ALBERT RIEL Voor zoover echter het onderzoek zich uitstrekt tot de financieele moeilijkheden, waarin R. K. Middenstanders, ook niet- leden van de Hanze, zijn gekomen tenge volge van den huidigen crisis, is het ge- wenscht, dat aan hen de gelegenheid ge boden wordt om bij u persoonlijk, met de commissie van advies, meer bijzondere in lichtingen te komen verstrekken. Binnen twee maanden wordt bedoeld rapport ingewacht; de gegevens van per soonlijken aard kunnen door u, als bijlagen worden ingesloten. Ten opzichte van de maandstaat, welke u hierbij wordt toegezonden, valt ook dit maal op vooruitgang te wijzen; opmerkelijk is de stijging van het uitstaand crediet. In aanmerking nemende dat van 1 Augus tus 1914 tot en nvt 28 Februari 1915 voor een bedrag van f321,050 aan nieuw crediet is verleend, blijkt dat de toegestane credie- ten niet tot het maximum worden opgeno men. Wanneer een goed gebruik van reke ning-courant wordt gemaakt, zullen de crodietnexners maar zelden tot het maxi mum opnemen, wat niet alleen in het be lang van de Bank, maar niet minder in dat van de debiteuren is; immers, zooals u bekend kan zijn, wordt de rente berekend van het saldo der rekening, daarentegen hebben verschillende Bankinstellingen tweeërlei rente, n.m.l.: voor opname 7, 7ya ii 8V£ pCt.., voor stortingen wordt niet meer dan 3 5 4 pCt. vergoed. Ook voor hen, die een voorschot hebben ontvangen, is het voordeelig om tusschentijds zooveel moge lijk terug te storten; alleen van het saldo wordt rente betaald, terwijl over het ge- deelt, wat onverplicht is afgelost, weer kan worden beschikt. Ten einde meer algemeen tot een beter inzicht van het bedrijf onzer instelling te kunnen komen, is ditmaal buiten de maandstaat bijgevoegd een overzicht van de ontvangsten in rekening-courant. Hoe wel het een gunstig verschijnsel mag hee- ten, dat ondanks de stilstand in handel en Ündustrïe toch de ontvangsten van het eer ste kwartaal boekjaar 1915, een vermeer dering van f 222,000 (twee honderd twee en twintig duizend gulden), aanwijzen, toont een nadere beschouwing toch aan, dat de vooruitgang bijna uitsluitend aan Leiden en Delft te danken is. De cijfers van de gestorte deposito's too- nen ten duidelijkste, wat met de geregelde actie bereikt kan worden; de verwachting mag blijven bestaan, dat naarmate de pro paganda verder gevoerd wordt, naar die mate nog meerdere resultaten te bereiken zijn. Het eerste millioen aan eigen midde len zal dezer dagen bereikt zijn; dat aller krachten worden ingespannen om nog in het loopende boekjaar het tweede millioen vol te maken, voor welk bedrag alle mid delen (in het bijzonder ook de spaarkas) een evenredige verhooging zullen moeten aanwijzen. Door zulk een uitbreiding zouden de voordeden, welke nu reeds door de crediet- coöperatie bereikt worden, nog belangrijk grooter worden. Naargelang het bedrijf toeneemt, zullen ook de voorwaarden van rente, provisie, incasso, e. m. ten bate van de coüpereerende R. K. Middenstanders gewijzigd kunnen worden. Wanneer de verwachtingen hieromtrent meer en meer worden opgewekt, zullen ve len zich ten spoedigste bij hunne coSpera- tie de C. C. v. C. B. aansluiten;'velen, die tot heden geen bankverbinding hadden, maar nog meerderen, die tot op dit oogen- blik hun zaken over andere Banken laten gaan. Duurte-toeslag. Zonder hoofdelijke stemming is gisteren, 'in de,n gemeenteraad te 's-Gravenliage het praeadvies van B. en W., om afwijzend te beschikken op bet verzoek van gemeen tewerklieden om duurtoe-toeslag, aange nomen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeenge roepen tegen Dinsdag 20 April 's middags half twee. Aan de orde zal zijn een vooz- stel van den voorzitter om, indien het eindverslag tijdig wordt uitgebracht, in deze vergadering onmiddellijk, derhalve vóór de onderwerpen,, welke reeds op de agenda voorkomen, een aanvang te ma ken met de beraadslaging over het ont werp Oor 1 c g sze e-eng ev allen wet. Gemengde berichten. De ontploffing te Hansweert. Betreffende het ongeluk dat te Hansweert is voorgeval len aan boord van het Rijnschip „Jordanns" van schipper Neij, zvorden nog de volgende bijzonderlicden gemeld. De lG-jarige Belgische jongen Charles Seeldragers, zoon van schip per Seeldragers van liet schip „St. Chamond" liad een paar maanden geleden, bij het over laden van koper uit een ander schip zich een cylindervormig voorwerp, dat thans blijkt te zijn een hagelpatroon, toegeëigend. Reeds meermalen had hij dit. gevaarlijk stukje speel goed uit elkaar genomen, en men dacht niet aan gevaar. Zaterdagmiddag was hij bij do familie Neij aan boord en wilde hij ook daar de patroon loonen, toen deze uit elkaar sprong, met het noodlottig gevolg, dat Seeldragers ernstig aan hand en arm verwond werd en dat de knecht van Neij, de Muste genaamd en drie dochtertjes van Neij, respectievelijk 12 jaar, 3 jaar en 6 maanden en ook nog een zoontje van ciica 5 jaar, meer of minder erg aan armen, beenen en gelaat werden verwond. Zwaar was echter de verwonding van het 4-jarig dochtertje, die aan het gelaat boven het linkeroog werd getroffen. Dit meisje en Charles Seeldragers zijn op medisch advies naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd, terwijl de atidere in de ziekenbarak te Hans weert werden verbonden. Inbrekers. Sedert eenige maanden hadden te Groningen gedurig inbraken plaats, waarbij voornamelijk bedragen in geld werden gestolen, terwijl voorwerpen van waarde onaangeroerd bleven. Telkens bleek, dat de inbrekers zich bij hun werk van een bepaald soort Engelsch steeksleu- teltje bedienden, waaruit viel af te leiden, dat men telkens met dezelfde personen te doen had. Een der eerste van deze inbra ken was die bij mr. Mazel, vroeger offi- 's-Gravenhage. Daarop volgde die bij Gebrs. De Swaan e. a. Onlangs werd een poging tot inbraak gedaan ten huize van de weduwe van prof. F. J. v. CaLker. Hier schijnen de dieven in hun arbeid gestoord te zijn; er werd althans niets vermist. De commissaris van politie, de heer Van Rosmalen, overtugd dat de inbrekers te eeniger tijd hier een tweede poging zouden wagen, vroeg en verkreeg de toestemming van mevr. Van Calker om in de aan de vestibule grenzende kamer twee recher cheurs te doen postvatten en het bordje „niet thuis" voor het raam te plaatsen, wat ook geregeld gebeurde alp mevrouw v., Calcker uitging. Zondagavond nu werd er aan de woning gebeld. En toen natuurlijk niet werd opengedaan, traden eenige oogenblikken later twee mannen het huis binnen. Zij begaven zich direct naar de kamer waar de rechercheurs zich bevon den. De eerstbinnenkomende werd onmid. dellijk door een recheurcheur gegrepen, maar deze kreeg op hetzelfde oogenblik met een bijl een slag op het hoofd, waar door eon ernstige, gelukkig niet doodelijke wonde ontstond. Een tweede slag, bestemd voor zijn college, werd eveneens door den rechercheur opgevangen op de hand, waar door hij tusschen duim en wijsvinger op nieuw gewond werd. Een kort gevecht tus schen recherche en inbrekers ontstond nu in de vestibule, dat eindigde met de vlucht van de laatsten. Met de hulp van een voor bijganger werd echter een der verdachten gegrepen. Het bleek te zijn een 19.jarige schildersknecht uit Eelderwolde. Toen men evenwel den volgenden mor gen de cel opende, bleek de vogel te zijn gevlogen door een raampje van circa 2y2 decimeter hoogte en 2 decimeter breedte. Hij had, om dit raampje te bereiken, de brits rechtop tegen den wand gezet, ver volgens het ruitje verbrijzeld en zich door de opening gewrongen, wat uit de bloed, sporen kon worden waargenomen. Bloots voets (zijn schoenen had hij achtergelaten) heeft hij daarna over een plat dak het Kreupelstraatje bereikt en is sedert on vindbaar. Intusschen is het der polflJC gelukt den anderen inbreker, die bij het gevecht zijn pet had verloren, aan te houden. Het was een 18.jarige huisknecht in een hotel te Groningen. Deze heeft een volledige beken tenis afgelegd en ook bekend dat hij in dertijd bij mr. Mazel heeft ingebroken. De politie heeft reden te gelooven dat meerdere personen bij dit inbrekerscomplot zijn betrokken. Nader meldt men: Als medeplichtigen zijn nog aangehou den een 18-jarige en een 17-jarige. De drie gearresteerden hebben volledige bekentenis afgelegd, waardoor een tiental inbraken, in de laatste zes maanden gepleegd, tot volledige klaarheid is gebracht. Noodlottige stoeiparty. Aan de Maasbode wordt uit Ginneken gemeld: Gistermorgen werd aan de grenswacht te Galder onder Ginneken een landweerman al stoeiende doodgeschoten. Het Bureau Vaz Dias verneemt omtrent dit ongeluk dat een 2-tal soldaten, die op wacht stonden, met elkaar aan het stoeien waren geraakt. Zij hadden daarbij het geweer op den schouder. Ongelukkigerwijze ging een der geweren af, en werd een der soldaten doodelijk in den hals gewond. Kort daarop is de ongelukkige overleden. Bedolven. Men meldt uit Hoensbroek aan de „L. K.": Dinsdagmiddag werd de negen-jarige Mina G., die bij den mijnspoorweg aan den voet van een steil afgegraven zandbank speelde, ouder afschuivende zandmassa's bedolven. Pogingen, de levensgeesten van het kiüd weer op te wekken bleven vruchteloos. Tier kinderen te water. Gisterenmiddag waren een viertal kinderen op de Bloemgracht bij de 2e Leliedwarsstraat te Amsterdam met een handkar aan het spelen, toen bij het af rijden van de brug, de kar plotseling tegen een boom bonsde, daardoor een onverwachte zwenking maakte en te water reed. De kleinen werden alle meegesleurd. Een voorbijganger begaf zich onmiddellijk gekleed Ie water en mocht het genoegen smaken met levensgevaar twee der kleinen vrij spoedig be- hsuden op het droge te brengen. Eerst eenigen tijd later konden twee anderen worden gered, die beiden bewusteloos waren. Bij een mocht het helaas niet meer gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Zooals zich gemakkelijk begrijpen laat ver wekte dit tragisch voorval in deze volkrijke buurt een geweldige opwinding en ontroering. Tijdens pogingen tot redding werden gedaan, moesten een tiental agenten het volk terug houden van de walkanten om nog meerdere ongelukken te voorkomen. Per auto van den gemeentelijken genees kundigen dienst werden de drenkelingen naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Spannende oogenblikken. Een eccste stuurman op een 6'oot van een onzer voornaamste stoomvaartmaatschappijen namen doen hier niets ter zake schrijft, onder meer, het volgende aan zijn ouders: Zoo als u natuurlijk gelezen heeft, zijn we indertijd behouden te Londen aange komen, na veel mijnen in de Noordzee te zijn gepasseerd. Zoodra het n.l. daglicht werd, zagen wij er namelijk niet minder dan vijf rond het schip drijven; het ligt dus wel voor de hand, dat we er gedu rende den nacht ook nog wiel veel gepas seerd zuLLen wezen. Enfin, we zijn er goed tusschen door gekomen, en na te Londen geladen te hebben, vertrokken wij Vrij dagmiddag weer van daar. Wij maakten de reis door liet Engelse he kanaal zonder ongelukken, al beleefden we enkele ang stige oogenblikken. Een Duitsche onder zeeër had ons n.l. blijkbaar tot zijn prooi uitgekozen en kwam met volle kracht op ons af. Gelukkig was er ook een En gel- sclie torpedojager in de buurt, die den onderzeeër echter niet in vizier had. Goe de raad was duur. Seinen naar den tor pedojager zou schenden van de neutrali teit geweest zijn, met geen ander gevolg, dan dat de onderzeeër ons onmiddellijk tn den grond zou hebben gejaagd. Wij verzonnen een list. We stopten de ma chine, hetgeen natuurlijk dadelijk de aandacht trok van den Engelschen tor pedojager, die daarom besloot eens op ons af te komen, om te zien, wat er aan de hand was. Middelerwijl kwam ook de Du-ttscJ'? onderzeeër van den an demi kant op ons af. Toen redde ons een twee de list uot de kJeim. Toen n.l. de Engel- sohe torpedojager nader bij kwam van rechts, negeerden wij hem „straal" en stonden met alle-man op de brug met onze binocles naar links te kijken, naar den Ekiitschen onderzeeër. Zotodra de torpedo boot zoo dicht bij kwam, dat hij ons zoo naar links kon zien kijken, verscherpte ook hij zijn uitkijk en ontdekt© nog juist bijtijds den onderzeeër. Plotseling zagen we een zworen rook uit alle vier schoor- eteenen van den torpedojager komen en giing het met een vaartje van 36 mijl er op af. De onderzeeër hieild nog een oogen blik vol, maar verdween toen in de diepte en daarmede uit ons gezioht. Wij lekker als kip, dat kan u denken. Ik heb al eens zoo eigenaardige ontmoetingen geihad zoo in mijn leven, maar niet een was mij zoo onwelkom als deze „snurker". Enfin, het is goed afgeloopen en ik hoop nu maar (niet eng christelijk, doch wel verklaarbaar!) dat die onderzeeër voor straf, dat hij een eerbaar koopvaarder wilde aanranden, thans voor goed op den bodem der zee mag rusten." (N. v. d. D.) KERKNIEUWS. Het katholicisme in de Ter. Staten. Volgens bet onlangs verschenen „Official Catholic Directory", bedroeg in hot jaar 1914 het getal der katholieken in de Ver. Staten 16.309,310, ofwel 241,325meer dan het daaraan voorafgaand jaar. Nederland en de H. Stoel. Het jongste pauselijk jaarboek bevat onder de opgaven betreffende de „Pauselijke Familie" d. i. betreffende de hofhouding van den H. Stoel: 1 Nederlandschen kardinaal van de 58; 5 bisschoppen in Nederland en 2 missie-bis schoppen (Mgr. Aelen en Mgr. Van de Ven) van de 9S4; 11 titulair-bissehoppen (H.H. D.D. H., van Roosmalen, Sweens, Vuylsteke, Timmer, Biermans, Abels, Luypen, Geurts, Ter Laak, Meeuwissen en Hofman) van de 4465 aposto lische prefecten (de Hoogeerw. Paters van Uden O.C., Noyen, S. D. V., De Vos S. J., Neyens M. S. C. en Cluts O. C.) van de 65. Tot de Consultoren behooren Mgr. Willem- sen, dr. Drehmanns, P. Sleutjens O. F. M- en P. Klumper C. F. M.tot de Aartsbisschoppen- Troonassistcnten Mgr. H. van de Weteringtot de 72 bisschoppelijke Troonassistenten, Mgr. van de Ven en Mgr. Callicr; tot de protonotarii apostolici ad instar, Mgr. Menten (Maastricht) en Mgr. Willemsen (Rolduc)tot de pauselijke huisprelaten, 12 Nederlandsche geestelijken; tot de geheimkamerheeren, 18; tot de eereka- merheeren 10. Land en Tuinbouw. Wekelijksche medcdeeling betreffende mond- en klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 24 Maart j.l. werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd In Noord-Brabant in elk der gemeenten Vucht, St. Oedenrode, Sprang, Tilbulg, Goorle en Werkendam 1 geval- in Limburg in - elk cle£ gemeenten Sevenum en Oud-Vroenhoven 1 geval; in Zuid-Holland 4 gevallen te Overschie en in elk der gemeenten Alkemade en Den Bommel 1 geval. De gevallen te Overschie houden met el kaar verband en zijn veroorzaakt doordat een der desbetreffende veehouders, bij wien de ziekte voorkwam, hiervan geen aangifte deed en vee afleverde aan de overige drie vee- hoin o -s. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Kampen, Leiden, Son, Dongen, Uden. Faillissementen. Uitgesproken: J. Drijfholt, koopman, te Scharmer; cur. mr. H. Schaap, te Groningen; J. A. Zeper, han delende onder de firma A. W. Costerenn Co., koopman in oliën, cur. mr. H. Bijleveld Jr.; te Amsterdam. Geëindigd: H. G. Blankenzee, te Amsterdam. Opgeheven: wegens gebrek aan actief vanJ. W. Brug man; cur. mr. C. H. Kuhn; J. Grijseels Jr.; cur. mr. N. GroenewegenJ. Storm Lz., thans te Christal River, Florida (Amerika)cur. mr. H. Sanders; P. J. Bogers, sleeper; cur. mr. J. Dutilh; G. Castc-lijn, reiziger; cur. mr. L. Roes; J. Evenblij, marktkoopman en winkelier in galantarieën; cur. mr. H. SluytermanRechter- comm. in deze beide faillissementen mr, H. W. M. van Heiten, allen te Rotterdam. Gemeentelijke Aankondigingen. Het verzoek van W. den Hertog, om vergunning tot oprichting van eene rneu- beLrnakerswerkplaais in hef perceel Van der Werf f straat no. 58, waarin geplaatst zal worden een electromotor van 5 pk. tot het aandrijven van. eetne schaafmachine, is met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd. Het verzoek van G. C. van Dam, om vergunning tot uitbreiding van de koek en banketbakkerij in het perceel Steen straat no. 47, door bijplaatsing van. een electromotor van 1 pk. tot het aandrij ven van diverse machines, is met de bij lagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd. Ingezonden stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Hygiënisch? M. de R. Sinds de Gemeentelijke vuilverbranding in werking is, zijn we weliswaar de on welriekende stapelplaats der stedelijke vuilaardigheden kwijt, maar daarentegen zijn op meerdere plaatsen drijvende mest- vaaltjes ontstaan. Ik bedoel hiermede de zolderschuiten, welke hier en daar in onze grachten zijn gestationneerd om den straatvegers de ge legenheid te bieden hun wagens erin leeg tp storten. Nu gun ik dien lieden met hun zware ijzeren karren best, dat zij vlak in hun veegbuurt hun voertuig kunnen ontlasten, terwijl zulks ook in 't belang i9 van den veegdienst, welke aan groote vertraging onderhevig zou wezen indien telkens naar de Langegracht moest gereden worden. Ontberen kunnen we dus die vuilschui- ten niet en zij verdienen ongetwijfeld de voorkeur boven stapelplaatsen hier en daar in de gemeente, welke de veegdienst anders allicht zou behoeven. Maar nu de warme dagen aankomen rijst toch de vraag: zou het niet beter we zen die schuiten dagelijks naar de Lange gracht te varen dan ze te laten liggen tot ze vol zijn. Het luchtje, dat er uit opstijgt, is alles behalve hygiënisch en zou hij da- gelijksche lediging allicht minder door dringend zijn, terwijl dan ook minder ge legenheid bestond voor onze lieve straat jeugd om naar voorwerpen van-alles-is- geldwaard te graaien. Hoogachtend, Een Wandelaar. 403e Staatsloterij. Trekking van Woensdag 8 April. 2e Klasse. 2e Lijst. Prijzen van f 30.— 82 316 439 769 965 1368 IV 07 1787 2333 2427 2554 2899 3353 3355 3601 3608 4270 4391 4478 4841 4997 5027 5306 5367 5546 5564 5871 6239 6424 6517 6870 6903 7002 7314 7799 7977 8022 8207 8222 8497 8809 8830 8956 9054 9929 9959 10170 10324 10797 11325 11633 11762 12164 12401 12970 13061 13067 13150 13364 13772 13858 14021 14407 14445 14729 14746 14901 14987 15100 15182 15227 15724 15831 15956 16581 16588 16782 16895 16899 16911 16991 17016 17585 17695 18174 18361 18374 18483 18768 18803 19318 19548 19668 19726 20265 20316 20651 20739 20742 3866 Uit Stad en Omgeving. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag, 6 April. Vorige opgaaf f 72.302,97 Sedert ontvangen van: Kon. Nat. Steuncomité restitutie op huurbons f 374.60 Wekel. collecte 1344.91 f 719.51 f 73,022.48 Hoofd en onderw. school Bran- dewijnsteeg f 8.25; hoofd en on derw. R. K. Par. school Haar- lemmerstr. f9.—; groot aantal onderwijzers f 89.—; mej. S. f 10.N. N. f 2.50; via prof. mr. J. E. II. f 15.75; K. K. Speelpotje f 2.80; Dames P. f 100.Stads- werklieden f 0.58; Depot 4e Reg., Veld f 6.43; Weekbijdragen f 5.85; Maandbij dragen f 1.Leide- naar, die onbekend wenscht te blijven f2000. Te zamen f 2,251.16 Totaal 175,273.64 Uitgaven: le week tot 30e week f 71,635.11 31e week f 1,907.27 f 73,542,38 Saldo f 1,731.26 Onzen dank aan den gever van f 2000, die ons deze week voor een deficit heeft behoed. Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Hercules". In de, door de goede zorgen van den heer Backer, keurig versierde Graanbeurs ging het gisteravond gezellig toe. De Leid- sche Gynastiekvereeniging „Hercules" gaf een feestavond voor leden en donateurs. Na een keurige marsch van de leden, opende de voorzitter, de heer A. J. v. d. Lijke, den avond met een hartelijke toe spraak, waarin hij o. a. zeide, dat met het oog op de tijdsomstandigheden het feest niet op de gebruikelijke wijze in de Ge hoorzaal kon gevierd worden. Hij hoopte echter, dat de aanwezigen zich toch zouden amuse eren. Na deze toespraak toonden de leden hun geoefendheid in gymnastiek aan rek, brug en ringen. Halteroefeningen van de dames en stok- oefeningen van de heeren werden met veel belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Een strijkje zorgde voor een aangename afwisseling tusschen de verschillende num mers. Alles, wat er gegeven werd, viel bijzon der in den smaak. Den leider, den heer Karseboom, werd door eenige dames als huldeblijk een krans aangeboden. Tegen elf uur was het programma afge werkt. „Leidsche Jonge Verkenners." De groote zaal van „Zoanerzorg" was gisteravond in feestdos. Plantengroepen waren neergezet en vlaggen en wimpels langs de zoldering en muren aangebraclit- Br werd feesit gevierd door de „Leidsche Jonge Verkenners" ter gelegenheid van hert vierjarig bestaan. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. G. A. Janssen, opende den avond met een welkomstgroet te richten tot het Bestuur, de af deeling Leiden van de Meisjesgezellen, de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Padvindersorganisatie en de afdeeling Den Haag van den Neder landschen Padvin dersbond. Spreker memoreerde, dat alles wat er dezen avênd -zou gegeven worden welis waar zeer weinig ite zien gaf van het pad- vindersleven, omdat de padvinders zich steeds in de vrije natuur bewegen, maar dat toch allee, wat men te zien zou krij gen, uitsluitend zou vertoond worden door Padvinders zelf, die dezen avond ronder hulp van het Bestuur hadden op touw gezet. Na het spelen en zingen van het Wil helmus werden eenige jonge padvinders door den heer F. W. 'i Hooft, na voorla- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAOAZIJN MARE 38. zing der padvinderswet, geïnstalleerd, evenals de 2e vaandrigs C. M. Kan en Cli. Monod de Froideville. Daarna werden ©enige gymnastische standen vertoond en werd een kijkje gege ven uit het Padvindersleven. Eenige aardige tooneelstukjes werden tot groot genoegen der aanwezigen opgevoerd. Zeer sclioone, smaakvol gearrangeerde plastische standen trokken aller bewonde ring. 't 'Werd voor de feestelingen aldoor ge zelliger. Men bleef nog een tijd in vroo- lijke stemming bijeen. Benoeming. Onze stadgenoot Mr. F. L. Dee, die voor eenigen tijd naar Indië ver trok, is naar wij vernemen, werkzaam ge steld bij den raad van justitie te Batavia. To waïer. Een zeven-jarige knaap ge raakte gisteimiddag spelenderwijs op de Maresingel in het water. Eenige gemeente werklieden, die daar juist voorbijgingen, zagen het gevaar waarin de jongen ver keerde en wisten door handreiking hem op het droge te brengen. De knaap kwam er met een nat pak af. Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. W. den Hertog en gez., meubelmaker, Van der Werfstraat 60 A. H. Meijenberg, N. Beestenmarkt 18. W. Bakker, Rapenburg 78. M. W. P. Otterspoor, dienstbode, Hooge Rijndijk 12. F. A. L. de Groen, Heerengracht 134 B. P. C. Uittenbogaard, directeur telegraaf kantoor, Witte Singel 44 A. H. van den Wijngaard en gezin, kapper Pieter de la Courtstraat 15. D. van der Krogt Iloogl. Kerkgr. 2. E. G. M. Kramps, liefdezuster, Gesticht „Voorzienigheid". W. Duyverman, Kraaierstr. 34. J. Melkert, meubelmaker, Janvossen- steeg 13. G. Biesbroek en gez. winkelier Nieuwe Rijn 120. H. F. van Weeren en gez., vleeschhou- wer, Rijndijkstraat 8. Personen, die uit Leiden zijn vertrokken, L. fr. A. Berkhout, Baarn, Nieuwe Baarnstr. 25. A. W. Ramshout, Bodegraven, Wilhel- minastraat. G. Engberts, Vriezenveen, Almelosche. weg. P. M. van Velzen, Wateringen, bij N. Arkestein. J. Emmeloth, Utrecht, Leidsche weg 20C. P. A. Vos, Rotterdam, Mathenesserlaan 195. M. A. Deurloo, Rotterdam Rosestr. 66. S. Rademaker, Den Haag, Hoefkade 533. G. Kremer, Utrecht, Oranjestraat 16, 1 hoog. W. Chr. Lutter, Helder, Verl. Piet Hein straat 34. C. Janssen, Oegstgpest, Bloemluststr. 1. II. C. Zegers, idem, Bloemluststr. 86a. ALKEMADE. Verboden kring. De minister van landbouw nijverheid en handel heeft: A. met ingang van 8 dezer het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring in de gemeente Alke made, begrensd ten noorden door de Ringvaart van den Haarlemmermeerpol der en den Hanenpocl, ten westen door de Ade, den Kielpoel, den Koppoel, de Zomer sloot, den dwarsweg door den Hertogs polder en de Akkcrslootpolder en het ver lengde daarvan tot aan den spoorweg Lei denHoofddorp, ten zuiden en ten oosten door dien spoorweg. B. bepaald, dat, wanneer bijzondere re- deen afwijking van het sub A. bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den burgemeester van Alkemade onder de door den districtsveearts te Leiden aan te geven voorwaarden. ALPHEN a.d. RIJN. Opbrengst Schapen. De opbrengst van de Woensdag j.l. gehouden verkooping van kerkschapen bedraagt de somma van 1623 gulden. Kooper was de heer Heemskerk van Aarlanderveen. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt a.s. Maandag des vooimid- dags 10.30 uur in openbare vergadering bijeen., Bouw van arbeiderswoningen. Ten einde te kunnen voorzien in de ter plaatse bestaande dringende behoefte aan arbeids- woningen, vroeg de Katwijksche Bouwver- eeniging, gevestigd te Katwijk, te koop bijna het geheele voor woningbouw be stemde Staatsterrein ten Noorden van het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee, tusschen de Meerburg-Seniorkade en den Sluisweg. Een wetsontwerp strekt tot bekrachti ging van den onderhandsehen verkoop ^an dit terrein. Belangrijke verandering, Er heelt hier wat de bemesting der landerijen aan- gaa/t, sinds betrekkelijk korten tijd een belangrijke verandering plaats. Kon mem hier steeds geen of weinig waarde hech ten aan een kustmestbemestdng, en hield men zich tamelijk algemeen aan de oude wijze van bemesting, n.l. met stalmest of beer, steeds maakt de kunstmest weer opgang. Tuinders die b.v 2 jaar terug voor geen kunstmest (e vinden waren

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2