BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. No. 1603 ytoidóohz (Bou/torit BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telsfoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, mot GRATIS POLIS Ongevallen-verzekeHng ti het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leidon 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bij onze (genten It cent per week, f 1.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 oent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (geen Handel8-Advertentiën) van 1--5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent t nummer bestaat uit twee bladen. Van beide oorlogsterreinen weinig nieuws. In de Karpathen wordt steeds lievig gevochten. De actie bij de Dardanellen schijnt opnieuw te begin nen. Zondag wierpen Turksche wa tervliegtuigen bommen op een voor de Dardanellen kruisend Britsch oorlogs schip. Van het Westelijk oorlogs terrein. Fransch communiqué: ,,De Duitschers beschoten Nieuwpoort, de stad en de bad plaats; de schade aan de brug over den Yser heeft niet veel te beduiden. In Champagne wierpen de Duitschers bommen op Rheims, waardoor twee per sonen werden gewond. Een bom viel op de apsis (het achterste halfrond) van de ka thedraal. De artilleriestrijd bij Beau Séjour wordt Yoortgezet. In de Argonnen werd de kanonnade en het werpen van bommen voortgezet, voor namelijk in de streek van Bagatelle, waar aan beide zijdén groote activiteit heerscht. Het goed geregelde artillerievuur der fransche artillerie noodzaakte de Duit schers in wanorde het dorp Hendecourt, ten N.O. van St. Mihiel, te verlaten. Overal elders verliep de dag kalm, .zon- der infanterie-actie." De president der Fransche republiek ibrncht Zondag een bezoek aan het' leger in Champagne, hetwelk hij, evenals géné raal Joffre had gedaan, persoonlijk geluk wilde wenschen met de schitterende blij ken van moed en voortvarendheid, die de troepen onlangs in de streek van Perthes, Souain en Mesnil-les-Hurlus hadden be toond, waardoor het Fransche leger groote voordeel en heeft kunnen behalen. De president nam alle plaatsen, waar onlangs gevechten zijn geleverd, in oogen- schouw, constateerde de waarde van het gewonnen terrein, bezocht de gebonden en ontbeet te midden der troepen- Pen volgenden dag bracht Poincaré zijn gelukwenschen aan de troepen in Argon- ne, die zich in de jongste dagen, vooral bij Vauquois, zoozeer onderscheiden hadden, hij bezocht de artillerie-stellingen en loop- gun en en voerde gesprekken met officie ren en soldaten in hunne kantonnepientcn. De president kon constateeren, dat in Champagne en Argonne de chefs vol ver houwen waren en dat de manschappen nou bewonderenswaardige blijmoedigheid en gehardheid betoonden. Allen zijn be wust van de morêele superioriteit, die zij op den vijand hebben gekregen en hebben een vost vertrouwen in de eindelijke- over winning. Van he? Oostelijk oorlogs terrein. Rapport van den Russisch en generalen «laf: ,,Op heit front ten Westen van de Njemen belemmerden wij overal liet buitsche tegenoffensief. De Duitschers zonden een divisie, verste rikt met drie re serve-regimenten en een sterke cavalerie fóaisa af om ons ten westen van Lodzic ff te snijden. Deze strijdmacht beproefde over het bevroren Doestirameer een ora- vaiitemdè beweging ui.t te voeren. De Rus sische troepen deden tot tweemaal toe een tegenaanval, waardoor de beweging mis lukte, terwijl de Duitsche afdeelingen, die 111 rug der Russe-n waren doorgedron gen, werden vernietigd bij het dorpje Tsjebesj.k-i. Rij Ossowitsj heeft de vijandelijke aitil- k-iie het vuur bijna geheel gestaakt. Tusschen de rivieren Sch-ka in Orjietsj Wordt de actie voortgezet. 'n een uiterst verbitterd gevecht bij het oerpjo Waks veroverden wij neigen Duit se mitrailleurs. p/n Karpaten tusschen Gorlice en bitfield deden de Oostenrijkers dejn 27en Irickktge maar vergeefsche aanvallen "'J «ie dorpen Gladysjdff en Reghetoff. 'n de lichting Baligrad en aan den er">ev?r van de Boven San in de ?.ec- v.r,.- ieooefPoiianka—Tsj avoy—Ja- -jetsj womnen wij terrein, maakten 101 krijgsgevangenen en veroverden mitrailleurs. R'j Kozicefka sloegen wij den 27en '■uwe aanvallen van de Duitschèrs af." p "t imes" meldt uitPetersburg, dat •■■oaten ten Westen van de Njemen een betrekkelijk klein front worden kiii'^ maar dat door de samentrek- wan aanzienlijke strijclkracihiten hier "'r,Jd een zeer heftig karakter draagt. De totale sterkte der Duitschers, met in begrip d/er ca\aleirie, bedraagt in het oor logsgebied ,te<n westen van de Njemen meer dan drie corpsen. Officieel wordt uit'Weenen het volgende gemeld: ,,Aan het Karpathen-front ent- wikkelden zich gisteren in het gebied ten Zuiden en ten Oosten van Lupkow weder heftige gevechten. Sterke Russische troe penmachten gingen opnieuw tot den aan val over. Tot in den nacht duurde de strijd voort. De vijand leed groote ver liezen en werd overal teruggeslagen. Tusschen de Luptow-hoogte en den Uszokpas werd eveneens hardnekkig ge- voohten. Van de Russische strijdkrachten, die het laatst bij Praemysl gestaan hebben, werden bij aanvallen ten Zuiden van Dwennik troepen waargenomen. In Zuid-0o9t-Galicië, aan de Dunajec en in Russisch Polen is de toestand on veranderd." Wat er van de troepen gevergd wordt. In de „Vorwarts" vertelt Düwell als voorbeeld van hetgeen de troepen moeten volbrengen, de lotgevallen van een leger corps tusschen 9 en 18 Febr. Den 9den bereikte het corps langs slechte wegen, door dikke sneeuw, Schillehnen, waar 'hicit in kwartier gang. De trein bleef ge deeltelijk reeds achter, de verzorging werd gebrekkig. Den voegenden morgen trok de troep verder. Tegen den raiddag had men 25 kilometer afgelegd. Na een korte rusit giing het weer vooruit. In den nacht vocht men aanhoudend met den bij de etappen •terugwijkenden vijand. In den morgen van den llden bereikte de divisie A het plaatsje O., divisie B het plaatsje W, Ter afwisseling van den moeilijken marsch moesten de troepen nu zware gevechten leveren. Sneeuw stormen woeden en men raakte steeds verder van den trein af. In de Russische dorpen zijn niet genoeg levensmiddelen te vinden. Een korte rust en weer ging het verder over zeer slechte en dik be sneeuwde Russische wegen. De divisie B legale dien dag 32 kilometer af, de divisie A 30 kilometer. Den volgenden dag beide 35 kilometer. Al deze marschen werden te zeer bemoeilijkt door hardnekkige ge vechten. De 14d,e Februari was een rustdag, die aan allerlei bersteLlingwerk besteed werd. De troepen begonnen reeds manschappen door uitputting te verliezen. Den volgen den morgen moest de divisie B het rorp aanvallen en kwam met een ovenna oh t in. gevecht. De colonnes met inbegrip van de zware artillerie, die snel vooruit moest, moest van een veldweg tusschen twee plaatsen gebruik maken, die de in woners in Februari zelfs voor lichte wa gentjes als onbruikbaar beschouwden. Desniettemin speelden zij het klaar. Eenige wagens sloegen echter om en vele paarden bleven liggen. Nu ging het steeds maar verder door sneeuw en stormen lfiden nam men een troep Russen gevan gen en bestormde men een plaats waarbij op 500 meter afstands artillerie mee werkte. Ook den volgenden dag bracht weer zwaar werk. Twaalf uur lang moest rnen een boschgevecht leveren tegen Rus sische troepen, waarbij men, ondanks ge forceerde aanvallen, niet vooruit kwam. Den lGen Februari was een dag van gevecht en eindelijk de 17de gelukte het een plaats te bereiken, waar de beide di visies weer met elkaar in contact kwa men. Den 18den was na zware gevechten d© ring om de Russen eindelijk gesloten. Dagenlang hadden de troepen geen brood gehad. Na korte rust begon nu de strate gische terugtocht, die spoedig daarop weer door een even inspannende aanval gevolgd werd. De aanval op de Dardanellen. Het Turksche hoofdkwartier meldt: Gisteren (Zondag 28 Maart) wierp een der Turksche watervliegtuigen bommen op een Britsch oorlogsschip dat voor de Dardanellen kruiste. Uit Tenedos wordt gemeld, zoo seint Wolff aan eenige bladen, dat Engelsche en Fransche troepen Lemnos hebben verla ten en zich op een groote transportvloot hebben ingescheept. Begeleid door Engel sche kruisers zijn zij naar een onbekende plaats van bestemming vertrokken. Bevestigd wordt dat de Engelschen Lem nos hebben bezet en er censuur hebben in gesteld. Uit Berlijn wordt gemeld: Aan de Dar danellen blijft het kalm. Volgens de „Tas- vir i Efkiar" is de bewering der Britsche admiraliteit, dat de actie al dezen tijd be lemmerd wordt door boos weer, onjuist. Het weer is bij voortduring goed. Gisteren konden Turksche vliegers herhaaldelijk opstijgen en belangrijke verkenningen doen, In den avond vervolgden zij een vlieger van de geallieerden die probeerde over de Dardanellen te komen en dreven hem terug naar zee. Uit Milaan meldt men aan het „Berl. Tgbl." dat veldmaarschalk von der Goltz samen met zijn zoon, die' als majoor dient bij zijn staf, en zijn adjudant kapitein Ristori te Sofia is aangekomen. Aan een correspondent van de „Corr. della Sera" stond de veldmaarschalk een onderhoud tóe, waarin hij ineretssante dingen mede deelde over de beschieting der Dardanel len; wij waren, zeide von der Goltz, steeds verzekerd van het fiasco der verbonden vloot, ik heb zelf aan den Sultan, voordat de beschieting begon, nog de meest ge ruststellende verklaringen gegeven. Ik heb den aanval niet bijgewoond, ik was dien dag op een inspectietocht bij het leger in Tharcië, wat den Turken meeviel was de omvang der verliezen door de geallieerde vloot geleden. Volgens een bericht van de „Stampa" uit Tenedos zijn daar Engelsche matrozen- detachementen geland om hangars te bou wen voor een vliegkamp voor het landings korps. Britsche officieren verklaarden aan den gouverneur van het eiland, dat de operaties daar een tijdelijk door den oor log veroorzaakt doel hadden, dat de rech ten van Griekenland niet zouden worden aangetast. De ondergang der Vosges. Omtrent het in den grond boren van het s.s. Vosges wordt ter aanvulling van het reeds gemeldde door Reuter nog het volgende aan eenige bladen geseind: Aan dek waren de verschansingen enz. aan repen gescheurd, de brug leek wel een zeef. Drie sloepen waren vernield. En no;^ vertraagde de Vosges haar vaart niet. Na 2 uien gaf de onderzeeër de vervol ging op, doch het laatste achot had een groot gat geslagen op de .alerlijn en het water drong met stroomen binnen. De kapitein klom over de verschansing heen en werd bijna naar binnen gezogen. Vijf der passagiers, vluchtelingen, had den, ontkleed tot het middel, de stokers vrijwillig bijgebtlaan. Onder het kanoin-, vuur had de Vosges zonder resültaat ge poogd de duikboot te rammen. Ook wa ren voortdurend vuurpijlen opgelaten. Een granaat had de Britsche vlag weggeno men, doch zij was snel vervangen. De hof meester had de gewonden bijgestaan. Nadat de Duitsche onderzeeër verdwe nen was, is de Vosges een uur met vollen stoom doorgevaren, terwijl de pompen,' aan het werk werden gehouden.. Het, schip kwam toen een patrouillevaartuig tegen, dat het op sleeptouw nam. Kort daarop zonk de Vosges. Allen gingen met de grootste orde in de sloepen, waarop men zich onder het zingen van Tipperary naar het patrouillevaartuig begaf. Nog werd omtrent dezelfde zaak uilj Londen aan de N. R. Ct. gemeld: De Vosges was van de Moss-lijn en stond onder bevel van kapitein Green. IJet schip bevond zich op weg van Bordeaux naar Liverpool en ofschoon het meer dan 14 knoopen liep en behendig manoeuvreerde, was de duikboot door haar grootere snel heid in staat haar kanon te gebruiken. Toch waren het slechts enkele oogenblik- ken, dat het stuk op de Vosges kon wor den gericht, maar dan vielen de granaten ook, als was het snelvuur. De granaat, die den hoofdmachinist doodde, legde, na dat zij een ijzeren plaat had doorboord, nog 40 voet af. Het laatste schot was noodlottig ge weest. Een gat van 2 voet werd op de wa terlinie in het voorste gedeelte van het schip geslagen. Ik ging met een touwlad der, vertelde de kapitein, langt den zij wand naar beneden, om te zien, of de schade hersteld kon worden, doch zag, dat het een hopelooze zaak was. Bijna werd ik nog zelf door het binnenstroomende water medegezogen. Er schoot niets an ders over dan het schip te verlaten. Verschillende Oorlogs berichten. Verkiezingen in Japan. In Japan zijn algemeene verkiezingen gehou-len, die op een volkomen overwinning voor de regeering zijn, uitgeloopen. De tot dusver machtige Secoekai-pairtij verloor 73 zetels, waarvan er 55 toevielen aan de nieuwe Dosjikai-partij, waarvan de tegenwoordi ge minister van Buiten!andsohe Zaken, baron Kato, die leider is. De regeering kan zioh van een meerder heid van 40 en misschien wel van S0 boven alle partiien verzeikerd houden. Het par lement komt in April bijeen. Deze uitkomst is een groot sucoes voor <ten mmister-president, graaf Okoema, en, zoo se-int Reuter, een bewijs van ver trouwen in het beleid van Kato, den mi nister van Bui ten! andsohe Zaken. In een tijd, waaiMtt Japan zulke be langrijke onderhandelingen $<5ërt, is een uitslag al-3 deze ongetwijfeld van gewicht. Aan 'het altaar gedood. Onder dag- teekening 24 Maart deelt de correspon dent van de „Tijd" uit De Panne mede: Tijdens den jongsten raid der Duits :he vliegers boven Wesit-Vlaanderen had een tragisch voorval plaats in Nieuwkerk, welk aardig plaatsje op 14 K.M. afstand van Yperen gelegen is. Daar werd de Mis opgedragen dcor pastoor P. Reynaert, vroeger leeraar aan het O. L. Vrouwen college te Ostende, toen het gesnor cener vliegmachine werd gehoord. Daar men in die streken al aan het oorlogsgevaar ge wend is, g.ing hij rustig voort de Mis te lezen, toen even ma de H. Gommuiniie een bom, door een vlieger geworpen, het dak van het kerkje doorboorde en in het pries terkoor ontplofte. De officieerend© pries ter werd bloedend van het altaar wegge dragen en overleed aan de bekomen on- den. Ook een dozijn geloovigen werd door de ontploffende bom gedood. Het verbruik van aardappelen. Naar uit Duitschiand wordt bericht, zullen bin nenkort, evenals voor het verbruik van brood en imeeil is geschied, beperkende bepalingen ingevoerd worden omtrent de verdeeling der voorraden aardappelen. Aan de gemeenten zal daarbij, evenals lij d© broodquaestie, een belangrijke rol i or den toegedeeld. De overheid zal vermoedelijk machti ging krijgen om, zoo noodig, de aardap- pelenvoorraden in beslag te nemen. Gebak te Berlijn. Eerst was gemeld, dat de overheid te Berlijn het maken van gebak geheel wilde verbieden, maar het zal afloopn met een bevel tot beperking der „Kuchen"; deze zal echter een zeer ver gaande gWekkiing hebben. Verschil lende soorten gebak die meer dan goede 10 procent meel bij de bereiding eis enen, zullen gdheel verboden worden. De „Falaba". Bij de ondervraging van de slachtoffers der „Falaba" te Mil fort-Haven verklaarde een der getuigen De onderzeeër voer eerst onder Engelsche vlag, toen hij nader kwam werd de I.uit- sche vlag gehesohem. Een boot van de AgUiHa" is met 18 f «er- sonen opgépikt. Thans worden nog 9 passagiers tn le-- den der bemanning vermist. Een strijdlustige familie. In hel „Strand9chloss"-hoispitaal te Kolberg wordt een gewond Duitsch soldaat ver pleeg, wiens veertien bloeders te velde zijn. Zes hunner zijn vrijwilligers. Gestrand. Het Britsche stooms hip „Glenshiel", van New-Orleans naar Rot terdam, ie bij South Pass (nabij New- Orel ans) gestrand. Vreemdelingen te Londen. Om een denkbeeld te geven van het groot aantal vreemdelingen, dat Londen op dit oogen- blik herbergt, kan het volgende bericht dienen uit een katholieke Engelsche krant: Niet minder dan 40 kerken in en om Lon den bieden gelegenheid om te biechten in 't. Vlaamsch, 88 in 't Fransch, 38 in 't Ita- liaansch, 24 in 't Duitsch, 16 in 't Spaansch 5 in 't Nederlandsch, 3 in 't oud-Iersch, 2 in 't Chineesch, Malteesch en PortugeeaT) één in 't Grieksch, Hongaarsch, Lithausch en Russisch." De sociaal-democraten in Duitschiand. In de 2de Kamer van den Hessischen Landdag liet de sociaal-democratische U-actie bij de beraadslaging over de be grooting de volgende verklaring afleggen: Onder volkomen inachtneming van ons principieel standpunt, zullen wij, met het oog op den grooten tijd en met de bedoe ling ook in dit Huis de wereld te toonen, dat wij eensgezind zijn in ons strev.n door gemeenschappelijken arbeid tot de over winning en een duurzamen vrede te ko men, dit jaar voor de wet op de middelen steDBmen. Wij hebben bewezen, dat wij ons met al onze landgenooten gelijdelijk ver plicht voelen tot de verdediging van het vaderland en meenen te mogen verwach ten, dat voor de toekomst ook volkomen gelijke rechten aan de sociaal-democrati sche landgenooten zullen, ja moeten wor den toegekend. Australische troepen. De Engelsche regeering heeft het aanbod van de Austra lische, om nog nog 10,000 man te zenden, aangenomen. Daardoor zal het geheele aantal Australiërs van de expeditie-troepen met inbegrip van de garnizoenen op de eilanden in den Stillen Oceaan, tot 60.000 stijgen. Nederland en de Oorlog. Nederland endeVer. Staten Van vele kanten tegelijk hoewel mis schien uit éénzelfde bron komt het be richt op, dat Nederland met de Vereenigde Staten een defensief verdrag heeft gesloten tot weder.zijdsche bescherming hunner ko loniën, De Deensche bladen vermelden het te Kopenhagen, de Petit Journal hoorde het ■*uit Rotterdam, uit Zweden seinde men naar hier om te informeeren of het waar was en het Bureau Erzbergen (B. L.) meldde gisteren zelfs uit Berlijn, dat „welingelichte kringen" in de Duitsche hoofdstad „willen weten" dat een derge lijk verdrag reeds sedert 1910 bestaat. Het is evenwel niet waar. Er is geen verdrag tusschen Nederland en de Ver eenigde Staten betreffende de koloniën ge sloten in 1910 noch later en de oorlog heeft geen enkele verandering te dezen aanzien gebracht in de verhouding tus schen onze Regeering en die van de Unie. Een andere vraag is, merkt de „N. Crt." op, of niet berichten als de bedoelde bij menigen Nederlander de gedachte doen opkomen: was het maar zoo. Nederlandsch© schepen opgebracht Uit Tea- Neuzen seint men aan de „N.. R. Grt.": Gisterenmiddag zijn hier de kapiteins van de Batavier V en de Zaan- stroom, de heeren Lindeman en la ser, met nog 22 personen van de beman ningen dezer stoomschepen uit Zeetoug- ge aangekomen. Tot d© grens waren zij begeleid door een Duitsch officier. Kapitein Visser deelde mee, dat er bij de aanhouding van de Z-aanstroom oqi Donderdagochtend 18 Maart niet op zijn schip is ge schollen. Hij zag de1 Dufct.se he dudkbooit bij de Batavier liggen en dacht eerst, dat hieit niet op liem bedoeld was. Op het sein stopte hij, overeenkomstig zijn voor schr i f ten, o nrnid delilijk. Op Zaterdag 21 Maart zijn te Zeebrug- ge alleen de aan bederf onderhevige eet waren uit de schepen gelost, onder rnede- deeling, dat die werden beschouwd als gekocht en zouden botaa'id worden Eerst Maundag is er een aanvang ge- maaikt met het lossen van de verdere la- ding. Het prijsgerecht zal uitspraak moeter 'oen. De algemeen© indruk was, dat bet den, Duitschers te Znebrugg© nog aar.- oiets ontbreekt. Ook aan boord was er geen gebrek. Als er passagiers over Hon gerlijden geklaagd hebben, was dat hun eigen sohuld. Er waren er, die, met geld op zak, weigerden te betalen. Aan dezul ken werd, zoo deelde een der kapiteins mede, geen voedsel meer verstrekt. De thans hier aangekomen personen roemden als om strijd de ondervonden behandeling. Zij zijn ook vol bewondering voor de door de Duitschers te Zeebrugge getroffen maatregelen en uitgevoerde verdedigings werken, voor zoover het hun mogelijk was, daarvan van hum schepen af, die zij niet mochten verlaten, iets waar te ne men. Voor hun veiligheid bij aanvallen door vliegtuigen werd gezorgd; hum werd een op de pier gemaakt groot gewelf aange wezen, waarin zij zioh eventueel moestem begeven. Enkele malen werd er in den nacht voor proef met een fluitsein alarm gemaakt. Gistermorgen waren zij getuige van een aanval op een FramscJi vliegtuig, dat sterk werd beschoten. De trein, die het gezelschap vervoerde, moest een poosje- stoppen om «niet te word-en getroffen door neervallende projectielen, op het vliegtuig afgescho-ten. Hedenochtend reisde het gezelschap huiswaarts. De „A m s t e 1." De Londenscho berichtgever van het Hbld. seint: De Morning Post verneemt, dat de kapi tein en zestien man, de geheele equipage van de Nederlandsche stoomboot „Amslcl" te Grimsby aan wal is gebracht. De kapi tein vertelde dat kort na middernacht Zondag een hevige ontploffing plaats had in het voorschip. Do boeg werd vernield en weldra stroomde het water binnen. De be manning had nauwelijks tijd de booten neer te laten. De uitkijk werd door de ontplof fing gewond, maar niet ernstig. Men voer eenige uren in de boot rond voor men door een visschersvaartuig uit Grimsby werd opgepikt. De gewonde is naar het hospitaal overgebracht. Naar den aard der ontploffing en de aangerichte schade te geluk veroorzaakt is door een mijn en niet oordeelen, meent de kapitein, dat het on- door een torpedo. Militaire vergoeding. Door dein Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is aan de burgemeesters in d-e provincie bet volgende medegedeeld: Onder dagteekening van 22 Maart j..L schrijft de minister van Marine inij het volgende: „Door den minister van Oorlog worden herhaaldelijk aan de burgemeesters aan schrijvingen gerichit, betrekking hebbende op de toepassing in de tegenwoordige tijdsomstandigheden van de bepalin^n v;t.n het Militie Vergoedinir^besluvt ojq da Militie-Vergoc(ling">-Lnstruciie.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1