BINNENLAND. Iioudt, is, dat lk zoo vaak als ik kail de H. Communie oniivang. AL moest ik tot vijf uur in den middag nuchter blijven, 1k doe het, om maar diie versterking niet te missen." I)e Eucharistie viert in dezen oorlog triomfen. Laat tiet u gezegd zijn: Ontvangt, zoo dikwijls gij kunt, het Allerheiligste Sa crament. Niet alleen le velde, maar ook in de kazernes. Een oud soldaat ver telde mij, hoe hij dn 1870 eens 's avonds laat in Frankrijk kwam biechten. De pastoor moest weg en zeide hem: ,,Ik kan u ndet de H. Communie geven; imaar mor genochtend om zeven uur wordt er in het Weeshuis een II. Mis opgedragen en kunt gij de II. Communie ontvangen." Prompt om 7 uur staat de soldaat aan de poort. De Fransche zuster, die de poort opent, valt bijna in .onmacht als zij een Prui sisch soldaat met geweer on ransV, voor zich ziet. Zij brengt hem echter naar de kapel. De weeskinderen schuiven angstig naar elkaar toe. Doch hoe waren zij ver baasd, toen, de soldaat naar het altaar giing en ds priester hem de H. Communie reikt. Dat hadden zij nog nooit gezien. Toen de soldaat weer heenging, had-den zij hem wel allen de hand willen geven. Zoo Duitsche katholieken, eoo Duitsche soldaten! Ontvangt dan ook te velde vaak en waardig het Allerheiligste Sacrament. Onthoudt u ook van alcoholische dran ken. Ik heb u wellicht al eens gezegd, dat ik geheel-onthouder ben. Ik zegen het uur, waarop ik besloot geen druppel alcohol over inijn lippen te brengen. Ik zeg u, als ge het vol kunt houden, doet ook zoo, vooral in de bozettingsplaatsen. De weg Jeddt voor menigeen van de herberg naai de plaats van smaad en oneer, welke het geheelc leven ongelukkig maakt. Weest ook bij het uitgaan zeer voor zichtig. Ik hoef dat voor u wel niet zoo uiteen te zetten als voor recruten. Als ge nog een moeder hebt., schrijft haar dan zooveel gij kunt. De gedachte aan uw moe der zal u in weemoedige uren sterk hou den. Schrijf haar: „Lieve moeder, v neer ge Zondag naar de kerk gaat, Md dan voor mij den kruisweg, ik moet nu eon anderen kruisweg gaan." Wie trouw blijft aan zijn moeder, blijft bewaard vco: afdwalingen. In West.phalen wordt ver haald van een soldaat, die met andere soldaten 's Zondagsmiddags uitging. Ilij vertelt: „Mijn kameraden gingen naar een slechit huis. Ik wilde meegaan. Toen was het mij, alsof iemand mij van den drempel terugtrok en ik kon niet verder gaan." De moeder had op hetzelfde uur voor haar zoon den rozenkrans gebeden. Verschillende Oorlogs berichten. Het Vaticaansch Observatorium. De „Osservatore Romano" publiceert het vol gende schrijven, aan den directeur van dit blad door pater Hagen S.J., directeur van^ 't sterrenkundig obsentorium van het Vatic a an, gericht: ren vuucaanscii observa toriuni geen radiotelegrafisch station be zit. In heel bet observatorium bestaat geen enkel toestel om draadJooze tele grammen te ontvangen of over te bren gen. De kluis van Aohel. De Adhelsche kluis is nog steeds bezet door Duitsche landstormsoldaten. In Achel zijn 150 Uhl-anen ingekwartierd. Het Engelsche leger. Tusschen 11 en 25 April zullen te Londen 2000 vergade ringen worden gehouden, waarin zal worden aangespoord tot dienstneming jn het leger. Schip getorpedeerd. Het Rriteche s.s. „Northlands' .\s gisteren (Maandag 5 April) getorpedeerd ter hoogte van Beachy Head. De bemanning is gered. Warm bad bezet. De troepen der Unie bezetten Warmbad, vijf-en-twintig mijlen ten Noorden van de Oranje-rivier, zonder tegenstand op den avond van 3 April. Warmbad is het Zuidelijk eindstation van den Duitsch-Zuid-West-Afiïkaanschen 6poorweg. Nederland en de Oorlog. Uitvoerverbod. Het uitvoerverbod van bruine boonen uit Zeeland is ingetrokken, zoodat de uit voer van alle soorten peulvruchten uit Zeeland is toegestaan. V a r k e n s. Men schrijft uit Wolvega aan het „Va derland": Algemeen was de verwachting, dart door het uitvoerverbod van varkmsvleesch in eiken vorm de prijs van dit artikel zou dalen. Dit blijkt echter nic-i het zijn. De veehouders houden hun slarht- varkens vast en mesten de Londensclie biggen door, in de hoop, dat spoedig weel de expo ut naai- Engeland en Duitschland zal worden toegestaan, hetgeen ook in de bedoel-ing der Regeering schijn-t te liggen. Op de markten wordt zoo goed als niets aangevoerd, de exportslagerijen zijn al lerwegen stopgezet, maar de prijzen van varkensvleesch blijven even hoog. Blijven de grenzen echter geruimen tijd gosloten, zoo zullen de boeren genoodzaakt zijn -te verkoopen en wellicht, dat dan eenige prijsverlaging is te verwachten. Voor de slagers is deze toestand cok ©nvoordeelig, hun omzet is zeer klein, de inkoopsprijzen zijn zeer hoog, zoodat hun bedrijf ver van loonend <Ls en weerhield hen niet de vrees in de toekomst hun clientèle te verliezen, zeker zouden velen tijdelijk hun bedrijf stop zetten. Hooiuitvoer. Verbazend groot is de hoeveelheid hc.oJ, die in de laatste weken in het Zuiden van Fries'and -en in het N.W. van Overijsel wordt Cbpkoopers gaan van huis tot huis en koopen elke beschikbare hoeveelheid, groot of klein, tegen flinke prijzen; op de kwaliteit wordt niet bijzonder gelet. Men komt soheepsruimte te kont voor de verzending. Het hooi wordt voornamelijk naar Hasselt (O.) vervoerd, alwaar Let dn pakken van 100 K.G. wordt geperst cm daarna naar Duitschland te worden \er- zonden. Men verwacht algemeen, in verband md; dezen k oio seal en uitvoer, dat op de a.s. grasverkoopiingen bijzonder hooge prijzen zullen worden geboden. Fabriek stopgezet. De steenfabriek De Hogeberg te Velseroord is Zaterdag j.l. stopgezet. Reeds vroeger had de fabriek, die voorheen dag en nacht werkte, een aantal werklieden moeten ontslaan. Een ander deel had men nog arbeid kunnen ver schaffen, wijl voor volkswoningbouw door do gemeente een opdracht was ver.-"r kt tot het maken van anderhalf millioen steenen. Hel Congres der S. D. A. P. Gisteren werd allereerst aangenomen een resolutie inzake een internationaal so cialistisch bureau. Daarna werd de re dactie van het „Volk" met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer Wibaut richtte vervolgens een economische resolutie toe, voorgesteld door het partijbestuur, welke resolutie met al gemeene stemmen natuurlijk, in de critiek op anderen is men eensgezind! werd aangenomen. Het slot van deze reso lutie waarin ontevredenheid over de re- geeringsmaatregelen wordt uitgesproken, luidt: „Het congres stelt aan de Regeering den eisch, dat zij onverwijld den steun van alle werklooze arbeiders organiseere op den grondslag dat in huishuur en vol doend levensonderhoud worde voorzien; dat zij daarnaast voor de levering van tarwe en meel hare prijspolitiek aldus wij- zige dat de broodprijs worde teruggebracht op het peil van begin Augustus; dat zij daarnaast aan de levensmiddelenwet krachtiger uitvoering geve, dan tot heden, opdat, met instandhouding van de binnen- landsche productie, de prijsstijging van in het binnenland geproduceerde levensmid delen wordt tegengegaan." Alsnu wordt medegedeeld de uitslag der inmiddels gehouden verkiezing van het partijbestuur. Herkozen zijn alle aftreden de leden van het partijbestuur, n.l. de hee- ren F. van der Goes, A. B. Kleerekooper, J. Loopuit, W. H. Vliegen en F. M. Wi baut, (ais leden van het dagelijksch be stuur); J. A. Bergmeyer, Suze Groeneweg^ L. M. Hermans, L. Hoejenbos, J. H. Scha per en mr. P. J. Troelstra. De heer Vliegen, de eenige, die zich be reid heeft verklaard het voorzitterschap te aanvaarden, wordt als zoodanig gekozen verklaard. Aangenomen worden nog de volgende moties van het partijbestuur. „Het congres besluit, zoodra de partij leiding den tijd daartoe gekomen acht, een krachtige agitatiQ_Je.J}&gjpnen, ten eindp voortvloeiende te verkrijgen door een hef fing van het kapitaal, zooals die reeds na mens de partij in de Kamer is verdedigd." „Het congres besluit, indien de omstan digheden het meebrengen den 1-Mei-dag dienstbaar tg maken aan een demonstratie voor den vrede". (In eigen partij?) Het slot werd gevormd door een vurige speech van den voorzitter en de „Interna tionale". Intusschen staat vast: lo. dat de moties van het partijbestuur in betrekking tot de landsverdediging en de nationale gedachte slechts twee derden van de stemmen verkregen, terwijl er eigenlijk nog veel meer tegenstanders waren; 2o. dat er dus in de S. D. A. P. blijkt te zijn een diepe klove, dat de eenheid der partij verre is te zoeken. De Indische Leening. Bij het antwoord, dat het Kamerlid Van Vuuren ontving op zijn vragen aan den minister van Koloniën, omtrent de Indi sche leening, teekent de „Residentiebode" aan: Voorwaar, een fijner euphemisme om mede te deelen, dat de bankiers, die de leening overnamen, ten minste 1 Ms pCt. van 62millioen f 937,500 aan de zaak verdienden, is niet denkbaar. De ,,N. Rott. Crt." bevat over het ant woord van de minister een hoofdartikel onder het opschrift „Aan den strijkstok blijven hangen". Voor deze leening, zegt het blad, was de groote trom geroerd. Echter was de gan- sche leening op het oogenblik, dat de pu blieke inschrijving werd geopend reeds geplaatst tegen den koers van vijf en ne gentig percent, en alle patriottische propa ganda heeft direct slechts gediend, om het consortium, dat de leening tegen dien koers had opgenomen, daar onmiddellijk weer met een anderhalf percent winst een half percent werd voor provisie aan commissionairs enz. gereserveerd van af te helpen! De ,>N. Rott. Crt." schrijft dan: „Ziedaar de werking van verschillende eenszins „resolutoire" ontbindende), maar integendeel zeer consenterende con dities, waarop de minister van Koloniën in de vergadering der Tweede Kamer van 2 Maart, eene toespeling gemaakt heeft. Vermoedelijk zal toen echter wel niemand de mogelijkheid van het gebeurde achter 's ministers geheimzinnige woorden heb ben gezocht. De heer Bogaardt had ge raagd, of „de regecring zich verzekerd had van den steun van een consortium van bankiers, die zich voorloopig verbonden hadden tegen een vasten koers garant te wezen van deze leening?" „Dit is niet het geval" antwoordde de minister. „Ik heb mij met verschillende personen, vooraan staande op financieel gebied, in relatie ge steld; verschillende afspraken zijn ge maakt, maar daarbij zijn steeds verschil lende resolutoire condities gemaakt. Zeker heid is er dus niet, dat de geheele (wij spatieeren) leening van 62M> millioen I "—"den genomen." Fn iets 'e.'cr: „deze leening is niet gegarandeerd; er is geen consortium hetwelk de geheele (wij spatieeren) leaning overneemt." Verder deelde de minister nog mede, dat het voor hem de quaestie geweest was, eene leening tot stand te brengen, waarvan de emissie- koers den pari-koers zou naderen. Uit 's ministers antwoord van gisteren blijkt nu, dat er met eene „groep ban kiers" (die dan geen consortium mogen heeten!) „afspraken" gemaakt waren; dat „die groep" zich „verbonden" had, resolu toire of te wel „onder voorbehoud" wij komen hierop aanstonds terug „een deel" der leening te nemen tot den koers van 95 pCt. d. i. dus niet minder dan 5 pCt. heneden den pari-koers terwijl was „overeengekomen", dat de koers van uitgifte aan het publiek zou zijn 97 pCt. nog 3 pCt. beneden den pari-koers dat die groep tevens zich „het recht bedongen' had, ook het andere deel van de leening tegen den koers van 95 pCt. te nemen, „ten einde de uitgifte voor eigen rekening te doen geschieden". „De groep" heeft van dit recht gebruik gemaakt. En zoo is dus „de groep", met inbegrip van de provisie aan comrnissionars enz. één en een kwart millioen aan den strijkstok blijven hangen. Dit zijn de feiten, waarover menigeen zonder twijfel verbaasd zal staan. Nadere inlichtingen omtrent de „afspraken" met de „resolutoire condities" en het „voorbe houd" van „de groep", ten einde deze zaak ten volle te kunnen beoordeelen, lijken noodzakelijk. Zooals de zaak nu voor ons ligt, maakt het den indruk, dat er bij do uitgifte van deze leening eenigen zeer ge moedelijk bij den neus zijn genomen. Het is niet zonder belang, te weten -te komen, wie de ongelukkigen zijn." Dat de pers daarbij is, acht het blad, helaas weinig twijfelachtig, en of de Ka mer er tusschen genomen is, durft het nog niet uitmaken. „Ten slotte kan ook de minister erin zijn gevlogen, niet alleen wat de geheele operatie betreft, maar in het bijzonder wat den aan „de groep" toege- kenden koers van 95 pCt. aangaat." Het blad besluit voorloopig als volgt: „Duidelijk is, dat tot zuivere beoordee ling van de wijze, waarop deze eerste In dische leening ondergebracht is, volledige inlichtingen meer dan gewenscht zijn. De leening is schitterend geslaagd, en het ver trouwen van het publiek in de toekomst van Indië blijft een verheugend teeken maar de medaille blijkt een keerzijde te hebben, die men nu, na de summiere in lichtingen van gisteren, óók zou wensrhen te zien. In deze zaak schijnt, althans bij de emitteerénde groep, toch niet alleen kolo- niaal-patriottisme aan het woord te zijn geweest..." Hofbericht. De Koninklijke Familie heeft heden het verblijf in het Paleis in het Noordeinde, verwisseld, tegen dat in het Paleis in het Bosch. Overname gedeelte der Heerenlaan. Ten behoeve Yan den bouw der huizen aan de westzijde der Heerenlaan werd in dertijd overeenkomstig de gemeentelijke voorschriften door de eigenaren het hun toebehoorend gedeelte straat gerioleerd en bestraat, waarbij uit den aard der zaak de gelegde bestrating verband moest houden met de hoogte van de drempels der huizen aan de oostzijde der laan. De weg verkreeg dientengevolge een onregelmatig profiel, n.l. van het westen, alwaar de hoogte dei- straat normaal was, afloopend naar de veel lager liggende oostzijde. Wanneer nu evenwel de nieuwe huizen door de vereeni- ging „de Goede Woning" aan de oostzijde zullen worden gebouwd en de Sophiastraat daarlangs door de gemeente op normale hoogte zal zijn gelegd, zal er een plotse linge overgang ontstaan van het hooge naar het lage straatvlak. De straat zal op die wijze voor alle ver keer ongeschikt zijn. Het is derhalve nood zakelijk, dat het aan particulieren toebe hoorend gedeelte straat wordt opgenomen verhoogd en herlegd, geheel in aanslui-" ting aan de overige nieuw aan te leggen wegen. Niet billijk komt het B. en W. voor, nu de straat overeenkomstig de gemeentelijke voorschriften door de eigenaren indertijd is aangelegd, deze verandering, die een gevolg is van de nieuwe werken, welke door de gemeente worden uitgevoerd, voor hun rekening te doen komen. Trouwens, ook de eigenaren bleken hiertoe niet gene gen. Wel hebben zij zich verbonden hun eigendom kosteloos aan de gemeente over te dragen en een kleine bijdrage in de kos ten der verstrating te betalen, aangezien zij door de overdracht ook van hun onder houdsplicht worden ontheven. Deze bij drage bedraagt voorzooveel betreft de eige naren van het in groen aangeduide gedeel te der straat (P. II. Hoos en Wed. J. J. van Hoeken) f50en voorzooveel betreft de eigenaar van het zwart gekleurde ge deelte (P. M. J. van Oerle) f 25. B. en W. geven derhalve den Raad.in overweging te besluiten de aangeduide ge deelten der Heerenlaan zonder betaling van koopsom in eigendom en onderhoud* bij de gemeente over te nemen, nadat door de eigenaren van het groen gekleurde ge deelte een bedrag van f 50 en door den eigenaar van het zwart gekleurde gedeelte een bedrag van f 25 in de gemeentekas zal zijn gestort. Demping Sloot. Aangezien uit een rapport van den Di recteur van Gemeentewerken gebleken was, dat de sloot, gelegen tusschen dè Prinsenstraat en de Gasthuislaan en loo* pende van den Heerenlaan naar de Ring- sloot van den Stadspolder zeer verontrei nigd was, verzochten B. en W„ overeen komstig het gevoelen der Commissie.van Fabricage, een commissie, als bedoeld in art. 12 der verordening op wegen, lanen, «traten enz. en wateringen en slooten, een onderzoek in te stellen naar den toestand dier sloot Met de commissie en de gezondheids commissie komt het B. en W. voor, dat de demping der sloot, mede in verband mei de verbetering der volkshuisvesting, die in deze stadswijk binnenkort onder handen zal worden genomen, in het belang der openbare gezondheid noodzakelijk is, al thans voor zoover betreft het gedeelte, tus schen en achter de bebouwing gelegen, en dat slechts door demping op afdoende wij ze in den bestaanden toestand verbetering kan worden gebracht. Zij geven derhalve den raad in overwe ging den eigenaren van het gedeelte van de sloot, gelegen tusschen de Prinsenstraat en de Gasthuislaan, te gelasten dit gedecl te sloot te dempen. Vervanging door een riool wordt in casu niet vereischt. Marktwezen. Aangezien gebleken is, dat de ruimte onder de overkapping op de Lammcrmarkf in de laatste tijden wederom te klein is gebleken en het onvoldoende licht onder de kap in den vroegen morgen reeds meer malen tot billijke klachten aanleiding heeft gegeven, geven B. en W. den raad in overweging een bedrag van f 1200 ter beschikking te stellen voor het maken van een 50-tal hokken en het verbeteren der ver lichting op de vette varkensmarkt. Op de post voor Onvoorziene Uitgaven is thans nog f 49372 beschikbaar. Verhuring Grond. B. en W. geven den raad in overweging a. het stukje grond aan de Boommarkt groot 23 vierk. M., voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei 1915, weder te ver huren aan H. L. Speel alhier voor het daarop hebben van een kiosk tegen een huurprijs van f 125 per jaar; b. het stukje grond aan den Apothekers- dijk, groot 3 Vierk. voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Juli 1915, weder te verhu ren aan A. M. van Zwicht alhier voor zijn kiosk tegen een huurprijs van f 25 pei jaar; c. het benedenhuis Nieuwsteeg 10a, voor den tijd van één jaar, ingaande 1 April 1915, weder te verhuren aan C. J. Wijnbeek alhier tegen een huurprijs van f 225 p. jaar. SPORT. Het wereldkampioenschap in het boksen. Maandag werd te Havana de groote prijskamp gehouden om het kampioen schap van de wereld. De neger Jack John son, tot dusverre de onoverwonnen kam pioen, werd geslagen door den cowboy Jesse Willard, voor wien de talrijke menig.- te gedurende den geheelen duur van den wedstrijd sympathiek gestemd bleef, ter wijl Johnson voortdurend bespot werd. De eerste negen ronden bleef Johnson de aieerdere, daarna ging Willard tot den aanval over, tot groot genoegen van de menigte, die schreeuwde: „Sla den zwar ten lomperd dood". Na de 22ste ronde gaf Johnson teekenen van onvastheid, en bij de 26ste deed Wil lard een nlotselingen aanval er- tegenstander oen huwa um. De ontknooping kwam zoo plotseling, dat de menigte even verbaasd was als Johnson. Na den wedstrijd merkte Johnson op, dat hij zich volstrekt niet behoefde te veront schuldigen, dat een sterkeren jongen man den titel van kampioen had verworven. Land en Tuinbouw. Palmen. Naar aanleiding eener tot ons gerichte vraag betreffende verzorging van kamer- palmen, willen we hierover het een en an der mededeelen. Palmen zijn in de vrije natuur, in de tropische luchtstreek, waar zij thuis behooren, het zinnebeeld van kracht en schoonheid, de „Koningen van het Plantenrijk". Met hun reusachtige bla dermassa ontwikkelen zij een buitenge wone pracht: er zijn soorten, waarvan de bladeren 8 a 10 Meter lang en een paar Meter breed zijn. Ook in de groote palmen- kassen der Botanische Tuinen treft men hooge, slanke stammen aan, die ons aan de Palmen in de keerkringslanden herin neren. Van deze zijn maar enkele geschikt voor kamercultuur. Zeer lang heeft het ge duurd, eer men vrij algemeen de bruik baarheid van den Palm als kamerplant erkende; thans worden ze in voldoende mate gekweekt,, zijn ze in allerlei afmetin gen tegen billijke prijzen te bekomen. De behandeling vereischt nog al zorg, en niet zelden laat deze, naar de eischen der plant, te wenschen over. In den winter is het de rusttijd, tot Maart, wanneer de groei weer zoetjes aan begint, 't Is een verkeerde meening, dat gedurende den rusttijd de Palm weinig of geen water behoeft; de groote bladeren verdampen ook dan no^ vrij wat water en daarom geve men wel acht, dat de aarde nimmer droog zij. Het gietwater mag niet te koud wezen, want dan wordt de plant licht wortelziek. Met het gieten is ook in het koude jaargetijde de behandeling niet afgeloopen: dagelijks moet een bespniting gegeven worden waarbij de bladeren zoowel van onderen als van boven besproeid moeten worden. In den zomer heeft het begieten rijkelijk plaats, maar in het bakje onder den pot of kuip mag geen water blijven staan; het bespuiten met een raffraïchisseur moet minstens éénmaal, bij helder, zonnig weer 2 of 3 maal per dag geschieden. Een groo- ten hekel heeft de Palm aan stof en tocht. Voor beide, stof en tocht, is het noodig, als het vertrek wordt „gedaan", om de Palm zoolang in een behoorlijk verwarmd vertrek over te brengen; eerst al9 het ge reinigde vertrek weer een temperatuur heeft van 55 h 60 gr. Fahrenheit, brenge men den Palm op zijn oude plaats terug. Voorts kan een wekelijksche reiniging met spons en lauw water het stof van de plant verwijderd houden. Het onthouden van de dagelijksche en wekelijksche reiniging kan ten gevolge heb ben, dat de Palm dorre, doode punten krijgt, en des te eer zal dit gebeuren, als ingezonden Mededeelinyen a 30 cent per regel. Neemt u in acht. Wanneer de nieren met in slaat zijn om het urinezuur uit het bloed te liltree- ren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen ver. raden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofd- pijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn zij de kenteekenen, dat het urinezuur lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zicK in de bloedvaten en aderen als een onoplog bare stof afzetten (verkalking, enz.) Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urineleiders en blaas, en ontsteking der organen, nierzand, niergruis nier- en blaassteen met de daaraan gepaard gaan. de nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren- en het urine-organisme. Doordat zij het urine, zuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Leiden verkrijgb. bij D. M. Krui< singa, N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steen- straat 41 en D. de Waal, Mare 56. 17Si Toezending geschiedt franco na ontv. v. post- tvissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor 6 doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet de kamer te warm, de lucht te droog is. Komen er te veel doode punten aan t Palm, zoodat zij minder mooi wordt, dan knippe men ze voorzichtig af, zóó, dat het blad zoo min mogelijk zijn vorm verliest, De Palm vraagt een goed verlichte stand plaats, dus liefst vóór het venster. Het bemesten mag natuurlijk niet vergeten worden: in den zomer kan men de plant minstens éénmaal per week gienen met verdunden koemest of een zwakke oplos sing van kunstmeststoffen, met welke laat ste men echter vertrouwd moet zijn, an ders kan men de Palm heel gemakkelijk een „knauw" geven. Wegens beur zinde lijkheid zijn de kunstmeststoffen voor ka merplanten te prefereeren. Jonge Palmen worden ieder voorjaar verpot, oudere slechts om de 3 a 4 ja wanneer men er namelijk voor zorgt, dat zij goed gevoed worden. De aarde, bij het verpotten te gebruiken, moet voor oudere Palmen zwaarder zijn dan voor jongere. Een mengsel van 2 deelen blad- of heide- aarde en 1 deel broeiaarde is geschikt voor 3- a 4-jarige planten; meer broeiaarde doe men in het mengsel als het bestemd is voor oudere planten; wat graszoden-grond worde nog toegevoegd, hoe grooter de plant des te meer. Bij het verpotten ga men voorzichtig te werk, opdat de lange zware hoofdwortels zoo weinig mogelijk bescha digd worden; aan gezonde wortels mag in 't geheel niet gesneden worden, want meestal vertakken zij zich dan niet, maar sterven af. Heeft men een tuin, dan brenge men den Palm van Juni tot Sep tember buiten op een beschutte, half be lommerde plek. Moet de plant binnen blijven, dan zette men haar op een wel verlichte, doch niet door de zon fel be schenen plaats, daar zij anders licht brand- vlekken kan krijgen. Wij herhalen: het vertrek mag niet stof fig of tochtig, vooral ook niet te droog of te warm zijn: te warme lucht is vaak de oorzaak, dat de Palm niet wil gedijen en ten slotte dood gaat. C. B. Gemengde berichten. Verwonding, Te Oude-Pekela heeft Zondagavond een jongeling uit minnenijd zijn meisje een levensgevaarlijke verwon ding met een mes in den schouder toege bracht. De dader is gevat. Afgebrand. Maandagnamiddag is da landbouwerswoning van de wed. H. Vleems te Dalen afgebrand. Er werd zoo goed als niets gered. Een paard, vier koeien en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Aües was laag verzekerd. Verzet tegen cle politie. Toen Maandag middag eenige politieagenten in burger- kleeding in het Noorderplantsoen te Gro ningen met het oog op aldaar dikwijls ge pleegd wordende baldadigheden en ver nieling tegen enkele jongelingen te dezer .zake handelend moesten optreden, werden zij daarin belemmerd door een achttal mi litairen, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. Deze militairen namen tegen de politie een zoodanige houding aan, dat zij gebruik moesten maken van den gummistok, en later van de revolver. Een dier politie-beambten werd door een militair met een boksbeugel op het hoofd geslagen en dermate verwond, dat medi sche hulp van den politiedokter moest wor den ingeroepen. Twee militairen, de 22- jarige R. G., in garnizoen te Oisterwijk, on de 22-jarige H. B., in garnizoen te Wape ningen, zijn in verband hiermede aange houden en in bewaring gesteld. Lijk opgehaald. Gisternacht is uit bet water aan den Zuidwal, nabij den Zmd* Binnensingel te 's-Gravenhage, opgehaald

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2