Tweede Blad. ia JAARGANG. No. 1648 5)e Scidóefve Qou/ta/ht Zaterdag 13 Maart 1915. R.K. Waarom Boerenbonden Sinds in enkele plaatsen van het Dio- Haarlem zich een streven openbaarde 2'1 (in de R. K. Landbouwers in R. K. orga- jisaties samen te brengen; en sinds het lentraal Bureau voor de K. S. A. te Lei- «mjjen, krachtens opdracht van Mgr. A. J. ;ailier, Bisschop van Haarlem, zich aan len arbeid gezet heeft om dit ideaaL te ^wezenlijken, hoort men nog al eens de rraag stellen: - Waarom R. K. Boerenbonden." °di I Wij willen trachten, voor zoover dat in pns vermogen ligt, een antwoord op de '81 Biaag te geven. dal lien deel van het antwoord ligt opgeslo- en in het feit, dat Mgr. Callier uitdruk- [elijk verlangt, dat er in zijn Diocees R. Boerenbonden zullen komen in alle arochieen of gemeenten, die hiervoor in lamnerking komen. Op zich zelf moesj d' oor katholieken deze reden al voldoende C ijn, en een spoorslag om onverwijld aan l werk te gaan. R Bovengenoemde reden echter is er een dn aa meer bovennatuurlijken aard, en 1lï neer gegrondvest op de gehoorzaamheid [an den katholiek aan zijn Bisschop, dan ie" je 1 op persoonlijke en natuurlijke over- w iiiging. Wijl echter de katholiek behalve katho- ek ook nog mensch is, ligt het voor de and, dat die natuurlijke mensch ook wel dat die natuurlijke mensch ook rel gaarne eenige motieven voor een re- elijke overtuiging wil hebben. Vooal als et gaat èn om zijn geestelijk èn om zijn loffelijk belang. Wij zullen dus trachten ook aan dit na- lurlijke verlangen te voldoen, en eenige eden ontwikkelen, welke er volgens onze leening bestaan, om met kracht de op- ichting van R. K. Boerenbonden te be- orderen. In 't algemeen kan men die redenen 011 amenvatten in twee punten: le, R. K. Boerenbonden dienen tot ver- 88 lerking van het godsdienstig-zedelijk be wustzijn en tot afweer van de groote zede- jke 'gevaren, eigen aan onzen tijd; R. K. Boerenbonden dienen tot krach- ige bevordering van het stoffelijk welzijn er daarbij aangesloten leden. Het schijnt uiterst gemakkelijk en toch het verbazend moeilijk, beide punten oor een ieder goed duidelijk te maken. Bij het bespreken dezer punten toch, omt men in aanraking met de meest uit- fiiloopende opvattingen, welke in onzen ijd gangbaar zijn. Komt men in aanra- met dat, wat men het menschelijke in !en mensch zou kunnen noemen, n.m. de ai jemakzucht, de eigenwijsheid; het gebrek tok aan sociaal bewustzijn en sociale ken- lis, dat niet altijd kwalijk te nemen is, wijl Ie omstandigheden veelal den mensch lermate beïnvloeden dat hij er sterk door ij, leheerscht wordt. Met dat al stuit men op deze moeilijkhe id en vormen deze een groot struikelblok >P den weg, die leidt naar het einddoel loor Pausen en Bisschoppen, in den late- ïn tijd, met zooveel kracht den katholie ken voorgehouden, n.m. dat deze zich ver- lenigen zullen. Dat R. K. Boerenbonden dienen moeten tók om het godsdienstig-zedelijk bewust- n in de plattelandsbevolking te verster ken, er zijn er, die dit nog steeds niet in- er sprake is van Boerenbonden, dan 'waalt de gedachtengang van menigen be woner van het platteland direct in de rich- van den stal; dan denkt men aan 'aarden en koeien, aan kunstmeststof en andbouwzaden, en men vergeet vrijwel 'en mensch met zijn onsterfelijke ziel, die '|er toch op de eerste plaats in aanmer king moest komen en waaraan al het an- 'ere toch ondergeschikt is. Dat de Kerk ook een rol heeft te spelen h den Boerenbond en daardoor in het Maatschappelijk leven, er zijn er die dat 'lakweg ontkennen, of beweren, er de loodzakelijkheid niet van in te zien. Schrijver dezes, die op verzoek van Mr. wlberse, den Directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A., in een belang- aantal plaatsen een onderzoek naar de toestanden heeft ingesteld, kan hier ondervinding spreken. Dp die plaatsen, waar reeds een zeker antal jaren een z.g. Christelijke Boe- anbond bestaat, achten sommigen de Gestie voldoende opgelost. Er is immers en Christelijke Boerenbond! Die Christelijke Boerenbond heeft vol- >ens hunne meening in alle behoeften foorzien. is een Boerenleenbank opgericht; er eeö Coöperatieve Inkoopsvereeniging or veevoeder, of iets dergelijks; er is *n Paarden-, koeien- en varkensverzeke- K enz., enz. Men ziet het: voor de stal en het vee is Voorlijk 3 sdan'het ",&n- vraag stelt: maar waar zorg gedragen, men J - W'at^--eA Christelijke in den Boerenbond? ük ')r®s'6ert de Boerenbond in Christe- L?Pzlcht voor de leden? Wat doet hij lei- n! VOor de Christelijke gezindheid enschen? Welke leering gaat er van V00r thin geestelijk leven? Het antwoord moest dan eigenlijk lui den: niets, hoegenaamd. Want Christelijke leering, eenig positief Christendom kan de bestaande Boerenbond niet geven, want daarover loopen de meeningen zijner Christelijke leden te veel uiteen. Dat zou slechts aanleiding geven tot strijd en ver deeldheid. Maar, zegt men, en hiermede meent men zich gered te hebben dit is dan toch in ieder geval door den Boerenbond bereikt, dat alle partijen in goede harmo nie samenleven, er is niet de minste strijd. Men zou zoo zeggen: dat moest er ook nog bijkomen, dat de katholieken ook nog bestreden werden, nadat ze in den Boe renbond hun eigen beginselen geheel heb ben ingeslikt, en nadat er van een toe passing van wat overblijft, slechts sprake kan zijn, wanneer de grootste christelijke minimumlijder, om dit woord hier eens te gebruiken, er zich mede kan vereenigen. Want zoo is het toch en niets anders? Daar is in dit verband in andere polemieken o. a. over de Chr. Vakver- eenigingen, wel eens gesproken over knekelhuizen" en over ,,de rust van het kerkhof, maar wie is er, die hier de doods- lucht niet ruikt? De doodslucht van het Katholicisme in het openbare leven, indien bovengenoemd stelsel over de geheele linie werd toege past. Maar zeggen anderen, een Boerenbond is er toch voor het Maatschappelijke leven» je kunt daar toch geen godsdienstonder wijs gaan geven? Wij zouden zeggen: het is maar de vraag, wat men daaronder verstaat. In zijn algeheelheid klinkt deze opmer king nog al liberaal, dóór immers beweert men ook: dat de godsdienst iets is voor de Kerk en de binnenkamer en dat men daar niet mee moet aankomen in 't openbare leven. Maar, toegegeven, dat een Boerenbond, zoo goed als iedere andere standsorgani satie, een instelling is voor het maatschap pelijke leven, dan rijst toch onmiddellijk de vraag: kunnen wij, Katholieken, dat maatschappelijke leven dan beschouwen los van den godsdienst? Beter dan ik het ooit zal kunnen, is deze vraag beantwoord door Mr. Aalberse in zijn bekende rede op den Katholieken dag te Amsterdam. Doch ook een afdoend antwoord op deze vraag geeft Pater van den Eisen na jaren practijk met een Christeliiken Boerenbond in N.-Brabant. Zooals men weet, is deze Christelijke or ganisatie eenigen tijd geleden omgezet in een Katholieke, doch afgezien daarvan, heeft de ondervinding dezen Boerenleider geleerd, dat alle maatschappelijke verbe tering zonder den grondslag van den godsdienst absoluut geen waarde heeft. Lees maar eens wat er staat in het Jaarverslag van den N.-B. Christelijken Boerenbond over 19131914, omtrent het schrikbarend toenemon van het aantal branden, na de invoering van de Prov. Onderlinge Brandverzekering. Werden de boeren dan nu brandstich ters? Weineen, doch wel scheen het dat de meest elementaire beginselen van persoon lijke voorzorg in stallen en schuren met pijp, lucifer of lantaarn, minder dan ooit werden nagekomen! Gevolg van dit waarnemen der prac tijk, ook in ander opzicht,-is dan ook ge weest, dat in de laatste jaren in de afdee- lingen van dien Boerenbond, in te zamen 21 gemeenten door een der Heeren Gees telijken ter plaatse, een sociale cursus is gegeven. Hierbij is niet nagelaten om al len. nadruk te leggen, op de beteekenis van het naleven der Katholieke beginselen in het maatschappelijke leven. Dat dit 'soort godsdienst-onderwijs ten zeerste door de boeren op prijs gesteld wordt, bewijst het enorme bezoek, dat deze cursussen ten deel viel. Er waren er bij met over de 100 bezoekers, gedurende 10 en meer winteravonden, ondanks het slech te weer vaak, den verren afstand en de schrikkelijk slechte wegen. Er werd nog geen 3 pCt. verzuim geconstateerd. Wie is er, die de waarde zal onderschat ten, van dit middel tot bevestiging en ver sterking der Katholieke levensbeschouwing onder het volk? Maar wie ook voelt niet de zware verantwoordelijkheid voor alle verzuim, in dit opzicht zoo lang begaan, tegenover onze plattelandsbevolking, met name in ons Diocees. Nog is het gelukkig niet te laat en nog kan veel hersteld, doch dan dient onver wijld de hand aan den ploeg geslagen en gehoor gegeven te worden aan de roep stem van Mgr. Callier, die dringend ver langt, dat overal in zijn Diocees R. K. Boe renbonden ten spoedigste moeten opge»- richt. Op deze wijze alleen is ons enorm te kort aan te vullen. In ons modern maatschappelijk leven, dat zoo uiteenloopende kwesties en vragen ter beantwoording voorlegt, aan allen zonder onderscheid, is de Zondagsche preek, door zoovelen, vermoeid van de dagtaak, niet altijd oplettend aangehoord, niet meer voldoende,om de noodige be kwaamheid daartoe te geven. Afgezien van de vraag: of de Kerk de plaats is, waar men al deze maatschappelijke vra gen kan bespreken? Om slechts een ding te noemen: het ar beidscontract, de verhouding tusschen boer en knecht, met al zijn wettelijke en moreele verplichtingen is toch, dunkt ons, iets dat, wanneer men niet in algemeen heden blijft, meer thuis hoort op een ver INGEZONDEN MEDEDEELING 1 GULDEN PER REGEL. Voor braden, bakken, stoven, zoowel als op de boterham, is De Gruyter's hoogfijne Melange a 60. 50, 45 en 40 ets. of Plantenboter a 50 en 45 ets. per pond, de ideale en algeheele plaatsvervangster van dure Natuurboter, daar onze Melange en Plantenboter in smaak en geur van Natuurboter niet te onderscheiden is! Alleen verkrijgbaar in de bekende winkels van P. de Gruyter Zoon. Let op den reclamecoupon Ir» onze volgende annonce! gadering van een Boerenbond dan op den preekstoel. Ook, al is het duizend maa' waar, dat alle moreele verplichtingen van een werkgever geheel en al te bewijzen zijn uit de Katholieke geloofs- en zedeleer. Zoo zijn er honderden zaken, waarvan onze plattelandsbevolking kennis moet dragen, en die slechts aan haar te leeren zijn, in een speciaal daarvoor gestichte organisatie, in een R. K. Boerenbond. De hier geschetste taak is voorzeker geen gemakkelijke. Zij stelt hooge eischen aan hen, die hier de taak van lesgevers zal ten deel vallen. Er zal noodig zijn, een groote r ate van kennis, doch ook een even groote mate van toewijding. Toch behoeven de bestaande moeilijk heden niemand af te schrikken. Met wat goeden wil en daaraan ontbreekt het gelukkig niet zal men het heel ver brengen. Terwijl men in het Centraal Bu reau voor de K. S. A. een rijke bron heeft van raad en voorlichting. De hier sinds jaar en dag verzamelde kennis van het maatschappelijk vraagstuk, wacht op den pionier, welke deze zal uitstrooien onder het Katholieke volk, om ze vruchten te doen dragen voor Kerk en Vaderland. Spoediger dan men wellicht meenen zal, kan de oprichting van een Diocesanen R. K. Boerenbond een feit zijn. Toen het Centraal Bureau voor de K. S. A. van Mgr. Callier de opdracht ontving, de stichting van een R. K. Boerenbond ter hand te nemen, heeft dit Bureau gemeend, de in het Diocees Haarlem bestaande Christelijke Boerenbonden van dit voorne men allereei'st in kennis te moeten stellen. Dit, om strijd en oneenigheid, voor zoover dit van ons kon afhangen, te voorkomen. De flinkste dezer organisaties, n.m. de Pro?. N.-H. Chr. Boerenbond, heeft van stonde af aan een welwillende houding aangenomen tegenover de haar gedane voorstellen tot reorganisatie in Katholie ken geest. Thans zijn de onderhandelingen zoover gevorderd, dat binnenkort een beslissing in gunstigen zin verwacht mag worden. De Diocesane R. K. Boerenbond (in den zin van Land- en Tuinbouwbond) treedt dan als een veelbelovende jonge man in de rijen onzer R. K. Organisaties. De in Zuid-Holland inmiddels opgerich te plaatselijke R. K. Boerenbonden kun nen zich dan daarbij aansluiten en met frissche kracht gaan we de toekomst in. Er is ten slotte nog een dreigend gevaar da ons tot groote waak- cn werkzaamheid moet aansporen. Dat gevaar schuilt hierin. Mochten de Duitschers er in slagen na den oorlog België te behouden de lust daartoe bestaat wel dan is de kans groot, dat een massa Belgen hun oude Vaderland den rug toe keeren en in Hol land blijven hangen. Grootendeels in de steden, doch ook veel in de dorpen. Er is dan kans op een gedeeltelijke omwisseling van ons volk, vooral onder de arbeiders. Deze laatsten toch zullen in groote getal len, verlokt door hooge loonen, naar Duitschland trekken, want dit land z,al niet nalaten, de veel-begeerde Ilollandsche land- en tuinarbeiders, alsmede onze handwerkslieden, te lokken tot aanvulling zijner enorme verliezen aan arbeidskrach ten. Wij echter krijgen Belgen... tenmin ste dat kan. Of die ruil bevallen zal, is een andere vraag. Heeft die ruil plaats, dan is het zeker, dat menige plattelandsbewoner zich met hand en tand zal hebben te weren te gen den invloed eener Belgische levensop vatting, die op geen afstand strookt, met wat wij gewend zijn. Ons weerstandsvermogen zal dan hier en daar op een harde proef gesteld wor den. Het is goed nu reeds met die moge lijkheid te rekenen. A. H. J. ENGELS. Gemengde berichten. Cen voorbeeld dat navolging verdient, Door nu wijlen den heer H. A. A. Cre- mers, den 4en Maart p.l. te Arnhem over leden, werden aan de navolgende instel lingen te Arnhem aanzienlijke legaten ver maakt, behoudens een eventueele vermin dering dier legaten, volgens een bijzon dere bepaling van het testament in ver band met de heerschende tijdsomstandig heden: aan het R. K. Parochiaal Armbe stuur f 15,000; aan de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo f 15,000; aan het schoolbestuur St. Willebrord f 25,000; aan het gesticht „Insula Dei" f 10,000; aan het St. Elisabethsgasthuis f 10,000; aan de Damesvereeniging van den H. Elisabeth f 5000; aan de vereeniging „Armenzorg" f 5000; aan het Christelijk Volkslogement „Welkom" f 3000; aan de St. Walburgis- kerk f 10,000. Voorts aan de kerk te Vilsteren, (aldaar liggen de goederen der familie Cremers), f 10,000. Brutale diefstal. Op de Heerenmarkt te Amsterdam is het kantoor van een veer dienst gevestigd. Donderdagochtend om streeks zes uur heeft een brutale dief van de gelegenheid, dat de steiger, welke toe gang tot de booten verleend, onbewaakt was, gebruik gemaakt om zich van het daar liggende meel acht balen toe te eige nen en ze op een kar der gemeente Am sterdam te laden. Met zijn buit begaf de man zich in de richting van de Keizers gracht. Eenige politie-agenten, die hem zagen, vonden het feit verdacht en besloten hem te volgen. Op de Keizersgracht gekomen, begon de man de balen meel op een andere kar over te laden. Nauwelijks zag hij ech ter de agenten naderen, of hij holde weg, achtervolgd door de agenten. In de Korst- jespoortsteeg gekomen, gaf de meeldief den wedstrijd op en verborg zich in een melkkelder, waaruit de agenten hem wel dra te voorschijn haalden. Aanvaring. Onder Millingen is gister nacht het schip „Elza", dat met steen ge laden voor anker lag, door een onbekend gebleven, zonder licht varende stoomboot aangevaren en gezonken. De opvarenden konden zich met moeite redden. De Wichelroede. Indertijd heeft de commissie voor de gasfabriek te Winters wijk door den man met de wichelroede een onderzoek doen instellen naar plaatsen, waar water te vinden zou zijn. Thans is men bezig met het boren. Tot 6 M. hoorde men zand; daarna leem. Op 12 M. werd een krijtlaag van eenige c.M. gevonden. Op 22 M. vond men sporen van kopererts. Thans is men op 29 M. diepte gekomen en daar bevindt zich weer leem, die, hoewel vochtig, zóó taai en stijf is, dat de stalen boren op de korst buigen. Men boort echte1" nog verder, omdat men de mogelijkheid niet buitengesloten acht, dat onder het leem water wordt gevonden. Men vecht om 't land. In Friesland en Groningen waren de huurprijzen der graslanden het vorige jaar al verbazend hoog. Bij de verhuring thans wordt letter lijk om het land „gevochten" en varieeren de prijzen van f 160 tot f 200 per H. A. De melkboeren behoeven daarom niet beklaagd te worden, als men weet, dat er fabrikanten zijn, die 10 tot 11 cent voor den liter melk geven en de fokkerij een goudmijn genoemd mag worden. (N. v. d. D.) Een oorlogs-huwelijk. Men meldt uit Zevenaar, d.d. 11 Maart aan De Tel.: Gisterenavond sprak ik hier een heer en een dame, die op hun reis naar Duitsch land, hier een poos oponthoud hadden. Het eigenaardige van het geval zat hierin dat zij even over de grens in het huwelijk zouden treden. Hij was Duitsch land stormsoldaat, wien een paar dagen ver lof was toegestaan om met zijn aanstaan de, een geboren Engelsche, een oorlogs huwelijk te sluiten, hetwelk dan heden middag om drie uur te Elten zal plaats hebben. Daar zij echter als „vijandin" fei telijk niet de grens mag overschrijden, is er voor haar hotel zoolang een schild wacht geplaatst, totdat zij, door haar hu welijk Duitsche geworden, in den echt is verbonden. De man vertelde, dat hij over enkele dagen, naar het front moet, zoodat zijn jong vrouwtje de wittebroodsweken bij de familie te Mannheim moet gaan doorbrengen. De oorlog brengt vreemde verrassingen. Smokkelaars. Donderdag heeft de Nederlandsche grenswacht nabij de Duit sche grens onder de gemeente Broek-Sit- tard, drie Duitschers aangehouden, dir poogden meel naar Duitschland uit te voe ren. De drie smokkelaars werden gevan-» kelijk naar Sittard gebracht. Inbraak. Te Haarlem is gisternacht ingebroken bij den kleermaker Van der S., De dief is binnengekomen door een trot- toirrooster op te lichten, is zoo in den kelder gekomen en vervolgens in de wo ning en heeft daar een bedrag van f 60 ont vreemd. De politie vermoedt dat de dader moet worden gezocht onder de loopjongens die vroeger in de zaak zijn werkzaam ge weest. Verdronken. Gistermiddag is te Utrecht een 8-jarig jongetje in den singel by het stedelijk ziekenhuis to water geraakt en ver dronken. Gisteren is onder Gersloot het 3-jarig zoontje van T. v. d. Schaaf verdronken. Te Drunen is gisteren de landbouwer B., bezig zijnde met houthakken, in eon sloot gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Gisteren is uit het Oranje-kanaal bij Emmen het lijk opgehaald van den 13-jarigen L. N., die door een ongelukkig toeval te water is geraakt en verdronken. Brand. De Haags che brandweer werd gisternamiddag gealarmeerd voor een zwa re n binnenbrand Willemstraat 45, v aar een werkplaats van den heer Seyn is ge vestigd. De vlammen vonden voedsel in het materiaal in de werkplaats aanwezig. De brandweer was het vuur echter spoe die meester en wist te verhinderen, dat het bovenhuis, waar de familie S. woont, door de vlammen werd aangetast. De werkplaats, welke niet verzekerd was, brandde geheel uit. Als oorzaak von den brand werd medegedeeld, dat ven 5- jarig zoontje van den heer S. met lucifera in de werkplaats had gespeeld. RECHTZAKEN. Bakkers en meelhandelaren. In October van het vorig jaar werd bij de Haarlemsche Rechtbank een procedu re gevoerd door den Ilaarlemschen bakker H. Flink, tegen de firma Wessanen en Laan, te Wormerveer, inzake door laatst genoemde ge annuleerden verkoop van 200 balen meel, waarvan de prijs was be paald op f 11.62% per 100 K.G. Bij vonnis van 20 October veroordeelde de rechtbank de firma, om te voldoen aan de vorderingen, ingesteld door genoem den bakker. Zij verwierp het verweermid del, dat door den regeeringsmaatregel overmacht was ontstaan en nam aan, dat de door den minister vastgestelde prijs van f 14, maximumprijs was, zoodat ook tegen lageren prijs kon worden geleverd. De Rechtbank veroordeelde gedaagde tot levering van het gevorderde meel, sub. schadevergoeding, benevens schadever goeding door het niet op tijd leveren. Van dit vonnis kwam gedaagde in hooger be roep. Op 5 Febr. jl. werd ter civiele zitting van het Amsterdamsche Gerechtshof do zaak andermaal bepleit: door mr. \sser voor appellante, door mr. Monnik voor den bakker. Het Hof, gisteren arrest wijzende, be vestigde in hoofdzaak het vonnis. De firma Wessanen en Laan werd veroordeeld ia de kosten van het geding ad f 240. Verboden uitvoer. Het record in zake strafgedingen wegend poging tot verboden uitvoer is ongetwij feld gisteren geslagen door do Rechtbank van 's-Hertogenbosch, waar in één zitting niet minder dan honderd en een zaken van dien aard werden behandeld. Geen der 101 beklaagden was ter zitting verschenen, evenals verleden Dinsdag, toen 61 overtreders ook allen schitterden floor afwezigheid. Dit verschijnsel behoeft ona niet te verwonderen, als wij weten, dat lo. al de beklaagden Belgen waren, 2o. dat zo geen dagvaarding hadden ontvangen, en 3o. dat. al had hun zelfs een dagvaarding kunnen bereiken, zij toch wel van een -t'3 over de grenzen zouden hebben afgezien, met het oog op de groote bezwaren in dezo tijden daaraan verbonden. De wet moet haar gerechtigheid hebben, 'maar feitelijk is het uitzenden van dag vaardingen in tijdsomstandigheden als do

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1