BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. ALBERT RIEL $ARE 36. Voor het Aannemen. EL van Noort, *eeër naderde snel en vuurdo 3 maal, ten teeken dat zij in de booten moesten gaan. Toen dit geschied was, trachtte de U 28 de Flaminian in den grond te schieten, doch het schip zonk niet voor een torpedo het had getroffen. Het Glasgow stoomschip Crown of Castelle, dat 4505 ton meet, is bij de Scilly- eilanden door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Ontmoeting tusschen een Fransch oor logsschip en een duikboot. Het Fran- sche ministerie van Marine deelt mede, dat gistermiddag een Jfransch oorlogs schip op de hoogte van Dieppe een Duit sche duikboot zag. Onmiddellijk begon het haar te vervolgen en dwong haar onder te duiken; daarop beproefde het de duikboot te rammen. Op het oogenblik dat de pe riscoop verdween zag liet een groote hoe veelheid olie op de watervlakte drijven. Noorsch stoomschip vermist. Het Noorsche stoomschip Seattle is, naar uit Berlijn wordt gemeld, hoewel het met geen contrabande was geladen, en voor een onzijdig land was bestemd, door de En- geischen naar Port Stanley op de Falk- landseilanden gebracht. Men vreest het zelfde van het groote Noorsche stoom schip Bergensfjord, dat op Amerika vaart en op weg van New-York naar Christian ia was. Het schip had Dinsdag in Bergen moeten zijn. Tot nu toe ontving men geen bericht. Het schip had koren voor de re geering en andere belangrijke lading, die ook geen contrabanda was, bestemd voor Noorwegen, aan boord. Er bevonden zich ongeveer 1000 passagiers aan boord, die het Paaschfeest in hun vaderland wilden doorbrengen. De inbeslagneming van het schip zou ongerustheid wekken onder de bevolking en een groote schade beteekenen voor de Noorsche handelswereld. Men zal wel doen in aanmerking te ne men dat het bericht uit belanghebbende bron komt en dus vanzelf min of meer tendentieus gekleurd is. De Duitsch-Amerikaanschc handelsbe trekkingen. Te New-York worden op hét oogenblik plannen besproken cm, naebteg-anst aande den oorlog, de handel's- bot,rekkingen tusschen Dui.tscbland en de Vereenigde Staten te versterken en ui<t te bueiden. Een besprekiing had plaats aan de Hunch, die de sedert vier weken te New- York vertoevende voorzatter van de Ame rican Association te Berlijn, Isaac Wolf, gaf. Het plan bestaat een schip te charteren en hot met goederen, welke niet tot de contrabande behooren naar Ductschland te zenden. Later zal het vaartuig met een lading van soortgelijken aard naar New- York te.rugkee.ren. Het State departement heeft dit plan reeds goedgekeurd en zijn hulp toegezegd. De naam van het bedoelde schip en de tijd van vertrek wil men eerst bekendma ken, wanneer alle bijzonderheden zijn ge- r.egeld. der, dat een overeenkomst tusschen Duitschland en Amerika is tot stand ge komen, waarbij Amerika op onzijdige schepen Duitschland katoen zal zenden en omgekeerd DuiitsehÜand ook aan Ame rika kali, onder voorwaarde dat deze laatste uitsluitend voor b em esti.gl ngs doel - einden zal worden gebruikt. De huid van den beer, In den „Petit Parisden." wijst Joseph Thierry op liet sltefsel, dat Frankrijk zal invoeren jm het heroverde Elzas-Lotiha.ri.ngen, waarbij alle bijzondere economische en politieke be langen in deze provincies zullen worden geëerbiedigd. Taube boven Bailieul. Een Taube wierp gisteren 6 bommen in de omstreken van Bailieul. Er wierd hoegenaamd geen schade aangericht. Bluf. Tengevolge van den aanzien lijken voorspoed, aldus meldt Reuter uit Londen, door de hooge loonen en den ever- vloed van werk bij de scheepsbouw- cn bewapeningsinrichtmgen, is er eenige •dronkenschap voorgekomen onder de werklieden, waarvan het gevolg was een algemeetne agitatie ten gunste van een al coholverbod of een krachtige beperking van den alcoholverkoop. Uit zijn eenzaamheid verlost. De di recteur-generaal der Engelsche posterijen heeft verteld dat een soldaat die zich een zaam voelde en een advertentie had ge plaatst c.m briefwisseling, de eerstvolgen de drie dagen 3000 brieven, 6 zakken met kleine pakjes en 90 groote paketiten imft- ving. De herdenking van Bismarck in Duitsch land. De Keizer vaardigde een kabinets order uit, waarin hij den plaatsvervan- gonden minister van Oorlog en den plaats- vervangenden staatssecretaris van het Rijksministerie van Marine opdraagt aan het monument van Bismarck, in naam van het leger en de vfbot, een gemeenschap- pel ijken krans meer te leggen. De IJmuidensche stoomtrawler Hibirnia rapporteert, dat Maandagmorgen een Duitiscb watervliegtuig een bom naar het vaartuig heeft geworpen, ondanks het fort, dat de trawler de Nederlandsche vlag voerde. Een bom geworpen naar een Ned. visschersvaartuig. Men meldt uit IJmuiden aan de Tele graaf: De schipper van den stoomtrawler Hl- bernia, IJ. M. 182, rapporteert, dat Maan dagmorgen, tusschen 10 en 11 uur, terwijl hij visschende was op ongeveer 54 graden 16 minuten Noord en 5 graden 30 minuten Oost, een Duitsch watervliegtuig, bemand met 3 personen en gemerkt no. 79, op geringe hoogte over r.ijn schip is gevlogen en een bom naar het vaartuig lieert ge worpen, ondanks het feit, dat de trawler de Nederlandsche vlag voerde. De bom viel op ongeveer 15 meter af stand aan stuurboord van den trawler te water en ontplofte, waardoor het water een huis hoog over den trawler werd ge worpen. Eenigen tijd later vlogen over den trawler tjwee groote luchtschepen, blijkbaar Zeppelins, waarvan een gc«l merkt was L 9, en spoedig daarna ver schenen een groot aantal Duitsche oor logsschepen en werd door een officier van een torpedoboot een onderzoek bij hemf aan boord ingesteld. De trawler werd van onder tot boven onderzocht. Na het on derzoek, waarbij niets verdachts gevonden werd verliet de officier Liet Nederlandsche visschersvaartuig. Het watervliegtuig, de Zeppelins en de oorlogsschepen kwamen alle uit Oostelijke richting. Ilct militair gezag. De minister van Oorlog heeft bepaald, omtrent de toepassing van de artikelen 10 en 22 der Wet van 23 Mei 1899 (Staats blad nr. 128) houdende bepalingen ter uitvoering van art.ikot 187 der Grondwet, dat in het gebied, hetwetk in. staat van oorlog of in staat van beleg is venaard, de bevoegdheid politieverordeningen en verordeningen en keuren van waterschap pen, veenschappen en veenpolders vast te stellen en te wijzigen van het burgerlijk op het militair gezag overgaat. Mitsdien, moét, indien in het voornoemde gebied vaststelling of wijziging van een zooda nige verordening noodzakelijk is, zulks steeds door het militair gezag gescnie- den, ook al wordit bij die vaststelling of wijziging geen militair belang betrok ken geacht. Het militair gezag behoort echter geen maatregelen van wetge- venden aard te nemen tenzij het militair belang zulks eischt of het orgaan van het burgerlijk gezag, dat in gewone om standigheden tot het nemen van den maatregel bevoegd zou zijn, zudks ver zoekt. Aan zoodanige verzoeken van het burgerlijk geszag behoort zoo spoedig mo gelijk gevolg te worden gegeven, voor zoo ver het militair, belang zich daartegen niet verzet. Overvaart naar Engeland. De directie der Mij. „Zeeland" maakt bekend, dat de gewone biljetten niet meer gelidig zijn doch dat thans uitslucltend op het bureau der S. M. „Zeeland" te Vlis singen biljetten voor den overtocht naar Tilbury a 24 gulden per persoon ver krijgbaar zijn. Kinderen, van 4 tot 10 jt ar betalen half geld. Deze biljetten kunnen niet naar elders werden gezonden zooeïat de directie verzoekt geen geld voor toe zending van 'biljetten te zenden. De boot vertrekt voortaan te Vlissingen 's mor gens 5 uur, aankomst te Vlissingen 's avonds half zes. De passagiers worden met een sleepboot van de boot naar de pica- te Tilbury gebracht. Het blijft steeds wenschelijk, eenige dagen tevoren pas- voer d worden. Hoewel door de Mij. „Zeeland" ter voorkoming van moeilijkheden met de Duitschers, geen mannelijke reizigers van dienstplichtigen leeftijd en behoorende tot dc oorlogvoerende landen, worden vervoerd, maken steeds een groot aantal reizigers den overtocht mee. Het s.s. „Mecklenbuig" dat Dinsdagavond bin nenkwam, had weer ruim 100 volwassen reizigers aan boord. De bemanning zegt, dat, behalve 'de vorige week, nog nimmer last van de Duitsche marine was ondervonden, hoe wel men meermalen meende een peris- cojp van een enderzeeër te zien. In hH begin werd wel eens met vlaggen gesig naleerd, doch nu gaan de duikbooten blijkbaar liefst ongezien verder. Nieuwe torpedoboot. Van de werf der Koninklijke Maatschap pij De Schelde, te Wassingen, zal Don derdag worden te water gelaten de Én aanbouw zijnde torpedoboot Z 5, bestemd voor de Nederlandsche Marine. I-Iclt vaartuig, van gelijke type als de Z 6, 7 en 8, is geheel van staal, heeft een lengte van 61.3 M., een breedte van 6.2 M., een diepgang "in zeewater van 1.85 M. en een waterverplaatsing van 322 tonnen. De bewapening zal bestaan uit 2 stukken geschut van 7.5 c.M. en 4 kanonnen voor torpedo-inrichting. Het logies is berekend voor 34 koppen. Ontvluchte ge ïnter n-e erd en. Twee Fnansche officieren-Vliegers, die gasteren uit htet interneeringsdepot te W.ierickerschans ontvlucht waren, zijn te 's-Gravenlhage aangehouden. Het zijn, de officieren Coujtess'on en d'Himiènes, dezelfden wilsr landing inder tijd te Kats, in Zeeland, is bericht. Zij zijn gearresteerd in een particuliere woning en gastei-middag naar Wiericker- sciians teruggebracht. De Sociaa 1-D emocraten en de Vrede. De Berlijnsche Lokalanzeiiger verneemt uit Bern: Het bestuur van de Zwdtsersche sociaal democratische partij heeft dn helt belang van den. vrede aan het in Nederland tij delijk gervestigd internationaal' bureau verzocht, een algemeen e vergadering van dit bureau bijeen te roepen, die in Zwit serland zou moeten plaats vinden. Als het internationaal bureau niet voor Pa- sohen dit voorstel aanneemt, zal de partij zelf tegen het einde van April een con ferentie der sociaal-democraten in de neu trale landen bijeenroepen. Schoenfabrikanten. In een te Tiibuig gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van den Ne der!. Bond van Schoenfabrikanten werd o.m. besloten tot het benoemen eener com missie, die een samenspreking zal vra gen bij do afdeeling Handed van het de partement van Landbouw, Handel en Nijverheid, ten einde vergemakkelijking tv» bekomen bij uitvoer van schoenen cm een nadere omschrijving van wat al of niet voor uitvoer wordt toegelaten. In deze oommissie werden benoemd de hee- ren Van Schijndel, De Jong, De Pont en v. Dortmond. Steenkolen voor het stoo m-i treilerbedrijf. Uit IJmuiden meldt men aan de „N. R. G t.v: Er dreigt een ernstige stagnatie in het stoomvisscherijbedrijf te IJmuiden. (het eenige stoomtreilerbedrijf in Europa, dat met succes tijdens den oorlog werkt), door dat de reederijen alhier niet kunnen of willen treden in de door het, onder het Kon. Nat. Steuncomité staande, Steenko- lenbureau met ingang van 1 April gestelde kolenprijzen van f 14 per gebunkerde ton. Tot heden was de prijs belangrijk lager. In een gisteren gehouden reeders-verga- dering werd besloten, dat indien een con ferentie van reeders op heden met het Steenkolenbureau niet tot gevolg heeft een verlaging van den voor een half jaar ge stelden contractprijs, het stoomtreilerbe drijf te IJmuiden zal worden stop gezet na verbruik van de in de schepen voorradige steenkolen. Er wordt ons meegedeeld, dat het Steen kolenbureau de meest ernstige pogingen heeft aangewend .om den prijs van de steenkolen voor de IJmuider stoomtreilers zoo laag mogelijk te stellen, in verhouding tot de prijzen voor andere scheepvaartree- derijen gesteld en naar verhouding van de genoteerde prijzen van Duitsche en Engel sche steenkolen. Stille Week. De correspondent van de „Tijd" tie Nij megen meldt: Wat andere jaren een onmogelijkheid bteek, is thans in eens mogelijk gewor- dbn. Nijmegen zal dit jaar een halve Stttlle Week op vermakelijkheidsgebied medemaken. Door de bevoegde autoritei ten de militaire in overleg mét de bur gerlijke is namelijk het verbod uitge vaardigd, dat van al Donderdag (Witten Donderdag) tot en met Zondag, eersten Paaschdag, geen publieke vermakelijk heden mogen gegeven worden. Alle bios coop voorste 11 ingen, ontspanniugsverm ake- lijkheden en zelfs publieke voetbal wed strijden zullen gedurende die vier dagen hier ter stede verboden zijn. Het circus Carré, dat hier ter stede op eersten Paaschdag zijn reeks vertooningen zou aanvangen in eigen tent op de Renbaan, zal nu eerst op den tweeden Paaschdag met zijn voorstellingen mogen aanvan gen. De aangekondigde Quick-U. V. V.- wedstrijd, welke eersten Paaschdag zcu plaats hebben, is nu eveneens afgelast. Zilverbon6. Blijkens een kom., besluit van 31 Maart zulfen ter ervan ging van de thans in omloop zijnde, nieuwe zilverbons .worden uitgereikt van f 2.50. x Het model van deze zilverbons js opge- in PUAfli.qhlad". DO. 174u_ daaraan behoefte blijkt te bestaan, wor den uitgegeven ten getale van 4 millioen, vertegenwoordigende een kapitaal van 10 mdliioen gulden. De zilverbons van f 1 en f2.50, omschre ven bij kon. besluit van 6 Augustus 1914", worden ingetrokken op 6 April 1915. Tot 15 April 1915 zullen de in omloop zijnde zilverbons van f 1 en f 2.50 aan, de kantoren der betaalmeesters en van die ontvangers der directe belastangen als mede aan -de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren) tot elk bedrag tegen wettig betaalmiddel kunnen worden in gewisseld. Voorts brengt de minister van Finan ciën in de „Staatset"' in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling 'van de in getrokken zilverbons van f 5 nog slechts openstaat tot en roet 3 April 1915. Het publiek wordt er derhalve nogmaals met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelijk nadeel, noodig is, de zdiverbons van f 5 vóór of uiterlijk op 3 April 1915 in te wisselen. Die inwisseling kan geschieden bij alle betaalmeesters en ontvangers der directe belastingen, alsmede bij alle postkanto ren (met inbegrip van de bijkantoren, echter nieit van de hulpkantoren). Geëerde misdaad. Een zelfde geval als een of twee jaar geleden zich in Noord-Brabant voordeed, en dat toen zooveel opzien baarde: het be graven met militaire eer van een zelfmoor denaar, heeft zich thans in Limburg voor gedaan. Was 't eerst een marechaussee, die zich doodschoot, te Maastricht is het geweest een landweerman, die zich onder Vaals met een geweerschot moedwillig van het leven beroofde, en bij wiens begrafenis de honneurs werden bewezen. Den superieuren valt ditmaal even min als toen geenerlei verwijt te maken. Zij hebben zich te houden aan de leger voorschriften, die nu eenmaal den dood door den kogel onder alle omstandigheden, ook bij zelfmoord, als eervol beschouwen en voor den aldus gestorvene de militaire eerbewijzen bij diens begrafenis verorde nen, zelfs al had hij vóór zijn Zelfmoord nog een anderen moord gepleegd, gelijk met den bedoelden marechaussee in Bra bant inderdaad het geval was. Het desbetreffende begrafenisvoorschrift blijft afkeurenswaardig. De minister van Oorlog, die het ver ouderde voorschrift in betere aanpassing brengt tot de gevoelens der overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, zal zich in duizenden harten een eerezuil stichten. „Tijd." Nederlandsch fabrikaat. In een gisteren in Den Haag gehouden vergadering, welke door ongeveer 200 per sonen werd bijgewoond, is opgericht de Bond Nederlandsch fabrikaat, die zich ten doel stelt de bevordering van de belang stelling in de Nederlandsche nijverheid. Allen, die tot de vereeniging toetreden, verbinden zich, het gebruik van nationale voortbrengselen en waren te bevorderen, in het bijzonder in die gevallen, waarin zij in hoedanigheid en prijs met uit het bui tenland ingevoerde waren kunnen wed ijveren. Het voorloopig hoofdbestuur is samen gesteld uit de volgende heeren: jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude, voorzitter; mr. S. ^.J. Hogerzeil; dr. W. C. A. baron van Vredenburch; A. ten Bosch NJzn.; jhr. W. Witsen Elias; N. J. Roelfsema en A. Dek king Dura, allen in Den Haag. Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand blijft hier te Jiande gunstig, schrijft het „T. v. Soc. Hyg." In de maand Februari bedroeg het aan tal gevallen van typhus 152, van diphthe ric 317, van roodvonk 343. De meeste gievallen van typhus kwamen voor in de provinciën Zeeland, Noord- en Zuid-Holland (resp. 46, 43 en 20 gevallen): van roodvonk in Noord- en Zuid-Holland en Groningen (resp. 112, 77 en 32 geval len) en van diphliberie in Nooird-Holland, Zuid-Holland, Gelderland en Limburg (resp. 191, 122, 59 en 31 gevallen). Gemengde berichten. Een poging tot uitroer ran varkens ver hinderd. De landbouwer Th. Heintjes woont op ongeveer 12 M. van de Duitsche grens in het gehucht Veedijk onder de ge meente OUersum (L.). Omstreeks halftwaalf in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l., hoorde een patrouille van de met de grens wacht belastte landweer op de boerderij eenig verdacht geluid. Bij onderzoek bleek, dat vier vette varkens op eene kar waren geladen. Op de vraag, wat de bedoeling biervan was, antwoordde de boer, dat hij deze moest leveren aan een koopman uit Venlo; hoe deze heette kon hij echter niet opgeven, hij wist zelfs niet, hoe die man er uit zag! De koopman zou de varkens zeifin ont vangst komen nemen. De patrouille nam de kar met krulstaarten mede naar Gennep, en zeide den eigenaar, dat de koopman de waar ddér in ontvangst kon komen nemen. De kooper is echter niet ver schenen en de boer heeft toen de varkens ouder politietoezicht met tamelijke schade aan een slager te Gennep verkocht. Hij zal zich verder nog wegens poging tot verboden uitvoer te ver antwoorden hebben. Mobilisatie en drankverbod. Het drank verbod blijft te Apeldoorn nog steeds in volle gestrengheid gehandhaafd; zelfs zijn de ver bodsbepalingen sinds de vorige weck nog we der in zooverre verscherpt dat onder de ver boden dranken thans ook Bootz „Half om Half" is opgenomen, als bevattende dit bij on derzoek meer dan 20 pCt. alcohol. Het laat zich begrijpen, dat vele vergunning houders zich deze verbodsbepalingen slechts noode laten welgevallen. De strat is op ont duiking lang niet malsch; een viertal ver gunninghouders, die bij herhaling gesnapt zijn, zien op het oogenblik voor den tijd van een maand hunne zaken gesloten dag en nacht wordt hun erf door een schildwacht bewaakt. Diefstal van een paard. De landbouwer ao'oi 'tEitëte: Toen hij in den stal ging zien, bleek een jong paard verdwenen. Nasporingen door politie en grenswacht hadden geen resultaat. In vrijheid gesteld. De naar de gevangenis te Roermond overgebrachte D. B., venter te Venlo, verdacht van mishandeling met doode- lijk gevolg, is Dinsdag weder in vrijheid ge steld. Te water. Te Workum is Dinsdag de 80-jarige weduwe Y., te water geraakt, doch gered. Eenige oogenblikken later is de vrouw echter overleden. Brand in een militair kwartier. Don- dermiddag brak te Stevensweerd (L.) brand uit in het kwartier waar een 25-tal manschap pen van het grenswachtdetachement gelegerd waren. Het vuur, gevoed door het vele nacht- legerstroo, breidde zich zoo snel uit, dat weinig gered kon worden. Met groote moeite konden de soldaten de meeste geweren redden. Ver schillende uitrustingsstukken en veel patro nen gingen echter verloren. Het blusschen was eenigszins gevaarlijk, daar onder hevig geknal de patronen ontbrandden. Berooviug. Te Tilburg zijn gearresteeid vier personen: de gebroeders Verhagen, Smits en Van Dongen, verdacht van Maandagavond den heer Van Hout op den openbaren weg aldaar van f500 te hebben beroofd. Een noodlottig schot. Onder Deurne (N.-Br.) heeft een bierbrouwer, door een nood lottig toeval, den heer Van Heug ten, jacht opziener, door een geweerschot doodelijk ver wond. De heeren waren op de patrijzenjacht. Nederlander of Dnitscherl Men schrijft uit Heemskerk (N.-H.): De heer Bergierd, lid van den Gemeente raad te Heemskerk, geboren te Assendelft uit Duitsche ouders, die nooit genaturaliseerd zijn, werd dezer dagen per abuis voor den Duitschen krijgsdienst opgeroepen. Toen de heer B. op het raadhuis inlichtingen inwon, werd hem meegedeeld dat hij geen Nederlan der was, omdat zijn ouders het niet waren. Hij zou van de kiezerslijst afgevoerd moeten worden en moest ook als lid van den Raad bedanken. De heer B. beriep zich op zijn Nederlandsch geboorterecht en op het feit dat hij hier te lande alle burgerlijke en bur gerschapsrechten had vervuld. Hij had o.m. te Assendelft geloot en voor een ramplacant f600 betaald. Na de inlichtingen diende de heer B. zijn ontslag als Raadslid in. Eenige dagen later nam hij dit weer terug in een schrijven. Het was immers duidelijk geworden, dat hij werkelijk Nederlander was en dus geen naturalisatie behoefde. Het was hem van gemeentewege bevestigd, dat hij op de kiezerslyst, zou blijven en dat hij evenmin als lid van den Raad behoefde te bedanken. Neergestort. De 29-jarige militaire vlie ger Pizzighini is Dinsdag by een proeftocht op de Turijnsche vliegplaats Mirafiore met een 50 P.K. Blériot van 40 meter hoogte neergestort en kort daarna aan inwendige kwetsuren overleden. Brand. Gistermorgen is er brand uitge broken in het pakhuis van den heer G. W. Boerman, te Lochem. Pakhuis en winkel zijn geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Tan een vechtpartij. Te Heinkenzand heeft Dinsdagavond zekere T. aan J. N. bij een vechtpartij een slag toegebracht, waardoor deze bloedend aan het hoofd verwond werd en gistermorgen is overleden. Een aanslag. Omtrent het gebeurde in een woning aan de hur.n---s t amphuys- iiiyczonaen itieüeüeelingen a 30 cent per regel. DENKT OM 85 MEUBELMAGAZIJN JONGENSFETTEN, GROOTE KEUZE. ALLE PRIJZEN. JONGENS DASSEN en STRIKJES, 1077 JONGENS KRAGEN IN LINNEN EN GUMMI. Haarlemmerstraat hoek Janvosscnsteeg. Haarlemmerstraat Ï57 naast de tirma RAUMAtt. straat, te 's'-Gravenhage kan nog gemeld, dat het slachtofler, na het pa&je aan de straatdeur te hebben aangenomen, het op tafel zette en opende, waarop terstond een hevige slag en een vuurstraal' ontstonden, waardoor haar kleeren vlamvatten. Hier op geen acht slaande, maar slechts den kende aan het in de kamer onstane begin van brand, wilde zij die blusschen, maar haar schoonvader, zelf door de vlam pijnlijk aan het gelaat geschroeid het behoud zijner oogen schrijft hij toe aan de omstandigheid, dat hij zijn bril op had. die hem van den neus werd geslagen en later in een hoek van het vertrek werd teruggevonden rukte haar, vóór erger gebeurde, de brandende kleeren van het lijf. De patiënte maakte het in het ziekenhuis tamelijk wel, zoodat haar reeds een ver hoor kon worden afgenomen door een politieambtenaar, aan wien zij den per soon, die het pakje had bezorgd, beschreef als iemand van kleine gestalte. Ook de schoonvader heeft gisterochtend een langdurig getuigenverhoor ondergaan en wel ten parkette van den officier van justitie bij de rechtbank aldaar. Over een verdenking, wie de dader kon zijn, meen de hij zich niet te kunnen uitlaten. Wel had hij van de buren gehoord, dat een verdacht uitziend persoon gisterochtend in de straat heen en weer had geloopen; in zijn afwezigheid was er voorts gebeld door iemand, dien men niet kende en wiens unenijK met ae aoyr ae uuren vau bedoelden persoon gegeven beschrijving overeenstemde, waarom men de deur niet voor hem had geopend. Avontuur van 'n trouwlustige vluchte linge. Men schrijft uit een Geldersch stadje aan de „Tijd": Sinds eenige maanden is hier in pension een jonge Belgische vluchtelinge, die vóór den oorlog buiten Dendermonde een klein landhuisje bewoonde met een keukenmeid alleen. Haar ouders zijn dood, en broers of zusters heeft ze niet. De fortuin echter had haar niet misdeeld, want behalve over haar landhuisje met vriendelijk tuintje en behalve over haar keukenprinses, beschikte ze over een aardig kapitaaltje, dat ze zoo gelukkig was veilig mee te brengen naar Holland, toen ze bij het naderen der oor logstroebelen over de grenzen vluchtte. Een paar maanden geleden vernam ze de treurige tijding, dat haar vroeger ver blijf totaal was verwoest.. Wat er van haar dienstbode mag geworden zijn, heeft ze, ondanks alle nasporingen, niet vermogen te achterhalen. Van lieverlee raakte ze aan haar verlaten toestand gewoon, cn rijpte de gedachte bij haar, om ook later maar niet meer naar België terug te kee- ren, omdat het leven in Holland haar wei beviel. Levenslustig en vroolijk van.humeu' echter als ze is, drukte het alleen-zijn-op de-wereld haar zwaar op het hart. Indach tig aan het schoone woord: „het is niet goed, dat de mensch alleen .zij", vooral niet in den vreemde, zon ze op middelen om hier te lande een eigen haard te stich ten en België maar voor goed te vergeten waar van haar eenmaal zoo zonnig leven niets meer was overgebleven dan een ruïne van een landhuisje, terwijl in Hol land nog zooveel gave landhuisjes ston den, die geen shrapnells of bommen te duchten hadden. Maar bij dat landhuisje droomde ze zich, behalve een vriendelijke keukenmeid, ook een vriendelijken land heer, met wien ze lief en leed zou kunnen doelen in dit ondermaansche. Maar of ze de sterren al uit den hemel keek, de Jacobus, dien ze verbeidde met een bloemtuiltje en een liefelijken glim lach, daagde maar niet op. En .ze nam haar toevlucht tot den... meer en meer ge- bruikelijken weg. Hoe prettig vond ze het, toen ze het bp- wijsnummer van het veelgelezen blad kreeg, waarin de advertentie prijkte: Een beschaafde en zeer ontwikkelde jonge da me, vluchtelinge, met flink vermogen, rlnrh alleen op de wereld, zoekt langs dezen meer en meer... enz. enz. Dat was „zij"! Nu „hij" nog! Drie dagen wachtte ze vol ongeduld., ze vielen haar een halve eeuw lang. Einde lijk, Donderdagsavonds, bracht de laatste post een dikken brief van de krant, waarin vele brieven zaten, op wier enveloppe prijkte het motto Oprecht". Blij als een kind op een Sint Nicola as- morgen, onende ze met bevende hand de surprises. Zes. zeven, acht enrttels waren al spoedig verslonden, hij elke nieu we enveloppe, die* ze openbrak, voélde ze

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2