15 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. ee jaargang. No. 1649 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRUS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze agenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post fl.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/# cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent MAANDAG MAART. I9I5. Oe ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellnyen van 1-5 regels fl.50, elke rogel meer 30 cont, met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. 6rooto letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpertoneel van 1-5 regels 50 cent, ledero rogel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Vorkoop (geer Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent Middenstand en gemeen telijke exploitatie. Veel wordt er gedaan om den door de treurige tijdsomstandigheden onstanen nood van den middenstand te lenigen of tg verzachten. Er worden nationale comité's opgericht, groote plannen ontworpen wij denken hier in het bijzonder aan de Zaterdag te 's-Gravenhage opgerichte bij uitstek nut tige organisatie tot credietverleening aan den kleinen middenstand. Hulde aan degenen, die daartoe het initiatief namen en hunne medewerking er aan verleenen. Maar.... dat men toch bij dat alles niet vergete, dat de daadwerkelijke hulp aan de in dezen tijd in verdrukking gebrach te middenstanders allereerst en allermeest moet worden geschonken door de enkelin gen, de particuliere personen, ieder voor zich. Hoe dit kan geschieden hebben wij reeds vroeger gezegd. Men ontzegge bv. een mid denstander niet z'n clandizie omdat hij van wege de tijdsomstandigheden zijn clientèle niet zoo vlug en accuraat kan bedienen, men stelle dus zijn eischen niet zoo hoog als in normale tijden. Als de zaak, ook al tengevolge der drukkende omstandigher den, moet worden gesloten, schenke men zijn clandizie niet blijvend aan een ander. En zoo is er meer op te noemen, waardoor men den middenstand tegemoet kan ko men en helpen moet. Wij willen nu echter eens wijzen op een verkeerden toestand, ten nadeele van den middenstand, welke wij vertrouwen on bewust door onze gemeente in het leven wordt geroepen. Waar allerwege den mid denstand hulp wordt aangeboden, zien wij juist hier een deel van den middenstand in de verdrukking komen door.... gemeen telijke practijken. Naar ons toch door verschillende en zeer betrouwbare personen wordt verzekerd is bet voor handelaars uiterst moeielijk aan de stedelijke gas fabriek cokes te krijgen, terwijl par ticulieren deze veel gemakkelijker kunnen bekomen. Nu is 't wel waar, dat de gemeente veel voordeeliger aan particulieren kan leveren dan aan handelaars, maar mag in 't b ij zonder in dezen tijd een deel van den middenstand op deze wijze de dupe worden van de gemeentelijke exploitatie van een particulier bedrijf? 't Schijnt ons zelfs wenschelijk, dat de cokes, althans in dezen tijd, alleen bij particulieren zou zijn te ver krijgen. Zoodoende zou men den midden stand steunen niet door een aalmoes, maar door hem eerlijk het hem geëigend werk, den tusschenhandel, te laten uit voeren. Dat de overheid, die tot nu toe misschien dezen voor een deel van den middenstand noodlottigen toestand niet heeft overzien, daarin een wending moge brengen! Oe Britsche Admiraliteit meldt, dat de i.U 29" verscheidene schepen heeft ge torpedeerd. De militaire overheid in België zal streng straffen ieder die aan hem zelf gerichte particuliere brieven bij zich draagt. De Fransche regeering neeft bij haar nieuwe plannen inzake <i8n handels-oorlog ter zee rekening ge houden met de wenschen van den Neder- landschen handel. Van het Westelijk en Ooste lijk oorlogsterrein. Wat de wekenlange strijd op het Wes telijk Oorlogsterrein in Champagne, aan fflcnschenlevens heeft gekost, is- ditmaal «enigszins te benaderen, omdat beide par tijen een verzamelbericht over dezen shijd hebben gepubliceerd, waarin van Duitsche zijde de verliezen der Franschen op 44,000 man werden geschat, terwijl die der Duitschers 1/3 daarvan zouden bedra gen hebben.. Te zamen dus in ronde getal- le* 60.000 man. Dank zij dezen strijd in het heuvelland !an Champagne zegF het Fransche oofdkwartier konden de Duitschers ?®en versterkingen naar Oost-PruistVi zen- d?entengevolge verloren zij den slag 'J Prassnisch op 25 Februari en werden I op 3 Maart uit Suwalki geworpen, dateen' antwoorden de Duitschers ha/i f -S 11 bereikt, want uw actie in .hi d'e Masurische meren doo nauw gebrachte Russen ie helpen naar rif JK)0d7'ak,ön troepen van daar -,lampagne terug te zenden. Maar iettemin dreven wij hen uit bet me rengebied naar hun eigen land terug. Wie heeft in deze gelijk? Intusschen blijkt uit dit alles weer op nieuw hoe in dezen oorlog de gebeurtenis sen op de beide fronten nauw samenhan gen, en hoe wat tusschen Reims en de Maas gebeurt, het lot bepaalt van veld slagen in Polen en Oost-Pruisen. De beschieting der Dardanel- ien-forten. Zal de actie tegen de Dardanellen wor den gestaakt, zoo als uit Athene aan de „Kökiische Ztg." werd gemeld? Het heeft er weinig van. De aanval is thans schreef de „Times" op 9 M*art tot het kritieke punt gena- derd. Zijn wij de Chanak-bocht voorbij, dan zal alles verder als vanzelf gaan. Van de vreeselijke beschieting, dié dien. dag plaats had, heeft een vertraagd telegram uit Kale Sultanië of Tschanak Kaleh, de stad die juist op het scherpe punt van die bocht ligt, ons een helderder denkbeeld gegeven, beter dan de nietszeggende tele grammen uit Constantinopel. Men krijg.t daaruit volstrekt niet den indruk, dat de vloot van plan is de onder neming op te geven. Trouwens: welk fi guur zou de Entente wel maken, indien zij dit deed! Maar wel heeft het den schijn, alsof men niet over genoeg landingstroe pen beschikt. Althans die welke tot dus verre aan wal werden gebracht, zijn slechts een handjevol. Bij den toestand van tegen-elkaar-opwe- geiC die aan het Westelijk en Oostelijk front heerscht, schijnen van daar geen troepenaanvoeren te verwachten, te min der nu de astrijd in Champagne nog zoo kort geleden heeft getoond hoe de tegen partij onmiddellijk partij tracht te trek ken van iedere plaatselijke verzwakking, en hoe zelfs krijgsondememingen, waarbij groote legereenheden betrokken zijn, on dernomen worden met het eenige doel, den vijand te noodzaken ook van zijn kant op het aangevallen punt zijn krachten te concentreeren, en hem daardoor te dwin gen van het zenden van aanvoeren naar elders af te zien. Uit Berlijn wordt gemeld: Uit absoluut betrouwbaren bron wordt vernomen, dat sedert het begin van het bombardement der Dardanellen, reeds acht groote oor logsschepen zwaar beschadigd zijn, waar onder één Fransche kruiser. Ook werden ettelijke torpedobooten en transportsche pen ernstig beschadigd. Daartegenover is de schade aan de Dardanellenfortenr zeer gering. Verder verneemt men uit dezelfde bron, dat twee mijnenvegers door de Turk- sche artillerie tijdig ontdekt en opgeblazen werden. Men meldt uit Constantinopel: Het groo te hoofdkwartier meldt: Heden beschoot een vijandelijk pantserschip de groote tus- schenruimte hij Sedel Bahr en Kum Kalé, doch zonder resultaat. Gisterennacht trachtte de vijand met een kleine flotti?lje opnieuw de mijnvelden te naderen, hij werd echter door het vuur van onze bat terijen teruggedreven, waarbij eenige vij andelijke schepen werden beschadigd. De wraakmaatregelen der Verbondenen. Men meldt uit Parijs aan de „Tel." „Een decreet betreffende de maatregelen, die den lsten Maart aangekondigd werden en waarhij de regeering van Frankrijk en de regeering van Engeland zich gerechtigd verklaarden schepen, inhoudende koop waren voor, in eigendom toebehoorend aan, of bestemd voor den vijand, aan te houden en op te brengen, zal binnenkort in de Fransche staatscourant verschijnen. Ik verneem, dat de Fransche regeering bij de uitwerking van haar nieuwe bepa lingen, rekening heeft gehouden met de desiderata van den Neder- landschen handel en scheepvaart, zooals haar die door de Fransche legatie te 's-Gravenhage zijn uiteengezet." Uit bovenstaand telegram blijkt duide lijk, dat de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij haar energieke actie ten bate van den Nederlandschen Handel en Scheepvaart met succes bekroond ziet. Is de „Tel." goed ingelicht, dan komt de concessie, die de Verbondenen Neder land zullen verleenen, hierop neer, dat alle goederen, waarvan gebleken is, dat zij Nederlandsch eigendom-zijn, of door betaling in Nederlandsche handen zijn gekomen, een en ander ter beoordeelihg door de Verbondenen aan de Nederland sche Overzee Trust Maatschappij overge laten, zullen verscheept mogen worden, zonder dat er van aanhouding of confis- ceeren sprake zal zijn. ?at wil dus zeggen dat onze Koloniën, ondanks de voorge schreven représaille-maatregelen,, uit het Moederland voorzien kunnen worden van alle goederen, die daar benoodigd zijn. Bij de onderhandelingen tusschen be trokken partijen, werd van de zijde van de N. O. T. M. gewezen op het groote na deel, dat vooral onze Koloniën van de re présaille-maatregelen zouden ondervin den, waar toch feitelijk al ligt er een heel stuk water tusschen hier sprake kan zijn van één Rijk. Wat moet Italië doen? Onder den titel „Che fora 1'Italia?" is een brochure verschenen van de hand van een zekeren cav. Carlo de Laurentiis., D|e schrijver ziet dezen oorlog als een strijd tusschen twee beginselen en twee be. schavingen tusschen vrijheid en gezag, genie ien methode, menschelijkheid en oor- logswoede, rijke kooplieden en op avontuur beluste militairen ;anders gezegd tusschen Engeland, Frankrijk, België, Rusland en Servië eenerzijds en Duitschland, Oosten rijk en Turkije anderzijds. Italië moet zijnerzijds trachten te zorgen dat het alle Italiaansche gebieden die thans in vreemde handen zijn, terugkrijgt. Het moet Nizza, Corsica en Tunis van Frankrijk krijgen en daarvoor aan Frank rijk Tripolitanië afstaan. Het moet Malta van Engeland, Trente en Triëst van Oos tenrijk en Ticino van Zwitserland krijgen. Dan moet het medewerken aan de vesti ging van een wereldbond van staten ter voorkoming van den oorlog en van een reconstructie der staten zoodanig, dat de grenzen der staten voortaan in overeen- semming worden gebracht met de grenzen der nationaliteiten. Intusschen wordt van Fransche zijde den Italianen voorgehouden, dat zij niet zoozeer naar Trente en Triëst als naar de Dardanellen hebben te kijken. Zoo eindigt de Temps een artikel over de houding van Italië aldus: „Italië heeft reeds gemerkt, dat de bere kening van Duitschland fout is. Het val- sche of reëele voorstel ten opzichte van Trente aannemen zou beteekenen, dat de regeering te Rome zich leende tot een grove misleiding, want de nationale wenschen van Italië gaan heel wat verder dan zulk een concessie. Het bezit van Trente, zelfs het bezit van Triëst, dat wordt voor Italië welhaast secondair nu het vraagstuk van het evenwicht der groote invloeden in de oostelijke Middellandsche Zee, ten gevolge van het forceeren der Dardanellen en het zekere einde van het Turksche rijk in vol len omvang gesteld wordt. Trente en Triëst, dat zijn rijpe vruchten, die Italië natuurlijk zal plukken door het feit van het onherstelbare verval van Oostenrijk-Hon garije, terwijl de positie van Italië in de oostelijke Middellandsche Zee slechts zijn zal wat de inspanning van Italië ze maken zal. Het niet tusschenheide komen van de Italianen zou zonder eenigen invloed zijn op den afloop van den oorlog; het zou Duitschland en Oostenrijk niet redden van de eindelijke nederlaag. Maar het zou tot gevolg hebben, dat het aandeel van de Turksche nalatenschap, waarop Italië aanspraak zou kunnen maken, zeer be perkt werd en daardoor zou het den poli- tieken horizon van Italië voorgoed ver nauwen. Op het tijdstip, waarop de En- gelsche en de Fransche vloot de Darda nellen zijn binnengevaren, Constantinopel. direct bedreigende, was de politietop ge dragslijn, die voor de regeering te Rome is aangewezen, zoo duidelijk voorgeschre ven, dat geen Duitsche intrige, die meer veranderen kan, tenzij daarvoor in Italië zedelijk-medeplichtigen gevonden werden. Afgezien van alle sentimentaliteit en zonder rekening te houden met het begin sel der Latijn6che solidariteit, waar het Italiaansche volk zich niet aan onttrekken kan zonder afstand te doen van zijn his torische rol, schrijven de gebeurtenissen zelf aan het schiereiland duidelijk zijn plicht voor en geven nauwkeurig den zin zijner evolutie aan, zoo het zijn allereer ste belangen en de hreede toekomst, waar zijn beste inspanning sedert jaren naar streeft, wil beschermen." Verschillende Oorlogs berichten. Gebeden voor den vrede. De „Osser- vatore Romano" publiceert een decreet, onderteekend door kardinaal Gasparri, waarin Z. H., om aan het verlangen van de talrijke geloovigen, die door voortdu rende gebeden, den vrede wenschen te ver haasten en daarom den Paus verzocht hebben om in de kerken van Europa aan staanden Zondag de onlangs door Hem voorgeschreven gebeden te mogen herha len, te voldoen, toestemming geeft om den 21sten Maart de gebeden voor den vrede samen met de buiten-Europeesche dio cesen, te verrichten. Geen brieven bij zich hebben. Naar men ons mededeelt, huldigt de Duitsche overheid in België de opvatting dat, nu het voor particulieren verboden is brieven té vervoeren, het hun evenmin geoorloofd is aan henzelf gerichte brieven bij zich te hebben. Zij, die desniettegenstaande hun ne particuliere correspondentie bij zich hebben, worden door de militaire overheid streng gestraft. Getorpedeerde schepen. De Andalu- sion, Indian City en Adenwen zijn, naar de Admiraliteit mededeelt, getorpedeerd door de U 29, waarvan de commandant verklaarde in September de Cressy, Abou- kir en Hogue in den grond te hebben ge boord. Vleeschinvoer in Engeland. Ondanks de activiteit van de Duitsche onderzeeërs zijn in de jongste zeven dagen de grootste ladingen bevroren vleesch sedert het uit breken van den oorlog aan de Mersey aan gekomen. Dertien schepen brachten 140,000 geslachte schapen en lammeren en 110,000 vienendeelen rund vleesch aan. Lijkverbranding. Bij de Fransche Ka mer is een wetsontwerp ingediend tot lijk verbranding aller vijanden en van Fran sche en Engelsche gesneuvelden, waarvan de persoonlijkheid niet werd geconstateerd of die aan een besmettelijke ziekte stier ven. De overige gesneuvelden moeten en- der minstens anderhalve meter aarde be graven worden. Liefdadigheid in den oorlog. Barones Reitzes, een Weenerin, heeft haar paarlen halssnoer voor f 250,000 verkocht om den Weenschen armen gratis brood te geven. Kunstbeenen. Gravin Manon von Dum- reicher heeft 5000 kunstbeenen van kurk gegeven voor de Oostenrijksche gewonden. Nederland en de Oorlog. Maatschappij „Zeelan d". Men meldt uit Vlissingen, dat de mail boot van daar gistermorgen naar Engeland is vertrokken. Scheepvaartbeweging. In de vorige week zijn den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 80 schepen, tegen 220 in hetzelfde tijdvak van 1914. Uitvoerverbod. Bij Kon. besluit van 13 dezer is met ingang van dien datum de uitvoer van cacao-paste en cacao-massa verboden. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Bij Kon. besluit van 13 dezer is bepaald, dat 't eenig artikel van het Kon. besluit van 3 Aug. 1914 („St.bl." no. 369 a) gelezen wordt als volgt: „De uitvoer van rijst en van alle producten van rijst Denevens,' van rijstafval is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit." Bij Kon. besluit kan dit verbod tydelijk worden opgeheven, of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. In de eerste alinea van het eenig artikel van Kon. besluit van 24 Sept. 1914 („St.bl." no. 461) vervallen de woorden „meel van rijst en rijstafval." Bij Kon. besluiten van 13 dezer worden in getrokken de tijdelyke opheffing van het ver bod van uitvoer van salpeterzuur en van boter, toegestaan resp. bij Kon. besluit van 21 Aug. 1914 („St.bl. no. 421) en van 5 Maart 1915 „St.bl." no 133.) Boter. Zaterdagavond is met het oog op de prijs stijging van den boter door grooten uitvoernaar het buitenland het uitvoerverbod weer in werking getreden en de maximumprijs bepaald op fl.45 geleverd door producenten aan ver- koopers bij verpakking in w.t .'ust van 60 k g. Bij verpakking van 25 Ik.g. in wit fust kan de prijs met 1 cent per k.g. verhoogd, Bij ver pakking 11 ii Delfsch ofLeidsch fust van 20 k.g. kan 5 ceuts, en van 10 k g. 6 cents per k.g. verhoogd worden. De maximumprijs voor verbruikers zal voor Maart fl.65 per k.g. Dr. Kuyper naar Amerika. Te San Francisco zullen bij gelegenheid van de opening van het Panamakanaal in tennationale congressen op elk terrein wor den gehouden. Door het bestuur van tv.ee van die congressen is dr. A. Kuyper uifge- noodigd als spreker te willen optreden, door het Lord Day's Congres en de Ameri can Bible Society. Dr. Kuyper heeft zich bereid verklaard hieraan gevolg te geven, mits onder beding, dat de vrede hersteld zij, daar het hangende den oorlog hem niet geoorloofd zou zijn, voor zoo langen tijd het land te verlaten. „Stand." Gemengde berichten. Noodlottig schot. Een tuinder, wonen de nabij het duin onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, was Zaterdagmorgen achter in zijn tuin wat gaan schieten. Hij keerde echter niet terug en werd tegen den middag gevonden met een schot door het hoofd. Waarschijnlijk is het geweer bij een struikeHng afgegaan. Botsing. Zaterdagochtend had nabij het station Amersfoort op de Hoofdlijn een botsing plaats tusschen een goederentrein en een rangeerende machine. Geen per soonlijke ongelukken. Een uur lang was de passage gestremd .voor treinen, komen de van Apeldoorn en Zwolle, zoodat moest jyorden overgestapt. Officieel Nederlandsch. Uit de Staats courant: Ter voldoening aan het bepaalde bij art, 14 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad no. 62), laatstelijk gewijzigd bij die vau 15 Juli 1912 (Staatsblad no. 240) en bij art. 11 der wet van 5 Decembe: 1881 (Staatsblad no. 185), wordt bekend gemaakt, dat op 1 Maart 1915, overeenkomstig het bepaalde bij art. 11 bis der wet van 22 December 1863 (Stbl. no. 148), zooals die laatstelijk is gewijzigd bij de wet van 31 December 1903 (Staatsblad no. 335), aan do Nederlandsche Bank enz. Volkomen te begrijpen voor iedereen I Veelbelovend. Van den winkelbediende B. R. te Rotterdam werd een bedrag van f 10.80 ontvreemd. Als verdacht hiervan werd aangehouden de 14-jarige H. K. Een gedeelte van het geld werd nog in zijn kousen verstopt gevonden. „Mannen als...." In het Maandblad van den N. J. K. wordt een weinig de draak Ses token met een juirrouw te Amsterdam, ie les in stijl wil geven en aan paa begin- ginnende leerlingen in dit „vak" een inlei ding ter hand stelt bevattende „enkele opmer kingen over stijl in 't algemeen.Hot aardigste stijlproefje dat deze „styliste" zelve gaf, 'w echter nog over 't hoold gezien. Haar „inlei ding" begint als volgt: „Wij zullen de blutsten zijn, die beweren, dat mannen als Van Lennep, Hildebrand en bv. mevr. Bosboom geen goeden stijl schreven." Waarom by deze voorbeelden een vrouw als Potgieter vergeten? Een nieuwe kwakzalverij. In Duitsche bladen wordt de aandacht gevestigd op eeu. nieuwe kwakzalverij, die uit commercieel oogpunt een buitengewoon succes blijkt t< zyn. Het is de handel in de z.g. öchutz-brieven. Zoo'n brief kost een maik. Hij moet gekocht worden door een bezorgde moeder, een lieve vrouw of een verliefd dweepstertje van een soldaat; zij stuurt bem naar het front, en door dien beschermenden brief is de krijgs man er zeker van, niet getroffen te worden door een vijandelijken kogel: hij zal gezond en frisch uit den oorlog terugkeeren. Men verzekert, dat er al meer dan 50U,00C „Schutz"-brieven verkocht zijn, en dut do fabrikant er al een auto mee verdiend hoeft Het is een bekend Berlijnsch uitgever, die in Juli j.l. failleerde. Inbraak. Te Zaandam is Zaterdag avond op brutale wijze ingebroken bij den heer N. Gras, wonende aan het Dampad. Van de gelegenheid, dat deze in zijn kap perszaak de klanten bediende en zijn echt- genoote mede in den winkel was, hebben de inbrekers gebruik gemaakt, om het woonhuis door het privaat binnen te drin gen en een geldkistje met f 500 aan papier en zilvergeld te ontvreemden, dait in een kasit stond. De daders zijn onbekend. Inbraken. De Haarleraschc politie heeft twee bekenden der justitie W. B. on G. de K. aangehouden wegens inbraak bij dc firma Van der Steur in de Baarteljorisstraat aldaar. De inbrekers zijn naar binnengekomen door een kelderrooster en zijn door aen kelder in den winkel gekomen. Uit de toonbanklade hebben zij f50 ontvreemd. Tijdens de afwezigheid van den zetwinke- lier, hebben dieven zich Zaterdaguvond door opeusluiting toegang verschaft tot een filiaal der firma Van Amerongen in de Van Wou- straat te Amsterdam. In de woonkamer werd een hullet opengebroken en daaruit werd ont vreemd een trommeltje, inhoudende ongeveer f200, een Rijkspostspaarbankbockje, waarop ingeschreven f400, en eenige papieren. In de Sint-Pieterskerk te 's-Hertogenbosch werden Vrijdag twee Belgische vluchtelingen, kerels van in de twintig jaar, op heeterdaad gearresteerd, toen zij bezig waren de offer blokken te lichten. Ook Zaterdag hadden ze zich reeds aan dergelijke feilen schuldig gemaakt, doch wisten toen te ontsnappen. In plaats van naar het kamp te Uden, werden ze nu naar de gevangenis gebracht. Smokkelen. Te Groesbeelc zijn aangehou den twee personen, verdacht van uitvoer naar Duitschland van een paard en van omkooping van een schildwacht. Te 's Heerenberg is eergisternacht door de grenswacht beslag gelegd op twee paarden, welke in de richting van de grens ver voerd werden. Acht personen zijn gearresteerd. Een staking. Aan het s.s. „Rijnland" dat Vrijdagmiddag binnenkwam is Zaterdagmorgen een staking uitgebroken. Ongeveer 80 boot werkers weigerden de koffie te lossen alvorens daarvoor, benevens voor het opslaan, een de finitieve regeling zou zijn getroffen. Ongelukken. Bij de loodsen van Vries- seveein is Zaterdagmiddag een meis je, wonende in de KI. Witten- burgerstraat, te Amsterdam, en Van Vliet genaamd, door een rangeeren den goederen-trein overreden. De trein ging haar over armen en beenen, zoodat zij per brancard in hoogst ernstigen toe stand naar een ziekenhuis vervoerd is. Vrijdagavond is te Gronsveld (Limb.) zekere W. onder den trein geraakt en ten gevolge van de bekomen kwetsuren giste ren overleden. Donderdag geraakte de voerman J. v. R. te Zundert onder een neervallenden boom, met het treurig gevolg, dat hij bijna on middellijk een lijk was. Zaterdag is in de nabijheid van Rotter dam, de clekknecht J. H. van de Ilaag- sche Pakketboot, overboord geraakt en verdronken. Spoorwegongeluk. De personentrein van Vigo naar Madrid is in Austrio ent- snoord» Twee personenwagens en een gce-

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1