezen Zendbrief, datgene voor co gen stellend, wat onze nieuwe Paus aanschouwde, toen hij na de be klimming van Zijn hoogen Troon rond blikte over geheel de aarde en den toe stand èn van Maatschappij èn van Kerk overzag, welke bedde dan ooik het onder werp uitmaken van 's Pausen eerste schrijven. Diensvolgens splitste spr. de behande ling dezer stof in twee deeJieai.- het eerste over de Maatschappij, het tweede over de Kerk. I-Iet eerste deel werd door spr. weer onderverdeeld in: a. de oorlog, b. hot le- ven. Spr. roemt de f:rachtvolie klassieke cm- voud van het Latijnsche proza, v, aax-mea in enkele forsche trekken hot treurig beeld van ooriogsjair.mer en ellende is L-. afgemaald. Daarna wijst de Paus op het groote feit, dat cr andere wegm waren r, en andere middelen, oxix de rechten te !'j •horstellen, indien deze geschonden moch- *.1 ■ten zijn. De internationale rechtspraak moest liet internationale vuistrecht vervangen m hebben. O, ware de tijd daar, dat alle vol- i,n ken zich onderwierpen aan den uitspraak van den gnooten Arbiter, van Christus L Plaatsbekleder, dien Paus! In deel II. de maatschappelijke heden- m daagsche toestanden, somt Benedictus >,v de 4 oorzaken op, waardoor de maatschap pelijke orde verbroken is: gemis aa.n Lef- de, minachting van het gezag, klassen- iei strijd en de begeerlijkheid. Elk dezer vier punten wordt door spr. 31,1 nader besproken, om ten slotte dezen so- uw cialen paragraaf te besluiten met het -i woord van den Kerkvader: de oplossing vian alle moeilijkheden is Christus! j, Na een korte pauze vervolgde Mr. A. [-. zijn lezing met het tweede deel: de Kerk. Gn De Paus schenkt zijn aandacht aan rijf n hoofdpunten: de tweedracht onder de ka- »r-. tlholieken, het modernisme en de mocler- 1 nistische geest, de katholieke vereemgin- E gen, de geestelijkheid (en de opleiding derzedve) en het bisschoppelijk gezag. Ook deze vijf onderwerpen worden dui- delijk en breedvoerig door spr. toegelicht, - terwijl aan het einde nog eens door hem wordt betuigd dat bij punt 1 (tweedi*acht onder katholieken) niet door spi*. wordt - gezinspeeld op toestanden in een bepaald Land, maar op toestanden zooals deze zich voordoen over de geheele wereld. de De president van K. L. dankte den spre- ker, den wensch uitend, dat Mr. A. nog Bi meermalen in K. L. optrede. Mgr. Smoulders en prof. Seysener woonden de vergadering bij. De Gulden Spur. De Gulden Spur, waarover wie gisteren schreven, will men den naam geven: „Burgemeester Schol- vinck". De eigenaars (de heeren H. Kor- tekaas en G. Uiittenboogaard) hebben het aan Z.Ed.Achtb. voorgesteld, en deze y heeft er in toegestemd. ZOETERWOUDE. i Gemeenteraad. De raad dezer gemeen- 7 te vergadert Donderdag 15 April voorm. 10 uur. Punten ter behandeling: 1. Ingeko- 1 men stukken. 2. Voorstel tot wijziging ta- |n rief waterleiding art. 13 cn 14 conicept. 3. Vaststelling voorschriften aanleg binnen- 1 leidingen waterleiding. 4. Vaststelling ko hier schoolgelden. 5. Vaststelling suppl. kohier H. O. 1914. 6. Raadsbesluiten, af- en overschrijvingen. Inlijving militie. De miliciens der a lichting 1915 G. v. Leeuwen, C. Llulsbos en D' B. Berk zullen 21 April onder de wapenen komen; de milicien D. Teske op 20 April bij het 4e reg. infanterie. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). 11 Ziekenfonds. Gisteravond hield het Ziekenfonds „Steunt Elkaar" zijn 9de jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. Vlasveld, opende de vergadering met een woord van welkom aan donateurs en H leden en bracht een kort verslag uit over heat afgeloopen halfjaar. De Secretaris, de heer C. J. Romijn, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Dé; penningmeester, de heer J. van Halm, bracht een duidelijk financieel verslag uit. Met October was er in kis f 523.98 aan contributie f 252.60, aan Donateursgel'd f 73.25, aan boetegeld en renten f 20.69, te zamen f 870.52. Uitg. aan Ziekengeld f 390.62= Aan bodeloon en onvoorziene uit gaven f 28.23, alzoo sluit het tweede boek jaar met een saldo van f 451.66Vè* Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren M. Vink en C. J. Romijn bij acclama tie herkozen. Roomsche Agenda. ZONDAG, half 1, Bondsgebouw. Vergade ring Ned. R. K. Volksbond. Spreker de heer A. Kellenaers. MAANDAG, 's avonds 8 uur. Maandelijk- sche recollectie voor de oud- retraitanten. MAANDAG. Zoeter w oude. Debating club „De Jonge Garde Inlei der de heer C. Paai'dekooper Azn. Onderwerp: Is de sociale quaestie een godsdienstig-zede- lijk vraagstuk? Olympische Spelen. Over de Olympische spelen in 1916 in Berlijn deelde de tweede voorzitter van het Duitsche regeeringscomité voor de Olym pische Spelen, graaf Adalbert Francker Sierstorpff o.a. aan een vertegenwoordiger van de „Lokal Anzeiger" mede, dat de krantenberichten, als zou het internatio nale comité de organisatie van de spelen aan een andere neutrale staat overdragen, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Elke verandering van het oorspronkelijk vastgestelde is thans uitgesloten. Als de spelen plaats hebben, zal het de zaak van de Engelschen of Franschen zijn, of zij willen deelnemen of niet. Het internatio nale comité werkt overigens ook tijdens den oorlog uitstekend. Zoo kreeg ik, bij den dood van Freiherr Venningen, die met graaf Arnim en mij Duitschland in het internationale comité vertegenwoordigde, niet alleen van baron Coubertin, de stich ter van de tegenwoordige Olympische spe len, maar ook van_ Engelschen brieven. Mogelijkerwijs heeft in den loop van hei jaar in Zwitserland een bijeenkomst van het internationale comité plaats. De dee* name van Duitschland is nog onbepaald.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2