op het verkenen- van crediete-n aan kleine middenstanders uit landbouw, nijverheid en handel, die door den oorlogtoestand hun zaakje moeten zien verloopen of te niet gaan en die niet in staat zijn de waar borgen te bieden, welke onder normale omstandigheden door de credietinstellin gen van hen worden verlangd. De vergadering ging uit van een com missie bestaande uit de ministers van Fi nanciën, Oorlog en van Landbouw, Nijver heid en Handel, den president van de Ne- derlandsche bank, den president der Ned. Handelsmaatschappij en prof. de Vooys, als voorzitter van de commissie van uit voering van het Kon. Nat. Steuncomité. Een honderdvijftigtal credietinstellingen (waaronder de verschillende centrale cre- dietbanken) waren tot bijwoning van deze vergadering uitgenoodigd. Voorts waren genoodigd vertegenwoor digers van hel Koninklijk Nationaal Steun comité. de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, de Maatschappij van Nij verheid, het Nederlandsch Landbouw-Co- mité, den Nederlandschen Landbouwraad, den Algemeonen Nederlandschen Zuivel- bond, den Middenstandsbond, de Vereeni- ging van Nederiandsche patroons ,,Boaz", de Hanze, de Vereeniging „Schuttevaer", de Nederiandsche Bank, de Vereeniging van den Geldhandel, de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Ver eeniging van Effectenhandelaren te Rot terdam, den Bond van den Geld- en Effec tenhandel in de provincie, de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, de Algemeene Borg-Maatschappij voor d'.n Middenstand, de Broederschap van Nota rissen, de Broederschap van Candldaat- Notarissen en den Schippersbond Gronin gen Voorts woonden o.a. de vergadering bij de Thesaurier-Generaal Mr. Dr. Anton van Gijn, de chef van de afdeeling Plande] Mr. Everwijn en de Voorzitter van de Commissie van Bijstand ter uitvoering dor Beurswet de heer J. Kann. Toespraak van H. M. de Koningin. II. M. de Koningin hield ter opening dei- bijeenkomst de volgende toespraak: Mijne Heeren, Het is mij eene levendige voldoening te ontwaren dat aan de uitnoodiging tot deze vergadering door zoo talrijke instellingen en vereenigingen is gevolg gegeven. Aan hunne vertegenwoordigers alhier wensch ik een oprecht welkom toe. te roe pen. Uw opkomen te dezer vergadering ver sterkt mijn vertrouwen in het welslagen van den arbeid welke met de oprichting van het Koninklijk Nationaal Steuncomité werd begonnen; een arbeid welke ten doel heeft de bezwaren te overwinnen, die de huidige wereldgebeurtenissen voor breede kringen in ons Vaderland na zich sleepen en die, naar gelang der belangen welke hij behartigt, zich moet vertakken in uiteen- loopende richting. Het is u bekend dat uwe medewerking wordt gevraagd tot het vergemakkelijken van verkrijgen van crediet voor hen die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen of te niet gaan. Terwijl de heer Treub, minister van Financiën, straks aan deze vergadering de ontworpen plannen toe zal lichten, gevoel I k"mij gedrongen roeds dadelijk met nadruk te .zeggen hoezeer het mij verheugt dat thans al een begin kan worden gemaakt met eene orga nisatie, welke eerst na afloop van de oor logstoestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zien ontsluiten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bijstand wissen financieelen onder gang zou beteekenen, de behulpzame hand kan worden geboden, doch ook de z o r- g e n van de velen die buiten hun schuld in benarde geldelijke omstandigheden zijn gebracht, door de in uitzicht gestelde ver lichting aanmerkelijk kunnen worden ver zacht. Ik denk in de eerste plaats aan degenen, die opgeroepen om het vaderland te dienen, naast huis en haard een bedrijf achterlieten, dat de gevolgen hunner afwe zigheid heeft ondervonden; doch daarne vens van allen die ernstig nadeel leden door de jongste storingen in den economi- schen toestand. Eene opwekkende gedachte is het te kunnen bijdragen tot de vergemakkelijking der bestaansvoorwaarden der door de cri sis getroffenen; eene schoone taak tevens daadwerkelijk mede te arbeiden tot herstel en uitdijen der vroegere welvaart waarin ons dierbaar Vaderland zich mocht ver heugen. Ik noodig u allen uit gemeenschappelijk urve krachten te wijden aan dit bij uitstek nationale doel in nauwe samenwerking met de Steunorganisatie en de vereeniging welke de belangen der bij de weermacht dienenden behartigt. Ik besluit met een woord van warmen 'rltnk aan Uwe Excellentie voor de voort varendheid waarmede u dit plan hebt ont worpen en in staat van behandeling ge bracht. Hiermede open ik deze vergadering en verzoek u thans de leiding dezer beraad slagingen op u te nemen. Hierna volgden redevoeringen van de ministers Treub en B o r s b o o m. Hoofdpunten van het plan. Aan ieder der aanwezigen was een leid draad voor de te voeren beraadslagingen uitgereikt, behelzende de volgende hoofd punten van het plan tot ver gemakkei ij king der vol doening aan de credietbe- hoefte van den kleinen mid denstand als gevolg van de oorlogscrisis. Doel. 1. Ter bevordering der samenwer king tusschen de verschillende instellingen, die üich bezig houden met credietverlee- ning aan den kleinen industrieelen, land- of tuinbouwenden en handeldrijvenden middenstand, wordt voor den tijd der oor logscrisis eene nationale organisatie in het leven geroepen, welke zich aansluit bij de organisatie der steunbeweging. 2. De organisatie heeft ten doel diegenen onder de kleine ondernemers, wier zaak verloopen of achteruitgegaan is ten gevol ge van vervulling van dienstplicht van het hoofd van de zaak of van de drijvende kracht in do zaak (men denke bijv. aan weduwen, die een zaakje drijven met een zoon of een iroedér) of die duidelijk kun nen aanwijzen, dat hun achteruitgang op rekening komt van den oorlogstoestand, te helpen aan kleine credieten voor het op het oude peil terugbrengen van hun zaak of wel voor het nieuw beginnen van een andere kleine zaak. 3. Crediet wordt niet verleend, tenzij op goede gronden is aan te nemen, dat in ver band met de persoonlijke eigenschappen en relaties van den credietbehoeftige en met de omstandigheden, waaronder de zaak na het einde van den 'oorlogstoestand zal moeten worden gedreven, de voort te zetten of nieuw op te richten zaak rede lijke kansen van levensvatbaarheid heeft. Deelneming. Tot deelneming aan de or ganisatie worden uitgenoodigd: a. de centrale instellingen op het gebied van landbouwcrediet of van crediet voor den handeldrijvenden middenstand mede ter vertegenwoordiging van de bij haai* aangesloten banken; b. de niet in centrale banken of instel lingen vereenigde hulp- of voorschotban ken voor den kleinen middenstand. Bestuur. Aan het hoofd der organisatie staat eene Algemeene Commis sie. Aan H. M. de Koningin zal worden verzocht het eere-voorzitterschap van de Algemeene Commissie te willen aanvaar den. De ministers van Financiën en van Oor log zijn respectievelijk 1ste en 2de voor zitter van de Algemeene Commissie; onder voorzitter is de Rijks Thesaurier-Generaal Het dagelijksch beheer berust bij de Commissie van Uitvoering, bestaande uit 5 tot 7 leden. De voorzitter van de Commissie van Uitvoering wordt aangewezen door den minister van Financiën; de overige leden worden benoemd door de Algemeene Com missie. Het secretariaat van elke der beide com missies wordt door de Algemeene Commis sie geregeld. De Commissie van Uitvoering is bevoegd zich te splitsen in sub-commssies en kan aan de Algemeene Commissie verzoeken haar voor de beoordeeling van bepaalde groepen van credietaanvragen speciaal deskundige leden toe te voegen. Behandeling van aanvragen. De crediet- behoeftigen wenden zich tot eene plaatse lijke bank, welke rechtstreeks of door tus- schenkomst van eene centrale aan de or ganisatie heeft deelgenomen. Deze bank zendt de aanvrage door aan de Commissie van Uitvoering met een ge motiveerd advies, strekkende: a. tot afwijzing der aanvrage, indien zij valt buiten het gebied der door de organi satie beoogde credietverleening; b. tot verwijzing der aanvrage naar een andere groep van aangesloten banken; c. tot afwijzing van de aanvrage op grond dat inwilliging daarvan niet raad zaam is; of d. tot geheele of gedeeltelijke inwilliging der aanvraag. In dat geval geschiedt de toezending, indien de bank bij een cen trale is aangesloten, door tusschenkomst van deze centrale. Tot eene der beide laatste beslissingen adviseert de bank niet dan na een grondig onderzoek, waarbij zij zich laat voorlichten door een deskundige in het vak waartoe de aanvrager behoort, die in staat is ook de plaatselijke omstandigheden, waaron der de zaak moet gedreven worden, te be- oordeelen. Is de uitslag van het onderzoek van dien aard dat de plaatselijke bank de aanvraag geheel of ten deeJe voor inwilliging vat baar acht, dan bepaalt zij voorloopig, wel ke waarborgen de aanvrager zal hebben te geven en welke periodieke aflossingen hij zal hebben te doen. Door de Commissie van Uitvoering wordt omtrent elke aanvrage eene beslissing ge nomen. Hare beslissingen kunnen, behalve tot toewijzing en afwijzing van de credietaan- vrage, ook strekken tot verwijzing van de zaak naar het Nationaal Steuncomité of de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens. Is de strekking van de beslissing van de Commissie van Uitvoering in strijd met het advies van de plaatselijke bank en (of) centrale, dat voor credietverleening wel termen zijn, dan zendt zij de aanvrage, met mededeeling dier meening, terug aan die bank met verzoek de zaak opnieuw te overwegen. Indien deze bezwaar blijft maken tot de credietverleening mede te werken, tracht te commissie in het geval met hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens op andere wijze te voorzien. De credieten worden verleend tegen een rente van ten hoogste Va pCt. boven het disconto van de Nederiandsche Bank op het oogenblik der Credietverleening. Afsluitprovisies worden voor deze cre^ dieten niet berekend. Aan de credietne- mers worden alleen de werkelijk gemaak te kosten van hunne aanvraag in rekening gebracht. Met inachtneming dezer hoofdpunten stelt de Algemeene Commissie algemeene regelen voor de credietverleening vast. In die algemeene regelen wordt opgeno men, dat de Commissie van Uitvoering in alle gevallen, waarin daartoe termen zijn, als voorwaarde van het crediet kan stel len, dat de credietnemer een eenvoudige en voor zijn taak passende boekhouding zal voeren. In de gevallen waarin die voorwaarden is gesteld, wordt op de na leving daarvan door of vanwege de Com-< mif.sie van Uitvoering toegezien. Met inachtneming dezer punten en der algemeene regelen worden de bijzondere voorwaarden voor elk crediet bepaald door de Commissie van Uitvoering. Medeaansprakelijkheid van het Rijk. Van goedgekeurde credieten neemt het Rijk een deel van het risico op zich. Het Rijk neemt voorts voor zijn reke ning: a. de kosten van de Commissie van uit voering en van de Algemeene Commissie b. de wekelijke gemaakte kosten van onderzoek van afgewezen aanvragen. c. de kosten van de adviezen omtrent en de controle over de eenvoudigé boekhou dingen. Aan de leden van de Commissie van Uitvoering kan zoo noodig een bezoldiging worden toegekend. De leden der Algemeene Commissie en van de Commissie van Uit voering ontvangen vergoeding van reis- en verblijfkosten. Bijzondere voorzienigheid. Ingeval een credietnemer achteraf blijkt door onvoorziene omstandigheden buiten staat zijn te voldoen aan de verplichtingen die hij op zich nam, wordt tusschen de bank, die het crediet verleende, en het Rijk overlegd op welke wijze de afwikkeling van zijn crediet kan worden vergemak kelijkt. Bij dat overleg kunnen ook het Kon. Nat. Steuncomité en de Nat. Vereeniging tot Steun aan Miliciens worden geraadpleegd. In zeer bijzondere gevallen, wanneer daar. toe een speciale aanleiding bestaat, kan het Rijk, aanstonds bij de credietverlee ning, ten behoeve van personen, die ach teruit zijn gegaan door de vervulling van militie- of landweerplicht, bijdragen toe te kennen ter vergemakkelijking van de vol doening aan hunne rente- of aflossings verplichtingen. In werking treding. Deze organisatie wordt zoo spoedig mogelijk voorbereid en gereed gemaakt. Zij treedt in werking n a deze heele of gedeeltelijke demobilisatie van de onder de wapenen zijnde militie- en landweerplichtigen. Echter kunnen in gevallen, waarin het crediet te laat zou komen, indien het tot zoolang werd uitgesteld, reeds vroeger cre dieten worden verleend. De commissie van Uitvoering maakt te zamen met het Kon. Nat Steuncomité een plan op voor de taakverdeeling en de sa menwerking bij grensgevallen. Zij houdt voortdurend voeling met het Koninklijk Nationaal Steuncomité en met de Nat. Vereen, tot Steun van Miliciens. De neutraliteit van Nederland. Op handelsschepen van vreemde natio naliteit, vertoevende binnen Nederlandsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederiandsche vlag of van een inter nationaal naamsein, toebehoorend aan een Nederlandsch handelsschep, of door het aanbrengen van beschilderingen, namen of andere onderscheidingsteekenen op romp, schoorsteenen en tuigdeelen, den schijn aannemen dat zij de Nederiandsche natio naliteit bezitten of tot eene Nederiandsche reederij behooren, zullen zoodanige maat regelen worden toegepast, dat hun het ver trek uit en de vaart door het Nederiand sche rechtsgebied wordt belet. Duits ch gezantschap in Den Haag. Het „Mittagsblatt" schrijft, dat de ge- zantschapsraad dr. von Kuehlmann, tot dusver verbonden aan het Duitsche ge zantschap .te Constantinopel, als plaats vervanger zal optreden van den gezant von Muller, die binnenkort om gezond heidsredenen voor langen tijd met verlof gaat Dr. von Kuehlmann zal spoedig naar Den Haag vertrekken. Hij was tot het uit breken van den oorlog werkzaam aan het gezantschap te Londen en trad ook her haaldelijk als zaakgelastigde op. Von Kuehlmann is de zoon van den vroe- geren directeur-generaal van den spoor weg in Klein-Azië. Hij is 42 jaar oud. Gewag makende van de verandering in de bezetting van het Duitsche gezantschap in Den Haag, schrijft de „Petit Parisien": Sedert het begin van den Europeesohen oorlog heeft Nederland getoond, dat liet zijn grondgebied zou verdedigen tegen iederen aanval en het heeft met den :rots en loyauteit, die het eigen zijn, verklaard, dat het zijn rechten zou beschermen en zijn internationale verplichtingen nako men. Duitschland zal zich zeer vergissen, wanneer het gelooft, door een verwisse ling van gezant, een andere houding van Nederland te zullen krijgen. De Paus en de Belgische kinderen in Nederland. Een dezer dagen had „Petrus", de Ro- meinsche correspondent van „de Voor hoede" het voorrecht, in particuliere audiëntie te worden ontvangen bij Z. H. Paus Benedictus XV. Het is treffend, te vernemen, wat tijdens dat onderhoud Z. H. zeide van de arme Belgische kindertjes, die door het R. K. Huisvestings-Comité te Leiden naar Hol land gebracht worden, waar. zij tijdelijke opname en verpleging vinden in brave Katholieke gezinnen. De hier volgende woorden van den H. Vader zullen niet alleen een aanmoediging zijn voor bestuur en propagandisten van het Comité, maar ook een ware voldoening voor de duizenden Katholieken van Neder land, die het R. K. Huisvesting-Comité, zoowel moreel als financieel steunen: „Toen ik", aldus „Petrus", „den H. Va* der vertelde wat het R. K. Huisvestings comité voor de arme Belgische kinderen had gedaan, onderbrak Z. H. met de woor den: „Ik wou, dat ik het woord kon spreken: Laat die kindertjes tot Mij komen en ver hindert ze niet; maar het is niet mogelijk allen op te nemen." „Petrus" vertelde den Paus verder, dat. het R. K. Huisvestings-Comité de kinderen in gezinnen plaatst, en niet in gestichten of asyls, waarop de II. Vader antwoordde: „dat is verreweg het best." En wederom vervolgde de Paus, spre kend over bestuur en propagandisten van het Comité, en over de familie's die de kinderen liefdevol opnemen: „Dat God hen daarvoor zegene. En dat zal Hij zeker doen, want men wordt niet armer door het geven van aalmoezen. Van ganscher harte zegen ik dit werk. Het heeft mijn volle goedkeuring en ik bid God, dat Hij aan allen die er voor werken ruimschoots Zijn zegen schenke." Uitvoer naar Frankrijk en Engeland. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat voor goederen van Nederlandschen oorsprong of van Neder landsch fabrikaat, bij invoer in Frankrijk of Engeland en bij doorvoer door Frank rijk, certificaten van oorsprong worden geëischt. Zij die dergelijke certificaten behoeven, kunnen zich wenden tot den inspecteur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens ressort het bedrijf wordt uitgeoefend. Boterprijzen. De Vereeniging van Groothandelaren in Boter te Amsterdam heeft een adres ge zonden aan den mnister van landbouw waarin zij haar leedwezen te kennen geeft over de tijdelijke opheffing van het uit voerverbod van boter, omdat naar hare be sliste overtuiging de aanvoer nog niet van dien aard is, dat zoodanig besluit kan worden uitgevoerd zonder aanmerkelijke schade voor de binnenlandsche consumen ten. Prov. Satenverkezing. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant voor het district, Bergen-op-Zoom (vac.-wijlen J. P. Asselbergs Arnzn.), wer den uitgebracht 5419 stemmen, waaronder 66 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren: L. van Hasselt, 2414 en E. Laane, 2939 stemmen, zoodat gekozen is de heer E. Laane. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Voorwaardelijke veroordeeling. Gisteren is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van een zeer belang rijk wetsontwerp, reeds ingediend iloor minister Regout z.g. en gewijzigd overge nomen door minister Ort. Het bedoel de wetsontwerp geeft den rechter in geval van veroordeeling tot gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en in geval van ver- oordeeling tot hechtenis de gelegenheid, te bevelen, dat de straf niet zal worden ondergaan. Er is echter een voorbehoud. Heeft de veroordeelde zich vóór het einde van zijn „proeftijd" (die ten hoogste drie jaren zal bedragen) aan een strafbaar feit schuldig gemaakt of heeft hij gedu rende dien proeftijd een bijzondere voor waarde niet nageleefd, dan kan ten uit voer legging van de straf nog worden ge- eischt. Ziehier in korte trekken de strek king aangegeven. Wij komen er uitvoe riger op ter.ug. Zooals gisteren reeds medegedeeld, had den de twee katholieke sprekers^ de heeren De Wyckeslooth en Janssen, geen princi- pieele bezwaren, terwijl de Chr.-Histori sche afgevaardigde, de heer Löhman, zich nog zijn stem wenschte voor te behouden. De twee vrijzinnige sprekers, de heer v. Hamel en Rink, hemelden het ontwerp heel eTg op. De volgende week worden de debatten voortgezet. De heeren De Wijkerslooth, Aalberse en Janssen hebben een amendement op arti kel 1 voorgesteld, strekkende om ook bij veroordeêling tot gevangenisstraf van kor ter dan twee maanden, de oplegging van bijzondere voorwaarden door den rechter mogelijk te maken. De heeren Limburg, De Wijkerslooth, Van Hamel, Schim van der Loeff en Duyn- stee stellen een amendement voor, strek kende om de toepassing van de voorwaar delijke strafopschorting niet te beperken tot de gevallen, waarin gevangenis van ten hoogste een jaar is opgelegd. Onderwijs. Politie-diploma. Het examen voor het politie-diploma zal te Rotterdam worden gehouden van 15—20 Maart a. s. en van 29 Maart1 April. Tot voorzitter der examencommissie is be noemd de heer Jac. van Waning, burge meester van Ouderkerk a/d. IJssel en hoofdredacteur van den Politiegids; tot secretaris de heer W. L. II. Koster Henke, commissar^ van politie te Amsterdam. Uit Stad en Omgeving. Kinderbescherming. Aan het jaarverslag van het Liefdewerk voor Kinderbescherming van de St. Vin- centiusvereeniging hier ter stede ontleenen wij het volgende: Het liefdewerk bestaat uit de heeren J. P. J. Driessen, L. v. d. Laan, W. J. van Harteveld, H. W. Spendel, resp. president, vice-president, penningmeester en secre taris en uit de heeren S. A. Broerse, L. T. v. d. Drift, L. W. Lindenhof, B. Ruigrok, mr. H. v. Wensen, terwijl als adviseerend lid zitting heeft de president van den Bij zonderen Raad den heer J. P. Creyghton. Op 81 December 1914 had de vereeniging de voogdij over 53 jongens en 48 meisjes, van wie 20 jongens en 32 meisjes werden verpleegd in het Sint Vincentiushuis te Lisse, 16 jongens en 5 meisjes bij parti culieren, terwijl de overigen in andere ge stichten waren ondergebracht. Behalve voor de<ze had zij nog de zorg voor Regee- ringskinderen, eenige andere kinderen en oude lieden. Met bijzonderen lof wordt melding ge maakt van'het Sint Vincentiushuis te Lisse. Zoowel de gezondheidstoestand als het ge drag der kinderen gaf geen reden tot klagen. Aan de directrice, mej. Knaapen, wordt door het bestuur erkentelijkheid be tuigd voor het goede beheer. De inkom sten en uitgaven sloten met een bedrag van 17.083.221/,. Valsch kwartje. Gistermiddag is op het politiebureau alhier een vermoedelijk valsch kwartje gedeponeerd. ALPHEN. Gemeenteraad. De raad vergoden Woensdag 17 Maart a.s. voorm. 10 uur. HAZERSWOUDE. Posterijen en telegrafie. Door den hej, inspecteur der posterijen en telegrafie -ff 's-Gravenhage is de heer W. Blijleven al. hier op het hulp-post- en telegraafkantoo, ter opleiding voor den post- en telegraaf, dienst toegelaten. Ziekenverpleging. In café „Bierf werd de jaarvergadering gehouden vaj de vereeniging „Ziekenverpleging. -- voorzitter, de heer T. Wezelenburg, open, de de vergadering met een woord vat welkom, en gafdaarop het woord aan Dr. Mayer, tot .het houden eener lezing ove het onderwerp „Het menschelijk lichaam. Na deze interessante lezing bracht dt voorzitter een woord van dank aan Dr. Maijer voor zijn gehouden betoog. J werd door den secretaris Dr. II. Smelt, dt notulen gelezen der vorige jaarvergadj ring, die onder dank werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de voorzitter het verslag uit, waaruit o.a. bleek dat het le. dental op 31 December 1914 bedroeg 271 en 14. donateurs. Het maïeriaal was 21] maal in bruikleen afgestaan; ijs was la keer verstrekt, de ligtenten waren voort durend in gebruik en van het fonds vaj verpleging was geen gebruik gemaakt Het Tuberculosefonds heeft in kas »uii 1191 en een gehouden collecte door 2\t kenverpleging heeft opgebracht f425 welke som is afgedragen aan het Roodt Kruis, afd. Leiden. De penningmeesta Pastoor C. A. de Groot deed verslag vai zijn gehouden beheer, waaruit bleek, da er een batig saldo was van f 175.47%. Vi o: het fonds van verpleging was in kat f 440.34. Op voorstel van het Bestuur werf besloten van het saldo der Vereen, f 60 storten bij het verplegingsfonds. Bij de ge- houden bestuursverkiezing werd in dt vacature Dr. H. S. Bouma, gekozen Dr. c J. Wielenga, terwijl tot leden van het stuur werden herkozen de heeren Dr. H, Smelt en Th. C. Wesselingh. Tot lid commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester werd gekozen öi heer F. A. C. Wille. De voorzitter deel; vervolgens mede, dat de verkoop van Emmabloem niet kan plaats hebben -low Ziekenverpleging, daar de Vereen, niet ii aangesloten bij de Ned. Centrale Vereni ging tot bestrijding van Tuberculose. Bi Vereen, zou zich alsdan moeten reor; seeren. Het bestuur adviseert niet aan li sluiten. Door verschillende leden wordt over dit punt het woord gevoerd, waamj werd besloten: Het voor onze gemeenfe bestaande fonds in stand te houden, in d! maand Juli of Augustus een collecte te acen houden voor bestrijding van ^uber- culose. De heer C. Visser zou ook in onze meente gaarne zien een cursus in de ver. bandsleer. Na eenige bespreking belooft Dr. Dekker hiertoe zijn medewerking. De voorzitter spreekt een woord van dank voor de betoonde belangstelling, ea sluit ongeveer half elf de vergadering. HOOGMADE. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteren avond hield de R. K. Kiesvereeniging alhier har; voorjaarsvergadering. Nadat de Voorzit ter in het kort had gewezen op den eras der tijden en den toestand des lands, voor c al op de rust in den politieken strijd la de secretaris de notulen en het jaarver slag, waarin geconstateerd werd, dat hi aantal leden thans bedraagt 120. Uit dt rekening van den penningmeester bleek, dat het kas-saldo bedraagt f 80.— Beslolfj werd de contributie voor het loopende jaar vast'te stellen op f 0.25 met het oog op oe voorziene gebeurlijkheden. Ten slottó kwam ter sprake de agenda voor de Verj van de Centr. Kiesvereeniging „Katwijk" Daar niemand tegen het door Noordwij- kerhout ingediende voorstel bezwaar werd den afgev. in deze een vrij mandaat gegeven. Na eenige besprekingen over onderge schikte zaken werd de verg. op de gewone wijze gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur. De vereenigin: tól ter bevordering van de Bloembolleneultuo' tiji voor Katwijk en Omstreken hield gisteren- avond in Café „De Kroon" van den Heei 11. Fennes haar gewone jaarvergadering De voorzitter de heer C. v. Tol opende de vergadering met een woord van welkoa bracht de crisis in het bloembollenvak ter sprake, doch meende dat men bij ons u deze nog van dankbaarheid mocht spre ken, omdat wij tot heden nog van de oor logswoede gespaard bleven,wekte de lede; op niet moedeloos te worden, doch te ver trouwen op de toekomst die na d-en oorlog, waar toch eenmaal een einde aan moei komen, toch ongetwijfeld niet te donker behoeft te worden ingezien. De notulen worden door den sec., den heer H. Grimbergen voorgelezen en hierna goed gekeurd. De rekening van den penning meester, den heer Jac.v.d.Gugten wees ten uitgave aan van f 113.887.., inkomsten f 76.65, nadeclig saldo f 37.23'/,. De afiendi vermeldde nog enkele punten van onderge schikt belang, waarna de vergadering door de voorzitter werd gesloten, waarna verb ting. LEIMUIDEN. Verdronken. Donderdagavond cir« elf ure geraakte de schippersknecht J. v. Egmond, vermoedelijk door de duister nis misleid, aan de rolbrug te water; de brugwachter en de stationschef, welke h» ongeval hoorden, konden geen hulp verleg nen. Vrijdagmorgen werd zijn lijk aan stijger opgehaald. NIEUWVEEN. R. K. Kiesvereeniging. De algemee» vergadering der R. K. KiesvereeniglD- wordt gehouden op Zondag 14 Ma 's avonds om zeven uur, in het kofhe van den heer L. Splinter Agenda: 1. ning; 2, Lezing van de notulen der vo F vergadering; 3. Verslag 1914, 4 Mede Iingen; 5. Rekening en verantwoorow van den Penningmeester over 1914; b. rla

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 2