Gebr' Gründemann Delftsche Slaolie 00RL0GS-VARIA. Lyceum voor R.-K. Meisjes. ^smteSs - EM3artóeGcosfluift@s ff| H - Japon- en Mantelstoffen - 1 1 - - Mousselines. - - H het zuiverste braadvet WASSENAAR. Geboren: Jacomina Maria, d. v. J. Menheere eoi C. Moreauw. Grietje, d. C. Nell «n W. Dompseling. Johanna. Maria, d. v. Th. Kortek-aas en J. M. van der Spek. Cornelis Leonardus Alplion- sius Joseph, d. v. L. Hogewoning n C. jangeveld. Johanna Petromella Maria, d v. J. A. Tolido en M. Boezaart. Overleden: J. Looyestijn, vr. S3 j. W. C. Beölaerts van Blokland, d. 14 d. Ondertrouwd: J. J. Martens en A. G. Urébes. NIEUWKOOP. Geboren: Yda Maria, d. v. J. Kra nenburg. Willem Johannes, z. v. J. D. Aartse en J. Brandse. Geertje, d. v. W. de Rooij en A. Pijper. Arie, z. v. J. Rademaker en A. Verburg. Ondertrouwd: N. Damen 27 j. en A. Vermeer 24 j. te Utrecht. J. van ckn Berg 23 j. te Gouda en B. Damen 24 j. Getrouwd: T. de Jong 22 j. te Stol wijk en J. Vermeij 21 j. Overleden: M. Rademaker, vr. v. r, Boetekees, eerder van J. Mastop, 36 j. M. Kaptein te Leiden overleden, 19 i. A. van Wijngaarden, 13 mnd. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Andrijntje, d. v. D. J. Wesrik en C. Zonderwijk. Johanna P., d v. J. v. d. Ploeg en Q. Raaphorst. pelrcnella, d. v. H. Auguatinus en L. de Ridder. Nicolaas P., z. v. Th. v. d. Berg en H. J. v. d. Meer. Overleden: Gerrit Dekkers 2% j. TER-AAR. G e h u w d: S. J. Weststeijn en M. van Vliet. ZOETERWOUDE. Geboren Pie te ine 11 a Hendrika, cl. v. P. H. van der Kamp en A. H. Bregge. Johannes Theodorue, z. v. J. Bo-rst- en G. M. Akerboom. Petronella Josephina Theodora, d. v. Th. J. B. van Galen en C. S. Vreean. Jasper Joseph us, z. v. M. M. van Haaster en W, J. M. de Vroomen. Getrouwd: G. Batterman 28 j. en A. C. van Toon 28 j. Nieuwe Uitgaven. De eerste Encycliek van Z. H. Paus Benedict u-s XV, door mr. P. J. Aalberee. „Futura". Leiden. Als no. 42 van de VoJksbilblioth'eek is bij de N. V. Uitgevers Vennootschap „Futu ra" van de hand van Mr. P. J. M. Aalber ee verschenen „De Eerste Encycliek van Z. H. Paus Benedictus XV". Na een treffende en heerlijke inleiding, waarin een overzicht van den rijken in houd van Pausen eerste encycliek gege ven wordt, beschouwt Mr. Aalberse nader de hoofdpunten. Het eerste gedeelte van de encycliek behelst de beschouwing van de geheele Maatschappij, het tweede van de Kerk in 't bijzonder. De beschouwing van de Maatschappij is zelf weer verdeeld in tweeën: de oorlog en het maatschappe lijk leven; beide echter omvatten strijd, ontsproten uit gelijke oorzaken. Het twee de hoofdgedeelte is weer verdeeld in ver schillende onderdeelen. Eerst overziet de Paus den toestand in het algemeen, ver volgens schenkt hij aan eenige onderdee len zijn bijzondere aandacht. Deze onder deelen zijn: „De tweedracht onder de Ka tholieken. Het modernisme en de moder nistische geest. De Katholieke vereenl- gingen. De Geestelijkheid en Het Bis schoppelijk Gezag." Scherpzinnig en zeer duidelijk heeft Mr. Aalherse de Encycliek naar inhoud en be- teekenis weergegeven. Wij zouden dit boekje van B6 bladzij den zoo gaarne in de handen van een ieder zien, omdat het de geneesmiddelen bevat tegen de vele kwalen waaraan onze maatschappij lijdt. (Het boekje kost 15 cents, bij 10 exempdareai 10 cents.) En wie het boekje doorgelezen: heeft en herlezen zie niet verder meer terug naar het verleden maar schouwt in de toekomst van vrede en liefde. „Laat ons niet met woorden beminnen, maar met daden en in waarheid." Snelle spoorwegbouw. Een der otiderdeelen van de moderne krijgskunst vormt het snelle troepen-ver voer, en in verband daarmede de snelste wijze, om nood-spoorlijnen aan te leggen. Wat men zoo daaromtrent vernam van het oostelijke gevechtsfront, blijkt wel, dat de Duitsche militaire ingenieurs daar merkwaardige staaltjes van voortvarend heid en technische knapheid aan den dag hebben gelegd. De groote moeilijkheid in Polen en Galicië is steeds weer dat de spoorwegwijdte van de Russische en Duit sche spoorrails een verschillende is; de juiste cijfers voor de Russische rails zijn 1524 milimeter, terwijl <te Duitsche spoor breedte 1435 m.M. bedraagt. En in slechts enkele dagen moeten de genie-troepen de bestaande rails door de nieuwe smal lere vervangen, teneinde het Duitsche militaire vervoer mogelijk te maken. Zij slaagden er in. Maar zij zijn de eenigen niet. Evengoed toch slaagden indertijd spoorweg-ploegen in Canada er in, in korten tijd een spoorlijn van zekere breedte te veranderen in een spoorweg van smallere afmeting. De directie van de spoorwegen in Ca nada nam het besluit om in één dag het voornaamste deel van de door haar tus- schen Montreal en het Erie-meer ge- exploiteerde lijn te veranderen; het was een afstand van 900 kilometer. De arbeid werd zoo -ingedeeld, dat niet minder dan 8000 man langs de spoorbaan stonden opgesrt-eld, wachtend op het voor bijrijden van den laatsten trein, welke nog met de bestaande wielwijdte reed. Nauwelijks was de trein voorbij gedaverd, of dit leger werklieden zette zich aan het werk, met breekijzer en houweel, ora een der twee rails los en op een geringe ren afstand weer vast te maken. Heel de bevolking uit dien omtrek kwam uitloopen naar de spoorbaan; het was, naar echt Amerikaansche wijze, als een volksfeest, ter eere van zooveel durf en haast. t- De opdracht gelukte! Nadat 's avonds te half tien de laatste trein was voorhij ge reden, kon reeds den volgenden middag te 2 uur het bericht langs de lijn geseind worden, dat overal langs de spoorbaan van 900 kilometer het werk gereed was. Toen kwamen er natuurlijk nog eenige uurtjes bij voor het behoorlijk verzorgen van den gewijzigden dienst want ook al hét materieel was natuurlijk veranderd doch 27 uur later kon toch de mieuwo sneltrein de baan op. Een oproep. Het Parijsche comité van het liefde werk der nachtelijke aanbidding heeft den volgenden oproep gepubliceerd. Witte Donderdag nadert. „Wij komen, als elk jaar, onze oproep richten tot de heeren pastoors der paro chies van het aartsbisdom Parijs, opdat in alle kerken een nacht in vurig gebed de doodstrijd van onzen goddelijkcn Verlos ser worde herdacht. Gelijk ieder jaar, zeg gen wij: dit is onvoldoende. Wij zouden een dringender, smeekender, krachtiger oproep tot God willen richten dan ge woonlijk. De woorden ontbreken er ons voor, maar heeft men "Woorden noodig, wanneer alles rondom ons spreekt: de angst van ons nart, de droefheid van zoo veel gezinnen, het lijden onzer soldaten, zooveel bloed, dat vergoten wordt, onze overweldigde provinciën, ons dierbaar* vermoord Frankrijk? Predikt dit alles ons niet met krachtige welsprekendheid hot gebed en het eerherstel?" Aardappelen. Het is weinig bekend, schrijft een Dnitsch blad, dat de aardappel, die voor ons als volksvoedsel zoo onontbeerlijk geworden is, op Duitsch grondgebied een gedenkteeken bezit. Dit staat in .den Ober- harz op den zoogenaamden „Brandhai", aan den weg tusschen Braunlage en Tanne. Nog enkele jaren geleden was het geheel door hot woud omsloten, thans is het echter vrij gemaakt. Het heeft een voetstuk uit twee treden bestaand, waarop een twee meter hoog granietblok rust, aan 't welk een ijzeren bord bevestigd is met het volgende opschrift: „Hier werden in het jaar 1748 de eerste proefnemingen met aardappelbouw gedaan." Reeds in het jaar 1588 werd in Duitsch- land de aardappel geplant, maar alleen als botanische curioseteit in Weenen en in Frankfort. Grootere bekendheid kreeg hij door den nood in den dertigjarigen oorlog, maar nog geenszins een algemeene bekendheid; zoo werd hij bij Bamberg, bij Bayreuth en in Baden eerst in 1716 op velden verbouwd. Omstreeks het midden van de 18e eeuw vindt men den aardappel ook in Saksen, Westphalen en Brunswijk. Er biedt zich aan voor direct of later een R.K. jongmensch van buiten, lekend met stalhouderij en hotel- werkzaamheden, prima referentiën ten dienste. Br. fr. onder no. 1524 lur. van „De Leidsche Courant''. Er biedt zich aan, een R. K. Boerenknechtje, «enigszins kunnende melken, leeftijd 14 jaar, liefst in de omstreken van Leiden. Brieven Bur. van de Leidsche Courant onder No. 1566. NAAIMACHINE. Te koop 1 prachtige splinternieuwe origineele hoogarm naaimachine, met fijne kast en alle apparaten, voor f25, gratis onderricht, 5 jaar schrif telijke garantie. Adressigarenmagazijn Steenstraat 6, vlak over Boerhaave. (1576) Zaaihaver te koop bij J. MORAAL, in Granen, Leider dorp. 1565 Te Koop: 2 Vaarzen, bij J. ONDERWATER, Westeinde, Zoeterwoude. 1562 Te Koop aangeboden: Een nieuwe blanke Kaasbrik met losse doerloopende hekken op vetas- en. Prijs zeer billijk. Tevens een so- ied brikje (Delftsch model) [op vetas- sen, geschiktvoor melk- of groenten- handelaar, en een handwagen met dek sel voor spotprijzen. Steeds nieuwe aardewagens voorradig bij CHR. B. A. DECKERS, Electr. Rijtuig- en Wagen- makerij, Zoeterwoude (Dorp.) 1563. Te koop aangeboden. Een goed onderhouden overdekte zandkar, zeer geschikt voor bakkers, en een beste trekhond van 2 jaar oud. Adres te bevragen bij B. VAN SCHAGEN, agent van „De Leidsche Courant" te Zoeterwoude. (1501) RIJWGELEN. Te koop: 1 prachtighoogfyn le klas Engelsch heerenrijwiel, Girde frame model 1915, voor spotprijs, met nog 2 jaar schriftelijke garantie op 't ge heele rijwiel, ook genegen in te ruilen. 1 Beste 2e hands damesfiets, geheel compleet, ook met dubbele remmen en lamp voor slechts f24, tevens nog 1 prachtig luxe jongensrijwiel en meisjesrijwiel, ook geschikt voor klein persoon. Adressigarenmagazijn, Steenstraat 6 vlak over Boerhaave. (1577) Op zeer gemakkelijke voorwaarden over te nemen een café met vergunning, alsmede een kruidenierszaak, welke sedert jaren een bestaan oplevert. R.K. persoon gewenscht. Br. fr. bur. van „De Leidsche Courant onder no. 1508. Ondergpteekende beveelt zich be leefd aari voor het leveren van alle soorten Drukwerk, zooals visitekaartjes, ondertrouwkaar- ten, enz., tevens voor het leveren van kast- en behangselpapieren, stalenboek ter inzage. W. J. KOOT, Brievengaar der, Zoeterwoude. 1494 Hooi- en Stroohandel. Prima Koe- en Paardenhooi f25, Prima Haverstroo in balen f29 per duizend kilo' bij J. G. VAN TONGE REN, te Warmond. 236 H. H. LANDBOUWERS en Varkensniesters. Aanstaande Woensdagmorgen vroeg 31 Maart, zal het Vierde Reu- zenschip met de beste veel melkgevende GRONINGER KOEIEN aankomen. Wij zullen koeien leveren, die onzen goeden naam zullen hoog houden. Er lullen dienzelfden dag 31 Maart ook aangeboden worden 250 Koren- varkens, en Honderden Biggen. Nu mag er niet eene Landbouwer of Var- kensmester thuis blijven, maar allen komen naar de stallen van het Café „Ik Leer .Nog" Zoeterwoude (Rijndijk). In het' Café vlugge en nette bediening. Aanbevelend: J. VERHOOG en Zonen, JAN VAN DIEMEN en Zonen, JAC. VAN DIEtVIEN en Zonen, 1571 SIMON v. d. WERF, en GOEDHART. Er biedt zich aan een Boerenknecht, terstond of met Mei, goed kunnende melken en rijden. Brieven Bur. van De Leidsche Courant onder nr. 1553. Hooi te Koop, bij groote en kleine partijen, te be vragen bij Th. VAN WETTEN, Kou dekerk a/d. Rijn en P. F. VEELEN- TUKF, Hazerswoude. 1204 Te Koop aangeboden, circa 6000 pond Hooi. Te bevragen bij JAC. LUK Zoeter woude, Weipoort. 1568 Les in 1416 Moderne Talen en Wiskunde, H. G. VERHAAR, Ond. R. K. S. voor M. U. L. O., 3-Octoberstraat 11. Het Kerkbestuur van St. Antonius Abt, te Scheveningen, maakt bekend dat het voornemens is, onder hooge goedkeuring van Z. D. H. Mgr. den Bisschop van Haarlem, September a.s. te openen een Lyceum voor R.-K. Meisjes, (Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en Gymnasium, beide met Staatsdiploma), mits vóór medio April een voldoend aantal leerlingen zich voor de eerste klasse heeft aangemeld. Het leergeld bedraagt minstens honderdvijftig gulden per jaar. Aanmelding van leerlingen wordt verzocht aan het adres van Pastoor H. J. VAN DE VEN, Oude-Scheve- ningscheweg 35, te Scheveningen. Voor meisjes uit andere steden be staat er gelegenheid tot inwoning bij Katholieke gezinnen. Het Kerkbestuur voornoemd, Pastoor H. J. VAN DE VEN. Mr. J. B. VAN BERCKEL. L. FABER. 1B79 J. J. WATERREUS. Mr. W. VAN WATERSCHOOT VAN DER GRACHT. Er biedt zich aan een Smidsknecht, lekend met hoefbeslag en boerenwerk. Br. fr. aan den agent van „De Leid- fthe Courant" Wassenaar. (1557) Te koop aangeboden eenige Beste vette Koeien, zolang de voorraad strekt. Te bevra gen bij A. G. KEMPEN, Koudekerk, We Waard no. 35. 1542 Te koop. Zes bfs'.e Texelsche schapen. (2 jirige) Ieder met 2 lammen, bij den kndbouwer C. J. v. LEEUWEN, te Slompwijk. Hoeve „Hoop doet leven". (1550) Grootste Keuze en Staande Lampen, voor Petroleum, Gas, en Eiectrisch. u. Aafeaa-kf 25. r-: Vischmarkt 20 en 21 Telefoon 1138 berichten de ontvangst der NOUVEAUTÉ's ----- van het Voorjaar» en Zomerseizoen in MEN Z9E ONZE ETALAGES. smaak, gemakkelijke verteerhaarheid en groote voedzaamheid. Delftsche Slaolie is geen surrogaat of mengsel van iets anders, doch een zelfstandig, plan (aardig product, uit de eerste kwaliteit arachidenoten geperst. Delftsche Slaolie geeft een heerlijken smaak aan de spijzen (geen oliesmaak) en wordt door ieder, die de proef neemt qm, haar in de plaats van andere vaste 'vetten of in combinatie met natuurboter te gebruiken, gewaardeerd als een bak- en braadvet bij uitnemendheid. Delftsche Slaolie bestaat uit 100% vet, en omdat dit vet reeds vloeibaar ie, behoeft het bij het gebruik niet meer vloeibaar gemaakt te worden, zooals andere vaste vetten. Delftsche Slaolie bevat dus geen waterdoeleu, die bij verhitting verdampen. Zij heeft geen onzuivere bestand- deelen, die eerst moeten worden uitgebakken. Zij spat niet en geeft geen onaangenamen geur. In verhitten toestand wordt zij dun als water en hangt daardoor niet aan. Dit alles, gevoegd bij een groot weerstandsver mogen, ook bij hooge temperaturen, maakt dat Delftsche Slaolie opvallend zuinig in het gebruik is. Delftsche Slaolie blijft, nadat er spijzen in gebakken zijn, hélder, zoodat zij voor een tweeden, derden keer, enz., gebruikt kan worden. Ook daarom geeft zij bezui niging in het huishouden. Vooral in den tegenwoordigen duren tijd neemt het gebruik van Delftsche Slaolie dan ook i der bevolking in groote mate toe. i alle kringen Hoe langer hoe meer de huismoeders haar belang meebiengtcen llesch Delftsche Slaolie steeds voor direct gebruik in do keukenkast gereed to hebben. Als men den winkelier Delftsche Slaolie vraagt, zorge men* dat ook Delftsche Slaolie wordt geleverd, en wel in de kwaliteit, die men verlangt: Extra, Surfine of Supra, respectievelijk a 1 gulden, 85 en 75 cent per heele flesch van 80 centiliter inhoud. Al de etiketten op de door onze fabriek gccapsuleerde en geëtiketteerde fleeschen bevatten ons 1404 Gedeponeerd Men kan bij vele winkeliers, die van ons Delftsche Slaolie in vaten of in bussen afnemen, ook wel dit artikel bij de maat en in door hen gevulde flessehen koopen, doch uit den aard der zaak kunnen wij er niet voor instaan, dat steeds, geleverd wordt hetgeen dooi den klant gevraagd wordt. Absoluut zeker is men Delft sche Slaolie in de gewenschte kwaliteit te ontvangen, als men de van ons handelsmerk voorziene llesschen vraagt en de capsule ongeschonden is. Wie meer van dc Delftsche Slaolie wil weten, vrage bij de Afdecling reclame der Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft het receptenboekje aan, waarin tal van recepten van den kok der fabriek en wenken voor het gebruik voorkomen. Eon bijlage betreflende het Delftsch Planten vet Dclliais hieraan toegevoegd. Op aanvrage wordt dit boekje, dat niet bij winkeliers verkrijgbaar is, door de fabriek gratis en franco toegezonden. Oliefabrieken Calvé-Delft te Deift. ■■•a-.'mfc.-.*.. C Ij-a--.. oiÜfc-... t&ia ;vj

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3