Ingezonden stukken. Uit Stad en Omgeving. ging der kinderen. Hij bezichtigde de verschillende slaapgelegenheden, re creatiezalen, keukens enz. en nam met vreugde waar, dat de wensch van den H. Vader door de Lazaristen-paters aller nauwkeurigst uitgevoerd was en voor alle kinderen uitstekend gezorgd werd. De Indische leening. Minister Cort van der Linden heeft gis ter in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het resultaat van de Indische leening van 1 62,500,000 de gekoesterde verwachtingen verre heeft overtroffen. In Indië is inge schreven voor f 64,000,000, in Nederland voor f 66,000,000. Het „Vad." schrijft terecht: De schitterende wijze waarop de Indi sche, de eerste Indische leening is ge slaagd, moet ons daarom met groote vreugde vervullen, omdat ze zoowel spreekt van onbeperkt vertrouwen in de toekomst van Indië, als in die van Nederland. Een feit, des te heuglijker, waar be zwaarlijk kan worden ontkend, dat zelden een leening op ongunstiger tijdstip aan de markt kon worden gebracht; we zijn toch te midden van een wereldramp, die tot nog toe geen perspectief biedt, en dan, er is in Nederland zelf pas 275 millioen gevraagd, terwijl de zekerheid niet daar is, dat wij er daarmee af zijn. Dat des niettegenstaande in Nederland zelf de lee ning overteekend werd, zal zeker niet wei nigen hebben verrast. Maar van nog grooter beteekenis is, dat In^ië zelf bereid is geweest het volle be drag en meer dan dat te geven; daar toch waren de menschen, die uit den aard der zaak de eerstaangewezenen zijn om de draagkracht van onze schoone koloniale bezitting te beoordeelen, en dat oordeel is eene uitspraak over het vertrouwen in In die's toekomst zooals wij niet beter konden verlangen, eene uitspraak waarvan de beteekenis ook buiten onze grenzen niet zal worden misverstaan ten opzichte van het vertrouwen dat in Nederland zoowel als in de koloniën bestaat in het onafhan kelijk volksbestaan van onzen neutralen staat. Onze industrie bedreigd. Naar men verneemt, zal de uitvoer van kalk uit Duitschland waarschijnlijk worden stop gezet. Dit stopzetten zal niet't gevolg zijn van een uitvoerverbod, dat men zou verwachten, maar het gevolg van gebrek aan voldoende werkkrachten, waarmee hand aan hand gaat het gebrek aan kolen. Tot nu toe hadden de groote afnemers in ons land de verzekering dat de leveranties, volgens de tusschen hen en de Duilsche leve ranciers aangegane jaarcontracten, zouden worden uitgevoerd en slechts geen nienwe or ders werden aangenomen. Thans echter is be richt ontvangen, dat om voormelde redenen het niet onwaarschijnlijk zal zijn, dat de kalk branderijen binnen korten tijd geheel moeten worden stopgezet en dus de uitvoer van kalk ook geheel zal worden gestaakt. Het gevolg van een en ander zal onvermijde lijk zijn, dat onze Hollandschs industrie, voor zoover deze van die kalk mede afhankelijk is, als voor de fabricage van kalksteen en onze stroocartonfabrieken, by gemis van eigen voldoenden voorraad eveneens in de naaste toekomst zal worden stopgezet. Steen kolen vervoer van Duitschland. De kolenaanvoer van Duitschland zal waar schijnlijk slechts eenige dagen* worden stop gezet. Dit moet, naar wij van welingelichte zijde vernamen, worden beschouwd als een administratieve maatregel, die vermoedelijk in verband staat met de distributie van steen kolen in het Duitsche Rijk. De Franse h-E ngelsche maatregelen. Schoon noch het Fransche Decreet, noch de Britsche Order in Conseil iets inhou den omtrent eenige bijzondere tegemoet koming die betoond zou worden jegens Nederlandsche eigenaars van goederen van Duitsche herkomst en ook geen de~r beide gezanten daaromtrent tot nu tce een bepaalde instructie heeft ontvangen, is er toch alle reden om aan te nemen, dat de maatregelen in den zin van zulk een bijzondere tegemoetkoming zullen worden toegepast. Met name zal het goe derenvervoer tusschen Nederland en zijn Koloniën vermoedelijk niet worden be lemmerd. „Hbld." Vacature Eerste Kamer. Het verluidt dat de onlangs benoemde burgemeester van Middelburg, de heer Dumon Tak, is aangezocht de candidaat van vrijzinnige zijde te willen zijn voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen den heer Hovy, in ,welke vacature de Provinciale Staten van Zeeland, waarin de verhouding van rechts tot links weinig verschilt, den 26en dezer zullen voorzien. Bond van Kaasproducenten. Onder voorzitterschap van den heer A. van Wijnen te Stolwijk had gisteren in „Het Schaakbord" te Gouda een algemeene vergadering plaats van den Bond van Kaasproducenten. Uit het jaarverslag bleek het ledental gestegen tot 1038 en het aantal afdeelin- gen tot 23. Besloten werd de uitgave van het Maand blad, het officieel orgaan van den Bond, voort te zetten. De afd. Bleskensgraaf en Wijngaarden stelden voor de wenschelijkheid te overwe gen om stappen bij de Regeering te doen ter voorkoming van een algeheel uitvoer verbod van vee en varkens. De voorzitter deelde mede, dat hij voor deze zaak bij den Minister van Landbouw is geweest en een vergadering in het De partement heeft bijgewoond. Spr. zeijJe dat het uitvoerverbod ten doel heeft den prijs te doen dalen. Ongetwijfeld zal de Minister die maatregelen niet langer dan noodzakelijk is handhaven. Spr. raadde aan, zich door het uitvoerverbod niet ze nuwachtig te maken en geen overhaaste dingen te doen, waarvan men later spijt zou kunnen hebben. Vervolgens werd behandeld een voorstel van de afd. Ouderkerk a. d. IJsel, ten doel hebbende een stemming te houden onder de leden aangaande de regeerings- maatregsien tegen het mond- en klauw zeer, waarbij tevens behandeld werd een voorstel van de afd. Kamerik en Gouderak, waarbij geprotesteerd wordt tegen het af- maaksysteem bij mond- én klauwzeer. Bij acclamatie werd het voorstel van den voorzitter aangenomen om alle besturen van adviseerende vereenigingen, die vóófl het afmaaksysteem zijn, openlijk aan te schrijven of zij genegen zijn met den Bond bij haar leden-veehouders een indi- vidueele stemming te houden, betreffende het afmaaksysteem en den uitslag der stemming bij de Regeering in te zenden. Op voorstel der afd. Stolwijk werd be sloten om onderling de risico's, uit het ar beidscontract voortvloeiende, te dragen. De vergadering verklaarde zich in zijn geheel voor het voorstel der afd. Moor drecht om te trachten het 2 pCt. korting stelsel op kaas op te heffen. De voorzitter stelde voor om vóór hierop verder in te gaan, eerst eens een conferentie aan te vragen, met de Nederl. Vereeniging van kaashandelaren, waartoe ook besloten werd. Bij de rondvraag werden nog enkele za ken van huishoudelijken aard behandeld. Lijkverbranding^ Men meldt uit Haarlem, dat bij de Woensdag plaats hebbende crematies te Westerveld geen proces-verbaal werd opgemaakt. De crematie blijkt dus voortaan straffe loos te kunnen geschieden.... zonder dat eenige wetswijziging heeft plaats gehad of eenig ontwerp deze materie heeft gere geld. Er moeten reeds een achttal andere crematies zijn besteld. 't Gaat goed in de branderij, merkt het „Hsgz." op. Korfe Kroniek. Reuter seint uit Batavia, dat ver scheidene Chineesche kapitalisten elk voor een millioen gulden op de Indische leening hebben ingeschreven. De opening der Spoorlijn Amster damUithoorn is één maand uitgesteld, dus tot 1 Mei. Mr. W. H. de Beaufort, het vrij-libe- rale lid van de Tweede Kamer voor het district Amersfoort, is 70 jaar geworden. Gemengde berichten. Zinkdieven. Door de politie te Water graafsmeer zijn gisteravond aangehouden twee mannen en een vrouw, aldaar wo nende, die ongeveer 110 K.G. zink ont vreemd hadden uit een loods in de Pau wenlaan onder die gemeente en dit ver kocht hadden aan een opkooper te Am sterdam. Koelbloedig. Te Utrecht vertoefde Dinsdag met verlof een huzaar, die te 'st-Hertogenbosch gedetacheerd is. s Avonds zou hij weer naar Den Haag te- rugkeeren, doch heel laat bereikte hij het Centraalstation. Toen hij in de coupé wil de stappen, zette de trein zich reeds in beweging. Dit had het gevolg, dat de hu zaar viel en onder den trein geraakte. Op dat oogenblik vertelt het ,,Utr. Dagbl." bewees -de man, wat koelbloedigheid van geest in gevaarvolle omstandigheden vermag. Hij wierp zich plat op zijn buik en de trein reed over hem heen. Toen deze gepasseerd was kon de huzaar op staan. Aan zijn koelbloedigheid had hij het te danken dat hij geen ernstig nadeel van het gebeurde heeft ondervonden. Een lichte hoofdwonde alleen was het gevolg van dit zeer avontuurlijk geval. Ongeluk. In de Korte Poten te 's-Gra- venhage is een 4-jarig zoontje van den kapper B, in die straat woonachtig, ten gevolge van het plotseling willende over steken van de straat, door een auto over reden en gedood. Gevallen. Woensdagavond is te Zalt- bommel de werkman C. v. d. H. op de scheepswerf van een hoogte van ongeveer 10 M. in een ruim gevallen. Eerst drie uur later is hij gevonden, herig bloedende, op tal van plaatsen gekneusd en met gebro ken arm. De toestand is zeer ernstig. Doodelijk ongeluk. In den vroegen morgen van gisteren kwam een 24-jarig arbeider, werkzaam in de walskamer van de Rlantenboterfabriek aan de overzijde van het IJ, in aanraking met een cxcel- siormolen, waarbij hij een ernstige hoofd wonde bekwam. Bij aankomst in het Bin nengasthuis bleek hij te zijn overleden. Brand. Bij het met papier aanmaken van de kachel door de vrouw van den ar beider H. Jager, geraakte het behangsel in diens woning in die Kerkbuurt te Steenwijk Dinsdagmiddag in brand, met het gevolg, dat weldra de geheele woning in lichtelaaie st-ond. Aangewakkerd door den vrij sterken wind, grepen de vlam men bij gemis van water zoo snel om zich heen, dat aan blussdien of redden van den inboedel niet te denken viel. Alleen een geit werd behouden. Alles was, hoe wel laag, verzekerd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Indische leening. Voorwaardelijke strafopschorting. Vermogensbelasting. Er was alle reden voor de Kamer om door bravogeroep haar blijde verrassing te kennen te geven, toen de minister me dedeelde, dat op de Indische loening voor niet minder dan 130 millioen gulden is ingeschreven, d.w.z. voor meer dan het dubbele van het gevraagde bedrag. Zooals reeds gemeld, is het wetsontwerp tot voorwaardelijke strafopschorting met B2 tegen 9 stemmen aangenomen. De aan wezige anti-revolutionairen, stemden te gen. Het slot dar behandeling vormde de voorwaardelijke invrijheidssteJling. Dit laatste instituut was reeds ingesteld, doch wordt bij deze gedegenheid nog wat uitge- braid, namelijk Zoo, dat ze kan worden toegepast op alle gevangenen,die reeds twee derden van hun straftijd (met een minimum van negen maanden) achter den rug hebben. Den socialisten ging dit nog niet ver genoeg en de heer Hugen- holtz verdedigde een amendement, waar bij de termijn van twee derden tot één derde en het minimum van negen mcan- den tot vier werd teruggebracht. Hij meende, dat men in dien tijd genoeg over den gevangene had kunnen leeren oor- deelen. Wat echter betwist werd door Óen heer Van Sasse van Ysselt (R.-K en door minister Ort. Het eind was, dat het met groote meerderheid werd verworpen. Hierna was aan de orde het wetsontwerp van minister Treub tot wijziging der wet op de vermogensbelasting. Blijkbaar is deze wet, zoo kort na de herziening welke die belasting ondergaan heeft, velen rauw op het lijf gevallen. Toch moest deze wijziging er komen. Im mers werd bij de behandeling in de Tweede Kamer van het ontwerp-Inkomstenbelas- ting algemeen erkend, dat deze nieuwe belasting die de Bedrijfsbelasting en ge deeltelijk ook de Vermogensbelasting in zich opnam, deze laatste van karakter had doen veranderen en den vorm doen aanne men van een aanvullingsbelasting, te hef fen niet uit een bepaalde bron van inkomst, maar van het vermogen als zoodanig, d. w. z. van alles wat als vermogen koop- waarde heeft, ook al geeft het op zich zelf geen inkomsten. Het motief voor dit onderdeel der ge splitste inkomstenbelasting berust dan hierop, dat al geeft een deel van iemands vermogen hem geen oogenblikkelijke in komsten, dat deel toch des bezitters draag kracht verhoogt. Om een paar voorbeelden te noemen: iemand bezit goederen, be zwaard met vruchtgebruik, dan beschouwt de nieuwe vorm van vermogensbelasting zoowel den blooten eigenaar als den vruchtgebruiker als objecten van belasting. Zoo ook de rechthebbende op een lijfrente. Beide, vruchtgebruik en recht op een lijf rente, kunnen worden vervreemd en in blijvend vermogen omgezet. Een amendement van de Commissie van rapporteurs, strekkende om te bepalen, dat de wet in werking treedt op 1 Mei e.k., met uitsluiting evenwel van de bepaling der waarde van onroerende zaken, welke eerst op een later te bepalen dag van kracht wordt, vond in het debat dan ook van verschillende zijden instemming. De heeren De Monté Verloren (A.-R.) en Kooien (R.-K.) kwamen er tegen op, dat belasting zou worden geheven van bezit dat geen voordeel oplevert voor den bezit ter. In dat geval zou verkeeren de bloote eigenaar van grond, waarop vruchtgebruik rust en ook de eigenaar van buitenplaat sen, parken en natuurmonumenten, voor wien inzonderheid de heer Ter Spill (U.-L.) in 't krijt trad. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De cokes-quaestie. M. de R. In de noot, door U toegevoegd aan mijn ingezonden stuk over de cokesleverantie onzer gasfabriek, schrijft u hoffelijk: „Zoo de geachte inzender met de bestel briefjes (welke handelaars zouden moeten overleggen) bedoelt, dat particulieren al leen op deze wijze aan cokes kunnen ko men, dan juichen wij natuurlijk zijn idéé onvoorwaardelijk toe. Zoodoende zijn de handelaars als tusschenpersonen volko men erkend." Het spijt mij dat ik uw juichende stem ming moet verstoren, maar zoo is mijn bedoeling niet. Die bestelbriefjes zouden louter moeten dienen om het den handelaars mogelijk te maken een grooter hoeveelheid cokes te bekomen, dan waarop zij overigens im mers voor de gasfabriek m. i. gelijkstaande met ieder ander belastingbetaler zonder die briefjes aanspraak zouden kunnen maken. In uw systeem zou een arme tobber, die ter uitsparing van het bezorgloon zelf zijn cokes aan de fabriek wilde gaan halen, zulks niet mogen doen. Dit ware alleen te billijken, wanneer het voor dien tobber precies op denzelfden prijs kwam of hij zelf naar de fabriek ging dan wel zijn co kes betrok door middel van een handelaar. Zoo staan de zaken echter naar mijn beste weten op 't oogenblik niet, ten minste niet bij deze handelaars, wier contracten met de fabriek geëindigd zijn. In de practijk M. de R., zouden echter uw opvattingen de mijne wel vereenigbaar blijken. Laat dien armen tobber zijn kans je, want wie niet zelf naar de Langegracht wil rijden en dit is de groote meerder heid mijner collega's cokesverbruikers zal natuurlijk gebruik blijven maken van de tusschenkomst der handelaars, die dan toch zouden blijven kunnen leveren. Dankend voor Uw gastvrijheid. De Cokesverbruiker: Noot van de Redactie. Wij begrijpen niet, dat de geachte in zender het zoo verschrikkelijk vindt, dat een „arme tobber" niet anders cokes zóu kunnen verkrijgen, dan door middel van den tusschenhandel. Dat is toch zoo het geval met minstens 95 van de 100 ver- schen den geachten inzender en ons heeft Waarom is het zooerg, als dit ook met de cokes het geval zou zijn? Bovendien, als die ,,arme tobber"t de cokes bij een handelaar haalt, behoeft hij. naar ons verzekerd werd, geen cent meer te betalen, dan aan de Gasfabriek. Ten slotte: De gedachten wisseling tus schen de geachten inzender en ons heeft ons geleid op zijwegen. De kwestie, die wij vóór alles in onze gewraakte driestar ter sprake brachten, was deze: Het is onbillijk dat de Gasfabriek gemakkelijker aan par ticulieren levert dan aan handelaren. En in deze zijn wy het, naar het schijnt, eens. KERKNIEUWS. Begrafenis Pastoor van Lynschooten. Gisteren had te Naaldwijk de begrafenis laats van pastoor L. M. J. van Lijnschooten. 'e plechtige Requiem-mis werd opgedragen door den Zeereerw.heer G. Buy srnan, deken van Poeldyk, hierbij geassisteerd door de Eerw. heeren De Mulder en Maas, reep. als diaken en subdiaken; cantoris waren de Eerw. hee ren pater Kester en kapelaan Bemelman. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet er waren 40 geestelijken, benevens de burge meester en vele notabelen van Naaldwijk. De lijkrede werd gehouden door den Zeer- eerw. heer pastoor Van Noort. Rector Thomson. Op Medisch advies is de ZeerEerw. heer M. A. Thomson, Rector te Rotterdam, naar Scheveningen vertrokken, om daar in de Huize „Maris Stella" herstel van zijn gezondheid te zoeken. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Wering en beteugeling der mazelen. In behandeling komt de verordening tot wering en beteugeling der mazelen. Algemeene beraadslagingen worden niet gehouden. De verordening wordt artikelge- wijze behandeld. Bij art. 4 betoogt de heer Aalberse dat de ouders beter zullen weten of het kind mazelen heeft gehad, dan de dokter. Het artikel is niet duidelijk. De Voorzitter vindt het artikel duidelijk genoeg, men verkrijgt betere waarborgen, wanneer men het niet aan de ouders overlaat. Bij art. 5 stelt de heer Fischer voor achter een hunner leerlingen te voegen „of een van diens huisgenooten" omdat de onderwijzer ook de verplichting heeft, in 't belang der kinderen op de huisgenoo ten der kinderen te letten. Prof. Carpentier Alting be strijdt het amendement op gronden, dat de onderwijzers bij mogelijk verzuim strafbaar zullen zijn. Spreker wil eerst de verordening in de practijk zien. Mr. v. d. Lip zegt, dat de bestrijding van het amendement hem tegenvalt en vindt de toevoeging noodzakelijk, omdat de onderwijzers dan gebonden zijn. Mr. Aalberse betoogt, dat de com missie van strafverordening of het amen dement moet overnemen of het artikel te rugnemen. Prof. Carpentier Alting zegt namens de commissie dat deze het amen dement overneemt. Het artikel wordt aldus gewijzigd aan genomen. Geneeskundig toezicht op de scholen. In behandeling komt de verordening, houdende wijziging der verordening van 15 Febr. 1906, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere scholen en den werkkring van den school arts. De verordening wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter de verga dering sluit Cheque- en Giro-verkeer. Op uitnoodiging van de Vereeniging van den Handeld rij venden en Industrieelen Middenstand heeft de heer J. Frijda Lzn., lid der Utrechtsche Wissel- en Effecten- bank te Utrecht, gisteravond in de groote Nutszaal gesproken over: „Het chèque- en giro-verkeer voor den handel en nijver heid". De heer Frijda heeft meer. dan twee uur gelezen over bovenstaand onderwerp, met een snelheid van heel wat letters per minuut. Het is inderdaad jammer dat een deskundige als de heer Frijda een derge lijk onderwerp, inderdaad van belang voor den middenstand, niet aangenamer en onderhoudender heeft weten in te klee- den. Wij werden nu beziggehouden met cijfers, cijfers die tot in de millioenen liepen en milliarden in alle landen van de wereld en terwijl we met den heer Frijda b.v. in DuitscETand dachten te zijn, waren wij een oogenblik later in Griekenland of in welk land ter wereld over. Een dergelijke wijze van behandelen vermoeit en vraagt veel van de aandacht en het geduld van de aanwezigen. Wan neer de heer Frijda een uur minder had gesproken, maar dan eens scherp omlijnd uiteengezet wat wij te verstaan hebben onder „Het chèque- en giro-verkeer" enz. enz., zijn lezing zou zeker meer in den smaalt gevallen zijn. Niettegenstaande komt den heer Frijda een woord van hulde en lof toe voor de wijze waarop hij zich in een dergelijk on derwerp heeft ingewerkt en de taaiheid, waarmede hij twee uren hieeft volgehou den om zooveel gegevens mede te deelen. In 't kort zullen wij trachten een en ander uit dit ellenlange betoog op te cie- pen en naar voren te brengen. Een chèque is een orderbriefje.op een bank, moet de onderteekening dragen van den trekker, alsmede de dagteekening der afgifte,wordt aan order en toonder gesteld en kan geëndosseerd worden. In Engeland en de Ver. Staten is het chèque-stelsel algemeen, men kent daar echter niet de post-chèques zooals in Duitschland en vooral in Oostenrijk. Het groote gemak van een chèque is, dat zij door iederen bankier inbaar is in welke plaats dan ook, het groote voordeel, dat er zooveel minder klinkende munt noodig Is. Het is dus een bertalingsman- daat, dat den trekker dient om zijn ge heele depositie bij den betrokkene of een gedeelte ervan op te nemen ten gunste van een derde. Maar zal men zeggen, wanneer zoo'n chèque verloren gaat of ge stolen wordt. Men maakt de ch que „cro- ned", d. w. z. men trekt twee evenwijdige lijnen in het midden, waartusschen aan het uiteinde geschreven moet worden de naam van den bankier, aan wicn deze bij inning zal geremitteerd worden. Is de ohèque „croned", dan moet zij absoluut door de handen van de bank gaan; men kan dus bij verlies of diefstal den naorn van den persoon te weten komen die haar heeft doen incasseeren. De meeste chèques worden in het clea ring-house afgerekend. Het clearing-house-stelsel komt hierop neer, dat wissels en chèqucs gedurende den tijd, dat er zaken gedaan worden op een daartoe bestemde plaats door de ban ken en bankiers onderling worden u^ge wisseld, zoodat aan hef eind van den dag elke bank of bankier van het clearing house een chèque b.v. op de bank Enge land, ontvangt, voor het saldo, dat ui', de rekening hem blijkt toe te komen, of ir.et gelijk papier betaalt aan die inrichting, wat hij per saldo blijkt schuldig te zijn. Het voordeel is besparing van tijd en moeite, banknoten en geld. Het logisch gevolg is, dat er minder circuleerend geld noodig is. Niet alleen te Londen, maar ook te New-York, bestaat een clearing-house, dat Londen naar de kroon steekt. Ook te Am sterdam en Rotterdam bestaat iets oer- gelijks. Ook te Parijs, Brussel, Wemien, Berlijn, Batavia bestaan dergelijke of soortgelijke instellingen. In verband hiermede behandelt spreker nog den eigenlijken Giro-handel en gaat terug tot diep in de oudheid. De oorspron kelijke banken hebben inderdaad hun ontstaan te danken aan het giro-verkeer. De Giro heeft een zeer groote verbreiding gekregen in Duitschland (Reichsbank) en Oostenrijk (Wiener kassenverrein). Het wezen van de giro bestaat hierin, dat verschillende kooplieden hunne we- derzijdsche betalingen door bloote af- en overschrijving doen plaats hebben, 1 et- geen met vele voorbeelden geïllustreerd wordt. Met klem heeft de heer Frijda het chèque- en giro-verkeer verdedigd, omdat bij een goed'en geregeld verkeer het geld bij hoopen zal terugvloeien naar de kas sen der kassiers, waardoor deze meer crediet zullen kunnen geven en het inte- restcijfer lager zal worden. De geld- schaarschte zal beperkt blijven. Spreker behandelt nog uitvoerig de post-chèque- en giro-dienst in Duitsch'and en Oostenrijk en andere landen; vooral in Oostenrijk heeft deze dienst een hooge bloei bereikt, en gaat na hoever deze zaak in ons land gevorderd is en spreekt de hoop uit, de binnen niet al te lang tijd ook ons land de vruchten zal plukken van de invoering van een post-chèque- en giro-dienst. Geslaagd. Voor het examen nuttige Handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames K. Treur, L. v. d. Brander en J. M. Drinhuijsen. Terugkeer der militairen. Onder zeer groote belangstelling van het publiek zijn gisteren de militairen te dezer stede te ruggekeerd van de oefening in de stelling van Naarden. Te halfvijf uur arriveerde een gedeelte, te halftien kwamen anderen per trein aan. Bij deze laatste afdeeling was ook het muziekkorps, dat evenwel te vergeefs op een vroolijke marsch liet wachten. Het publiek scheen zich echter al te amuseeren met mee te loopen op de maat van het tromgeroffel. Wij kunnen ons voorstellen dat de mannen blij zijn weer een betrekkelijk rustig leven te heb ben en medelijden gevoelen met militairen der oorlogvoerende landen, welke niet drie nachten, maar bijna eiken nacht in loop graven moeten slapen en nog veel meer vermoeienissen hebben te doorstaan dan zij bij de oefeningen. GOUDA. R.-K. Centrale Klesvereeniging*. Woens dag werd in de R.-K. Leesvereeniging de jaarvergadering gehouden van de Katholieke Centrale Kiesvereeniging in het district Gouda. Dr. A. Hoffman opende, als voorzitter, met gebed de bijeenkomst en met een kort woord, waarin hij teekende den ernst der tijden, maar ook de hooge eensgezindheid in de Katholieke Staatspartij, die leeft in de gehoor zaamheid aan de Christelijke beginselen en in het wederzijdsch vertrouwen, vooral in ons aller vertrouwen in het beleid onzer hooge Katholieke landsvertegenwoordigers De lezing der notulen werd daarna door den secretaris van het centraal bestuur, den heer A. van Berkel, gehouden, wien hartelijk dank werd betuigd voor de keurige redactie. Vervolgens werden behandeld de gunstige financieele jaarverslagen der centrale penning meesters van het Kamer- en Statendisti ct, de heeren C. Lünnemann, van Boskoop en P. Ruijs, van Waddinxveen. Een commissie bevond ze in uitstekende orde, zoodat, ook dezen heeren de hartelijke dank der verga dering werd betuigd voor het gehouden beheer. Nu kwamen aan de orde de periodieke vacaturen in het Centraalbestuur, waarbij de voorzitter gelegenheid vond een uit aller hart gegrepen innig woord van grooten dank te spreken aan den heer C. B. van Baaron, van Schoonhoven, thans te Amsterdam, en daar door uitgetreden lid, die gedurende een men schen leeftijd tot in hoogen ouderdom, onaf gebroken steeds op zijn post was en juist, nu zijne oude lievelingswensch, het spoor an Schoonhoven naar Gouda, in vervulling was gegaan, naar de hoofdstad was vertrokken. Hij was eene dier kloeke, stille werkers, wier arbeid, jaren verricht onder moeilijke omstan digheden eener gemengde bevolking, niet door een woord van hulde kan worden be loond, maar die zonder twijfel tot de goede werken zal worden gerekend. In het bestuur weiden nu gekozen de heer A. van Viiet, Reeuwijk, in de plaats van den heer Van Baaren; en de heeren A. C. van Berkel, Gouda, Th. Jansen, Haastrecht, ca C. B. Lünnemann, Boskoop, altredende leden. Tot afgevaardigden naar den Provincialen Bond werden herkozen de heeren VanBrcu- kelen, Woerden, en Dr. Hoffman, plaatsver vangend, en naar den Algemeenen Bond de heer Dr. Hoffman, en als diens plaatvervan ger de heer A. van Berkel. Na een geanimeerde rondvraag, sloot de voorzitter met gebed de vergadering. HOOFDDORP. Centrale premiekeuringen. Onder zeer groote belangstelling vaai de ziM< van de landbouweis-paardenfekkeis, zoowel

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2