Bevordering der Toonkunst". -Hot r Bestuur der afd. Leiden, van de Maat- 3H jchappij tot Bevordering der Toonkunst tot directeur der afdeelingszangver- eeJ1iging benoemd de heer Anton A. Tierie, "T directeur der Oratoriumvereeniging en jteraar aan het Conservatorium te Am- gtfii-dam. De zangvereeniging die reeds onder den heer Wagenaar zich flink heeft ontwikkeld, kan onder de leiding van een voortreffelijk musicus en uitnemend oiri- gent als den heer Tierie, nog voortgaan nch krachtig te ontwikkelen, wat het openbaar muziekleven te Leiden zeer ten goede zal komen. h Werkloozen. Lijst van geheel en gedeeltelijke werk loozen, die zich aangemeld hebben bij de u- Arbeidsbeurs. (Het Steun-Comité eischt als voorwaarde voor steun aanmelding bij de Beurs, zoo- dat dit staatje wel een juist beeld zal ge ven van de werkloosheid). Ook werkloozen uit de Omstreken zijn hieronder begreapen. (Dit aantal is vrij gering). Leiden, 23 Maart 1915. Grondwerkers 15 Óverige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin 162 Totaal 177 Mannelijke vaklieden in andere K vakken voor een deel gedeeltelijk a werkloos 57 jl Vrouwelijke vaklieden (waaronder ij dienstboden, naaisters en werksters) 45 C Losse werklieden 63 ;a Gedeeltelijk werkloozen: Fabrieksarbeiders (veelal gedeelte lijk weekloon) 220 Fabrieksarbeidsters (veelal gedeel telijk weekloon) 22 Vrouwen voor allerlei 6 Jongens voor allerlei T 5 Totaal 595 HAZERSWOUDE. Auto-ongeluk. Gisteravond is nabij het „Zwaantje" het 10-jarig dochtertje van den werkman C. H. spelenderwijs on der een passeeren.de auto geraakt, met het noodlottig gevolg dat het beide beenen brak en een bloedende hoofdwonde be kwam. Op advies van dr. Dekker werd het meisje naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De chauffeur had aan het ongeluk geen schuld. KATWIJK-AAN-ZEE. Aangespoeld. Gisternacht is alhier bij 'de sluizen van Rijnland's Lit- wateringskanaal aangespoeld een houten kist, waarin zich een 17-tal Engel- sche seinvlaggen bevonden. Binnen in de kist is duidelijk leesbaar de naam „Leeu warden". Vermoed wordt, dat de voorwer pen afkomstig zijn van het stoomschip „Leeuwarden" dat dezer dagen getorpe- teerd werd. De goederen welke door de militaire kustwacht gevonden werden, zijn tevens onder haar bewaking gesteld. NIEUWKOOP. De Hanze. De heer H. J. van der Weij- den heeft op zich genomen het tijdelijk voorzitterschap van de Hanze, die, zooals gemeld, Zondag hier is opgericht met een ledental van 39 personen. NIEUWVEEN. De Hanze. Zooals gisteren gemeld is hier opgericht een af deeling van de Hanze en van de "Coöperatieve Centrale Midden- standscredietbank in het bisdom Haarlem. De vergadering, Zondag om vijf uren in de zaal van den heer L. Splinter gehouden, werd geopend met een kort inleidings woord door den Zeereerw. heer Pastoor, waarna de heer H. Spendel uit Leiden, op overtuigende wijze het nut van een mid- denstandscredietbank uiteenzette. Van de 21 personen, die zich daarna als lid op gaven,-zijn er 16 van Nieuwveen en 5 van Zevenhoven. De heer C. Hogervorst nam de voorloopige leiding op zich met assis tentie van de heeren M. Splinter en J. Smit. Zondag te 6 uur zal er een leden vergadering worden gehouden bij den heer L. Splinter, waarop een vast bestuur zal worden gekozen. Ook kunnen zich nog nieuwe leden opgeven. NOORDW1JK. Ontslag. Aau de hulptelefoniste aan het Post- eu Telegraafkantoor alhier, Mej. J. E. Stein, is op haar verzoek eervol ontslag ver leend. LCSSE. De „Hanze". Gisteravond hield de R. K. Middenstandsvereeniging een verga- dering in de „Witte Zwaan". De opkomst had grooter kunnen zijn. De Voorzitter opende de vergadering met den Christelij- ken groet, waarna de notulen werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Hierna kwam in behandeling de agenda der a. s. Centrale Raadsvergadering welke heden te Alkmaar wordt gehouden. De heeren C. Langeveld en Theod. B. Weber zullen de afdeeling vertegenwoor digen. De begrooting van het Orgaan de „Han ze" sluit weer met een groot nadeelig saldo. Men meende, dat wanneer het ééns per maand verscheen dat dit genoeg was. Do afgevaardigde zou, zou noodig, een en ander ter sprake brengen. Voorts werd den afgevaardigden een vrij mandaat gegeven. Als leden voor de Com missie van Advies inzake het verstrekken van crediet werden gekozen de heeren C! Langeveld, C. Schrama en P. Beelen. Tot Directeur van het Plaatselijk Informatie en Incassobureau werd op voordracht van het bestuur benoemd de heer A, F. Dankel man. Van de gezamenlijke bakkers was een schrijven ingekomen, dat zij hebben besloten den nachtarbeid af te schaffen; 4o datum, wanneer deze maatregel in wer king treedt zal nader worden vastgesteld. In de rondvraag besprak de Voorzitter de credietverleening van Regeeringswege voor de kleine middenstanders en juich te dit van harte toe. Hij noemde dit een w,i vooruitzicht voor die middenstanders wdVa thans onder de wapenen zijn en de zaken daardoor achteruitgaan. Een en an der zal mogelijk wel ter tafel komen van de commissie van advies. Hierna sluiting. WARMOND. R. K. Volksbond. Gisteravond verga derden de Volksbondleden in Hotel De Zon. Het eerste gedeelte van den avond was gewijd aan het Ziekenfonds. Na bree- de besprekingen werden nieuwe bepalin gen aangenomen; waardoor vele ongere geldheden worden voorkomen. Het verslag van den penningmeester de zer afdeeling vermeldde een batig slot van f 130.175. Vervolgens opende de Voorzitter de al- gemeene vergadering. De Secretaris bracht de notulen uit. In aanvoeging van een zinsnede daaruit, deelde de voorzitter me de, dat zes leden van den Volksbond den boekhoudcursus van de plaatselijke Hanze volgen. De penningmeester noteerde een kas saldo van f 132.II5. Besloten wordt de gelden van den Bond voortaan te deponeeren op de Hanze- bank. Twee ingekomen stukken wezen op de wenschelijkheid dat vanwege den Bond commissarissen van orde in de kerk zou den worden aangesteld. Mgr. de Deken heeft hieraan zijn goedkeuring gehecht en het bestuur zal zich met die aanstelling belasten. Het verzoek van den voorzitter van het ziekenfonds, om uit de Bondskas een renteloos voorschot te bekomen, wordt in gewilligd en wordt bepaald op een maxi mum van f 50 tot ultimo December. Eenigen tijd geleden is door een lid aan het bestuur een schrijven gericht, waarbij verzocht wordt bij de Regeering te pro testeeren tegen de opdrijving van graan- en broodprijzen. Men heeft zich gewend tot het Centraal bestuur, dat van meening was, dat deze actie moest uitgaan van vele afdeelingen en bloc of van den geheelen Bond, en indien er genoeg motieven tegen woordig zijn, wil het Centtaai bestuur er zich wel voorspannen. De voorzitter zegt, dat deze quaestie op het oogenblik minder brülant meer is, want sinds de indiening van het ingekomen stuk is of komt er reeds verbetering in de prijzen van eenige levensmiddelen. De verboden uitvoer van varkensvleesch b.v. zal veel goeds uitwerken. De heer A. Bader merkt hiertegen op, dat die uit voer verboden is, nu er geen varkens meer zijn: straks wordt het verbod weder opgeheven, want 't is slechts een „tijde lijke" maatregel. De heer B. spoort daar om het bestuur aan, het Centraal bestliur te verzoeken, bij de Regeering aan te dringen, dat dit uitvoer-verbod zoo lang mogelijk bestendigd blijve. De Voorzitter beloofde het Centraal bestuur met den wensch en het voorstel van den heer B. in kennis te stellen. Ingekomen was verder een voorstel tot stichting van een Retraitefonds. Het be stuur had zich reeds voorzien van een re glement van zulk een fonds, in een ï.a- burige afdeeling bestaande. Na bespre kingen werd besloten te onderzoeken of er veel sympathie voor een Retraitefonds bestond en daarom gelegenheid tot aan melding te geven tot Paschen. Een door tien leden onderteekende nis- sive behelsde het verlangen, dat een vak- afdeeling zou gesticht worden voor be trokkenen in de verschillende bouwam- plooien. Besloten werd de oprichting van een bouwvakafdeeling voor te bereiden. De heer Heymans, penningmeester raadde, bij het einde der vergadering elkeen aan, zich een Reglement aan te schaffan. Met gebed sloot de heer v. d. Maat de vergadering. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De raad der gemeente kwam gisteravond 7 uur in openbare vergadering bijeen. Aanwezig allen leden. De vergadering met het gebruikelijke gebed geopend zijnde, doet de Voorzitter, na voorlezing der notulen mededeeling van het verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Vervolgens procesverbaal van kasopne- ming der gemeente, welke kas in orde is bevonden. Een wijziging van de begrooting^ voor 1914 wordt goedgekeurd. Het kohier der hondenbelasting wordt eveneens goed gekeurd. Alsnu komt aan de orde vaststelling van de rekening der Petroleum gasfabriek over 1914. De inkomsten hebben bedragen f 11771.32s; de uitgaven f 11714.21'/,, waar onder begrepen zijn een gratificatie van f 35 voor den chef-gasfitter en f 25 voor den stoker. Alzoo een batig slot van f 57.11. 1 Alsnu gaat men over in gesloten verga dering tot vaststelling van het kohier van den Hoofdelijke Omslag. De vergadering weer geopend zijnde worden benoemd als leden voor de com missie als bedoeld bij artikel 7 der veror dening op den Hoofdelijken Omslag de heeren J. Scheer. N. Duinisveld en A. G. de Groot. Niets meer te behandelen zijnde, gaat de vergadering ten ongeveer kwartier voor elf uur uiteen. Roomsche Agenda. WOENSDAG. Leiden. Vergadering De batingclub der „Hanze" des ■t. avonds te 9 uur in „In den Ver- V gulden Turk". Onderwerp: Een beoordeeling van Leidens an- f nexatie-plannen.. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heeren W. D. M. Baar en J. W. Roobol (beiden Dordrecht); candidaats- examen wis- en natuurkun de de heer A, F. van Urk (Leiden)* Onderwijs. Examen Apothekers-Assistent. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 12 April e.k. en volgende dagen te Leiden, gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de examens, Ier verkrijging van een getuigschrift als apothekers-assistent. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan schriftelijk te doen blyken aan den voorzitter der examencommissie, vóór 2 April e.k., dr. L. van Itallie, hoogleeraar te Leiden. Voor het examenprogramma en voor dc bewijzen die moeten worden overlegd om van het afleggen van proeven van bekwaam heid in eenige vakken te worden vrijgesteld, wordt verwezen naar het Staatsblad no. 148 van 1914. Bij de aanmelding voor het examen moet voorts worden overgelegd een uittreksel uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt dat de candidaat den leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft be noemd tot pastoor te Winssen, den weleerw. heer J. M. van Roessel; tot pastoor te Maren, den weleerw. heer F. A. van den Heuveltot pastoor te Maashees, den weleerw. heer C. van den Broektot kapelaan te Erp, den wel eerw. heer P. H. Swinkels; tot kapelaan te Deurne, den weleerw. heer R. M. Bartentot kapelaan te Wanroy, den weleerw. heer W. E. P. van Leeuwen, en tot rector van het Liefdegesticht te Zijtaart den eerw. heerJ. C. M. Becx, priester van het seminarie. Jubileum Rector Stroomor. Het jubileum van den weleerwaarden heer rector P. Stroomer, werd gisterenmorgen om half negen in de kapel van het St. Bernardus gesticht te Amsterdam ingeleid met een plech tige H. Mis, opgedragen door den jubilaris, geassisteerd door de eerw. heeren kapelaans J. Röber en H. P. A. Van Dijk van de parochie van de H. Maria Magdalena. Alle verpleegden, die de H. Mis bijwoonden, en er waren er wel een paar honderd, naderden tot de H. Tafel. De rector hield een korte toespraak, waarin hij de waardigheid van het Priester schap uiteenzette. Gisterenmiddag van 24 uur hield recto: Stroomer in de zaal, welke door de zorgen van het Centraal Bestuur van den Nederl. R. K. Volksbond met bloemen en groen was versierd, receptie. Tal van vereenigingen en zeer veel particu lieren hebben van him belangstelling doen blijken. Onder de kostbare geschenken, welke den jubilaris weiden aangeboden, noemen wij een prachtige kelk van den Ned. R. K. Volks bond, vervaardigd door de firma Brom te Utrecht; een hangklok van eenige postmannen van „St. Gabriël een schilderij (voorstellende den H. Petrus en den H. Joannes) van den R. K. Dioc. Vrouwenbond, een schrijf-neces- saire van het PI. Comité der K. S. A., en tal van bloemstukken, o.a. van de R. K. Midden standsvereeniging, de Kleermakers-vereeni- ging „St. Michael", de Naaistersvereeniging H. Maria van Altijddur. Bijstand" e. a. Uit de Pers. Landbouwverlof. Wij lezen in het „Centrum": Gedurende meer dan zeven maanden wordt Europa door een wreeden en ver woestenden oorlog geteisterd, waarvan het einde nog niet te bepalen is, de ge volgen nog niet te berekenen zijn. Ons Vaderland wordt geheel ingesloten door oorlogvoerende landen. Gelukkig heeft het tot beden zijne neutraliteit bewaard, en wij mogen gegronde hoop hebben, dat door het wijs beleid onzer Regeering die neutraliteit ook in de toekomst zal be waard blijven. Al geeft de staat van oor log in een gedeelte onzer grensprovinciën ook veel belemmering in handel en wandel, al kost dc soort van gewapende neutrali teit ook schatten, al vergt zij ook honderd duizenden krachtige jongelingen en man nen, die aan den huiselijken haard, aan den familiekring, aan hun vak en bedrijf onttrokken zijn, het Nederlandsche volk. brengt bereidwillig die offers, als het tot heil strekt en tot behoud van een vrij en onafhankelijk Vaderland. De mobilisatie heeft heel wat jonge krachten gevorderd, die moeilijk in een vak ol bedrijf gemist kunnen worden. Gelukkig, dat voor de allernoodzakelijk ste werkzaamheden en voor instandhouding van het bedrijf, op zekere tijden buiten gewoon verlof aan de militairen verleend wordt. Zoo genoten de banketbakkers met St. Nicolaas, de handel en andere vakken met Nieuwjaar zulk verlof. Met zekerheid kan men verwachten, dat de landbouwers en veehouders met de voorjaarswerkzaam heden dat voorrecht ook zullen genieten. Het is van groot belang, dat de landbouw en veeteelt, de twee zoo gewichtige takken van volksvoeding en volkswelvaart in stand blijven en niet te veel schade lijden. De veestapel moet niet ingekrompen worden en van het bouw- en grasland moet men in dit jaar vooral de grootst mogelijke opbrengst zien te krijgen. Daar^ voor zijn werkkrachten noodig. Van 15 Maart tot 10 Mei vallen de drukste werk zaamheden wat bemesten en bewerken van het land, wat het poten en zaaien be treft en in die periode is ook npg al wat met het vee te doen. Onze militairen en landweermannen zullen in die weken wel buitengewoon landbouwverlof aanvragen. Het is te hopen, dat 's lands toestand zoo danig is, dat het zooveel mogelijk kan ver leend worden. Groot zal het aantal aanvragen wel wor den, die bij de militaire autoriteiten inko men, om bijzonder landbouwverlof te ver krijgen. Naar men verneemt, is aan het Bestuur van den Prov. Overijs. Boeren bond en aan het bestuur van de Overijsel- sche Landbouw Maatschappij verzocht een persoon aan te wijzen, waaraan bovenge noemde aanvragen om advies kunnen worden gezonden. Voor Overijsel Is, zoo men meent, als zoodanig aangewezen de heer Stroink, Burgemeester van Steenwlj- kerwold en lid der Prov. Staten. Aan H.H. Burgemeesters der verschillende gemeen ten zal ook wel advies gevraagd worden, inzake bijzonder landbouwverlof. Aan de afdeelingsbestuien van den Boerenbond en der Lnndbouivmaatschap- pij zullen do bedoelde aanvragen wel ge zonden wórden, die elk voor hun kring, daarover kunnen oordeelen en advies ge ven. Voor het buitengewone verlof /uilen in aanmerking komen zij, die bepaald on misbaar zijn in het bedrijf cn niet vervan gen kunnen worden door een familielid, een buurman, of die niet bij macht/-, zijn een plaatsvervanger voor hun bedrijf te bekostigen. Aan de kieino landbouwers en veehouders zal van 8 tot 10 dagen, en voor de grootere tot hoogstens l i dagen verleend worden. De verloven zouden op aanvragen van belanghebbenden kunnen genoten worden in 2 of 3 perioden. In de meeste gevallen zou het wenschelijk zijn, zoo het verlof in 1 of hoogstens 2 perio den ware te verleenen. Er gaat anders te veel tijd heen met heen en terugreizen ver loren, die zoo nuttig in het bedrijf was te besteden. Het is een bewijs van vertrouwen, dat men bij de besturen onzer Landbouwver- eenigingen en boerenbonden om advie's zal vragen, in zake aanvrage landbouwver lof. Daar zal wel geen enkel bestuur wei gerachtig zijn, het te geven. Men dient het zakelijk ocrrect te doen en wel te be denken, dat men verantwoordelijk is voor het gegeven alvies. Geen eigen of partij belang mag er bij in het spel zijn. De hui selijke en familieomstandigheden, de be langen van het bedrijf mogen en moeten er bij in aanmerking genomen worden. Het is te hopen, dat zoo menig huisge zin, dat in zorgelijke omstandigheden ver keert, dat het hoofd van het. bedrijf ir-ist, dat thans alleen uit vrouwelijk personeel bestaat, gedurende 10 d 14 dagen in het genot van een flinke werkkracht gesteld wordt. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Mond- en klauwzeer. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan vulling der wet van 20 Juli. 1870 tot rege ling van het veeartsenijku mdi.g Staatstoe- zich en de veeartsenijkundigo politie (be- oogende met liet oog op de bestrijding van het mond- en klauwzeer de pasteu- risatie van melk, afgeroomde melk, kar nemelk en wei te kunnen voorschrijven.) De heer Brummelkamp (A.-R.) die nagenoeg onverstaanbaar is, vraagd in het belang der veehouders vervanging van het afma-aksysteem door vaccinatie tegen mond- en klauwzeer. De heer De Jong (U.L.) meent dat de particuliere belangen, welke zullen wor den getroffen, niet zoo gering zijn als wel wordt voorgesteld. Hij zou "daarom eerst meer zekerheid willen omtrent de resul taten der pasteurisatie, waardoor de wei te veel wordt verdund. De wei wordt bovendien na een paar dagen toch zuiver, de mond- en klauw- zeerbacil is dan dood. En men kan dit bevorderen door reinculturen van melk- zuunbacillen. Spr. vraagt daarom of de Minister niet in die richting een oplossing wil zoeken. De heer Lieftinck (U.L.) wijst er op, dat het wetenschappelijk lang niet vaststaat of het voorgestelde middel wel heLpen zal. En toch wordt er maar weer een wet gemaakt. Spr. ziet daarin niets geen nut. De besmetting kan nog door tal van andere oorzaken worden verspreid. Spr. zal daarom tegenstemmen, als hem de noodzakelijkheid van het middel niet wordt aangetoond. Minister Posthuma houdt de nood zakelijkheid van het afmaaksysteem vol met het oog op een afdoende bestrijding van het mond- en klauwzeer. Evenwel blijft de aandacht van ZEx. op deze quaes tie gevestigd. Spr. ontkent dat zure wei steeds onscha delijk zou zijn; terwijl dat zuur worden niet altijd wordt afgewacht. Hij houdt evenwel vol dat behoorlijk gepasteuriseerde wei wel onschadelijk is. Hij kan dat be strijdingsmiddel dan ook niet missen. Evenwel is het niet de bedoeling de pas teurisatie algemeen voor te schrijven. Dit zal alleen geschieden daar, waar zulks noodig is. Bij oordeelkundige pasteurisatie is geen verdunning noodig en behoeft ook de maat niet te lijden. Het voorgestelde middel geeft bovendien een middela aan dc hand om d eziekte op zachten wijze dan door afmaken te bestrijden. De heeren De Jong, Brummel kamp en Lieftinck repiiceeren. Laatstgenoemde zal maar voorstemmen. De heer B e u ra e r licht een amende ment toe, om de bepaling: „Deze wet treedt in werking tegelijk met haar afkon diging" te vervangen door „Deze wet treedt in werking op den dag harer afkon- Minister Posthuma vindt het beter diging". te lezen: „Deze wet treedt in werking met den dag, volgende op dien waarop zij is afgekondigd." De heer B e u m e r wijzigt zijn amende ment overeenkomstig het denkbeeld des Ministers. De Minister neemt nu het amende ment over.- (Gelach en applaus). Het wetsontwerp wordt zonder stem ming aangenomen, evenals dat tot wijzi ging der Provinciale Wet en der Kieswet, in verband met de wet op de Inkomstenbe lasting 1914. Laatste berichten. Vergadering van den Centralen Raad van de Haarlemsche Hanze, Men seint ons uit Alkmaar: Heden wordt alhier in „Het Gulden Vlies" de 22sto vergadering gehouden van den Centralen Raad van de Haarlemsche Hanze. Te ruim elf uur yverd de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend door den bondsvoorzitter, den heer J. Verbeek, waarna vocrUter van «J# ploalac.'iJLe afdeeling. de *e«*g«i;voordigers der af- di jkteen bet verton? loenep. Tegenwoor dig '.9 HbJtfeiingon, waaronder Lei den, Po:k»op, Millcgom, J.cidscheudara. ^Lls»c, Noordvijk, Sasscnheim. Do voorzitter huldigde der. geest, advi seur, rector Stroomer, die gisteren zijn zilveren priesterfeest heeft gevierd, en overhandigde hein een bloemstuk. Rcctot* Stroomer dankte hartelijk voor deze v,'aar- deering. De Voorzitter brengt vervolgens hulde aan den heer Spendel uit Leiden, door wiens groote toewijding het aantal afdee lingen zeer is gestegen en nu 70 bedraagt. Eerste punt van de agenda was: Begroo ting orgaan. Ëen motie Den Haag om het orgaan „De Haarlemsche Hanze" op to heffen, werd verworpen met 137 tegen 23 stemmen. Gemobiliseerde Landbouwers. Door de leden van de Tweede Kamer, do heeren De Jong en De Muralt zijn vragen gericht tot den Minister van Oorlog, in ver band met de dreigende noodzakelijkheid om aan landbouwers en veeboeren, hoofden van bedrijven, die onder de wapenen zijn, een tij delijk verlof te verleenen in verband met zaai tijd enz. Do heeren hebben op een uniforme rege ling aangedrongen. Engelsch schip getorpedeerd. LONDEN, 23 Maart. Het s.s. Concord uit Whittoy is bij het lichtschip Royal Sovereign getorpedeerd. De bemanning van 26 koppen is te Dover geland. De zeppelins. PARIJS, 22 Maart. Eén zeppelin, t die boven de Fransche linies gesignaleerd werd, heeft boven Villers Cotterets een bom geworpen. Te Parijs, waar de lich ten om 9 uur gedoofd werden, werd alarm geslagen. Do straten waren, in weerwil van de waarschuwingen der politie, vol menschen, maar het lichtschip kwam niet opdagen en om 10 u. 40 m. werden do lichten weer aangestoken. PARIJS, 23 Maart. Aan de Oisfc zijn 2 zeppelins gezien, éen in, de richting van Amiens, de andere in de richting van Compiègne. Te Parijs werd daarop voor de tweede maal gealarmeerd en om 11 uur 's avonds zijn de lichten opnieuw gedoofd. Marktberichten. ROTTERDAM. 22 Maart. Buitenl. Granen. Rogge per 2100 KG. Western no. 2 disp. f315. Gerst per 2000 KG. 60/1 kg. La pluta disp. f263, 64/5. Zuid-Russische disp. f267. Haver per 100 KG. 47/8 kg. La Plata disp. naar kwal. fl2*/|—13»/2. Boekweit per 2100 KG. Prima State disponibel f318. Boonen, China disp. f10. Mais per 2000 KG. La Plata disp. f 196/7. Amerik. Mixed o/oogst f217; dito n/oogst f219. In publieke veiling werden heden verkocht ca. 500 zak inlandschc grint van f8.658.30; ca. 2500 zak inlandschc zemelen van f8.30 8.20 per 100 kg., ind. baal. Uit lichter ontv. plus 1 pet. ROTTERDAM. 23 Maart. Yoe. Aanvoer Paarden 100, Veulens 4, Ezels 0, magere run deren 1984, vette runderen 685, vette kalve ren 196, Nuchtere kalveren 2191, graskalvereu 0, schapen 1, varkens 5 Biggen 101, Bok ken of geiten 3. Prijzen per Va Kilo: Koeien en ossen 82-40-50 stieren 80-35-40 vette kalveren 50-55-60 varkens Prijzen per stuk van mager vee, melkkoeien 180—825, Kalfkocion 260-310, Stieren 140-360 Pinken 000-000, Vaarzen 140-180, graskalve ren Paarden 300-500, Slachtpaardcn 100-200, Hitten 100-250. Fok Nuchtere kalveren 15-40, Slachtkalveren 8-14, Biggen f12,f20,per week 1,80-2,00. Boter, Aangevoerd 37/8 20/16 vaten. 178 stukken van V2 KG. prijs f0,80 a 0,85, Prijs le 61, prijs 2e 59,3c 28, Eieren, aanvoer 95584 Kippeneieren p. 100 st. 3,955,55; Eendeneieren 5,5,55; gan zeneieren 9,,14kalkoeneieren 4,50 4,55. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen liink, hooge prijzen. Stieren met grooten aanvoer, goede omzet, prijzen als vorige week. Vette kalveren met tamclij- ken aanvoer, goede omzet, hooge prijzen. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkocien groot, melkkoeien wa ren beter te plaatsen dan kalfkocien. Do handel ging tamelijk, prijzen als vorige weck. Jong vee met gewonen aanvoer, iets betere omzet, gewone prijzen. Nuchtere fok- en slacht» kalveren met zeer grooten aanvoer, "vrij goe den handel, prijzen niet lager dan vorige week. Werk- en slachtpaardcn en hitten met tamelijken aanvoer cn vluggen handel. Big gen tamelijken handel, bevredigende omzet, hooge prijzen. AMSTERDAM, 22 Maart. Binnenl. Granen. Tarwe, nieuwe, per §0 KG. flS.74-14^Haver per 100 KG. f 14.50, Broinebooncn per JIL. f16171/2- Groene erwten per HL. 11517, Karwijzaad per 50 KG. flS, Bruin Mosterd zaad per 70 KG. f80. Buitenl. Granen. Op de conditiën van de Amsterdamsehc Korenbeurs. Mais. Amerikaansche disponibel f218, April- levering f220; La l'lata disponibel f 202 stoo rnende f205, Aprillevering f265, Febr. all. f204, Java mais witte 1' 218, Febr. f220, Fcbr./ Mrt. f216, April/Mei f215, Java mais mixed Febr./Maart f216, Maait/April f215, April/ Mei f214. Gerst. La Plata gestoomd, disp. f265, stoo- mend f264, Febr. i'264. Haver. La Plata disp. f 13.75, stoomende f 13.50—f 13.25. Rogge. La Plata rogge f335. LijMkoeken. Disponibel, stoomendo cn op aflading f130, a f128. BODEGRAVEN, 23 Maart.Kaas. Aangevoerd 8-1 partijen kaas le soort Goudsche f 42.a f45 2e soort f39,a f41, le soort Derby f—a f2e soort f,afle soort Edammer f40ta f2o soort fZwaardere Goudsche f45a f48. Handel vlug. HAZERSWOUDE, 22 Maart. Eieren. H. E.- Veiling. 4707 Kipeieren f4,65f5,25 per 100. 144 eendeneieren i 4,704,80 per 100. Handel vlug. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in don morgen van 23 Maart 1915, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Do Bildt. Hoogste barometerstand 770.1 Breslau. Laagste barometerstand 757.2 Haparanda. "Verwachting lot den avond van 24 Maart- Meest matige Zuidoostelijke tot Zuidwestolijka wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen. Dezelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 3