13 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. DE DUIKER. L JAARGANG. No. 1648 e £<2idóo!ic©ou/tcmt BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DeABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 10 cent per week f 1.25 per kwartaal; bjjonze igenten II cent per week, fl.45 per kwartaal. Franco per post f 1.65 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent ZATERDAG MAART. I9I5. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Aanvragen om Dienstpersoneel van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Aanbiedingen van Dienstpersoneel, Huur- en Verhuur, Koop- en Verkoop (gee:. Handels-Advertentiën) van 1-5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. pit nummer bestaat uit drie Haden en het geïllustreerd Zondagsblad. f* Nu nug mooier. Over de verkiezingsslrubbelen voor de fidsche Kamer van Koophandel wordt aluurlijk ook gecorrespondeerd naar bla- en buiten onze veste. Het jongste vrijzinnige bericht aangaan- 3 de quaestie, in meerdere couranten bij- a gelijkluidend te vinden, eindigt met de ledreiging, dat de onverhoedschen over timing der rechtschen, vriendelijk o „oppositiepartij" genoemd, „on- etwijfeld zal terugwerken op de s. Raadsverkiezingen en ook daar de trijd zal doen ontbranden." Dat's grappig! Alsof de Raadsverkiezingen hier tot dus- erre zonder strijd geschieden! correspondent weet natuurlijk wel ster en geeft dan ook te verstaan, dat ij de verkiezing voor de Kamer van Koop- andel de sinds de mobilisatie ingetreden Godsvrede" had moeten gehandhaafd ezen; Wijl zulks niet geschiedde, zullen )k de Raadsverkiezingen enz. Wie zich nu herinnert, dat de Regeering jn Binnenhove waar de Godsvrede wel allermeest mocht heerschen juist van Dks de meest felle aanvallen had te door- aan, in den persoon voornamelijk van iter Treub, die zal het van onze Leid- he kiezers toch wel wat al te veel gevergd nden, dat zij zich bij een zoo vreedzame llegenheid als de veelbesproken verkie- igniet eens weerden. En wat nu de zgn. overrompeling be eft, een verkiezing onderstelt altijd strijd bij geen strijd wordt geöischt, dat men jo tegenstanders eerst gaat vertellen al men van plan is. Men moet wederzijds ibdr op «ijti q u i v i v e wezen. "Lat ir.en tmaal aan de overzijde zelfs sliep en rcomde van een gemakkelijke overwin- ing, kunnen wij niet helpen. In een der vrijzinnige correspondenties rdt voorts te verstaan gegeven, dat in :n Raad de vrijzinnige meerderheid wel ens bij de verdeeling van wethouders- en smmissie-zetels de minderheid zou kun- «rt gaan verdringen ook al als gevolg er Koophandelsverkiezing. Zoo'n bedreiging laat ons koud. In het college van B. en W. en in Raads- ommissies moeten ons geen plaatsen lorden gegund omdat wij Godsvredig of wel zoet geweest zijn; wij moeten .laar laatsen bezitten omdat zulks ons recht is. En waar men ons dat recht wil onthou- fn, zullen we er om strijden, met of zon- kr permissie van onze tegenstanders. Waartoe de heftige strijd in Cham- #)ne. Ten Noorden van het bosch na Augustowo en bij Prasnysch verloren de Russen resp. meer dan 4000 en 3200 man aan gevangenen. Weer een nieuwe bemiddeling van den Paus? Van het Westelijk en Ooste lijk oorlogsterrein. Wij bezitten thans ook het Fransche verslag van den strijd in Champagne en daaruit blijkt, dat de meening van den Duitse hen generalen staf volkomen juist was, toen deze meldde, dat het doel van den Franschen aanval was het Duitsehe legerbestuur te beletten, troepen uit het westen, naar Rusland te brengen. En de Fransche generale staf verklaart, dat doel te hebben bereikt, en de Duitschers in Champagne te hebben vastgehouden. Met groote sterkte dus vielen de Fran schen, om het door hen nagestreefde doel te bereiken, de Duitschers in Champagne aan. En wij weten reeds dat de gevechten, daar sedert 17 Februari geleverd, zeer he vig waren, dat aan beide zijden duizenden dooden en gewonden zijn gevallen; De Duitschers erkennen meer menschen te hebben verloren in die gevechten, dan in de slagen aan de Masoerische meren legen de Russen geleverd. Maar ook de Fran schen hebben groote verliezen geleden. Ook op het Oostelijk oorlogsterrein wordt hard gevochten. Uit het Duitsehe hoofdkwartier bereikt ons daaromtrent een uitvoerige mededee- ling- ,,Ten Noorden van het bosch -\an Augustowo werden de Russen geslagen. Door een snellen afmarsch ontkwamen ze aan een volkomen nederlaag. Wij maak ten -hierbij meer dan 4000 gevangenen, waaronder twee regimenten met hun be velhebbers, en veroverden drie kanomen en tien machinegeweren. Ook in de streek van Augustowo begon de vijand den terugtocht naar Grodno. Ten Noord-Westen van Ostrolenka ver- den 3 officieren en 200 man gevangen ge- romen. Ten Noorden en Noord-Westen van Pras- nysh maakten onze aanvallen voortgang. Meer dan 3200 gevangenen vielen hier gis teren in onze handen. Twee groote overwinningen hebben de Russen in de officieele communiqué's aan zich toegeschx-even, ml. een overwin ling bij Grodno en één bij Prasnysch. In elk van heide veldslagen beweren zij twee Duitsehe legerkorpsen geslagen of vernie tigd te hebben. Wanneer het Russische oppercomm indo in ernst deze meening was toegedaan, dan zullen de gebeurtenissen der laatste dagen het wel tot andere gedachten hebben ge bracht over de kracht onzer troepen Hun met zoo welsprekende woorden ver kondigd offensief van Grodno en het bosch van Augustowo is spoedig mislukt.. De on dervinding, door de daar opgeti^eden troe pen opgedaan, blijkt uit dit communiqué. Bij Prasnysch staan onze troepen na tij delijk te zijri teruggeweken, weder 4 kilo meter ten Noorden van deze stad. Volgens hun opgave zijn in de gevech ten tusschen de Weichsel en de Orzyc 11.460 Russen gevangen genomen." De aanval op de Dardanelles Volgens de berichten van. Engelsche zijde hebben de schepen, die door het Turksche geschut getroffen werden, geen ernstige schade geleden. De grootste ka nonnen, waarmee zij tot nu toe te doen hadden, schrijft de marine-correspondent van de Times, zijn die van 35 c.M. kaliber in de forten Hamidieh II, Hamidieh I en Hamidieh III. Waarschijnlijk zijn dit Krupp-kanonnen. Dan volgen de 27 c.M. kanonnen in de forten Rumilieh Medjidieh en Namazieh. Dit zijn vermoedelijk eveneens Ki'upp- kanonnen. Verder het 25 c. M.-geschut in Sed-el-Bahr, Kum Kalessi en fort Nama zieh. Eenige jaren geleden werd een kanon van dat kaliber door Krupp vervaardigd en volgens mededeelingen in Bx-assey's Naval Annual is het in staat om 15 c.M. Krupp staal op een afstand van ruim 2700 M. te doorboi'en. Op dit oude type volgen minstens nog vijf van kleiner ka libers. De meeste van die kanonnen zijn Duitsch, maar er kunnen ook eenige Fransche en Italiaansche onder zijn. Wat de projectielen betreft, schieten de 35 c.M. kanonnen granaten van 683 K.G. temijl de projectielen van de 27 c.M. en 25 c.M. kanonnen respectievelijk 330 en 226 K. G. wegen. Over de beschieting der forten door de Engelsch-Fransche vloot zegt een andere Britsche correspondent: Het moderne ge schut heeft een zeer hoogen graad van werkdadigheid bereikt en als de posities bekend zijn, kan indirect vuur zeer veel effect hebben. De kanonniers op de slagschepen kon den de forten, die zij beschoten, niet zien. Maar de afstand en de ligging wax-en nauwkeurig bekend en na enkele schoten, waargenomen door de andere schepen en de watexwliegtuigen, kon het vuur met de gi*ootste zekei'heid vooi'tgezet worden. De nauwkeurigheid, die bereikt kan wor den is inderdaad zoo groot dat men zoo noodig zelfs gedurende den nacht mei) vuren zou kunnen doorgaan. Men seint d.d. 12 Maart uit Constanti- nopel: De vijand trachtte in den nacht van den lOden op den llden Maart onder beschemxi-ng van zijn kniisers en torpedo- vernielers de mijnversperring weg te rui men, nadat tevoren grootere schepen, de posities der lichtwerpers beschoten had den, echter zonder succes. De Dardanellenbatterijen openden het vuur en hoorden daarbij drie mijnenvis- schers in den gx-ond, waarna de vijand onverrichter zake terugtrok. Door een Turksche operatie ter zee werd in den nacht van den lOen Maart een vij andelijk transportschip in de nabijheid van Mytiléne in den grond gehord. De handelsoorlog. De „Times" verneemt uit Washington, dat men het er daar algemeen over eens is, dat de Amerikaansche regeering r.aar aanleiding van de vernieling der „Freye" een krachtige houding zal aannemen, ten zij met zekerheid zou kxinnen worden be wezen, dat de lading van de „Frye" i*echt- eti'eeks bestemd was voor het Britsche le ger of de Britsche vloot. In dit laatste ge val zou Duitschland misschien in staat zijn, het bestaan van bijzondere omstan digheden aan te voeren, een x^egel waar aan de Amerikaansche regeering bij de Londensche conferentie zijn goedkeuring had gehecht. Men gelooft te Washington echter niet, dat het Duitschland mogelijk zal zijn het daai'toe vereischte bewijs te leveren» En zelfs indien het daar al in slaagde, zouden nog andere punten ophel dering vragen. De Londensche Declaratie waarin „spe ciale omstandigheden" worden erkend, kan hier niet gelden. Aan den andei-en kant is waarschijn lijk het Verdrag van vriendschap en han del, in 1799 door Pruisen en de Vereenigde Staten gesloten, wèl van kracht; en in dit verdrag gaven de contracteerende partijen een vrij besliste belofte, dat onder geen omstandigheden het in den grond boren van onzijdige schepen toelaatbaar is, zelfs indien die schepen contrabande mochten vervoeren. Bovendien is men in de Vereenigde Sta^ ten tegen de verandering in volle zee van koopvaardijschepen in ooxdogsvaartui- gen. En er bestaat aanleiding om te ver onderstellen, dat de „Eitel Friedrich" in Chineesche wateicn als hulpkiuxiser is toe gerust met de bewapeningsstukken, af komstig van twee kleine kruisei-s, die te Sjanghai waren onttakeld. Dan zijn er gevoelsredenen: waarom een schei*pe actie moet worden verwacht. De „Frye" is het eerste Amerikaansche schip, dat slachtoffer werd van den ooi'log en het behoort aan de „Edward Sennel Com pany" te Bath (Maine) en een van de voornaamste leden dezer maatschappij, de heer Arthur Sewall Biyan was tot zijn dood „ruiming mate" als vice-president candidaat, toen Bryan voor het eerst ooi- het presidentschap candidaat was in 1896. Men verwacht echter niet dat de Ver. Staten tot het uiterste zullen gaan en meent daai-bij, dat men te Berlijn wel zal inzien, dat dit een gelegenheid is voor snelle en volledige voldoening. Ook andere correspondenten van Engel sche bladen in de Vei-eenigde Staten ma ken van de gelegenheid gebruik om bij zonderheden. te brengen over de ontstem ming in de Vereenigde Staten. Samuel Sewell, een der eigenaars van de „Frye", heeft zich volgens een Reuter- beidcht aan eenige bladen, tot de regee ring gewend met het verzoek om de „Prinz Eitel Friedrich" als zeerooverschip Ie be handelen en haar bemanning als zeeschui mers. Hij verlangt dat kx-achtige vertoo- gen zullen worden gericht tegen Duitsch land. De „Evening Sun" noemt de vernieti ging van de „Frye" een schending der Amerikaansche onzijdigheid en acht daar om het binnenkomen van de „Prinz Eitel Friedrich" in een Amerikaansche haven van de hoogste beteekenis. Verschillende Oorlogs berichten. De Dacia. Uit Parijs wordt gemeld dat de eigenaar van de „Dacia', de in Amerika genaturaliseerde Duitscher Brei- tung, bij de Fransche regeering een pro test tegen de inbeslagneming van liet stoomschip heeft ingediend. De zaak zal tegelijkertijd gerechtelijk en diplomatiek worden onderzocht. Breitung heeft aan Paul Govare, advocaat bij het hof van appèl en voorzitter van het Fransche ge nootschap voor zeerecht, de behartiging van zijn belangen toevertrouwd. Uitwisseling van krijgsgevangenen. In diplomatieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat Duitschland en Rusland door bemiddeling van Zweden eerlang een zeer groot aantal gevangenen men zegt 200,000 zullen uitwisselen. De Koningin van België. Koningin Elizabeth van België, die onafgebroken kleederen, tabak en andere dingen zenden laat aan de Belgische soldaten, heeft, r.aar uit HéLvre gemeld wordt, dezer dagen een treffend blijk van dankbaarheid ontvangen in den vorm van een deputatie uit het 11e en 12e linie-regiment. Dit bestond uit zeven soldaten, waaronder een bekend Brusselsch advocaat. Zij werden ontvan gen door de Koningin in een kleine huis kamer van een villa. De advocaat voerde het woord en zeidc: Uwe Majesteit is zoo uitmuntend geslaagd in de taak om rnze afwezige moeders en zusters te vervangen dat onze harten daarvan diep onder den indruk zijn. Wij verzekeren u uit het diepst van ons hart, dat wij tot onzen dood de grootste vex'earing en de levendigste ge voelens van dankbaarheid voor u zullen blijven behouden. Ik spreek namens alle kameraden van het 11e en 12e regiment." Alle aanwezigen hadden tranen in de oogen. De Koningin was diep geroerd, schudde hartelijk de handen van alle sol daten en sprak met ieder over hun onder vindingen, hun familie, de gevaren die zij liepen en het succes der overwinningen. Des avonds was de geheels brigade in feeststemming en werden talrijke hoezee's uitgebracht op „La Petite Reine". Duur reizen. De reis van Brussel naar Verviers kost op het' oogenblik 25 fr. De ontploffing te Antwerpen. Naar ik uit vertrouwbare bron verneem, schrijft een correspondent van do „Tijd", is de ontploffing in het arsenaal te Antwerpen veroorzaakt door het werpen van bommen door een vijandelijken vliegex*. Tusschenkomst van den Paus? Z. II. Paus Benedictus XV zou wederom een po ging tot het verkrijgen van den vrede heb ben bepi'oefd. Telegraphisch zou hij eten Duitschen Keizer hebben verzocht een woord te spreken, hetwelk den vrede l:an bespoedigen. Op dit telegram is, volgens het, blad, waaraan wij dit ontlee.nen, t og geen antwoord gekomen. Nederland en de Oorlog. Kleine Middenstand. In de Rolzaal van het gebouw der Gra felijke zalen te 's-Gravenhage, had heden morgen de vergadering plaats van verte- genwoordigers van credietinste-llingon, .ten einde een nieuwe organisatie in het leven te roepen in het belang van andere groepen der bevolking, dan 'die door bet Kon. Nat. Steuncomité worden gehol pen, ten einde bijeen te brengen de be staande bankinstellingen, die zich bezig houden met het verstrekken van credieten aan den kleinen middenstand, met het oog FEUILLETON. .Dat wist Robert wal em John was van ktzelfd-e gevoelen. .Zij besloten dus met Sicilië te begin ton. ..Robex-t wilde Malta vermijden, waar hem misschien zou kunnen herken- [?o. want om verschillen de redenen was I evenals de moorden aars van George '^plicht onbekend te blijven. Hij moest een haven binnenloopen, raar men hem geen onbescheiden vragen •u doen, en hij wist, dat Italiaansche ■wanen immer zeer gemakkelijk voor de wandelingen zijn, die zich een weinig betoon en. Hij ging dus naar Sicilië; maar hij be- 'icht er achtereenvolgens Bat an ia, Mas- "na en Palermo, zonder de minste aan ging te vinden. "H°g immer wilde hij voor koraalvis- ")«r doorgaan. ..Het goud lag op een plaats van. de ■Mit, waar niemand het kon \Ynden. ,'T^der zich te laten ontmoedigen zette '•'b?rt koers naar Napels, welke stad meer ..kon" bieden» "Hij kende daar het land, omdat hij er i vroeger met zijn geliefde Elilen een ■ra been gemaakt had. "Robert spra.k tamelijk goed Italiaansch. J®»®0? zich Napels te doorioopen, ter- I hxj in de café's en hotels koralen zou l6^e'n. 'en John in dien tijd op de zou passen. „Zoo stelde hij zich in betrekking met de bedienden der koffiehuizen en de gidsen, allen lieden die hem uitstekend v.an dienst konden zijn, daar zij voortdui^end in aan raking komen met vreemdelingen, en die zeer geneigd-zijn tot spreken., mits men bun daarvoor iets geeft. „Maar Robert vernam van hen niets bij zonders. „Het nieuws, dat al die menschen bezig hield,* was de treurige dood van een Fn- geisohman, die was omgekomen, omdat hij de Vesuvius, die op dat oogenblik in werking was, van al te nabij bezocht had. „Doch in deze geschiedenis had Robert niet de minste belangstelling. „Een geheéle week ging in nuttelooze tochten voorbij, en Robert begon te wan hopen. „Waarschijnlijk had hij zich vergist. „Hij kon slechts van het toeval een goede wending verwachten. „Mistroostig dacht hij hierover na, toen hij op den avond van den achtsten dag naar de schuit wilde wederkeeren. „Een bedelaar vxroeg hem in slecht Ita liaansch een aalmoes. „De vreemde uitspraak trof Robert, die den man met aandacht beschouwde. „Die man bedelde niet halfnaakt zooals de andere lazzaroni. „Hij was integendeel geheel gekleed, maar zijn Mee deren waren vuil en ge scheurd, zoo als die van de bedelaars der armste wijken van Londen. „De geheele houding van den man deed bij Robert een, flauwe herinnering opko men. Hij vroeg den bedelaar uit welk land hij kwam. „De man slaakte een kreet. „Robert had Paddy Cassan, den Ierschen matroos ontdekt." De stem van den aalmoezenier was niet verzwakt. Het hof, de gezworenen, en het publiek luisterden met klimmende ontroering en de ui-en gingen voorbij zonder dat iemand be merkte, dat de avond aanbrak. Het was echter onmogelijk dat de üaak denzelfden avond afgehandeld zou worden, en de president maakte bekend, dat de zitting tot den volgenden dag zou ver daagd worden. Spijtig ging de menigte heen, en de nieuwsgierigheid was zoozeer opgevoerd, dat velen den nacht doorbrachten op de plaats van het paleis. Zoodra de de uien geopend werden, was de geheele zaal weder vol menschen. Er waren er nog meer dan den vorigen dag. De zitting scheen dan ook nog belang wekkender te zullen zijn. De belangstelling werd grooter, naar mate de ontknooping meer nabij was, en de plaats van het verhaal, waar obbé Guérin gebleven was, gaf hoop, dat het geheim van de geschiedenis sipoedig ver klaard zou worden. De beschuldigden verschenen in dezelfde volgorde. Loiseau, op wie© alle blikken gevestigd waren, toonde een kalmer gelaat. Het woord van den aalmoezenier had zijn moed weder opgewekt en meer vast heid aan zijn blik gegeven, en iedereen werd langzamerhand overtuigd van zijn onschuld. De twee Arabieren bleven kalm, zoo als de kind ex-en van den Islam in het gezicht van den dood kalm blijven. Zij gevoelden zich verloren, maar zij ble ven onverschillig. Een diep stilzwijgen heerschte in de zaal, toen de priester opstond en zijn ver haal voortzette. „Paddy beschouwde Robert met verba zing, maakte een kruisteeken en bad. „Hij hield heoi voor een spook. „Ge vergist u niet, arme Paddy", zeide Robex-t hem, terwijl hij hem de hand roik- te, „ik ben het." „Hoe meester, zijt gij niet dood?" sta melde de Ier; „zijt ge waarlijk geen spook." „En hij ging werktuigelijk eenige stap pen achtei-waarts toen Robert meer nabij kwam. „Deze begreep zeer goed de oorzaak van Paddy's vrees; maar het was niet de geschikte plaats noch de geschikte tijd om verklaringen te geven, en het kon zijn voor deel hebben, hem aanstonds be onder vragen. „Op den weg lag een herberg. „Ge zult wel honger en dorst hebben, oude kameraad?" zoo vervolgde Robei-L „Dat zou ik meenen! Vooral dorst", zei- de de Ier. „Welnu, om u te ovex*tuigen, dat ik van vleesch en been ben zooals gij, zullen wij in die herberg eenige ververschingen ne men. „Tien minuten later zaten Robert cn Paddy in" een kleinen tuin, -beplant met citxx>eniboomen. „Een schotel macai'oni dampte op de ta fel en twee fiesschen wijn stenden voor hen. „Het was het beste middel om ue tong van Paddy te ontbinden. „De Ier smulde met de gretigheid van een schipbreukeling en ledigde in oen kc rt oogenblik verscheidene glazen van den wijn, die nog al „koppig" was. „Voordat hij hem ondervroeg wilde Ro bert hem eerst vertrouwen inboezemen, en veinsde niets te weten van hetgeen ge schied was. „Ja ik heb gedui-ende twee uren'gezwom men, en ben door een Genueesch schip op- gevischt. En nu zoek ik reeds gedurende drie maanden de Caïman. Kom, vertel mij eens hoe het gaat met den kapitein,... inet Diego enmet George...." „Terwijl Robert zoo sprak, maakte zich een zekere verwarring van Paddy meester, en hij verbleekte. „Hij stamelde eenige onsamenhangende woorden en dronk eens om moed te ver krijgen. „Ach, meester, zij zijn vertrokken... ik ben nu alleen... de arme Paddy heeft i ie mand meer om te beletten, dat hij van dorst sterft in dit verwenschte land, waar men geen whisky van Belfast kan krijgen. Ik heb ook willen vertrekken naar Ier land.... maar ik heb geen papieren oin mij in te schepen cn de dan ziet u, de C.aïman had geen goeden naam..." „Hij werd weder dronken, en Robert kende het lersche karakter voldoende om er van verzekerd ie zijn, dat Paddy niet langen tijd het geheim zou bewaren, dat hij kendo. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1915 | | pagina 1