Aanbestedingen. Uit Stad en Omgeving. derenwagen wérden vernield. Achttien personen werden gedood, waaronder de directeur en eenige leden van een reizend tooneelgezelsch ap. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Donderdag 18 Maart 1915, des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: Benoeming van twee leden van het Be stuur der vereeniging „de Ambachts school" te Leiden. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 2. Benoeming van een onderwijzeif aan de school der 3de klasse No. 6. Be noeming van een onderwijzer aan de school der 4dc klasse No. 2. Verzoek van Dr. W. de Jong om bestendiging in de be trekking van Schoolarts. Idem als voren van H. W. Blote. Idem als voren van J. A. Schreuder. Verzoek van H. F. du Pon om eervol ontslag als onderwijzer met very plichte hoofdakte aan de school der 4e klasse No. 1. Voorstel tot kostelooze over name in eigendom en onderhoud bij de ge meente van een gedeelte van de Magdalepa Moonsstraat. Voorstel- inzake de loonrege ling voor de werklieden, verbonden aan den Gemeentelijken Reinigingsdienst. Voor stel tot verhuring van een gedeelte van het perceel gemeente Leiderdorp, Sectie A no. 81 en van het opslagterrein in de Waard, beide aan P. van Ulden. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het drukken van het vervolg van den in ventaris en de regestenlijsten der kerke lijke archieven. Voorstel tot instelling van een Commissie ad hoe, belast met het voorbereiden van de op- en inrichting van •en gemeentelijk grondbedrijf. Verordening tot wering en beteugeling der mazelen. Verordening, houdende wijziging der ver ordening van 15 Februari 1906 (Gem.blad no. 5), regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere scholen en den werkkring van den Schoolarts. Be zwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directo belasting, dienst 1914. 0nderwij9. Overeenkomstig art. 5 der statuten ver zoekt het besuur der Ver. ,,De Ambachts school" wegens het overlijden van den heer J. Schravendijk en door periodieke aftreding van den heer L. v. d. Laan uit de volgende voordracht twee leden voor het bestuur aan te wijzen. Vacature Schra vendijk: Mr. W. de Clercq en J. Zilman. Vacature L. v. d. Laan: P. Otto en W. v. d. Steen. B. en W. stellen den raad voor om aan den heer H. F. du Pon op zijn verzoek eervol ontslag t<e verleenen uit zijn betrek king van onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de O. L. School der 4e kl. no. 1. Onder mededeeling, dat het advies van den Arrondissements-Schoolopziener en de berichten van de hoofden der betrokken scholen in de Leeskamer ter inzage liggen geven B. en W. den raad in overweging tot de benoemingen over te gaan van on derwijzer aan school 3e klasse no. 2, school 3e klasse no. 6, school 4e klasse no. 2 resp. ter vervanging van de heeren W. A. van Bezooyen, H. F. du Pon en H. Teu- nissen. De voordracht luidt als volgt: School 3e klasse No. 2: H. Tjepkema, onderwijzer te Lieve Vrouwen Parochie- D. de Jong. onderwijzer te Wieringer- waard; A. Moene, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school 3e klasse, No. 5, te Leiden. School 3e klasse No. 6: D. W. Broekmeijer, onderwijzer te Haarlem; A. Rademaker, onderwijzer te Putten o. d. Veluwe; L. J. te Boekhorst, onderwijzer te Lonneker. School 4e klasse No. 2: J. C. B. Hiiner, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school 3e klasse, No. 5, te Leiden; G. Horstman, onderwijzer te Katwijk a. Zee; P. J. van Leeuwen, tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school 3e klasse, No. 4, te Leiden. Overname gedeelte van de Magdalena Moonsstraat. B. en W. geven den raad in overweging het gedeelte van de Magdalena Moons straat groot pl.m. 650 M2, toebehoorende aan den heer D. S. Yperlaan te Voorscho ten zonder eenige kosten voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen, nadat door den eigenaar een bedrag van f 1840 in de gemeentekas zal zijn gestort voor het in orde maken van het terrein. Kerkelijke archieven. B. en W. geven den raad in overweging door vaststelling van een staat van af- en overschrijving een bedrag van f 600 be schikbaar te stellen voor het drukken van het vervolg van den inventaris en de re- gentenlijsten der kerkelijke archieven, daar door een misverstand op de begroo- ting goen gelden uitgetrokken zijn. Gemeentelijk grondbedrijf. B. en W. geven den raad in overweging to besluiten een commissie ad hoe, be staande uit 5 leden der vergadering, te belasten met het voorbereiden in den ruimsten zin des woords van de op- en inrichting van een gemeentelijk grondbe drijf. Vooral nu ha den aankoop van gron den onder Oegstgeest een groote complex grond aan de gemeente toebehoort is vol gens B. en W. wellicht het tijdstip aange broken om die gronden en andere mede aan de gemeente toebehoorend, in een grondbedrijf te brengen. Schoolartsen. Naar aanleiding van de ingediende con, cept-verordening tot wering en beteuge ling der mazelen geven B. en W. op ver zoek der commissie voor de Strafverorde ningen in overweging aan de verordening, regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere scholen en den werkkring van den schoolarts een nieuw artikel toe te voegen en de gewijzigde ver ordening vast te stellen. Overeenkomstig het advies van het college van Stadsge- neesheeren geven B. en W. den raad in overweging de heeren Dr. W. de Jong, H. W. Blöte en J. A. Schreuder wederom voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 April a.s., te bestendigen in de betrekking van •choolarts. Werklieden aan den gemeentelijken reinigingsdienst. Geheel overeenkomstig het gevoelen der Commissie van Fabricage geven B. en W. den raad in overweging, te besluiten, dat de laatstelijk bij raadsbesluit van 18 De cember 1913 voor de werklieden bij Ge meentewerken vastgestelde loonregeling, met inbegrip van de periodieke verhoogin gen en de tegemoetkoming in de pen sioensbijdragen, ook zal gelden voor de werklieden, verbonden aan den Gemeente lijken Reinigingsdienst, en wel te rekenen vanaf het tijdstip, waarop die dienst in werking is getreden. Verhuring. Onder mededeeling, dat omtrent de in het pachtcontract aan te brengen wijzigin gen binnenkort een voorstel zal worden aangeboden, stellen B. en W. den raad voor het gedeelte van het perceel Sectie A, No. 81, gemeente Leiderdorp, groot pl.m. 0.90 H.A., welk gedeelte voorloopig niet tot baggerterrein zal worden ingericht, uiter lijk tot ultimo December 1918 te verhuren aan P. van Ulden tegen beta ling van een jaarlijkschen huurprijs van f 125 per H.A. en het aan de gemeente toe behoorende opslagterrein in de Waard groot pl.m. 0.4740 H.A., eveneens uiterlijk tot ultimo December 1918 aan denzelfden tegen een huurprijs van f 200, een en ander bepaalde voorwaarden en met bepaling, dat de huur van het terrein in de Waard zal ingaan op den dag, waarop de stalen aan de Zijl in gebruik worden genomen. KERKNIEUWS. Het jubileum der Vereeniging van het H. Sacrament te Amsterdam. Deze vereeniging, wier volledige titel is „Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbid ding van het H. Sacrament en itot onder steuning van arme en behoeftige kerken", heeft de vorige week het feest van haar 50-jarig bestaan op plechtige wijze her dacht, welk gedachtenisfeest gisteren op ind nik wekkende wijze is besdoten. Z.D.H. de Bisschop zelf heeft door zijne hooge te genwoordigheid dit feest bijzonderen luis ter willen bijzetten, en deze hoogst eer biedwaardige en nuttige vereeniging door de daad van zijn belangstelling en door het woord van zijn lof hoogelijk willen onderscheiden. Te half elf Zondagmorgen droeg Z.D.H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, in de kerk van den H. Franciscus (den Krijt berg) een pontificale Hoogmis op. Na het eerste Evangelie ihiedd Z. D. H. Mgr. Callier, ten aanhoore van het buiten gewoon groot aantal geloovigen, een tref fende toespraak tot de feestvierende Ver eeniging, haar bestuur en leden geluk- wenschend. Het Evangelie van de wonder bare vermenigvuldiging der brooden paste Mgr. toe inzonderheid op deze Vereeniging en dezen feestdag. Het doel immers dezer vereeniging is de vereering van het H. Altaar-Sacrament door onze arme en be hoeftige kerken te verzorgen en te versie- rén. Aldus poogt de Vereeniging naar oeste krachten Christus als koning te doen tronen in een huis, dat Hem als Koning eenigzins waardig is. Als Koning toch ze telt Christus in het H. Altaar-Sacrament. Overal waar de vereeniging hare welda den verspreidde, deed zij dien Koning eerel Juist onder dezen titel wensente Mgr. de Vereeniging geluk op haar feest dag en sprak hij den wensch uit, dat zij op den ingeslagen weg blijve voortgaan. Evenwel het huis Gods te verzorgen en op te sieren is niet voldoende. In ons eigen leven moeten wij Christus een voort durende Hem waardige woonplaats berei den. Wij moeten Hem doen zetelen in ons hart. Evenals het volk deed bij het wonder van de vermenigvuldiging der brooden, moeten wij Christus erkennen als onzen Koning en alles doen, wat in ons vermogen is, om door zelfheiliging Zijn koninkrijk waardig te worden. Na de toespraak van Z. D. H. den bis schop gaf deze den Pa/uselijken zegen. Bij een reünie, dat na de Hoogmis in de pastorie werd gehouden en waarbij afge vaardigden tegenwoordig waren der vier zusterafdeelingen Rotterdam, Den Haag, Leiden en Haarlem, sprak de zeereerw. pater A. M. Daniels, rector der Kerk, Mon seigneur toe, Z. D. H. dankend voor zijn komst, voor de plechtige H. Mis, welke Mgr. voor de Vereeniging opdroeg en voor liet stichtend woord tot allen gericht. Ook namens de dames bestuursleden en de zus terafdeelingen, welke men mocht begroe ten, dankte rector Daniels Mgr., die ge komen was tot verheerlijking van het H. Sacrament, waarvan Z. D. H., in navol ging van Z. H. Paus Pius X zoo'n vurig vereerder is. Dan ging rector Daniels de geschiedenis der vereeniging na en wees er op, hoe de brieven van dankzegging aan de Vereeniging een voortdurende ac tie van erkentelijkheid voor haren arbeid waren en waaruit een bouquet zou kunnen worden saamgelezen van enkel rozen, ver schillend in teint en schakeering. Als een bewijs van waardeering vor haar vruchtdragenden arbeid is aan de presidente der vereeniging, mej. A. van Kempen en aan de secretaresse, mevr. J. van Ogtrop-Herckenrath het kruis ..Pro Ecclesia et Pontifice" toegekend, welk onderscheidingsteeken deze beide dames uit de handen van Z. D. H. den bisschop ontvingen. Aan de penningmeestere3se, mevr. Ter Horst-Outshooro zou evenoens genoemde decoratie zijn verleend, indien deze eer haar niet reeds was te beurt ge vallen. De zeereerw. pater Daniels, direc teur der eVreeniging sprak de dames-be stuursleden gelukwen6chfend toe. De -Jesuïtenwet. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt uit Berlijn geseind, dat de Cen- rum-fractie de opheffing van de Jezuïten- wet heeft voorgesteld. Mocht het Duit- sche Rijk eens opstaan uit dezen toe- Katholieke Kerk, waarvan zij de edelste öKïaholieke Kerk, waarvan zij de edelste zonen uitstoot.. SPORT. VOETBAL. Bekerwedstrijden. Nu noch Ajax, noch Sportman, noch Alphen het in de bekerwedstrijd tegen bun tegenstanders hebben kunnen bolwerken, kunnen wij volstaan met de uitslagen te geven van groep C. Den Haag: H. B. S.—V. V. 8-0 Alphen: AlphenConcordia 09 Leiden: Ajax—H. V. V. 2—5 Den Haag: B. M. T.Fortuna 12 Delft: D. V. C.—Sportman 3—1 In het Oosten won Go-Ahead te Deventer regelmatig in den competitie-wedstrijd van G. V. C. met 3—1. Ajax—H. V. V. 2—5. Onder leiding van schefüTsrechter Bisse- lick komen beide elftallen in bet veld. Ajax. De Ruyter Zylker. Schroder. Gunning. Maier. Roem. Dinet. Kelder, Zandberg, Gunning, De Bruyn Klein. Kuntze, Thomée, v. d. Berch v. Heemstede, Dé Kessler, Noorduyn, Calonne, Mund, Launspach, v. d. Nagel, Feith, H. V. V. Mac. Neill. Direct na den aftrap komen de H. V. V.- ers opzetten, en eenige schoten gaan over de lat. Langzamerhand gaat het spel gelijk op, beide partijen verknoeien eenige kan sen. Eindelijk na een half uur spelen komt een voorzet van Kuntze bij Jan Noorduyn, die H. V. V. de leiding geeft. Direct daarop weet Jan Thomée met een kan jet den Ajax-doelman voor de 2e maal te passeeren (2—0). Eindelijk blaast Bisse- lick rusten. Tijdens de rust worden de kan sen besproken en aJgèmeen is men het eens, dat H. V. V. tegen wind in spelende, een zwaren dobber hebben zal. Na rust gaan eenige goede schoten rakelings langs den Haagschen keeper, die eenige kei harde 9choten op schitterende wijze stopte. Daarna schiet Thomée hard in, de bal wordt gehouden, maar v. d. Berch maakt 30. Hierna ontstaat een opdringen der Ajaxiden en binnen zeer korten tijd is de stand 32 geworden, beide punten door Zandberg na mooi samenspel met Gunning., Tegen het einde herstelt H. V. V. zich weer en dra komt no. 4 van Dé Kessler en kort voor het einde maakt Noorduyn uit een mi strap van Gunning no. 5. Als BissellcK, die goed voldeed, tijd fluit, heeft H. V. V. met 52 gewonnen en zich in de volgende ronde geplaatst en kan Ajax met dezen uitslag tevreden zijn. „N. tt." Alphen Concordia. Zondag speelde voor de Bekercompetitie van den Nederlandbche Voetbalbond, het eerste elftal der woetbalvereeniging Alphen op haar terrein, een wedstrijd tegen de 2de klasser Concordia uit Delft. Precies ten twee uur liet scheidsrechter H. A. Mee- rum Têrwogt aftrappen. De Delftenaars waren direct goed in vorm, en toonde dit dan ook door spoedig na aanvang, de bal in Alphens net te deponeeren. Voor de rust zagen zij kans, dit nog twee maal te her halen, zoodat de stand bleef 30 voor Concordia. Ook na rust bleek Concordia over de Alphenaars steeds de meerdere te zijn, door haar vlug en goed combineerend sa menspel, waar tegen Alphens elftal zeer weinig wist te presteeren. Gevolg daarvan was, dat zij nog zesmaal doelpuntte. De weinigen kansen welke Alphens voorhoede kreeg hadden geen succes, zoodat deze wedstrijd met een 90 nederlaag, voor Alphen eindigde. LEIDSCHE VOETBAL BOND. lste Klasse. D.L.V.—Ajax II 2—1 2de Klasse B. Lisse—L.V.V. II 10 KORFBAL. In klasse Zuid heeft het Leidsche Vitesse op het Schuttersveld te Rotterdam Velox verpletterd met 131. Vitesse moet nog spelen tegen O. 6. C. en reeds nu is haar doelge- middelde veel grooter dan dat der kampioenen. Velox speelt de volgende week haar eersten degradatiewedstrijd tegen A. L. O. in den Haag. Te Arnhem heeft Onder Ons van Quick met 211 gewonnen en is daardoor kampioen in het Oosten geworden. Op 28 Maart speelt Onder Ons reeds tegen D. V. D. te Amsterdam. De stand in klasse Zuid is als volgt: doelp. gesp. gew. verl. gel. v. t. pnt. gem. Zuid. Vitesse (H.) 10 8 2 55 27 16 1.60 Fluks. 10 8 2 45 27 16 1.60 Vitesse (L.) 9 6 3 60 19 12 1.33 H. S. V. 10 4 5 1 37 37 9 0.90 O. S. C. R. 9 1 6 2 23 46 4 0.44 Velox. .10 0 9 1 19 83 1 0.10 Voetbal op Zondag. Te Aarlanderveen is Zondag tijdens den aldaar gespeelden voetbalwedstrijd Alphen Concoraia tegen den scheidsrechter der. heer Tromp, door de politie proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der politieverorde ning dier gemeente, waarbij het voetbalspel op Zondag verboden is. Leiden. Bij de heden door B. en W. ge houden aanbesteding van „de uitbreiding van de Planteoenschool met vier leerloka- waren ingekomen 18 inschrijvingen, t. w. van: C. P. P. Smit, den Haag, f 26865; Gebr. A. en J. den Ouden, Oudshoorn, f 23970; J. van Vlaanderen f 23010; P. J. Gij9man f 22980; A. G. Osnabruggen, Lei derdorp, f 22025; J. J. van Benten f 22000; N. van Rijnswou f 21992; H. J. en A. Plan- Jer f 21954; Th. G. Barton f21840; J. de Cler en Th. Bik f21600; H. Is. Stoots f21390; M. C. Groene weegen f21375; H. Korswagen f 20930; J. H. van der Velden f 20433; A. Hartevelt en A. de Vrind f 19500; J. Sirag f 19475; J. van Riet f 1916è; firma W. T. SMeker en Co., Den Haag, f 17434. Zooverre geen woonplaats vermeld, zijn de inschrijvers metterwoon te Leiden ge vestigd. Letteren en Kunst. Vondels Lucifer. Gisteren Zondag Laetare werd te Rolduc door en voor de leerlingen opge voerd Vondels „Lucifer". De koren werden gezongen onder bege-t leiding van harmonium, op muziek van den ZeerEerw. Heer W. Jansen, oud-pro fessor van Hageveld, thans pastoor te 's-Gravenhage. Bij den zegezang in het vijfde bedrijf „Gezegent zij de Helt" nam het orkest de begeleiding over. De kostumen waren dezelfde, die in 1905 bij de Luciferopvoering door het Utrecht- sche studententooneel hebben gediend. 't Verdient ongetwijfeld tof, dat aldus aan de veelzijdige ontwikkeling der Room- sche jeugd gearbeid wordt Ned. R.-K. Volksbond. In de groote zaal van het Bondsgebouw vergaderde gisteren de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond. De voor zitter, de heer Heemskerk, opende de ver gadering met gebed en heette de aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Moerel uit Oudewater, die zou spre ken over den Volksbonder in onze dagen. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen deelde de voorzitter mede, dat thans door hem en den secretaris de geldleening was gestoten ten behoeve van het gebouw en dat de afdeeling een onderafdeeling rij ker was geworden door het oprichten van de afdeeling „Eerbied en Orde", welker leden als ordecommissarissen dienst doen in de kerken. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Moerel. Spreker begon op humoristische wijze te vertellen, dat de dagen van nummerverwisselaar en plaats vervanger nog niet voorbij zijn. Ik zelf, aldus spreker, sta hier op de plaats waar een ander moest staan, maar toch hoop ik dat het kleine woord dat ik hier zal spreken vruchten zal mogen afwerpen. Spreker begon met te sprekei> over den Godsvrede, die thans heerscht onder de verschillende partijen. De Katholieken wenschen den vrede niet te verstoren, integendeel zij willen niets liever dan vrede. Men zegt, de Katholieken zijn zoo dom. Wetenschap, ontwikkeling, die kan je bij hen niet vinden. De priesters houden het volk dom en blijven zelf iets boven het volk. Is het waar, vraagt spreker dat de priesters dat volk dom houden. Neen, ze ker niet, juist het tegendeel is waar. Reeds in grijze oudheid waren het de priesters, die de wetenschap beoefenden; Karei de Groote gaf -order, dat naast elke kerk een school moest gebouwd worden en daar gaven priesters les aan de jeügd. Doch men behoeft niet naar de oudheid terug te gaan, ook in onze dagen zorgt de Katholieke overheid voor het onderwijs. Gaan we de loop der jaren eens na om te zien hoe de Staat ons behandelde, spreker zou haast zeggen mishandelde, toen wij naar onze zienswijze onze jeugd in Katholieke scholen op wil den voeden. Steeds werd dat belet. Zoo was het voor 1848. Nu zijn we veel verder, doch nog niet waar we wezen moeten. Thans ook hebben wij voor het bijzonder onderwijs subsidie van het rijk voor het onderwijzend personeel en voor de school, maar voor al het andere en dat is riet weinig, zijn wij op ons zelf aangewezen, terwijl de openbare school alles uit de ge meentekas ontvangt. Dank zij Schaepman, dank zij Kuyper is er voor het bijzonder onderwijs een betere tijd aangebroken. Men verwijt ons, dat wij geen Neder landers zijn, dat onze Koning ginds woont ver over de Alpen en dat wii dien de pantof fel kussen. Maar die Koning, die voor ons meer is dan een koning, leert pns onder danig te zijn aan het gezag, aan onze ge- eerbiedigde koningin. Juichten wij niet teen er een prinsesje geboren was, vraagt spreker. Vlaggen wi; soms 1 Mei of doen we dat een dag vroeger. En als er nog ns naast dat prinsesje een prinsje zal komen, dan zullen wij Katholieken van Nederland het hardste juichen. Wij zullen gaarne den Godsvrede betrachten, maar na den wede van den oorlog zullen wij strijden als volbloed Ne derlanders ter verkrijging van gelijkstel ling van het bijzonder onderwijs rnet het openbaar. Vervolgens gaf spreker een terugblik op de invaliditeits- en ouderdomswet, en wijdde daar in den breede over uit. Wij zullen op ons quivive blijven, den Godsvrede betrachten zoolang als dit moet. Wij hopen zegt spreker, dat God die riet de gever van den oorlog is maar hem wel toelaat, zal weten in te grijpen op het oogenblik dat Zijn Voorzienigheid het juiste oordeelt. Spreker eindigde zijn enthousiaste, dik wijls door applaus onderbroken rede, met een opwekking tot de zoo noodige actie. Niet door misplaatste critiek op het be stuur bouwt men zijn bond op, maar door flinke actie. De voorzitter dankte den spreker ■■•oor zijn heldere rede en sloot na nog een dank te hebben gebracht aan de Harmonie „St. Gregorius", die eenige muzieknummers ten beste had gegeven, do vergadering met gebed. Een plechtige H. Mis voor militairen. Men schrijft ons uit Bussum: Zondag j.l. had voor de Roomsch-Ka- tholieke militairen te Bussum aanwezig, waaronder ook behooren de troepen vac de IVe Infanteriebrigade uit Leiden, welke voor een tiental dagen Bufsuma gasten mogen genoemd worden^ eene in drukwekkende plechtigheid plaats. Te voren was aan de militairen bekend gemaakt, dat dien dag eene plechtige (hoogmis met assistentie zou worden op gedragen door den Majoor-Hoofdaalmoe zenier van het Leger, den ZecrEerwaarden heer Pastoor Evers en dat Zaterdags te voren gelegenheid tot biechten zou wor den gegeven. Reeds in het vroegen morgenuur togen er tal van militairen kerkwaarts om tot de H. Tafel te naderen. Niet lang daarna weergalmden uit Bus- sums hooge kerktoren een drietal zware klokken met schoon geluid, om den mili tairen aan te kondigen, dat weldra het oogenblik zou aanbreken waarop het H. Misoffer voor hen zou aanvangen. Tegelijkertijd zag men uit alle richtin gen de militairen samenstroomen en op- waarts gaan naar Bussums schoone Sint Vituskerk en plaats nemen in het midden schip, hetwelk weldra met een ruim 900- tal militairen was bezet De hoofd- en subalterae-offieieren wa ren aan den voet van het altaar gezeten. De Generaal-Majoor, Commandant der le divisie A. L. Klerk de Reus werd daarbij vertegenwoordigd door den Kapitein der Generalen Staf Insinger. Onder het spelen van een schoon prelu dium op het orgel marcheerden in volle wapenrusting uitgedoste militairen, onder commando van een onderofficier naar het door de goede zorgen van den ZeerEer- waarden pastoor van Hinsbergh, der Pa rochie, smaakvol versierde altaar en wer den aan weerszijden daarvan opgesteld. Om 9.30 v.m. ving het H. Misoffer aan. De Z.E. Hoofdaalmoezenier werd daarbij geassisteerd door de Eerwaarde H.H. J. Mulder en F. Wartena, kapelaans der pa rochie, resp. als diaken en subdiaken. Het zangkoor voerde een kyrië van Hal- ler en het overige gedeelte van de Mis van Perosi op verdienstelijke wijze uit. Na het evangelie betrad de Hoofdaalmoe, zenier den kansel om in eene gloedvolle predikatie, naar aanleiding van den Zon dag, den militairen te wijzen om steeds in groote menigte te blijven komen tot Hem, die op zoo'n wonderdadige wijze de 5000 mannen spijzigde. De predikant sprak hierbij openlijk zijne voldoening er over uit zoo'n groote schare van militairen bij een te zien. Na de predicatie werd het H. Misoffer voortgezet. Een nooit te vergeten indruk moet het op alle aanwezigen hebben gemaakt, het oogenblik van de sanctus, welke aa kondigd werd door tromgeroffel, alsmede dé daarop volgende momenten van de consecratie, waarop door de aan het taar opgestelde troepen, op commando, de geweren werden gepresenteerd en trom geroerd, als een machtige hulde door het leger aan God gebracht. Na afloop van de H. Mis verlieten militairen in de grootst mogelijke orde het kerkgebouw. Het zij nog eens gezegd, deze voor i Roomsche militairen grootsche plechtig heid heeft een indruk gemaakt, welke steeds zal bijblijven en zal bijdragen, om de Godsvrucht onder de militairen meer en meer te bevorderen. Het is thans gebleken, dat, waar het geldt hulde en eerbied te betuigen aan den God onzer altaren, de militairen niet voor anderen behoeven onder te doen., en ait is een gelukkig verschijnsel en voor de ouders die een zoon aan den militairen dienst hebben moeten afstaan, een groote geruststelling, want, ouders, Uw kind 'blijft, als hij zich onder de hierbedoelde militairen schaart, een goed soldaat, maar vooral een goed katholiek. Steuncomité Leiden Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zich steun aan 25 personen, maakt met het totaal der vorige week, ad 3038 personen, totaal 3063 personen. Tot 6 Maart waren behandeld ad aanvragen; in de afgeloopen week kwa men in behandeling 27 aanvragen, totaal 2283 aanvragen. Afgewezen waren tot 6 Maart 572 aan-i vragen, in de afgeloopen week 17 aanvra gen, totaal 589 aanvragen. Gestaagd. Voor examen nuttige hand werken zijn to 's-Gravenhage geslaagd de dames J. M. Kloppers, H. M. Kloppers, M. van Klaveren en E. D. J. Rietbergen. Professoren en de oorlog. De Leidscbo professoren geven een goed voorbeeld, ken aantal hunner oefenen zich in de duinen van Katwijk in het schieten om, wanneer het vaderland in nood komt, in het leger hun plicht te kunnen doen. R. K. Politieagenten-Vereeniging. Vereeniging van R. K. agenten van politie te Leiden heeft besloten wegens de duurte der levensmiddelen haren leden voor en- bepaalden tijd een kindertoeslag te geven voor kinderen beneden den leeftijd van jaar, zoolang de gemeente daartoe niet het besluit neemt. Ook is een besluit genomen, om den ter mijn van het voorschotfonds, welke gesteld was op een jaar, met 6 maanden te ver lengen. Terugkeer der militairen. A.s. Donder dag keeren de troepen van de IVe infante riebrigade, die eenigen tijd voor oefenin gen uitstedig zijn, weder naar Leiden te rug. Ze zullen in twee extra treinen arri- veeren. Het eerste gedeelte komt om 4-0* hier aan, terwijl het tweede gedeelte eerst des avonds om 8.26. Brand. Zaterdagmiddag 5 uur brak brand uit in perceel Oude Gracht 16a be woond door mej. O. De juffrouw had haar woning een oogenblik verlaten en in die tijd heeft vermoedelijk een bad, dat bij een brandende kachel stond, vuur gevat. Spoe dig deelden de vlammen zich aan de kafQ" mede, en brandde deze geheel uit. mer er naast bekwam waterschei, kleine brandspuit behoefde niet op tc

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2