Wat onze teenstanders beweren. Liturgische beschouwingen. HET TABERNAKEL. I. Bij de behandeling van het altaar, zal bij u misschien meerdere malen de vraag zijn opgerezen: waar werd toch het H. Sa crament des Altaars bewaard? Hierover willen wij u een en ander mededeelen en komen daardoor vanzelf tot een bespreking van het tabernakel. In de eerste eeuwen der Kerk, toen ge weldige vervolgingen woedden, sprak Ik' als van zelf, dat liet 11. Sacrament des Altaars niet in de kerken kon bewaard worden: te veel werden deze heiligdommen bedreigd door heiligschennende handen. In die tijden werd de 11. Communie na het 11. Misoffer naar gevangenen en zieken gebracht door Diakens of Acolieten. (Men denke hier aan de treffende geschiedenis van den II. Tarcisius, die op zulk een tocht door de heidenen vermoord werd.) En ten tijde der vervolgingen werd zelfs het II. Sacrament onder de gedaante van brood door de geloovigen medegenomen naa^ huis en werd daar neergelegd in een lin nen doek of in oen houten of metalen doosje, en zorgvuldig en met grooten eer bied bewaard in kleine kastjes, opdat zij aldus zich zelf, vooral op het oogenblik van den marteldood, met dit goddelijk voedsel zouden kunnen versterken. In de 4de eeuw, na het edikt van Con- stantijn, toen er voor de Kerk een tijdperk van vrede aanbrak en daardoor het bewa ren der H. Eucharistie in de huizen der geloovigen overbodig en onnoodig werd. kwam hierin verandering en werd het kerkgebouw de aangewezen plaats om het II. Sacrament voor de zieken te bewaren. Waarschijnlijk diende hiervoor in den beginne het vertrek, hetwelk aan de kerk was aangebouwd (onze sacristie), en het welk genoemd werd „Secretarium" of ,,Pastophorion". Een weinig later (tweede helft der 4de eeuw), toen men het altaar met een over huiving („ciborium", zie no. van 13 Maart 1.1.) begon te omsieren, werd het H. Sacra ment meestal daarin opgehangen, nadat men het had gewikkeld in een linnen doel< en neergelegd in een gouden of zilveren vat, hetwelk den vorm had van een duif („peristerion" „duifvat" geheeten). Deze duif had op den rug een opening, waarin men de heilige gedaanten neder- legde. Men trof ook kerken aan, waar het H. Sacrament niet onmiddellijk in de duif werd gelegd, maar eerst in een klein doosje (pyxis) van goud, zilver, verguld koper of ivoor; dit doosje werd dan in de duif geplaatst. Naast de duif vindt men reeds spoedig melding gemaakt van het torentje", waarin men meestal de duif met het II. Sacrament plaatste, soms ook alleen het Sacramentsdoosje (pyxis) zonder duif. Toen het „ciborium" of de orahuiving kromde, vooruitstekende staaf aange bracht en daaraan het II. Sacraments torentje of de duif opgehangen. Om het II. Sacrament te beveiligen te gen diefstal of heiligschennis, werd in 1215 op het Concilie van Lateranem vastgesteld, dat voortaan het II. Sacrament zorgvul dig moest worden weggesloten. Dit ge schiedde nu in een kastje dat in den muur was aangebracht, of in een afzonderlijke toren (meestal aan de Evangelie-zijde); deze wand-tabernakels of Sacraments toren noemt men meestal „Sacraments huisjes". Deze „huisjes", buiten het altaar ge plaatst, n*aakten langzamerhand (16c. of 17de eeuw) plaats voor kastjes, op het altaar opgesteld, en dit werden onze vaste altaar-tabernakels, waarin de H. Eucha ristie voortaan bewaard werd. Zoo vond het II. Sacrament des Altaars terecht een plaats op het altaar, waarmede het als offervrucht en offerspijs zoo innig ver bonden is. J. P. VERHAAR, Pr. Allo godsdiensten zijn goed! Een juiste kennis van God en van 's menschen betrekking tot God, zal ieder weldenkend mensch doen inzien de ver plichting, die op hem rust om God te dienen of godsdienstig te zijn. Immers, als God is het Opperste Goed, de Heer van alles en het Einddoel der geheele schep- God moet loven en prijzen, danken en die nen. Daar de Godsdienst voor den mensch God moet loven esn prijzen, danken en dienen Daar Godsdienst voor den mensch de onmisbare steun is, waarop het gebouw van recht en zedelijkheid wordt opgetrok ken, zal een ieder, die de verplichting tot godsdienst inziet, tevens het nut er van erkennen. Nu zou het toch wel ongerijmd zijn te beweren, dat de mensch alleen in het bin nenste van zijn hart God moet dienen, zoodat zijn godsdienst alleen beperkt blijft tot een inwendigen dienst van God door innerlijke acten van verstand en wil; neen, de geheele mensch is van God afhankelijk, zoodat de geheele mensch. niet alleen de ziel, maar ook het lichaam, bewijzen van afhankelijkheid aan God' moet geven. Zoo logisch mogelijk volgt dus, dat de mensch ook door uiterlijke daden van het lichaam eenigen uitwen- d i g e n dienst aan God moet bewijzen. Nu komt van zelf de groote vraag: Op welke wijze moet de mensch God dienen? Het is een onloochenbaar feit, dat er tegenwoordig over geheel de aarde ver schillende godsdiensten en godsdienstige sekten worden gevonden: b. v. de Heiden- sche, Joodsche, Mahomedaansche en Christelijke godsdienst tot welken de R.- K. Kerk en de Protestantsche kerkgenoot schappen behooren. Is 't nu voor den mensch onverschillig of hij Heiden, Jood. Icf f.l»; is'.:n is r* hü Roomsch-Kaiholiek is of tot een Protes- tantsch Kerkgenootschap behoort, als hij maar naar best vermogen braaf leeft en volgens eigen goeddunken God dient? In derdaad, velen zijn er die aldus beweren: „Alle godsdiensten zijn goed: God bekom mert zich toch niet om al die uiterlijke godsdienstvormen, welke slechts maakselg van menschen zijn: ieder volge den gods dienst, die zijn hart bevredigt!" Is deze bewering stellig waar? 't Lijkt er niet op! Geen twee godsdiensten zijn er, die den mensch dezelfde waarheden voor houden en dezelfde verplichtingen jegens God opleggen: alle godsdiensten verschil len van elkander in gewichtige punten zoowel op leerstellig als zedekundig ge bied, ja staan dikwijls daarin lijnrecht te genover elkander. Als het nu waar is, en wie zou het betwijfelen dat de waar heid één, onverdeeld en aan geen verande ring onderhevig' is, dat onze algemeene verplichtingen jegens God, voortkomend uit de natuur van God en de natuur van den mensch, welke onveranderlijk zijn, altijd en overal dezelfde blijven, dan kun nen onmogelijk alle godsdiensten goed en Gode even aangenaam zijn. Neen, alleen die godsdienst, welke niet een gedeelte lijke, maar de volle waarheid over God en onze betrekking tot God leert, welke 's menschen ware verhouding tot God re gelt door voorschriften, geheel en al over eenkomstig Gods Wil, d i e godsdienst kan alleen de ware godsdienst zijn. De an dere godsdiensten, met dezen waren gods dienst in strijd, moeten dan noodzakelijk valsch zijn. Als er nu bijkomt, dat God zelf een b e- paalden godsdienst heeft geopenbaard dus leerstellingen en voorschriften heeft gegeven, waardoor de mensch God moet dienen, dan is deze door God geopenbaar de godsdienst en hij alleen de eenig ware godsdienst. Daar God voor geen enkelen mensch een uitzondering kan maken, zoo moeten ook allen, ingeval God een gods dienst openbaart, Hem volgens dien gods dienst dienen. Velen nu beweren: „blijf maar in uw ge loof, want alle godsdiensten zijn goed." De waarheid is: blijf in uw geloof, als dit de eenig ware godsdienst is, of anders, zoek naar den waren door God gewilden godsdienst. L. J. M. JANSSEN SCHMIDT, Pr. De Goede Week. Deze week wordt ons in de liturgie der kerk op treffende wijze het lijden des Hee- ren verbeeld en herinnerd. „Zie we gaan op naar Jerusalem en vol trokken zal worden alles, wat door de profeten geschreven staat, want Hij zal. ovez'geleverd worden aan de heidenen; bespot en mishandeld en bespogen wor den, en men zal Hem geeselen en ter dood brengen en ten derde dage zal Hij verrij zen." Luc. 18 31—34. „Hij werd gewond om onze ongerechtig heden, Hij werd vertreden om onzd misdaden: de tuchtiging, Die Hij onder ging bracht ons vrede en door zijn strie men zijn wij genezen." t Isaias 53 5. O God, Gij, Die U" door eene wonder bare beschikking Uwer Voorzienigheid, ook zelfs van onbeduidende dingen hebt willen bedienen om ons de bewerking on zer zaligheid te toornen, geef, wij bidden U, dat de godvruchtige harten Uwer gelco- vigen tot hun heil mogen begrijpen, wat op mystieke wijze beteekend wordt. Uit de Palm-wijdings-gebeden. „Weest waakzaam van geest, opdat de Geheimenissen van dezen tijd voor u niet zonder vrucht voorbij gaan. Overvloedig is nu de zegening." H. Bernardus. Jesus, wie heeft u gedood? De lielde. Adh, die nagelen, dat kruis, dat bloed... 't i9 alles het werk van de Liefde. Gemma Galgani. VASTEN- EN ONTHOUÜINGSWET. Zondag (morgen) is het geoorloofd meer malen vleesch te gebruiken, doch vleesch en visch aan eenzelfden maaltijd is ver boden. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Za terdag is het gebruik van vleesch verbo den en het gebruik van gesmolten vet in plaats van boter. Vrijdag is bovendien verboden het ge bruik van melk, boter, kaas en eieren. Maandag en Dinsdag is het voor ben. die door de wet van onthouding gebonden zijn (die den leeftijd van zeven jaar heb ben bereikt), geoorloofd éénmaal daags vleesch te gebruiken en meermalen daags gesmolten vet in plaats van boter. KERKBERICHTEN. AARLANDERVEEN. Parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Zondag De H.H. Missen om 7.30 en 10 uur. 's Middags 2 uur Lof. In de week de H. Mis om 8 uur. Vrijdag: 7 uur uitstelling van het AU er- heiligste ter aanbidding. Om 8 uur be ginnen de plechtigheden. Zaterdag: 7 uur do plechtigheden, om 8.30 uur de H. Mis ALPHEN. Parochie van den H, Bonifaciuè. Zondag: Palm-Zondag. Begin van den Paaechtijd. Vóór de Hoogmis wijding cn uitdeeling der Palmen. De H. Missen 7 uur, 8.30 uur (Kapel), 10 uur Hoogmis. 1.30 uur Catechismus, 2.30 uur Vespers met Rozenhoedje; 4.30 Confer v. h. Juvenaat. 7 uur Lijdens- tnerlitaUc. Maandag De H. Misse® om 7 uur; Kapel 7 uur; 8,15 uur. Dinsdag: De H. Missen om 7 uur. Kapel 7 uur. 8.15 uur. Woensdag: De H. Missen om 7 uur; Kapel 7 uur-, 8.15 uur. 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph met Rozenhoedje en „Te Deum" tot sluiting der maand Maart. Woensdag tot en met Zaterdag géén vleesch meer en ook geen gesmolten vet in plaats van boter. Biechthooren als op Zaterdag. Donderdag: Witte Donderdag. 8.15 uur gezongen H. Mis, waarna overbrenging van het II. Sacrament. Den geheelen dag aanbidding. 7 uur gemeenschappe lijke aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag. 7 uur Uitstelling v. h. H. Sacrament; 8.15 uur Plechtig heden; 7 uur oefening van den Kruis weg. Geen zuivel en eieren. Zaterdag: Paasch-Zaterdag. Half zeven plechtigheden. 8.15 uur gezongen H. Mis. BODEGRAVEN. Parochie van den H. Wiillibrordus. Zondag: 7 uur H. Mis voor de Parochie. 9 en 10 uur H. Mis. 7 uur Lof en Pre dikatie. MAANDAG: 7.30 uur H. Mis. Dinsdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Woensdag: 7.30 en 8.30 uur H. Mis. Van 5 uur gelegenheid om te biechten. 7 u. Lof ter eere van den H. Jozef. Donderdag: 6.15 en 7 uur uitreiking der H. Communie. 8.30 uur gezongen H. Mis waarna processie; 7 uur gemeenschap pelijke aanbidding. Vrijdag: 7 uur uitstelling van het H. Sa crament; 8.30 uur begin van die plech tigheden; 2.30 uur Kruisweg. Zaterdag: 7 uur plechtigheden; 8.30 uur gezongen H. Mis, waarna gelegenheid tct biechten. Van 4 uur gelegenheid cm te biechten. Eiken ochtend 6.15 uur uitreiking der H. Communie; eiken avond 7 uur Ro zenhoedje om door de voorspraak van Ma ria den vrede van God af te smeeken. BOSKOOP. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoog mis. 1.45 Catechismus. 7 uur Lof en V astenm e ditatie. Woensdag: Den geheelen dag gelegenheid om te biechten, uitgenomen van 12— 3.30 uur. Donderdag: Witte Donderdag. 8 uur ge zongen II. Mis. Na de H. Mis pa-ocessie met het Allerh. Sacrament, dat den ge heelen dag ter aanbidding wordt uitge steld. Des avonds te 7.30 uur de avond- oefeningen en gebeden. Vrijdag: Goede Vrijdag. Te 7.30 uur uit stelling van het Allerh. Sacrament; te 8 uur de plechtigheden. Des avonds te 7.30 uur Kruisweg. Zaterdag: Paasch-Zaterdag. Te 7 uur wij ding van vuur en het doopvont; onge veer te 8.30 gezongen H. Mis. Den ge- uitgenomen van 123.30 uur. Maandag en Dinsdag Catechismus. Maandag, Dinsdag en Woensdag de H. Missen te 7 en 8.15 uur.. HAZERSWOUDE. Parochie van den H. Michael. Zondag 6i/ó uilr uitreiking der H. Com munie, waarna biechthooren; 77a uur vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof en Lijdensmeditatie. Maandag 7uur H. Mis in het Zuster- gestdchit; Catechismus 11.30 u. Dinsdag: 8.15 uur H. Mis: Catechis mus 11 y2 uur. Woensdag: 8*4 uur H. Mis; Catechismus 11.30 uur. 's Av-onds 7 uur Lof een hij de sluiting der maand Te Deum. Biecht hooren van 4—7 uur. Donderdag: 7 uur uitreiking der H. Com munie. 8. 3.0 uur. II. Mis en Processie. Den geheelen dag verder uitstelling tot 7 u. alsdan gemeenschappelijke aanbid ding. Geen Catechismus. Vrijdag: 8 uur uitstelling van 't II. Sacra ment. 9 uur de plechtigheden, waaron der coll. voor 't H. Land. 's Nam. 2.30 uur oefening v. d. H. Kruisweg. Geen Catechismus. Zaterdag: 7 uur begin der plechtigheden. 8.30 uur ongeveer H. Mis. Biechthooren na de H. Mis 's nam. van 48 uur. Eiken ochtend in de week 7 uur uitrei king der H. Communie. HAZERSWOUDE. Parochie van de H.H. Engelbewaarders. Zondag: Palm-Zondag: 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Lof, Misesere, Meditatie. Maandag: 9 uur Uitvaart en begrafenis van Margaretha Okkerse, wed. van Pe trus den Dubbelde. Woensdag: Biechthooren tot 12 uur, 's av. van 49 urn- 7.30 Lof ter eere van St. Joseph, Te Deum tot sluiting van de Maand Maart. Donderdag: Witte Donderdag: Te 8 uur wordt de H. Communie uitgereikt; 9 u. plechtige H. Mis; 's avonds 7.30 uur sluiting der Aanbidding ipet openbaar Geb ed en eenig e gezangen. Vrijdag: Goede Vrijdag: te 7 uur wordt het Allerheiligste uitgesteld ter Aan bidding; 8 uur plechtigheden; 2 uur Kruisweg en vereering der relikwie van het H. Kruis. Zaterdag: Paasch-Zaterdag: 7 uur plech tigheden: 8 uur de Paaschmis en biecht hooren tot 12 uur; 's avonds van 49 u. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Parochie van den H. Bernardus. Zondag: Half 8 eerste H. Mis; 10 uur Hocgmis; om 2 uur Lof met preek voor de Kruisweg-broederschap. Maandag. Dinsdag en Woensdag eerste H. Mis om 7 uur; tweede H. Mis om kwart na 8 uur. Woensdag.: 's Avonds om half 8 Lof ter eene van St. Joseph. Donderdag: om 8 uur gezongen H. Mis en processie naar h°t IT. Graf; 'a avonds om 7 uur Lof en wegsluiting van bet Alerheiligste. Vrijdag: om half 9 de Ceremoniën van den dag. 's Avonds om 7 uur „Miserere" en Kruisweg. Zaterdag: om 7 uur begin der Ceremoniën om half 9 gezongen H. Mis. HOOGMADE. Parochie van de H. Maria Geboorte. Zondag II. Mis te 7.30 uur. 10 uur Hoog mis. Geen Catechismus. 2 uur Meditatie. KATWIJK. Parochie van den H. Joannes Geboorte. Zondag Te half 1 Catechismus; daarna is de kerk open opdat de goloovigen kun nen bidden voor den vrede. De H.H. Missen te 7, 9 en 10 uur. Vanavond te kwart vóór 6 uur Rozenhoedje, daarna Lof met Lijdensmeditatie. Woensdag: 's Middags van 59 uur gele genheid om te biechten. Donderdag: Witte Donderdag. Te 7 uur wordt de H. Communie uitgereikt; te 9 uur de II. Mis en de Processie. Den geheelen dag is het Allerheiligste uit gesteld; 's avonds te 7 uur luide aan bidding. Vrijdag: Goede Vrijdag. To 7 uur wordt het II. Sacrament ter aanbidding uit gesteld; te 8 uur beginnen de plechtig heden; 's middags te 3 uur Kruiswegoefe ning. Zaterdag 's Middags van 59 uur gele genheid om -te biechten. Paasch-Zaterdag. Te 7 uur beginnen de plechtigheden en omstreeks 9 uur de H. Mis. Door de week de II. Mis te 8 uur. Eiken dag na de H. Mis de Litanie van het H. Hart voor den vrede; op Dinsdag avond zal dit geschieden -onder het Lof 's avonds te half 8. Eiken dag is de kerk open van 24 uur om te bidden voor den vrede. Deze week de Catechismus naar ge woonte. LANGERAAR. Parochie van den H. Adrianus. Zondag de H.H. Missen om 7 en 10 uur, 2 uur Lof en Kruisweg; 5 uur patronaat; 6.30 uur Lof in het gesticht. Alleen Maandag en Dinsdag mag men vleesch en vet eten. Maandag half 8 uitdeeling der H. Com munie, ook vóór en onder de H.H. Mis sen van 8 en 9 uur; kwart vóór twaalf Catechismus voor de 2e en 3e klas. Dinsdag half acht uitdeeling der H. Com munie, ook vóór en onder H.H. Missen van 8 en 9 uur. 10 uur prijsuitdeeling op school. Woensdag: 7 uur en half acht uitdee ling der Heilige Communie; ook vóór en onder de II.H. Missen van 8 en 9 uur; kwart vóór twaalf Catechismus voor de le klas. 7 uur Lof ter eere van den II. Joezf met „Te Deum". Na de H.H. Missen en van 5—8 uur ge legenheid om te biechten; op school aan- lucmuig vciui nieuwe ïeeilïuigedi. - Donderdag: Witte Donderdag: 7 uur uit deeling der II. Communie, ook onder de H. Mis van 8 uur. Na de H. Mis blijft bet Allerh. den geheelen dag ter aanbid ding uitgesteld; 's avonds 7 uur enkele gezangen en een korte aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag, zal het Allerhei ligste 's morgens om 7 uur worden uit gesteld. 8.30 uur de Kerkel. plechtighe den, waaronder Schaalcollecte voor het H. Land. 2.30 uur Kruisweg voor de ge- ■loovige zielen. Onthouding van melk en zuivel, enz. Zaterdag: Paasoh-Zaterdag: de plechtig heden om 7 uur; omstreeks half negen de gezongen Paaschmis. Na de H. Mis en van 2.308 uur biechthooren; geen Lof. LEI DSC HEN DAM. Parochie van de H. Petrus en Paulus. Zondag 7 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis; kwart vóór 2 Catechismus; 3 uur Ves pers; halfzeven Lof en Lijdensmeditatie. Vóór de Hoogmis uitdeeling der gewij de palm. Woensdag: Half 7 Lof ter eere H. Joseph en Te Deum. Van 4 tot 9 uur Biecht hooren. Donderdag: half acht gezongen H. Mis en processie. 's Avonds half acht openbare aanbidding. Vrijdag: 9 uur de plechtigheden. 3 uur Kruisweg. Zaterdag: Half acht beginnen de plechtig heden. Negen uur gezongen Paaschmis. 's Avonds van 410 uur biechthooren. LEIMUIDEN. Parochie van den H. Joannes de Dooper. Zondag: 7 uur stille H. Mis; 9.30 uur die Hoogmis. Onder de H.H. Missen Col lecte v. d. St. Pieterspenning. 2 uur Meditatie. Maandag, Dinsdag en Woensdag ue II.H. Missen om 7 uur en half 9. Maandag: 7 uur de II. Mis in het Gesticht. Woensdag: na de 2de H. Mis en des nam. van 3.30 u. gelegenheid om te biechten; des avonds 7 u. Lof ter eere van den H. Joseph met Te Deum. Donderdag: Witte Donderdag. 7.15 uur en onder de H. Mis van 9 uur uitreiking deer H. Communie. Na de H. Mis uit stelling v. h. H. Sacrament tot des •avonds 7 uur, alsdan eenige lofzangen ter eere van het Allerh. Sacrament en gezamelijke aanbidding. Vrijdag: Goede Vrijdag, 8 uur uitstelling van het H. Sacrament; 9 uur de plech tigheden, waaronder Collecte voor het .11. Land; des nam. 2,30 uur Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag: Paasch-Zaterdag: 7 uur wijding van de Paaschkaars en het doopvont en ongeveer 8.30 uur de Paaschmis. Na de H. Mis en des nam. van half 4 af gelegenheid om te biechten. LIS8E. Parochie van de H. Agatha. Zondag te 7 uur en half 9 de gelezen H.H. Missen met onderrichting; te 10 uur Hoogmis, vóór de Hoogmis dc wij. ding der Palm; te half 2 Catechismus; te half 3 de Vespers en 's avonds te 7 uur Lof en Lijdensmeditatie. Maandag slechts 2 H.II. Missen tc half 8 en half negen. Maandag- en Dinsdagavond van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. Dinsdag: 's Avonds te 7 uur Lof waar onder de Rozenkrans zal gebeden wor den. Heden voor het laatst van deze week het gebruik van vleesch en vet geoor loofd. Woensdag: onder en na. de H. Missen tot 11 uur, 's namiddags van 3 uur af ge degenheid om to biechten, 's Avonds 7 uur plechtig Lof ter eere van den H. Joseph en de lofzang Te Deum ter slui ting der maand Maait. Donderdag: Witte Donderdag: te hal! 9 uur plechtige II. Mis; 's avonds te 8 uur Lof en aanbidding. Vrijdag: Goeden Vrijdag: zuivel en eieren verboden. Tc 7 uur uitstelling van het Allerheiligste; te half 9 de plech tigheden; 's namiddags half 3 de oefe ning van den II. Kruisweg. Zaterdag: Paasch-Zaterdag: te 7 uur dc plechtige wijdingen; te half 9 de Paasch- Mis. Gelegenheid om te biechten 's mor gens van 7 tot 11 uur, 's namiddags van 3 uur. 's Avonds geen Lof. MEIJE EN ZEGVELD. Parochie van de H. Maria Geboorte, Zondag: 9 uur Catechismus. Voor de Hoogmis wijding en uitdeeling der palm. Namiddags 2 uur Kruisweg en daarna Lof. Maandag: 12 uur Catechismus. Namid dags gelegenheid om te biechten van 57 uur. Dinsdag: 12 uur Catechismus. Gelegenheid om te biechten van 5—7 uur. Woensdag: gelegenheid om te biechten tot 10 uur des morgens en des namiddags van 3.306.30 uur. Te half zeven lot ter eere van den H. Joseph met litanie en Te Deum. Donderdag: S uur uitreiking der II. Com- munie, daarna gelegenheid om te biech ten tot 9 uur. 9 uur de gezongen H. Mis, 's Avonds 7 uur gemeenschappelijk ge bed. Vrijdag: 7 uur uitstelling van het Aller heiligste. 8 uur de plechtigheden. Na de plechtigheden vereering der relikwie van het II. Kruis. Zaterdag: 7 uur de plechtigheden.'8.30 u.: de gezongen II. Mis. Gelegenheid om te biechten tot 10.30 uur en des namiddags van 3.30—8 uur. NIEUWKOOP. Parochie van de H. Maria Hemelvaart. Zondag: half 8 de Stille Mis; 10 uur Ge zongen Hoogmis; half twee Catechis mus; Meditatie over het lijden Onzes Heeren om kwartier over twee uur. Voor de Hoogmis Palmwijding. Maandag: om 7 uur de eerste II. Mis; om 8 urn* 2e H. Mis. Dinsdag: om 7 en 8 uur de H. Missen. Woensdag: om 7 uur de 1ste II. Mis; om 8 uur de 2de H. Mis; om 4 uur Lof met Te Deum tot slwlting der maand Maait" Donderdag: om 8 uur de plechtige H.Mis, daarna proc. met het Allerheiligste, dat geh.eel den dag ter aanbidding is uitge steld. Half acht Gez. Aanbidding. Vrijdag: 7 uur uitstelling van het Aller heiligste. Half negen aanvang riet plechtigheden. Half 3 preek en oefening van den II. Kruisweg. Zaterdag: 7 uur aanvang der Plechtig heden. Half 9 H. Mis. NIEUWVEEN. Parochie van den H. Nicolaas. Zondag: 7 uur vroegmis; half 10 Hoogmis; 2 uur Lof met Lijdensmeditatie. Dinsdag: Algemeene Paaschcommunie der kinderen. Woensdag: gelegenheid om te Biechten 'e morgens van half zeven tot tien uur, 's middags van 46 en 's avonds lï het Lof tot 9 uur. Donderdag: 8 uur Plechtige H. Mis en Processie; 11 uur Luide aanbidding voor de schoolkinderen; 's avonds 7 uur Lof en luide aanbidding. Biechthooren 's morgens van kwart vóór 7 tot aan de H. Mis. De H. Communie wordt uil- gereikt half 7, kwant over 7 en onder de H. Mis. Vrijdag: 7 uur Uitstelling van het Allerh. Sacrament; 8 uur de Plechtigheden; 2 uur Plechtige Kruiswegoefening. Zaterdag: 7 uur de Plechtigheden; half 9 de Paaschmis. Gelegenheid om to Biechten: 's morgens na de II. Mis tot 11 uur; 's middags van 46; 's avonds van 79 uur. Des Zondags wordt de II. Communie uit gereikt onder do vroegmis en kwart vóór negen. In de week is de II. Mis om 8 uur. De II. Communie wordt uitgereikt om half 7, kwart na 7, alsook vóór en onder de II. Mis. NOORDEN. Parochie van den H. Martinus. Zondag: 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 2 uur Miserere, Meditatie, kort Lof. Maandag, Dinsdag en Wcvïnsdag de H- Mis om 8 uur. Woensdag; Lof ter eere van den H.Josepo en l-ofzang Te Deum. Van 57 uur biechthooren. Donderdag: om half negen plechtige K- Mis, waarna processie. Om 7 uur Medi* tatie. Vrijdag: Om half 9 de plechtigheden, waarna processie. Om half drie Kruis* weg. Zaterdag: Om 7 uur wijding van Paascn* kaars en doopvont. Om half 9 de Paascli* mis. Biechthooren van 5 tot 7 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag Ca-«* chismus., NOORDWIJK. Parochie van den H. Jeroen. Zondag H. Missen tc 7. 8,30 en 10

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 8